PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλιση ή παραλληλη;



deadman
22-05-15, 03:58
Kαλημερα παιδια!
Επειδη φοβαμαι οτι καποια πραγματα στο τεννις τα παρερμηνευω θα ηθελα να ρωτησω το εξης που δεν το εχω καταλαβει ακριβως. Οταν χτυπαμε την μπαλα με την ρακετα στο forehand το προσωπο της ρακετας πρεπει να ειναι ''παραλληλο'' ως προς το φιλε ή θα πρεπει να εχει μια μικρη κλιση; Μια εντυπωση που εχω (φοβαμαι λανθασμενη) ειναι πως οταν κατα την επαφη με την μπαλα το προσωπο της ρακετας εχει κλιση τοτε βαζουμε topspin ενω αν ειναι παραλληλo ως προς το φιλε τοτε χτυπαμε flat. Ισχυει αυτο;

stefos
22-05-15, 13:07
Καλημέρα φίλε. Το πώς θα φύγει η μπάλα επηρεάζεται κυρίως από την κλίση της ρακετας σου αλλά και από τη φορά της κινησης της. Σαν αρχάριος φαντάζομαι θα σου έχουν πει να χτυπας τη μπάλα με παραλληλη ρακέτα και έτσι πρέπει. Αν η φορά της κινήσης της ρακέτας όμως είναι προς τα πάνω, τότε θα πάρει topspin. Αντίθετα θα γίνει dropshot. Στη συνέχεια θα βάλεις και κατάλληλες κλίσεις για να γίνουν πιο έντονα αυτά. Όμως σε συμβουλεύω τέτοια θέματα να τα βλέπεις στο γήπεδο, με τη βοήθεια κάποιου γνώστη.

Simplicius
27-05-15, 00:24
Dead, μη μπερδεύεσαι!
Σκοπός του παιχνιδιού του τένις είναι "να περνάει η μπάλα επάνω από το φιλέ και να προσγειώνεται μέσα στην περιοχή του αντιπάλου".
Μόνο αυτό! Έτσι απλά!

Οπότε και η εκάστοτε κλίση της ρακέτας εξυπηρετεί αυτόν τον απλό σκοπό, αλλάζοντας ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΥΨΟΣ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΤΥΠΑΜΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΗ ΜΠΑΛΑ.

Ανάλογα με το ύψος που βρίσκουμε τη μπάλα, χαμηλά, ψηλα ή μεσαία ως προς το ύψος του φιλέ, γεννιούνται και κάποιοι περιορισμοί στα φάλτσα που μπορούμε να βάλουμε (δες κατεύθυνση / βούρτσισμα της ρακέτας).

Ελπίζω το παρακάτω σχήμα να σε βοηθήσει.

http://s13.postimg.org/j51677bc7/klisi_raketas.jpg

:cool:

deadman
27-05-15, 22:42
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Γενικα καποια πραγματα με μπερδευουν στο τεννις τωρα αυτη την χρονια που μαθαινω αν και σαν αθλημα το βρισκω φανταστικο!!

Dead, μη μπερδεύεσαι!
Σκοπός του παιχνιδιού του τένις είναι "να περνάει η μπάλα επάνω από το φιλέ και να προσγειώνεται μέσα στην περιοχή του αντιπάλου".
Μόνο αυτό! Έτσι απλά!

Οπότε και η εκάστοτε κλίση της ρακέτας εξυπηρετεί αυτόν τον απλό σκοπό, αλλάζοντας ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΥΨΟΣ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΤΥΠΑΜΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΗ ΜΠΑΛΑ.

Ανάλογα με το ύψος που βρίσκουμε τη μπάλα, χαμηλά, ψηλα ή μεσαία ως προς το ύψος του φιλέ, γεννιούνται και κάποιοι περιορισμοί στα φάλτσα που μπορούμε να βάλουμε (δες κατεύθυνση / βούρτσισμα της ρακέτας).

