PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή Ρακέτας



DJTaurus
27-01-15, 20:14
Είμαι 1.90/90kg.

Ξεκίνησα να παίζω tennis τον περασμένο Ιούνιο με την Head Graphene Instinct της Sharapova του 13 που βρήκα σε καλή τιμή. Overall πολύ καλή ρακέτα απλώς όταν ήθελα να βάλω περισσότερη δύναμη δεν μου το έδινε εύκολα....

Δοκίμασα την Blade 98 του 2012 (μαύρη/χρυσή) customarismeni με περισσότερο βάρος από έναν αθλητή που την χρησιμοποιούσε. Στην αρχή μου φάνηκε περίεργη για το βάρος της και τον πρώτο καιρό με πονούσε ο αστράγαλος αλλά όταν την συνήθισα την λάτρεψα. Επιτέλους είχα την δύναμη που μου έλειπε στα χτυπήματα σε βαθμό overpower για το επίπεδο αρχαρίου που είμαι... οπότε χωρίς δεύτερη σκέψη παρήγγειλα την Blade 98 (18/20) του 13 (total black color).... και έκτοτε έχω σοβαρό θέμα με την ρακέτα... πρώτα απ΄'ολα μου φεύγει από το χέρι (στριφογυρίζει στην παλάμη) όταν χτυπάω... δυσκολεύομαι να την κρατήσω σταθερά. Το σημαντικό όμως θέμα που έχω είναι ότι έχασα την αίσθηση που είχα στο σημείο επαφής.... δεν χτυπάω σωστά και μπροστά όπως με την παλαιότερη blade ενω αν δεν τοποθετηθώ άψογα πριν το χτύπημα η βολή μου παει κοντα στο φιλέ (χωρίς βάθος) και χωρίς καθόλου δύναμη. Πιο πολύ control μου φαίνεται παρά επιθετική όπως η Blade του 12. Είναι πολύ stiff, δεν συγχωρει λάθη και έχω μια αίσθηση ότι έχει πολύ μικρότερο μήκος σε σχέση με την παλιά Blade με την οποία χτύπαγα άνετα και χωρίς να προβληματίζομαι με το να τοποθετηθώ.

1) Τι μπορώ να κάνω για να κάνω την αίσθηση πιο μπροστόβαρη? Είναι stiff παρόλο που της έχω βάλει μαλακό πλέγμα.
2) Δοκίμασα την Wilson 100 Pro Open και ήταν άλλος κόσμος... πολύ χαλαρή και άνετη λαβή που μου έδινε περισσότερο καρπό. Χτύπαγα πολύ πιο εύκολα, το μεγάλο κεφάλι συγχωρούσε χτυπήματα και την συνήθισα αμέσως... μόνο το μεγάλο κεφάλι με ξένισε σαν αίσθηση αλλά νομιζω ειναι θεμα συνηθειας... έχετε άποψη για αυτό το μοντέλο?
3)Εχω ακούσε καλά λόγια για την Wilson Six-One.... δεν με ενδιαφέρει το οικονομικό.... αν δεν βρω λύση με την Blade θελω να μου προτείνετε καποιο άλλο μοντέλο να δοκιμάσω....?

Simplicius
27-01-15, 20:44
.
Φίλε DJ, διαβάζοντας τα παραπάνω θα σου έλεγα (ελπίζω χωρίς να παρεξηγηθώ) ότι τα έχεις πααααααάρα πολύ μπερδεμένα....

Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-Tennis-racquet-customization), και πιο πολύ στις παραγράφους:

Balance (Ισορροπία)
Static Weight (Στατικό Βάρος)
Swing Weight (Βάρος Αιώρησης)
Stiffness & Flexibility of racquet frame (Ακαμψία & Ελαστικότητα του πλαισίου της ρακέτας)
Beam Width – Flat or Tapered (Πλάτος Πλαισίου – Επίπεδο ή Μεταβλητό)

και πιστεύω ότι θα αρχίσεις να βγάζεις κάποια άκρη σε αυτά που σου συμβαίνουν, ώστε να επιλέξεις καλύτερα την επόμενη!

Να σου πω όμως ξεκάθαρα ότι στο επίπεδο του αρχαρίου-μέσου που βρίσκεσαι η Blade 98 (18/20) δεν είναι μια ρακέτα
που μπορείς να επέμβεις και να την αλλάξεις. Θα τραυματιστείς εάν το κάνεις...

Με Wilson 100 [Κ] Pro Open (όχι BLX) παίζω εγώ τον τελευταίο καιρό.
Προσωπικά την βρίσκω άριστη ρακέτα, αλλά λίγο σκληρή.
Λογικό εν μέρει καθώς ουσιαστικά είναι "κλώνος" της πρώτης AeroPro (χωρίς το cortex).
Επίσης τα σχόλια για αυτή -στο web από άλλους χρήστες - είναι πάρα πολύ θετικά.
Αντίθετα, για την έκδοση BLX δεν έχω διαβάσει καλά λόγια...

DJTaurus
27-01-15, 20:51
Για την Blade ποια ειναι η αποψή σου? Δεν γίνεται να λατρεύω το πιο βαρύ custom μοντέλο του 12 και να μου ξενίζει του 13.... όσο και αρχάριος να είμαι, αίσθηση και αντίληψη νομίζω ότι έχω.... :)

Η διαφορά με BLX και χωρίς?

Simplicius
27-01-15, 20:56
Πόσο καιρό έπαιζες με εκείνη του 2012?
Εάν έπαιζες για μεγάλο διάστημα - δηλ. εάν είσαι σίγουρος ότι σου κάνει η ρακέτα - δοκίμασε με άλλο πλέγμα πιο δυνατό.

Μαλακό πλέγμα δεν σημαίνει απαραίτητα και δυνατό.

Διάβασε ΕΔΩ (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3700-%CE%A3%CF%80%CE%B9%CE%BD-%CE%A3%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B7%C F%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%94%CF%8D%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%B7-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%C E%BD) και βρες κάποιο μαλακό με δύναμη!

Επίσης πλέξε σε λιγότερα κιλά.
17-18 κιλά για 98άρα 18Χ20 είναι μια χαρά.

Δεν έχω γνώμη για την BLX.
Απλά διαβάζω ότι δεν έχει καμιά σχέση με την [Κ].

DJTaurus
27-01-15, 21:02
Πόσο καιρό έπαιζες με εκείνη του 2012?

Ελάχιστα ρε συ 3 εβδομάδες μέχρι να μου έρθει το μοντέλο του 13. Αλλά είχα καλή επαφή μπροστόβαρα και οι μπαλιές μου είχαν βάθος και δύναμη χωρις δυσκολία. Του 13 ενώ δίνει περισσότερο spin μου έχει σπάσει τα νεύρα.... αν δεν τοποθετηθώ άριστα και δεν την πιάσω στο σωστό ύψος τα χτυπηματά μου δεν έχουν καθόλου βάθος. Εβαλα διπλό grip επειδή έχω μεγάλα δάχτυλα και ήταν κάπως καλύτερη η επαφή μου αλλά μου φεύγει εύκολα από την λαβή στα χτυπήματα.... :(

Την Wilson Pro Open όπου και να την βρω αν και δεν αναγράφεται το BLX, στις φωτογραφίες είναι τυπωμένο στην ρακέτα... έχεις να προτείνεις ελληνικό site να την αγοράσω?

president.s
27-01-15, 21:05
τον πρώτο καιρό με πονούσε ο αστράγαλος

Τι σχεση εχει με τη ρακετα;;

Λοιπον, αρχικα δεν εχει καμια σημασια η σωματικη διαπλαση για το τι ρακετα θα χρησιμοποιησεις (αν καποιος σου εχει πει το αντιθετο δεν εχει την παραμικρη ιδεα).. Ο Σαντορο ειναι 1.20 με το ζορι και επαιζε με ρακετα 370γρ! Τελος παντων. Το μονο που σε ενδιαφερει απο το σωμα σου ειναι το μεγεθος της παλαμης σου. Μηπως παιζει κατι τετοιο και σου στριφογυριζει η ρακετα; Ο γενικος κανονας για το σωστο παχος ειναι, αναμεσα στα δαχτυλα και τη βαση του αντιχειρα να χωραει το δαχτυλο μας οταν πιανουμε τη ρακετα. 1315
Δε μας ειπες πως ηταν customized η παλια Blade οποτε δε μπορω να σου πω με βεαιοτητα τι φταει και σου φαινεται τοσο περιεργη η καινουρια. Η blade ειναι πολυ πιο απαιτητικη ρακετα απο την Instinct αυτο ειναι γεγονος, αλλα και η παλια. Θελει πολυ καλα ποδια και μεγαλες αιωρησεις γιατι δε συγχωρει.Απο την περιγραφη σου και μονο μπορω να φανταστω οτι στη παλια ειχε προστεθει βαρος στη θεση 12 οποτε το swingweight ειχε παει στα υψη μιας και ηδη εχει 335! Οποτε οταν επαιξες εσυ με την καινουρια χωρις προσθηκη βαρους, λογω του μικροτερου swingweight κινειται γρηγοροτερα στον αερα και κανεις γρηγοροτερη αιωρηση και ουσιαστικα προσπερνας την μπαλα. Βεβαια μετα λες οτι βρισκεις την μπαλα πισω που δεν κολλαει λιγο με τα προηγουμενα Λοιπον σε πρωτη φαση θα βαλεις 3 γρ στη θεση 12 και θα κατεβασεις τη ταση στο πλεγμα.. Βαλε 23/22 κιλα πολυεστερικο πλεγμα η xcel power Της babolat. Αυτα θα σου δωσουν και δυναμη και θα ριξεις την ισορροπια μπροστα. ΟΜΩΣ αυτα θα τα ελεγα σε οποιονδηποτε αλλον εκτος απο εσενα μιας και οπως ειπες εισαι αρχαριος. Ειναι μεγαλο λαθος το οτι παιζεις με τετοιο βαρος και τετοια swingweight γιατι θα καταστρεψεις τον καρπο σου και δυσκολα θα μαθεις σωστη τεχνικη. Νομιζω οτι βιαστικες λιγο. Η Pro open Που λες ειναι οτι πρεπει για σενα οπως και η six one 100. Σου βαζω ενα λινκ απο ενα αρθρο μου που θα σε βοηθησει πολυ νομιζω (Δεν ειναι πανω πανω κατεβα λιγο και θα το βρεις.
http://www.asoxfoivos.gr/p/blog-page_07.html

DJTaurus
27-01-15, 21:15
Πρόεδρε thanks... μόλις πάω για προπόνηση θα δω σε πρώτη φάση αυτό με το grip.

1) Η customarismeni ανήκει σε αθλητή.... δεν ξέρω αν το έλεγαν για πλάκα αλλα μου είπαν ότι είχε βάλει βαρίδια... αλλά συνήθως με χώμα δεν τις γεμίζουν? Εντωμεταξύ την έδωσα και σε εναν αλλο που έχει την blade του 12 απείραχτη και μου είπε οτι δεν του αρεσει η δικιά μου και ότι η δικιά του είναι πιο μπροστόβαρη.....δεν με πειράζει το βάρος έχω συνηθίσει και μου αρέσει.
2) Ενας φίλος μου πρότεινε να δοκιμάσω στο κράτημα να έχω τον δείκτη λίγο πιο πάνω... ότι βελτιώνει το grip... ισχύει αυτό?
3) Αν σου είναι εύκολο ένα link να παραγγείλω το πλέγμα από κάποιο ελληνικό κατάστημα?

president.s
27-01-15, 21:32
Υπαρχουν καποια βαριδακια που μπαινουν μεσα στη λαβη και η lead tape που ειναι τανιες μολυβδου που κολλανε σε οποιοδηποτε σημειο της ρακετας οποτε και αυτα βαρακια ειναι. Χωμα;; Οχι. Σιλικονη μπανει ή καποιο ειδος αφρου.
Το βαρος δεν ειναι να σε ενοχλει, ειναι να σου κανει καλο. Και στην υγεια του χεριου σου και στην τεχνικη σου.
Ο δεικτης ναι πρεπει να ειναι ανοιχτος παντα. Το χερι πρεπει γενικα πρεπει να ειναι πλεγια σαν να κανεις χειραψια στη λαβη αλλα αν ειναι λαθος το μεγεθος, ο δεικτης δε βοηθαει ιδιατερα.
http://www.masterplay.gr/strings/babolat/babolat-rpm-blast-1-30mm-string.html
http://www.masterplay.gr/strings/babolat/babolat-xcel-16-string.html

c1oud
27-01-15, 21:52
Λογικα του αθλητη η ρακετα θα ειχε μεγαλο βαρος αλλα δε θα ηταν μπροστοβαρη οπως λες. Συνηθως οι παιχτες εχουν μεγαλα βαρη ρακετας και το βαρος προς τα πισω. Τα βαριδια θα τα ειχε βαλει μεσα στη λαβη. Ισως ειχε βαλει και στο 12 lead αλλα σιγουρα θα το ειχε αντισταθμισει.
Καλα σχετικα με τον αστραγαλο κοιτα τι παπουτσια φορας.

DJTaurus
27-01-15, 21:55
Νομίζω είχε τις ταινίες μολύβδου που λέει ο πρόεδρος στο εσωτερικό της στεφάνης.

DJTaurus
27-01-15, 22:00
Παιδιά όπως έγραψα δεν υπάρχει θέμα οικονομικό.... να πάω για την Babolat Pure Drive ή είναι δύστροπη ρακέτα όπως και η Blade?

president.s
27-01-15, 22:06
Εντελως διαφορετικη κατηγορια ρακετας. Τουλαχιστον μεχρι και το προηγουμενο μοντελο ηταν ευκολοπαικτες αλλα σκληρες ρακετες. Η aero pro ειναι καπως πιο ανετη. Και οι 2 ομως εχουν πολυ δυναμη.

c1oud
27-01-15, 22:12
Ναι θα ειχε βαλει μολυβδο στο κεφαλι και βαρος λογικα και μεσα στη λαβη.
Γιατι δε πας να δοκιμασεις demo καμια? Η δοκιμασε να βαλεις βαρος και στη δικια σου ρακετα. Θα σου προτεινα στο 3 και 9 για αρχη.

DJTaurus
27-01-15, 23:02
Ναι θα ειχε βαλει μολυβδο στο κεφαλι και βαρος λογικα και μεσα στη λαβη.
Γιατι δε πας να δοκιμασεις demo καμια? Η δοκιμασε να βαλεις βαρος και στη δικια σου ρακετα. Θα σου προτεινα στο 3 και 9 για αρχη.

Θα δοκιμάσω και του προέδρου το setup και μετά το δικό σου..... πόσα gr?

president.s
27-01-15, 23:23
Αν πας γι αυτο το setup ξεκινα με 4 γρ. 2 στην θεση 3 και 2 στη θεση 9. Αλλα εγω σου ειπα να βαλεις στη 12 επειδη εκει ανεβαινει περισσοτερο το swingweight και η δυναμη.

DJTaurus
28-01-15, 13:26
Εδώ μια φωτογραφία για το πως την κρατάω στο forehand. Την έχω με διπλό grip.... πρεπει να διορθώσω κάτι?
http://oi60.tinypic.com/6hlxkw.jpg

Διαφορες φωτογραφίες με τεχνικές λεπτομέρειες της ρακέτας μου.
http://oi59.tinypic.com/6z5wyd.jpg
http://oi57.tinypic.com/2ir2gzd.jpg
http://oi61.tinypic.com/294s2g1.jpg

Jorge
28-01-15, 13:41
Νομίζω πως πρέπει να την ''στρίψεις'' λίγο την λαβή σου προς την eastern...
Δεν με βοηθάει και πολύ η φωτογραφία αλλά νομίζω πως είσαι ''πίσω'' και απο την continental...
Δεν ξέρω... λέω...

president.s
28-01-15, 14:46
Βγαλε το ενα γκριπ. Αν και απ οτι βλεπω εισαι στα ορια δεν ειναι πολυ μεγαλη. Οποτε το πρβλημα ειναι οτι χτυπας συχνα εξω απο to sweetspot και σου γυριζει η ρακετα.Αυτο να διορθωσεις: 13161317

Παρεπιπτοντως αυτα ειναι τα "βαρακια" που σου ελεγα
1318

edit: Ο jorge εχει δικιο σ αυτο που ειπε αν και νομιζω τη φωτο την εβγαλες ετσι για να μας την δειξεις απλα.

DJTaurus
29-01-15, 22:08
Πόσο καιρό έπαιζες με εκείνη του 2012?
Εάν έπαιζες για μεγάλο διάστημα - δηλ. εάν είσαι σίγουρος ότι σου κάνει η ρακέτα - δοκίμασε με άλλο πλέγμα πιο δυνατό.

Μαλακό πλέγμα δεν σημαίνει απαραίτητα και δυνατό.

Διάβασε ΕΔΩ (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3700-%CE%A3%CF%80%CE%B9%CE%BD-%CE%A3%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B7%C F%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%94%CF%8D%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%B7-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%C E%BD) και βρες κάποιο μαλακό με δύναμη!

Επίσης πλέξε σε λιγότερα κιλά.
17-18 κιλά για 98άρα 18Χ20 είναι μια χαρά.

Δεν έχω γνώμη για την BLX.
Απλά διαβάζω ότι δεν έχει καμιά σχέση με την [Κ].

Εχεις link για αγορά απο Ελλάδα της Pro Open 100.... χωρις το BLX όπως λες και εσύ? Το BLX τι ακριβώς προσθέτει?

Simplicius
30-01-15, 00:41
Εχεις link για αγορά απο Ελλάδα της Pro Open 100.... χωρις το BLX όπως λες και εσύ? Το BLX τι ακριβώς προσθέτει?

Φίλε DJ, όχι από Ελλάδα, ούτε από τον πλανήτη δεν έχω!
Η Wilson [K] Pro Open είναι απίστευτα δύσκολο να βρεθεί (για καλή μεταχειρισμένη πάντα - καινούργια δεν υπάρχει σίγουρα).
Μετά από ψάξιμο 3 μηνών βρήκα 2 και πήρα από το εξωτερικό ( σε super άριστη κατάσταση! ).
Εάν στο μέλλον θελήσω να δώσω τη μια, θα σε έχω υπόψη μου!

Σχετικά με την BLX έκδοση, διάβασε πχ αυτό το σχόλιο:

From: Richard, 11/12
String type and tension: Wilson NXT @ mid tension

Comments: I'll just start this by saying that I currently play with the last version of this racquet and I've been playing with the Pro Open since the NCode days and it has always been an absolutely incredible racquet. That being said, this new version of BLX Pro Open is a flop. First off, the first BLX Pro was maybe just a little bit too light, but that was okay because I put a couple over grips and head tape on it (I'm pretty tough on my racquets). Anyway, I tried a demo of the new racquet and I realized that Wilson went exactly the wrong direction with this new one. While they may have only made it one tenth of an ounce lighter, it really pushes it over the edge. It was already too light and now its basically a beginner's racquet. Now, that may seem a little ridiculous, but here's where Wilson really went wrong...the looks. I don't like the look of this racquet if you just look at it on its own, but if you compare it to the old ones that were beautiful it's a total lemon. Anyway, all this being said it still has great feel to it and a good balance. Because of this I give it a 7/10, which isn't terrible, but there's no reason to buy it if you can still get the old one which is more like a 9.5/10 for 10 dollars less.

και άλλα ακόμα πιο κατατοπιστικά υπέρ της [Κ] που τώρα δε βρίσκω...

president.s
30-01-15, 01:42
Εχεις link για αγορά απο Ελλάδα της Pro Open 100.... χωρις το BLX όπως λες και εσύ? Το BLX τι ακριβώς προσθέτει?

Εντελως τυχαια: http://www.stringforum.net/board/showthread.php?t=15142

DJTaurus
30-01-15, 09:49
Comments: I'll just start this by saying that I currently play with the last version of this racquet and I've been playing with the Pro Open since the NCode days and it has always been an absolutely incredible racquet. That being said, this new version of BLX Pro Open is a flop. First off, the first BLX Pro was maybe just a little bit too light, but that was okay because I put a couple over grips and head tape on it (I'm pretty tough on my racquets). Anyway, I tried a demo of the new racquet and I realized that Wilson went exactly the wrong direction with this new one. While they may have only made it one tenth of an ounce lighter, it really pushes it over the edge. It was already too light and now its basically a beginner's racquet. Now, that may seem a little ridiculous, but here's where Wilson really went wrong...the looks. I don't like the look of this racquet if you just look at it on its own, but if you compare it to the old ones that were beautiful it's a total lemon. Anyway, all this being said it still has great feel to it and a good balance. Because of this I give it a 7/10, which isn't terrible, but there's no reason to buy it if you can still get the old one which is more like a 9.5/10 for 10 dollars less.

και άλλα ακόμα πιο κατατοπιστικά υπέρ της [Κ] που τώρα δε βρίσκω...

Αυτό που λέει για το βάρος ισχύει. Σε σχέση με την Blade μόλις έπαιξα με την 100 Open (2013) ήταν λες και ανέπνευσε ο καρπός μου... του έδωσε μεγάλη ελευθερία. Προσωπικά δεν με ξένισε το βάρος αλλά η αίσθηση που έπαιξα με 100αρα κεφαλή για πρώτη φορά... ένιωθα το μεγάλο μέγεθος της κεφαλής αλλά φαντάζομαι είναι θέμα συνήθειας. Εκανα μια πρώτη ανάγνωση στo άρθρο σου και μετά έψαξα για την Blade... σε swingweight είναι στο 320 και σε twist weight γύρω στο 13-14 αν θυμάμαι καλά... οπότε σε αυτούς τους 2 παράγοντες είμαι καλά. Εχει όμως 6HL που κάπου διάβασα ότι οταν πλέκεται αυτό γίνεται 2HL.... και πάλι όμως είναι οπισθόβαρη. Θα δοκιμάσω αυτό που είπε ο πρόεδρος να βάλω δλδ λίγο βάρος μπροστά δλδ στο 12. Οπως είπα έχω πρόβλημα στην επαφή... δεν ανοίγω το χέρι μου σωστά και μπροστά... το κλείνω γρήγορα. Με δυσκολεύει η ρακέτα σε αυτό... πρέπει να έχω τέλεια τοποθέτηση για να την βρω σωστά ώστε να δώσω βάθος στο χτύπημα μου. Στο tennisw.house διάβασα στο topic της Blade ότι είναι μια ρακέτα που θα δεις την αξία της όταν παίξεις με το βάρος της.... το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι της έβαζαν βάρος μέσα στην λαβή ή στο κάτω μέρος της στεφάνης....?


