PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΛΛΑΓΗ ΡΑΚΕΤΑΣ...ΒΟΗΘΕΙΑ!



MEVAN
09-03-15, 11:40
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ FORUM
ΠΑΙΖΩ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΕΝΤΑΤΙΚΑ, ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ, ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΡΝΟΥΑ.
ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΜΙΑ WILSON STEAM 105 (289gr) ΠΟΥ ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΒΟΛΕΨΕ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝ ΠΩς ΥΠΟΛΕΙΠΕΤΑΙ ΣΕ ΔΥΝΑΜΗ. ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΒΑΘΥΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΝΙΩΘΩ ΠΩς ΚΑΤΑΒΑΛΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΓΙ΄ΑΥΤΟ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΕΡΙΣΥ ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΗ BABOLAT AERO TEAM (ΕΠΙΣΗς 289gr) ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ... Η ΜΠΑΛΑ ΕΦΕΥΓΕ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ! ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ. ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΡΑΚΕΤΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΑ ΠΩς ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΧΤΥΠΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ, ΕΦΕΥΓΑΝ ΠΙΟ ΑΒΙΑΣΤΑ ΟΙ ΜΠΑΛΕΣ ΜΟΥ. ΩΣΤΟΣΟ Ο ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΡΑΚΕΤΑΣ ΣΤΟΝ ΚΑΡΠΟ ΔΕ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟΣ. ΑΝ ΚΑΙ ΙΔΙΟΥ ΒΑΡΟΥΣ TΗ BABOLAT ΤΗ ΝΙΩΘΩ ΠΙΟ ΒΑΡΙΑ... ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΒΟΛΕ ΚΑΙ ΣΕΡΒΙΣ, ΚΑΘΩς ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΠΟΥ ΔΕ ΓΥΡΙΖΕΙ/ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ Ο ΚΑΡΠΟΣ.
ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΣΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΜΟΥ ΡΑΚΕΤΑ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΠΩΣ ΠΑΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΒΟΛΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΓΧΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ.
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ/ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ, ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΙΟ ΒΑΡΥΑ ΡΑΚΕΤΑ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΞΙΜΟ ΜΟΥ ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ. ΜΗΠΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΙΟ ΒΑΡΥ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΚΕΦΑΛΙ (ΙΣΩΣ) ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΣΕΙΡΑΣ, Π.Χ. WILSON STEAM 99, H' STEAM 99S...
ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΕ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ.

DJTaurus
09-03-15, 12:06
Η καινούργια η steam 99s μια χαρά δύναμη εχει απλά μου φάνηκε υπερβολικά σπινατη σε βαθμό που σου κάνει δύσκολο τον έλεγχο.

Simplicius
09-03-15, 21:06
φίλε mevan, εάν ισχύουν όλα όσα περιγράφεις παραπάνω, σου δίνω "ευχή και κατάρα":
κρατα τη ρακετα σου και πάρε άλλη μια ίδια, ακόμα καλύτερα άλλες δύο, για να είσαι σίγουρος ότι θα βγάλεις με αυτές τα επόμενα 10 χρόνια!

εφόσον παίζεις καλά με αυτή για 2 χρόνια, δε λέει με τίποτα να την αλλάξεις.
όποιος σου πει το αντίθετο, απλά ...πουλάει ρακέτες.-

το πρόβλημα της δύναμης λύνεται πανεύκολα με διαφορετικό πλέγμα και τάση ή με λίγο βάρος (3 γραμ.) στην πάνω άκρη της κεφαλής.
Το συνολικό βάρος της ρακέτας δεν έχει καμία σχέση με τη δύναμη!

πειραματιζόμενος με νέες ρακέτες, θα μπεις σε μια ατέρμονη αναζήτηση και πολύ πιθανόν το μόνο που θα καταφέρεις είναι να χάσεις το ενδιαφέρον σου για το ίδιο το παιχνίδι και να το μεταφέρεις στις ρακέτες... αρρώστια δηλαδή.

η συμβουλή μου είναι: όπως σου ήρθε ...ξέχνα το!
:D

Υστ.: Η ρακέτα σου έχει τελικό βάρος, πλεγμένη, κοντά στα 310 γραμ., δηλ. μια χαρά βάρος για μεσαίο επίπεδο!
Και φυσικά πάντα μπορείς να προσθέσεις λίγο βάρος πολύ εύκολα, εάν στο μέλλον τη νιώθεις ελαφριά...

MEVAN
10-03-15, 09:20
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
Simplicius νομίζω πως θα κάνω αυτό ακριβώς που λες... είναι εξάλλου και η άποψη του δασκάλου μου.
Ευχαριστώ και τους δύο για την ανταπόκριση.