Ελπίζω το παρακάτω σχήμα να σε βοηθήσει.

http://s13.postimg.org/j51677bc7/klisi_raketas.jpg

:cool:


Φιλε simplicius σε ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου. Θελω να σε ρωτησω καποια πραγματα βεβαια
1) Οταν θελουμε να κανουμε χτυπημα με topspin η μπαλα θα πρεπει παντα να βρισκεται χαμηλα; Επιπλεον η κλιση της ρακετας πρεπει να ειναι οπως βαζεις στο σχημα ή το αναποδο (εβαλα και σχημα στο τελος ); Σε ρωταω γιατι ενα μελος στον ομιλο (οχι προπονητης) μου ειχε πει οτι πρεπει να ειναι το αντιθετο (οπως εχεις βαλει στο πανω πανω σχημα) και η αληθεια ειναι πως με παραξενεψε αυτο. Επιπλεον στο topspin πρεπει κατα την κινηση να βουρτιζουμε την μπαλα και το χερι να φτανει στο αυτι;;
2) Oι λαβες που πιανουμε την ρακετα τι καθοριζουν; Δεν καθοριζουν την κλιση του προσωπου της ρακετας φανταζομαι ή κανω και εδω λαθος;

1561

1562
Στην δευτερη φωτο εχω την εντυπωση πως ο φεντερερ κατα την επαφη της μπαλας με την ρακετα εχει την κλιση νο3 που εχω ανεβασει στο σχημα...

deadman
27-05-15, 23:06
Γενικα νιωθω οτι καποια πραγματα τα κανω λαθος γιατι δεν εχω καταλαβει ακριβως τι πρεπει να κανω (ισως παιζει ρολο το οτι ειμαι αριστεροχειρας). Μαθαινω σε εναν ομιλο και ο προηγουμενος προπονητης δεν θυμαμαι να μου ελεγε πολλες επισημανσεις ενω αυτος που εχω τωρα ειδικα στο forehand εχω την εντυπωση πως θελει αλλα πραγματα απο αυτα που ζητουσε ο αλλος (αν και ειναι πολυ πιθανον εγω να τα ειχα παρερμηνεψει δεν ριχνω αλλου την ευθυνη).

Simplicius
28-05-15, 10:22
.

Dead φίλε, αυτά έχω να σου πω:

1. Πρώτα από όλα (προς αποφυγή παρεξηγήσεων) δεν είμαι προπονητής.

2.Εφόσον ενδιαφέρεσαι για το θεωρητικό κομμάτι της τεχνικής του τένις, θα σε συμβούλευα να διαβάσεις ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?2877-%CE%92%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%A4%CE%AD%CE%BD%CE%BD%CE%B9%CF%82-%28%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD%29&p=4480#post4480).
Σίγουρα θα δώσει απαντήσεις σε πολλά από τα ερωτήματά σου.

3. Τέλος, να θυμάσαι πάντα ότι, καλή η θεωρία αλλά "το τένις δεν είναι Playstation", όπως λέει και ένας φίλος μου!!! ΠΟΤΕ, μα ποτέ, δε βρίσκουμε τη μπάλα "εκεί που πρέπει να την βρούμε", αλλά" εκεί που καταφέραμε ή έτυχε"! Στην πράξη, αυτό που πρέπει να γίνει είναι, όπως σου είπα και στην αρχή, "να περνάει η μπάλα στην περιοχή του αντιπάλου"! Ο καθένας (συμπεριλαμβανομένων και όλων των επαγγελματιών του ATP και WTA) το καταφέρνει αυτό με το δικό του στυλ. Άλλος πάει το χέρι του στο αυτί, άλλος στο μάτι, όπου το βολεύει για να πετύχει το παραπάνω απλό - βασικό στόχο... Προσπαθώντας να αντιγράψεις κινήσεις το μόνο που καταφέρνεις είναι να παίζεις" κουμπωμένα".

Η συμβουλή μου είναι: Παίξε ελεύθερα και ευχαριστήσου το παιχνίδι! Με την επανάληψη και την παρατήρηση σιγά-σιγά θα βρεις που και πως πρέπει να χτυπάς τη μπάλα, ώστε να είσαι πιο αποδοτικός. Ξέχνα το "πως θα έπρεπε να είναι" (η ρακέτα και το χέρι κλπ) και εστίασε στο τι συνέβη "τώρα που ήταν έτσι". Αυτό θα σου δώσει τη σωστή κατεύθυνση για βελτίωση!