Εντελως τυχαια: http://www.stringforum.net/board/showthread.php?t=15142

Δυστυχώς στην πόλη μου δεν έχω την δυνατότητα για demo.... μόνο το intersport έχουμε που δε νομίζω να δίνει για τέτοια χρήση. Θα ήθελα την γνώμη σας για τα μοντέλα παρακάτω. Δεν θα ασχοληθώ με head γιατι στο tenniswhouse πέφτει πολύ κράξιμο για το Graphene.

1) Για κάποιο λόγο δεν βλέπω να υπάρχει κίνηση για τις Pro Staff 97.
2) Η Six One έχει 3 μοντέλα.... διαβάζω καλά λόγια για την 95S ενώ υπάρχει και η έκδοση χωρίς εξτρα Spin με 16χ18 και 18χ20
3) Για την σειρά Steam+Juice έχετε άποψη?
4) Aπό εκεί και πέρα γίνεται ψιλοχαμός με τις Yonex Ai 98 και i100... τις πουλάνε στην Ελλάδα? Ειδικά για την Ai 98 διαβάζω μόνο θετικά. Κάτι μεταξύ Blade 98 και Pure Drive λένε...

president.s
30-01-15, 15:07
Καταρχας η Blade εχει swingweight 330+ που ειναι μεγαλο. Με βαρος στη θεση 12 που ειχε η παλι που επαιζες ηταν πανω απο τα 340 που ειναι υπερβολικα πολυ.. Ειδικα αν θες κινητικοτητα στον καρπο.

Λοιπον για τις ρακετες:
1) οι Prostaff 97 "κινουνται" πολυ καλα και ειναι καλες ρακετες
2)Η six one 16/18 και 18/20 ειναι βαριες και πολυυυ απαιτητικες. Περισσοτερο απο τις blade. Ομως υπαρχουν και οι 16/18L Που ειναι πιο ελαφριες και εξισου καλες και σου αφησουν περοθωριο να παιξεις με το βαρος τους
3)Τιποτα το ιδιαιτερο... καποιες steam μονο αξιολογες
4)Οι yonex αρκετα καλες ρακετες και καλη εταιρια

Εκανες ενα βασικο "λαθος¨ομως.. Με graphene να μην ασχοληθεις, με head να ασχοληθεις... youtek IG prestige S, IG radical pro και mp καποιες απο τις καλυτερες ρακετες που εχω χτυπησει ποτε...

ith
30-01-15, 15:15
όταν το ψάχνεις πολύ, χάνεις την ουσία που ειναι το παιχνίδι. Η πληροφορία στο διαδικτυο ειναι απειρη και τα περισσότερα ειναι υποκειμενικά. Οι περισσότεροι απο εμας σχολιάζουμε μονο θετικά οτι μας ανήκει. Μόλις πάρουμε την επόμενη ρακέτα, θάβουμε την προηγουμενη...

demo μπορεις να κάνεις και απο συμπαικτες / προπονητες και χωρις να πληρώσεις και αυτο ειναι οτι καλύτερο.

Περι ρακετών τώρα: βαριά ρακέτα γενικά θέλει καλή τεχνική. Μεγάλο swing, σωστό contact point (αρα και σωστο footwork) και χαλαρό χέρι. Επίσης προτίμησε 100αρι κεφαλι. Απ' ολες οσες εχεις αναφέρει εγώ θα έπαιρνα την pure drive (την πρηγουμενη, μαυρου χρωματος.

ΥΓ. Ψάξε λιγο και την head IG extreme mp, εγώ αυτη θα διαλεγα για την περιπτωση σου.

Jorge
30-01-15, 16:03
ith.... Τα είπες όλα στην 1η παράγραφο....
:cool:

DJTaurus
30-01-15, 16:25
Ωχ μας την πέσανε οι head-ακιδες :P

Παιδιά αν η Blade του 13 ήταν έστω σαν την 12 που έπαιξα δεν θα είχα ψαχτεί καθόλου. Πιθανόν να μην έκανα λογαριασμό και στο forum. Αλλα πως να το κάνουμε... έχω θέμα στην επαφή που επιστρέφω ρηχές μπαλιές. Παρήγγειλα το δίχτυ (babolat) του Προέδρου... θα βάλω και λίγο βάρος στο 12 μπας και αλλάξει τίποτα και βλέπουμε.

Btw αυτή ειναι η λαβή μου στο drive.... πόσο περίπου στρίβετε την λαβή σας δεξιά?
http://oi61.tinypic.com/acwdft.jpg
http://oi62.tinypic.com/28s7yib.jpg
http://oi60.tinypic.com/34oez36.jpg

Αυτό με τον δείχτη που πρέπει να είναι λίγο ανοιχτός προς τα πάνω για καλύτερο control... δεν μπορώ να το κάνω με τίποτα. Πρόεδερε μου πρότεινες 3ις ρακέτες... από αυτές ποια είναι η αγαπημένη σου?


όταν το ψάχνεις πολύ, χάνεις την ουσία που ειναι το παιχνίδι. Η πληροφορία στο διαδικτυο ειναι απειρη και τα περισσότερα ειναι υποκειμενικά. Οι περισσότεροι απο εμας σχολιάζουμε μονο θετικά οτι μας ανήκει. Μόλις πάρουμε την επόμενη ρακέτα, θάβουμε την προηγουμενη...

demo μπορεις να κάνεις και απο συμπαικτες / προπονητες και χωρις να πληρώσεις και αυτο ειναι οτι καλύτερο.

Περι ρακετών τώρα: βαριά ρακέτα γενικά θέλει καλή τεχνική. Μεγάλο swing, σωστό contact point (αρα και σωστο footwork) και χαλαρό χέρι. Επίσης προτίμησε 100αρι κεφαλι. Απ' ολες οσες εχεις αναφέρει εγώ θα έπαιρνα την pure drive (την πρηγουμενη, μαυρου χρωματος.

ΥΓ. Ψάξε λιγο και την head IG extreme mp, εγώ αυτη θα διαλεγα για την περιπτωση σου.

H δικά σου γνώμη για τις Blade?

ith
30-01-15, 22:01
Μια χαρά ρακέτες ειναι, παίζει ρόλο σε τί εχεις συνηθίσει. Ειχα την blade 98, αλλά δεν μ' άρεσε. Οχι γιατι δεν ειναι καλή αλλα γιατι είχα συνηθίσει σε άλλο καλούπι - άλλη αίσθηση. Tον περισσότερο καιρό έχω παίξει με head speed IG speed mp κι εχω συνηθίσει με αυτή. Όταν επαιξα με την ανιστοιχη graphene (ιδια specs) δεν μ αρεσε καθολου. Αυτά για μένα....

...για σένα τώρα, πάρε μια ρακέτα με χαμηλό swing weight γιατι τα βαρίδια που σκοπεύεις να βάλεις θα το αυξησουν (ειδικά στην θεση 12). Δεν έχει νόημα να σου προετείνω κάποια συγκεκριμένη αλλά ισως κάποια χαρακτηριστικά.

unstrung weight 295-305gr
swing weight max 310
balance 31.5 - 32.5cm
head size 100
string tension DT 36

H pure drive τα έχει όλα, ειναι εύκολη ρακέτα και αναλογα την τάση την παίζει απο αρχάριος μεχρι προχωρημένος. (για να μην πω επαγγελματίας). Απλα οι σκληρές babolat έχουν ιδιαιτερη αίσθηση. Γι άλλους αναντικατάστατη και γι άλλους ουτε ζωγραφιστή. Οι blade ειναι ζόρικες ρακέτες, θέλουν έμπειρο χέρι κι εχουν και μεγάλο swing weight. Tέλος μην δημιουργείς ανάγκες για βαρίδια, άσε τις ανάγκες σου να σε οδηγησουν στα βαρίδια. Καλα παιχνίδια

Simplicius
31-01-15, 22:59
Φίλε DJTaurus, μαζεύοντας αναφορές σου από διάφορα σημεία:



Είναι stiff παρόλο που της έχω βάλει μαλακό πλέγμα…


Το 18 x 20 είναι γενικά πολύ stiff ότι και να κάνεις. Δε χαμπαριάζει…
Επίσης δίνει μικρή πληροφορία (feel)…
Με λίγα κιλά, κάτω από 20 «και βγάλε» (για poly), …μπορεί να γίνει κάτι…



Δοκίμασα την Wilson (BLX) 100 Pro Open και ήταν άλλος κόσμος... μόνο το μεγάλο κεφάλι με ξένισε…


Αυτό πραγματικά είναι μυστήριο... Η διαφορά 98 sq in με 100 sq in, ουσιαστικά δεν είναι ορατή με γυμνό μάτι! Πιο πολύ μπορεί να σε ξεγελάσουν τα διαφορετικά σχήματα των ρακετών, παρά η διαφορά των 2 sq in στο μέγεθος…



Εβαλα διπλό grip … αλλά μου φεύγει εύκολα από την λαβή στα χτυπήματα....


Οπότε το διπλό (όβεργκριπ και όχι γκριπ, θέλω να πιστεύω) το βγάζεις!
Εκτός εάν το πρόβλημα που σου στρίβει είναι ότι το εξωτερικό είναι πολύ φθαρμένο!
Συνήθως ο πιο συχνός λόγος είναι αυτός, ο απλούστερος…



Δεν γίνεται να λατρεύω το πιο βαρύ custom μοντέλο του 12 και να μου ξενίζει του 13…


Και όμως φίλε μου γίνεται και παραγίνεται!
Το αποδεικνύουν (ακόμη μια φορά) τα τεχνικά χαρακτηριστικά!
ΔΕΣ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΙΝΑΚΑ που σου ετοίμασα (στα σημεία που έχω σημειώσει με πράσινο χρώμα)…

1319

H "παλιά" Blade και η BLX Pro Open που σου άρεσαν έχουν από "τη μάνα τους" πολύ περισσότερη δύναμη κοντά στη θέση 12 από τη δική σου Blade... Κοίτα επίσης τις μεγάλες διαφορές δύναμης της "παλιάς blade" με την δικιά σου στα σημεία που ξεκινάνε με 36,2% και 46,2%. Είναι τα σημεία που κτυπάνε κυρίως την μπάλα οι αρχάριοι! ΌΛα εξηγούνται με την επιστήμη DJ. Το έχει αποδείξει η ανθρώπινη ιστορία αυτό... lolll
Οπότε εάν δε δουλέψει το έξτρα βάρος στη θέση 12 (που έτσι κι αλλιώς εγώ θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να αποφύγεις) δοκίμασε 3+3 γραμ. στις θέσεις 8 και 4. Βάσει του πίνακα, μάλλον εκεί είναι το πρόβλημά σου... To swinweight δεν θα ξεπεράσει εκείνο εάν έβαζες στη 12 (και εννοείται ΔΕΝ τα βάζεις όλα μαζί επάνω! )


Όσον αφορά το DEMO ρακετών, μη φανταστείς ότι είναι και πανάκεια…

Και αυτό για δύο βασικούς λόγους:

α) κανένας (μα κανένας) δεν το κάνει σωστά! Δηλ. να πλέξει τη demo ρακέτα με το ίδιο πλέγμα και τα ίδια κιλά που παίζει, έτσι ώστε να δημιουργήσει μια «συγκρίσιμη κατάσταση» με την ρακέτα που ήδη παίζει και ξέρει και…

β) Το ένα, άντε βαριά δυο παιχνίδια, που θα παίξεις με τη demo ρακέτα, - ακόμα και στη σπάνια περίπτωση που κάνεις το παραπάνω,
(την πλέξεις με τα γνώριμα πλέγματα-κιλά δηλαδή) δεν σε σώνουν σίγουρα από αυτό:


ΒABOLAT PureDrive 2015 …Πωλούνται λόγω προβλήματος στο χέρι μου...

… το οποίο θέλει κάποιες παραπάνω ώρες για να φανεί… Το αντίθετο μάλιστα! Με τέτοιες σκληρές ρακέτες με μεγάλο stiffness 68, 70 και βάλε, όντας (σχεδόν) αρχάριος θα παίξεις super! Καλύτερα από ποτέ άλλοτε! Τσεκαρισμένο! …Και σε λίγο καιρό αντί για θέμα «Αλλαγή ρακέτας» θα ανοίγεις θέμα «Αλλαγή χεριού»! Σημ.: Εάν σου φάνηκε αστείο αυτό, κακώς! Πολύ κακώς. Δες το ΕΔΩ. Υπάρχει ήδη… (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?2955-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%8E-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%AC%CE%B8%CF%89-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CF%8C)



Παιδιά αν η Blade του 13 ήταν έστω σαν την 12 που έπαιξα δεν θα είχα ψαχτεί καθόλου. Πιθανόν να μην έκανα λογαριασμό και στο forum...


Κατά την άποψή μου, πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τυχερό που έκανες αυτή τη εγγραφή... Ο president.s και ο ith σου έδωσαν παραπάνω πολύτιμες συμβουλές που στην τενιστική πορεία, που τώρα ξεκινάς, θα σου φανούν χρήσιμες, πέρα από τη εκάστοτε ρακέτα σου…



Παρήγγειλα το δίχτυ (babolat) του Προέδρου...
θα βάλω και λίγο βάρος στο 12 μπας και αλλάξει τίποτα και βλέπουμε…


Καλά έκανες, εφόσον θέλεις άλλη να δώσεις μια ευκαιρία στην ρακέτα σου, αν και όπως σου είπα στην αρχή της συζήτησης, η ρακέτα σου δεν είναι κατάλληλη για customization (προσθήκη βάρους δηλ.) καθώς τα χαρακτηριστικά της ήδη είναι πολύ ακραία για σένα (εφόσον όπως λες παίζεις τένις λίγους μόνο μήνες)…

ΓιΆ αυτό θα πρότεινα για αρχή να αλλάξεις ΜΟΝΟ το πλέγμα. Πιστεύω ότι θα δεις μεγάλη βελτίωση.

Το βάρος (3 γρ. στη θέση 12) άστο για δεύτερη φάση. Θα στείλει το ήδη πολύ μεγάλο swingweight της ρακέτας σου στα ύψη, με σοβαρό κίνδυνο να τραυματιστείς κάποια στιγμή…

Τέλος, άρχισε να κοιτάς και για καμιά ρακέτα 16 Χ 19 με φυσιολογικό swingweight και (προ παντώς) stiffness!

:cool:

DJTaurus
01-02-15, 00:54
Κατά την άποψή μου, πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τυχερό που έκανες αυτή τη εγγραφή... Ο president.s και ο ith σου έδωσαν παραπάνω πολύτιμες συμβουλές που στην τενιστική πορεία, που τώρα ξεκινάς, θα σου φανούν χρήσιμες, πέρα από τη εκάστοτε ρακέτα σου…

Εννοείται αυτό. Απλώς ήθελα να δικαιολογήσω κάπως το σχόλιο από ένα φίλο ότι το ψάχνω πολύ και χάνεται η μαγεία. Οταν μια ρακέτα αντι να σου βγάζει φυσικότητα σε αναγκάζει να προσαρμοστείς στα θέλω της για να παίξεις απλώς καλά τότε υπάρχει θέμα. Ενα άλλο θέμα που μου δημιούργησε η Blade ήταν ότι πολλές επιστροφές μου με ανάγκαζε να τις κάνω χοροπηδηχτά χωρίς ισορροπία..... επειδή όπως είπα ήθελε τέλεια τοποθέτηση για να επιστρέψω ένα χτύπημα με βάθος κάτι που τουλάχιστον στις μισές φορές είναι αδύνατο μιας και παίζω από το καλοκαίρι αναγκαζόμουν όταν με έκλεινε η μπάλα (λόγω κακής τοποθέτησης) να χαμηλώνω και να σηκώνομαι ώστε να καταφέρω να την βουρτσίσω.... γιατί σε pure δύναμή προφανώς και είναι δυνατή ρακέτα αλλά δεν συγχωρεί υπερβολές και flat χτυπήματα. Θέλει οπωσδήποτε καλό σκέπασμα και βούρτσισμα με την ρακέτα. Τον τελευταίο καιρό που άρχισα να την μαθαίνω διαπίστωστα ότι για να την χτυπήσω όπως εγώ ήθελα δεν αρκούσε απλώς η καλή τοποθέτηση..... στο drive τουλάχιστον θέλει να κάτσω αρκετά αριστερά από την μπάλα (ώστε να αναγκαστώ να κάνω σωστά όλη την κυκλική κίνηση... να κάνω επαφή σωστά και μπροστά με το χερί τεντωμένο και να μην κλείσω γρήγορα την κίνηση) και προφανώς να την χτυπήσω στο σωστό ύψος. Πραγματικά μου έβγαλε το λάδι.... απαιτεί 100% συγκέντρωση κάτι που δεν το είχα με την Blade του 12 που έπαιζα άνετα και χαλαρά.



Τέλος, άρχισε να κοιτάς και για καμιά ρακέτα 16 Χ 19 με φυσιολογικό swingweight και (προ παντώς) stiffness!


Εχω κολλήσει με την Yonex. Από specs νομίζω είμαστε καλά...τι βλέπεις και εσύ?
http://www.tennis-warehouse.com/reviews/YAI98/YAI98review.html (http://www.tennis-warehouse.com/reviews/YAI98/YAI98review.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)

16x19
Swingweight: 322
Stiffness: 63
Twistweight: 13.69

Απλώς με προβληματίζει ότι στην θέση 12 και αυτή έχει 15.3%

https://www.youtube.com/watch?v=E6gao7ZoKVs

Simplicius
01-02-15, 01:02
Την ώρα που έγραφες, έκανα edit κάποια σημεία στο παραπάνω.
Ρίξε εάν θέλεις πάλι μια ματιά. Εκεί στον πίνακα και από κάτω του...

Edit: Φίλε αυτή η Yonex είναι σε όλα τα σημεία ίδια με τη blade που έχεις!
Μόνο χρώμα αλλάζεις. Πας σε κάτι πιο χαρωπό! lolll

aminias
01-02-15, 07:43
Η yonex ai98 ειναι πολυ καλη ρακετα αλλα θελει τεχνικη . Ειναι player racket
Για να δωσεις βαθος και penetration στα χτυπήματα σου πρεπει να εχεις πολυ καλη τεχνικη.

Το τελειως αντίθετο με την pure drive.

DJTaurus
01-02-15, 22:27
ΥΓ. Ψάξε λιγο και την head IG extreme mp, εγώ αυτη θα διαλεγα για την περιπτωση σου.


Με graphene να μην ασχοληθεις, με head να ασχοληθεις... youtek IG prestige S, IG radical pro και mp καποιες απο τις καλυτερες ρακετες που εχω χτυπησει ποτε...

Αν τελικά πάω σε Head καταλήγω σε αυτήν. 16X19 όπως μου πρότεινε ο Simplicius αλλά με προβληματίζει το 1HL....?.....γενικά πως την βλέπετε και τι διαφορά εντοπίζεται σε σχέση με την MP που μου πρότεινε ο ith...?

PRO
http://www.tennis-warehouse.com/Head_YOUTEK_IG_Extreme_Pro_20/descpageRCHEAD-HYTIGX.html (http://www.tennis-warehouse.com/Head_YOUTEK_IG_Extreme_Pro_20/descpageRCHEAD-HYTIGX.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)

MP
http://www.tennis-warehouse.com/Reviews/HYIGXM/HYIGXMReview.html (http://www.tennis-warehouse.com/Reviews/HYIGXM/HYIGXMReview.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)

υ.γ. δυστυχώς όλες οι Wilson που κοίταξα καμία δεν έχει πάνω από 15-16% μπορστά... εξαιρουμένης της Wilson Pro Staff RF97 Autograph. Eχει κάποιος άποψη για αυτήν...
http://www.tennis-warehouse.com/reviews/PS97RF/PS97RFreview.html (http://www.tennis-warehouse.com/reviews/PS97RF/PS97RFreview.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)

ith
02-02-15, 21:43
καμμια απ αυτές τις 3ς. Ο president αλλη σου προτεινε θα στις ποσταρω εγώ σε λιγο, κι εγω δεν εννοουσα την ig extreme 2.0.

ith
02-02-15, 21:51
Head Youtek IG Prestige S
http://www.tennis-warehouse.com/reviews/HYIPS/HYIPSreview.html (http://www.tennis-warehouse.com/reviews/HYIPS/HYIPSreview.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)
ΙΜΟ δεν ειναι κακή αλλά για μένα δεν αξίζει η μετάβαση απο την blade σε αυτήν. Επισης η σειρά πρεστιζ ειναι ιδιαιτερη αλλά η S ειναι υβδριδιο με κάποια αλλη.

Head YOUTEK IG Radical Pro
http://www.tennis-warehouse.com/Head_YOUTEK_IG_Radical_Pro/descpageRCHEAD-HYIGRP.html (http://www.tennis-warehouse.com/Head_YOUTEK_IG_Radical_Pro/descpageRCHEAD-HYIGRP.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)
επισης την θεωρώ ζορικο "εργαλείο" για σενα

HEAD YOUTEK IG RADICAL MP
https://www.tennis-warehouse.com/Reviews/HYIRMP/HYIRMPReview.html (https://www.tennis-warehouse.com/Reviews/HYIRMP/HYIRMPReview.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)
απο τις 2 παραπάνω ειναι προτιμότερη...

Οι 3ς παραπανω ειναι αυτές που σου προτεινε ο president.
Εγώ αυτη σου προτεινα
http://www.tennis-warehouse.com/descpageRCHEAD-HYXMP1.html (http://www.tennis-warehouse.com/descpageRCHEAD-HYXMP1.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)
δες τα specs , δεν εχει εικονα

Simplicius
02-02-15, 22:41
DJT, πιατεύω ότι εκείνος που θα προτείνει την καλύτερη ρακέτα σε σένα, είσαι εσύ ο ίδιος!
Ότι και να πούμε εμείς, εσύ ξέρεις ακριβώς το στυλ του παιχνιδιού σου και τις ανάγκες σου...

Όπως είπες παραπάνω, διάβασες κάποια σημεία από το άρθρο του customization, οπότε πλέον γνωρίζεις την επίδραση κάποιων βασικών τεχνικών χαρακτηριστικών (swingweight, twistweight κ.α.) στο κάθε στυλ παιχνιδιού (έμφαση στη δύναμη, στο κοντρόλ, παιχνίδι από τη βασική γραμμή, serve & volley κλπ.).

Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι ότι:

α) παίζεις ήδη και ψάχνεις ρακέτες για πολύ προχωρημένους παίκτες (το οποίο μάλλον δε θα σε βοηθήσεις να βελτιώσεις το παιχνίδι σου) και

β) έχεις ψιλοκολλήσει με τη δύναμη στο σημείο "12" (κάτι που μάλλον δεν είναι η αιτία του προβλήματος της δύναμης που αντιμετωπίζεις)...

:cool:

aminias
02-02-15, 23:16
Πολυ σταθερη ρακετα.

