PDA

Επιστροφή στο Forum : Hi-Tech υλικά πλαισίων ρακετών: Μας κοροϊδεύουνε ή τι;



Simplicius
09-06-14, 20:45
.
Hi-Tech υλικά πλαισίων ρακετών τένις: Μας κοροϊδεύουνε ή τι;

Το αδικημένο «αλουμίνιο»!

Πριν λίγο καιρό πήρα την απόφαση να αγοράσω μια «επώνυμη» ρακέτα μέτριας τιμής, η οποία είχε όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά που αναζητούσα και της οποίας το μόνο εμφανές μειονέκτημα, για μένα, ήταν η σύνθεση του πλαισίου της. Συγκεκριμένα η ρακέτα ήταν μισή-μισή, με τον «κορμό» της (δηλ. από τη λαβή έως το κάτω μέρος της κεφαλής της) να είναι από γραφίτη και το στεφάνι της από αλουμίνιο...

Αρκετά διστακτικός για την αγορά αυτή, βασίστηκα αποκλειστικά στην κριτική ενός χρήστη-αγοραστή του Tennis Warehouse, ο οποίος ανέφερε ότι «είναι κάτοχος αρκετών μοντέλων ρακετών της συγκεκριμένης εταιρείας και ότι, η συγκεκριμένη ρακέτα, αν και πολύ πιο φτηνή από τα άλλα top-μοντέλα που είχε ο ίδιος, παίζει πολύ καλύτερα από όλες τις υπόλοιπες»!!!

Από τα παραπάνω λεγόμενά του φαίνονταν καθαρά ότι η θέση του ήταν, αν μη τι άλλο, «αυθεντική» και δεν υπέκρυπτε κάποιου είδους viral marketing, αφού ουσιαστικά «έθαβε» τα ακριβά μοντέλα της εταιρείας υπέρ ενός πολύ πιο «αδιάφορου» και φτηνού!

Ένα άλλο στοιχείο που ανέφερε και το οποίο με ενθάρρυνε διπλά (επίσης βασικό στην επιλογή, καθώς δε μπορεί να πει κανείς ότι όλες οι ρακέτες κάνουν για όλους) ήταν αυτό που αναζητούσε από την ρακέτα. Ήθελε μια αρκετά δυνατή ρακέτα αλλά με πολύ καλή αίσθηση και έλεγχο (feel, touch, control), φιλική στο χέρι (δηλ. με σχετικά χαμηλό stiffness) και δυνατή στο σερβίς, για να υποστηρίξει το «serve & volley» παιχνίδι του (δηλ. αυτό που προσπαθώ να παίζω και γω όσο μπορώ)…

Λοιπόν, μετά από την πρώτη χρήση της (έχω παίξει περίπου 4-5 ώρες με αυτήν) μπορώ να βεβαιώσω ότι ο τύπος είχε 100% δίκιο!
Η καλύτερη ρακέτα που έχω δοκιμάσει ποτέ, μακράν! Αυτά τα πράγματα δε γίνονται!!! Ή μήπως…

Μας κοροϊδεύουνε;

Έχοντας δοκιμάσει έως σήμερα ρακέτες μόνο με πλαίσιο από γραφίτη σε συνδυασμό με άλλα Hi-Tech υλικά (basalt, innegra, carbon κλπ) ήμουν και γω υπέρμαχος αυτών των «ποιοτικών» υλικών, καθώς (απ’ ότι δυστυχώς αποδεικνύεται) είχα «φάει» το παραμύθι του μάρκετινγκ περί «υψηλής τεχνολογικής έρευνας και εξέλιξης»…

Καμία σχέση!!! Αυτά που προσπαθούν να κάνουν τα «μυστήρια και εξωτικά» κράματα (σε σχέση με τα παραπάνω που ανέφερα, όπως δύναμη σε συνδυασμό με καλή αίσθηση, κοντρόλ και φιλικότητα στο χέρι) τελικά τα κάνει και το «αλουμινιάκι» και πολύ καλύτερα!

Η μόνη ανάγκη, κατά την οποία βλέπω ακόμα ως «μονόδρομο» την επιλογή ενός Hi Tech «ακλόνητου» υλικού, είναι εάν θέλει κάποιος να παίζει με μια ρακέτα «πέτρα» (α, να ο ηφαιστειακός βασάλτης!!!) με ακαμψία πλαισίου 70-72+, όπου όντως η προσπάθεια για την επίτευξή του με αλουμινένιο πλαίσιο θα έδινε πάχη πλαισίου δυσθεώρητα (30+ χιλ).

