PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρακέτα απο aliexpress?????



Aggelos Zografos
15-06-14, 00:29
Θέλω να αγοράσω ρακέτα τένις, έψαξα σε καλά μαγαζιά όπως sportsdirect και tennis-warehouse, μετά ομως σκέφτηκα να κοιτάξω aliexpress...θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτισει για το συγκεκριμένο (ποιον seller να εμπιστευτώ,τι να προσέξω,αν προκειται περι used η new) ?

ΠΧ βλέπω πουλανε τη ρακέτα του NOLE με 48 δολλάρια...Παίζει κάτι?

Simplicius
15-06-14, 10:55
Φίλε μου δεν το ήξερα το site, αλλά έτσι που το βλέπω αυτό δεν είναι e-shop... είναι πανηγύρι...
Εάν τελικά δεν πάρεις από εκεί, στις 27 Ιουλίου έχουμε του Αγίου Παντελεήμονα!!
Sorry για την πλάκα, αλλά με αυτά που είδα! Ελπίζω να έπιασες το νόημα....

Aggelos Zografos
15-06-14, 14:43
Φίλε μου δεν το ήξερα το site, αλλά έτσι που το βλέπω αυτό δεν είναι e-shop... είναι πανηγύρι...
Εάν τελικά δεν πάρεις από εκεί, στις 27 Ιουλίου έχουμε του Αγίου Παντελεήμονα!!
Sorry για την πλάκα, αλλά με αυτά που είδα! Ελπίζω να έπιασες το νόημα....

ευχαριστώ πολύ φίλε...Κατέληξα στο sportsdirect και συγκεκριμένα στην http://www.sportsdirect.com/wilson-envy-blx-tennis-racket-743089?colcode=74308921

Πολύ φθηνη σε σχέση με άλλα μαγαζιά που την έχουν 80-90 ευρώ..Έχεις άποψη για τη συγκεκριμένη?

Jorge
15-06-14, 15:07
Συνάδελφε δεν ξέρω αν το έχεις δει αλλά θα πρέπει να υπολογίσεις και 15 έουρα μεταφορικά προς Ελλάδα για το συγκεκριμένο κατάστημα.
http://www.sportsdirect.com/CustomerServices/EtailFAQs/WorldwideDeliveryCosts
Βέβαια ακόμα κι έτσι μπορεί να σε συμφέρει το προϊόν που σε ενδιαφέρει.

Aggelos Zografos
15-06-14, 15:18
Συνάδελφε δεν ξέρω αν το έχεις δει αλλά θα πρέπει να υπολογίσεις και 15 έουρα μεταφορικά προς Ελλάδα για το συγκεκριμένο κατάστημα.
http://www.sportsdirect.com/CustomerServices/EtailFAQs/WorldwideDeliveryCosts
Βέβαια ακόμα κι έτσι μπορεί να σε συμφέρει το προϊόν που σε ενδιαφέρει.

σκοπεύω να γίνει μεγάλη αγορά με φίλο, οπότε θα πάει 7.5 ευρω..Για τη ρακέτα με ενδιαφέρει κυρίως αν ειναι καλή..

ith
15-06-14, 16:51
Μάλλον δεν ψάχνεις για συγκεκριμένα χαρακτηριστικά αλλά για κάποια προσφορά. Θα σου προτείνω 2 που με λίγη προσαρμοστικότητα παίζει ένας μέσος παίχτης αλλά μπορεί να συνοδέψει και κάποιον πιο έμπειρο. Φυσικά σε προσφορά από το εν λόγω κατάστημα που θες να αγοράσεις.

http://www.sportsdirect.com/wilson-juice-100-tennis-racket-749018?colcode=74901818
Θα ναι λίγο ζόρικη στην αρχή αλλά δεν θα χρειαστεί να την αλλάξεις για πολύ καιρό.

http://www.sportsdirect.com/head-youtek-ig-extreme-elite-tennis-racket-743046?colcode=74304603
Αρκετά εύκολη ρακέτα, συγχωρεί λάθη, φιλική προς το χέρι και με αρκετή δύναμη. Την προτείνω σαν εναλλακτική αν το επιπέδο σου είναι για την ώρα χαμηλό.