DJTaurus
02-02-15, 23:35
Βρήκα την Blade του 2012 που θελω μεταχειρισμένη..... το μόνο θεματάκι είναι ότι η δικιά μου ειναι L3 λαβή ενώ αυτή L4..... λέτε να έχω θέμα ή να προχωρήσω σε αγορά?

aminias
02-02-15, 23:55
Αν δεν σε βολευει η 4 αρα να μην την παρεις.
Δεν ξερω βεβαια αν στις wilson αλαζει ευκολα η λαβη οπως στις head.

president.s
03-02-15, 14:08
Η prestige s Δεν είναι καθόλου υβρίδιο. Έχω παίξει σχεδόν με όλες τις prestige που έχουν βγει.. απλά είναι πιο ελαφριά και προφανώς της φαίνεται διαφορετική η αίσθηση από τις άλλες. Αλλά είναι καλύτερη απ τις 3 που πρότεινα.
Υ.Γ στις Wilson Δεν αλλάζει το μέγεθος της βλάβης

ith
03-02-15, 14:26
η mp με την S (προσωπική άποψη) δεν έχει καμμία σχέση και δεν νομιζω οτι φταιει το διαφορετικο πατερν.
Η mp οντως θυμίζει "prestige" και μάλιστα για τον dj έχει και καλύτερο maneuverability. Μπορει να ναι 10gr παραπάνω αλλα εχει μικροτερο SW κι αυτο φαινεται στο παιχνίδι. Παντως το καλο με αυτές ειναι οτι ειναι παλια μοντέλα και μπορει να τις αγοράσει οικονομικά πολύ.

president.s
03-02-15, 14:39
Η Mp ειναι 337-8 πλεγμενη ενω η s 323-4. Τελσος παντων συμφωνω απολυτως με αυτο που λες αλλα η Mp ειναι πιο δυσκολη ρακετα (18/20, μικροτερο sweetspot, μικροτερη δυναμη) ειναι για προχωρμενους παικτες.

Simplicius
03-02-15, 19:44
και μπορει να τις αγοράσει οικονομικά πολύ.
@Γιάννης - Το είπε στην αρχή αυτό. "Λεφτά υπάρχουν" LOLLLLL


... δεν με ενδιαφέρει το οικονομικό....

@ DJ - Ο πιο βολικός τρόπος να βρεις το μέγεθος της λαβής σου είναι ΕΔΩ. (http://www.mauricerobinsonsports.com/blog/what-is-my-grip-size-tennis-racket-advice/).
Πατάς στη μικρή φωτογραφία με το χέρι και μετά στη μεγάλη που ανοίγει, απλά "κολλάς" την παλάμη σου στην οθόνη του PC!

Είπες πριν ότι έχεις μεγάλο χέρι. Εάν πλησιάζεις το G4 μπορείς να πάρεις 4άρα, με τη δέσμευση ότι θα παίζεις πάντα χωρίς overgrip και θα αλλάζεις πιο συχνά το βασικό γκριπ.

Επίσης μπορείς να αλλάξεις το "μαμά" βασικό γκριπ με κάποιο λεπτότερο.

Αυτό που φοράει η ρακέτα από το εργοστάσιο είναι το Wilson Sublime Grip - πάχος 1.8 mm το οποίο έτσι κι αλλιώς είναι μάπα - σχόλιο από τη δοκιμή του TW: "The grip was too slick after just a few minutes of hitting.".

Πχ. το TOURNA PRO THIN Grip ή οποιοδήποτε άλλο πάχους 1.2 - 1.3 mm.

TOURNA PRO THIN Grip: A THIN (1.25 mm)grip designed to let you really feel the bevels of your grip. Reduces your grip by about 1 size when removing the standard racquet grip. The grip is perforated over the entire surface for absorption and a tacky feel. The result is a skin tight fit around the grip handle.

ith
03-02-15, 19:58
post of the year #2 !!
Η φωτό για grip size ειναι respect, σ' εμένα πάντως επεσε μέσα!!

ΥΓ. Το post of the year #1 και νομιζω δεν θα χάσει την θέση του ειναι το...
... μέτρηση stiffness από simplicius playtest!!

Simplicius
03-02-15, 20:03
ΥΓ. Το post of the year #1 και νομιζω δεν θα χάσει την θέση του ειναι το...
... μέτρηση stiffness από simplicius playtest!!

Χαχαχχαχαχαχα
Τι να πω... TNX!
Υστ.: Έχω πάντα και μια RDC στην κολότσεπη, αλλά απάνια τη χρειάζομαι... :p

DJTaurus
03-02-15, 21:33
Πήρα την Blade τελικά του 2012. Πόσο μου έλειψε η αισθησή της. Η αλήθεια είναι ότι είναι πιο βαριά στην αιώρηση από του 13 και δίνει λιγότερο spin αλλα δεν με χαλάει καθόλου. Επανήλθε η αίσθηση επαφής και επιτέλους τα χτυπηματά μου έχουν και πάλι με βάθος!

1) Είναι πλεγμένη με head sonic pro στα 25 κιλά. Λέτε όταν βάλω το πλέγμα της babolat rpm που να το πλέξω στα 23-24 κιλά για να έχω περισσότερο power?.... αν και έτσι όπως είναι δεν έχω θέμα.
2) Είναι πολύ φθαρμένο το πλαστικό εξωτερικά στο tip της ρακέτας. Μπορώ να απευθυνθώ κάπου για το αν υπάρχει ανταλλακτικό? Btw πως ονομάζεται?
3) Θα το εκτιμούσα αν μου γράφατε 2 λόγια για τις διαφορές μεταξύ head radical,speed και prestige. Και από εκεί και πέρα να ψάξω για ποιο μοντέλο να δοκιμάσω....ένας φίλος με προέτρεψε για την Radical Pro ή την Prestige S.... βολεύεται περισσότερο με τις λαβές τους σε σχέση με τις Wilson. To θέμα είναι ότι αυτός έπαιζε με τις παλιές πριν βγει το Graphene για το οποίο δεν ξέρω γιατί τρώει κράξιμο στο forum του twhouse.... για κακή αίσθηση γράφουν στην επαφή και προβλήματα στον καρπό...

Δυστυχώς και άλλα παιδιά που ρώτησα στον όμιλο ήταν αρνητικοί με της Babolat (pure drive & aero pro).... δεν τους έβγαλαν προβλήματα στο χέρι απλώς για ένα περίεργο λόγο δεν τους άρεσε η αισθησή τους. Δεν ξέρω.... αν στο μέλλον ρίξουν το stiffness θα ήθελα να το ρισκάρω και να δοκιμάσω ένα μοντέλο τους.

Simplicius σκεφτόμουν να αγοράσω tourna πριν δω το ποστ σου.... να χτυπήσω το παρακάτω?
http://www.e-tennis.gr/accessories/overgrips/tourna-grip/tourna-tac-overgrip-xl.html (http://www.e-tennis.gr/accessories/overgrips/overgrips-tourna-grip/tourna-tac-overgrip-xl.html?utm_source=tennisnews_tennisforum&utm_medium=postFeb15&utm_campaign=overgripTournaTacOvergripXL3)

ith
04-02-15, 00:45
Πριν σου απαντήσω σε αυτα που ρωτάς... θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σου οτι το παιχνίδι το κάνεις εσύ κι οχι η ρακέτα. Επίσης οι περισσότερες ερωτήσεις που κάνεις δεν έχουν μονοδιάστατες απαντήσεις, που σημαίνει οτι ο καθένας μας θα σου λέει και κάτι διαφορετικο κι εσυ θα μπερδευτείς.

1. Γενικά η αντιστοιχία απο multi σε monofilament ειναι -10% για το τελευταιο. Απο κει και περα το πλέξιμο ειναι άβυσσος, ψάξε λίγο να δεις τι παιζει με το dynamic tension.

2. bumper, δεν το βρισκεις σκέτο αλλα ως grommet set.

3. ετοίμασε πορτοφολι, μάλλον θα αλλάξεις πολλές ρακέτες. Θα χάσεις λεφτά αλλά θα μάθεις και πολλά και ισως βρει την ιδανικη ρακέτα για σενα.

4. Εχουν ιδιαιτερη αίσθηση οντως. Υπάρχουν και μοντέλα με χαμηλο stiffness (pure control - btw πολυ ωραια ρακετούλα αλλα δεν τσούλησε)

5. Ο Μάνος σου λέει για basic grip, αυτο ειναι overgrip στα 0,6χιλ. To XL έχει να κάνει με το μηκος του γκριπ κι οχι του παχος. Φαντάζομαι αυτο που σου γράψε ειναι αν πάρεις 4αρα πως να την μικρύνεις. Απλά θα νιώθεις τα bevels για τα καλα!!

Jorge
04-02-15, 01:40
Μόνο μια επισήμανση να κάνω σχετικά με τα overgrip της TOURNA, κι επεδή την έχω ''πατήσει''.
Στην TOURNA λοιπόν το XL αναφέρεται στο πλάτος του overgrip και όχι στο μήκος (και σίγουρα όχι στο πάχος...).
Επειδή ιδρώνουν τα χέρια μου είχα πάρει το μπλε TOURNA Dry Feel. Όσο και ελάχιστα λοιπόν να το ''πέρναγα'' στη λαβή δεν έφτανε με τίποτα μέχρι την άκρη του βασικού grip.... Μα με τίποτα... Και απόρησα τι γίνεται....
Την επόμενη λοιπόν παραγγέλνω το TOURNA Dry Feel XL το οποίο μπορεί να έχει το ίδιο μήκος (99 cm) έχει όμως άλλο πλάτος. Το XL έχει 29 mm πλάτος ενώ το άλλο έχει 25 mm πλάτος. Τα 29 mm έφτασαν μεν αλλά στο όριο... Τουλάχιστον έφτασαν... Για μένα λοιπόν που είμαι two handed backhand το σωστό ήταν το XL. Για το one handed backhand και τα 25 mm είναι ΟΚ θεωρώ...
Γενικά καλό overgrip το TOURNA και πολύ απορροφητικό, για αυτό που το ήθελα εγώ τουλάχιστον. Όμως κατά την γνώμη μου φθείρεται πολύ γρήγορα, είναι κυριολεκτικά μιας-δυο-τριων χρήσεων το πολύ... Και δεν θα έλεγα πως ειναι και φθηνό...
Sorry που πλατίασα... :cool:

DJTaurus
04-02-15, 10:33
Help... πως μπορώ να βρω τον κωδικό του Grommet για την Blade παρακάτω? Κάθε μοντέλο φοράει διαφορετικό?
http://www.tennis-warehouse.com/reviews/BLXBP/BLXBPreview.html (http://www.tennis-warehouse.com/reviews/BLXBP/BLXBPreview.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)

Simplicius
04-02-15, 12:45
Simplicius σκεφτόμουν να αγοράσω tourna πριν δω το ποστ σου.... να χτυπήσω το παρακάτω?
http://www.e-tennis.gr/accessories/overgrips/tourna-grip/tourna-tac-overgrip-xl.html (http://www.e-tennis.gr/accessories/overgrips/overgrips-tourna-grip/tourna-tac-overgrip-xl.html?utm_source=tennisnews_tennisforum&utm_medium=postFeb15&utm_campaign=stringTournaTacOvergripXL3)

Εάν το μέγεθος της ρακέτας που αγόρασες (L4) σου είναι μικρό, μπορείς να βάλεις ένα overgrip και να το κάνεις 4,5.
Εάν βάλεις δύο overgrip, το ένα πάνω από το άλλο η λαβή θα γίνει L5.
Εάν και πάλι σου φαίνεται λεπτή και θέλεις να μεγαλώσει ακόμη περισσότερο, βάζεις 1-2 θερμοσυστελλόμενα...

:mad:

Apostolis
05-02-15, 12:43
Help... πως μπορώ να βρω τον κωδικό του Grommet για την Blade παρακάτω? Κάθε μοντέλο φοράει διαφορετικό?
http://www.tennis-warehouse.com/reviews/BLXBP/BLXBPreview.html (http://www.tennis-warehouse.com/reviews/BLXBP/BLXBPreview.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)

Δες εδω
http://www.tennis-warehouse.com/catpage-GROMWILSON.html

Λογικα η δικη σου ειναι
Wilson K Factor/KBlade/BLX Blade 98 (18x20) Grommet

DJTaurus
05-02-15, 12:45
Δες εδω
http://www.tennis-warehouse.com/catpage-GROMWILSON.html (http://www.tennis-warehouse.com/reviews/BLXBP/BLXBPreview.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)

Λογικα η δικη σου ειναι
Wilson K Factor/KBlade/BLX Blade 98 (18x20) Grommet

Το βρήκα τελικά από tennis point που είχε τον συγκεκριμένο κωδικό που ήθελα. Thanks πάντως :)
http://www.tennis-point.com/wilson-oesenband-blade-98-blx-black-0077220191600000.html?force_sid=x (https://www.tennis-point.com/wilson-blade-98-blx-eyelet-strip-black-0077220191600000.html?force_sid=x&refID=partnerseiten/kooperationen/gr/tennisnews/banner)

Apostolis
05-02-15, 12:54
@Γιάννης - Το είπε στην αρχή αυτό. "Λεφτά υπάρχουν" LOLLLLL



@ DJ - Ο πιο βολικός τρόπος να βρεις το μέγεθος της λαβής σου είναι ΕΔΩ. (http://www.mauricerobinsonsports.com/blog/what-is-my-grip-size-tennis-racket-advice/).
Πατάς στη μικρή φωτογραφία με το χέρι και μετά στη μεγάλη που ανοίγει, απλά "κολλάς" την παλάμη σου στην οθόνη του PC!

Είπες πριν ότι έχεις μεγάλο χέρι. Εάν πλησιάζεις το G4 μπορείς να πάρεις 4άρα, με τη δέσμευση ότι θα παίζεις πάντα χωρίς overgrip και θα αλλάζεις πιο συχνά το βασικό γκριπ.

Επίσης μπορείς να αλλάξεις το "μαμά" βασικό γκριπ με κάποιο λεπτότερο.

Αυτό που φοράει η ρακέτα από το εργοστάσιο είναι το Wilson Sublime Grip - πάχος 1.8 mm το οποίο έτσι κι αλλιώς είναι μάπα - σχόλιο από τη δοκιμή του TW: "The grip was too slick after just a few minutes of hitting.".

Πχ. το TOURNA PRO THIN Grip ή οποιοδήποτε άλλο πάχους 1.2 - 1.3 mm.

TOURNA PRO THIN Grip: A THIN (1.25 mm)grip designed to let you really feel the bevels of your grip. Reduces your grip by about 1 size when removing the standard racquet grip. The grip is perforated over the entire surface for absorption and a tacky feel. The result is a skin tight fit around the grip handle.

Εμενα παντως με βγαζει L3 ενω παιζω με L4+overgrip!

Simplicius
05-02-15, 21:50
Εμενα παντως με βγαζει L3 ενω παιζω με L4+overgrip!

Φίλε Αποστόλη, μη μπερδεύεσαι...
Η εικόνα δε σου δείχνει με ποιό μέγεθος λαβής παίζεις (πώς θα μπορούσε άλλωστε!!!)
αλλά με ποιό μέγεθος λαβής ΠΡΕΠΕΙ να παίζεις... ;)

Apostolis
06-02-15, 11:10
Φίλε Αποστόλη, μη μπερδεύεσαι...
Η εικόνα δε σου δείχνει με ποιό μέγεθος λαβής παίζεις (πώς θα μπορούσε άλλωστε!!!)
αλλά με ποιό μέγεθος λαβής ΠΡΕΠΕΙ να παίζεις... ;)

ναι σωστος, δεν το εγραψα σωστα. Εννοω οτι παιζω με L4+overgrip και συμφωνα με τον κανονα να χωραει το δαχτυλο στο grip κλπ ειμαι ενταξει. Εχω δοκιμασει και εχω παιξει και L2, L3 και οντως μου ειναι μικρες. τελος παντων υποτιθεται οτι η ταση τωρα ειναι για μικροτερα grip οποτε ισως αυτο δειχνει η εικονα.

DJTaurus
06-02-15, 18:38
Φίλε Αποστόλη, μη μπερδεύεσαι...
Η εικόνα δε σου δείχνει με ποιό μέγεθος λαβής παίζεις (πώς θα μπορούσε άλλωστε!!!)
αλλά με ποιό μέγεθος λαβής ΠΡΕΠΕΙ να παίζεις... ;)

Τελικά είμαι ξεκάθαρα L4?
http://oi61.tinypic.com/m8mm15.jpg
http://oi59.tinypic.com/4u79d1.jpg

DJTaurus
13-02-15, 22:38
Θελω και πάλι την βοηθειά σας.

Καταρχάς έπαιξα με την Wilson 6One 95.... ακόμα πιο βαριά της Blade αλλά τα χτυπήματα μου είχαν καλύτερο βάθος αν πετύχαινα sweetspot... αν....δλδ ποτέ με τόσο μικρό κεφάλι. Πολύ δύσκολη για εμένα και ακόμα μεγαλύτερο βάρος αιώρησης. Επαιξα και με την Babolat Aero Pro Drive. Δεν μου άρεσε καθόλου.... εχει πολύ περίεργη αίσθηση στο swing.... ειδικά στο ρεβέρ άκουσα ένα κρακ στον καρπό μου..... μακριά και αγαπημένοι.

Επαιξα με έναν νέο προπονητή σήμερα και μου τα είπε εντελώς διαφορετικά απ΄όσο τα ήξερα μέχρι σήμερα. Μόλις είδε την Blade μου λέει αν θέλεις σίγουρα να παίζεις μέχρι τα 80 σου την πετάς και ξεχνάς αυτά τα βάρη και stiffness ρακετών. Το θέμα είναι ότι με πήγε στο άλλο άκρο. Θα ψάξεις για μικρό stiffness και βάρος 260-280 άπλεχτη. Μου έδειξε και κάποιες διατάσεις για την παλάμη που υποχρεωτικά πρέπει να κάνω πριν κ μετά την προπόνηση. Μου είπε δεν ισχύει ότι μικρό βάρος = γυναικεία ρακέτα ούτε ότι βάρος = power. Με τον καιρό που θα βελτιώσεις την τεχνική σου θα χτυπάς πιο γρήγορα κ αυτό είναι που θα σου δώσει δύναμη στα χτυπηματά σου. Και μου πρότεινε μια πολύ πολύ ελαφριά ρακέτα (να την πλέξω 24 κιλά) που έχει και μεγάλη απορροφητικότητα στους κραδασμούς. Τι λέτε για το μοντέλο παρακάτω?.... το οποίο δεν μου το πρότεινε επειδή είμαι αρχάριος αλλά ότι γενικά ανεξαρτήτως επιπέδου να προτιμώ τέτοιες ρακέτες.
http://www.tennis-warehouse.com/Wilson_Five_103/descpageRCWILSON-W5.html (http://www.tennis-warehouse.com/Wilson_Five_103/descpageRCWILSON-W5.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)

Επίσης θέλω την συμβουλή σας για το service.
1) Ισχύει ότι το πέταγμα πρέπει να γίνεται με το χέρι σταθερά στην ευθεία?.... γιατί μερικοί το διδασκουν με ελαφρώς περιστροφική κίνηση στην μέση για να διευκολυνθεί το σκέπασμα/κόψιμο.
2)Πέταγμα στην ευθεία κάθετα του παίκτη και λίγο προς το κεφάλι ή ελαφρώς προς τα μέσα του γηπέδου?
3)Υψος με μικρό πέταγμα ή άλλο τόσο όσο το ύψος του παίκτη?

ith
13-02-15, 23:45
1. το κρακ που ακουσες δεν εχει καμμια σχεση με την ρακετα.
2. Εμπιστευσου ενα προπονητη κι ασε τα φορουμ, αλλα αφου σε τρωει... ->
3. Ποια 80? Για ρωτα τον, ο Χαιλάντερ με ποσα km/h σερβίρει?
4. Ακομα και αρχάριος να εισαι, μονο που παιζεις με με L4 σημαινει οτι εχεις μια α μυικη διαπλαση. Οσο πιο βαρια (Σχετικό) μπορει να αντεξεις τοσο το καλυτερο, την διαφορά θα την καταλάβεις οταν απανεντι σου παίζει κάποιος "βαριές" μπάλες. Επισης οσο μεγαλυτερη μαζα, το μικρότεροι κραδασμοι αρα κατα πολλους και λιγοτεροι τραυματισμοι. Εγω δεν το απασπαζομαι αυτο με τους κραδασμους. Πιστευω οτι οι τραυματισμοι ερχονται καθαρα απο κακή τεχνική κι οχι απο την ρακετα.

σερβις:
1) Το μπαλάκι κατα την γνώμη μου δεν πρέπει να το διώχνει ο καρπός σου, σκέψου πως το εχεις σε γύψο και απλά εκτοξευεται απο την ώθηση που δίνουν τα ποδια σου.
2)ball toss (ψαξε στο ιντερνετ), το καθε πεταγμα ενδεικνυται για διαφορετικο σερβις (θεωρητικα) 1ο 2ο, kick, slice, flat....
3) Ουτε το ενα ουτε το αλλο, το μπαλακι πρεπει να το χτυπήσεις πιο ψηλα απο το κεφαλι σου (συνεπώς και το υψος σου)

Συμβουλή:
Επειδη το ψάχνεις πολύ σημαίνει οτι σ' ενδιαφέρει, εστιάζεις σε λάθος σημεία ομως.
η blade μια χαρα ειναι, βγαλε τα βαριδια και παιξε με αυτη. Μαθε να παιζεις με αυτη, ειναι θεμα χρονου να την συνηθίσεις.
Δεν σε πείθω? ΟΚ, κατέληξε σε μια οποια θες και μείνε σε αυτή. Βρες κι ενα προπονητη που να τον εμπιστευεσαι (γιατι αν ρωτας εμας, σημαινει οτι δεν του δειχνεις πληρη εμπιστοσυνη) και προχώρα με τις συμβουλες του... αλλιώς θα τρελλαθείς και σιγουρα ακρη δεν θα βγαλεις.
100 να ρωτησεις 100 διαφορετικα θα ακουσεις

Simplicius
14-02-15, 20:51
DJ, δεν υπάρχει κάποιος "γενικός κανόνας" για αυτά που ρωτάς...
Όπως είπε ο ith αλλά και πολλοί ακόμα, κάθε ρακέτα βολεύει σε ένα συγκεκριμένο στυλ παιχνιδιού, σε μια συγκεκριμένη εμπειρία και ακόμα εξαρτάται από τον αντίπαλο και το "βάρος" των χτυπημάτων του.

