PDA

Επιστροφή στο Forum : ποια ρακέτα είναι καλύτερη?



dimitrisfederer
03-09-14, 21:40
Σκέφτομαι να αγοράσω μια από τις εξής: Wilson juice 100L, Wilson juice 100, Wilson pro staff 100L.
Είμαι μέτριος παίχτης (3,5), αμυντικός κυρίως, κυνηγάω πολύ μπάλα, με αρκετά καλή τεχνική για το επίπεδό μου, με γρήγορα swings, δεν έχω πολύ δυνατά χτυπήματα, η δύναμη οφείλεται κυρίως στην ταχύτητα και την εκρηκτικότητα των κινήσεων.
Η προηγούμενη ρακέτα μου ήταν η Wilson pro staff torch 7.1.
Από αυτές που θέλω να αγοράσω δοκίμασα τη Wilson juice 100L, είναι καλή ρακέτα που δίνει πολύ δύναμη και spin στην μπάλα, αλλά επειδή έχει balance ελαφρώς HH 1 point η γενική αίσθηση ήταν λίγο παράξενη ιδιαίτερα όσον αφορά τον χειρισμό της αφού η προηγούμενη ρακέτα μου ήταν πολύ ελαφριά 265gr και balance HL 4 points. Ήμουνα πολύ ευχαριστημένος από αυτή τη ρακέτα αλλά θέλω να την αλλάξω γιατί είναι πολύ ελαφριά. Μάλιστα συνέβη το εξής περίεργο, με την παλιά ρακέτα όταν έπαιζα με παίκτες με πολύ δυνατά χτυπήματα είχα πρόβλημα στον καρπό επειδή η ρακέτα ήταν ελαφριά και δεν απορροφούσε τους κραδασμούς. Με τη wilson juice δεν είχα πρόβλημα στον καρπό αλλά εμφανίστηκε ενόχληση στον αγκώνα και τον ώμο (πιστεύω επειδή είναι λίγο ΗΗ).
Ποια προτείνετε να πάρω?

Simplicius
03-09-14, 23:42
Φίλε μου, IMHO καμία από τις παραπάνω...

Οι Juice είναι τραγικές με ΤΕΡΑΣΤΙΟ stiffness 73 (άλλωστε αυτός είναι ο λόγος που πόνεσε το χέρι σου και όχι φυσικά το ελάχιστο ΗΗ balance) και η Wilson pro staff 100L (αυτή είναι η μόνη από τις τρεις που έχω δοκιμάσει) είχε μια αίσθηση στο κτύπημα που δεν μου άρεσε καθόλου... Επίσης, είναι πολύ αδύναμη ρακέτα, που, από αυτά που λες, προφανώς δε σου κάνει.

Εάν έχεις τάσεις αυτοκαταστροφής με "πέτρινες" ρακέτες, τουλάχιστον πάρε Babolat που έχουν καλή μεταπώληση.
Εάν πάλι όχι, πάρε κάτι άλλο...


Ααα, ξέχασα και κάτι ακόμα! Μάλλον το βασικότερο...

1. Εάν έχεις την Wilson pro staff torch 7.1 όπως λες παραπάνω, η ρακέτα δεν είναι καθόλου ελαφριά. Πλεγμένη είναι 320 γραμμάρια.

2. Εάν πάλι έχεις κάποια ρακέτα στα 265 γραμ. και σου αρέσει, όπως επίσης λες παραπάνω, είναι πάρα πολυ εύκολο να προσθέσεις βάρος και να την κάνεις όπως σε βολεύει. Το πως θα το κάνεις, θα το βρεις ΕΔΩ (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-Tennis-racquet-customization).

Συγκεκριμένα:

Προθήκη βάρους στο σημείο 6, στο λαιμό ή στο άνω μέρος της λαβής (shaft): Με την τοποθέτηση βάρους στα σημεία αυτά, έχουμε την δυνατότητα να αυξήσουμε πολύ το στατικό βάρος της ρακέτας μας, με τη μικρότερη δυνατή επίδραση στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της (ισορροπία, swingweight, κλπ.) καθώς οι προσθήκες μας βρίσκονται κοντά στο αρχικό κέντρο του βάρους της.

Δοκίμασε το, πιστεύω ότι θα είσαι εντάξει με αυτό!
:cool:

dimitrisfederer
04-09-14, 22:02
Φίλε μου, IMHO καμία από τις παραπάνω...