Υστ.: Τα link στα σχήματά σου δε δουλεύουν, αλλά πραγματικά δεν έχει νόημα να εστιάζεις σε αυτά. Σου έβαλα το σχήμα για να καταλάβεις ακριβώς αυτό. Ότι δεν έχει νόημα να είναι "κάπως" η ρακέτα. Μόνος σου θα βρεις που πρέπει να είναι για να περνάει η μπάλα απέναντι. Είναι αυτονόητο ότι όταν θέλουμε η μπάλα να πάει ψηλά η ρακέτα μας γέρνει προς τα πίσω και όταν θέλουμε η μπάλα να πάει προς τα κάτω, η ρακέτα γέρνει μπροστά. Αυτό λένε οι κανόνες της Φυσικής και το τένις (όπως και κάθε άλλο φαινόμενο γύρω μας) υποκλίνεται σε αυτούς!!!

:)

DJTaurus
28-05-15, 11:07
Μιας και είναι ωραίο τοπικ με βασικές απορίες ας πω και εγώ την δικιά μου. Δεν ξέρω πως αλλά με τον καιρό άρχισα να κρατάω την ρακέτα όλο και πιο χαμηλά. Δλδ το buttcap τερματίζει λίγο πιο κάτω από το μέσο της παλάμης μου. Το σωστό grip που διδάσκεται είναι όλη η παλάμη να πιάνει το grip και το buttcap ελαφρώς να προεξέχει. Η yonex λένε έχει τα πιο λεπτά buttcap επειδή πλέον οι περισσότεροι αρχίζουν και κρατάνε την ρακέτα ολο κ πιο χαμηλά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι στο service δεν μπορώ με τίποτα να κρατήσω την ρακέτα όπως διδάσκεται. Εκεί θέλει χαμηλό πιάσιμο για να μπορεί να σπάσει ο καρπός και να έχει το χέρι την απαιτούμενη ελευθερία για να βγει φυσικά και όχι "σφιγμένη" η κίνηση.

stefos
29-05-15, 19:15
Σε ευχαριστώ president.s γιατί παραλίγο να ξεχάσω τη θεωρία που έμαθα. Προφανώς αυτό που λες είναι το ιδανικό και με εξάσκηση πετυχαινουμε ολοένα και λιγότερα τυχαία χτυπήματα. Θα συμφωνήσω βέβαια ότι πάνω από όλα είναι παιχνίδι στο οποίο πας να ξεμπουκωσεις από άλλες σκοτουρες και να το ευχαριστηθεις. Αν καταφέρνεις όμως να βελτιωνεσαι με την παροδο του χρόνου, ακόμα καλύτερα.

Simplicius
29-05-15, 22:23
......Sorry Sim. Δεν αλλαζω το προσωπο της ρακετας αναλογως με το που θελω να στειλω την μπαλα.. Το προσωπο παντα κοιταει το φιλε.....

Κανένα πρόβλημα president! Γι' αυτό είμαστε εδώ για να συζητάμε! Να διαφωνούμε και να συμφωνούμε!

Θα συμφωνήσω και γω μαζί σας εάν θέλετε να μην διαταράξετε τη θεωρία σας, παραφράζοντας όμως εκείνο που είπε και ο Γαλιλαίος σε παρόμοια περίπτωση... Και όμως ...έχει κλίση! :cool:

http://s21.postimg.org/6q1xu63ev/klisi_raketas_fed.jpg

Δύο παρατηρήσεις:

1. Στο σχήμα στο αρχικό ποστ μου (το οποίο έτσι και αλλιώς είναι αφαιρετικό και ενδεικτικό - γιατί στην πράξη οι κλίσεις και οι γωνίες πρόσκρουσης είναι άπειρες) λείπει η κατεύθυνση της μπάλας πριν το χτύπημα και έτσι ίσως κάποιος να μπορούσε να μπερδευτεί....

Επίσης η κλίση της ρακέτας μας κατά το κτύπημα, εκτός από το ύψος που βρίσκεται η μπάλα όταν την κτυπάμε, επηρεάζεται σε μεγαλύτερο ακόμα βαθμό και από το "κατά βάθος" σημείο. Δηλαδή, όταν την κτυπάμε ψηλά και μπροστά η κλίση της ρακέτας είναι εύλογα προς τα κάτω, στο πλάι μας είναι κάθετη και πιο πίσω από εμάς αναγκαστικά είναι προς τα επάνω. Πως θα μπορούσε μια χαμηλή μπάλα, χαμηλότερα από το ύψος του φιλέ, να περάσει επάνω από αυτόν εάν η ρακέτα δεν είχε κάποια κλίση προς τα επάνω;

2. Ο Federer σε δύο από τις 3 φωτογραφίες έγινε "mirror" για να συμβαδίσει με το γράφημα, οπότε φαίνεται σαν αριστερόχειρας.
Μην τρελλαθείτε! Και φυσικά δεν αλλάζει κάτι στην ουσία - δηλ. στην κλίση της ρακέτας του.

