PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια σχετικά με παππούτια Τένις



Stev
04-03-15, 09:58
Καλησπέρα σε όλους,
Είμαι νέο μέλος στο Forum και αυτό ειναι το πρώτο μου post.
Παρατήρησα ότι υπάρχει ήδη ένα post με θέμα "παππούτσια για τένις" αλλά δυστυχώς δεν με βοήθησε αρκετά.
Είμαι 23 χρονών και άρχισα το τένις πριν 3-4 μήνες και παίζω 2 φορές την εβδομάδα απο 1:30 με 2 ώρες.
Το νούμερο μου στα αθλητικά running παππούτσια της nike είναι 46.
Δυστυχώς έχω παρατηρήσει οτι δεν γίνεται να συνεχίσω να παίζω με τα running παππούτσια γιαυτό το λόγο αποφάσισα να αγοράσω ένα ζευγάρι ειδικά για τένις.
Οι προπονήσεις που κάνω γίνονται σε εξωτερικό τσιμεντένιο (δυστυχώς) γήπεδο.
Ένα ζευγάρι που μου κέντρησε την προσοχή ειναι το NIKE Zoom Cage 2 με τρέχουσα τιμή στα 115 ευρώ απο το nike store.
η απορία μου είναι αν αξίζει να δώσω τα λεφτά για ένα τέτοιο παππούτσι και αν θα μου κρατήσει τουλάχιστον 1 χρόνο.
Στο post που διάβασα ένας φίλος επισήμανε τη διαφορά με ανθεκτικά παππούτσια και ακριβά παππούτσια ως θέμα μάρκετινγκ και ειναι λογικό.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και οποιαδήποτε πρόταση ή παρατήρηση είναι βεβαίως δεκτή !
-Stev

DJTaurus
04-03-15, 10:02
Τα Nike ειναι απο τα καλύτερα της αγοράς αλλά πέφτουν γρήγορα σε απόδοση. Αν πας σε Nike θα πας στο πιο άνετο παπούτσι της το lunar balestic 1.5 που φοράει ο nadal. Ακριβό αλλά οτι πληρώνεις παίρνεις. Απο εκει κ πέρα εγγυημένη λύση και αυτο που φοράω ειναι το gel resolution 5 η 6 της Asics. Μακριά απο τα σκληρά της Adidas αν και το τελευταίο barricade λένε οτι επιτέλους το μαλάκωναν. Σε κάτι πιο οικονομικό κοιτά τα Asics challenger 9 η 10.

Stev
04-03-15, 10:19
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!
Διάβασα οτι στο nike zoom cage 2 πρέπει να πάρω 1/2 νούμερο μικρότερο. Ξέρεις αν ισχύει το ίδιο και στο balestic 1.5 και στα Asics;
ευχαριστώ και πάλι
Τα Nike ειναι απο τα καλύτερα της αγοράς αλλά πέφτουν γρήγορα σε απόδοση. Αν πας σε Nike θα πας στο πιο άνετο παπούτσι της το lunar balestic 1.5 που φοράει ο nadal. Ακριβό αλλά οτι πληρώνεις παίρνεις. Απο εκει κ πέρα εγγυημένη λύση και αυτο που φοράω ειναι το gel resolution 5 η 6 της Asics. Μακριά απο τα σκληρά της Adidas αν και το τελευταίο barricade λένε οτι επιτέλους το μαλάκωναν. Σε κάτι πιο οικονομικό κοιτά τα Asics challenger 9 η 10.

DJTaurus
04-03-15, 10:47
Σε εμένα τουλάχιστον nike και Asics μου ειναι ίδια φόρμα. Τα τενιστικα θα τα παίρνεις πάντα μισό νούμερο μεγαλύτερο απο τα υπόλοιπα αθλητικά σου κ αν μπορείς θα φοράς διπλή καλτσα. Πάρε Asics που ειναι εγγύηση μην το ψάχνεις τόσο πολύ με τα παπούτσια. Στην τελική περνά μια βόλτα απο inter sport και δοκίμασε. Επίσης στα τοπ μοντέλα ειναι τα kswiss big shot 2 και speed 2 της Asics.

constantinos
04-03-15, 13:35
Καλησπέρα σε όλους,
Είμαι νέο μέλος στο Forum και αυτό ειναι το πρώτο μου post.
Παρατήρησα ότι υπάρχει ήδη ένα post με θέμα "παππούτσια για τένις" αλλά δυστυχώς δεν με βοήθησε αρκετά.
Είμαι 23 χρονών και άρχισα το τένις πριν 3-4 μήνες και παίζω 2 φορές την εβδομάδα απο 1:30 με 2 ώρες.
Το νούμερο μου στα αθλητικά running παππούτσια της nike είναι 46.
Δυστυχώς έχω παρατηρήσει οτι δεν γίνεται να συνεχίσω να παίζω με τα running παππούτσια γιαυτό το λόγο αποφάσισα να αγοράσω ένα ζευγάρι ειδικά για τένις.
Οι προπονήσεις που κάνω γίνονται σε εξωτερικό τσιμεντένιο (δυστυχώς) γήπεδο.
Ένα ζευγάρι που μου κέντρησε την προσοχή ειναι το NIKE Zoom Cage 2 με τρέχουσα τιμή στα 115 ευρώ απο το nike store.
η απορία μου είναι αν αξίζει να δώσω τα λεφτά για ένα τέτοιο παππούτσι και αν θα μου κρατήσει τουλάχιστον 1 χρόνο.
Στο post που διάβασα ένας φίλος επισήμανε τη διαφορά με ανθεκτικά παππούτσια και ακριβά παππούτσια ως θέμα μάρκετινγκ και ειναι λογικό.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και οποιαδήποτε πρόταση ή παρατήρηση είναι βεβαίως δεκτή !
-Stev

Αφού φοράς 46 Νούμερο πήγαινε κατ' ευθείαν σε αυτό http://shop.wilsonsports.gr/product.php?id_product=286 στα 50 ευρώ προσφορά.
Προσωπικά με παπούτσια wilson είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

DownTheLine
04-03-15, 14:39
Σε καμια περιπτωση μην αγορασεις μισο νουμερο μεγαλυτερο, το οποιο θα αντισταθμισεις με διπλη καλτσα. Λογω των αποτομων εναλλαγων κατευθυνσης, τα τεννιστικα παπουτσια ξεχειλωνουν, οποτε προτιμησε το κανονικο νουμερο σου. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δοκιμασεις το νουμερο σου σε καποιο καταστημα πρωτα και να το αγορασεις μετεπειτα οπου σε συμφερει οικονομικα.

Αφου παιζεις σε τσιμεντο, η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να παρεις ενα παπουτσι που να εχει καλη απορροφηση κραδασμων και να ειναι ανθεκτικο (το τσιμεντο θα το καταστρεψει απιστευτα γρηγορα). Εξαιρετικο παπουτσι και στα 2 ειναι το gel resolution 5 ή 6, ενω καλουτσικο σε κραδασμους, αλλα πραγματικο σκυλι ειναι το adidas barricade. Επισης, αν μπορεις να βρεις καπου τα court ballistec 4.3 που εχουν πλεον αποσυρθει, παρτα χωρις δευτερη σκεψη.

Stev
15-03-15, 12:54
Καλησπέρα και καλη Κυριακή,
Μετά απο πολύ σκέψη αποφάσισα να πάρω τα Nike zoom cage 2 τα οποία απ'οτι έμαθα έρχονται και με 6μηνη εγγύηση .
Το πρόβλημα μου ειναι το μέγεθος. Εγώ κανονικά φοράω 45 νούμερα, στα αθλητικά running της Nike 46.
Είδα αρκετά review για το συγκεκριμένο παπούτσι και λένε οτι ειναι πιο μεγάλο απο το κανονικό .
Κανείς που το έχει αγοράσει και μπορει να μου προτείνει ποιο θα ειναι το σωστό μέγεθος?
Ευχαριστώ πολύ

Simplicius
15-03-15, 14:19
Εγώ σε Nike για τένις φοράω ακρριβώς το ίδιο μέγεθος που φοράω και σε Nike για μπάσκετ.
Πιθανότατα αυτό που θέλουν να πουν είναι ότι τα τενιστικά της Nike είναι πιο φαρδιά σε πλάτος, από άλλα πχ. τα Adidas (τα οποία στο σωστό Νο, εμένα με στενεύουν). Προτείνω να πάρεις το κανονικό νούμερο που φοράς στα Nike. Το μήκος είναι βασικό να είναι σωστό για να μη σε χτυπάνε. Το μεγαλύτερο πλάτος λύνεται με έναν έξτρα πάτο ή μια δεύτερη κάλτσα (που εγώ έτσι κι αλλιώς φοράω συχνά, για πιο soft πάτημα).

Συμβουλή 1: Με Μ.Ο. βάρους στα 413 γραμ. τα Nike zoom cage 2 είναι προς το επάνω μέρος της κλίμακας του βάρους των παπουτσιών για τένις (όλα τους κυμαίνονται περίπου μεταξύ 310 γραμ.- 460 γραμ.). Καθώς είσαι νέος στο άθλημα ίσως σου φανούν βαριά και δε σε βολέψουν. Μήπως να ξεκινούσες με κάτι πιο ελαφρύ, έως 360-370 γραμ.? Άλλωστε τα περισσότερα της Nike σε αυτό το "λογικό" βάρος παίζουν... Αυτό σκέψου το σοβαρά, για μην πάνε για πούλημα αφόρετα ή τα έχεις στοκ για το μέλλον!

Συμβουλή 2: Γενικά να βασίζεσαι πάντα σε νούμερο US που είναι κοινό σε όλες τις μάρκες και όχι σε UK και EU που η κάθε εταιρεία το υπολογίζει όπως της έρθει... Δηλ. αυτό με το 45, 46, κλπ. ξέχνα το όταν αγοράζεις αθλητικά!!!

S.