Ο μόνος γενικός κανόνας που μπορεί να σου πει κάποιος είναι αυτός (το οποίο πάντα λέω σε εκείνους που ξεκινάνε):

Ξεκίνα από τα πάντα ...ΜΕΤΡΙΑ!!! Μέτριο κεφάλι, μέτριο βάρος, μέτριο stiffness, μέτριο swingweight, μέτρια πλέξη, (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-Tennis-racquet-customization)όλα με ΜΕΤΡΟ!
Η "χρυσή μετριότητα" που λένε... χαχαχαχα
Με βάση αυτή και ανάλογα με τη χρήση και το αποτέλεσμα, θα μπορέσεις να καταλάβεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ τι πρέπει να ανέβει και τι να κατέβει!

Btw, τo stiffness της Blade είναι μια χαρά!

DJTaurus
15-02-15, 14:57
1) Το μπαλάκι κατα την γνώμη μου δεν πρέπει να το διώχνει ο καρπός σου, σκέψου πως το εχεις σε γύψο και απλά εκτοξευεται απο την ώθηση που δίνουν τα ποδια σου.
2)ball toss (ψαξε στο ιντερνετ), το καθε πεταγμα ενδεικνυται για διαφορετικο σερβις (θεωρητικα) 1ο 2ο, kick, slice, flat....
3) Ουτε το ενα ουτε το αλλο, το μπαλακι πρεπει να το χτυπήσεις πιο ψηλα απο το κεφαλι σου (συνεπώς και το υψος σου)

Στο 1 που λες αυτό μου είπε ο coach.... το χέρι σαν σε γύψο, ανοίγει σαν βεντάλια στο ανώτατο σημείο και όσο μπορώ πιο ψηλά τουλάχιστον άλλο τόσο όσο το ύψος μου. Απλώς μου είπε στο πέταγμα ελαφρώς κλίση προς το κεφάλι μου. Στο internet ο καθένας έχει την άποψη του.... άλλοι την πετάνε ελαφρώς προς τα μέσα..... ο coach στο βίντεο παρακάτω την αφήνει στην κατακόρυφη ευθεία του χεριού.

https://www.youtube.com/watch?v=ssW6aoRfQXM&spfreload=10

To περίεργο είναι ότι όταν βλέπεις τους επαγγελματίες με την κάμερα από πίσω νομίζω ότι την πετάνε κάπως με περιστροφή της μέσης και λίγο προς τα αριστερά....

Tεσπα σήμερα είχα την τύχη και έπαιξα με την Youtek IG Prestige S.... απλά απίστευτη. Πολύ πιο ωραία λαβή από την Blade και μου έδωσε καρπό και ευκινησία. Μόλις 69 δολάρια στο tenniswhouse.... και εδώ στο skroutz την εχει ενα καταστημα στα 195 ευρώ. Δεν πάνε καλά. Σκέφτομαι να την αγοράσω... πολύ πιο άνετη από την Blade. Aν τελικά προχωρήσω σε αγορά να την πλέξω πάλι με babolat rpm η προτείνετε κάτι άλλο?
http://www.tennis-warehouse.com/Head_YOUTEK_IG_Prestige_S/descpageRCHEAD-HYIPS.html (http://www.tennis-warehouse.com/Head_YOUTEK_IG_Prestige_S/descpageRCHEAD-HYIPS.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)

DJTaurus
15-02-15, 21:18
Ξεκίνα από τα πάντα ...ΜΕΤΡΙΑ!!! Μέτριο κεφάλι, μέτριο βάρος, μέτριο stiffness, μέτριο swingweight, μέτρια πλέξη, (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-Tennis-racquet-customization)όλα με ΜΕΤΡΟ!
Η "χρυσή μετριότητα" που λένε... χαχανητά

Aρα θεωρείς τις συμβουλές του coach υπερβολικά συντηρητικές για χαμηλού βάρους ρακέτα και αντικραδασμικές ενισχύσεις....?

Btw σήμερα έμαθα για πρώτη φορά την τεχνική του βολέ και προπονήθηκα κανα μισάωρο σε πολλά χτυπήματα κοντά στο φιλέ.... ήταν η πρώτη φορά μετά από προπόνηση που ένιωσα ένα ελαφρύ τσούξιμο εσωτερικά του αγκώνα το οποίο υποχώρησε 1-2 ώρες μετά την προπόνηση.... Huston we ve got a problem.....?

aminias
15-02-15, 23:57
Στα 69 $ η prestige ειναι στην Αμερικη.
Κατα τα αλλα εμενα μου ηρθε πλεγμενη με sonic pro.
Μαλακο και δυνατο πλεγμα.
Στη συνεχεια την επλεξα με rpm.
Πιο κοντρολ.
Σαν overall εντυπωση μαλλων προς το sonic pro.
Υποκειμενικη αποψη φυσικα.
Η κατι υβριδικο με moulti στις cross ή synthetic gut για καλυτερο penetration.

ith
16-02-15, 00:26
http://www.tenniswarehouse-europe.com/dailydeal.html (http://www.tenniswarehouse-europe.com/dailydeal.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)

http://www.sportsdirect.com/head-youtek-extreme-mp-tennis-racket-743192?colcode=74319213

αυτες που εχουν αναφερθει σε παλαιοτερα ποστ σε τιμή ευκαιριας

DownTheLine
16-02-15, 12:01
Ντιτζειταυρε, το ψαχνεις υπερβολικα πολυ για το επιπεδο σου και εχεις μπερδευτει πολυ.

Οι λεπτομερειες που ψαχνεις τοσο εντατικα, δεν θα σου κανουν καμια διαφορα προς το παρον.

Παρε μια ευκολη, δυνατουτσικη ρακετα για τωρα που ειναι αρχη και μετα απο 1-2 χρονια που θα εχεις παρει χαμπαρι καποια πραγματα για το παιξιμο σου, το ψαχνεις περισσοτερο.

Τωρα περισσοτερο κακο παρα καλο κανεις.

DJTaurus
20-02-15, 11:26
Στα 69 $ η prestige ειναι στην Αμερικη.
Κατα τα αλλα εμενα μου ηρθε πλεγμενη με sonic pro.
Μαλακο και δυνατο πλεγμα.
Στη συνεχεια την επλεξα με rpm.
Πιο κοντρολ.
Σαν overall εντυπωση μαλλων προς το sonic pro.
Υποκειμενικη αποψη φυσικα.
Η κατι υβριδικο με moulti στις cross ή synthetic gut για καλυτερο penetration.

Sonic Pro 16 ή 17? Πάντως και εγώ προτιμώ το Sonic Pro στην Blade μου από το RPM. To RPM έχει μια "αίσθηση ταλάντωσης" στην επαφή με την μπάλα που δεν μου αρέσει. Και μου έχει δημιουργήσει θέμα με τον καρπό που με το Sonic Pro 16 (το πιο μαλακό) δεν είχα. Από αυτά που διάβασα καταλήγω στο Sonic Pro 17 και αν θέλω κάτι μαλακό στο Babolat Xcel.

1) Περί Service:πετάμε την μπάλα ψηλά (αλλο τόσο όσο το ύψος μας περίπου) η μικρό πέταγμα ώστε να μην χάσουμε χρόνο και να κάνουμε γρήγορη εκτέλεση?

2) Ξαναέπαιξα με την aeropro drive μεσημέρι αυτή τη φορά με ζεστό καιρό και μου άρεσε αρκετά. Αν και θέλει χρόνο να συνηθίσεις τον χοντρό λαιμό της στεφάνης όσο περισσότερο έπαιζα τόσο μου άρεσε. Σου δίνει μια cheat αίσθηση ότι βελτιώνει τα χτυπήματά σου.... καλύτερα χτυπήματα δλδ χωρίς κόπο. Από αυτά που διαβάζω πρέπει να είναι τα τελευταία 2 χρόνια το πρώτο σε πωλήσεις μοντέλο. Δε νομίζω να είναι τυχαίο όσο και αυξημένο stiffness να διαθέτει. Θα πάρω το ρίσκο και θα την δοκιμάσω.

3) Ηρθε και η prestige S πριν μερικές ημέρες. Λες και ανέπνευσε ο καρπός μου σε σχέση με την Blade παρότι άπλεχτη είναι 1gr βαρύτερη. Ομολογώ ότι μετάνιωσα που πούλησα την Blade του 13. Οσο βελτιώνεται η τεχνική μου αντιλαμβάνομαι καλύτερα τις ρακέτες. Η Blade του 12 ναι μεν έχει καλύτερο plowthrought αλλά με το μεγαλύτερο βάρος αιώρησης με δυσκολεύει στο σπάσιμο καρπού και προφανώς στο swing.

4) Επαιξα με την απλή Pro Staff 97 (όχι την RF). Απλά απίστευτη ρακέτα. Βαριά και στιβαρή στεφάνη. Μπόλικη πληροφόρηση στην επαφή και είχα καλύτερη ροή στα χτυπήματά μου από την SixOne 95. Πιο άνετο swing απλώς ήταν υπερβολικά δυνατή. Δύσκολο να ελέγξω την δύναμη και το spin αυτής της ρακέτας στο αρχάριο επίπεδο που βρίσκομαι. Μου άρεσε όμως για μελλοντικά. Καταλαβαίνεις ότι κρατάς κάτι premium. Επίσης δοκίμασα μια παλιά head extreme mp 2.0.... δεν μου άρεσε. Παρόλο το μεγάλο κεφάλι δεν την έβρισκα εύκολα. Μέτρια πληροφόρηση και γενικότερα περίεργη αίσθηση στην αιώρηση. Δεν μου έβγαλε την φυσικότητα της prestige s οταν την πρωτοεπαιξα.

5) Τι λαβή προτιμάτε στο forehand... eastern, semiwestern ή western?... η western μου φαίνεται πολύ υπερβολική αν και νομίζω έτσι παίζει ο Djokovic.
http://www.bloomberg.com/apps/data?pid=avimage&iid=iQrhp2qVbyUU

6) Αν κάποιος γνωρίζει θα ήθελα να μου πεις διαφορές μεταξύ Aeroprodrive και Pure Drive. Οπως θα δείτε στην παρακάτω φωτογραφία η Prestige μου είναι L4 και την αγκαλιάζω άνετα... δλδ θα μπορούσα να πάω και για L5 που λέει ο λόγος. Το θέμα είναι ότι το L4 των Babolat για παράδειγμα είναι το L3 στις άλλες... όλοι τις προτείνουν 1 νούμερο μικρότερο. Nα πάω σε L3 ή L4 σε Babolat?

Υ.φ. Τι ειναι αυτο το πράγμα με τις babolat οταν μπαίνουν αγγελία. Τις αγοράζουν σαν φυστίκια :P

aminias
20-02-15, 17:00
Στο νο1 ερωτημα σου θα σου πω μονο τωρα που ειναι αρχη να μαθης να κρεμας το χερι με την ρακετα.

Στο 2ο η αεροπρο ειναι ρακετα με φανταστικα χτυπηματα ,φανταστικη επιστροφη,φανταστικη δυναμη και φαλτσο,μετριο σερβις και ειναι πολυ δυσκολη για το χερι αν παιζεις πολυ τακτικα.

aminias
20-02-15, 17:12
Στο 6ο τα εχεις βαλει ολα μαζι.
Γιατι να πας σε βαβολατ αφου εχεις και πρεστιζε και μπλειντ?
Και η pure drive πολυ καλη ρακετα. Πιο ευκολη και ακομα πιο δυνατη απ την
Αεροπρο ..κι αυτη φαρμακι για τον καρπο
Σε αερο προ παρε λ3.(πουλιεται και ευκολοτερα:D)

aminias
20-02-15, 17:16
Η πρεστιζε σου ηρθε απλεκτη?
Σε μενα ηρθε πλεγμενη.
Και μετανιωσα που δεν πηρα και δευτερη με το daily deal.

DJTaurus
20-02-15, 18:26
Η πρεστιζε σου ηρθε απλεκτη?
Σε μενα ηρθε πλεγμενη.
Και μετανιωσα που δεν πηρα και δευτερη με το daily deal.

Eίχα βάλει unstrung αλλά τελικά την είχαν πλέξει. Από το λίγο που έπλεξα φαίνεται μαλακό πλέγμα. Ξερέις τι πλέγμα τις βάζουν?.... λογικά κανα sonic pro 16. Μου αρέσει πάντως που εχει μήκος σαν ρακέτα. Btw πως και πήρες την Prestige ενα παλιο σχετικά μοντέλο? Ποια είναι η βασική σου ρακέτα?


Στο 6ο τα εχεις βαλει ολα μαζι.
Γιατι να πας σε βαβολατ αφου εχεις και πρεστιζε και μπλειντ?
Και η pure drive πολυ καλη ρακετα. Πιο ευκολη και ακομα πιο δυνατη απ την
Αεροπρο ..κι αυτη φαρμακι για τον καρπο
Σε αερο προ παρε λ3.(πουλιεται και ευκολοτερα:D)

Ρε συ καλή χρυσή η Blade αλλά μου δημιουργησε θέμα στον καρπό. Εδώ ακόμα και σε αναμονή σε στασιμότητα νιώθω το βάρος που τραβάει τον καρπό μου προς τα κάτω.


Στο νο1 ερωτημα σου θα σου πω μονο τωρα που ειναι αρχη να μαθης να κρεμας το χερι με την ρακετα.

Στο 2ο η αεροπρο ειναι ρακετα με φανταστικα χτυπηματα ,φανταστικη επιστροφη,φανταστικη δυναμη και φαλτσο,μετριο σερβις και ειναι πολυ δυσκολη για το χερι αν παιζεις πολυ τακτικα.

Κρεμασμα της ρακέτας εννοείς όταν κάνουμε την ελαφρώς κυκλική κίνηση πίσω από το κεφάλι λίγο πριν την σηκώσουμε για την επαφή?

Σήμερα έπαιξα και με την lite aeropro.... μια χαρά ρακέτα. Φιλικότερη στο χέρι αλλά παρόμοιας φιλοσοφίας. Επαιξα και με την κανονική aeropro και δεν είχα θέμα στον καρπό όπως με την Blade.... απλώς παρατήρησα ότι στην επαφή έχει κραδασμούς. Κάτι που δεν έχω αισθανθεί σε καμία άλλη ρακέτα. Είναι εντυπωσιακό πάντως πόση δύναμη σου δίνει χωρίς κόπο. Λογικά με ένα πολύ μαλακό πλέγμα θα μειωθούν οι κραδασμοί. Eσύ με τι την είχες πλέξει?

aminias
21-02-15, 02:04
Οι αεροπρο του γιου μου ειναι η μια με rpm και η αλλη με luxilon alupower .Αν γενικα θες δυναμη και μαλακη αισθηση πανε σε υβριδικα.

DJTaurus
31-03-15, 21:33
Σήμερα έκλεισα τον κύκλο δοκιμών με τις Wilson. Τουλάχιστον απέκλεισα μια εταιρία one and for all.

Steam99s: πραγματικά απορώ τι θέλει να αποδείξει η Wilson με αυτό το stick... ότι και ο φλατάς μπορεί να σπινάρει? Υπερβολικά αιρετική ρακέτα. Λίγο να το παρακάνεις η μπάλα χάνεται... δεν κοντρολάρεται με τίποτα. Ωραίο pop in και flex στην επαφή αλλά μέχρι εκεί... ίσως η χειρότερη ρακέτα που έχω δοκιμάσει ποτέ μου. Για την Blade 18x20 τα έχουμε πει.... players racket. Τοποθέτηση, γρήγορο swing αλλιώς οι μπάλες δεν έχουν βάθος. Η Juice 100 μου θύμισε αρκετά Babolat σε φιλοσοφία.... πολύ εύκολη στο ρεβέρ.... στο drive θέλει και αυτή σωστή τοποθέτηση και δεν σου δίνει απλόχερα sweatspot όπως η APD. Εχει υψηλό stiffness αλλά δεν το νιώθεις καθόλου.... την βρήκα λίγο ασταθή στα δυνατά χτυπήματα. Η Pro Open 100 που δοκίμασα μου θύμισε Blade με μεγαλύτερο sweatspot... δυστυχώς φορούσε RPM και ήταν σαν κούτσουρο στην επαφή.... μου πέθαινε το χέρι (το ίδιο πράγμα που έπαθα με την ig youtek prestige s που όταν την έπλεξα με το RPM 1.25 νέκρωσε... κρίμα πούλησα το stick χωρίς να φταίει το πλαίσιο αλλά το γαμοπλέγμα)... σε γενικές γραμμές μοιάζει με την Juice. H SixOne95 δυνατή solid ρακέτα αλλά δεν είναι για άπειρους παίχτες με τόσο μικρό κεφάλι.....αν με την Blade δυσκολευόμουν 1 φορά εδώ τα πράγματα ήταν ακόμα πιο δύσκολα... το πιο solid Stick που δοκίμασα από Wilson είναι η PS97.... είχε την καλύτερη αίσθηση και πληροφόρηση στην επαφή με ωραίο plush feeling.... αλλά υπερβολικά βαριά μετά από λίγο... φαντάζομαι η RF θα είναι ασήκωτη σαν του τσολιά. Η Wilson μου φαίνεται προσπαθεί να ικανοποιήσει όλα τα γούστα χωρίς να έχει μια συγκεκριμένη κατεύθυνση και ταυτότητα. Τέλος για την σειρά Burn διαβάζω τα χειρότερα... η Wilson προσπάθησε να αντιγράψει τις Babolat και δημιούργησαν κούτσουρα.... τα περισσότερα user reviews είναι κάκιστα. Οι Head μου ταιριάζουν περισσότερο με καλύτερη την Instinct MP.... η Speed MP εξαιρετική αλλά για λίγο.... μετά νιώθω το βάρος της να με τραβάει.

Οσον αφορά την APD την οποία έχω εδώ και 1 μήνα και λατρεύω να παίζω θέλω να πω ότι δεν έχει καθόλου σκληρή αίσθηση την ώρα που παίζεις... τσίμπημα στον αγκώνα μου έβγαζε μετά από προπόνηση και ευτυχώς μετά από 80 ευρώ και 4ις δοκιμές πλέγματος βρέθηκε η αιτία. Δοκίμασα το RPM Blast 1.25 στα 22kg,23,24 και 25kg.... κάθε φορά είχα είτε πόνο στον ώμο, είτε στον αγκώνα, είτε στον πήχη ή και ένα γενικότερο κάψιμο.... πρόσφατα την έπλεξα με το RPM 1.30 που είναι πολύ πιο soft στα 24kg και κυριολεκτικά πόνος 0.... τίποτα. Το μόνο αρνητικό που βρίσκω στην APD είναι στο service που είναι κάπως μονοκόμματη στο σήκωμα από τον λαιμό μέχρι την επαφή... δεν μου δίνει τόσο ελευθερία για να κόψω την μπάλα.... στα υπόλοιπα έχει μακράν καλύτερη αιώρηση από όλες τις Wilson, sweatspot όπου και να χτυπήσεις (συγχωρεί όλα τα λάθη) και δίνει απλόχερα δύναμη.... αν δεν την σκεπάσεις δυστυχώς η μπάλα ταξιδεύει... πρέπει να ρίξεις το κεφάλι και να σπινάρεις..... τώρα που δεν με πονάει σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποια comfort πλέγματα (yonex poly tour, msv hex 1.23, yonex poly spin και cyclone 1.25) στα 25kg για να έχω καλύτερο control.

Από εκεί και πέρα τους επόμενους μήνες θέλω να δοκιμάσω κάποια άλλα stick έτσι από καθαρή περιέργεια.... οπότε να έχετε το νου σας στις αγγελίες: Pure Drive 15 & Yonex 98 ai. H APD GT μπήκε στην συλλογή... δεν την πουλάω ακόμα και αν βρω κάποια που να παίζω καλύτερα. Είναι πολύ διασκεδαστική και ιδιαίτερη ρακέτα.

ith
31-03-15, 21:43
ρακετα: Δοκιμάσε Yonex Vcore Xi 100, Babolat Pure Drive, Head Extreme MP (IG version) ολες με DT 36

πλεγμα:
yonex poly tour 1.25 τα χει ολα σε ικανοποιητικο βαθμό
msv focus fex δεν μ αρεσει το muted feel, επισης oi γωνιες του μετα απο 2 ωρες εχουν εξαφανιστει και ειναι σαν να παιζεις με round.
poly spin δεν εχω γνώμη
cyclone tour 1.25 ειναι το καλυτερο πλέγμα που χω παιξει, αν εισαι string breaker τότε αξιζει μονο αν εχεις μηχανή. Σε 16χ19 δοκιμάσε το 1.3mm κρατάει αρκετά περισσότερο.

ith
31-03-15, 21:49
επισης το volkl v torque μαλλον θα σ' αρεσει πολύ, comfort & crispy μαζι αλλά εμένα μου εσπασε σε 2 ώρες. Ισως ετυχα σε ελατ. κομμάτι

DJTaurus
31-03-15, 22:08
@ith

Η Vcore Xi 100 νομίζω αντικαταστάθηκε από την Yonex Ai 100 το 14.
Eπαιξα με την παλιά Head Extreme MP... δεν μου άρεσε ρε συ.... ήταν κάπως περίεργο το σχήμα του κεφαλιού και παρότι μεγάλο έριχνα ξυλιές.
Με το cyclone γίνεται χαμός και μου κάνει εντύπωση γιατί δεν έχει καθόλου power και στα υπόλοιπα απλώς είναι overall καλό.... αλλά αφού έχει τόση ζήτηση στον κόσμο θα το δοκιμάσω στην Aero γύρω στα 22-23kg μιας και δεν έχει δύναμη.
To MSV Hex 1.23 το είχε η Juice που δοκίμασα στα 23kg... ενώ στο stringforum φαίνεται να έχει comfort ήταν stiff του κερατά.... μου θύμισε το Solinco Tour Bite που είχε η μεταχειρισμένη APD όταν την πρωτοαγόρασα.
Ο πρόεδρος μου πρότεινε να δοκιμάσω και το Black Code αλλά μου φαίνεται κάπως ακριβό. Βασικά θέλω πλέγμα με bite,pop in και spin.... το αν θα είναι stiff δεν με πειράζει αρκεί να μην μου πεθαίνει το χέρι όπως το RPM 17.... καλά μου το λέγανε στο tenniswearhouse ότι το RPM 17 είναι arm killer και ας δίνει την αίσθηση του μαλακού.... τσάμπα έχασα τόσα λεφτά και νόμιζα ότι φταίει η τεχνική μου ή η ρακέτα....