Τέλος να πω να μην κολλήσουμε στις συγκεκριμένες 3 φωτογραφίες.
Φωτογραφίες σαν αυτές, που η μπάλα ακουμπάει στις χορδές και η ρακέτα έχει κλίση, υπάρχουν στο internet πάρα πολλές.
Έβαλα 3, ίσως όχι και τις καλύτερες, που βρήκα πρόχειρα... Έτσι κι αλλιώς στο καινούργιο σχήμα φαίνεται η "λογική γωνία" που σχηματίζει η μπάλα κατά την πρόσκρουσή της στην "υπό κλίση ρακέτα" !


Υπαρχουν περιπτωσεις που χτυπαω με κλειστο προσωπο (κλιση προς τα κατω), οταν χτυπαω την μπαλα στο ανεβασμα,

Αυτό το κατάλαβα...


αλλα δεν αρκει μονο αυτο. θελει πολυ καλο συγχρονισμο πολυ καλο footwork και τεχνικη.

Και αυτό επίσης, αλλά δεν έχει σχέση με την αρχική ερώτηση της "ναι ή όχι" κλίσης ....


Καλημέρα φίλε. Το πώς θα φύγει η μπάλα επηρεάζεται κυρίως από την κλίση της ρακετας σου αλλά και από τη φορά της κινησης της. Σαν αρχάριος φαντάζομαι θα σου έχουν πει να χτυπας τη μπάλα με παραλληλη ρακέτα και έτσι πρέπει. Αν η φορά της κινήσης της ρακέτας όμως είναι προς τα πάνω, τότε θα πάρει topspin. Αντίθετα θα γίνει dropshot. Στη συνέχεια θα βάλεις και κατάλληλες κλίσεις για να γίνουν πιο έντονα αυτά. Όμως σε συμβουλεύω τέτοια θέματα να τα βλέπεις στο γήπεδο, με τη βοήθεια κάποιου γνώστη.

Εγώ πάλι φίλε Στέφο συμφωνώ με αυτά που λες... Και γω τα ίδια έιπα...
Εσύ απλά εστιάζεις στα κόκκινα τόξα του σχήματος (φάλτσα) τα οποία όμως επηρεάζουν την πορεία της μπάλας από ένα μακρύτερο σημείο και μετά...


Σε ευχαριστώ president.s γιατί παραλίγο να ξεχάσω τη θεωρία που έμαθα.

Αυτό που κολλάει με αυτά που είπες, οπως το "Το πώς θα φύγει η μπάλα επηρεάζεται κυρίως από την κλίση της ρακετας σου" ??? Εάν θέλεις να συμφωνήσεις με τον φίλο pres, μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσεις αυτά που είπες παραπάνω...
Sorry...
Είναι όντως καλή η ατάκα που σκέφτηκες, του τύπου "θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε"
αλλά επίσης καλή είναι και η δική μου: "Θα ξεχάσουμε αυτά που ΒΛΕΠΟΥΜΕ"... :confused:

;)

stefos
30-05-15, 00:47
Βρε simplicius, ειμαι καινούργιος στο forum αλλα παντα διαβάζω αυτα τα χρηςιμα που γράφεις, αν και πολλες φορες ειναι post-σεντόνια. Το δικο μου ομως δεν το διάβασες καλα, αν και ηταν μικρουλι.
Ο φίλος deadman, ως αρχάριος ακούει πολλα αντικρουόμενα και μπερδεύεται. Το εχουμε περάσει ολοι μας αυτο το στάδιο. Του λεω λοιπον, οτι στη θεωρία, τα χτυπήματα πρεπει να ειναι με τη ρακέτα παράλληλη προς το φιλέ. Αυτο πρεπει να εχει στο μυαλό του στην αρχη. Στη συνεχεια, θα πειραματίζεται με τα spin, τα οποία επίσης στη θεωρία πρεπει να γίνονται με ρακέτα παράλληλη και να παίζει με τη φορά της κινησης. Στη συνεχεια, θα βαλει και κλίση στη ρακέτα για να τα κανει πιο έντονα αυτα τα spin. Ομως αυτος ειναι στο ξεκίνημα και πρεπει να κανει αυτα που λεει η θεωρία. Το να προσπαθεί στο ξεκίνημα, να κανει τις κινήσεις του federrer, ειναι κάπως τραβηγμένο. Προφανως οταν του ερθει μια χαμηλή μπαλιά, και δεν προλαβαίνει με το σωστο footwork να παρει θέση, θα βαλει τη ρακέτα απο κατω να τη σηκώσει τη μπάλα. Αλλα στο μυαλό του στην αρχη, θα πρεπει να εχει τις σωστές αρχές, ειδικα στα στρωτά forehand που του κανει ο δάσκαλος του. Για αυτο του λεω στο τελος, να ακούει περισσότερο το δάσκαλο και λιγότερο τον καθένα μας που λεει διαφορα.
Όσον αφορά τα σχόλια σου για τον president και τις ατάκες, μαλλον παρανοησες τα γραφόμενα μου, οποτε τωρα που ισως το ξεκαθάρισα και εγω καλυτερα, να έγιναν κατανοητά.



