PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΤΟ ΚΑΒΟΥΡΙ



alex66
10-05-15, 23:05
Εχω λαβει μερος και στα τρια τουρνουα που εχουν γινει εκει και καταθετω τις εμπειριες μου.
1.Να παρακαλατε ο αντιπαλος σας να μην ειναι γνωστος του club γιατι θα διαλεξει το γηπεδο ,θα ερθει οτι ωρα θελει
και ο αγωνας δεν θα διακοπει ακομα και καρεκλες να βρεχει.
2.Μην περιμενετε διαιτητες στην καλυτερη αν ζητηθει θα βαλουν κανενα 10χρονο κοριτσακι.
3.Οι κανονισμοι ειναι μονο στα χαρτια.
4.Οι εμπειριες μου απο τους αντιπαλους που ειχα ειναι οτι θα πανε μονο για να κερδισουν και τιποτα αλλο
και θα χρησιμοποιησουν καθε θεμιτο και αθεμιτο τροπο για να το καταφερουν .
Δεν ξερω αν αυτα γινονται και σε αλλα τουρνουα καθως δεν εχω πολλες συμμετοχες ,αλλα ειχα την αισθηση οτι το τεννις
διδασκει fair-play και ευγενη συναγωνισμο και οχι ο σκοπος αγιαζει τα μεσα .
Προφανως δεν ευθυνονται για την ποιοτητα των αντιπαλων που ειχα και ζητω την αποψη εμπειρων να μου πουν
αν αυτα γινονται σε ολα τα τουρνουα ή αν τελικα ολα τα παραπανω αποτελουν μεμονωμενες ανορθογραφιες.
Υ.Γ.Τα γηπεδα ειναι πολυ καλα,εχει πολλα δωρα στο τελος και γενικα σαν οργανωση ειναι καλα ,λιγο προσοχη στις λεπτομερειες γιατι
τελικα κανουν την διαφορα...

tennisantico
11-05-15, 15:06
Νομίζω οτι θα έπρεπε να ήσουν πιο συγκεκριμενος.

1) Τι ώρα ήταν να παίξεις και τι ώρα έπαιξες; Αν υπήρξε καθυστέρηση του αντιπάλου (άνω των 15 λεπτών) ποια δικαιολογία σου είπαν;
2) Ο αγώνας σου που δεν διακόπηκε λόγω βροχής ήταν ο μόνος που δεν διακόπηκε ή συνεχίστηκαν και άλλα παιχνίδια παράλληλα με το δικό σου;
3) Όταν λες "μην περιμένετε διατητές", εννοείς επαγγελματίες διατητές;
4) Όταν μιλάς για "αθέμητο τρόπο" τι εννοείς;

Δε νομίζω να υπάρχει πουθενά τέλεια διοργάνωση αλλά πιστεύω ότι πολλά στραβά (καθυστέρηση ή μη εμφάνιση, κλέψιμο, έλλειψει fair play κλπ.) οφείλονται σε μας τους παίκτες και όχι στους διοργανωτές (το συμφέρον των οποίων είναι να φύγεις ευχαριστημένος ώστε να λάβεις μέρος σε άλλο τουρνουά).

alex66
11-05-15, 15:44
1.Ηταν 35 λεπτα καθυστερηση και ΚΑΝΕΙΣ δεν ειπε τιποτα .
2.Ολα τα αλλα γηπεδα ειχαν ΑΔΕΙΑΣΕΙ...
3.Οχι φυσικα αλλα θα μπορουσε καποιος να ειναι ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ και γυριζοντας τα γηπεδα να ρωτα αν ειναι ολα καλα
4.Να κανεις τα ΠΑΝΤΑ (εκτος απο τα χτυπηματα με την ρακκετα) για να νικησεις
Συμφωνω οτι η ελλειψη fairplay δημιουργει τα προβληματα και φοβαμαι οτι τελικα ειναι συχνο φαινομενο και οι διοργανωτες κατι πρεπει να κανουν
γι αυτο , γιατι αν ειναι να πηγαινω να διασκεδασω και στο τελος να σπανε τα νευρα καλυτερα να παιζω με τους φιλους μου...αλλα ετσι χανεται η ευκαιρια να
γνωρισεις και να παιξεις με διαφορετικους παικτες ,καλυτερους,χειροτερους,μεγαλυτερους.μικροτερους που ειναι στα συν του τεννις.

Kontakt
19-06-22, 14:05
Στην Παλλήνη σ ενα τουρνουά , ο αντίπαλος μου με κάλεσε τηλεφωνικά μεσα απο το χειρουργείο που προφανώς σαν ιατρός χειρούργος έσωζε κάποιον συνάθρωπο μας. μ ειπε το πιθανότερο δεν θα είναι στην ωρα του πιθανόν να αργήσει και παραπάνω απο το κανονικό .. εαν θέλω περιμένω εαν δεν θέλω περνάω στο επομένο γύρω. φυσικά και δέχτηκα να περιμένω και να πάρει όσο χρόνο θέλει.. για την ιστορία με διάλυσε 6-0 6 -0 αλλα στην γραμματεία δήλωσε 6 1 6 1 Σπάνια εχω ακουσει τενιστα να λέει έχασα επειδή ο αντίπαλος ηταν καλύτερος , πάντα κατι άλλο φτιάνει.. το γηπεο οι μπάλες η ρακετα το πλέγμα τα κιλα της ρακετας η του πλέγματος .. αλλα θα πρέπει αγαπητέ συναθλητή να αγωνίζεσαι με οτι ηδύποτε υπάρχει απέναντί σου.. ειναι και αυτό μέρος του παιχνιδιού.. να κρατας την συγκέντρωση σου και το μυαλό καθαρό.. γιαυτο το τεννις ειναι πραγματικά πολύ καλό άθλημα .. ΥΣ. συνέχισε να βελτιώνεσαι και να απολαμβάνεις το παιχνίδι , τα αλλα ειναι λεπτομέρειες