Aggelos Zografos
15-06-14, 19:49
Μάλλον δεν ψάχνεις για συγκεκριμένα χαρακτηριστικά αλλά για κάποια προσφορά. Θα σου προτείνω 2 που με λίγη προσαρμοστικότητα παίζει ένας μέσος παίχτης αλλά μπορεί να συνοδέψει και κάποιον πιο έμπειρο. Φυσικά σε προσφορά από το εν λόγω κατάστημα που θες να αγοράσεις.

http://www.sportsdirect.com/wilson-juice-100-tennis-racket-749018?colcode=74901818
Θα ναι λίγο ζόρικη στην αρχή αλλά δεν θα χρειαστεί να την αλλάξεις για πολύ καιρό.

http://www.sportsdirect.com/head-youtek-ig-extreme-elite-tennis-racket-743046?colcode=74304603
Αρκετά εύκολη ρακέτα, συγχωρεί λάθη, φιλική προς το χέρι και με αρκετή δύναμη. Την προτείνω σαν εναλλακτική αν το επιπέδο σου είναι για την ώρα χαμηλό.

η δεύτερη ακριβούτσικη, η πρώτη στα ιδια επίπεδα με την envy blx μου φαίνεται...Εγω ειμαι αρχάριος εως πολύ αρχάριος, απλά ελεγα να αναβαθμιστώ απο την wilson grand slam xl (ρακέτα 20 ευρώπουλων) που έχω..

Simplicius
15-06-14, 21:14
Άγγελε,

Συμφωνώ απόλυτα με τη ρακέτα που διάλεξες (και ειδικά στην απίστευτη τιμή που βλέπω ότι τη βρήκες!!!).
Και πως θα μπορούσα να μη συμφωνήσω, αφού την έχω και γω τη ρακέτα αυτή -
(τη μπλε του 2012, που είναι σχεδόν ίδια) - και έχω παίξει ώρες ατελείωτες με αυτή!

Σε αυτά τα λεφτά ή και στα 2πλάσια που είχε πριν λίγους μήνες, η BLX ENVY είναι super!!!
Δεν κάνει για το Ναντάλ - για να μην έχουμε "εσωτερικές" παρεξηγήσεις!!! - αλλά για εσένα (και μένα) πιστεύω ότι είναι ΟΚ...
Θεωρώ ότι θα την ευχαριστηθείς και σηκώνει και πολύ customization όσο θα ανεβαίνεις επίπεδο.

Όσο για τις ρακέτες που σου προτείνει ο πολύ καλός μου φίλος Ith, προσωπικά με βρίσκουν αντίθετο - και όχι λόγω κόστους...
Πιστεύω ότι, ως αρχάριος, θα βρίσκεις κατά λάθος αρκετά συχνά frame με αυτές, καθώς έχουν σχετικά μικρή επιφάνεια (100-102 sq in) για τόσο μεγάλο πάχος πλαισίου...

Υστ 1: Τα τεχνικά χαρακτηριστικά της ΠΛΕΓΜΕΝΗΣ ρακέτας BLX Envy (μοντ. 2013) που επέλεξες είναι αυτά:

Head Size: 100 sq. in. / 645.16 sq. cm.
Length: 27in / 68.58cm
Strung Weight: 10oz / 283.5g
Balance: 0 pts EB
Swingweight: 296
Stiffness: 62
Beam Width: 22.5mm / 22.5mm / 22.5mm /
Composition: Basalt
Power Level: Medium
Stroke Style: Medium
Swing Speed: Medium
Racquet Colors: Red/White/Yellow
Grip Type: Wilson Cushion Aire
String Pattern: 16 Mains / 20 Crosses
Mains skip: 7T 9T 7H 9H
One Piece
No Shared Holes
String Tension: 53-63 pounds

Εκείνα που γράφει το sportsdirect αναφέρονται σε άπλεκτη ρακέτα.