Sent from my iPad using Tapatalk

deadman
30-05-15, 20:05
Σας ευχαριστω παιδια ολους για τον κοπο σας αν και απο οτι βλεπω υπαρχει μια διχογνωμια σχετικα με καποια θεματα. Την τελευταια εβδομαδα πιστευω βελτιωθηκα στον ομιλο στο forehand αλλα στο θεμα κλιση ή οχι ακομα δεν εχω βγαλει συμπερασμα. Πx ειδα οτι αναφερθηκε ο ορος extreme λαβη. Εμενα ενα μελος μου εδωσε την εντυπωση οτι οσο πιο extreme ειναι η λαβη τοσο πιο κλειστη ειναι η ρακετα (οταν λεω κλειστη ενοω το προσωπο εχει κλιση κατα την επαφη με την μπαλα στο χτυπημα προς τα κατω και δεν ειναι παραλληλη στο φιλε!). Λαθος ειναι αυτο;
Επισης ενα θεμα που και αυτο δεν εχω διευκρινησει απολυτα εχει να κανει με τις λαβες (τα λεγομενα grips). Τι διαφορα ας πουμε εχει η eastern με την semi-western (oχι στην τοποθετηση των δαχτυλων αλλα γενικα στο χτυπημα); Θελω να πω οταν ερχετε η μπαλα αλλαζουμε λαβη αναλογα με το χτυπημα (οταν παμε για βολε--> continental, backhand-> λαβη με 2 χερια κτλ). Οταν ερχετε στο forehand το τι λαβη θα επιλεξουμε (semi-western, eastern) κτλ εχει να κανει απλα με τον τροπο που θα πιασουμε την λαβη της ρακετας ή μεταβαλουμε την κλιση του προσωπου της ρακετας;

Simplicius
30-05-15, 22:58
.


Σας ευχαριστω παιδια ολους για τον κοπο σας αν και απο οτι βλεπω υπαρχει μια διχογνωμια σχετικα με καποια θεματα.

Φίλε Dead, όπως σου είπα και στην αρχή, εγώ δεν είμαι προπονητής…
Από την άλλη o president.s είναι. Αυτό κάνει, από αυτό ζει.
Και όπως λένε …έκαστος στο είδος του!
Ακούς τον president.s που μπήκε στον κόπο να σου απαντήσει και τέρμα!

Όταν έβαλα το σχήμα είχα στο μυαλό μου ΟΛΑ ΤΑ ΚΤΥΠΗΜΑΤΑ που γίνονται ΜΕ FOREHAND ΛΑΒΕΣ. Τα πάντα. Forehand, Volley, Drop Shot, Smash, Slice, τα πάντα όλα! Απ’ ότι καταλαβαίνω (και sorry εάν σε μπέρδεψα) ίσως εννοούσες μόνο το «κλασσικό» φόρχαντ; (πιθανόν ναι).