Κατά τα άλλα, εάν το ζητούμενο από μια ρακέτα είναι κυρίως η αίσθηση και το μέτριο-χαμηλό stiffness η χρήση αυτών των σκληρών Hi Tech υλικών αποτελεί σίγουρα αντίφαση και πισωγύρισμα!

Τέλος, για να μη θεωρεί το «μας κοροϊδεύουνε;» ως «μας κλέβουνε;», να σημειώσω ότι όντως αυτά τα «εξωτικά» κράματα έχουν πολύ υψηλότερο κόστος παραγωγής. Το θέμα είναι εάν όντως τα χρειαζόμαστε για ένα καλό παιχνίδι ή απλά εφευρίσκονται λόγω της διαρκούς «ανάγκης» των εταιρειων για παρουσίαση και πώληση ολοένα και πιο καινούργιων, διαφοροποιημένων, μοντέλων….

Αυτή ήταν η πρόσφατη εμπειρία μου και πραγματικά περιμένω και τις δικές σας «συγκριτικές» απόψεις, εάν έχετε παίξει ποτέ και εσείς με ρακέτες αλουμινίου! - σ.σ. και προς Θεού, δεν εννοώ του Τζάμπο!!!

S.

τολις
09-06-14, 23:40
Ε πες μας ποια ειναι και η ρακετα που δοκιμασες :) να την εχουμε στο νου.

Simplicius
10-06-14, 09:22
Φίλε τολις, δε θα ήθελα να αποπροσανατολίσω τη συζήτηση από το θέμα της, που είναι τα "υλικά των πλαισίων" και να το πάμε σε επίπεδο μιας συγκεκριμένης ρακέτας. Άλλωστε αυτό που ψάχνουμε εδώ είναι το εάν αυτό που ίσχυσε στη συγκεκριμένη ρακέτα έχει παρατηρηθεί και από άλλους παίκτες, σε άλλες ρακέτες...

τολις
10-06-14, 18:43
Μαλιστα εχεις δικαιο να πω και γω την δικια μου αποψη.Εχω παιξει και με αλουμινιο και με Graphite / Tungsten με Graphene και με Graphite η αληθεια ειναι οτι ολες ηταν διαφορετικες ρακετες σε βαθος σε σπιν σε δυναμη απλα δεν πιστευω οτι επειδη παιζεις με αλουμινιο θα παιξεις χειροτερο τενις απο οτι με μια ρακετα με hi-teck Graphene τελευταια ευρεσιτεχνια. Αλλωστε η ρακετα ειναι προεκταση του χεριου μας αμα δεν το εχεις και μονη της να παιζει δεν θα τα πας καλα.Τωρα προσωπικα λατρευω την αισθηση του αλιμουνιου σε αφηνει να καταλαβεις καθε χτυπημα, βεβαια λατρευω και την δυναμη του Graphene,λογικο καθε εταιρια να θελει να ανανεωνεται για να μπορει να διαφημιζει τα προιοντα της να κερδιζει και ολο κοινο απο κει και περα στην κριση του καθενος να δοκιμασει και να επιλεξει και να αγορασει αυτο που του ταιριαζει.

Simplicius
10-06-14, 19:30
Ένα άλλο που μπορεί να σκεφτεί κανείς είναι ότι, εφόσον οι περισσότεροι επαγγελματίες παίζουν με "καλυμμένες" ρακέτες 10ετίας και βάλε, προφανώς και αυτοί "απέχουν" από αυτά τα σχετικά νέα hi-tech υλικά...

τολις
10-06-14, 19:53
Δεν ξερω αμα ειναι αληθεια αυτο μπορει να ισχυει αλλα μπορει απλα να ειναι ενας μυθος, εγω ξερω οτι η τεχνολογια σε ολα τα πραγματα αναπτυσσεται ετσι και στο τενις αλλιως θα παιζαμε ακομα με ξυλινες ρακετες σερβις και παμε βολε :).Αμα θεωρισουμε την επιλογη ενα σωστη τοτε ισως τους αρεσει να ξερουν την ρακετα τους τελεια αφου θα παιζουν με αυτη τοσα χρονια.Αλλα μπορει και να παιζουν με πειραματικα υλικα που ακομα για θεμα μαρκετινγκ οι εταιριες αργουν να τα προωθησουν.