Υστ. 2: Σχετικά με το αρχικό σχόλιο, με την "μαϊμού" AeroPro, να προσθέσω ότι είχα διαβάζει στο παρελθόν ένα "συγκριτικό" τεστ μεταξύ fake και original AeroPro και οι διαφορές στα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν ήταν και πολύ μεγάλες - μάλιστα εκείνα της fake ήταν και πιο φιλικά προς εμένα, απ' όσο θυμάμαι η fake είχε λίγο μικρότερο stiffness από την original...
Προσωπικά δε βρίσκω βέβαια το λόγο να αγοράσει κανείς τέτοιο προϊόν, εκτός από το να πουλάει "τζάμπα μούρη"...
Για τα χρήματα που κόστιζε μια χαρά ηταν και εκείνη, αρκεί να ξέρει κάποιος τι αγοράζει, να μην τον πιάσουν κορόιδο δηλ...

Υστ 3: Εάν παραγγείλεις από το sportdirect αξίζει να "φορτώσεις" !!!
Για size ρούχων συμβουλέψου τα reviews άλλων αγοραστών με τον ίδιο σωματότυπο με σένα...
Δυστυχώς τα μεταφορικά πριν κανα 2μηνο πήγαν από τα 10 στα 15 ευρώ!
Ας ελπίσουμε πως κάποια στιγμή θα επανέλθουν...

Aggelos Zografos
16-06-14, 00:14
Άγγελε,

Συμφωνώ απόλυτα με τη ρακέτα που διάλεξες (και ειδικά στην απίστευτη τιμή που βλέπω ότι τη βρήκες!!!).
Και πως θα μπορούσα να μη συμφωνήσω, αφού την έχω και γω τη ρακέτα αυτή -
(τη μπλε του 2012, που είναι σχεδόν ίδια) - και έχω παίξει ώρες ατελείωτες με αυτή!

Σε αυτά τα λεφτά ή και στα 2πλάσια που είχε πριν λίγους μήνες, η BLX ENVY είναι super!!!
Δεν κάνει για το Ναντάλ - για να μην έχουμε "εσωτερικές" παρεξηγήσεις!!! - αλλά για εσένα (και μένα) πιστεύω ότι είναι ΟΚ...
Θεωρώ ότι θα την ευχαριστηθείς και σηκώνει και πολύ customization όσο θα ανεβαίνεις επίπεδο.

Οι ρακέτες που σου προτείνει ο πολύ καλός μου φίλος Ith, προσωπικά με βρίσκουν αντίθετο - και όχι λόγω κόστους...
Πιστεύω ότι, ως αρχάριος, θα βρίσκεις κατά λάθος αρκετά συχνά frame με αυτές...

Υστ 1: Τα τεχνικά χαρακτηριστικά της ΠΛΕΓΜΕΝΗΣ ρακέτας BLX Envy (μοντ. 2013) που επέλεξες είναι αυτά:

Head Size: 100 sq. in. / 645.16 sq. cm.
Length: 27in / 68.58cm
Strung Weight: 10oz / 283.5g
Balance: 0 pts EB
Swingweight: 296
Stiffness: 62
Beam Width: 22.5mm / 22.5mm / 22.5mm /
Composition: Basalt
Power Level: Medium
Stroke Style: Medium
Swing Speed: Medium
Racquet Colors: Red/White/Yellow
Grip Type: Wilson Cushion Aire
String Pattern: 16 Mains / 20 Crosses
Mains skip: 7T 9T 7H 9H
One Piece
No Shared Holes
String Tension: 53-63 pounds

Εκείνα που γράφει το sportsdirect αναφέρονται σε άπλεκτη ρακέτα.