Alkis
15-03-15, 17:19
Καλησπέρα και καλη Κυριακή,
Μετά απο πολύ σκέψη αποφάσισα να πάρω τα Nike zoom cage 2 τα οποία απ'οτι έμαθα έρχονται και με 6μηνη εγγύηση .
Το πρόβλημα μου ειναι το μέγεθος. Εγώ κανονικά φοράω 45 νούμερα, στα αθλητικά running της Nike 46.
Είδα αρκετά review για το συγκεκριμένο παπούτσι και λένε οτι ειναι πιο μεγάλο απο το κανονικό .
Κανείς που το έχει αγοράσει και μπορει να μου προτείνει ποιο θα ειναι το σωστό μέγεθος?
Ευχαριστώ πολύ

Στα προηγούμενα cage ίσχυε πάντως. Τα δικά μου 44 ήταν πολύ πιο ευρύχωρα από τα αντίστοιχα 44 adidas baricade και prince rebel αλλά και από κάτι nike τρεξίματος που είχα το τελευταίο διάστημα.

president.s
15-03-15, 18:12
Καλησπέρα και καλη Κυριακή,
Μετά απο πολύ σκέψη αποφάσισα να πάρω τα Nike zoom cage 2 τα οποία απ'οτι έμαθα έρχονται και με 6μηνη εγγύηση .
Το πρόβλημα μου ειναι το μέγεθος. Εγώ κανονικά φοράω 45 νούμερα, στα αθλητικά running της Nike 46.
Είδα αρκετά review για το συγκεκριμένο παπούτσι και λένε οτι ειναι πιο μεγάλο απο το κανονικό .
Κανείς που το έχει αγοράσει και μπορει να μου προτείνει ποιο θα ειναι το σωστό μέγεθος?
Ευχαριστώ πολύ

Στα προηγουμενα cage οντως ισχυε. Φοραω 43 και πηρα 42.5 και ηταν οκ. Παρολα αυτα ξεχνα την εγγυηση.. Η εγγυηση αφορα στο αν παθει κατι το παπουτσι χωρις να εχεις ευθυνη εσυ. Δηλαδη εμενα τον τριτο μηνα που εσπασε η μια αεροσολα αλλα επειδη ηταν πολυ φαγωμενος ο πατος θεωρησαν οτι η υπαιτιοτητα ηταν δικη μου για το σπασιμο. Τελος παντων αρκετα καλο παπουτσι.. Παντως σε αυτη την τιμ θα προτιμουσα τα Adidas feather ΙΙΙ

DJTaurus
16-03-15, 12:47
Εγώ σε Nike για τένις φοράω ακρριβώς το ίδιο μέγεθος που φοράω και σε Nike για μπάσκετ.
Πιθανότατα αυτό που θέλουν να πουν είναι ότι τα τενιστικά της Nike είναι πιο φαρδιά σε πλάτος, από άλλα πχ. τα Adidas (τα οποία στο σωστό Νο, εμένα με στενεύουν). Προτείνω να πάρεις το κανονικό νούμερο που φοράς στα Nike. Το μήκος είναι βασικό να είναι σωστό για να μη σε χτυπάνε. Το μεγαλύτερο πλάτος λύνεται με έναν έξτρα πάτο ή μια δεύτερη κάλτσα (που εγώ έτσι κι αλλιώς φοράω συχνά, για πιο soft πάτημα).

Συμβουλή 1: Με Μ.Ο. βάρους στα 413 γραμ. τα Nike zoom cage 2 είναι προς το επάνω μέρος της κλίμακας του βάρους των παπουτσιών για τένις (όλα τους κυμαίνονται περίπου μεταξύ 310 γραμ.- 460 γραμ.). Καθώς είσαι νέος στο άθλημα ίσως σου φανούν βαριά και δε σε βολέψουν. Μήπως να ξεκινούσες με κάτι πιο ελαφρύ, έως 360-370 γραμ.? Άλλωστε τα περισσότερα της Nike σε αυτό το "λογικό" βάρος παίζουν... Αυτό σκέψου το σοβαρά, για μην πάνε για πούλημα αφόρετα ή τα έχεις στοκ για το μέλλον!

Συμβουλή 2: Γενικά να βασίζεσαι πάντα σε νούμερο US που είναι κοινό σε όλες τις μάρκες και όχι σε UK και EU που η κάθε εταιρεία το υπολογίζει όπως της έρθει... Δηλ. αυτό με το 45, 46, κλπ. ξέχνα το όταν αγοράζεις αθλητικά!!!

S.

Μιας και παίζεις με Nike μεταξύ ballistec και vapor ποια θ πρότεινες και γιατί ; Τα ballistec διαβάζω ότι έχουν καλύτερο cushioning ενώ τα vapor είναι πιο ελαφριά αλλά φθείρονται γρήγορα.

Ps. Άδειασε το inbox σου. :)

Simplicius
16-03-15, 17:00
Μιας και παίζεις με Nike μεταξύ ballistec και vapor ποια θ πρότεινες και γιατί ; Τα ballistec διαβάζω ότι έχουν καλύτερο cushioning ενώ τα vapor είναι πιο ελαφριά αλλά φθείρονται γρήγορα. Ps. Άδειασε το inbox σου. :)

Σάκη, το inbox το άδειασα. Tnx!

Δεν είμαι "ειδικός" στα παπούτσια, οπότε δεν έχω άποψη...
Είμαι της γενιάς του Νικ Γκάλη εγώ, οπότε και οι επιλογές μου στο παπούτσι είναι παρόμοιες!
Προτιμώ χαμηλά και σκληρά, χωρίς cushioning, για άμεση αντίδραση και επιτάχυνση!
:o

DJTaurus
16-03-15, 20:23
Άρα παίζεις με Adidas....

ith
16-03-15, 20:32
μπααα με τπτ τετοια θα παιζει! :p :p :p :p

1388

Simplicius
21-03-15, 23:04
.
Λοιπόν, αφού βλέπω ότι και οι δυο «τσιγκλάτε» τον ΠαπαΣιμπλίσιους να σας πει «ιστορία», άντε, να σας πω…

Η αλήθεια είναι ότι με τα παπούτσια έχω μεγάλο κόλλημα! Δεν ξέρω πόσοι από εσάς όταν είσαστε παιδάκια κοιμόσασταν με τα καινούργια παπούτσια δίπλα σας, για να τα βλέπετε και να τα χαίρεστε, αλλά εγώ το έκανα... Και καμιά φορά το κάνω ακόμα!!!

Δεν μπορώ να πω ότι μεγάλωσα φτωχικά, αλλά την εποχή που ήμουν μικρός, δηλ. πριν από πολλάάάάάάάάάά χρόνια, για ένα νέο μοντέλο σε επώνυμο αθλητικό έπρεπε να πέσει ολόκληρος μηνιάτικος μισθός, πολλές φορές και παραπάνω… Σα να λέμε σήμερα 700-800 ευρώ και βάλε. Οπότε όπως καταλαβαίνετε ένα νέο ζευγάρι αθλητικά ήταν κάτι σαν την αγορά του αιώνα!

Και καθώς «έλιωνα» τότε άπειρες ώρες στο μπάσκετ (τα καλοκαίρια ιδιαίτερα πήγαινα πρωί και έφευγα βράδυ - με ένα μικρό διάλειμμα για φαΐ ) μαζί μου (δυστυχώς) έλιωναν πολύ γρήγορα και αυτά…

Έτσι έμαθα να τα σέβομαι ιδιαίτερα και να τα αγαπώ πραγματικά, με όλη μου την καρδιά, σαν να είναι μια ζωντανή ύπαρξη… Όταν τα έβλεπα να καταστρέφονται – ακόμα και σήμερα , μου σφίγγεται η καρδιά! Και δεν θέλω άλλα ίδια, θέλω ΑΥΤΑ, ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ!

(σ.σ. -Έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα γιατρέ μου; χαχαχαχαχα).

Για να μην μακρηγορώ, νομίζω ότι έχετε καταλάβει πλέον την περίπτωσή μου...

Με το τένις λοιπόν …τα είδα όλα! Εάν τα παπούτσια του μπάσκετ «τρώγονταν» γρήγορα, τα τενιστικά – στα τραχιά σκληρά γήπεδα που συνήθως παίζω - τρώγονται κυριολεκτικά στο λεπτό!

Στην πολύ αρχή ξεκίνησα και εγώ (όπως ίσως οι περισσότεροι) με ότι «αθλητικό» είχα και τον πρώτο μήνα έστειλα γρήγορα-γρήγορα στα σκουπίδια δυο ζευγάρια! Ένα running acics και ένα μπασκετικό adidas, το οποίο έχω ακόμα στο υπόγειο και για το οποίο σας φυλάω (για κάποια άλλη φορά) ιστορία «έκπληξη» που θα λιώσετε στο γέλιο!!! – Θα έχει και φωτογραφίες, θα είναι δηλ. multimedia!!!! χαχαχαχα.

Οπότε, αποφάσισα να παίρνω ότι πιο σκληρό κυκλοφορεί. Στην πορεία, ανακάλυψα ότι τα σκληρά έχουν και το άλλο πλεονέκτημα που ανέφερα παραπάνω στον Σάκη (DJ). Ότι δηλαδή έχεις πολύ άμεση αντίδραση στις εκκινήσεις με αυτά. Τα φοράω πλέον και για μπάσκετ, με πραγματικά εντυπωσιακά αποτελέσματα!!!

Το μείον των σκληρών είναι ότι …είναι σκληρά! Δηλαδή, εάν παίζεις με αυτά 2,5 - 3 ώρες σερί, 2-3 φορές την εβδομάδα, έχεις πρόβλημα, σε πονάνε τα πέλματα. Αλλά προσωπικά δεν έχω πια τόσο ελεύθερο χρόνο. Οπότε με την πιο αραιή χρήση και με δυο ζευγάρια κάλτσες – μια κανονική και μια πιο λεπτή - είμαι ΟΚ!

Αυτή τη στιγμή παίζω με δυο ζευγάρια Nike (Nike, ακους Σάκη;;; Nike!).

Είναι αυτά:

Nike City Court VII (http://www.stevegtennis.com/shop/media/catalog/product/cache/1/image/800x800/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/a/0/a021.jpg)

Μέτριο παπούτσι, μεσαίου βάρους, σχετικά οικονομικό, αλλά (δυστυχώς) με σχετικά γρήγορη και αυτό φθορά…

Η μεγάλη ανακάλυψη ήταν όμως αυτά!

Nike Multicourt 10 (http://b.scdn.gr/images/sku_main_images/003485/3485228/215008_1200_A.jpg)

The Nike Multi Court 10 Men's Tennis Shoe is lightweight, flexible and designed specifically for versatility on the indoor courts with a Phylon midsole that offers cushioning with a great court feel. Combination leather and textile upper for a great fit with lateral support and Cageability. Forefoot flex grooves and pivot point for quick changes in direction. Full-length Phylon midsole for lightweight cushioning. TPU shank for support and stability.Rubber outsole for exceptional traction.

-Leather and Textile Upper
-Midsole Phylon
-Forefoot Flex Grooves
-TPU shank
-Rubber Outsole

Indoor shoes! Το μυστικό για καλύτερο tennis, ειδικά σε πολύ τραχιά γήπεδα!

Πως ξεκίνησα και την έψαξα για «εναλλακτικά» παπούτσια;

Για καιρό, στο τραχύ γήπεδο που παίζω συνήθως, με όλα τα αμιγώς τενιστικά παπούτσια είχα πρόβλημα στο σταμάτημα. Συγκεκριμένα όταν έτρεχα γρήγορα να προλάβω μια δύσκολη μακρινή μπαλιά και πήγαινα να σταματήσω (για να χτυπήσω τη μπάλα) τα παπούτσια «γράπωναν» στο δάπεδο έντονα και εγώ, με την φόρα που είχα, έφευγα προς τα μπροστά με το κεφάλι!!! Σαν απότομο φρενάρισμα χωρίς ζώνη ασφαλείας, ένα πράγμα….

