PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλέγμα για yonex si 98



kotz_gr
03-05-15, 21:42
Καλησπέρα,

Αγόρασα πρόσφατα την yonex και προσπαθώ να βρω πλέγμα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία, καθώς πρώτη φορά αγόρασα καινούρια ρακέτα και πρέπει να της βάλω πλέγμα!
Μπορείτε να μου προτείνετε πλέγμα?

Simplicius
04-05-15, 22:15
Καλορίζικη!

Για αυτή τη ρακέτα θα σου έλεγα με σειρά προτεραιότητας:

Tier One Tour Status 17 - 1.25 mm (http://www.tieronesports-europe.com/tennis-products/tennis-strings/tour-status-sets.html)στα 24 κιλά (για απευθείας παραγγελία από το εξωτερικό)

ή

Yonex Poly Tour Pro 16L - 1.25 mm στα 25 κιλά (αυτό θα το βρεις στα περισσότερα ελληνικά τενιστικά μαγαζιά)

:cool:

tilemachos3
05-05-15, 22:39
msv focus hex 1.23,πολυ καλο στην yonex ai 98 που εχω,πολυ καλο σπιν και ελεγχο χωρις να υστερει σε δυναμη

DJTaurus
05-05-15, 23:16
msv focus hex 1.23,πολυ καλο στην yonex ai 98 που εχω,πολυ καλο σπιν και ελεγχο χωρις να υστερει σε δυναμη

Σε ποσά κιλά την πλέκεις ;

tilemachos3
06-05-15, 10:08
ειναι πλεγμενη στα 21,5 κιλα

paulos318is
05-05-16, 19:27
Καλησπέρα,
έχω το ίδιο ακριβώς μοντέλο και λόγω της τωρινής έλλειψης σε πλέγμα yonex polytoyr, ''αναγκάστηκα'' να την πλέξω με διάμετρο 1,30.....Εμπειρικά, πόσο ''πεσμένη'' μπορεί να είναι η απόδοσή της τώρα με το παχύτερο πλέγμα; Επιπλέον, ένα άλλο θέμα που παρατηρούσα και με το προηγούμενο πλέγμα είναι ότι το σήμα με stencil της Υοnex ξεθώριαζε πολύ εύκολα ύστερα από ελάχιστη χρήση, κάτι που επουδενί δεν γινόταν στην Wilson που είχα μόλις πριν από λίγο καιρό ύστερα από χρήση 4 μηνών...Αν γνωρίζει κανείς πως μπορεί να αποφευχθεί το φαινόμενο αυτό (καθαρά για αισθητικούς λόγους) ας με διαφωτίσει...περαν των γνωστών stencil μελανιών ενδείκνυται η χρήση κάποιου ανεξίτηλου μαρκαδόρου για πλαστικό;