president.s
11-06-14, 00:08
Ρε παιδια μη λεμε οτι θελουμε... Θα συμφωνησω απολυτως στο οτι τα νεα υλικα μπορει να μην προσφερουν τιποτα αλλα οχι και αλουμινιο... Οι κραδασμοι που παραγει το πλαισιο αλουμινιου ειναι 3πλασιοι απ οτι του γραφιτη.. Μη λεμε πραγματα τωρα που δε στεκουν... Φιλε τολις το οτι νιωθεις ολα τα χτυπηματα με το αλουμινιο δε σημαινει οτι ειναι καλο... Ρωτα το χερι σου αν ειναι καλο.. Αν ηταν καλο θα το χρησιμοποιουσαν και παικτες. Και μιας και αναφερθηκαν και οι επαγγελαμτιες παικτες, φιλε Sim δεν απεχουν οι παικτες απ τις τεχνολογιες απλα δεν αλλαζουν στις νεοτερες τεχνολογιες γιατι παιζουν με ρακετες που εχουν τις τεχνολογιες που εχουν συνηθισει βαμενες στα προσφατα χρωματα. π.χ Djokovic Liquidmental Radical, Federer (πριν αλλαξει) Kfactor, Berdych Youtek Radical, Cilic Microgel Radical και πολλοι αλλοι και καποιοι παιζουν με καθαρο γραφιτη (Murray, Haas κτλ κτλ). Νεοτεροι παικτες χρησιμοποιουν και Innegra Head και ακομα νεοτεροι και Graphene. Σε καποιον αρχαριο δε θα προσφερει τιποτα παραπανω το Graphene απο το αλουμινιο αλλα σε παικτη επιπεδου θα προσφερει πολλα.

τολις
11-06-14, 00:47
Δεν το διευκρινησα δεν παιζω τωρα με αλουμινιο επαιζα, πολλα χρονια παιζω με πολυ σκληρη ρακετα ως προς το Stiffness αλλα το χερι μου ειναι καλα:).Aπλα ειπα την αποψη μου ως προς τη αισθηση. Η διαφορες υπαρχουν φυσικα αλλα για καποιον που μπορει να τις εκμεταλευτει.Τωρα επειδη εγω ειμαι δυσπιστος και θελω αποδειξεις :) για τεκμηριωση στα των βαμενων ρακετων.Αν εχεις να μου παραθεσεις καποια δηλωση η καποια συνεντευξη καποιου παικτη.Γιατι μου φαινεται παραλογο.

Simplicius
11-06-14, 10:15
.

Οι κραδασμοι που παραγει το πλαισιο αλουμινιου ειναι 3πλασιοι απ οτι του γραφιτη..
Pres, εάν όχι 3πλάσιοι, "θεωρητικά" είναι τουλάχιστον 2πλάσιοι!
Όσο δηλαδή μεγαλύτερη είναι και η πυκνότητα του αλουμινίου από εκείνη του γραφίτη.
Αλλά στη συγκεκριμένη ρακέτα που αναφέρθηκα εγώ, αλουμινένιο είναι μόνο το κεφάλι και όχι ο κορμός (το διευκρίνισα καλύτερα τώρα στο αρχικό σχόλιο) σε περίπτωση που σου διέφυγε.
Επίσης - και το σημαντικότερο ! - δε ρώτησα για τη "θεωρία" του θέματος (aluminum vs graphite) αλλά για τη εμπειρία σας στην πράξη!


Μη λεμε πραγματα τωρα που δε στεκουν...
Εάν είχα διαπιστώσει ότι η αλουμινένια ρακέτα μετέφερε πολλαπλάσιους κραδασμούς στο χέρι μου, φυσικά και δεν θα υπήρχε θέμα συζήτησης!!! Επειδή όμως διαπίστωσα στην πράξη και μετά από αρκετές ώρες παιχνιδιού ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ, ότι μετέφερε δηλαδή πολύ λιγότερους κραδασμούς στο χέρι από όλες τις υπόλοιπες με τα "ψαγμένα" υλικά που έχω δοκιμάσει (και δεν είναι και λίγες), ζήτησα την προσωπική σας εμπειρία...
Και δε μπερδεύω την "αίσθηση" - που επίσης ήταν πολύ ανώτερη - με τη μεταφορά κραδασμών.