Έψαχνα λοιπόν ένα παπούτσι που να «ΜΗΝ κρατάει» τόσο πολύ! Να είναι δηλαδή «πιο γλιστερό» και να σου δίνει και στο σκληρό γήπεδο την αίσθηση που έχει κάποιος όταν παίζει σε χώμα! Να φρενάρει δηλ. απαλά και σταδιακά. Ότι κάνει στα αυτοκίνητα το γνωστό ABS δηλαδή!

Αυτό το «απότομο φρενάρισμα» είναι και ο βασικός λόγος που καταπονούνται τα πόδια - και ειδικά τα γόνατα! - στα σκληρά γήπεδα και όχι ή ίδια η φύση του υλικού. Πολλές φορές μου έχει αναφέρει ο Γιάννης (ith) ότι προτιμάει το χώμα σε σχέση με τα hard court για την καταπόνηση που νιώθει στα «σκληρά» και πάντα είχα την απορία ποια είναι η ουσιαστική διαφορά τους από το «πετρόχωμα»… Προφανώς και είναι αυτή η «γλυστράδα», αφού και το βρεμένο-καραπατημένο χώμα μόνο μαλακό σαν επιφάνεια δεν το λες… Το ίδιο και σκληρότερο είναι, εάν μάλιστα το συγκρίνεις με κάποια «ψαγμένα», με ελαστικά υποστρώματα, σκληρά…

Επίσης λόγω της μειωμένης τριβής και η σόλα τους τρώγεται πολύ πιο αργά!

Παρόμοια «θαυματουργή» σόλα με τα Nike Multicourt – και ίσως λίγο μαλακότερο πάτημα, έχουν και τα Dunlop Indoor Mens Shoes (http://www.sportsdirect.com/dunlop-indoor-mens-shoes-140028?colcode=14002803), τα οποία προς το παρόν τα φοράω μόνο για βόλτα. Όταν τα φτύσουν τα άλλα, θα πάνε αυτά για τένις…


Να σημειώσω εδώ, ότι καθώς φοράω US 13 (EU 47.5) είναι εντελώς αδύνατο (για κάποιο άγνωστο σε ‘μένα λόγο) να βρω τενιστικό παπούτσι στην Ελλάδα. Μόνο μια φορά μου είχαν πει (τηλεφωνικά) από την Nike ότι υπήρχε ένα ζευγάρι, ούτε θυμάμαι τώρα σε ποια πόλη της Ελλάδας… Οπότε ως σήμερα παραγγέλνω αναγκαστικά πάντα από το εξωτερικό…

--

Κλείνοντας, με αφορμή το «μυθικό παπούτσι» που ανέφερε για να μου κάνει πλάκα ο Γιάννης, το Reebok Pump, να πω εδώ ότι δεν το απόκτησα ποτέ, μιας και έκανε κάτι παραπάνω από ένα μηνιάτικο, στα τέλη των μακρινών 80s… Τότε όμως για το μηνιάτικο δούλευα πλέον εγώ και πραγματικά πονούσε μια τέτοια αγορά...

Όμως την ίδια χρονιά (1989), εάν θυμάμαι καλά, πήρα τα πρώτα μου Nike Air Jordan (http://www.cardboardconnection.com/the-history-of-nikes-air-jordan-shoes-told-through-pictures), τα οποία είχαν περίπου τα μισά λεφτά από τα Reebok. Δούλευα σε μια διαφημιστική τότε και ακόμα θυμάμαι την πρώτη φορά που πήγα να ανέβω τρέχοντας τα σκαλιά προς τον 2ο όροφο, φορώντας τα... Αντί για το 2ο σκαλί που υπολόγιζα, βρέθηκα μεταξύ 4ου και 5ου και πήγα να σκοτωθώ!!! Απίστευτη εκτόξευση! Δυστυχώς, όπως συμβαίνει ακόμα με τα AIR, ξεφούσκωσαν σχετικά γρήγορα...

Το πολυτιμότερό μου και το πιο αγαπημένο ως σήμερα (και προφανώς ever ) ήταν αυτό:

To Adidas Kareem Abdul Jabbar Hi-Top (http://insidethesneakerbox.com/adidas-originals-abdul-jabbar-1976/)!

Όπως βλέπετε ΕΔΩ ΣΤΟ E-BAY (http://www.ebay.com/itm/VTG-Kareem-Abdul-Jabbar-70s-Hi-Top-Size-12-Made-in-France-Campus-Rom-Mint-RARE-/321697094270?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ae6a41a7e), ακόμα και τρεις δεκαετίες μετά, χρειάζεσαι ακόμα χοντρό πακέτο για να το αποκτήσεις… Αυτό σημαίνει διαχρονική αξία!!!!

Ακούστε τώρα τρελή ιστορία με αυτά! Η φάση απλά δεν υπάρχει!!!!
Προειδοποιώ: Εάν στέκεστε καθίστε! Εάν τρώτε, σταματήστε!!

Αρχές ‘80. πάω γυμνάσιο τότε και τα συγκεκριμένα είναι μακράν το top μπασκετικό της εποχής! Adidas, Made in France ! Κάτι που εάν δεν το έχετε δείτε ως τώρα, δεν πρόκειται να το δείτε ποτέ στη ζωή σας! Ψήνω καιρό τους γονείς να μου το πάρουν και επιτέλους μια μέρα το όνειρό μου γίνεται πραγματικότητα! Πανέμορφα παπούτσια, από υπέροχο βελούδινο μπλε σουέτ! Yeahhh, real Blue Suede Shoes! – άραγε μήπως γι’ αυτά να μίλαγε ο «Βασιλιάς»;;;). Μου κάνουν λεκεδάκι και παθαίνω ταραχή! «You can burn my house, steal my car, drink my liquor from an old fruit jar... Well, you can do anything, but stay off of my blue suede shoes!» Είμαι με την οδοντόβουρτσα στη τσέπη, που λέει ο λόγος, να καθαρίζω επιτόπου! Τέλος πάντων, είμαι πραγματικά υπερήφανος για αυτά και για την μοναδικότητά τους - και κατ’ επέκταση για τη μοναδικότητά μου (σ.σ. άρε ψωνάρα!!!) - ώσπου μια μέρα που πηγαίνουμε εκδρομή στα πέριξ, είμαι μέσα στο αυτοκίνητο και όπως κοιτάω απέξω βλέπω κάτι μπλε (πολλά μπλε για την ακρίβεια) να ξεχωρίζει μέσ’ τα χωράφια! Τι να δω;;; Τρεις τύποι, όλοι με ίδια ολοκαίνουργια - και πανάκριβα! - Kareem-Abdul-Jabbar, είναι μέσα σε οργωμένο χωράφι και τσαπίζουν!!! Έλεος! Μου ήρθε να κατέβω κάτω και να τους @$$%&*@ !!! Τελικά αντ’ αυτού έπεσα απλά σε βαθιά κατάθλιψη… Εάν είναι δυνατόν!!! Προφανώς οι τύποι αξιοποίησαν τις αγροτικές επιδοτήσεις με αυτόν τον πάρα πολύ πρωτότυπο τρόπο! Για μπάσκετ δεν τους έκοψα... Για να μην πω ότι αυτούς θα είδε και ο Elvis και έπεσε να πεθάνει… χαχαχαχα . Τι να πω;;;

Τελικά αυτά τα «μαγικά» παπούτσια, τα κράτησα πολύ-πολύ καιρό! Δε μπορούσα να δεχθώ με τίποτα ότι κάποια στιγμή θα πεθάνουν... Σαν νέος Dr. Frankenstein, θυμάμαι ότι έραβα και ξαναέραβα με μια σακοράφα και πετονιά το λάστιχο της σόλας με το σουέτ, όταν πλέον είχαν κοπεί από την καταπόνηση και είχαν ανοίξει μπροστά δείχνοντας ένα απαστράπτων φωτεινό χαμόγελο από τη λευκή κάλτσα!!!

Όσο για το υποδηματικό μου μέλλον;

Εάν κάποια στιγμή καταφέρω να βρω τη ρακέτα που ψάχνω, την Head Microgel Radical OS του Andre Agassi (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3769-%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-Head-microgel-radical-os), σίγουρα – για μια ολοκληρωμένη εμφάνιση - θα πρέπει να συνοδευτεί και από το αντίστοιχο παπούτσι…

Το Nike Air Tech Challenge! (http://solecollector.com/news/the-mystique-of-andre-agassi-and-the-tech-challenge-line/)
ΤΟ παπούτσι για αυθεντική ‘90s «τσιγκανέιρο» εμφάνιση!
Τύφλα να ‘χουν τα Ημισκούμπρια και τα Nike τα Cortez τους!

Btw, αυτά τα «επικά» sneakers επακυκλοφόρησαν το 2008 (http://www.guysgab.com/anyone-remember-the-nike-andre-agassi-shoes/), οπότε οι ελπίδες να βρεθούν είναι αρκετά μεγάλες!!!

Τι ‘πες Γιάννη;;;;
Live to Tell!
χαχαχαχαχα

DJTaurus
22-03-15, 08:12
Μάνο το multicourt δεν υπάρχει πουθενά για να το αγοράσεις και απ ότι βλέπω συστήνεται για volley. Ωραίο σχέδιο πάντως όπως και το Dunlop που είναι πιο λιτό. Ποια ήταν τα τελευταία αμιγώς τενιστικα που φόρεσες ;

Σε μπασκετικά πάντως επειδή ασχολούμαι χρόνια και έχω μούρλια αφού δοκίμασα τα πάντα κατέληξα στην σειρά του Lebron που είναι σα να πατάς σε μαξιλάρι και με προστατεύουν από την χρόνια πελματιαια απονεύρωση που είχα. Γιαυτο και σε τενιστικα μεταξύ Adidas και asics που έχω δοκιμάσει προτιμώ τα δευτερα με το gel κάνει την διαφορά. Θα ήθελα να δοκιμάσω και τα ballistec του αγαπημένου σου nadal :P

Υ.Γ. 90es θυμάμαι τα πιο ακριβά μπασκετικά (air Jordan xi) δεν ξεπερνούσαν τις 120χ.δ.

Simplicius
22-03-15, 19:46
.
DJ, τα Nike Multicourt 10 τα πήρα από το SportsDirect το καλοκαίρι.
Υπήρχαν μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα, τώρα βλέπω ότι τελείωσαν.

Αντίστοιχο παπούτσι σε Acics είναι το Gel-Blade 3 και το Gel-Blade 4.

Όλα τα παπούτσια αυτά - και τα Nike Multicourt - είναι κατάλληλα για ΟΛΑ τα αθλήματα που
χρειάζεται γρήγορη αλλαγή κατεύθυνσης προς το πλάι, δηλ. Handball, Volley, Squash, Tennis, κλπ


Τελευταία καθαρά τενιστικά, τα έγραψα, τα Nike City Court VII, αλλά πλέον θα παίρνω μόνο multi-shoes...
Πολύ πιο ελαφριά και με αντίστοιχη αντοχή...