Για την APD οι περισσότεροι τείνουν να καταλήγουν σε πλέξιμο κοντά στα 25kg με stiff πλέγμα... όπως ορίζει ο κατασκευαστής. Φαίνεται να είναι σχεδιασμένη ή μάλλον να αποδίδει καλύτερα με stiff επιλογές. Τώρα οι αθλητές που την βρίσκουν αδύναμη θα την πλέξουν χαμηλά στα 22/23kg.... το αυτό και κάποιος που θεωρεί ότι του βγάζει πόνο... εγώ την βρίσκω υπερβολικά δυνατή οπότε με τα πλέγματα που παρήγγειλα θα παίξω εκεί κοντά στα 25kg.

ith
31-03-15, 22:33
Αυτην λέω http://www.tenniswarehouse-europe.com/Yonex_VCORE_Xi_100_300g/descpageRCYONEXH-VCL100.html (http://www.tenniswarehouse-europe.com/Yonex_VCORE_Xi_100_300g/descpageRCYONEXH-VCL100.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)
Αν δεν σ' αρεσε ομως η extreme δεν θα σ αρεσει κι αυτη.

Το cyclone (και ειδικα το tour) προσωπικα πιστευω πως δινει πολύ power μαζί με κάποια αλλα (πχ polystar energy, γαματο πλέγμα για μενα αλλα μου την εσπαγε να το καθαριζω απο τα λαδια πριν το πλεξω).

To msv hex ειναι αυτο που λενε plastic feel.

To black code ειναι απο τα καλυτερα πλέγματα ΙΜΟ. Ακριβο ισως (δεν ειναι και luxilon 4g) αλλα αν σου κραταει αρκετο καιρο αξιζει.

Eπισης ειναι πολλοι που συγχέουν το stiffnes με το comfort. Δεν ειναι ταυτοσημες εννοιες. Ενα μαλακο πλέγμα δεν σημαινει οτι προσδιδει και άνεση.

Περι tension αρχισε να ψαχνεις περι ERT 300 & dynamic tension. Τα κιλά που νομίζει οτι βάζει καθενας (καλιμπράρισμα μηχανης γαρ) ή ο τροπος που την πλέκει κανει την διαφορά. Παιζουν πολλα ρολο στο πλέξιμο, πχ αν την σφιξεις πολύ την ρακέτα στην μηχανή τα "23" γινονται 25. Οποτε το DT ειναι πιο ενδεδειγμένη μέτρηση.

Simplicius
31-03-15, 22:59
To msv hex ειναι αυτο που λενε plastic feel.

Εάν και είναι αγαπημένο μου, συμφωνώ με αυτό.
Αλλά αυτό είναι «προτέρημα» κάθε πλέγματος που κοστίζει 4-5 ευρώ το φακελάκι…

Πάντως Σάκη stiff το Focus Hex 1.18 δεν είναι με τίποτα. Μήπως έβαλες κάποιο πολύ χοντρό;

Το μείον του Cyclone (όχι από προσωπική εμπειρία) είναι κατά γενική ομολογία ότι δεν κρατάει πολύ την τάση του, χαλαρώνει γρήγορα…



Για την APD οι περισσότεροι τείνουν να καταλήγουν σε πλέξιμο κοντά στα 25kg με stiff πλέγμα... όπως ορίζει ο κατασκευαστής. Φαίνεται να είναι σχεδιασμένη ή μάλλον να αποδίδει καλύτερα με stiff επιλογές. Τώρα οι αθλητές που την βρίσκουν αδύναμη θα την πλέξουν χαμηλά στα 22/23kg.... το αυτό και κάποιος που θεωρεί ότι του βγάζει πόνο... εγώ την βρίσκω υπερβολικά δυνατή οπότε με τα πλέγματα που παρήγγειλα θα παίξω εκεί κοντά στα 25kg.

Σάκη, έχουμε κάνει άπειρες συζητήσεις εδώ γιΆ αυτό.

Δυστυχώς λόγο του χάους του forum, μπορείς να τις βρεις μόνο με google search… (πρόσθεσε και το “tennisforum” στην αναζήτηση). Κάποιες είναι μέσα σε αγγελίες, κάποιες σε άλλα άσχετα θέματα, όπου να ΄ναι…

Η ιδέα είναι ότι εάν μια ρακέτα είναι πολύ σκληρή όπως η Aero Pro, είναι και πολύ δυνατή, οπότε για να έρθει στα ίσια της (να μετριαστεί η δύναμη δηλ.) πρέπει να την πλέκεις σε πολλά κιλά, οπότε και σε σκοτώνει διπλά!

Φαντάσου ότι ο Ναντάλ, με τα τρελά φάλτσα που κατεβάζει τη μπάλα με τρελή καμπύλη, πλέκει περίπου στα 25 κιλά. Εάν δεν βάζεις τόσα φάλτσα (δηλ. κανένας στον πλανήτη!) πρέπει να ανέβεις κι άλλο…


Και καλά ρε συ, τόσο καιρό έπαιζες με ότι RPM κυκλοφορεί και έψαχνες να βρεις τι φταίει στις ρακέτες?

Αλλά πριν απαντήσεις σε οτιδήποτε άλλο πες μας πρώτα αυτό:

@ DJ
Πες μας σε παρακαλώ πως έφαγες κόλλημα με τα RPΜ;
Για να μαθαίνει και ο κόσμος... Στο πρότεινε κάποιος;
Πες για να σώσεις τις επόμενες γενεές!!!

DJTaurus
01-04-15, 09:21
H Juice που δοκίμασα φορούσε το MSV Hex 1.23 το οποίο νομίζω φημίζεται για την ανεσή του αλλά μου φάνηκε σκληρό.... ήταν πλεγμένη μόλις στα 23kg. Πλάκα πλάκα η juice έχει 73 stiffness και δεν βγάζει πόνο.

Οι πρώτες δοκιμές που έκανα με την APD ήταν με το RPM 1.25. Τώρα πως έφτασα σε αυτό είναι άλλη ιστορία. Πρώτη φορά το όνομα RPM μου το πρότειναν εδώ όταν ξεκίνησα το τοπικ επειδή είχα θέμα δύναμης με την Blade 18x20. Δεν μου πρότειναν κάποιο συγκεκριμένο και επειδή είχε περισσότερα reviews από τις άλλες διαμέτρους είπα να δοκιμάσω το 1.25 στην Blade... και πραγματικά με βοήθησε και ούτε μου έβγαλε κάποιο πόνο... το τι έγινε με την APD που ειναι πιο σκληρή ρακέτα είναι αλλού παπά ευαγγέλιο. Βέβαια θα μου πεις στους ομίλους που πλέκεις δεν βρέθηκε ενας να σου πει να το αποφύγεις σε μια τόσο σκληρή ρακέτα? Τώρα τι ψάχνεις να βρεις?.... στον έναν όμιλο φέρνουν μόνο το 1.25 RPM και στον άλλο που παίζω έχουν συμφωνία με την Babolat και η ίδια η αντιπροσωπεία τους προτείνει να τις πλέκουν στα 25-26kg με RPM... μια τους στέλνουν 1.25 κουλούρια και την άλλη 1.30..... αναλόγως τι έχουν. Και κακά τα ψέματα για να είμαστε και σωστοί ξέρω και 2 άτομα που παίζουν με RPM 1.25 στα 23kg και δεν έχουν κανένα θέμα με το χέρι τους..... ένας άλλος που έχει ενοχλήσεις αν και αθλητής που είπε ότι βάζει στα mains RPM και synthetic gut στα crosses και πλέκει ψηλά στα 25kg για να μετριάσει τους κραδασμούς. Ισως αφου καταλήξω σε πλέγμα να δοκιμάσω και κάτι τέτοιο στο μέλλον. Anyway το θέμα είναι ότι με RPM 1.30 στα 24kg που δοκίμασα χτες πόνος 0....άντε ένα μικρό πιάσιμο στον πήχη.... αλλά και πάλι δεν είχα το κλασσικό τσούξιμο που μου έδινε στον αγκώνα το 1.25. Και αν δεις στο stringforum το 1.30 έχει πολύ υψηλότερο comfort. Αυτό που με ενοχλεί με τα RPM είναι ότι μετά από μερικές ώρες το πλέγμα αρχίζει και τρίζει στην επαφή.... μάλλον χάνουν εύκολα τάση. Μόνο ένας ξένος στο tenniswearhouse μου είχε πει βγάλτο αμέσως το RPM... το έχουμε τεστάρει στο εργαστηριό μας και αν και συμπεριφέρεται σαν soft είναι arm killer και θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Οπότε τώρα θέλω να δοκιμάσω τα πλέγματα παρακάτω με στόχο να βρω κάτι άνετο για πλέξιμο κοντά στα 25kg. To Cyclone & το Yonex Spin όπως βλέπετε δεν έχουν δύναμη οπότε θα τα δοκιμάσω στα 23kg.

Επίσης κάτι άλλο που παρατηρώ με την APD είναι ότι όταν κυνηγάω μπάλες και χτυπάω στην κίνηση βρίσκω πολύ φιλέ (σε ίδια κατάσταση σκέφτομαι να βάλω περισσότερο δύναμη για να περάσω τον φιλέ και η μπάλα πλέει...δύσκολα να την κοντρολάρεις σε τέτοιες στιγμές).... και εκεί μου βγάζει αίσθηση ότι δεν έχω δύναμη.... ενώ όταν είμαι υπο πίεση αλλά επιστρέφω μπαλιές σταθερός εκεί έχει άπλετη δύναμη.... λογικά επειδή είμαι σε κίνηση και δεν την χτυπάω σωστά βρίσκω φιλέ.... αυτό θέλει εμπειρία για να το βελτιώσω.

RPM General
http://stringforum.net/stringdb.php?show=2613

Yonex Poly Tour Spin 1.25
http://www.stringforum.net/strings.php?sdnr=4844

Yonex Poly Tour Pro 1.25
http://www.stringforum.net/stringdb.php?show=2709&count=1

Black Code 1.24
http://www.stringforum.net/strings.php?sdnr=3660&count=0

MSV Focus 1.23
http://www.stringforum.net/strings.php?sdnr=2860&count=0

Volk Cyclone 17
https://stringforum.net/ratings.php?sdnr=3826&count=1

DownTheLine
01-04-15, 14:15
Οι ρακετες δεν εχουν τοσο μεγαλη σημασια στο παιξιμο σου στο επιπεδο που εισαι. Με αυτο εννοω οτι ρακετες διαφορετικης μαρκας με παραπλησιο κεφαλι, βαρος, σκληροτητα, ειδος πλεξης κτλ, παιζουν σχεδον ιδια. Ξαναλεω, ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.

Τα πλεγματα εχουν πολυ μεγαλυτερη σημασια στο παιξιμο.

Με τον αεροπρο, εγω θα εβαζα το yonex poly tour pro στα 23 κιλά (ισως και 24), αφου η ρακετα εχει ηδη αρκετη δυναμη.

Simplicius
02-04-15, 22:35
Οι ρακετες δεν εχουν τοσο μεγαλη σημασια στο παιξιμο σου στο επιπεδο που εισαι. Με αυτο εννοω οτι ρακετες διαφορετικης μαρκας με παραπλησιο κεφαλι, βαρος, σκληροτητα, ειδος πλεξης κτλ, παιζουν σχεδον ιδια. Ξαναλεω, ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.
Τα πλεγματα εχουν πολυ μεγαλυτερη σημασια στο παιξιμο.

(edit) ΑΚΥΡΟ ΣΧΟΛΙΟ - ΔΙΟΡΘΩΝΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ >>>
Ab, προσωπικά διαφωνώ με αυτό. Θα έλεγα ακριβώς το αντίθετο...
Ότι και ένα καλό νάιλον πλεγματάκι είναι μια χαρά (ίσως και πολύ καλύτερη επιλογή) για κάποιον που ξεκινάει το άθλημα...

@DJ
Ηθελές τα και παθέστα δηλαδή!
Χαχχαχα

DownTheLine
03-04-15, 12:09
Συμφωνω οτι και το ναυλον πλεγμα θα ηταν μια χαρα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα εβλεπε διαφορες με πολυκλωνο, πολυεστερικο, φυσικο εντερο κτλ. Οχι απαραιτητα καλες αλλαγες, αλλα σιγουρα αλλαγες.

Αντιθετως, τα μοντελα με ομοειδη χαρακτηριστικα καθε εταιρειας που στοχευουν στην ιδια κατηγορια παιχτων, εχουν παιχτικα διαφορες που δεν μπορει να τις εντοπισει ο αρχαριος. Ξαναλεω, ο αρχαριος.

Simplicius
03-04-15, 12:20
Ρε συ Absinthe, ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ!!!
Sorry ρε φίλε, διάβασα την αρχή και δεν πρόσεξα καλά τη συνέχεια...
Μ' αρέσει που το έβαλα και σε παράθεση....
(έπεφτε το $%^$ιντερνετ χθες την ώρα που ποστάριζα)

Διάβασα μόνο αυτό...

Οι ρακετες δεν εχουν τοσο μεγαλη σημασια στο παιξιμο σου στο επιπεδο που εισαι.

και δεν πρόσεξα αυτό...

Με αυτο εννοω οτι ρακετες διαφορετικης μαρκας με παραπλησιο κεφαλι, βαρος, σκληροτητα, ειδος πλεξης κτλ, παιζουν σχεδον ιδια.

Sorry και πάλι my friend!

ΦΥΣΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΩ !!!

DJTaurus
03-04-15, 22:50
Οι ρακετες δεν εχουν τοσο μεγαλη σημασια στο παιξιμο σου στο επιπεδο που εισαι. Με αυτο εννοω οτι ρακετες διαφορετικης μαρκας με παραπλησιο κεφαλι, βαρος, σκληροτητα, ειδος πλεξης κτλ, παιζουν σχεδον ιδια. Ξαναλεω, ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.

Τα πλεγματα εχουν πολυ μεγαλυτερη σημασια στο παιξιμο.

Με τον αεροπρο, εγω θα εβαζα το yonex poly tour pro στα 23 κιλά (ισως και 24), αφου η ρακετα εχει ηδη αρκετη δυναμη.

Όσο περισσότερο μαθαίνω την APD αρχίζω να διαπιστώνω ότι η μπάλα πλέει όχι επειδή είναι stick που σου παρέχει δύναμη αλλά θέμα τεχνικής.... δυστυχώς αν δεν σκεπάσεις και δεν σπινάρεις δεν συγχωρεί. Συνεχίζω να μην έχω σοβαρές ενοχλήσεις στο χέρι από τότε που άλλαξα στο RPM 1.30.... αν και κάνω gym αυτή την περίοδο οπότε σίγουρα με έχει βοηθήσει. Στα πόσα κιλά να πλέξω τα string που περιμένω (?) γιατί διαπιστώνω ότι η ρακέτα δεν έχει θέμα control.... αν δεν τη βρεις σωστά θα ταξιδέψει στα ύψη με όση δύναμη και να χτυπήσεις. Με λάθος επαφή, δλδ το κεφάλι της ρακέτας με ελάχιστη κλίση προς τα πάνω η μπάλα παίρνει εύκολα ύψος.

Yonex Poly Tour: 25kg
Yonex Spin:24kg
Volkl Cyclone 17: 24kg
MSV Hex 1.23: 25kg
Black Code: 25kg

Να τα αφήσω έτσι η να μην το ρισκάρω και να κατέβω σε 1kg προς τα κάτω?... Yonex Spin και Cyclone τα έχω χαμηλότερα επειδή σε κριτικές έχουν σχεδόν μηδαμινό power.

Simplicius
04-04-15, 00:10
Όσο περισσότερο μαθαίνω την APD αρχίζω να διαπιστώνω ότι η μπάλα πλέει όχι επειδή είναι stick που σου παρέχει δύναμη αλλά θέμα τεχνικής.... δυστυχώς αν δεν σκεπάσεις και δεν σπινάρεις δεν συγχωρεί. .

Λάθος σκέψη! Το ένα ΔΕΝ αναιρεί το άλλο, Λάθος η χρήση του «όχι» και του «αλλά»…

Το σωστό: η μπάλα πλέει --ό--χ--ι--- επειδή είναι stick που σου παρέχει δύναμη --α---λ--λ--ά--- ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ θέμα τεχνικής.... δυστυχώς αν δεν σκεπάσεις και δεν σπινάρεις δεν συγχωρεί…

Με μια αδύναμη ρακέτα, όλα τα παραπάνω συγχωρούνται... Και θα μπορούσες να πλέξεις σε λιγότερα κιλά.
Βέβαια θα είχες άλλα θέματα με την αδύναμη και πάει λέγοντας....




Yonex Poly Tour: 25kg
Yonex Spin:24kg
Volkl Cyclone 17: 24kg
MSV Hex 1.23: 25kg
Black Code: 25kg

Να τα αφήσω έτσι η να μην το ρισκάρω και να κατέβω σε 1kg προς τα κάτω?... Yonex Spin και Cyclone τα έχω χαμηλότερα επειδή σε κριτικές έχουν σχεδόν μηδαμινό power.

Για τις θερμοκρασίες που θα αρχίσουν να ανεβαίνουν – και έχοντας δυνατή ρακέτα – ακούγονται μια χαρά. Αλλά όπως είπε και ο ith τα κιλά δεν λένε κάτι… Κάθε μηχανή κάνει τα δικά της. Μόνο εσύ έχεις συγκριτικό μέτρο να κρίνεις. Ένα αρχικό DT γύρω στο 36 θα είναι καλό. Ζήτα να πετύχουν αυτό το DT. Λογικά θα κρατάνε στατιστικά και θα μπορέσουν να στο πετύχουν…

DownTheLine
06-04-15, 15:31
Όσο περισσότερο μαθαίνω την APD αρχίζω να διαπιστώνω ότι η μπάλα πλέει όχι επειδή είναι stick που σου παρέχει δύναμη αλλά θέμα τεχνικής.... δυστυχώς αν δεν σκεπάσεις και δεν σπινάρεις δεν συγχωρεί. Συνεχίζω να μην έχω σοβαρές ενοχλήσεις στο χέρι από τότε που άλλαξα στο RPM 1.30.... αν και κάνω gym αυτή την περίοδο οπότε σίγουρα με έχει βοηθήσει. Στα πόσα κιλά να πλέξω τα string που περιμένω (?) γιατί διαπιστώνω ότι η ρακέτα δεν έχει θέμα control.... αν δεν τη βρεις σωστά θα ταξιδέψει στα ύψη με όση δύναμη και να χτυπήσεις. Με λάθος επαφή, δλδ το κεφάλι της ρακέτας με ελάχιστη κλίση προς τα πάνω η μπάλα παίρνει εύκολα ύψος.

Yonex Poly Tour: 25kg
Yonex Spin:24kg
Volkl Cyclone 17: 24kg
MSV Hex 1.23: 25kg
Black Code: 25kg

Να τα αφήσω έτσι η να μην το ρισκάρω και να κατέβω σε 1kg προς τα κάτω?... Yonex Spin και Cyclone τα έχω χαμηλότερα επειδή σε κριτικές έχουν σχεδόν μηδαμινό power.

To yonex poly tour pro οχι πανω απο 24 κιλα γιατι η αερο ειναι σκληρη και θα παραγινει σκληρο ολο το σεταπ.

Η αερο λογω σχετικα αραιης πλεξης εχει καλο σπιν, αρα αντισταθμιζει την ελλειψη σπιν απο το poly tour pro. Ενα κιλο πανω, ενα κιλο κατω, δεν θα σε σωσει. Πλεξε και προπονησου. Αυτο εχει σημασια. Το οτι η μπαλα "πλεει", οπως λες με την αερο, ειναι κυριως στο μυαλο σου. Εσυ δεν χτυπας σωστα. Ξαναλεω. Προπονησου. Μονο ετσι θα καταλαβεις πως παιζει η καθε ρακετα.

ith
06-04-15, 18:07
Παρότι η κουβέντα ειναι χωρις νόημα αφενός γιατί το παιχνίδι δεν κρίνεται απο την ρακέτα αλλά απο την τεχνική, αφετέρου νομίζω μια τετοια κουβέντα εχει ουσια μονο ενώ βλέπεις ζωντανά την κινηση... ομως:

Η αερο για μενα ειναι μετριότατη ρακέτα που θέλει υψηλη τεχνική και πολύ χαλαρό χέρι. Μπορει να ναι δυνατή αλλα μονο οταν βαρας στο sweetspot της το οποιο σε σχεση με αλλες ρακετες ειναι χαμηλά. Στα off center ειναι μετριοτατα κατα την γνωμη μου. Για να το καταλαβεις αυτο πρέπει να παιξεις χωρις damp (αλλωστε εχει το κορτεξ). Προσωπικά μονο τότε την καταλαβα σαν ρακέτα. Τα περι τάσης ειναι τελείως ρευστά, η τιμή απλά ειναι ενα σημειο αναφοράς σαν νουμερο δεν λεει κατι.

χαλαρο χερι με αερο https://www.youtube.com/watch?v=GyeYDUVh_OQ

DJTaurus
06-04-15, 21:39
@ith την aero την έχεις δοκιμάσει σε διαφορά κιλά γιατι θεωρείται από τις πλέον string sensitive....; Στα off center όπως έγραψα και εγώ οταν κυνηγούσα μπαλιές ξαφνικά την ένιωθα αδύναμη.

Λοιπόν μπορεί να είμαι άπειρος αλλά μερικά πράγματα θεωρώ οτι μπορώ να τα καταλαβαίνω. Σήμερα έπαιξα με την pure drive του 12 πλεγμένη στα 25 κιλά αρκετό καιρό δλδ με πεσμένη τάση. Στα crosses είχε synthetic.

¶λλη ρακέτα άλλη φιλοσοφία. Χωρις να ξέρω τα swing weight η pure ειναι πολύ πιο εύκολη σε αιώρηση. Λίγο πιο δυνατή, λίγο πιο σκληρή, δεν ένιωσα φλεξ στο πλαίσιο και γενικότερα πολύ πιο εύκολη ρακέτα. Δεν ειναι τυχαίο που η τιμή της ειναι ακόμα στον θεό και πολύ κοντά σε αυτήν της καινούριας pure. Προφανώς και συγχωρούσε τα χτυπήματα μου με κακή τεχνική που δεν σκεπαζα την μπάλα και είχα λίγο ανοιχτό το κεφάλι. Οι μπαλιές μου πήραν υπερβολικό ύψος ελάχιστες φορές σε αντίθεση με την aero. Δεν έχει το spin potential της aero αλλά σου δίνει spin. Νομίζω ήταν πιο κοντρολαρισμενη και περιέργως έβγαζα πολύ πιο εύκολο και γεμάτο backhand. Στα off center δεν πρόλαβα να παίξω υπό πίεση για να δω πως ανταποκρίνεται. Τέλος ήταν και πιο ευκίνητη στα service. Νομίζω overall ειναι καλύτερο stick με την aero να παραμένει πιο διασκεδαστική. Αυτό το άνοιγμα της aero που σε πικάρει να σπάσεις καρπό, να ρίξεις κεφάλι για να σπιναρεις ειναι απόλαυση...... αν έχεις σωστή τοποθέτηση και το πετύχεις βέβαια. Τεσπα πολύ ωραία και η pure και σίγουρα παίζω καλύτερα με αυτήν. Την συνήθισα αμέσως. Τώρα τι κάνουμε που μου αρέσουν κ οι 2; :P...... και μετά το Πάσχα θα έχω την ευκαιρία να δοκιμάσω την yonex 98 ai. Μετά θα μένει η pure του 15 και τέλος. Ουφ αρκετα σας κούρασα :)

ith
06-04-15, 22:16
την εχω δοκιμάσει σε 23 & 24 (στην μηχανη μου αντιστοιχει συνηθως σε μεγαλυτερες τασεις σε αλλες μηχανες) με yonex poly tour pro 1.25mm & στα 25kg με multi.
ομοιως και την pure drive μαλιστα με διαφορα πλεγματα. Ειναι διαφορετικές ρακέτες οπως λες. Η PD μ αρεσει πολύ customized - της λείπει plow through πιστευω.
Εν πάση περιπτωσει σαν ρακέτες γενικά δεν ειναι του γουστου μου μονο και λογω μεγάλου προφιλ.