Ευχαριστώ πάντως και για την αναφορά στη θεωρία!
Χρήσιμη και αυτή, για να επιβεβαιωθεί ακόμα μια φορά ότι "άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη"!

president.s
11-06-14, 12:07
Δηλωσεις δεν υπαρχουν προφανως επειδη πισω απ τους παικτες υπαρχουν συμβολαια εκατομμυριων, οποτε δε μπορουν να πουν οτι δεν παιζουν με τη ρακετα που πουλανε. Αν και τωρα τελευταια επειδη οι εταιριες εφαγαν καποιες μηνυσεις για αυτο το θεμα, αν δεις στη Head πχ κατω κατω στο site γραφει οτι οι ρακετες που πουλαει η εταιρια μπορει να διαφερουν απ αυτες των παικτων. Μπορω ομως να σου δωσω εγω μια αποδειξη μιας και εχω 3 απ τις ρακετες του berdych, και στα χρωματα instinct και στα χρωματα radical που ειχε πριν. Οι δυο ρακετες στην εικονα ειναι πανομοιοτυπες. πρωτον αν δεις την μπλε εχει 8 χορδες στο λαιμο ενω η ρακετα του εμποριου εχει 6 και δευτερον αν δεις το πλεγμα στην πορτοκαλι ειναι 16/19 ενω του εμποριου οταν κυκλοφορουσε ηταν 18/20 1003 10061005

president.s
11-06-14, 12:32
.

Pres, εάν όχι 3πλάσιοι, "θεωρητικά" είναι τουλάχιστον 2πλάσιοι!
Όσο δηλαδή μεγαλύτερη είναι και η πυκνότητα του αλουμινίου από εκείνη του γραφίτη.
Αλλά στη συγκεκριμένη ρακέτα που αναφέρθηκα εγώ, αλουμινένιο είναι μόνο το κεφάλι και όχι ο κορμός (το διευκρίνισα καλύτερα τώρα στο αρχικό σχόλιο) σε περίπτωση που σου διέφυγε.
Επίσης - και το σημαντικότερο ! - δε ρώτησα για τη "θεωρία" του θέματος (aluminum vs graphite) αλλά για τη εμπειρία σας στην πράξη!


Εάν είχα διαπιστώσει ότι η αλουμινένια ρακέτα μετέφερε πολλαπλάσιους κραδασμούς στο χέρι μου, φυσικά και δεν θα υπήρχε θέμα συζήτησης!!! Επειδή όμως διαπίστωσα στην πράξη και μετά από αρκετές ώρες παιχνιδιού ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ, ότι μετέφερε δηλαδή πολύ λιγότερους κραδασμούς στο χέρι από όλες τις υπόλοιπες με τα "ψαγμένα" υλικά που έχω δοκιμάσει (και δεν είναι και λίγες), ζήτησα την προσωπική σας εμπειρία...
Και δε μπερδεύω την "αίσθηση" - που επίσης ήταν πολύ ανώτερη - με τη μεταφορά κραδασμών.

Ευχαριστώ πάντως και για την αναφορά στη θεωρία!
Χρήσιμη και αυτή, για να επιβεβαιωθεί ακόμα μια φορά ότι "άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη"!

Φιλε Sim δε μιλαω καθολου θεωρητικα, δουλεια μου ειναι. Εκ των πραγματων ειμαι 100αδες ωρες μεσα στο γηπεδο και χτυπαω 100αδες μπαλες με ολων των επιπεδων αθλητες και μαθητες. Ειναι πολυ καλο το οτι ψαχνεσαι και ασχολεισαι αλλα δε μπορεις να βγαζεις γενικοτερα συμπερασματα. Σε αυτα που λες εχεις δικιο αλλα ισχυουν μονο για Recreational παικτες, οχι παραπανω. Καλα κανεις δηλαδη και βοηθας σε αυτον τον τομεα αυτου του επιπεδου παικτες αλλα οι εταιριες δε πουλανε τις hi tec τεχνολογιες σε recreational ρακετες. Οι ρακετες πριν βγουν δοκιμαζνται απο επαγγελματιες παικτες οχι απο nrtp 2-3. Πως θα δωσει feedback αυτο το επιπεδο αφου δεν εχει ολοκληρωμενη αισθηση του αθληματος? Οι δυναμεις και οι ταχυτητες υπερδιπλασιαζονται ακομα και σε παιδια αγωνιστικου επιπεδου, ποσο μαλλον σε επαγγελματιες. ΔΕν επιβεβαιωσα το "αλλο θεωρια αλλο η πραξη" επιβεβαιωσα το αλλο η μια "πραξη" απ την αλλη.
Υ.Γ Λες για αισθηση του αλουμινιου. Ειναι ανωτερη απο της Prestige classic η της pro tour 630;;;;

