PDA

Επιστροφή στο Forum : αστοχια



deadman
11-11-14, 02:54
Γεια παιδια. Δεν ξερω αν το βαζω στο σωστο θεμα αλλα τεσπα :p Ειμαι αρχαριος στο τεννις και το κυριο θεμα που με προβληματιζει ειναι οτι πολλες φορες δεν πετυχαινω την μπαλα. Δλδ ερχεται προς εμενα (προφανως μιλαω για σχετικα καλα χτυπηματα οχι για πολυ σιγανα) και εγω πανικοβαλομαι και πετυχαινω αερα. Δεν ξερω γιατι γινεται αυτο και τι κανω λαθος... Βεβαια το κανουν και αλλοι αρχαριοι απο οτι παρατηρω αλλα οσο να'ναι με ριχνει ψυχολογικα. Θα προτιμουσα χιλιες φορες να πετυχαινα ολες τις μπαλες και ας πηγαιναν στον θεο που λεμε παρα να παω να την χτυπησω και να μην την πετυχαινω. Αυτο κυριως γινεται οταν ερχεται με δυναμη προς το μερος μου και εγω βρισκομαι στην base line. Τι πιστευετε κανω λαθος;

Simplicius
12-11-14, 00:45
.
Φίλε dead, δεν ξέρω με ποιά ρακέτα παίζεις σήμερα αλλά σίγουρα μια πιο μεγάλη ρακέτα πχ. ΣΑΝ ΑΥΤΗ (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3601-Yonex-E-Zone-107-Rally-%28L3%29-%CE%A0%CE%A9%CE%9B%CE%97%CE%A3%CE%97) θα σε βοηθούσε σίγουρα να βρίσκεις πιο εύκολα και πιο συχνά τη μπάλα. Η ρακέτα σίγουρα δεν είναι πανάκεια, αλλά είναι μια καλή αρχή για να αρχίσεις να αποκλείεις σιγά σιγά κάποιες παραμέτρους που επηρεάζουν την αστοχία σου...

Ως προς την τεχνική (για την οποία υπάρχουν άλλοι πιο ειδικοί να σου απαντήσουν) πιστεύω ότι θα πρέπει να κοιτάς τη μπάλα όταν ξεκινάει μακρυά από τον αντίπαλο και να μην περιμένεις να τη δεις στα 2 μέτρα για να πάρεις θέση - δηλ. για να ανοίξεις προς τα πίσω το χέρι και να εισαι έτοιμος να τη κτυπήσεις προς τα πίσω.

Επίσης, το να φέρνεις πριν το κτύπημα το "άλλο" χέρι (εκείνο που δεν κρατάει τη ρακέτα) μπροστά και να την ακολουθείς στη διαδρομή της (κάτι σαν σκόπευτρο δηλαδή) επίσης βοηθάει.

Τέλος, ρίξε μια ματιά σε αυτό το βιβλίο (http://www.creationray.com/my-books/about/), κάτι θα πάρεις και από εκεί.

Υστ.: Και λέω τα παραπάνω γιατί υποθέτω ότι τα κλασικά "πήγαινε σε οφθαλμίατρο" και "πάρε έναν προπονητή" δεν είναι αυτά που περιμένεις να σου πούμε...

Ελπίζω να βοήθησα...

ith
12-11-14, 01:15
εγώ προτείνω να χαλαρώσεις, ειναι φυσιολογικό αυτο που σου συμβαίνει και είναι θέμα χρόνου να διορθωθεί.
Θα βοηθήσει να παρακολουθείς την κίνηση του χεριού έτσι ώστε να διακρίνεις αν η μπάλα έρχεται με topspin, backspin (τύπου slice), sidespin ή flat. Θα σε βοηθήσει επίσης να βάλεις το σώμα σου σε σωστότερη θέση (δώσε σημασία στην γρήγορη προετοιμασία) και στην συνέχεια να έχεις ένα σωστό σημείο επαφής. Σκοπός να είναι να "διαβάσεις" την μπάλα και να την χτυπήσεις έχοντας τα πόδια σου σταθερά.

Επίσης προσπάθησε να παίξεις με αντιπάλους με τέτοιες δυσκολες μπάλες, θα συνηθίσεις... και προς θεού μην απογοητεύεσαι και μην αγχώνεσαι. Παίζουμε τένις για απόλαυση. Αλλος αποκτάει τενιστικές ικανότητες σε 2 μήνες άλλος σε 3 χρόνια! Άλλος θα μείνει για πάντα χομπίστας κι άλλος θα κανει πρωταθλητισμό.
Σημασία έχει κάθε φορά να το χαίρεσαι!

deadman
12-11-14, 07:32
Σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια για τις απαντησεις σας!
Μιας και ειδα το υστερογραφο του simlicius πρεπει να αναφερω οτι εχω λιγη μυωπια στο ενα ματι και πολυ αστιγματισμο στο αλλο... Βεβαια χωρις γυαλια βλεπω καλα (οχι τελεια πχ δεν μπορω να διαβασω με ευκολια τι γραφει στον πινακα του αμφιθεατρου ο καθηγητης) γιατι χρησιμοποιω το ματι που δεν εχει πολυ μυωπια. Βεβαια οταν παιζω τεννις δεν φοραω γυαλια και ειναι γεγονος οτι μου εχει περασει απο το μυαλο οτι ισως αν παρω φακους θα βοηθησει...
Οσον αφορα την ρακετα δεν εχω ακομα διοτι στον ομιλο που πηγαινω μας δινουν δικες τους στην ωρα της προπονησης. Κατα τα αλλα θα προσπαθησω να εφαρμοσω τις συμβουλες σας παιδια και να μην αγχωνομαι καθε φορα που ερχεται η μπαλα προς εμενα :p Απλα νιωθω ασχημα σε αυτο γιατι σε αλλα κοματια δειχνω προοδο και ειναι ευχαριστημενος ο προπονητης μου αλλα με ξενερωνει και μου δημιουργει πολυ ασχημη ψυχολογια και για την συνεχεια της προπονησης οταν δεν πετυχαινω την μπαλα...
Επισης simlicius αν μπορεις εξηγησε μου λιγο περισσοτερο αυτο που λες για το χερι που να χρησιμοποιω ως σκοπευτρο γιατι δεν το καταλαβα ακριβως...

Simplicius
12-11-14, 09:46
.
Εννοώ αυτό που βλέπεις στη φωτογραφία STEP TWO (http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/tennis/skills/4230728.stm) δηλ. την τρίτη από επάνω.
Στιγμιαία, λίγο πριν το κτύπημα της μπάλας, η παλάμη του άλλου χεριού βρίσκεται περίπου στο σημείο που θα χτυπηθεί στη συνέχεια η μπάλα (φωτογραφία STEP THREE).
Παράλληλα η κίνηση αυτή (χέρι με ρακέτα ανοικτό πίσω και χέρι χωρίς ρακέτα ανοικτό μπροστά) σε βοηθάει στην καλύτερη περιστροφή του σώματος.

DownTheLine
25-11-14, 16:15
Ειναι δυσκολο να σου πει καποιος απο το ιντερνετ γιατι δε βρισκεις την μπαλα. Ο πλεον αρμοδιος ειναι, προφανως, ο προπονητης σου που σε βλεπει κιολας.

Παρ'ολα αυτα, το πιθανοτερο για μενα ειναι οτι αργεις να ανοιξεις το swing σου και να παρεις θεση και ετσι, οταν ξεκινας να κανεις την κινηση σου, η μπαλα σε εχει ηδη κλεισει. Γενικα, ειναι πολυ πιο ευκολο να βρεις την μπαλα, οταν αυτη ειναι μπροστα σου και δεν σε εχει κλεισει.

Θα σε βοηθησει πολυ και αυτο που λεει ο σιμπλισιους, να δειχνεις δηλαδη με το ελευθερο χερι την μπαλα και να μην την αφησεις να περασει πισω απο αυτο, οντας τεντωμενο.