PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλέξιμο για aero pro drive 13



XristlaR
02-04-15, 22:48
Καλησπέρα

Μια συμβουλευτική ερώτηση .

Χρησιμοποιώ aero pro drive με Rpm blast εδω και αρκετά χρόνια και στα παλαιότερα μοντέλα aero ..
Η μόνη διαφοροποίηση που τόλμησα είναι στο πάχος απο 1.25 σε 1.30
Το πλέξιμο είναι πάντα στα 24.5 μ 25 κιλά.
Αρτια τεχνική , εχω αρκετό βάρος και παίζω δυνατά .. εχω κανει customise τη ρακέτα και έβαλα επιπλέον 40 στην μία και 50 γρμ στην άλλη ..με ίση κατανομή ( όχι μονο μπροστά )

Θά θελα να δοκιμάσω κάτι άλλο λιγότερο σκληρό με καλύτερη αίσθηση και να σπινάρει καλύτερα .... και κάτι το οποίο να ταιριάζει στο συγκεκριμένο μοντέλο .. οχι καποιο γενικά πλεγμα σε αυτά τα χαρακτηριστικά ...
να προσθέσω ότι αποφάσισα γι το cyclon tour 1.25 της Volky αλλα πλέκω σε συγκεκριμένο stringer παρότι του είπα να μου πάρει 2 κουλούρια (12 μετρα) δεν μπόρεσε να βρεί ,
οπότε αυτό απορίπτεται ...
Θα παρακαλούσα τεκμηριωμένες γνώμες
Ευχαριστώ

Simplicius
02-04-15, 22:54
Και γιατί δεν το παραγγέλνεις μόνος σου; (http://www.tennis-point.com/voelkl-tennissaite-cyclone-tour-12m-red-01352501280000.html)
6 ευρώ τα μεταφορικά και 16 ευρώ τα 2 σετ, με 22 ευρώ στην πόρτα σου...
Τι πρόβλημα έχεις αφού το έχεις αποφασίσει;

XristlaR
02-04-15, 22:58
simplicius σου απάντησα prive ... μιας και το ανέφερες ..αν χρησιμοποιεί κάποιος το συγκεκριμένο πλέγμα άς γράψει εντυπώσεις

ith
02-04-15, 23:15
1. Το spin ερχεται απο το χερι, οχι από το πλεγμα. Επισης τα shaped / textured strings φαγώνονται μετα απο 2 ώρες οπότε εχεις ενα round poly.
2. Aν έχεις βάλει +50gr μάλλον πάιζεις με λάθος ρακέτα μιας και εχεις προσθέσει πολύ βάρος.
3. Το cyclone tour το χω παιξει εγώ αρκετά και σε 1.25 & σε 1.30, εχω μονο θετικά να πω εκτος του οτι το 1.25 σπάει γρήγορα. Το 1.30 εχει αισθητά μεγαλύτερη αντοχή. Σε ποια περιοχή μένεις ? (ρωταω μηπως μοιραστούμε την παραγγελία)

XristlaR
02-04-15, 23:32
Αρχικά ευχαριστω για την απάντηση

Προφανώς απο το χέρ έρχεται το spin αλλα κάποια ενδείκνυται γιαυτο και αλλα όχι ... αυτο εννοώ ...
Όσο για τη ρακέτα αν δώσεις 400 + δυσκολα αλλάζεις στις μερες μας ... και το βάρος προστέθηκε σταδιακά οποτε έφθασε σε ένα υποφερτό σημείο ... προσωπικά πάντα μηλάω !
Έχεις παίξει και με 1.25 και με 1.30 ? Έχει μεγάλη διαφορά στο feeling ?

ith
02-04-15, 23:38
χμ, εχει ναι αλλα... το 1.30 το χω παιξει μονο κοκκινο και το 1.25 μονο ανθρακί.
Το 1.25 ειναι πιο crispy, σαν bite ειναι το ιδιο. Feeling καλυτερο το 1.25.
Επισης το πλέγμα παρουσιάζει εντονο φαινομενο stretching στο πλέξιμο οπότε το 1.30 σε μεγάλη τάση θα γινει σιγουρα 1.25!