τολις
12-06-14, 00:35
president.s θα συμφωνισω οτι δεν προκειτε κανεις να παραδεκτει τπτ και οτι μπορει να παιζουν ακομα και με custom ρακετες συνεργαζονται με τις εταιριες και θελουν το καλυτερο.Αλλωστε και συ ακομα αμα ειχες μια εταιρια να σου φτιαξει ρακετες θα την βελτιωνες οσο ηθελες.Μαλιστα οπως βλεπεις μιλαμε μη τεκμηριωμενα θα μου επιτρεψεις να πω και γω μια θεωρια ετσι και αλλιως δεν μπορουμε να αποδειξουμε τπτ μπορει ο berdych οταν αρχισε το promo της instinct να ειχε σημαντικους αγωνες και να μην ηθελε να μαθει απο την αρχη ενα νεο προιον.Αυτο που λεει η head ειναι πολυ λογικο ο επαγγελματιας θα την βελτιωσει στο μεγιστο εσενα δεν μπορει να σου πουλησει την μεγιστη βελτιωση.Π.χ εγω εχω το subaru wrx sti μου πουλαει promo οτι ειναι καθαροαιμο αγωνιστικο αλλα θα πρεπει να ειμαι κουτος να νομιζω οτι παιρνω το ιδιο που τρεχει στους αγωνες, γιατι πολυ απλα θα το κανανε μετατρωπες ετσι ωστε να ειναι φιλικο στον μεσο οδηγο. Ετσι και οι ρακετες πιστευω.Τωρα ας μιλησουμε λιγο για το πως μια ρακετα με γραφίτη σε συνδυασμό με άλλα Hi-Tech υλικά (basalt, innegra, carbon κλπ) μπορει να δινει Stiffness κατω απο 60 οπως και το αλουμινιο?Ενω ξερουμε οτι ειναι σκληρα υλικα.Επισης ξερω οτι το αλουμινιο με καταλληλη επεξεργασια και χυτευση γινεται πολυ ποιο σκληρο απο τα ποιο πανω υλικα χρησιμοποιειται σε κιβωτιο ταχυτητων αυτοκινητου , διαφορικα , ζαντες.Οι εταιριες πιστευω ψαχνουν να βρουν το τελειο υλικο γιαυτο δοκιμαζουν και γιαυτο δεν παιζουμε με ξυλο οπως ειπα ποιο πανω, λεγετε εξελιξη.Το θεμα ειναι οτι μπορει να το καταφερουν να το βρουν αλλα λογο εξελιξης να θελουν να βρουν κιαλο πχ η head οπως ξες ειναι η πρωτη εταιρεια που εχει πατεντα με το Graphene απο τα ποιο προσφατα μεταλλα που εχουν ανακαλυψει 100 φορες ποιο ισχυρο απο το σιδερο αλλα τοσο ελαφρυ. Υ.Γ Δεν το ανακαλυψε η Head απλα ηταν απο τις πρωτες εταιρειες που βρηκε εφαρμογη του υλικου αυτου.