Χωρις να ειμαι ειδικος και πιθανώς να παιζω και χειρότερα απο σενα νομιζω αυτο που συχνα αναφέρεις για υπερβολικό ύψος δεν σχετιζεται με την ρακέτα ή το πλέγμα. Το υψος, το σπιν, το βάθος ειναι καθαρα θεμα κινησης. Οπως επισης κι αυτο που λες σε πικαρει να σπασεις καρπο... υποτιθεται οτι ολα αυτα σαν κινηση ειναι ιδια με οτι ρακετα κι αν παιζεις, αυτο που αλλάζει ειναι η ταχύτητα στις κινησεις αυτές. Οπως αλλάζεις την κινηση σου σε μια τζουφια μπάλλα, ετσι γινεται και στην ρακέτα... μηχανικά τελείως. Επισης την διαφορά στις ρακέτες την βλέπεις οταν παιζεις "βαριές" μπάλες - ειδικά σε κανα ρετουρ ή σαν racket head speed όταν σερβίρεις ή ευκολια κινησεων στο βολέ.

ΥΓ. Αν δεν εχεις αυριο τι να κανεις πήγαινε στον ομιλο ΑΘηνων, εχει πανελληνιο... θα εμπνευστείς ;)

kopa
07-04-15, 14:11
Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθεια σας. Είμαι νέος στο χώρο 25 χρονών αρκετά γυμνασμένος(εαν σας βοηθάει σαν πληροφορία), παίζω περίπου 2 μήνες καθημερινά και έχω ''αρρωστήσει'' με το άθλημα.
Έχω παίξει με 5,6 ρακέτες διαφορετικές και έχω ψιλο καταλάβει ότι οι 100ίντσες , γύρω στα 300γρ(άπλαιχτη) μου είναι φιλική στο χέρι.
Θα ήθελα τη βοήθεια σας τι ρακέτα μου προτείνεται, καινούρια ή μεταχειρισμένη. Το budjet μου προς διάθεση είναι γύρω στα 100,00ευρώ.
Απλά θα ήθελα μια ρακέτα που να μου κάνει για 2,3χρόνια. Να μην είναι για αρκετά αρχάριο και μετά απο 3 μήνες να πρέπει να την αλλάξω.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

alex66
07-04-15, 16:21
καλα μην το ψαχνεται , η ρακετα τελικα ειναι οπως το φαγητο που λενε περι ορεξεως κλπ. διαβαζω πιο πανω για την pure την εχω 10 μηνες και τελικα αποφασισω οτι δεν μπορω να ζησω αλλο μαζι της ,δεν μπορω την φιλοσοφια αιωρησης που εχει τελικα παρ ολες τις προσπαθειες που εκανα να την κρατησω για την δυναμη που εχει .εχει γινει σε αγωνα με την pure που δεν πηγαινε αλλο να την αλλαξω με την παλια αγαπημενη wilson και δω το φως .γι αυτο πιστευω οτι τελικα ειναι με οτι εχει συνηθισει κανεις και καλο ειναι οι αλλαγες ρακετας να ειναι σπανιες , τα χαρακτηριστικα καθε ρακετας μπορει να ειναι σημαντικα αλλα καταλαβα οτι και η φιλοσοφια της καθε εταιρειας ειναι εξισου σημαντικη.

DJTaurus
07-04-15, 18:09
καλα μην το ψαχνεται , η ρακετα τελικα ειναι οπως το φαγητο που λενε περι ορεξεως κλπ. διαβαζω πιο πανω για την pure την εχω 10 μηνες και τελικα αποφασισω οτι δεν μπορω να ζησω αλλο μαζι της ,δεν μπορω την φιλοσοφια αιωρησης που εχει τελικα παρ ολες τις προσπαθειες που εκανα να την κρατησω για την δυναμη που εχει .εχει γινει σε αγωνα με την pure που δεν πηγαινε αλλο να την αλλαξω με την παλια αγαπημενη wilson και δω το φως .γι αυτο πιστευω οτι τελικα ειναι με οτι εχει συνηθισει κανεις και καλο ειναι οι αλλαγες ρακετας να ειναι σπανιες , τα χαρακτηριστικα καθε ρακετας μπορει να ειναι σημαντικα αλλα καταλαβα οτι και η φιλοσοφια της καθε εταιρειας ειναι εξισου σημαντικη.

Alex με ποια Wilson ?

vkogios
08-04-15, 16:19
Φιλε μου τα χαρακτηριστηκα που αναφερεις (300g , 100in και 16χ19 κατα τη γνωμη μου) ειναι αυτα που οι περισσοτεροι απο τους clubers επιλεγουν για τις ρακετες τους και παιζουν για αρκετα χρονια, τωρα για το ποια μαρκα κ τι μοντελο αυτο ειναι καθαρα στο τι αρεσει στον καθενα απο μας. Με 100 ¤ μπορεις να βρεις σε καλη κατασταση καποια μεταχειρισμενη και καινουριο μοντελο(2013-2015). Αν μπορεις δοκιμασε διαφορες ρακετες για να δεις ποια σου κανει καλυτερα.

kopa
08-04-15, 17:28
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!

alex66
09-04-15, 18:58
Wilson blx pro open 2012

kopa
09-04-15, 19:41
Επειδή διαβάζω στα άρθρα και έχω χάσει λίγο τη μπάλα. Μήπως κάποιος μπορεί να μου πει 3,4 μοντέλα καλά για την περίπτωση μου. Σας ευχαριστώ!

Simplicius
09-04-15, 23:12
.
Πάρε και συ Pro Open (http://www.e-tennis.gr/racquets/adults/wilson/blx/wilson-blx-pro-open-racquet.htmll?utm_source=tennisnews_tennisforum&utm_medium=postApril15&utm_campaign=racketWilsonBLXProOpen)!

Όλοι σε αυτές κάποια στιγμή γυρνάνε / με....

lol

Antonis Kopanezos
10-04-15, 02:25
Thanks! :)

c1oud
10-04-15, 13:37
Δώσε 10 ευρώ παραπάνω και πάρε αυτή που μπορείς να την κρατησεις για πολύυ καιρό! http://www.tenniswarehouse-europe.com/Wilson_Juice_100_Racket/descpageRCWILSON-WJ100R.html (http://www.tenniswarehouse-europe.com/Wilson_Juice_100_Racket/descpageRCWILSON-WJ100R.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)
Είναι λίγο σκληρή αλλά αν είσαι και λίγο γυμνασμένος δε θα έχεις θέμα.

Simplicius
10-04-15, 16:51
.
Για να ακριβολογούμε, ισχύει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που αναφέρεις c1oud...
H BLX Pro Open θα είναι λίγο πιο δύσκολη στην αρχή (τους πρώτους 2-3 μήνες), αλλά με μεγαλύτερη διάρκεια σε βάθος χρόνου...
Η Juice 100 από την άλλη θα τον βοηθήσει στην πολύ αρχή, αλλά σε λίγο καιρό αυτή η τεράστια δύναμη να είναι μάλλον ανεξέλεγκτη...

Φυσικά, δε τα βγάζω από το μυαλό μου. Οι παρακάτω πίνακες του TW είναι (ελπίζω) κατατοπιστικοί:


http://s7.postimg.org/trf34ow0b/wilson_kopa1.jpg


http://s21.postimg.org/dfkikztuf/wilson_kopa2.jpg


Με ίδιο "sweetspot" η Juice έχει τεράστια δύναμη (λόγω του επίσης τεράστιου stiffness 73) παντού...

Αυτό είναι καλό για κάποιον αρχάριο και αρνητικό για κάποιον λίγο πιο προχωρημένο!

Έτσι ξέρω τουλάχιστον μέχρι σήμερα....

constantinos
21-04-15, 13:54
Παρακαλώ γνώμες από όσους έχουν παίξει με wilson blade 98s 18X16.
Ευχαριστώ.

DJTaurus
24-04-15, 11:54
Παρακαλώ γνώμες από όσους έχουν παίξει με wilson blade 98s 18X16.
Ευχαριστώ.

Μεγαλύτερο sweatspot από την 18x20, περισσότερη εύκολη δύναμη και μεγαλύτερη τάση για σπιν.... όλα αυτά προφανώς συνεπάγονται λιγότερο control. Στα υπόλοιπα είναι αδερφάκι της 18x20.... δλδ θέλει σωστή τοποθέτηση, γρήγορο swing για να βάλεις εσύ την δύναμη (players racket), ίδια αίσθηση αιώρησης/σκληρότητας και είναι νομίζω λίγο πιο flex στην επαφή. Γενικά δεν τις γουστάρω της S εκδόσεις όπως και την Steam 99s.... παραδίνουν εύκολο spin και σε συνδυασμό με την περισσότερη δύναμη είναι πιο δύσκολο να τις ελέγξεις.

Τον τελευταίο καιρό παίζω με την PD. Με το που την έπιασα αρχισα αμέσως να παίζω καλύτερα από την APD. Η γρηγορότερη της αιώρηση και το λιγότερο spin που παράγει συγχωρεί τα λάθη σε αντίθεση με την APD. Είναι μια πολύ εύκολη ρακέτα που την συνιστώ στον οποιοδήποτε... αν μπορεί να αντέξει την σκληρότητα της που είναι ένα τικ πιο πάνω της Aero. Eνα τικ χειρότερη σε slice/volley αλλά απείρως πιο εύκολη και λίγο πιο δυνατή σε forehand/backhand.... γενικώς σε προδιαθέτει να πιέζεις για winners χωρίς η μπάλα να πλέει με το παραμικρό όπως με την Aero. Θεωρώ ότι το παιχνίδι μου έγινε αμέσως καλύτερο και έπαιζα πιο φυσικά.... αλλά δημιουργήθηκε ένα άλλο θέμα. Οταν ξεκίνησα να παίζω με την Aero με ενοχλούσε η περιορισμένη της κινητικότητα στην διαδικασία του Service και συγκεκριμένα στην φάση που η ρακέτα κρέμεται πίσω από τον λαιμό και ξεκινάμε το τίναγμα (άνοδο) για την επαφή.... είχα συνηθίσει στην πιο ελαφριά Blade και η Aero με δυσκόλευε αρκετά. Με τον καιρό όμως την έμαθα σε βαθμό που να έχω τρομερά ποσοστά επιτυχίας 1ου Service με αυτοπεποίθηση και αρκετή δύναμη. Η Aero μπορεί να δίνει περισσότερο spin από την Pure αλλά στα service είναι πιο δύσκολο να κόψεις την μπάλα και νομίζω ευνοεί περισσότερο flat service δίνοντας και περίσσια ταχύτητα. Η Pure από την άλλη είναι ακόμα πιο ελαφριά από την Blade στα Service και όσο και να προσπάθησα με τίποτα δεν μπορούσα να βρω timing στην επαφή. Αν πάλι βρεις σωστό contact επειδή είναι πιο δυνατή ρακέτα πρέπει να κόψεις για να μπει μέσα... και σε αυτό το κομμάτι αν δεν είσαι έμπειρος συνήθως εμείς οι αρχάριοι με το κόψιμο κάνουμε αδύναμα service.... είναι δύσκολο να έχεις slice+δύναμη (ταχύτητα) και να είναι και μέσα. Περαν την αναποτελεσματικότητας που είχα με την Pure στο Service δεν μου αρέσει & καθόλου αυτή η ελαφρότητάς της (στο service). Κρίμα γιατί στα υπόλοιπα το παιχνίδι μου έγινε καλύτερο και έπαιζα χωρίς το άγχος της Aero... που αν δεν σπινάρω/σκεπάσω την μπάλα πρέπει να ελέγξω την δύναμη για να μείνει η μπάλα μέσα.

Η Pure δυστυχώς θα μπει αγγελία. Την επόμενη εβδομάδα μου έρχεται η Yonex ai 100.... για να δούμε τι ψάρια θα πιάσει και αυτή.

ith
24-04-15, 16:57
1. Tην 98s την εχω παιξει κι εγώ, δυνατή ρακέτα πολύ. Προσωπικά για μένα άβολη λόγω butt cap wilson. Δεν εχει την αισθηση απο τις παλιες blade 93 tour, θα έλεγα οτι εχει στα - αυτο που λεμε plastic feel.

2. DJ. Η PD λογω μικροτερου SW ειναι πιο γρήγορη σε σχεση με την APD. Αντιθετα με αυτο που λες για το σπιν, θεωρητικά θα επρεπε με την PD το χερι σου να παραγει περισσότερο spin. Σχετικά με την τροχιά της μπάλας ελεγξε το follow through και την κλειστή θέση των ποδιών. Αν παίζεις σε ανοιχτή θέση ή ημιανοιχτή ειναι λογικο να συμβαίνει κάτι τετοιο. Η yonex εχει διαφορετικο SW ... να περιμένεις να δεις κατι αρκετά διαφορετικό. Εγώ θα δοκιμαζα βαρη στην PD πριν αλλάξω.

DJTaurus
12-05-15, 18:31
Oι εντυπώσεις μου από τη Yonex AI100: Made in Japan.... η ποιότητα κατασκευής, φινίρισμα και βαφή είναι top. Μου φάνηκε ελαφρώς πιο αργή σε αιώρηση από την aero. Μεγαλύτερο sweatspot και δεν θα έλεγα ότι συγχωρεί τα flat χτυπήματα περισσότερο από την aero. Θέλει και αυτή προσοχή.... έβρισκα την μπάλα λίγο πιο μπροστά δλδ έβγαζα λιγότερο αγκώνα άρα είχα λίγο καλύτερη τεχνική... όχι όμως στα επίπεδα της Pure Drive που σε forehand/back είχα πιο τεχνικά χτυπήματα από τις aero/yonex. Η Yonex έχει μακράν το πιο σταθερό βολέ από όλες τις ρακέτες που έχω δοκιμάσει και το αυτό (προσθέστε και δύναμη) ισχύει για το smash της. Σε slice ήθελε περισσότερο προσπάθεια για να κοντρολάρω την μπάλα και να μην πάρει πολύ ύψος σε σχέση με την aero. Πολύ εύκολη και στο service ειδικά στο slice.... αν το βρεις είναι ακόμα πιο δυνατή από την aero σε flat service. Θα ήθελα την λαβή της λίγο πιο χοντρή... άλλοι λένε ότι είναι πιο χοντρή από τις L3 της αγοράς. Προτιμώ το butt cap της Aero που φουσκώνει στο κάτω μέρος. Αν σας αρέσει το flex στις ρακέτες θα την λατρέψετε... προσωπικά ψάχνω πλέγματα που να έχουν bite και η μπάλα να βουλιάζει στην επαφή ώστε να μην φεύγει αμέσως Στη Yonex αυτό το νιώθεις ακόμα περισσότερο και ήταν κάτι που λάτρεψα τις πρώτες ημέρες. Αυτό όπως καταλαβαίνεται μειώνει το rebound της μπάλας για αυτούς που αρέσκονται στα winner. Τα χτυπήματά μου είχαν περισσότερο top spin από την aero... θα έλεγα ότι παραδίνει top spin αλλά για κάποιον που παίζει δυνατά δεν τη λες και πιο κοντρολαρισμένη από την aero. Επειδή έχω διαβάσει και τις 220 σελίδες στο twforum γιαυτή την ρακέτα η κατάσταση είναι love or hate... έχει ένα χαρακτηριστικό που σε κάποιους δεν αρέσει και ήταν ο λόγος που την πούλησα. Η ρακέτα είναι muted.... ελάχιστη πληροφόρηση και αν κάνετε το λάθος και βάλετε πλέγμα χωρίς feel τα πράγματα μπορούν να χειροτερέψουν περισσότερο. Δεν μου έδινε ποτέ την αίσθηση της δύναμης που έβαζα... με αποτέλεσμα να ανοίγω περισσότερο το χέρι μου (δλδ λάθος τεχνική) νομίζοντας ότι έτσι θα βάλω περισσότερη δύναμη (έπαιξα με δυνατό αντίπαλο)... έτσι όλο το flex/κραδασμοί της ρακέτας στην επαφή πέρναγε στον αγκώνα μου. Απλά μου διέλυσε τον τένοντα κάτω από τον αγκώνα.... χρειάστηκα 1 ημέρα ξεκούραση για να πιάσω ρακέτα. Σε χαλαρό σωστό παίξιμο δεν θα έχετε πρόβλημα.... νιώθεις σα να κόβεις βούτυρο και το stiffness νομίζεις ότι είναι μικρότερο από αυτό που δίνει ο κατασκευαστής. Η ρακέτα όπως λένε και οι περισσότεροι τα κάνει όλα και συμφέρει χωρίς όμως να ξεχωρίζει σε κάτι... είναι στα περισσότερα αρκετά καλή. H αλήθεια έιναι ότι με την AI100 έβγαλα τα 2 καλύτερα μου forehand που έχω βγάλει μέχρι στιγμής. Παρόλα τα αρνητικά της, αυτή και οι babolat είναι οι 3ις αγαπημένες μου ρακέτες από όσες έχω δοκιμάσει. Απλώς έχω κολλήσει με την αιώρηση της aero... είναι μοναδική η αίσθηση της για εμένα. Και θέλω να δώσω ένα μπράβο στο @ith για το σχόλιο που έκανε ότι η aero στα off center είναι αδύναμη... ισχύει αλλά εξαρτάται από τις γωνίες. Δλδ οταν χτυπάς σε κλειστή γωνία καθώς κυνηγάς την μπάλα μπορείς να την επιστρέψεις με αρκετή δύναμη. Αυτό τον καιρό την έχω πλεγμένη με cyclone 1.25 στα 23 κιλά και πραγματικά έχει μαλακώσει αρκετά σε σχέση με το rpm blast.... απέκτησε και λίγο pop & είναι απόλαυση. Θα δοκιμάσω τα msv hex 1.23, black code 1.25 και poly tour spin και τέλος. Το Cyclone μέχρι στιγμής με αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο σε feel, spin και άνεση. Την Yonex την δοκίμασα σε cyclone και poly tour pro.... καλύτερο overall το cyclone... πιο δυνατό, σκληρό και χωρίς feel το YPTP.

Simplicius
12-05-15, 23:08
.
Φίλε Σάκη, θα ήθελα να κάνω δύο σχόλια στα όσα λες παραπάνω:

Α.

… (έπαιξα με δυνατό αντίπαλο)… ... έτσι όλο το flex/κραδασμοί της ρακέτας στην επαφή πέρναγε στον αγκώνα μου. Απλά μου διέλυσε τον τένοντα κάτω από τον αγκώνα.... χρειάστηκα 1 ημέρα ξεκούραση για να πιάσω ρακέτα. Σε χαλαρό σωστό παίξιμο δεν θα έχετε πρόβλημα....

Ακριβώς έτσι είναι! Σιγά σιγά, αποκτώντας όλο και περισσότερη εμπειρία θα καταλαβαίνεις ολοένα και πιο πολύ ότι τα πάντα (περί «κριτικής» μιας ρακέτας) είναι πολυυυυυυύ σχετικά, εφόσον άλλοι «εξω-ρακετικοί» παράγοντες επηρεάζουν πολύ το κρινόμενο αποτέλεσμα. Οπότε τα flex, τα πλέγματα και οι τεχνικές, τελικά πηγαίνουν περίπατο!

Φυσικά και δέχομαι την σπουδαιότητα των τεχνικών χαρακτηριστικών και της τεχνικής, αλλά όλα αυτά είναι συγκρίσιμα μόνο σε απολύτως ίδιες καταστάσεις – και όχι ως «γενικές παραδοχές» όπως ίσως μπορεί κάποιος να τις θεωρήσει διαβάζοντας τα παραπάνω… ¨Οπως είδες η ίδια ρακέτα με "εύκολο αντίπαλο" είναι φιλική στο χέρι και με δύσκολο αντίπαλο (με δυνατά χτυπήματα) "φονική"... Η ρακέτα και στις 2 περιπτώσεις είναι όμως η ίδια...


Β.

… Αυτό τον καιρό την έχω πλεγμένη με cyclone 1.25 στα 23 κιλά και πραγματικά έχει μαλακώσει αρκετά σε σχέση με το rpm blast.... απέκτησε και λίγο pop & είναι απόλαυση. Θα δοκιμάσω τα msv hex 1.23, black code 1.25 και poly tour spin και τέλος. Το Cyclone μέχρι στιγμής με αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο σε feel, spin και άνεση. Την Yonex την δοκίμασα σε cyclone και poly tour pro.... καλύτερο overall το cyclone... πιο δυνατό, σκληρό και χωρίς feel το YPTP…

Από τα παραπάνω που αναφέρεις καταλαβαίνω ότι το «feel» είναι ένα σημαντικό χαρακτηριστικό που αναζητάς στα πλέγματα. Εάν ισχύει, γιατί δεν πας σε πάχη 1.18 με 1.20 χιλ. που έχουν ομολογουμένως πολύ περισσότερη «αίσθηση» από τα παχύτερα; Έχεις δοκιμάσει κάποια λεπτότερα; Εάν όχι, μην έχεις ενδοιασμό ότι μπορεί να σπάσουν. Είναι πολύ δύσκολο, τουλάχιστον με πλέξιμο σε νορμάλ κιλά….