XristlaR
02-04-15, 23:45
Οκ σε ευχαριστώ ....
και εγώ για το κόκκινο λέω πάντως... σε τι ρακέτα το είχες ?
Κατι αλλο κοντα σε αυτα τα δεδομένα που να ταιριάζει στιε aero pro ?

ith
02-04-15, 23:57
head speed mp & head prestige pro.
Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτο που με ρωτάς, μάλλον ειναι υποκειμενικό θέμα το τι ταιριάζει στην κάθε ρακέτα.

Simplicius
03-04-15, 00:15
Κατι αλλο κοντα σε αυτα τα δεδομένα που να ταιριάζει στιε aero pro ?

Ως δυνατή ρακέτα σίγουρα της ταιριάζει κάτι αδύναμο σε πλέγμα, για να μην αναγκάζεσαι να πλέκεις σε πολλά κιλά για να μειώσεις τη δύναμη... Στο stringforum (http://www.stringforum.net/stringsearch.php) μπορείς να δεις στη λίστα με τα πλέγματα ποια είναι πιο αδύναμα (μικρό power) και πιο comfort και spin παράλληλα (μεγάλη μπάρα) και να πάρεις κάποιο από αυτά...

XristlaR
03-04-15, 00:34
Ως δυνατή ρακέτα σίγουρα της ταιριάζει κάτι αδύναμο σε πλέγμα, για να μην αναγκάζεσαι να πλέκεις σε πολλά κιλά για να μειώσεις τη δύναμη... Στο stringforum (http://www.stringforum.net/stringsearch.php) μπορείς να δεις στη λίστα με τα πλέγματα ποια είναι πιο αδύναμα (μικρό power) και πιο comfort και spin παράλληλα (μεγάλη μπάρα) και να πάρεις κάποιο από αυτά...



εκει κτουσα τωρα και βλέπω πχ το Yonex Poly Tour Spin 1.25 αλλα τα δεδομένα που έχει εκει δεν συναυδουν με reviews ... καθως διαβασα μηδαμινο σπιν και σε feeling ειναι αρκετά πίσω ... οποτε ειναι λιγο αντιφατικά τουλαχιστον για κάποια απο αυτα που ενδιαφέρομαι !

DJTaurus
03-04-15, 07:57
Δεν έχω προσωπική άποψη απλώς να αναφέρω οτι αυτός που μου πούλησε την aeropro παίζει με pure drive και επειδή θέλει spin έχει καταλήξει στο yonex tour spin 1.25 σε πλέξιμο στα 23kg. Δεν ειναι αθλητής αλλά παίζει από πολύ μικρή ηλικία. Δεν χάνεις κάτι να κανείς μια δοκιμή.

fotisc
29-04-15, 08:38
black widow to teleio plegma gia auth ti raketa, nomizw pantws pws tin plekeis psila poli se kila. paizo sta 19 parepiptontws. ths dunlop, an to xrisimopoiiseis tha to eroteuteis.

XristlaR
06-05-15, 05:14
παλικαρε είμαι 1 87 και 110 κιλα περίπου ... και χτυπάω πολύ δυνατα σέρβις αλλα και γενικά τα χτυπήματα μου έιναι δυνατά . δεν μπορώ να την πλέξω στα 19 - 20 κιλά καταλαβαίνεις το λόγο .... θα το δοκημάσω και αυτο μιας και εβαλα το Poly tour spin ...και δεν με ευχαρίστησε καθόλου !

XristlaR
06-05-15, 05:17
Δεν έχω προσωπική άποψη απλώς να αναφέρω οτι αυτός που μου πούλησε την aeropro παίζει με pure drive και επειδή θέλει spin έχει καταλήξει στο yonex tour spin 1.25 σε πλέξιμο στα 23kg. Δεν ειναι αθλητής αλλά παίζει από πολύ μικρή ηλικία. Δεν χάνεις κάτι να κανείς μια δοκιμή.