Υ.Γ. 90es θυμάμαι τα πιο ακριβά μπασκετικά (air Jordan xi) δεν ξεπερνούσαν τις 120χ.δ.

Καλά θυμάσαι! Αλλά και εγώ όμως αυτό είπα. 120 χιλιάδες δραχμές = ο βασικός ΜΗΝΙΑΙΟΣ μισθός το 1995...


Όσο για τα Reebok Pump του ’89, δεν είχε σχέση η τιμή τους με τα, έτσι κι αλλιώς ακριβά, Nike Air… Ήταν σχεδόν διπλάσια!

Σε παραπέμπω σε σχετικά πρόσφατη (2009) συνέντευξη του σχεδιαστή τους:

REEBOK PUMP DESIGNER – PAUL LITCHFIELD (http://www.sneakerfreaker.com/articles/reebok-pump-desinger-paul-litchfield/)

Ερώτηση: Why did they cost $170? This is 20 years ago so…
Yeah no kidding. Basketball shoes at the time were costing about $100, and when you included the Pump, it went up to $170 because it was a whole new technology threshold. I think that’s why there was such trepidation. We had the right balance of value and interactiveness and you had to aspire to go get it! You had to beg your mum and dad or work quite hard to get that extra money. When you bought a pair of Pumps, you were pretty much the cat’s ass at the time.

Με το βασικό μισθό στην Ελλάδα το 1989 στις 70.000 δρχ. τα Pump κόστιζαν εδώ – απ’ όσο θυμάμαι - 2 μηνιάτικα χαλαρά… :mad:

Btw, συμπλήρωσα παραπάνω την εμπειρία μου από τα πρώτα μου Nike Air. Εμβληματικό παπούτσι!

Άλλες εποχές φίλε... Τις έχουμε ξεχάσει τώρα που νομίζουμε ότι ζούμε σε κρίση...
Εσείς οι μικρότεροι δεν τις ζήσατε ποτέ - και εύχομαι να είναι πάντα έτσι!

DJTaurus
22-03-15, 20:58
Χρησιμοποιώ σε σκληρή επιφάνεια την clay έκδοση των gel res. 6 και μου δίνει την αίσθηση ότι είναι γενικότερα πιο "γλιστερό". Χωρίς να γνωρίζω αν τα χωμάτινα είναι σχεδιασμένα για περισσότερο κράτημα λόγο επιφάνειας μου φαίνονται πιο ομαλά στο σταμάτημα και χωρίς να γίνονται επικίνδυνα στο σκληρό. Μου βγάζει μια αίσθηση ότι χαϊδεύω το έδαφος. Δεν ξέρω αν με πιάνεις παπάsimpl (:P) αλλά μήπως είναι αυτός ο συνδυασμός που θα έπρεπε να τεσταρεις σε τενιστικα ;

chemicalgoo
22-03-15, 21:15
Τα Barricade ήταν σκληρά έως και την έκδοση 7, ενώ τα περσινά ήταν σημαντικά πιο μαλακά (8 και 8+).

Φέτος τα Barricade 2015 είναι πραγματικά εξαιρετικά, αφού συνδυάζουν σταθερότητα, ανθεκτικότητα και άνεση!

ith
22-03-15, 21:20
Μάνο respect για το ποστ, δεν θελω να το σχολιάσω και να το αποπροσανατολίσω. Συνοπτικά (γιατι σε λιγο αρχίζει το ματς):

1. Οι εποχές εκείνες ήταν διαφορετικές σε όλους τους τομείς! Το μπασκετ και η αντιστοιχη βιομηχανία αθλητικών ειδών έφερε διάφορες επαναστάσεις, γλώσσες που φουσκώνουν, αεροσολες κτλ κτλ. Γενικα το μπασκετ τέλη 80 αρχές 90 πέρασε σε άλλο level. Όσοι έβλεπαν (ποσο μάλλον αν έπαιζαν κιολας) μπασκετ είχαν ονειρευτεί και ξοδεψει γονεις ή ξοδευτηκαν για τα τότε παπούτσια. Χαρακτηριστικά εγώ θυμάμαι (γεννημενος το 1985) οτι αυτά που ήθελα δεν έβγαιναν στο νουμερο μου( <36) και ετυχε να αναγκαστούν ναμου παρουν παπουτσι μεγαλυτερο γιατι μ αρεσε τοσο πολυ. Tα εικονιζόμενα απλα να σας πω οτι εμένα μου τα έφερε τότε ο Άγιος Βασίλης !!

1425

2. Αυτο με το γόνατο με βρίσκει σύμφωνο 100%. To πολύ καλό grip στα hard courts ειναι αυτο που καταπονεί το γόνατο... ειδικά σε αυτους που έχουν συνηθίσει το sliding. Η κοπέλα μου έπαιζε σε σκληρό nike indoor, δεν ειναι σε θέση να γλιστρήσει αλλά γενικά δεν είχε πρόβλημα με την πρόσφυση.

3. Επι του θέματος, τα NIKE imo έχουν ένα τρομερό μαρκετιν αλλά στα παπουτσια άλλες εταιρείες εχουν καλυτερο vfm και γενικότερα καλύτερα παπούτσια. Τα μονο που είχα ηταν τα air cage advantage που δεν εμεινα ικανοποιημένος (2 ζευγάρια). Γενικά ειναι σκληρά και βαριά αλλά έχουν καλή αντοχή. Ακομα και στα running υπάρχουν καλυτερα.

ith
22-03-15, 21:22
DJ τα clay αν συνεχίσεις να τα παιζεις σε σκληρό θα τα καταστρέψεις σε χρονο dt

Simplicius
22-03-15, 21:24
DJ και Chemi μιλάτε για παπούσια 420-430 γραμ. (για 10.5 size).
Το "ταβάνι" το δικό μου αυτή τη στιγμή είναι ως 40 ευρώ τιμή και ως 330 γραμ. βάρος!
Anyway, ευχαριστώ!

Simplicius
22-03-15, 21:37
Η κοπέλα μου έπαιζε ME σκληρό nike indoor, δεν ειναι σε θέση να γλιστρήσει αλλά γενικά δεν είχε πρόβλημα με την πρόσφυση.

Εννοείς μάλλον ΜΕ σκληρό nike indoor?
Γενικά η σόλα είναι σκληρή, πιο γλυστερή αλλά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να γλυστρήσεις. Αντίθετα όλα γίνονται πιο "φυσιολογικά"...
Φυσικά όπως είπα παίζει τεράστιο ρόλο σε πιο γήπεδο παίζει κανείς. Πόσο τραχύ είναι...


3. Επι του θέματος, τα NIKE imo έχουν ένα τρομερό μαρκετιν αλλά στα παπουτσια άλλες εταιρείες εχουν καλυτερο vfm και γενικότερα καλύτερα παπούτσια. Τα μονο που είχα ηταν τα air cage advantage που δεν εμεινα ικανοποιημένος (2 ζευγάρια). Γενικά ειναι σκληρά και βαριά αλλά έχουν καλή αντοχή. Ακομα και στα running υπάρχουν καλυτερα.

Συμφωνώ και σε αυτό. Δεν είμαι φαν της Nike με τίποτα. Μάλιστα είχα να πάρω Nike κυριολεκτικά δεκαετίες!
Αντίθετα με εσένα εγώ τα Nike - ειδικά του μπάσκετ τα τελευταία 15 χρόνια - τα βρίσκω με μηδανική ποιότητα και αντοχή.
Έχει έρθει για μπάσκετ τύπος πριν 5 χρόνια (σε παρκέ κλειστό γήπεδο) με ολοκαίνουργιο Nike και μέσα σε μισή ώρα έχει μείνει ξυπόλητος!
Κυριολεκτικά! Έχουν ξεκολλήσει τελείως και οι δύο σόλες!!!! Ζήταγε δανεικά παπούτσια να συνεχίσει! χαχαχαχα

Για πολλά χρόνια φόραγα μόνο Reebok! Reebokάκιας είμαι!

vkogios
22-03-15, 21:41
Παιδια εγω την εχω βρει με τα asics. Ειχα απο gel solution lite , challenger 8-9 και περιμενω απο δευτερα Gel Resolution 5 CLAY. Ειχα και adidas barricade και adizero Feather , τα πρωτα σκληρα και τα δευτερα δε μου καναν καλη εφαρμογη στο ποδι, προσφατα επεστρεψα απο χειρουργειο μηνυσκου και ενα καλο παπουτσι δεν με πειραζει να το πληρωσω κατι παραπανω.

Υ.Γ. Με 2-3 ωρες σχεδον καθε μερα σε σκληρο γηπεδο (πισσα) τι περιμενες.......

DJTaurus
22-03-15, 21:52
Το barricade πάντως του 15 θεωρειται το καλύτερο τενιστικο της Adidas ever. Εξαιρετικές κριτικές και από reviews αλλά κ από χρήστες. Εγώ το επόμενο που θα αγοράσω είναι το asics gel speed 2. 370gr Simplicius :). Τσέκαρε τα @vkogios.

Simplicius
22-03-15, 22:34
Μάνο respect για το ποστ, δεν θελω να το σχολιάσω και να το αποπροσανατολίσω.

Προφανώς εννοείς την οικονομική και κοινωνικοπολιτική πλευρά!
Όχι, δεν θα το αποπροσανατόλιζες…

Μάλλον είναι δική μου παράληψη, που σε ένα ποστ με τέτοιες αναφορές, δεν έδωσα και μια εξηγηση για το πώς ένα ζευγάρι αθλητικά που έκαναν 1.000 ευρώ (με σημερινές τιμές) το 1989, σήμερα έχουν μόλις 100 ευρώ και οι εταιρείες κερδίζουν και μάλιστα πολλαπλάσια!

Ιδιαίτερα τώρα, που κάποιοι προσπαθούν να χρεώσουν στην Ελλάδα όλα τα δεινά της παγκόσμιας οικονομίας! Λες και είμαστε εμείς που φταίμε και όχι οι στρατηγικές των πολυεθνικών που δημιούργησαν όλο αυτό το παγκόσμιο χάος!