S.

ith
12-05-15, 23:27
Δοκιμασε το Cyclone Tour, αν σ' αρεσει το απλο θα πάθεις πλακα με το tour

vkogios
13-05-15, 16:25
Σάκη με την Ai 98 (310) έχεις παίξει;

DJTaurus
13-05-15, 16:33
Σάκη με την Ai 98 (310) έχεις παίξει;

Οχι αλλά θα ήθελα να την δοκιμάσω. Με όσους μίλησα από Ελλάδα που την έχουν δοκιμάσει μου είπαν ότι μοιάζει με την blade 98 18x20 αλλά λίγο πιο δυνατή. Από αυτά που διάβασα στο twforum λένε για περισσότερο control/άνεση και λιγότερη δύναμη από την ai100. Κακά τα ψέματα αν έχετε παρακολουθήσει το twfourm πρόκειται για το πιο συζητημένο stick του 14. Aν θυμάμαι καλά 4 δοκιμαστές του tw την έχουν στο προσωπικό τους best of. Αξίζει με τα χίλια να πάρετε το ρίσκο και να την αγοράσετε... δεν υπάρχει τομέας που να υστερεί.

vkogios
13-05-15, 16:44
Δεν μου τη στείλανε ποτέ για demo και εχω βολευτεί με δύο prestige pro

DJTaurus
13-05-15, 17:02
Δοκιμασε το Cyclone Tour, αν σ' αρεσει το απλο θα πάθεις πλακα με το tour

Thanks...συζητιέται αρκετά στο tw. Θα το δοκιμάσω.


.
Από τα παραπάνω που αναφέρεις καταλαβαίνω ότι το «feel» είναι ένα σημαντικό χαρακτηριστικό που αναζητάς στα πλέγματα. Εάν ισχύει, γιατί δεν πας σε πάχη 1.18 με 1.20 χιλ. που έχουν ομολογουμένως πολύ περισσότερη «αίσθηση» από τα παχύτερα; Έχεις δοκιμάσει κάποια λεπτότερα; Εάν όχι, μην έχεις ενδοιασμό ότι μπορεί να σπάσουν. Είναι πολύ δύσκολο, τουλάχιστον με πλέξιμο σε νορμάλ κιλά….

S.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και πάλι. Ο παρακάτω μου προτείνει να πάω σε 1.30 επειδή θεωρεί ότι ταιριάζει περισσότερο στα χαρακτηριστικά της ρακέτας.

I use the APD 2013 for clay (ezone ai 98 for hard courts) , after a year experimenting with several setups, i've settled with volkl cyclone 16 on the mains @47 and technifibre s-gut 17 @49 on the crosses. This setup plays well with good power, very good spin and decent feel for volleys and slice. The playability lasts several weeks for me with no arm issues. I think that you're using a powerful string setup on powerful sticks. If you increase the tension it will hurt, so i think you should try a 16 gauge poly at least on the mains, You can keep the 17 gauge for the crosses. (yes, you can play with a full poly hybrid)

Αλλη άποψη:

The APD is a powerful racquet and works well with a low powered poly strung at mid 40s tension which also allows the frame to flex to make best use of the active cortex technology.

Give any of the following low powered poly a try

Volkl V-Pro 17 (46/ 43.5 lbs on Star 5 )
Yonex Poly Tour Pro (46 / 43.5 lbs on Star 5 )


The other option is to go hybrid:

TierOne Tour Status 18 / Synthetic Gut (50 lbs)
Babolat RPM Blast 17 / Babolat N.VY (50 lbs)
Babolat RPM Blast 17 / Babolat Xcel (50 lbs)

Simplicius
13-05-15, 18:53
σάκη, στη θέση σου θα δοκίμαζα σε 1.20 με χίλια!

τα λεπτά πλέγματα έχουν α) καλύτερη αίσθηση της μπάλας, β) λιγότερη δύναμη (άρα μπορούμε να κτυπάμε πιο δυνατά για φάλτσα) και γ) μπορούν (και πρέπει) να πλεχτούν σε λίγο περισσότερα κιλά από τα χοντρά, παραμένοντας ωστόσο το ίδιο και περισσότερο φιλικά στο χέρι!

γενικά να γνωρίζεις ότι η "γενική ιδέα" είναι ότι "παίζουμε με το πιο λεπτό πλέγμα που μπορούμε και το οποίο δε σπάει γρήγορα" (πχ. πριν τις 10-12 ώρες).

S.

ith
13-05-15, 20:35
Σάκη, θα ήθελα να μοιραστώ το εξής το μαζί σου:

9/10 ατομα, οχι στο talk tennis αλλά γενικότερα μόλις αγοράσουν κάτι είτε τους αρέσει είτε όχι θα γράψουν "ποσο τρομερή ειναι αυτη η ρακέτα κτλ κτλ".
Πιστεύεις ισχύει? Κάποιος άλλος θα γράψει πως επαθε tennis elbow απο την y ρακέτα! Πιστεύεις ισχύει? Που θέλω να καταλήξω:

1. Πολλά απ αυτά που γράφεις ως προς το feedback των ρακετών που εχεις δοκιμάσει θα δεις οτι μάλλον ο ιδιος θα τα αναιρέσεις, διοτι σχετίζονται με την τεχνική (Αρα και την εξελιξη σου). Ισχυει πιθανώς και για μένα και για πολλους που θα ενθουσιαστούν με την αγορά τους. Στο talk tennis γράφονται και βλακείες, δες πχ το τοπικ με την graphene prestige 11/10.
2. Επειδή σ' ενδιαφέρει πολυ το τεχνικό κομμάτι της ρακέτας και δίνεις σημασία, πολύ καλά κάνεις (κι εγώ ήμουν και ειμαι λιγότερο) η χαρά στο τένις δεν ειναι αυτη αλλά το παιχνίδι. πχ. δεν φταιει η ρακέτα αν κάνουμε out!
3. Επειδή με απ ολες αυτες τις ρακέτες που εχεις αλλάξει σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα ήδη γνωρίζεις πολλά, σου προτείνω το εξής. Αγόρασε μια ρακέτα με λαβή και σχήμα κεφαλιού που να σε βολεύει με τα εξης specs και αρχισε το customization που να 'ναι καλά ο Μάνος έχει φτιάξει ενα υπερπλήρη οδηγό στα Ελληνικά.
head: 100
BL: 31-32cm
stiffness: 58-65
beam: 19-22mm
SW: 305-315

Με κάτι τετοιο νομιζω εχεις ολα τα περιθώρια να την χτίσεις οπως θες.

ΥΓ. To cyclone tour μην το παρεις 1.20, κάνει αρκετό streching στο πλέξιμο και πλεγμένο πλησιάζει νορμαλ αρχικής διατομής 1.20.
ΥΓ2. Τα παραπάνω τα γράφω τελείως φιλικά και κυρίως να σε αποτρέψω απο ασκοπες αγορές. Πιθανώς να εχεις την άνεση οπότε τότε δεν ειναι πρόβλημα. Τις αγοράζεις για να τις κάνει demo και αυτο ειναι πολύ καλό γιατι μετα εχεις ο ιδιος άποψη.

Καλα παιχνίδια

DJTaurus
19-08-15, 14:00
Θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για τις πολύτιμες συμβουλές τους όλον αυτό τον καιρό. Μετά από πολύ κόπο και "χρήμα" βρήκα μια ρακέτα που να με καλύπτει στο επίπεδο που βρίσκομαι κατά 90%.... το τέλειο θα ήταν να είχε 100αρι κεφάλι και λίγο περισσότερο control στο approach (για winner) που σου δίνει η 18χ20... αλλά παίρνεις άλλα θετικά σε σχέση με την 18χ20... το τέλειο δεν υπάρχει... όλα τα βάζουμε στην ζυγαριά. Οι δοκιμές δεν σταματάνε απλά τώρα ξέρω ότι έχω μια ρακέτα που με ευχαριστεί όσο το δυνατόν περισσότερο.

http://i58.tinypic.com/71qkcn.jpg

Οι ρακέτες που δοκίμασα αυτό τον χρόνο είναι οι παρακάτω. Όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι εδώ ή σε pm με μεγάλη μου χαρά να του πω 2 λόγια:

PS97
Juice
99S
Όλες τις 18χ20 Blade από το 11 και μετά. 2013 16χ19&S και 2015 S
Pro Open
Blx Five
Burn 100ULS
SixOne 18x20
Ai98&Ai100
Si100
Xi98
APD13
PD13&15
Graphene Instinct MP
Graphene Speed MP
Youtek Speed Pro,MP, Prestige S και Extreme MP
Prince Tour 100
Volkl V1 Organic MP

Αυτές τις μέρες θα δοκιμάσω την Babolat Pure Control και ίσως σύντομα τις V Core Tour G 310 και Prince Tour 100 Pro.

Εύχομαι και άλλοι αναποφάσιστοι σαν και εμένα να καταλήξουν κάποτε.... :p

Simplicius
21-08-15, 10:01
Θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για τις πολύτιμες συμβουλές τους όλον αυτό τον καιρό.

Πολύτιμες δε λες τίποτα!!!
Έχεις δώσει ένα σκασμό λεφτά σε ρακέτες!!!
Καλά η "ελληνική" ρακετούλα του Στέφανου δε σου έκανε?
Πας και δίνεις χρήμα στο Γερμανούς????
Τς, τς, τς...
Χαχαχαχα

DJTaurus
21-08-15, 10:22
Πολύτιμες δε λες τίποτα!!!
Έχεις δώσει ένα σκασμό λεφτά σε ρακέτες!!!
Καλά η "ελληνική" ρακετούλα του Στέφανου δε σου έκανε?
Πας και δίνεις χρήμα στο Γερμανούς????
Τς, τς, τς...
Χαχαχαχα

Δεν έχουν σχέση οι ρακέτες ρε συ. Η καινούρια ειναι σαν την blade 18x20 με περισσότερη εύκολη δύναμη και σπιν χωρις να χάνει σε feel. Πιο σταθερή από την παλιά. Από τον masterplay την πήρα. Δες ποσο εχει στο site. Ήταν ρίσκο που μου βγήκε γιατί ειχα βρει ήδη άτομο που αν δεν μου αρεσε την αγόραζε στα 150 ευρώ. Όλα καλά όλα ανθηρά. :P

Simplicius
21-08-15, 12:41
Δεν έχουν σχέση οι ρακέτες ρε συ. Η καινούρια ειναι σαν την blade 18x20 με περισσότερη εύκολη δύναμη και σπιν χωρις να χάνει σε feel. Πιο σταθερή από την παλιά.

Περίεργο, αυτό. Εάν δεις τα χαρακτηριστικά παρακάτω, μόνο σε "feel" πρέπει να υπερέχει η καινούργια από την παλιά.
Ίσως λόγω μεγαλύτερου swingweight να σου φαίνεται η νέα πιο δυνατή, αλλά αυτό είναι σαν να βάλεις 2 γραμ. στη θέση 12 της παλιάς. Αυτά που της λείπουν δηλαδή. Τίποτα περισσότερο.
¶λλα για να το λες, έτσι θα είναι. Είπαμε, τα τεχνικά χαρακτηριστικά κάτι λένε, αλλά σίγουρα δεν τα λένε όλα...
:D



WILSON 2015 Blade 98S 18X16 (http://www.tennis-warehouse.com/reviews/B98GS/B98GSreview.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)

Head Size: 98 sq. in MP
Length: 27 inches
Weight: Strung β€” 11 oz Unstrung β€” 10.4 oz
Tension: 51-61 Pounds
Balance: 4 Pts Head Light
Beam Width: 20.6mm
Composition: Braided Graphite/Basalt
Flex: 61
Grip Type: Sublime
Power Level: Low-Medium
String Pattern: 18 Mains / 16 Crosses
Mains skip: 7T, 9T, 7H, 9H
Two Piece
No Shared Holes
Swing Speed: Fast
Swing Weight: 329
Twist Weight: 13.82


WILSON 2013 Blade 98S 18X16 (http://www.tennis-warehouse.com/reviews/BLD98S/BLD98Sreview.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)

Head Size: 98 sq. in MP
Length: 27 inches
Weight: Strung β€” 10.9 oz Unstrung β€” 10.4 oz
Tension: 50-60 pounds
Balance: 4 Pts Head Light
Beam Width: 21.5mm
Composition: Basalt
Flex: 64
Grip Type: Wilson Sublime
Power Level: Low-Medium
String Pattern: 18 Mains / 16 Crosses
Mains skip: 8T, 10T, 8H, 10H
One Piece
No Shared Holes
Swing Speed: Medium-Fast
Swing Weight: 321
Twist Weight: 14.13

DJTaurus
21-08-15, 14:07
Simpl δες και το review της καινούριας στο tw. Το αναφέρουν κ αυτοί οτι ειναι πιο solid και ισορροπημένη. Η παλιά ήταν υπερβολική στο spin όπως και η 99s κατι που δεν μου αρεσε καθόλου. Ανεξέλεγκτη.

ith
21-08-15, 14:21
Σάκη η σωτηρία σου και πολλών άλλων εδώ μέσα (βάζω και τον εαυτό μου)

1. Βlock στο talk tennis
2. Demo 20 ρακέτες χωρις χαρακτηριστικά / μάρκα
3. Capital Control (τσεκαρε και το αντιστοιχο θρεντ για να δεις οτι σε αγαπάω, υπάρχει τροπος να αγοράσεις και παλι απο το αγαπημενο twe)

Διαλέγεις και παίρνεις...
Ομοίως για τα πλέγματα και τα μπαλάκια (έρχεται και αυτη η ώρα νομίζω ε!!)

ΥΓ. Οταν παίζεις μια ρακέτα, προσπαθείς να επιβεβαίωσεις το review ή να δεις αν τελικά η ρακέτα ταιριάζει στο παιχνίδι σου? Καθε ρακέτα ειναι διαφορετική στον αντίστοιχο παίκτη.

DJTaurus
21-08-15, 15:10
Οταν παίζεις μια ρακέτα, προσπαθείς να επιβεβαίωσεις το review ή να δεις αν τελικά η ρακέτα ταιριάζει στο παιχνίδι σου? Καθε ρακέτα ειναι διαφορετική στον αντίστοιχο παίκτη.

Τρελός είσαι ρε ? :p...επειδή μου άρεσε δλδ στην αρχή η yonex ai98 εκεί να μου το κοπανάς μέχρι και τώρα :p. Aν δεν μου αρέσει μια ρακέτα πάμε παρακάτω χωρίς πολλά πολλά. Μόνο με την APD ασχολήθηκα αρκετά προσπαθώντας να την δαμάσω επειδή γουστάρω Nadal και μόνο γι'αυτό. Τέσπα στην Blade 18x20 είχα καταλήξει να γυρίσω. Από τύχη διάβασα πολλά θετικά σχόλια και μίλησα με αρκετούς που την έχουν Ελλάδα οπότε είπα να πάρω το ρίσκο της δοκιμής και έδεσε το γλυκό...για το αρχάριο επίπεδο που βρίσκομαι είναι just. Πάμε να ασχοληθούμε με πλέγματα τώρα και άμα περισσεύουν όλο και κάτι θα αγοράζουμε σε ρακέτα. Σε δουλειά να βρισκόμαστε να βάζουμε αγγελίες.

Simplicius
21-08-15, 15:18
.
Γιάννη, οι συμβουλές σου είναι αντίστοιχες με εκείνες του " 3 τρόποι για να κόψετε το τσιγάρο! " !!!
Αφού είμαστε άρρωστοι οι άνθρωποι! Κόβετε αυτό??? Χαχαχα

Σάκη, ναι το βλέπω. Εβαλα και τα link στα rewiews.
Αυτό που συμβαίνει (το τσέκαρα τώρα) είναι ότι ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ TW ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΝΑ 'ΝΑΙ...
Και οι δυο ρακέτες κανονικά έχουν ίδιο πάχος πλαισίου... Αλλά για το τι συμβαίνει ακριβώς σας έχω βιντεάκια. Θα τα βάλω αργότερα...


επειδή γουστάρω Nadal και μόνο γι'αυτό.
Τελικά κανείς δεν είναι τέλειος!!! ΧΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ

Για τη νέα σου ρακέτα προτείνω πλέγμα κάτι σε 36L !!!!!!
Να βουλώσεις τις τρύπες κάπως...

ith
21-08-15, 20:41
Ασε ρε Σάκη...
Αφου για καθε ρακέτα που αγοράζεις ο προλογος και ο επιλογος ειναι στο "talk tennis ειπανε..." :P
Μιας και θα αρχίσεις τις επενδύσεις στα πλέγματα τώρα, βάζω στοιχημα οτι σε 3 μηνες θα εχεις αγοράσεις ERT 300.
Θυμισου με!!

"give it a go and see what you think" :cool:

chemicalgoo
21-08-15, 23:53
Θεωρώ πως είναι καταστροφικό μέσα σε 13 μήνες να έχεις δοκιμάσει 30 ρακέτες. Όλη αυτήν την περίοδο προσαρμογής σε κάθε νέα ρακέτα αν την είχες δώσει στο να γίνεις καλύτερος παίχτης τώρα θα έπαιζες 2 φορές καλύτερα.

ith
22-08-15, 00:07
Βασικα η περιοδος αυτή δεν ολοκληρώθηκε ποτε, με 1 και 2 φορές δεν καταλαβαινεις την ρακέτα.
Ποσο μάλλον οταν την πλεκεις και με διαφορετικα πλέγματα καθε φορά.
Απο την άλλη, τπτ δεν παει χαμένο. Σιγουρα εχει βγάλει καποια συμπεράσματα και σιγουρα το διασκεδάζει.

DJTaurus
22-08-15, 00:13
Θεωρώ πως είναι καταστροφικό μέσα σε 13 μήνες να έχεις δοκιμάσει 30 ρακέτες. Όλη αυτήν την περίοδο προσαρμογής σε κάθε νέα ρακέτα αν την είχες δώσει στο να γίνεις καλύτερος παίχτης τώρα θα έπαιζες 2 φορές καλύτερα.

Εξαρτάται διότι παίζω 6 φορές την εβδομάδα. ¶ρα το 1 χρόνος ειναι σχετικό. Ειναι καταστροφικό διότι κατέβηκα σε τουρνουά με ρακέτες που ειχα για μερικές ημέρες η άλλαζα ρακέτα και κατα την διάρκεια του game... οτι να ναι :P Οπως το βλέπω τώρα για μια αντικειμενική γνώμη σε μια ρακέτα απαιτείται ενα ελάχιστο διάστημα ενός μήνα αλλα μπορώ πλέον να καταλάβω εξαρχής αν αξίζει να ασχοληθώ μαζί της η όχι. Αρκετές από αυτές τις ρακέτες δεν τις αξιολόγησα επαρκώς γιατί δεν τις δοκίμασα με αρκετά πλέγματα η τις άλλαζα και μέσα σε 2 εβδομάδες. Και ειναι και το θέμα τις βελτίωσης όπου μια δύσκολη ρακέτα στο παρελθόν όσο ανεβαίνεις την παίζεις διαφορετικά. Για παράδειγμα η Blade ήταν ο λόγος που γράφτηκα στο forum και τελικά παλι σε αυτήν κατέληξα. Βλέπω αθλητές και προπονητές που δεν έχουν δοκιμάσει άλλο πλέγμα η ρακέτα από αυτά που τους έμαθαν οι προπονητές τους να χρησιμοποιούν οταν ήταν μικροί. Παίζουν εκπληκτικό τέννις και δεν ασχολούνται με τα γύρω γύρω. Ελπίζω κ εγώ τώρα να ηρεμήσω κάπως και να ασχοληθώ με την τεχνική μου γιατί δεν μου περισσεύουν κιόλας για να τα δίνω σε ρακέτες.

Vagelis?
30-10-15, 00:34
Καλησπέρα σε όλους!
Δεν ανοίγω νέο νήμα, αυτό που με ενδιαφέρει και μένα είναι η αλλαγή ρακέτας.
Είμαι 35 χρονών και αρχάριος.
Παίζω εδώ και δύο μήνες περίπου και αγόρασα μία ρακέτα πιο πολύ για να συνηθίζω να παίζω με μία συγκεκριμένη και να μην αλλάζω συνέχεια στις προπονήσεις.
Π'ηρα λοιπόν μία Prince airo3 yellow rebel που βρήκα σε καλή τιμή και τα χαρακτηριστικά της είναι οκ για αρχάριο.

Τα παραθέτω για να μου πείτε τη γνώμη σας:

Head Size: 105 in²
Weight: 270g unstrung
Balance: 24.5 cm
Length: 26 inches
String Pattern: 16 x 19

Λοιπόν το πρόβλημά μου είναι το εξης:
Ενώ είναι μια άνετη ρακέτα και πετυχαίνω κατά βάση το sweetspot και και την κίνηση κάνω αρκετά σωστά και έγκαιρα, τα χτυπήματά μου είναι αδύναμα.
Στο forehand περνάω το φιλέ, αλλά για να έχω βάθος πρέπει να βάλω πάρα πολύ δύναμη.
Στο backhand με το ζόρι περνάω το φιλέ.

Σκέφτομαι λοιπόν μήπως πουλήσω την Prince (λογικά δε θα δυσκολευτώ είναι καινούργια, χάνοντας μερικά λεφτά, βέβαια) και πάρω μία άλλη που να μου δίνει περισσότερη δύναμη. Όποιος έχει λίγο χρόνο, λοιπόν, ας μου προτείνει κάποια καλύτερη για το επίπεδό μου, πάντα, αλλά να την κρατήσω αρκετό καιρό.
Επίσης το κόστος να μην ξεπερνάει τα 120¤ (από Ελλάδα ή εξωτερικό ή και μεταχειρισμένη, δε με πειράζει).

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Φιλικά,
Βαγγέλης

ith
30-10-15, 01:17
Βαγγέλη αν ειναι η ρακέτα σου εχει μηκος 26 ιντσες οπως εγραψες ειναι παιδική. Λογω της περιορισμενης ροπής που παράγεται εξαιτιας του μηκους της ειναι αδυναμη για ενηλικο. Αν εχεις κανει τυπογραφικό (οπως και στην ισορροπια) τότε πιθανώς κάνεις κάποιο τεχνικό λάθος στα χτυπηματα σου. Η ρακέτα ειναι ιδανική για αρχάριο και αρκετά δυνατή (εφόσον δεν την εχεις πλέξει σε υπερβολικά υψηλή τάση, >26kg)

Vagelis?
30-10-15, 01:47
Ναι sorry 27 ίντσες είναι και 34,5 balance.
Copy paste απο λαθος site εκανα.
Είδα τα χαρακτηριστικά πάνω στη ρακέτα τώρα που το πες φίλε ith.

Οπότε μάλλον βιάζομαι να μάθω, μόλις βελτιωθεί η τεχνική μου θα βελτιωθούν και τα χτυπήματα;
Το πλέξιμο είναι 26 συν πλην 2 όπως λέει πάνω στη ρακέτα, δεν το έχω αλλάξει...

nik_marin
13-11-15, 14:05
Ποιο ειναι το μοντέλο της ρακέτας γιατί το Link δεν ειναι ανενεργό ?

nik_marin
13-11-15, 14:09
.
Πάρε και συ Pro Open (http://www.e-tennis.gr/racquets/adults/wilson/blx/wilson-blx-pro-open-racquet.htmll?utm_source=tennisnews_tennisforum&utm_medium=postApril15&utm_campaign=racketWilsonBLXProOpen)!

