PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια ρακέτα είναι καλύτερη για μένα;



Mr. Pol
09-10-14, 16:11
Παιδιά καλησπέρα ,

Θα το εκτιμούσα αν μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος έμπειρος παίκτης του τέννις. Είμαι σχετικά νέος στο άθλημα, έπαιζα για 2 χρόνια στο γυμνάσιο αλλά από τότε σταμάτησα. Σκέφτομαι να ξεκινήσω πάλι σαν χόμπι. Είμαι 30 ετών. Θέλω να αγοράσω μια ρακέτα και πήγα στα intersp...t. Ο υπάλληλος μου πρότεινε να αγοράσω ρακέτα που να είναι ανάμεσα στο αρχάριο και το μέτριο επίπεδο για να την κρατήσω για χρόνια. Είπε ότι στην αρχή θα με δυσκολέψει λίγο αλλά μετά θα είναι οκ. Μου πρότεινε λοιπόν μία ρακέτα της HEAD με όνομα SONIC PRO 270 GR με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

Τεχνικά χαρακτηριστικά:
Technology: Metallix
ARCORE
Beam: 23mm
Head Size: 645cm²/100in²
Weight (unstrung): 270g/9.5oz
Balance (unstrung): 330mm/1/2HL
Length: 685mm/27in
Grip Size: 0-5
String Pattern: 16/19

Κοστίζει 70 ευρώ. Μου είπε ότι οι 100 ίντσες είναι σχετικά μικρή διάμετρος για αρχάριο αλλά θα την εκτιμήσω αργότερα.

Το ερώτημα είναι αν συμφωνείτε μαζί του και αν έχετε να προτείνετε κάποιες άλλες για το επίπεδο μου μέχρι 70 ευρώ.

Ευχαριστώ!

ith
09-10-14, 16:51
Αν και δεν ξερω αν ειμαι εμπειρος για να σου απαντήσω...Αν ξεκινήσεις μαθήματα, θα σου δώσουν ρακέτα. Μην βιαστείς να αγοράσεις. Τα λόγια του πωλητή είναι θεωρητικά σωστά, στην πράξη δημιουργούμε ανάγκες που δεν υπάρχουν ή θεωρούμε λάθος επιλογές κι αυτο μας οδηγεί στο να αλλάζουμε πολλές ρακέτες. Αν ήσουν σε καλο επίπεδο και αποκτήσεις καλη επαφή σύντομα τα χαρακτηριστικά της ρακέτας που θα σου ταιριάζουν ειναι:

beam: 18-22
Head size: 95-100in²
Balance: 31.5-32.5cm
static weight: 300 - 325gr

Κατα την γνώμη και θεωρητικά πάντα, μια ρακέτα με τα παραπάνω χαρακτηριστικά θα σου κάνει συντροφιά για αρκετά καιρό. Κι αυτη θα χρειαστεί ισως να την αλλάξεις αναλογα την εξελιξη σου αλλα θα σου πάρει καιρό. Σαν πρώτη ρακέτα τώρα ισως σου φανεί λίγο ζόρικη, γι αυτο αν εχεις την δυνατότητα δανεικής προτίμησε την. Για αρχή θεωρώ καλή μια:

beam: 21-24
Head size: 102 - 107in²
Balance: 32.5-33.5cm
static weight: 285 - 310gr

Το grip size ειναι το μεγεθος της λαβής, το pattern για μενα δεν παιζει ιδιαίτερο ρόλο (εκτος απο ακραιες καταστασεις πχ. 14χ16), το υλικό σίγουρα παίζει ουσιαστικο ρόλο.

Σαν επίλογο, ξαναλέω... μην βιαστείς να αγοράσεις, βολέψου με κάτι δανεικό ή έστω μεταχειρισμένο. Πάρε κι άλλες γνώμες.

Jorge
09-10-14, 17:05
Mr. Pol συμφωνόντας με τον ith θα σου έλεγα κι εγώ να μην βιαστείς να αγοράσεις ''όπλο'' :) και να βολευτείς με μια δανεική, αν βρεις.
Από εκεί και πέρα αν ξεκινήσεις μαθήματα υπάρχει και η δυνατότητα να σε δανείσει, στα μαθήματα τουλάχιστον, ο προπονητής σου μια ρακέτα. Μπορεί να σου προτείνει και αυτός κάποια βλέποντάς σε.
Αν πάλι προτιμήσεις να κινηθείς χωρίς προπονήσεις με δασκάλο να ξέρεις πως υπάρχουν εμπορικά καταστήματα εξειδικευμένα στο χώρο του τένις. Στην Αθήνα υπάρχουν σίγουρα γιατι το έχω γυρίσει σχεδόν όλα. Εγώ θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε κάποιο ή σε κάποια απο αυτά και όχι στα INTERSPORT. Από ιδία πείρα μπορώ να σου πω πως οι πωλητές των INTERSPORT είναι άσχετοι από το αντικείμενο.
Φυσικά υπάρχει πάντα και η αγορά του διαδικτύου.
Η απόφαση δική σου.
Και... Καλή επανένταξη στον χώρο του τένις... :)

Mr. Pol
09-10-14, 17:58
Παδια σας ευχαριστω και τους 2 για τις απαντήσεις. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας και θα ξεκινήσω με κάτι δανεικό.