Μάλιστα, τα νέα παιδιά που δεν έχουν ζήσει ενεργά, ως ενήλικες, την εξέλιξη των πραγμάτων τα τελευταία 25 χρόνια, προφανώς και είναι τα πιο εύκολα θύματα για να πασάρουν κάποιοι τα αποτελέσματα των επιλογών τους…

Καλό είναι όλοι οι νεώτεροι (και όχι μόνο) να αφιερώσουν 20 λεπτά από την ζωή τους
ΝΑ ΔΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ (https://www.youtube.com/watch?v=9GorqroigqM)που τα εξηγεί συνοπτικά όλα…

:cool:

DJTaurus
23-03-15, 13:54
@Simpl λέω να το ρισκάρω και να δοκιμάσω... πως τα βλέπεις αυτά?
http://www.asics.co.uk/Shop/Indoor-Court/Volleyball/GEL-ROCKET-7/p/0010223038.9001

Simplicius
23-03-15, 15:39
Πολύ ωραίο είναι!
Το βλέπω να παίζει και σε καλύτερη τιμή στην Ελλάδα.
Ίσως το πάρω και γω!
Τι νούμερο φοράς (για να σου δώσω link, μην μου τα πάρεις!!! )
χαχαχαχα

DJTaurus
23-03-15, 16:05
Πολύ ωραίο είναι!
Το βλέπω να παίζει και σε καλύτερη τιμή στην Ελλάδα.
Ίσως το πάρω και γω!
Τι νούμερο φοράς (για να σου δώσω link, μην μου τα πάρεις!!! )
χαχαχαχα

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Είμαστε πολύ κοντά (13US), στο τσακ τα γλίτωσες. Btw έχουν πολύ καλές κριτικές στο amazon (http://www.amazon.com/Asics-Mens-Gel-Rocket-Volleyball-Shoe/dp/B00GY6FQ94).

Simplicius
24-03-15, 09:29
Φαίνεται ότι τα έχει ΕΔΩ (http://www.zakcret.gr/eshop/VOLLEY-ASICS-GEL-ROCKET-7-B405N-%CE%A1%CE%BF%CF%85%CE%AC-111601590016-8) σε μπλέ (δεν είναι άσχημα... ) σε καλή τιμούλα. Αλλά παίζει να μην υπάρχουν, άραγε κάθε πότε ενημερώνουν το site τους...

Επίσης ΕΔΩ (http://www.spartoo.gr/Asics-GEL-ROCKET-7-x434043.php)σε μαύρο-λευκό (ωραίο και αυτό).

Μιας και έχεις φορέσει και Nike και Asics για πες τι παίζει με τα νούμερα.

Και εγώ σε Nike φοράω US-13. Βλέπω όμως ότι σε μήκος είναι 31 εκατοστά.

Η Asics τα 31 εκατοστά τα λέει US-14. Το US-13 το δίνει 30.5 εκ.

Μπορώ βέβαια να πάω σε ένα μαγαζί να τσεκάρω, αλλά για εσένα τι ισχύει?

DJTaurus
24-03-15, 13:44
Φαίνεται ότι τα έχει ΕΔΩ (http://www.zakcret.gr/eshop/VOLLEY-ASICS-GEL-ROCKET-7-B405N-%CE%A1%CE%BF%CF%85%CE%AC-111601590016-8) σε μπλέ (δεν είναι άσχημα... ) σε καλή τιμούλα. Αλλά παίζει να μην υπάρχουν, άραγε κάθε πότε ενημερώνουν το site τους...

Επίσης ΕΔΩ (http://www.spartoo.gr/Asics-GEL-ROCKET-7-x434043.php)σε μαύρο-λευκό (ωραίο και αυτό).

Μιας και έχεις φορέσει και Nike και Asics για πες τι παίζει με τα νούμερα.

Και εγώ σε Nike φοράω US-13. Βλέπω όμως ότι σε μήκος είναι 31 εκατοστά.

Η Asics τα 31 εκατοστά τα λέει US-14. Το US-13 το δίνει 30.5 εκ.

Μπορώ βέβαια να πάω σε ένα μαγαζί να τσεκάρω, αλλά για εσένα τι ισχύει?

Mην σε πάρω στο λαιμό μου. Τσεκαρέ το σε κανα intersport αλλά ίσως ισχύει αυτό και τα asics να έχουν λίγο μικρότερο μήκος. Εγώ όμως φοράω US13 σε nike/adidas/asics χωρίς κανένα θέμα.
Τα αγόρασα σε μαύρο από το spartoo και μου έκαναν 10% εκπτωση με αντικαταβολή.... δλδ 65e τελική. Οπότε τσέκαρε το και εσύ από εκεί στο χρώμα που σε ενδιαφέρει μήπως πάρεις και εσύ την έκπτωση άμεσα... ίσως μου την έκαναν επειδή ήμουν νέος πελάτης. Πριν τους πάρεις τηλ απαιτούν να κάνεις register στο site τους. Από τα 2 που βλέπεις προτιμώ το black/white. Κανουν 8 ημέρες για παράδοση... έρχονται από Γαλλία. Ρε συ αυτά τα indoor μήπως είναι μόνο για παρκέ/πλαστικό ταρτάν?.... δεν σου γλιστράνε αρκετά στο σκληρό του τένις σε βαθμό που να γίνονται επικίνδυνα?

Simplicius
24-03-15, 15:59
Ρε συ αυτά τα indoor μήπως είναι μόνο για παρκέ/πλαστικό ταρτάν?.... δεν σου γλιστράνε αρκετά στο σκληρό του τένις σε βαθμό που να γίνονται επικίνδυνα?

Όπως είπα, εάν το γήπεδο είναι τραχύ και με τά "κλασικά" μαγκώνεις και πας να φύγεις με τη μούρη, αυτά είναι ιδανικά!
Και η σόλα τους δεν τρώγεται καθόλου γρήγορα.

Τώρα εάν το γήπεδο είναι πάρα πολύ γλυστερό τσιμέντο, ίσως δεν είναι η καλύτερη επιλογή...
Πάντως και το παρκέ των κλειστών θεωρητικά πιο γλυστερό είναι σε σχέση με τα εξωτερικά γήπεδα του τένις...

Εύχομαι να σου αρέσουν!
Εάν όχι ...εδώ είμαι εγώ, αφού φοράμε και το ίδιο size! ;)

ith
31-03-15, 20:30
περι sliding και hard court https://www.youtube.com/watch?v=4lIyrv2KDUo

DJTaurus
31-03-15, 20:50
Simplicius σήμερα δοκίμασα το παπουτσάκι. Πραγματικά θέλω να μου πεις ποιος σου πρότεινε να δοκιμάσεις indoor shoes σε σκληρή επιφάνεια γιατί πρόκειται για αποκάλυψη.... στο t.wearhouse που ρώτησα δεν είχαν ιδέα. Πρώτα απ΄όλα το βασικό plus είναι το πολύ χαμηλό βάρος.... κινείσαι πολύ πιο γρήγορα στο γήπεδο. Δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα σε grip.... βέβαια θα ήθελα να το δοκιμάσω και σε ένα πιο γρήγορο σκληρό γήπεδο με λιγότερες στρώσεις. Επιβεβαιώνω αυτό που έγραψες..... γλιστράνε όσο πρέπει δίνοντας σου αίσθηση χώματος χωρίς να γίνονται επικίνδυνα. Δεν χρειάζονται break in....τα φοράς και πετάς. Αυτό που μου άρεσε είναι ότι δεν είναι σαν να πατάς σε μαξιλάρι όπως τα τενιστικά asics που νιώθεις να βουλιάζεις.... είναι μαλακά όσο χρειάζεται και σου δίνουν καλύτερη αίσθηση πατήματος.... ότι είσαι πιο κοντά στο έδαφος όπως τα σκληρά τενιστικά adidas. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν είναι τόσο ενισχυμένα στον αστράγαλο. Πολύ καλή η μόντα σου... τα βάζεις και σε χώμα?

Simplicius
31-03-15, 21:24
.
Μπράβο βρε Σάκη! Πολύ χάρηκα που σε βόλεψαν και σένα τα indoor. Θα είχα τύψεις εάν σε είχα ωθήσει σε λάθος αγορά… Πάντως εάν παίζεις πολλές ώρες κάθε εβδομάδα, θα χρειαστείς και ένα πιο άνετο παπούτσι γιατί μπορεί να σε κουράσουν κάποια στιγμή. Κράτα αυτά για τον «πρωταθλητισμό» (vs) και έχε και ένα πιο μαλακό για την προπόνηση!

Τα περιέγραψες ακριβώς όπως και εγώ. Αυτό με το αστράγαλο δεν το έχω νιώσει στην πράξη.
Γενικά, έτσι κι αλλιώς, πρέπει να παίζεις με το βάρος μπροστά, στις μύτες των ποδιών…


Πραγματικά θέλω να μου πεις ποιος σου πρότεινε να δοκιμάσεις indoor shoes σε σκληρή επιφάνεια γιατί πρόκειται για αποκάλυψη....
στο t.wearhouse που ρώτησα δεν είχαν ιδέα.

Είναι 99% δική μου ανακάλυψη. ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ! Είχα αυτό το πρόβλημα που περιέγραψα παραπάνω (μεγάλο «μάγκωμα» στο γήπεδο από τα κλασσικά τενιστικά) και είπα να δοκιμάσω και κάτι άλλο. Και χωρίς πλάκα όπως προανέφερα (το υπόλοιπο 1%), προς αυτή την κατεύθυνση με ώθησε και η πολύ ωραία βιογραφία του Νίκου Γκάλη (http://www.biblionet.gr/book/82002/%CE%A1%CE%B1%CE%BC%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B1%CF%82,_ %CE%93%CE%B9%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%82/%CE%9D%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%82_%CE%93%CE%BA%CE%AC% CE%BB%CE%B7%CF%82) που διάβασα πέρσι πριν τα παραγγείλω.

Σε αυτή, ο συγγραφέας αναφέρεται στο κόλλημα του Γκάλη με τα PONY, για τους λόγους που είπα και διαπίστωσες και συ (άμεση απόκριση στις εκκινήσεις και τα άλματα). Όπως καταλαβαίνεις ο Γκάλης θα μπορούσε να είχε βγάλει αρκετά εκατομμύρια με κάποια άλλη «επώνυμη» επιλογή…

Σε χώμα δεν έχω παίξει ακόμα... :o
Περιμένω επίσημη πρόσκληση από τον ith...

:cool:



περι sliding και hard court https://www.youtube.com/watch?v=4lIyrv2KDUo

Btw, ακριβώς αυτό είναι που πάθαινα με τα "κλασσικά τενιστικά" Γιάννη!
Δεν υπάχει πιο φρικτή αίσθηση!!!

Τρομερά κατατοπιστικό video - αλλά λάθος τίτλος...
"περι ΜΗ sliding και hard court" είναι ο σωστός!!!!
;)

ith
31-03-15, 21:35
O ith εγινε "ρύζι" στο snowboard και ακομα δεν πιάνει ρακέτα :( Απο Mάιο...

Simplicius
31-03-15, 22:06
O ith εγινε "ρύζι" στο snowboard και ακομα δεν πιάνει ρακέτα :( Απο Mάιο...

Οοοοοοοοοοοοοχι ρε συ!!!! Πάλι; Περαστικά...
Τουλάχιστον το Μάιο καλού κακού απέφυγε το Kite!!!! :p

Simplicius
04-11-15, 08:41
.
Τα Nike Multi Court 10 απεβιώσαν χθες "πλήρη ημερών", με τρύπα στη σόλα στο μέσα-μπροστά σημείο που λιώνω πάντα πρώτα-πρώτα...