Όλοι σε αυτές κάποια στιγμή γυρνάνε / με....

lol

Ποιο ειναι το μοντέλο γιατί το link δεν δουλεύει ?

Simplicius
13-11-15, 16:37
.
nik_, η ρακέτα (το νέο μοντέλο της) είναι ΑΥΤΗ (http://www.tenniswarehouse-europe.com/Wilson_Pro_Open_Racket/descpageRCWILSON-WPOR.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr).

Προσοχή! Η ρακέτα αυτή είναι "κλώνος" της Aero Pro, με ότι αυτό σημαίνει για τα χέρια σου...
Αλλά τουλάχιστον το παθαίνεις με τα μισά λεφτά!!!! lolll

:confused:

nik_marin
14-11-15, 21:16
.
nik_, η ρακέτα (το νέο μοντέλο της) είναι ΑΥΤΗ (http://www.tenniswarehouse-europe.com/Wilson_Pro_Open_Racket/descpageRCWILSON-WPOR.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr).

Προσοχή! Η ρακέτα αυτή είναι "κλώνος" της Aero Pro, με ότι αυτό σημαίνει για τα χέρια σου...
Αλλά τουλάχιστον το παθαίνεις με τα μισά λεφτά!!!! lolll

:confused:
Ρώτησα για την ποιό πάνω γιατί διάβασα καλά λόγια...
Κάι ιδικά το "όλοι σε αυτήν γυρίζουν..."
Ποιός ο λόγος που επιφέρει τραυματισμούς (αν κατάλαβα καλά) ?

Παίζω τέννις περίπου δυο χρόνια μέ μια Prince shark o3 πόυ πήρα μεταχειρισμένη καί είναι μπλεγμένη με head sonic pro 24kg.
Εχω μπεί στήν διαδικασία αναζήτησης ρακέτας όπου να μήν ξανά ασχοληθω μέ το θέμα ρακέτας...
Εxω στό μυαλό μού την head speed MP.
Κάθε πρόταση δέκτη...
Χρήματα μέχρι 140
βάρος από αυτά πού έχω διαβάσει στα 300~310.
Καί νά είναι φιλική στα χέρια μού ...

Ευχαριστώ.
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/14/bc151496048c1553f558989024936e26.jpg

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

DJTaurus
18-03-16, 16:57
Duel G 100 / DR100

25942595259625972598

paulos318is
31-03-16, 10:02
Καλημέρα και από εδώ,

Θα ήθελα τη βοήθεια σας ωστε να αλλάξω τη ρακέτα μου την οποία βιαστηκά αγόρασα μετά από 2-3 μαθήματα.... Επέλεξα την Wilson Juice 100 UL ( http://www.tennis-warehouse.com/Wilson_Juice_100UL/descpageRCWILSON-J100UL.html (http://www.tennis-warehouse.com/Wilson_Juice_100UL/descpageRCWILSON-J100UL.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr) ) η οποία είναι μπροστόβαρη μεν, αλλά διαπιστώνω ότι είναι αρκετά ελαφριά, με αποτέλεσμα κάποια χτυπήματα να παίρνουν αρκετό ύψος... Δεδομένου ότι με βολεύει καλύτερα το one handed backhand, κοιτάζω προς Υonex μεριά σε βάρος 300 gr (ή λίγο πιο πάνω)....Οποιεσδήποτε προτάσεις για επιλογή νέας ρακέτας ή συμβουλές για βελτίωση της υπάρχουσας είναι καλοδεχούμενες....

DJTaurus
31-03-16, 10:44
Οι yonex όπως και οι banolat έχουν ιδιαίτερη αισθηση που ειναι λίγο ρίσκο να προχωρήσεις σε αγορά χωρίς πρώτα να έχεις δοκιμάσει. Σε φιλους μου αρχάριους προτείνω την graphene (προηγούμενο μοντέλο) head speed MP. Plug n play ρακέτα τα κανει όλα καλα και συμφέρει :P

Αν επιμένεις σε yonex κοιτα την dr100 η αν βρεις την πιο παλιά xi100. Σε babolat την pure drive 300gr μοντέλο 15 η 13 και σε Wilson την καινούργια ultra 100... δεν την έχω παίξει αλλά διαβάζω καλα λόγια... στην ουσία ο αντικαταστάτης της juice αν και έχει ιδια spec με την pro open. Μπορείς βέβαια να περιμένεις να δοκιμάσεις και τις καινούργιες burn fst 99 και 99s. Σε prince την 100p texextreme... γλυκιά, άνετη ρακέτα με control και decent σπιν παρά το 18x20.

Simplicius
31-03-16, 16:54
... είναι μπροστόβαρη μεν, αλλά διαπιστώνω ότι είναι αρκετά ελαφριά, με αποτέλεσμα κάποια χτυπήματα να παίρνουν αρκετό ύψος...

Παύλο, θέλεις να εξηγήσεις καλύτερα το παραπάνω;

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω άρθρο...

Trajectory and Spin Definitions (http://twu.tennis-warehouse.com/learning_center/trajectory_info.php?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)

Όπως βλέπεις:

δυνατές ρακέτες = χαμηλή τροχιά
αδύναμες ρακέτες = ψηλή τροχιά μπάλας.


Θεωρητικά μια πιο βαριά ρακέτα είναι πιο δυνατή, ΟΚ με αυτό.
Αλλά η δικιά σου ρακέτα είναι ήδη πάρα πολύ δυνατή.

Οπότε το πρόβλημα δεν είναι στην κυριολεξία η ρακέτα και το βάρος της, αλλά το επίπεδό σου.
Μια πιο βαριά ρακέτα, λογικά θα κάνει τα πράγματα πολύ χειρότερα...

Το πρόβλημά σου είναι προφανώς η αργή ταχύτητα του swing σου
σε συνδυασμό με τη πλέξη 16x18 που δεν βοηθάει επίσης, λόγω του
α) ότι είσαι αρχάριος και δεν έχεις καλή τεχνική και
β) ότι το swing weight της συγκεκριμένης ρακέτας (320) είναι ψηλό για κάποιον που παίζει τόσο λίγο καιρό.

Εάν η διάγνωση του προβλήματος που έκανα είναι σωστή, τότε (βάσει τεχνικών χαρακτηριστικών) θα σε βοηθούσε η επιλογή κάποιας από τις παρακάτω....


Yonex EZONE Ai Lite

Babolat Pure Drive Lite

Babolat Pure Strike 100

Head Graphene XT Radical S

Volkl Organix V1 MP

Volkl Super G 6

Wilson Burn 100 Team


Τέλος, αφού ψάχνεσαι με βελτίωση, ρίξε μια ματιά και στο άρθρο για την επιλογή - βελτίωση ρακέτας (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CF%82), εδώ στο φόρουμ.

Πάντως προσωπική μου άποψη είναι ότι το πρόβλημά σου ΔΕΝ θα λυθεί με customization σε αυτή τη ρακέτα. Καλύτερα να πάρεις άλλη...

Όπως είπα, θεωρώ ότι το swingweight της είναι πολύ για σένα και κάθε βάρος που προσθέτουμε (εκτός από το κάτω μέρος της λαβής) το κάνει ακόμα μεγαλύτερο.


Καλή τύχη!

S.

:cool:

Simplicius
01-04-16, 00:20
.
Επίσης, πριν προχωρήσεις σε μια αγορά νέας ρακέτας μπορείς να κάνεις και μια απλή δοκιμή σε αυτή που ήδη έχεις, για να δεις εάν όπως πιστεύεις το πρόβλημα είναι θέμα βάρους ή κάτι άλλο...

Πρόσθεσε πρόχειρα με μονωτική ταινία(όπως περιγράφεται στην παράγραφο "Νομίσματα και άλλα (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CF%82)") τέσσερα 10λεπτα (2+2) σε κάθε εσωτερική πλευρά του λαιμού της ρακέτας σου, ανάμεσα στη λαβή και το στεφάνι. Αυτό θα αυξήσει το βάρος της κατά 17 περίπου γραμ. με μια μικρή σχετικά αύξηση του swingweight. Εάν με αυτό το setup παίξεις καλύτερα, τότε ή την κρατάς με έξτρα βάρος ή παίρνεις κάποια άλλη βαρύτερη...

Και τέλος, όπως θα σου πει και ο ith σε λίγο, δοκίμασε διάφορες ρακέτες πριν αγοράσεις κάποια!!!
;)

paulos318is
02-04-16, 21:30
Δηλαδή το πρόβλημα οφείλεται κυρίως στο ότι είμαι αρχάριος....άρα πιστεύεις ότι δεν ήταν καλή επιλογή για πρώτη μου ρακέτα ε; Αυτό με τη δοκιμή μακάρι να υπήρχε εδώ στην Ελλάδα, αλλά ευρισκόμενος στην επαρχία, δεν νομίζω να μπορώ να δοκιμάσω προτού καταλήξω σε ρακέτα, εκτός αν ξέρεις κάποιο κατάστημα που να το επιτρέπει....Επίσης κάτι άλλο που δεν κατάλαβα...αναφέρεις ότι η ρακέτα μου είναι ήδη πάρα πολύ δυνατή, ενώ λες και ότι μια πιο βαριά ρακέτα είναι πιο δυνατή....δεδομένου ότι η ρακέτα μου χαρακτηρίζεται ως ελαφριά κατά γενική παραδοχή, μπορείς μήπως να μου εξηγήσεις πως συνδέεται η δύναμη με το βάρος της; σε ευχαριστώ πάντως που με βοηθάς με τις γνώσεις σου...

Simplicius
06-04-16, 09:56
.

...μπορείς μήπως να μου εξηγήσεις πως συνδέεται η δύναμη με το βάρος της; ...

Φίλε Παύλο, τα γράφει όλα εδώ:

Static Weight (Στατικό Βάρος): Static weight (ή απλά weight) είναι το βάρος της ρακέτας, όπως το αντιλαμβανόμαστε... (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CF%82)

Δεν έχει νόημα να κάνω copy-paste το ένα θέμα μέσα στο άλλο...

:confused:

DJTaurus
09-04-16, 20:51
Ενημερωτικά αυτές τις ημέρες ο Coric παίζει με DR98...


https://www.youtube.com/watch?v=swXQaaAToJw

captain
17-04-16, 10:49
Πάντως Tsonga μάλλον απογοητεύτηκε απο την pure aero ήδη απο το australian open και έβαψε την aero pro του 13 με τα χρώματα της pa για το Μόντε Κάρλο...2747

DJTaurus
17-04-16, 11:38
Πάντως Tsonga μάλλον απογοητεύτηκε απο την pure aero ήδη απο το australian open και έβαψε την aero pro του 13 με τα χρώματα της pa για το Μόντε Κάρλο...2747

Δεν βρήκα κάπου ότι έπαιζε εξαρχής με PA και όχι aero με PJ PA. Έχεις βρει info η το τσέκαρες μόνο σου από close up shots; Πάντως είχα διαβάσει ότι ο tsonga παίζει με apd στα 347gr και 63 stiffness μετρημένη πλεγμένη και μετά από χρήση που το stiffness πέφτει. Τεσπα για μένα η PA είναι σαφώς καλύτερη της apd μόνο και μόνο για το καλύτερο feel και το αυξημένο plow. Οποιος μπορεί να την controllarei δεν θα βρει κάτι καλύτερο για ξεμαλλιασμα :p

captain
17-04-16, 14:41
Δεν βρήκα κάπου ότι έπαιζε εξαρχής με PA και όχι aero με PJ PA. Έχεις βρει info η το τσέκαρες μόνο σου από close up shots; Πάντως είχα διαβάσει ότι ο tsonga παίζει με apd στα 347gr και 63 stiffness μετρημένη πλεγμένη και μετά από χρήση που το stiffness πέφτει. Τεσπα για μένα η PA είναι σαφώς καλύτερη της apd μόνο και μόνο για το καλύτερο feel και το αυξημένο plow. Οποιος μπορεί να την controllarei δεν θα βρει κάτι καλύτερο για ξεμαλλιασμα :p
http://www.tenniswarehouse-europe.com/player.html?ccode=JTSONGA (http://www.tenniswarehouse-europe.com/player.html?ccode=JTSONGA&lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)
Τα χρώματα ειναι της αερο και στην αρχή του 2016 απο φωτογραφίες σε τραϊνινγκ. Αλλά απο επίσημο ειδησεογραφικό σιτε οχι δεν εχω διαβάσει κάτι.

paulos318is
18-04-16, 12:20
Έχοντας καταλήξει στην αγορά της Υοnex EZONE DR 100 L και εφόσον δεν υπάρχει διαθέσιμη στο μέγεθος λ3 σε ελληνικά site, η αγορά της από το tennis warehouse φαντάζει μονόδρομος....θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πως στην ευχή μπορώ να επιλέξω χορδές της Υοnex και όχι κάποιας άλλης εταιρείας όπως μου υποδεικνύει η επιλογή ''choose a string''....γιατί απ' ότι βλέπω η εξής επιλογή περιέχει μόνο χορδές άλλων εταιρειών...εγώ θέλω η ρακέτα να μην έρθει βέβαια άπλεχτη, αλλά στην εμφάνιση που ήδη έχει στην εικόνα, με χορδές δηλαδή της Υonex με το σήμα της εταιρείας...αν κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει πως μπορεί αυτό να γίνει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων...

amarg1969
18-04-16, 13:42
Το σημα (της μαρκας της ρακετας) το βαφουν με στενσιλ, οποιο πλεγμα κι αν επιλεξεις. Αν τωρα θες συγκεκριμενα πλεγμα της Yonex, δε χανεις τιποτα να στειλεις ενα mail. Απαντουν ταχυτατα. Αλλα για να μην εχει επιλογή, πιθανοτατα δεν εχουν στοκ

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Alkis
19-04-16, 12:00
Έχοντας καταλήξει στην αγορά της Υοnex EZONE DR 100 L και εφόσον δεν υπάρχει διαθέσιμη στο μέγεθος λ3 σε ελληνικά site, η αγορά της από το tennis warehouse φαντάζει μονόδρομος....θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πως στην ευχή μπορώ να επιλέξω χορδές της Υοnex και όχι κάποιας άλλης εταιρείας όπως μου υποδεικνύει η επιλογή ''choose a string''....γιατί απ' ότι βλέπω η εξής επιλογή περιέχει μόνο χορδές άλλων εταιρειών...εγώ θέλω η ρακέτα να μην έρθει βέβαια άπλεχτη, αλλά στην εμφάνιση που ήδη έχει στην εικόνα, με χορδές δηλαδή της Υonex με το σήμα της εταιρείας...αν κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει πως μπορεί αυτό να γίνει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Πρέπει στο "Choose a String Group" να επιλέξεις All strings για να σου βγάλει όλες τις επιλογές στο "Choose a string". Κάτω στο τέλος θα βρεις τα πλέγματα της Yonex.
Επίσης καλά είναι να τους ζητήσεις να σου βάψουν το σήμα της yonex με stencil γιατί εμένα στη τελευταία αγορά ήρθε χωρίς αυτό. Για εμένα ήταν αδιάφορο, αλλά αν το θέλεις ζήτησέ το.

jeep2008
21-04-16, 10:37
Το στενσιλ δεν 'μενει' σε ολες τις χορδες.Στις περισσοτερες ξεβαφει μετα απο 1-2 μερες.

Ind.Des.
23-08-16, 10:17
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα για κάτι τόσο απλό, θα ρωτήσω εδώ.

Πρόσφατα προχώρησα σε αλλαγή ρακέτας και πήρα μια μεταχειρισμένη Yonex ai 100 και την λάτρεψα. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι το grip της αν και 3αρι είναι πιο μεγάλο με το βασικό grip και οριακά βολικό για το χέρι μου, και με το overgrip μεγαλώνει και δεν το νιώθω πολύ βολικά.
Έπαιζα χωρίς overgrip για κάποιο καιρο και ήμουν εντάξει, αλλά φθαρθηκε και 4-5 overgrip που δοκίμασα είναι είναι χοντρά είτε παίζονται για 2 ώρες....

Ξέρουμε κάποιο πολύ λεπτό βασικό grip ώστε με το overgrip να είμαι άνετος;

Έχοντας και μία Dunlop m5 και την Head XT Radical S της κοπέλας μου μπορώ να πω ότι είναι αισθητά λεπτότερες με το overgrip.

Jorge
23-08-16, 11:34
Το λοιπόν...
Το πιο λεπτό της Prince το οποίο μειώνει το μέγεθος του grip (όπως λένε τουλάχιστον)
www.tennis-point.com/prince-resithin-1er-black-0086180151900000.html (https://www.tennis-point.com/prince-resithin-1er-black-0086180151900000.html?refID=partnerseiten/kooperationen/gr/tennisnews/banner) (στο εσωτερικό δεν ξέρω αν το έχει κάποιο μαγαζί)
Το παρακάτω μου είχε πει ο Παχιάκος πως είναι το πιο λεπτό της Wilson, το έχει κιόλας στο μαγαζί του
www.e-tennis.gr/accessories/replacement-grips/replacement-grips-wilson/wilson-feather-thin-replacement-grip.html (http://www.e-tennis.gr/accessories/replacement-grips/replacement-grips-wilson/wilson-feather-thin-replacement-grip.html?utm_source=tennisnews_tennisforum&utm_medium=postAug16&utm_campaign=gripWilsonFeatherThinReplacement)
¶λλο ένα είναι το ProThin της Tourna (όχι το ProTour. Είναι το πιο λεπτό της Tourna με πάχος 1.25mm και ίσως το πιο λεπτό από όλα
http://tennisphilosophy.gr/shop/index.php?route=product/product&path=1929_1939_1940&product_id=3960

Και αυτά είναι από τα πιο λεπτά overgrip της αγοράς
www.e-tennis.gr/accessories/overgrips/overgrips-wilson/wilson-pro-overgrips-sensation-12-pack.html (http://www.e-tennis.gr/accessories/overgrips/overgrips-wilson/wilson-pro-overgrips-sensation-12-pack.html?utm_source=tennisnews_tennisforum&utm_medium=postAug16&utm_campaign=overgripWilsonProSensation)

Ind.Des.
26-08-16, 11:10
Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Δοκίμασα χθες να παίξω με 2 overgrip αφού αφαίρεσα το βασικό...πανωλεθρία καθώς άλλαξε η ισορροπία της ρακέτας και δεν μου άρεσε καθόλου η αίσθηση.

Μάλλον θα παραγγείλω ένα λεπτό βασικό και θα πειραματιστώ με το πάχος του overgrip.

Simplicius
26-08-16, 12:28
.
Μιχάλη, σου έχω απαντήσει και εγώ στο σχετικό topic για το μέγεθος της λαβής ΕΔΩ. (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?2788-Increase-grip-size/page2)
:)

Nick
03-12-16, 00:24
Καλησπέρα. Ρωτάω εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα. Έσπασα τη ρακέτα μου και πάω για καινούργια αναγκαστικά. Είμαι μεταξύ των Head Speed Touch MP, Head Graphene XT Radical MP και Head Graphene XT Instict MP. Με τη Radical έπαιζα αλλά έλεγα μήπως κάνω μια αλλαγή. Έχει κανείς καμμιά άποψη.

Nick
03-12-16, 17:38
Καλησπέρα. Ρωτάω εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα. Έσπασα τη ρακέτα μου και πάω για καινούργια αναγκαστικά. Είμαι μεταξύ των Head Speed Touch MP, Head Graphene XT Radical MP και Head Graphene XT Instict MP. Με τη Radical έπαιζα αλλά έλεγα μήπως κάνω μια αλλαγή. Έχει κανείς καμμιά άποψη.

Τελικά βρήκα την instict προσφορά στο e-tennis (http://www.e-tennis.gr/tennis-racquets/adults/head.html?p=1&utm_source=tennisnews_tennisforum&utm_medium=postDec16&utm_campaign=racketHead) 99 ευρώ επειδή ήταν demo και την παρήγγειλα. Είχα και ένα εκπτωτικό κουπόνι και μου βγήκε κουτί στα 92 ευρώ. Απλώς έχει 3άρα λαβή και έγω μάλλον θέλω 5άρα. Καμμιά ιδέα πώς να την παχύνω;

TUPAC_RIP
03-12-16, 23:58
Τελικά βρήκα την instict προσφορά στο e-tennis (http://www.e-tennis.gr/tennis-racquets/adults/head.html?p=1&utm_source=tennisnews_tennisforum&utm_medium=postDec16&utm_campaign=racketHead) 99 ευρώ επειδή ήταν demo και την παρήγγειλα. Είχα και ένα εκπτωτικό κουπόνι και μου βγήκε κουτί στα 92 ευρώ. Απλώς έχει 3άρα λαβή και έγω μάλλον θέλω 5άρα. Καμμιά ιδέα πώς να την παχύνω;
Ή βαζεις καποιο πιο παχη grip ή/και overgrip ή διπλο overgrip ή heat shrink sleeve. Προσοχη ομως γιατι θα αλλαξει η ισσοροπια της ρακετας. Επισης οι ακμες των bevels θα εξωμαλινθουν και θα εχεις αλλη αισθηση στο χερι.

Jorge
04-12-16, 00:03
Στην HEAD δεν υπάρχει πρόβλημα με τα μεγάθη της λαβής, αυτό είναι και το πλεονέκτημά τους.
Αλλάζει η παλέτα και βάζεις όποιο μέγεθος λαβής θέλεις. Μίλα με το e-tennis (http://www.e-tennis.gr/tennis-racquets/adults/head.html?p=1&utm_source=tennisnews_tennisforum&utm_medium=postDec16&utm_campaign=racketHead) που την αγόρασες, θα στο φτιάξουν αυτοί εκεί με κόστος 10-15 ευρώ (νομίζω).

Nick
04-12-16, 17:56
Μου την εχουν στειλει ήδη...και μάλλον αύριο θα την παραλάβω οπότε δύσκολο να μου τη φτιάξουν αυτοί. Ξέρεις μήπως πού αλλού μπορώ να απευθυνθώ για να μου τη φτιάξουν ή έστω από πού μπορώ να παραγγείλω την παλέτα;

Nick
04-12-16, 17:58
ή βαζεις καποιο πιο παχη grip ή/και overgrip ή διπλο overgrip ή heat shrink sleeve. προσοχη ομως γιατι θα αλλαξει η ισσοροπια της ρακετας. επισης οι ακμες των bevels θα εξωμαλινθουν και θα εχεις αλλη αισθηση στο χερι.

αυτό που λες είναι μια λύση απλώς από l3 θέλω να την κάνω l5 και φαντάζομαι θα πειραχτεί πολύ το βάρος και η ισορροπία της.