Simplicius
09-10-14, 23:12
Ποια ρακέτα είναι καλύτερη για μένα;

Φίλε μου άσε τις δανεικές ρακέτες, θέλεις μια ποιοτική και φτηνή ρακέτα για να παίζεις σταθερά με αυτή και να τη συνηθίσεις!

Αγοράζεις AYTH σήμερα (http://www.sportsdirect.com/wilson-envy-blx-tennis-racket-743089)!

Λαβή δίαλεξε L3. Με 45 ευρώ (με τα μεταφορικά) στο σπίτι σου!

Καλορίζικη και καλά παιχνίδια! . - (τελεία και παύλα) lol

:cool:

Υστ.1: Κάποια στιγμή σύντομα θα χρειαστεί να αλλάξεις το "αρχικό" πλέγμα με ένα πολυεστερικό.
Οπότε υπολόγισε ακόμα 15 ευρώ για υλικό και εργασία. Το MSV Focus Hex 1.18 που έχω εγώ στα 24 κιλά της ταιριάζει τέλεια.
Ένας φίλος, σε παραπλήσιο με σένα επίπεδο, που τη δοκίμασε πρόσφατα την καταβρήκε - αφού βελτιώθηκε το παιχνίδι του 1000%!

Τα "σωστά" χαρακτηριστικά της (πλεγμένη δηλαδή) είναι αυτά:

Ηead Size:100 sq. in.
Length: 27 in
Strung Weight:283.5g
Balance: 0 pts EB
Swingweight: 296
Stiffness: 62
Beam Width: 22.5mm
Composition: Basalt
Power Level: Medium
Stroke Style: Medium
Swing Speed: Medium
String Pattern: 16 Mains / 20 Crosses


Υστ. 2: Ο υπάλληλος στα Intersport στα είπε πάντως μια χαρά. Ακριβώς αυτά είναι τα χαρακτηριστικά μια ρακέτας που πρέπει να προτείνει ένας σωστός επαγγελματίας σε κάποιον στο επίπεδό σου.
Και το λέω αυτό γιατί κάποιοι άλλοι με παραπλήσιο επίπεδο (ονόματα δε λέμε) πήγαν σε "εξειδικευμένα τενιστικά μαγαζιά" (επίσης ονόματα δε λέμε) και έφυγαν με την Aero Pro του Nadal...

:eek:

ith
10-10-14, 02:16
Εσείς οι 2 πρέπει μια μέρα να παίξετε ενα σετάκι!!

Jorge
10-10-14, 02:31
Εγώ δεν επιδεικνύω την ικανότητά μου στο τένις μέσα από τα φόρουμ.
Εγώ ίσα-ίσα του είπα του ανθρώπου (του Mr. Pol) να ρωτήσει και κάποιον πιο σχετικό από εμάς, όπως είναι οι προπονητές και τα εξειδικευμένα καταστήματα του χώρου. Και είπα την εμπειρία μου από 2 επισκέψεις μου σε INTERSPORT πρόσφατα και από την κουβέντα που έκανα με πωλητή που δεν ήξερε ούτε καν τι είναι το νούμερο grip και πως το επιλέγουμε. Κι από και πέρα είπα ας κάνει ότι νομίζει αυτός, ας ψωνίσει ότι του αρέσει.
Και μου πετάχτηκε ο Simplicius να μας πει πως εγώ αγόρασα την AeroPro Drive. Θα βάλουμε τον Simplicius δραγουμάνο στην τσέπη μας!
Ούτε δανεικά του ζήτησα για να πάρω την ΟΠΟΙΑ ρακέτα θέλω ΕΓΩ ούτε θα του πάρω την άδεια τι θα ψωνίσω.
Κατάλαβες αδερφέ τι γίνεται? Θα μας κάνει ο Simplicius κουμάντο στην τσέπη μας τι θα ψωνίζουμε!