παλίκαρε το δοκίμασα ΄... έιδα και στο string forum έιδα οτι είχε και διάρκεια ... αλλα ΄ήταν καλό μόνο για κανα 2ωρο τρίωρο έχασε πολύ γρηγορα κιλά . και να φανταστείς έπλεξα τη μία στα 26 και την άλλη στα 26.5 ... δεν με ενθουσίασε ... το rpm πολύ καλύτερο ... άκουσα για το fluoro ¨οτι μπορεί να είναι μια καλή ακριβή επιλογή ! αν έχει παίξει κάποιος και δεν του κάνει κόπο άς αφήσει ένα comment .Thanks προκαταβολικά !

Jorge
06-05-15, 13:06
black widow to teleio plegma gia auth ti raketa, nomizw pantws pws tin plekeis psila poli se kila. paizo sta 19 parepiptontws. ths dunlop, an to xrisimopoiiseis tha to eroteuteis.

fotisc επειδή την έχω κι εγώ την ίδια ρακέτα και επειδή έπαθα το ίδιο με τον XristlaR, έβαλα το Poly Tour Spin (23/23) και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος, ποιό πάχος του Black Widow προτείνεις και σε τι κιλά? Τα 19 κιλά μήπως είναι πολύ λίγα?
Σκέφτομαι να ''επιστρέψω'' στο Poly Tour Pro 1.25 (24/24) που είχα πριν. Μακράν πολύ καλύτερο απο το Poly Tour Spin και πολύ πιο μαλακό. Τουλάχιστον για την APD θεωρώ πως δεν κάνει το πενταγωνικό της Yonex. Το Poly Tour Pro 1.25, και χωρίς γωνίες, θεωρώ πως ταιριάζει καλύτερα στην APD. Έχει και δύναμη και spin.
Αν έχει κάποιος άλλος εμπειρία στην πράξη και με καλές εντυπώσεις από πλέγματα σε APD θα ήθελα την βοήθειά του.
Ευχαριστώ.

Simplicius
06-05-15, 14:38
...ήταν καλό μόνο για κανα 2ωρο τρίωρο έχασε πολύ γρηγορα κιλά . και να φανταστείς έπλεξα τη μία στα 26 και την άλλη στα 26.5 ...

Xrist, το Yonex Tour Spin σε όλα τα test βγαίνει ότι κρατάει την τάση του μια χαρά.
Το πιθανότερο είναι ότι με τα 26+ κιλά που το έπλεξες το κατέστρεψες...
Τα πολυεστερικά πλέγματα γράφουν συνήθως στη συσκευασία τους ότι δεν πρέπει να πλέκονται πάνω από 24 κιλά
και αυτό γιατί χάνουν την - έτσι κι αλλιώς - μικρή ελαστικότητά τους...
Τι τάση να κρατήσει μετά, αφού με τόσο τέντωμα θα έχει γίνει "σύρμα";
Η τάση διατηρείται με την ελαστικότητα!
Εξού και δεν αφήνουμε τη ρακέτα σε ζεστά μέρη που ξεραίνουν το ελαστικό...

Επίσης, να ξέρεις ότι τη μικρή δύναμη μπορείς να την πετύχεις με τα πάρα πολλά
(που δεν λένε για τα πολυεστερικά) αλλά και με τα πολύ λίγα κιλά (14,15 κλπ.)...

Τέλος, εάν σε ενδιαφέρει να παίξεις με πιο δυνατά κτυπήματα για σπιν, πιστεύω ότι θα πρέπει να αφαιρέσεις αρκετό βάρος
από τις custom ρακέτες σου για να χάσουν δύναμη. Χωρίς να γνωρίζω που έχεις προσθέσει βάρος, πιστεύω ότι τις έχεις κάνει "flat"
εφόσον λογικά - για να είναι playable - το πολύ βάρος θα το έχεις προσθέσει προς τη μέση, κοντά στο κέντρο βάρους τους..