Οι Juice είναι τραγικές με ΤΕΡΑΣΤΙΟ stiffness 73 (άλλωστε αυτός είναι ο λόγος που πόνεσε το χέρι σου και όχι φυσικά το ελάχιστο ΗΗ balance) και η Wilson pro staff 100L (αυτή είναι η μόνη από τις τρεις που έχω δοκιμάσει) είχε μια αίσθηση στο κτύπημα που δεν μου άρεσε καθόλου... Επίσης, είναι πολύ αδύναμη ρακέτα, που, από αυτά που λες, προφανώς δε σου κάνει.

Εάν έχεις τάσεις αυτοκαταστροφής με "πέτρινες" ρακέτες, τουλάχιστον πάρε Babolat που έχουν καλή μεταπώληση.
Εάν πάλι όχι, πάρε κάτι άλλο...


Ααα, ξέχασα και κάτι ακόμα! Μάλλον το βασικότερο...

1. Εάν έχεις την Wilson pro staff torch 7.1 όπως λες παραπάνω, η ρακέτα δεν είναι καθόλου ελαφριά. Πλεγμένη είναι 320 γραμμάρια.

2. Εάν πάλι έχεις κάποια ρακέτα στα 265 γραμ. και σου αρέσει, όπως επίσης λες παραπάνω, είναι πάρα πολυ εύκολο να προσθέσεις βάρος και να την κάνεις όπως σε βολεύει. Το πως θα το κάνεις, θα το βρεις ΕΔΩ (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-Tennis-racquet-customization).

Συγκεκριμένα:

Προθήκη βάρους στο σημείο 6, στο λαιμό ή στο άνω μέρος της λαβής (shaft): Με την τοποθέτηση βάρους στα σημεία αυτά, έχουμε την δυνατότητα να αυξήσουμε πολύ το στατικό βάρος της ρακέτας μας, με τη μικρότερη δυνατή επίδραση στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της (ισορροπία, swingweight, κλπ.) καθώς οι προσθήκες μας βρίσκονται κοντά στο αρχικό κέντρο του βάρους της.

Δοκίμασε το, πιστεύω ότι θα είσαι εντάξει με αυτό!
:cool:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μου έδωσες!

ith
05-09-14, 10:40
Δημήτρη εγώ γενικά θα σου πρότεινα να αποφεύγεις να αγοράσεις ρακέτα head heavy, ούτε καν even. Με μια head light αφενός θα μάθεις να παράγεις δύναμη από το swing, τα πόδια σου κτλ, αφετέρου έχεις μικρότερες πιθανότητες για tennis elbow (αν και προσωπικά πιστεύω ότι αυτο προκαλείται καθαρά από λάθος τεχνική).

Το customization που σου λέει ο Simplicius παραπάνω είναι πολύ καλή και οικονομική περίπτωση για να βρεις αυτη που τελικά σου ταιριάζει σε χαρακτηριστικά βάρους. Αρκεί μόνο να μην είναι μπροστόβαρη και να μην έχει ήδη μεγάλο βάρος για το "χέρι" σου.

Τέλος στην ερώτηση, ποια είναι η καλύτερη? Για μένα ειναι η απάντηση ειναι: DEMO !!
Δοκίμασε αυτές που θεωρείς εσύ κατάλληλες για σένα ή που σου προτείνουν. Μην πάρεις κάποια χωρις να την δοκιμάσεις.

dimitrisfederer
06-09-14, 22:30
Ευχαριστώ για το σχόλιο. Συμφωνώ απόλυτα για το demo, αλλά στην Ελλάδα από όσο ξέρω δεν υπάρχει εταιρεία που να δίνει ρακέτες για demo. Δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα από εταιρείες του εξωτερικού μέσω internet να σου στείλουν.

ith
06-09-14, 22:48
και τα 2 που λες γίνονται! Χωρις να θέλω να διαφημίσω, δεν ειμαι καν πελάτης τους. Mπορεις να βρεις demo σε εγχώρια μαγαζιά σίγουρα στο http://www.thetennisshop.eu/

Μεγάλη ποικιλία, δες τον ακόλουθο συνδεσμο εχει και το tennisaki.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10202648691313716&set=a.2665707037171.138328.1090867645&type=1&theater