ith
10-10-14, 02:42
δεν θα κρίνω τι είπε ο ενας στον άλλο. Δεν με αφορά... ομως σχετικά με την αντιπαλότητα σας επειδή ειναι κρίμα, προτείνω από την μια την αποφυγή προσωπικών σχολίων - εμπαιγμούς και από την άλλη αν κάποιος πει και "κάτι παραπάνω" μπορούμε να το παραβλέψουμε. (αρκεί να μην ειναι προσβλητικό, αν ειναι προσβλητικό τότε με την πρώτη ευκαιρία του κάνουμε ένα overhead πάνω του | αστειάκι :p)

darkkon
10-10-14, 14:57
όντως είναι καλύτερα να παίξεις με δανεική μέχρι να βρεις τα χτυπήματα και το στιλ σου.
οι ρακέτες του Nadal, Federer, Djokovic κτλ κατ' αρχάς είναι παλιά μοντέλα που τα βάφουν οι εταιρείες σαν τα καινούρια για να τα μοσχοπουλάνε. Οι επαγγελματίες μόλις βρουν κάτι που τους ταιριάζει (και το βρίσκουν σε νεαρή ηλικία) δεν το αλλάζουν. Έχουν μια ρακέτα πχ ο Nadal την παλιά Babolat Cortex και την τροποποιούν όπως τους βολεύει με βαρη κτλ. και φυσικά αλλάζουν ρακέτα δλδ πλέγμα μόλις αλλάζουν μπάλες, δεν τους νοιάζει το κόστος!
Οπότε και εσύ να βρεις αυτό που ταιριάζει στο στιλ σου και να έχεις υπ' όψιν σου ότι τα πολυεστερικά πλέγματα αν παίζεις συχνά χρειάζονται πολύ συχνά αλλαγή και δεν είναι για ευαίσθητους αγκώνες (μιλάω εκ πείρας) :p

Mr. Pol
10-10-14, 19:44
Ευχαριστώ ξανα όλους για τις απαντήσεις!

aminias
10-10-14, 20:07
Κι οταν αποφασισεις να θυμασαι οτι στο site μπορεις να βρεις ρακετες μεταχειρισμενες σε αριστη κατασταση ,καλοσεταρισμενες και σε καλη τιμη.
Εγω τουλαχιστον εχω να πω τα καλητερα!!!

tennisnews
13-10-14, 00:39
Σας πληροφορούμε πως ποστς που περιλαμβάνουν σχόλια και εκφράσεις υβριστικές, συκοφαντικές και γενικά δεν τηρούν τους όρους χρήσης του φόρουμ θα διαγράφονται οριστικά και οι χρήστες τους θα διαγράφονται προσωρινά από το φόρουμ. Μη μας αναγκάζετε να το κάνουμε αυτό και κρατήστε το επίπεδο σε κόσμια επίπεδα.

Οι προσωπικές κόντρες και αντιπαλότητες μεταξύ των μελών δεν ενδιαφέρουν κανέναν, πόσο μάλλον αποτρέπουν την συλλογική συμμετοχή και συζήτηση.

Ας προσπαθήσουμε να κάνουμε το φόρουμ αυτό πηγή ιδεών για το ελληνικό τένις και όχι αρένα μονομάχων...

http://www.tennisforum.gr/faq.php

atomgr
13-10-14, 14:36
Εγώ θα έλεγα να πάρεις μία δικιά σου ρακέτα. Ο λόγος είναι ότι συνήθως δεν βρίσκεις την ίδια και δεν είσαι σίγουρος αν η λαβή σου ταιριάζει η οι χορδές.
Πάρε μία να την φέρεις σιγά σιγά στα μέτρα σου και μετά βλέπεις.
Έχω πολλά παραδείγματα που μετά από καιρό παίρνουν στο τέλος ακριβή άσχετη ρακέτα μιας που ποτέ δεν κατάλαβαν τι ακριβώς χρειάζονται. Έτσι κι αλλιώς με τον καιρό και αν παίζεις συχνά θα αλλάξεις ρακέτα. Θα έχεις δυναμώσει θα έχεις φτιάξει την κίνηση σου και θα ζητάς άλλα πράγματα.
Γι αυτό είναι προτιμότερο να κρατήσεις κάτι σταθερό στην όλη εξίσωση και αυτό που μπορείς άμεσα να κρατήσεις σταθερό είναι η ρακέτα.

Simplicius
16-10-14, 22:28
Pol, μην παραλείψεις - κάποια στιγμή στο μέλλον - να μας πεις τι τελικά έκανες και ποιές ήταν οι εντυπώσεις-εμπειρίες σου.
Είναι καλό να υπάρχει μια ανατροφοδότηση μέσα στο φόρουμ, για όλους τους επόμενους που θα έχουν παρόμοιες απορίες!