Έχοντας κάνει λοιπόν έναν ολόκληρο κύκλο ζωής, μπορώ να επιβεβαιώσω ότι η αρχική σκέψη για την αγορά τους - και οποιουδήποτε
άλλου indoor-court παπουτσιού (volley, handball, squash κλπ.) - τελικά αποδείχθηκε και στη πράξη σωστή!
Τα παπούτσια έβγαλαν στο γήπεδο ατελείωτες ώρες, ίδιες και περισσότερες !!! από κάθε άλλο τενιστικό παπούτσι! Κανένα πρόβλημα αντοχής της σόλας ή του ίδιου του παπουτσιού!
Και φυσικά, είχαν όλα τα προτερήματα που προανέφερα στη συζητηση, από τιμή (30-50 ευρώ) μέχρι ιδιότητες (επιτάχυνση κ.α.)!
Να σημειώσω ότι τα φορούσα με διπλό εσωτερικό πάτο, απλό.

Τώρα ψάχνω για τα επόμενα!
Δυστυχώς US 13 στην Ελλάδα τα βρίσκεις με το κυάλι...

;)

thanasis68
04-11-15, 14:32
.
Τα Nike Multi Court 10 απεβιώσαν χθες "πλήρη ημερών", με τρύπα στη σόλα στο μέσα-μπροστά σημείο που λιώνω πάντα πρώτα-πρώτα...

Έχοντας κάνει λοιπόν έναν ολόκληρο κύκλο ζωής, μπορώ να επιβεβαιώσω ότι η αρχική σκέψη για την αγορά τους - και οποιουδήποτε
άλλου indoor-court παπουτσιού (volley, handball, squash κλπ.) - τελικά αποδείχθηκε και στη πράξη σωστή!
Τα παπούτσια έβγαλαν στο γήπεδο ατελείωτες ώρες, ίδιες και περισσότερες !!! από κάθε άλλο τενιστικό παπούτσι! Κανένα πρόβλημα αντοχής της σόλας ή του ίδιου του παπουτσιού!
Και φυσικά, είχαν όλα τα προτερήματα που προανέφερα στη συζητηση, από τιμή (30-50 ευρώ) μέχρι ιδιότητες (επιτάχυνση κ.α.)!
Να σημειώσω ότι τα φορούσα με διπλό εσωτερικό πάτο, απλό.

Τώρα ψάχνω για τα επόμενα!
Δυστυχώς US 13 στην Ελλάδα τα βρίσκεις με το κυάλι...

;)

Δηλαδή βάση της εμπειρίας σου αν θέλουμε ανθεκτικό τεννιστικο παπούτσι, να προτιμήσουμε παπούτσι για χαντμπολ η βόλεϊ.
Πλήρη ημερών? Ετών πόσων?
Θεός σχωρέστα.. ;-)

captain
04-11-15, 15:41
Θέλω κ γω παπουτσάκια για σκληρό γήπεδο, γιατί σε λιγο καιρό θα αρχισουν οι βροχες στα Ιωάννινα (και συνηθως σταματουν το Μάιο), οποτε θα με φάει το κλειστό. Έιμαι 100 kg (φτερό) θα κανουν για το βαρος μου τα asics του βόλεϊ ?! Τώρα εχω λιωμένα αυτα :http://www.sportstore.gr/product/13521/papoytsia-tennis-head-speed.html (τρια χρονια δώρο).

Και σκεφτόμουν για αυτά http://www.tennisnuts.com/yonex-mens-sht-durable-2-tennis-1182887.html

aminias
04-11-15, 17:17
Εδω (θεσ/νικη) την εχω καταβρει με το Mega Outlet .
Κατα καιρους φερνει στη Nike τεννιστικα παπουτσια σε φοβερες τιμες.
Εχω παρει τα 9.5 35 φραγκα.
Τα courtbalistec στα 50.
Αλλα πρεπει να προλαβεις.
Στην adidas παλι εχει τα barigate 8 κοντα στο πενηνταρικο.
Ελα δεν εδωσα σημασια γιατι τα δοκιμασα και ειναι ξυλα.

captain
06-11-15, 13:57
Εδώ γιαννενα όμως μηδέν! Και τα παπουτσάκια έλιωσαν...
2057
Τα nike court ballistec 4.1, 4.3, 4.4 δεν τα βρήκα στο νούμερο μου. Οσο για τα asics ούτε λόγος...

paulos318is
14-02-16, 12:59
Καλησπέρα παιδιά,
Είμαι αρχάριος, ξεκίνησα να παίζω πριν 3 μήνες σε σκληρή επιφάνεια ( 2 προπονήσεις την εβδομάδα) και επειδή τα Νike που χρησιμοποιώ είναι running παπούτσια, θα ήθελα τη συμβουλή σας για το ποιο είναι το καταλληλότερο παπούτσι για αγορά:
1) το Νew Balance του Raonic http://www.tennisexpress.com/new-balance-mens-996v2-australian-open-tennis-shoes-orange-and-gray-48627
2) το καινούριο Nike του Federer http://www.tennisexpress.com/nike-mens-zoom-vapor-95-tour-tennis-shoes-white-and-voltage-green-48429
3) το Αdidas το περσινό του Djokovic http://www.tennisexpress.com/nike-mens-zoom-vapor-95-tour-tennis-shoes-white-and-voltage-green-48429

Eυχαριστώ εκ των προτέρων για όποια γνώμη μου δώσετε...

captain
15-02-16, 10:35
Καλησπέρα παιδιά,
Είμαι αρχάριος, ξεκίνησα να παίζω πριν 3 μήνες σε σκληρή επιφάνεια ( 2 προπονήσεις την εβδομάδα) και επειδή τα Νike που χρησιμοποιώ είναι running παπούτσια, θα ήθελα τη συμβουλή σας για το ποιο είναι το καταλληλότερο παπούτσι για αγορά:
1) το Νew Balance του Raonic http://www.tennisexpress.com/new-balance-mens-996v2-australian-open-tennis-shoes-orange-and-gray-48627
2) το καινούριο Nike του Federer http://www.tennisexpress.com/nike-mens-zoom-vapor-95-tour-tennis-shoes-white-and-voltage-green-48429
3) το Αdidas το περσινό του Djokovic http://www.tennisexpress.com/nike-mens-zoom-vapor-95-tour-tennis-shoes-white-and-voltage-green-48429

Eυχαριστώ εκ των προτέρων για όποια γνώμη μου δώσετε...
Το nike είναι φοβερό παπούτσι. Το έχω από αρχες του χρόνου. Πριν τον τραυματισμό μου πρόλαβα κ το έβαλα για τέσσερα παιχνίδια σε σκληρό γήπεδο. Είναι ελαφρύ, με καλη στήριξη, πολυ καλό αερισμό (οταν τα έβγαλα απο το κουτί μου φάνηκαν πολυ λεπτά στο πλάι σχεδόν αραχνοϋφαντο !!!) ακόμη πολύ καλο δέσιμο στο πόδι μου. Για τις θερμοκρασίες των Ιωαννίνων δεν θα ελεγα οτι κάνει (χειμώνα), πολυ καλή πρόσφυση (εμενα μου γλίστρησε λιγακι αλλά ελεγχόμενα σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 3 βαθμούς). Ειναι πολύ πολύ μαλακό παπούτσι και φαντάζομαι οτι θα λιώσει πολύ γρήγορα ιδιαίτερα σε κάποιον που τρέχει και δουλεύει με τα πόδια του στο γήπεδο. Αυτά φίλε μου.

paulos318is
16-02-16, 21:18
Το nike είναι φοβερό παπούτσι. Το έχω από αρχες του χρόνου. Πριν τον τραυματισμό μου πρόλαβα κ το έβαλα για τέσσερα παιχνίδια σε σκληρό γήπεδο. Είναι ελαφρύ, με καλη στήριξη, πολυ καλό αερισμό (οταν τα έβγαλα απο το κουτί μου φάνηκαν πολυ λεπτά στο πλάι σχεδόν αραχνοϋφαντο !!!) ακόμη πολύ καλο δέσιμο στο πόδι μου. Για τις θερμοκρασίες των Ιωαννίνων δεν θα ελεγα οτι κάνει (χειμώνα), πολυ καλή πρόσφυση (εμενα μου γλίστρησε λιγακι αλλά ελεγχόμενα σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 3 βαθμούς). Ειναι πολύ πολύ μαλακό παπούτσι και φαντάζομαι οτι θα λιώσει πολύ γρήγορα ιδιαίτερα σε κάποιον που τρέχει και δουλεύει με τα πόδια του στο γήπεδο. Αυτά φίλε μου.

Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες...επειδή δεν είναι και φτηνά και η αγορά τους δεν μπορεί να είναι παρορμητική, με μέσο όρο 2 ώρες προπονήσεων την εβδομάδα, λες να βγάλουν εξάμηνο; τι λές; δεδομένου ότι εδώ στην Καλαμάτα είναι πιο θερμό το κλίμα, λες να φαγωθούν πιο γρήγορα;

Simplicius
16-02-16, 22:10
.
@Paulos
Εφόσον το οικονομικό υπάρχει στην άκρη του μυαλού σου (με τις επιλογές σου σε πέρασα στην αρχή για το νέο DJ :p ), τότε γιατί δε ρίχνεις μια ματιά στο tennispoint (http://www.tennis-point.com/tennis-shoes/men/tennis-outdoor-shoes/); Έχει πολλά καλά παπούτσια με 40-45 ευρώ (με τα μεταφορικά) στην πόρτα σου...

.................................................. ..........

Εν τω μεταξύ παρά την αναζήτηση, τα αγαπημένα μου Nike Multi Court 10 δε μπόρεσαν να ξαναβρεθούν...

Αντικαταστάθηκαν με τα Babolat V-Pro All Court! Το πρώτο μοντέλο, που κάποτε είχε την 6μηνη εγγύηση στη Michelin (!!!) σόλα τους! Και όντως! Μετά από 5 "αγωνιστικές" ώρες σε τραχύ γήπεδο, η σόλα είναι ακόμα σαν απάτητη!

