PDA

Επιστροφή στο Forum : wilson blade 104 γνωμες



kopa
28-04-15, 00:21
Καλησπερα σε ολους αγορασα την εν λογω ρακέτα. Οντως ειναι πολυ καλη στο χερι αλλα μου φαίνεται οτι δεν έχει δύναμη και σε δυσκολη μπαλιά νιωθω οτι δεν εχει τη δύναμη που χρειάζεται. Είναι ιδέα μου, το εχει αντιμετωπίσει κάποιος αλλος; Ευχαριστω!

Simplicius
28-04-15, 09:35
Καλησπερα σε ολους αγορασα την εν λογω ρακέτα (wilson blade 104). Οντως ειναι πολυ καλη στο χερι αλλα μου φαίνεται οτι δεν έχει δύναμη και σε δυσκολη μπαλιά νιωθω οτι δεν εχει τη δύναμη που χρειάζεται. Είναι ιδέα μου, το εχει αντιμετωπίσει κάποιος αλλος; Ευχαριστω!

Κάτι είπες τώρα!
Θα σου στείλω το απόγευμα pm με αναλυτικές οδηγίες...
S.

DJTaurus
28-04-15, 09:36
Προσπάθησε να έχεις πιο γρήγορη τοποθέτηση και να αυξήσεις ταχύτητα στο swing σου. Δεν περίμενα και αυτή να συμπεριφέρεται όπως η 98αρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

kopa
28-04-15, 12:03
θα το δοκιμάσω δε ξέρω αν φταίει το πλέγμα που είχε πάνω? ή απλά είναι της ιδέας μου. τι να πώ π.χ έπιασα μετά την head youtek ig extreme και μου φαινόταν τόσο στιβαρή και δυνατή ένιωθα πολύ μεγαλύτερη σταθερότητα.

DJTaurus
28-04-15, 12:16
θα το δοκιμάσω δε ξέρω αν φταίει το πλέγμα που είχε πάνω? ή απλά είναι της ιδέας μου. τι να πώ π.χ έπιασα μετά την head youtek ig extreme και μου φαινόταν τόσο στιβαρή και δυνατή ένιωθα πολύ μεγαλύτερη σταθερότητα.

Δοκίμασε ένα πιο σκληρό πλέγμα στα 24 κιλά. Αν δεν σου βγάζει καμία ενόχληση βάλε το rpm blast 1.25. Η δίκη μου η 98 μια χαρά σταθερή ειναι. Δύναμη δεν σου δίνει εύκολα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

DownTheLine
28-04-15, 15:12
Χαμηλο swingweight και χαμηλο flex αυτα κανουν.

Χαμηλωσε κιλα (22 ή 23 σε πολυεστερικο) ή ακομα καλυτερα βαλε συνθετικο εντερο στα 24.

Επισης, αν σε παιρνει στο χερι σου, βαλε 2-3 γραμμαρια στο 12.

Η ρακετα αυτη, ομως, δεν ειναι φτιαγμενη για δυναμη. Εχει φτιαχτει για να ειναι ανετη και να πετυχαινεις ευκολα την μπαλα.

Simplicius
28-04-15, 16:50
δοκίμασε ένα πιο σκληρό πλέγμα στα 24 κιλά. αν δεν σου βγάζει καμία ενόχληση βάλε το rpm blast 1.25.

dj πως σου ήρθε αυτό? αυτό είναι ότι ακριβώς δεν θα πρέπει να κάνει.
του λείπει δύναμη και του λες για σκληρό πλέγμα σε πολλά κιλά??
δεν θα έχεις τύψεις εάν του καταστρέψεις το χέρι???? :(



Χαμηλο swingweight και χαμηλο flex αυτα κανουν..

+1 σε αυτό!



Χαμηλωσε κιλα (22 ή 23 σε πολυεστερικο) ή ακομα καλυτερα βαλε συνθετικο εντερο στα 24..

Αυτή είναι μια καλή συμβουλή για πλέγμα (εγώ θα έλεγα για 20 κιλά), αν και πρώτα θα πείραζα αρκετά την ίδια την ρακέτα.

Το έχω ξαναπεί ότι την είχα την ρακέτα αυτή (παλαιότερο μοντέλο βέβαια - με ακόμα πιο αδύναμα χαρακτηριστικά).

kopa
28-04-15, 17:08
Επομενως αλλάζω πλέγμα και βλέπω. Να μην μπω στη λογική να την δώσω και να πάρω μια pure drive πχ ή την head την extreme πχ? Μια πιο δυνατή δλδ??

DJTaurus
28-04-15, 17:49
@simplicius είπα ΑΝ σε αυτή τη φάση δεν έχει κανένα πρόβλημα ας δοκιμάσει με κατι σκληρό. Αν και έχω την 98αρα και συγκεκριμένα τα 2 προτελευταία μοντέλα η συμβουλή μου ειναι να το πουλήσει το μπ....λο και να μην ξανασχοληθεί με αυτή τη σειρά. Επειδη την έχω δοκιμάσει σε διαφορά κιλά ΔΕΝ χάνει τίποτα να δοκιμάσει με ένα σκληρό πλέγμα..... και αν νιώσει το παραμικρό (ΑΝ) ας το αλλάξει αμέσως. Μονο με σκληρό πλέγμα κατάφερα να την ζωντανεψω και χωρίς να μου βγάλει κάποια ενόχληση. Τόσο πιο βατές και ομαλές ρακέτες υπάρχουν στην αγορά. Δεν χρειάζεσαι να χανεις τον χρόνο σου με μια εντελώς players racket. Τσέκαρε Wilson pro open και Wilson juice. Από head την speed mp και την instinct mp. Και σε Babolat την pure drive αλλά καλύτερα να την δοκιμάσεις αν έχεις δυνατότητα για 1 εβδομάδα να δεις αν την αντέχει το χέρι σου. Ο λόγος που γράφτηκα σε αυτό το forum ήταν επειδη αντιμετώπιζα το ίδιο θέμα με αυτό που περιγράφει ο φίλος. Πλέον είμαι με την aeroprodrive και έχω βρει την υγεία μου σε τέτοια θέματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

kopa
28-04-15, 19:16
Ευχαριστω πολύ παιδιά. Αν μπορώ θα δοκιμάσω τις άλλες και αν μου πάνε καλ
υτερα την δίνω και πάμε πάλι στην αγορά. ..

kopa
28-04-15, 19:20
Απλά το έψαξα πάρα πολύ πριν την αγοράσω και μου είπαν πολύ ότι είναι πολύ ευκολη ρακετα συγχωρει λάθη και είναι ωραία στο χέρι άνετη.

Simplicius
28-04-15, 23:00
@simplicius είπα ΑΝ σε αυτή τη φάση δεν έχει κανένα πρόβλημα ας δοκιμάσει με κατι σκληρό.

DJ, τι εννοείς λέγοντας "ΑΝ σε αυτή τη φάση δεν έχει κανένα πρόβλημα" ???
Έχει πρόβλημα και το γνωρίζουμε. Πρόβλημα με τη δύναμη!
Γι' αυτό ξεκίνησε αυτή η συζήτηση. Επειδή ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ με τη δύναμη...
Η συμβουλή βάλε σκληρό (άρα και στις περισσότερες περιπτώσεις σχετικά αδύναμο) πλέγμα
είναι σαν και εκείνο το ρητό που λέει "εάν βιάζεσαι πήγαινε σιγά!" ή κάπως έτσι....


Μονο με σκληρό πλέγμα κατάφερα να την ζωντανεψω και χωρίς να μου βγάλει κάποια ενόχληση.