Υστ. 2: Σχετικά με το αρχικό σχόλιο, με την "μαϊμού" AeroPro, να προσθέσω ότι είχα διαβάζει στο παρελθόν ένα "συγκριτικό" τεστ μεταξύ fake και original AeroPro και οι διαφορές στα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν ήταν και πολύ μεγάλες - μάλιστα εκείνα της fake ήταν και πιο φιλικά προς εμένα, απ' όσο θυμάμαι η fake είχε λίγο μικρότερο stiffness από την original...
Προσωπικά δε βρίσκω βέβαια το λόγο να αγοράσει κανείς τέτοιο προϊόν, εκτός από το να πουλάει "τζάμπα μούρη"...
Για τα χρήματα που κόστιζε μια χαρά ηταν και εκείνη, αρκεί να ξέρει κάποιος τι αγοράζει, να μην τον πιάσουν κορόιδο δηλ...

Υστ 3: Εάν παραγγείλεις από το sportdirect αξίζει να "φορτώσεις" !!!
Για size ρούχων συμβουλέψου τα reviews άλλων αγοραστών με τον ίδιο σωματότυπο με σένα...
Δυστυχώς τα μεταφορικά πριν κανα 2μηνο πήγαν από τα 10 στα 15 ευρώ!
Ας ελπίσουμε πως κάποια στιγμή θα επανέλθουν...

πραγματικά σε ευχαριστώ για την ''φουσκωμένη'' απάντηση...Η ρακέτα οντως φαίνεται φανταστική, δεν ξέρω αν ειναι καλύτερη η 2013 η η 2012...Για το sportsdirect, μέχρι 19 ιουνη υπάρχει εκπτωτικός κωδικός, 15%, όποιος ενδιαφέρεται του τον λέω..

Simplicius
16-06-14, 00:50
Μετά από τόσες ώρες παιχνιδιού, μπορώ να σου πω ότι του 2013 είναι "τεχνικά" καλύτερη.
Έχει λίγο έξτρα βάρος στο κεφάλι, κάτι που λείπει από του '12. Και είναι ελάχιστα πιο "σκληρή".
Δηλ. η '13 έχει λίγο περισσότερη δύναμη από του '12, που για το κοινό που προορίζεται το χρειάζονταν.
Εγώ μετά από κάποιο καιρό έπαιζα με αρκετό έξτρα βάρος, 3 γρ. στην άκρη της κεφαλής και 6 γρ. στη διχάλα του λαιμού
- και ενίοτε με άλλα 9 έως 18 γρ. στο κάτω μέρος της λαβής...

Μην μου πεις τον κωδικό αλλά πες μου πως/που το βρήκες!!!
Έχω ψωνίσει γύρω στα 800 ευρώ πράγματα μέσα στο 2014 από το SD και κωδικό δεν απέκτησα ποτέ... :mad:

S.

Aggelos Zografos
16-06-14, 11:49
Μετά από τόσες ώρες παιχνιδιού, μπορώ να σου πω ότι του 2013 είναι "τεχνικά" καλύτερη.
Έχει λίγο έξτρα βάρος στο κεφάλι, κάτι που λείπει από του '12. Και είναι ελάχιστα πιο "σκληρή".
Δηλ. η '13 έχει λίγο περισσότερη δύναμη από του '12, που για το κοινό που προορίζεται το χρειάζονταν.
Εγώ μετά από κάποιο καιρό έπαιζα με αρκετό έξτρα βάρος, 3 γρ. στην άκρη της κεφαλής και 6 γρ. στη διχάλα του λαιμού
- και ενίοτε με άλλα 9 έως 18 γρ. στο κάτω μέρος της λαβής...

Μην μου πεις τον κωδικό αλλά πες μου πως/που το βρήκες!!!
Έχω ψωνίσει γύρω στα 800 ευρώ πράγματα μέσα στο 2014 από το SD και κωδικό δεν απέκτησα ποτέ... :mad:

S.

μα γιατί να μη σου πω τον κωδικό? Αυτός ειναι :VC15J30VQWC και ισχυει μεχρι 19 του μηνα για αγορές ανω των 50pounds...Ολος δικός σου..Μακάρι να μέναμε κάπου κοντά και να μπορούσες να παραχώσεις στην παραγγελία σου και την envy blx, μιας και τα μεταφορικά μου το χαλάνε..