PDA

Επιστροφή στο Forum : prince synergy db 24 midplus



thomas
27-04-15, 12:34
Καλημερα,εχω την παραπανω ρακετα η οποια ειναι εικοσαετιας,πιτσιρικας επαιζα χρονια με αυτη και δεν ειχα κανενα προβλημα μου αρεσε,σιγουρα η τεχνολογια εχει προχωρησει και υπαρχουν πολυ πιο προηγμενες ρακετες,προσφατα την πηγα για πλεξιμο και στο καταστημα μου ειπαν οτι ειναι πολυ βαρια 340gr και μπορει να προκαλεσει καποιο τραυματισμο γι αυτο το λογο,προσφατα επαιξα με μια πολυ ελαφρυτερη 270gr αλλα προτιμω την παλια ρακετουλα μου,την εχω συνηθισει,ποια ειναι η γνωμη σας?Μπορει να εχω προβλημα οσο αναφορα τενοντιτηδες,επικονδυλιτιδα κτλ λογο ρακετας?Το παιχνιδι μου ειναι κυριως σπιν,εβαλα μια χορδη multi στα 24 g που θεωρειται πιο φιλικη απο τα ναυλον για το χερι και προτιμησα τα 24kg σε σχεση με παλαιοτερα που επαιζα με 25-26.Το προβλημα ειναι οτι εχω και μια ευαισθησια με τον υπερακανθιο που ενοχλει απο παλιοτερα(οχι απο το τενις)

Simplicius
27-04-15, 22:22
Φίλε Θωμά, όταν ο κόσμος έπαιζε με ρακέτες σαν την DB24, οι τενοντιτηδες και η επικονδυλιτιδα ήταν άγνωστες λέξεις!
Όταν άρχισαν να παίζουν με τις "σύγχρονες" άρχισε το κακό...

Για τη ακρίβεια διαβάζω ότι η DB24 πλεγμένη είναι κοντά στα 350 γρ.
Αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα για τραυματισμό, μάλλον το αντίθετο θα έλεγα.

Εάν δεν σε κουράζει στο παιχνίδι η ρακετούλα σου είναι μια χαρά και με πολύ καλά χαρακτηριστικά.

Τα κιλά που έπλεξες είναι μάλλον λίγα για multi Και ίσως οι μπάλες να πηγαίνουν στο Θεό.
Βλέποντας και κάνοντας, το ρυθμίζεις αυτό το θέμα την επόμενη που θα την ξαναπλέξεις...

Καλά παιχνίδια! 90's rules!!!! :cool:

thomas
28-04-15, 10:06
simplicius ευχαριστω για την απαντηση!
Περιεργο ομως αυτο που λες για τις καινουργιες ρακετες ,θα επρεπε να ειναι πιο ασφαλες για τραυματισμους κανονικα....
και βεβαια πιο ξεκουραστες αφου ειναι πιο ελαφριες και να κανουν καλυτερο παιχνιδι
Εμενα δεν με ενοχλει το βαρος της το εχω συνηθισει
ποτε δεν με ειχε ενοχλησει το χερι μου που επαιζα καθε μερα ολη μερα παλιοτερα,αργοτερα την πατησα με τον ωμο απο τη μηχανη