Χωρίς (ελπίζω) να σε προσβάλω θα ήθελα να σου πω πως όταν κάποιος κρίνει προϊόντα καλό είναι να έχει μια σφαιρική γνώση...
Κατάφερες να τη ζωντανέψεις (υποθέτω με το RPM) όχι επειδή είναι σκληρό (όπως προφανώς νομίζεις) αλλά επειδή έχει μεγάλο Energy Return (%)! Αυτό που είπες είναι κάπως παρόμοιο με το να πει κάποιος "μονο με ΜΑΥΡΟ πλέγμα κατάφερα να την ζωντανεψω"...

Και για να προλάβω κάποιους δεν έχω κανένα ύφος, κανενός καρδιναλίου...
Δεκτός οποισδήποτε τεκμηριωμένος αντίλογος!!!

:cool:

Simplicius
28-04-15, 23:16
Αντώνη, σου έστειλα pm...

DownTheLine
28-04-15, 23:56
Ντιτζειταυρε, προφανως διαβαζεις πολλα και τα εχεις ΠΟΛΥ μπλεγμενα μεσα στο μυαλο σου. Μονο και μονο που λες Players racquet την 104 και οτι τα σκληρα πλεγματα δινουν περισσοτερη δυναμη, σημαινει οτι εισαι πολυ μπερδεμενος. Πλεον, εν ετει 2015 δεν υπαρχουν κακες ρακετες, ουτε μπουρδελα οπως τις αποκαλεις. Υπαρχουν ρακετες που ταιριαζουν στο επιπεδο και στο παιξιμο σου και ρακετες που δεν ταιριαζουν.

Το να συγκρινεις την blade 98 με την 104 και να βγαζεις σκαρτη την σειρα, ειναι σαν να συγκρινεις το fiat 500αρακι με την φερραρι και να βγαζεις σκαρτη τη "σειρα". Η blade 104 ειναι πολυ καλη για εκει που αποσκοπει και η 98 ειναι ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ (υπηρηφανος κατοχος των 2 τελευταιων μοντελων) για διαφορετικο αγοραστικο κοινο.

Στοιχηματιζω οτι σε μαξ 3 μηνες θα ζητας οδηγιες για το ποια ρακετα να παρεις μετα την αερο για την οποια τωρα πινεις νερο στο ονομα της. Και στο λεω γιατι και εγω εχω περασει απο εκει.

DownTheLine
29-04-15, 00:01
Κοπα, προς Θεου, μην πας να αλλαξεις ρακετα επειδη νομιζεις οτι δεν σου δινει δυναμη. Αυτο φτιαχνεται.

ποσο καιρο παιζεις τεννις;

kopa
29-04-15, 00:46
Absinthe πολύ νέος είμαι παίζω κάθε μέρα δύο μήνες όλους κι όλους. Και για να προλάβω σχόλια προς θεο
υ δεν επιρρίπτω ευθύνες στην ρακέτα ώστε να καλύψω την απειρία μου. Απλά βλέπω ότι με την δική μου νιώθω ότι δεν έχω δύναμη ενώ με του αδερφού μ την head extreme τη νιώθω πολύ πιο στιβαρή στο χέρι μ αυτό.

DownTheLine
29-04-15, 10:22
Ωραια, η ρακετα σου ειναι μια χαρα για το επιπεδο σου (μεγαλο κεφαλι, καλο κοντρολ, μαλακη, ευκολο swing).

Προφανως, το πλεγμα ειναι της μανας της και αρα εχει πολυκαιρισει. Βαλε ενα συνθετικο εντερο στα 23 κιλα ή ενα πολυκλωνο (πιο ακριβη λυση) παλι στα 23 κιλα και θα ειναι σαν να αγορασες καινουργια ρακετα.

Το να αγορασεις μια ρακετα η οποια ειναι πιο δυνατη, αλλα πιο σκληρη, πιο δυσκολη, πιο απαιτητικη, μονο κακο θα σου κανει στο επιπεδο που βρισκεσαι.

kopa
29-04-15, 12:46
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ωραίες και χρήσιμες συμβουλές.