Κράτα το σχήμα απλά για να σου θυμίζει ότι και το τένις υπόκειται σε φυσικούς κανόνες!
Δηλ. ότι συμβαίνει μέσα στο παιχνίδι, (η τροχιά της μπάλας, της ρακέτας κλπ.) μπορεί να εξηγηθεί με αυτούς…

Στέφανε, δεν υπάρχει παρεξήγηση φίλε.
Απ' ότι φαίνεται μάλλον εγώ κατάλαβα λάθος...
:(

Ας κρατήσουμε τα θετικά από αυτό το μπέρδεμα....
Το ότι ξαναεμφανίστηκε ο pres και δεν θα αναγκάζομαι να μπαίνω σε ξένα χωράφια!
;););)

DJTaurus
31-05-15, 00:03
Η κίνηση απ ότι έχω καταλάβει είναι σπάσιμο καρπού, επαφή μπροστά με το κεφάλι να κοιτάει το φιλε και καθώς οδηγούμε την μπάλα ανάλογα την κλίση της κεφαλής και το είδος τελειωματος δίνουμε σπιν κτλ. Τώρα θα μου πείτε στο αρχάριο επίπεδο που βρίσκομαι πως θα τα καταφέρω όλα αυτά σε ένα χτύπημα. Δλδ γρήγορη τοποθέτηση για να μην με περάσει η μπάλα ενώ ακόμα δεν έχω καταφέρει να έχω ικανοποιητικό plow through και να οδηγώ την μπάλα..... δυστυχώς κλείνω γρήγορα την κίνηση μου. BTW στο service με continental κρατάω πιο χαμηλά τη λαβή (νιώθω πιο άνετα στην κίνηση του καρπού) και με βολεύει μερικές φορές πριν το ball toss να δινω μια μικρή στροφή (πχ κυργιος/raonic) στο κράτημα της ρακέτας. Κάποια συμβουλή για το δεύτερο service ;

stefos
31-05-15, 08:25
DjTaurus, το σπάσιμο του καρπού να το αποφεύγεις. Και στο λεει καποιος που σπάει συνεχεια τον καρπό του, ως κατάλοιπο του πινγκ-πονγκ που έπαιζα πριν ξεκινήσω τέννις. Και εμενα ο δάσκαλος μου το επισημαίνει συνεχεια, αλλα η κακιά ( για το τέννις) συνήθεια, δυσκολα κόβεται. :(


Sent from my iPad using Tapatalk

DJTaurus
31-05-15, 11:27
Το σπάσιμο καρπού στο forehand δεν υπάρχει. Είναι οφθαλαπατη. Απλά οι παίκτες καθυστερούν να ξεκινήσουν το swing και φαίνεται ότι σπάνε καρπό.. Απ τη στιγμή που πάει η τάπα προς την μπάλα ο καρπός μένει σταθερός.

Όταν ανοίγουμε το χέρι πίσω αν δε σπάσεις καρπό πως στο καλό θα ρίξεις το κεφάλι της ρακέτας πριν ξεκινήσεις να οδηγάς παράλληλα στο φιλέ ; Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο ως σπασιμου καρπού η λογίζεις ως σπάσιμο μόνο το υπέρτατο που κάνει ο federer. :P

stefos
31-05-15, 12:42
Στη θεωρία, όταν το χέρι είναι απλωμενο πίσω, η ρακέτα κοιτάζει προς τα κάτω και είναι χαμηλοτερα από το σημείο επαφής. Στο swing περιστρεφεις όλο το χέρι έτσι ώστε να γυρίσεις τη ρακέτα προς το φιλέ και αρχίζεις να υψωνεις μέχρι το σημείο επαφής. Έτσι τουλάχιστον επιμένει ο δάσκαλος αν και σπάνια το καταφέρνω :(

Simplicius
01-06-15, 00:31
DJ, καθώς στο (κλασικό) forehand, αλλά και σε όλα τα άλλα κτυπήματα του τένις, η επαφή της μπάλας με τη ρακέτα διαρκεί για κλάσματα του δευτερολέπτου (όπως θα ακούσεις μόλις 4/1000 sec), είναι πολύ χρήσιμα τα διάφορα βιντεάκια Super-Slow Motion που κυκλοφορούν στα οποία απομυθοποιούνται διάφορες ψευδαισθήσεις που μπορούμε να έχουμε βλέποντας το κτύπημα σε νορμάλ ταχύτητα. Ένα πολύ καλό είναι το παρακάτω. Αναφέρεται στη ψευδαίσθηση του "βουρτσίσματος" της μπάλας για δημιουργία top spin, αλλά δείχνει επίσης πολύ καλά τόσο την κλίση της ρακέτας (ελάχιστες μοίρες κλειστή) όσο και την κίνηση του καρπού και όλου του χεριού.


https://www.youtube.com/watch?v=YooWW_CfYAM

:cool: