PDA

Επιστροφή στο Forum : babolat aero pro team vs babolat pure drive lite



alexsylas
19-10-14, 22:26
Καλησπέρα σας,
θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας για αυτές τις δύο ρακέτες. Που πλεονεκτεί η κάθε μία έναντι της άλλης και μια γενική συγκριτική κριτική.
Ευχαριστώ.

ith
20-10-14, 00:30
Η ουσιαστική διαφορά των 2 μοντέλων είναι στο λαιμό... γενικά πρόκειται για 2 σχεδόν ίδιες ρακέτες. Η aeropro team είναι πιο δυνατή ρακέτα και λιγότερη φιλική στο χέρι εν αντιθέσει με την pure drive lite λόγω της χαμηλότερης σκληρότητας και της διαφορετικής κατανομής βάρους. Αν είσαι άνδρας, πάνω απο 160cm & 60kg θα σου πρότεινα να πας στην pure drive (original, οχι την light weight). Έχει πολύ μικρή διαφορά βάρους, πιο οπισθόβαρη αρα ευέλικτη στης κινήσεις και ούτως η αλλως ο σκληρός σκελετός και των 3ων προσδίδει αρκετή δύναμη. Η επιπλέον μάζα θα σε βολέψει μακροπρόθεσμα σε πολλά, επίσης σημαντικό είναι ότι θα την πουλήσεις πολύ πιο εύκολα γιατί εμπορικά έχει μεγαλύτερη απήχηση. Ακόμα να ξέρεις ότι αυτο τον καιρό βγαίνουν τα νέα μοντέλα pure drive και μπορείς να την αγόρασεις κανουργια σε χαμηλές τιμές (τουλάχιστον στο ιντερνετ). Πουλάνε κι εδώ στο φορουμ καποιοι χρήστες σε καλές τιμές.

ΥΓ. Οι σκληρές babolat (οπως αυτές που αναφέραμε) είναι ιδιαίτερες ρακέτες. Εύκολες αλλά κατά την γνώμη μου χωρίς καλή τεχνική μπορεί να σε οδηγήσουν σε τραυματισμούς. Θεωρώ ότι θέλουν πολύ χαλαρό χέρι - ελεύθερη κίνηση κατά το swing. πχ. http://www.youtube.com/watch?v=GyeYDUVh_OQ Γι' αυτό και θεωρώ οτι δεν απευθύνονται σε αρχάριους.

Simplicius
20-10-14, 23:09
Μόνο pure drive lite από εμένα, λόγω του "φυσιολογικότερου" stiffness...
Οι άλλες δυο για εμένα είναι "σκοτώστρες"...
Αλλά αυτή είναι καθαρά μια προσωπική άποψη.