fotisc
06-05-15, 17:02
Gauge: 17 / 1.26mm

XristlaR
08-05-15, 22:31
Xrist, το Yonex Tour Spin σε όλα τα test βγαίνει ότι κρατάει την τάση του μια χαρά.
Το πιθανότερο είναι ότι με τα 26+ κιλά που το έπλεξες το κατέστρεψες...
Τα πολυεστερικά πλέγματα γράφουν συνήθως στη συσκευασία τους ότι δεν πρέπει να πλέκονται πάνω από 24 κιλά
και αυτό γιατί χάνουν την - έτσι κι αλλιώς - μικρή ελαστικότητά τους...
Τι τάση να κρατήσει μετά, αφού με τόσο τέντωμα θα έχει γίνει "σύρμα";
Η τάση διατηρείται με την ελαστικότητα!
Εξού και δεν αφήνουμε τη ρακέτα σε ζεστά μέρη που ξεραίνουν το ελαστικό...

Επίσης, να ξέρεις ότι τη μικρή δύναμη μπορείς να την πετύχεις με τα πάρα πολλά
(που δεν λένε για τα πολυεστερικά) αλλά και με τα πολύ λίγα κιλά (14,15 κλπ.)...

Τέλος, εάν σε ενδιαφέρει να παίξεις με πιο δυνατά κτυπήματα για σπιν, πιστεύω ότι θα πρέπει να αφαιρέσεις αρκετό βάρος
από τις custom ρακέτες σου για να χάσουν δύναμη. Χωρίς να γνωρίζω που έχεις προσθέσει βάρος, πιστεύω ότι τις έχεις κάνει "flat"
εφόσον λογικά - για να είναι playable - το πολύ βάρος θα το έχεις προσθέσει προς τη μέση, κοντά στο κέντρο βάρους τους..


Και εγώ την ίδια αποψη με σένα είχα αλλα η συμβουλή του πλεκτη μετα απο κουβέντα ήταν σε αυτά τα κίλά...(και πλέκτης απο τους 2-3 καλύτερους που έχουμε )
Anyway ... το βάρος έιναι κατανεμημένο παντού με σιλικόνη στο κάτω μέρος ... μέση και πανω πλάγια. customise απο ειδικό ...Ποτέ σε ζέστη και κρύο η ρακέτα φυσικά...
Να αφαιρέσω βάρος απο τη ρακέτα με τίποτα γιατί ακόμη και τώρα τη νιώθω ελαφρυά ! Ωστόσο σε αυτό που έιπες για τα κιλά μαζί με μένα δοκήμασε και ένας φίλος στην ίδια ρακέτα το ίδιο πλέγμα στα 23.5 κιλά... και πάνω κάτω τον ίδιο καιρό παιγμένη και με όχι τόσο δυνατά χτυπήματα... το πλέγμα είναι στην ίδια κατάσταση
Τέλος και η δική μου επιλογή παλίκαρε ήταν με βάση το stringforum και τα reviews σχετικά με αυτο το ζήτημα ... τα οποίαν είχα το συγκεκριμένο πλέγμα στην κορυφή αλλα δέν ξέρω! Τελικά νομίζω ότι το rpm στη συγγεκριμένη ρακέτα συμπεριφέρεται πού καλυτερα....

Simplicius
09-05-15, 22:54
Κ... το βάρος έιναι κατανεμημένο παντού με σιλικόνη στο κάτω μέρος ... μέση και πανω πλάγια. customise απο ειδικό .
Να αφαιρέσω βάρος απο τη ρακέτα με τίποτα γιατί ακόμη και τώρα τη νιώθω ελαφρυά !

Το τελικό "στατικό βάρος", εφόσον σου αρέσει έτσι η ρακέτα, μπορείς να το διατηρήσεις, ακόμα και να το αυξήσεις.
Αλλά θα πρέπει να το βγάλεις από "πανω πλάγια" και να πας λιγότερο στη 12 και περισσότερο στο butt cup.
Με αυτό το setup δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις καλό σπιν και πάντα θα έχεις πολύ δύναμη - δηλ. κάτι που είναι αντι-σπιν....
Δεν ξέρω τι ζήτησες τότε να πετύχεις από τον ειδικό που λες.
Πάντως αυτά που ζητάς σήμερα (σπιν και λιγότερη δύναμη), δε ταιριάζουν με το setup που έχεις...
S.