Το μόνο θέμα ήταν το "φύγε κακό από τα μάτια μου" τρικολόρε look...
Αλλά ευτυχώς υπήρχαν και έξτρα μαύρα κορδόνια στο κουτί και με μαύρο μαρκαδόρο στο κίτρινο λογότυπο, ήρθαν σε μια καλή τελική μορφή IMHO...

http://s23.postimg.org/5yupejdzf/Babolat_V_Pro_All_Court.jpg

:cool:

captain
17-02-16, 09:54
Παύλο, πήρα θέση σύμφωνα με αυτά που έθεσες ως πιθανες επιλογές σου. Σαφώς αυτα που κοιτάς είναι στην σφαίρα των "ακριβών" παπουτσιών πλην του new balance. Για την Καλαμάτα στην οποια και προπονήσε θεωρώ οτι ειναι μια χαρά και θα σε βγάλουν αναλογα με το ποσο χρησιμοποιείς τα ποδια σου σιγουρα πανω απο 6μηνο. Το παπούτσι είναι γενικά το Α και το Ω σε οποιαδήποτε δραστηριότητα οπότε το θεμα της τιμής δεν μπαίνει στην εξίσωση ή δεν θα έπρεπενα μπαίνει. Σίγουρο ειναι πάλι οτι υπάρχουν παπούτσια με καλύτερη τιμή και με καλύτερη ποιότητα ιδιαίτερα αν μπορείς να βρεις παλαιότερα μοντέλα στο νούμερο σου όπως σωστά θέτει και ο simplisius. Εδώ στα Ιωάννινα δεν υπάρχουν επιλογές μιας και τα καταστήματα αθλητικών δίνουν βάρος σε παπουτσια ελεύθερου χρονου και running, δεν φέρνουν παπούτσια για το τέννις, δεν ξέρω τι ισχύει στην Καλαμάτα. Πάντως ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ τουλάχιστο το νούμερο της εταιρίας που θελεις και αυτο γιατί οι εταιρείες στα νούμερα τους ειναι μπάχαλο. Ειχα τα head σε νούμερο 10us 9 uk 43 eu και παράγγειλα το nike courtbalistic που βρηκα σε προσφορά 60Euro στα ιδια και ηταν μικρά!!! Τα zoom τα πηρα μισό νούμερο μεγαλύτερο.
2398

captain
17-02-16, 10:20
simplisius, κατά παράδοξο τρόπο το tennispoint είναι ακριβότερο(!!!!) απο αντίστοιχα Ελληνικά sites. Απλά τα Ελληνικά sites δεν έχουν ποικιλία ή νούμερα σε παλαιότερα μοντέλα.
http://mobile.tennis-point.com/nike-all-court-shoes-roger-federer-zoom-vapor-9-5-tour-men-white-black-vltg-green-grg-grn-00413413319000.html
http://www.e-tennis.gr/nike-zoom-vapor-9-5-tour-men-s-shoes-white-black-green.html (http://www.e-tennis.gr/nike-zoom-vapor-9-5-tour-men-s-shoes-white-black-green.html?utm_source=tennisnews_tennisforum&utm_medium=postFeb16&utm_campaign=shoesNikeZoomVapor9.5Tour)

paulos318is
17-02-16, 10:28
Η αλήθεια είναι ότι στις 3 πιθανές επιλογές μου έπαιξε κάποιο ρόλο και η εξωτερική εμφάνιση του κάθε παπουτσιού (λογικό ως αρχάριος στο άθλημα), αλλά υπολογίζω σε μεγάλο βαθμό και την μακροπρόθεσμη αντοχή του σε συνδυασμό με την απόδοση (δεν περιμένω βέβαια να κρατήσουν πάνω από χρόνο), ώστε να μην χρειάζεται να αλλάζω μοντέλο ανά μισό χρόνο (δεν είμαι και ο επαγγελματίας των 6 ρακετών και των 5 διαφορετικών ζευγαριών από παπούτσια)...το έχω κοιτάξει και το tennispoint, ωραίο site με προσφορές σε κάποια μοντέλα, αλλά σε σύγκριση με τα άλλα site (tenniswarehouse (http://www.tenniswarehouse-europe.com/?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr), e-tennis.gr (http://www.e-tennis.gr/?utm_source=tennisnews_tennisforum&utm_medium=postFeb16&utm_campaign=eTennisShop)) στα παπούτσια που κοιτάζω οι τιμές είναι ίδιες....μόνο σε ένα άλλο site του εξωτερικού ύστερα από ψάξιμο βρήκα τα New Balance 20 ευρώ φθηνότερα...όπως και να έχει σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου...

paulos318is
17-02-16, 10:37
το Νew Balance είναι λίγο πιο φθηνό κατά 10 ευρώ (και 30 ευρω λιγότερο σε ένα άγνωστο σχετικά site)....τέτοιες διαφορές στην τιμή είναι αμελητέες...απλά αναφέρω την τιμή με το σκεπτικό του ότι προσωπικά δεν είναι εύκολο να δώσεις ένα ποσό άνω των 100 ευρώ και να δεις τα παπούτσια να λιώνουν ύστερα από 2-3 μήνες (όσο γελοίος και αν είναι ο φόβος μου αυτός, αλλά η αλήθεια είναι ότι επηρεάστηκα αρκετά από το ''φαντάζομαι θα λιώσει πολύ γρήγορα'' που είπες)....αναγνωρίζω ότι το παπούτσι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και γι αυτό και το διαθέσιμο budget είναι ανάλογο...(πχ για running παπούτσια γυμναστηρίου δύσκολα θα υπερέβαινε τα 70 ευρώ)....επειδή η αγορά μάλλον θα γίνει διαδικτυακά, λογικά θα πάρω το ρίσκο του μεγέθους, ελπίζοντας ότι θα γλυτώσω το έξτρα κόστος της επιστροφής και αλλαγής μεγέθους...

captain
17-02-16, 11:28
Φίλε μου, είναι σημαντικό να δοκιμάσεις σε καταστημα αθλητικών την εταιρια που σε ενδιαφέρει, αν ειναι τα new balance να δοκιμάσεις ΟΠΟΙΟΔΉΠΟΤΕ παπούτσι new balance βρεις για δεις το νούμερο.
Η αντοχή έχει να κάνει και με την χρήση (εγώ π.χ. σέρνω τα πόδια και ταλαιπωρώ πολυ τις μύτες των παπουτσιών) τα head τα έλιωσα σε 1 χρόνο, ενω τα adidas τα έχω 2 χρόνια και είναι σχεδόν καινούργια (αλλά γλιστράνε πολύ). Έπαιζα 4 φορες την εβδομάδα και από 1 με 2 ώρες την φορά.

paulos318is
31-03-16, 08:52
Tελικά επέλεξα τα Nike Ζοοm Cage 2...στην απόφαση έπαιξε ρόλο και οι κριτικές περί αξιόπιστων παπουτσιών με ικανοποιητική διάρκεια, τα οποία ίσως να μην είναι τέλεια σε έναν ξεχωριστό τομέα, αλλά είναι καλά σε πολλούς....

http://www.e-tennis.gr/nike-zoom-cage-2-men-s-tennis-shoe-photo-blue-black-white.html (http://www.e-tennis.gr/nike-zoom-cage-2-men-s-tennis-shoe-photo-blue-black-white.html?utm_source=tennisnews_tennisforum&utm_medium=postMar16&utm_campaign=shoesNikeZoomCage)

Από τα πλεονεκτήματά τους το ιδιαίτερα σταθερό τους πάτημα και η καλή πρόσφυση με το παρκέ...

DJTaurus
16-04-16, 09:03
Μακράν καλύτερο του GR6 και του Speed Solution 2 αλλά τι να το κάνεις όταν σε 1.5 μόλις μήνα η χάραξη στην σόλα έχει σχεδόν εξαφανιστεί. Το Vapor είναι ένα παπούτσι low to the ground που δίνει μέγιστη πληροφόρηση, έχει φοβερά κρατήματα χωρίς να νιώθεις το πόδι να παίζει και παρά το χαμηλό προφίλ είναι και αρκετά άνετο και μαλακό. Δυστυχώς όμως αν είναι να τελειώνει σε 2-3 μήνες δεν αξίζει τα 100 ευρώ του εκτός αν μένεις B.Προάστια και τα αλλάζεις σαν ζευγάρι κάλτσες :p

2739

amarg1969
16-04-16, 20:30
το σκέφτομαι το vapor, αλλα η αντοχη του ειναι οντως ανησυχητικη. ποσο συχνα παιζεις και σου κρατησε τοσο;

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

giorisp
16-04-16, 20:48
φοβερο παπουτσι...αλλα τρυπαει πολυυυυ γρηγορα..βεβαια το πετας οταν λιωσει εντελως...:d

DJTaurus
16-04-16, 21:15
το σκέφτομαι το vapor, αλλα η αντοχη του ειναι οντως ανησυχητικη. ποσο συχνα παιζεις και σου κρατησε τοσο;

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

5 φορές την εβδομάδα, 1 με 1,5 ώρα. Στο talk tennis που διαβάζω είναι αναμενόμενο γιαυτο το παπούτσι. Θα δοκιμάσω το καινούριο του Stan (cushion eclipsion) μόλις το λιώσω. Το barricade boost είναι καλό κ άνετο αλλά too much cushioning. Παραείναι φορτωμένο και σε αποκόπτει από το τερέν. Το speed solution έχει γλιστρηματα, είναι γρήγορο/ελαφρύ και αρκετό άνετο για το ελάχιστο cushioning που έχει. Το Resolution 6 είναι χειρότερο από το 5.... μετά από λίγο καιρό είναι λες και χανει την φόρμα του....λες και μουλιαζει ενώ ο πάτος γίνεται σαν στρώμα νερού. Αν το αγοράσει κανείς ας το πάρει μισό νούμερο μικρότερο. Για του ναδαλ διαβάζω ότι είναι σκληρό, έχει τα πιο ποιοτικά υλικά και κακό εξαερισμό. Το ubersonic να μας πει κανείς αν το έχει δοκιμάσει... φαίνεται τίμιο για τα χρήματα του. Επίσης καλά λόγια διαβάζω και για τα Lotto stratosphere αλλά από looks δεν....

ith
16-04-16, 21:34
150 ώρες παιχνίδι έκανες ρε κι έγινε έτσι... νορμάλ είναι!
μπορεί κάποιο άλλο να κρατήσει 200 αλλά αφου με αυτο είσαι ικανοποιημένος και εξασφαλίζεις και μια ασφάλεια στο πόδι σου.... μην τα κλαις τα λεφτά.
αν δεν θες να χαλάς παπούτσια παίζοντας ίδιες ώρες δοκίμασε χώμα ή μοκέτα.

υγ. τοπικ ρακετών... :p

yγ2. το παπούτσι "παίζει" ακόμα, δεν εχει τελειώσει!

amarg1969
17-04-16, 08:28
εχω το gr6 (εχω παίξει καμια 20αρια ωρες μονο σε σκληρό). το βρισκω πολυ σταθερό και ανετο. καμια απολυτως φθορά εξωτερικα, αλλα (λογικά βέβαια) το τίμημα που πληρώνεις ειναι μειωμένη αισθηση τερεν και ελαστικότητα . αυτο που με χαλαει ειναι η φορμα του. φοραω 43 αλλα η asics παει απο 42,5 σε 43,5 (το πρώτο στενο, το δεύτερο μακρυ). στην πορεια ειδα οτι πρεπει να το δενεις σαν δρομικο παπουτσι, για να ασφαλιζεις τη φτερνα, αλλα αφήνει πολυ κενο στα δάχτυλα. καλο μεν αν φορας χοντρες η διπλες καλτσες. αν το vapor ειναι πιο ελαστικό κι εχει καλυτερη εφαρμογή, λεω να το εχω για το καλοκαιρι και ισως πιο "αγωνιστική" (λεμε τωρα) χρηση, ωστε να κρατήσει και περισσότερο. λεφτα (δεν) υπαρχουν

edit: τωρα ειδα οτι ειμαστε εντελως off topic χαχα
Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ith
17-04-16, 10:34
Το mismatching που αναφέρεις αλλά και η μειωμένη αίσθηση λύνεται σ' ενα βαθμό αν φορέσεις τα speed solution...

jeep2008
18-04-16, 11:08
Το Nike Lunar Ballistec 1.5 πάρα πολύ άνετο,το πιο άνετο από όλα. Κακός εξαερισμός και η σόλα μπροστά και άκρη σε 1-2 μήνες έχει εξαφανισθεί.
Από το Asics Gel Resolution 6 καθόλου ευχαριστημένος. Πολυ σκληρό και με χτυπούσε η άκρη της γωνίας κοντά στο πάνω μέρος της γλώσσας και η φτέρνα πίσω δεν κλείδωνε σωστά ακόμη και μετά από δρομικό σφίξιμο. Αποτέλεσμα φούσκες συνέχεια πίσω και τσιρότα στο πάνω μέρος του ποδιού. Με 2 κάλτσες η φτέρνα οκ αλλά μπροστά τα δάκτυλα υπέφεραν. Σαν εφαρμογή λοιπόν και άνεση μετριότατο. Σαν αντοχή μετά από 4 μήνες σε χώμα ακόμη καινούργιο.
Το adidas Barricade 2016 Boost εξαιρετική άνεση και εφαρμογή. Το έχω λίγο καιρό αλλά φαίνεται ανθεκτικό. Ο εξαερισμός όχι τόσο καλός και σχετικά βαρύ. Το καλύτερο από τα 3 προς το παρόν.
Σαν νούμερα φοράω 47 σε Asics , 47.5 σε Nike και 48 σε adidas.

billfot
19-11-16, 13:13
Στα Dunlop indoor mens shoes φορας το ιδιο νουμερο με τα NIKE? Με την τιμη αυτη και την αναλυση σου , τα σκεφτομαι σοβαρα μια και τα ΝΙΚΕ δεν μπορω να τα βρω.Επαιξες με τα Dunlop τενις? Απο ανεση και λοιπα χαρακτηριστικα το λενε?Ευχαριστω

jeep2008
19-11-16, 20:00
Σε ποιον από όλους απευθύνεσαι?Εγώ Dunlop ποτέ δεν δοκίμασα.Indoor παπούτσι δεν θα έπαιρνα πάντως,άλλη κατηγορία...

billfot
19-11-16, 20:21
Στον Simplicius ήθελα να κάνω quote αλλά απέτυχε ...Εχει το παπούτσι και ήθελα πληροφορίες.

Simplicius
19-11-16, 20:53
Στον Simplicius ήθελα να κάνω quote αλλά απέτυχε ...Εχει το παπούτσι και ήθελα πληροφορίες.

Ναι το είχα ήδη καταλάβει. Να σου πω την αλήθεια τα γούσταρα τόσο πολύ για βόλτες που τελικά πήρα άλλα για τένις για να μην τα καταστρέψω... Θα τα βάλω όμως αύριο που θα πάω και θα σου πω. 99,99% θα είναι μια χαρά. Η σόλα είναι γνωστής αξίας, από άλλα indoor που φόραγαν την ίδια. Το μόνο που είναι για τσεκ είναι η στήριξη, αλλά και με αυτή δε βλέπω να υπάρχει πρόβλημα. Θα σου πω όμως 100% αύριο.

ΝΑΙ, νούμερο και φόρμα ίδια με Nike.

Jeep, λούσου με Indoor και θα δεις!!!!!!!

billfot
19-11-16, 21:20
Ή τιμή τους είναι απίθανη.Σε χωμάτινο πως λες θα γκριπαρουν?Μπαίνω και σε χωμάτινο.Η βασική μου απορία όμως είναι η άνεση ,μιας και το sports direct είναι μονόδρομος και θα τα δοκιμασω αν τ αγοράσω...

Simplicius
20-11-16, 00:13
Ή τιμή τους είναι απίθανη.Σε χωμάτινο πως λες θα γκριπαρουν?Μπαίνω και σε χωμάτινο.Η βασική μου απορία όμως είναι η άνεση ,μιας και το sports direct είναι μονόδρομος και θα τα δοκιμασω αν τ αγοράσω...

Οι σόλες των indoor μοιάζουν σε χάραξη πιο πολύ με τις σόλες των χωμάτινων τενιστικών.
Οπότε λογικά θα είναι μια χαρά και στο χώμα.

Σε σχέση με την άνεση, έχω πει και παλαιότερα ότι στα indoor καλό είναι να βάλεις ένα έξτρα, δεύτερο πάτο, γιατί η σόλα τους δεν είναι ιδιαίτερα ελαστική. Αυτό άλλωστε τους δίνει και την καλή επιτάχυνση που περιέγραψα - σαν spikes ένα πράγμα!!!.

Btw τώρα θυμηθηκα ότι τα έχω φορέσει σε αγώνα και μάλιστα σε τουρνουά.
Μια χαρά ήταν.

Άλλωστε τα indoor είναι σχεδιασμένα (Jeep) για αθλήματα παραπλήσια του τένις, όπου χρειάζεται να κάνει κάποιος πλάγια βήματα.
Όπως πχ. το σκουός, το χαντμπαλ, το βόλει, κλπ.

billfot
20-11-16, 13:43
Βρήκα ένα Nike multicourt 10 σε τοπικό κατάστημα αθλητικών στην επαρχία στα 50 ευρω.Αυριο πάω να το δοκιμασω.Να το προτιμησω απ το Dunlop ,σωστά?

Simplicius
20-11-16, 19:03
βρήκα ένα nike multicourt 10 σε τοπικό κατάστημα αθλητικών στην επαρχία στα 50 ευρω.αυριο πάω να το δοκιμασω.να το προτιμησω απ το dunlop ,σωστά?

ναι βέβαια!
κάν' του και λίγο παζάρι.
50 είναι λίγο τσιμπημένο...
τα είχα πάρει - από sd βέβαια - 35 εάν θυμάμαι καλά.

billfot
21-11-16, 14:10
Στα 40 ευρώ σε άσπρο κιτρινο.Καλη εφαρμογή ,θα τα δω σύντομα στο γήπεδο.

jeep2008
21-11-16, 20:41
Οι σόλες των indoor μοιάζουν σε χάραξη πιο πολύ με τις σόλες των χωμάτινων τενιστικών.
Οπότε λογικά θα είναι μια χαρά και στο χώμα.

Σε σχέση με την άνεση, έχω πει και παλαιότερα ότι στα indoor καλό είναι να βάλεις ένα έξτρα, δεύτερο πάτο, γιατί η σόλα τους δεν είναι ιδιαίτερα ελαστική. Αυτό άλλωστε τους δίνει και την καλή επιτάχυνση που περιέγραψα - σαν spikes ένα πράγμα!!!.

Btw τώρα θυμηθηκα ότι τα έχω φορέσει σε αγώνα και μάλιστα σε τουρνουά.
Μια χαρά ήταν.

Άλλωστε τα indoor είναι σχεδιασμένα (Jeep) για αθλήματα παραπλήσια του τένις, όπου χρειάζεται να κάνει κάποιος πλάγια βήματα.
Όπως πχ. το σκουός, το χαντμπαλ, το βόλει, κλπ.

Δεν θα διαφωνήσω,Απλα εγώ λόγω ύψους+βάρους θέλω το μεγαλύτερο δυνατό cushioning.Έχεις άποψη για το πιο είναι το πιο απορροφητικό όλων?

Simplicius
22-11-16, 09:01
Δεν θα διαφωνήσω,Απλα εγώ λόγω ύψους+βάρους θέλω το μεγαλύτερο δυνατό cushioning.Έχεις άποψη για το πιο είναι το πιο απορροφητικό όλων?

Εάν η πρώτη σου προτεραιότητα είναι το cushioning, φυσικά δεν στα προτείνω.
Άλλωστε η αρχική ιδέα είναι ότι αυτού του είδους τα παπούτσια είναι πολύ πιο γρήγορα, ακριβώς επειδή δεν έχουν την καθυστέρηση στην εκκίνηση που δίνει το cushioning...

Φαντάζομαι (χωρίς να τα έχω δοκιμάσει) ότι τα πιο φιλικά στο πόδι θα είναι τα INDOOR της ASICS με πάτο GEL. Πχ. σαν ΑΥΤΑ. (https://www.amazon.com/ASICS-Mens-GEL-Upcourt-Indoor-Court/dp/B00ZA0BAV8?th=1)

Δεν έχω ιδέα όμως για το βάρος τους. Λογικά θα είναι πιο ελαφριά, αλλά όχι και super ελαφριά, καθώς το gel σαν υλικό έχει από τη φύση του μεγάλη πυκνότητα και βάρος...

Στην περίπτωσή σου όμως θα έλεγα πάντως να μην τα δοκιμάσεις.

Δεν ξέρω τι εννοείς βέβαια με ύψος και βάρος. Εγώ είμαι 1.85, 78 κιλά και δεν είχα πρόβλημα.

jeep2008
22-11-16, 19:46
Το ιδανικο για μενα θα ηταν ενα running παπουτσι με την στηριξη ομως του τενιστικου.Τα Adidas Barricade 2016 Boost που εχω ειναι αρκετα καλα σε αυτο τον τομεα αλλα πολυ βαρια!

billfot
25-11-16, 16:38
Τα Nike multicourt 10 είναι σκληρά παπούτσια (το καταλαβαίνεις μετά την προπόνηση) αλλά κρατάνε σωστά τα πόδια στο γήπεδο.Γενικα ευχαριστημένος.

Simplicius
25-11-16, 19:22
Προτείνω να βάλεις έξτρα εσωτερικούς πάτους από κάποιο άλλο αθλητικό.
Αυτό έκανα εγώ. Είδες διαφορά στην ταχύτητα; Γιατί αυτή είναι η ουσία.

jeep2008
26-11-16, 07:51
Προτείνω να βάλεις έξτρα εσωτερικούς πάτους από κάποιο άλλο αθλητικό.
Αυτό έκανα εγώ. Είδες διαφορά στην ταχύτητα; Γιατί αυτή είναι η ουσία.

Δεν ξέρω αν απευθύνεσαι σε μένα, αλλά εγώ φοράω ορθοτικους πάτους οπότε ότι και να έχουν τα παπούτσια αναγκαστικά το βγάζω.

billfot
26-11-16, 08:45
Νομίζω σε μένα απάντησε.θα τα δω και με έξτρα πατους.Οσον αφορά την ταχύτητα έχω καλύτερη εκκίνηση νομίζω.Απλα τα φορεσα δύο φορές μόνο...

Simplicius
26-11-16, 19:43
Ναι, προς τον bill ήταν η ερώτηση...