president.s
12-06-14, 02:14
president.s θα συμφωνισω οτι δεν προκειτε κανεις να παραδεκτει τπτ και οτι μπορει να παιζουν ακομα και με custom ρακετες συνεργαζονται με τις εταιριες και θελουν το καλυτερο.Αλλωστε και συ ακομα αμα ειχες μια εταιρια να σου φτιαξει ρακετες θα την βελτιωνες οσο ηθελες.Μαλιστα οπως βλεπεις μιλαμε μη τεκμηριωμενα θα μου επιτρεψεις να πω και γω μια θεωρια ετσι και αλλιως δεν μπορουμε να αποδειξουμε τπτ μπορει ο berdych οταν αρχισε το promo της instinct να ειχε σημαντικους αγωνες και να μην ηθελε να μαθει απο την αρχη ενα νεο προιον.Αυτο που λεει η head ειναι πολυ λογικο ο επαγγελματιας θα την βελτιωσει στο μεγιστο εσενα δεν μπορει να σου πουλησει την μεγιστη βελτιωση.Π.χ εγω εχω το subaru wrx sti μου πουλαει promo οτι ειναι καθαροαιμο αγωνιστικο αλλα θα πρεπει να ειμαι κουτος να νομιζω οτι παιρνω το ιδιο που τρεχει στους αγωνες, γιατι πολυ απλα θα το κανανε μετατρωπες ετσι ωστε να ειναι φιλικο στον μεσο οδηγο. Ετσι και οι ρακετες πιστευω.Τωρα ας μιλησουμε λιγο για το πως μια ρακετα με γραφίτη σε συνδυασμό με άλλα Hi-Tech υλικά (basalt, innegra, carbon κλπ) μπορει να δινει Stiffness κατω απο 60 οπως και το αλουμινιο?Ενω ξερουμε οτι ειναι σκληρα υλικα.Επισης ξερω οτι το αλουμινιο με καταλληλη επεξεργασια και χυτευση γινεται πολυ ποιο σκληρο απο τα ποιο πανω υλικα χρησιμοποιειται σε κιβωτιο ταχυτητων αυτοκινητου , διαφορικα , ζαντες.Οι εταιριες πιστευω ψαχνουν να βρουν το τελειο υλικο γιαυτο δοκιμαζουν και γιαυτο δεν παιζουμε με ξυλο οπως ειπα ποιο πανω, λεγετε εξελιξη.Το θεμα ειναι οτι μπορει να το καταφερουν να το βρουν αλλα λογο εξελιξης να θελουν να βρουν κιαλο πχ η head οπως ξες ειναι η πρωτη εταιρεια που εχει πατεντα με το Graphene απο τα ποιο προσφατα μεταλλα που εχουν ανακαλυψει 100 φορες ποιο ισχυρο απο το σιδερο αλλα τοσο ελαφρυ. Υ.Γ Δεν το ανακαλυψε η Head απλα ηταν απο τις πρωτες εταιρειες που βρηκε εφαρμογη του υλικου αυτου.

Κοιτα οι συγκεκριμενες ρακετες που σου εδειξα στη φωτο ειναι του Berdych. Η Instinct αν και δε φαινεται εχει το ονομα του πανω. Ομως δεν καταλαβες τι ακριβως γινεται.. Ο καθε παικτης
χρησιμοποιει μια ρακετα που εχει συνηθισει εδω καποια χρονια. Δε μπορει καθε φορα που η εταιρια "ανακαλυπτει" μια τεχνολογια να αλλαζει ρακετα. Γι αυτο και παραγουν "παλιες" με τα νεα χρωματα. Συγκεκριμενα ο Berdych επαιζε με Dunlop και σε καποια φαση υπογραφει συμβολαιο με την head και μετα απο αρκετες δοκιμες εμφανιζεται με την τοτε youtek Radical Mp. Ηταν ομως 16/19 ενω κυκλοφορουσε 18/20 για το κοινο. Αυτη ηταν η μονη της διαφορα. Τα υλικα ηταν ακριβως ιδια. Μετα ομως η Head επειδη ο Murray επαιζε με ηδη Radical χρωματα, θελοντας να προωθησει και το μοντελο της Instinct, του εφτιαξε τις Radical του με τα χρωματα της Instinct. O Djokovic πχ Επαιζε πολυ παλια με Head Liquidmental Radical. Μετα υπογραφει συμβολαιο με τη Wilson. Οταν ξαναυπεγραψε με τη HEad ηθελε παλι την Radical που ειχε συνηθισει. Ετσι του εφτιαξαν τις Radical Που ηθελε με τα χρωματα της Speed. Δεν ειναι καποια συνομωσια. Απλα ειναι απολυτως λογικο να μην αλλαζει ο επαγγελματιας καθε λιγο και λιγακι ρακετα,ετσι φτιαχνουν τις ιδιες ρακετες με αλλα χρωματα. Οπως και του Federer με την νεα ρακετα. Σελιγο καιρο θα της βαλουν χρωματα πανω. Οτι θελουν κανουν. Παντως επειδη το ανεφερες κιολας, μετα την Youtek τεχνολογια δεν εχει υπαρξει ρακετα με σκληροτητα κατω απο 62. Η σκληροτητα εχει παρι μια ανωδικη πορεια με αποκορυφωμα το Graphene Που η Radical pro εφτασε στο 68.Τωρα για το αλλο που ειπες.. Δε νοπμιζω οτι οι εταιριες αναζητουν το τελειο υλικο. Να πουλησουν θελουν. Ναι το Graphene ειναι σκληρο ναι ειναι ανθεκτικο κτλ κτλ αλλα παραλληλα εχει σκληρυνει ολες τις ρακετες. Τελος παντων δε μπορω να εμβαθυνω σε αυτο αλλο γιατι δεν εχω πληρη εικονα, απλα δε πιστευω οτι εναι τοσο αθωα τα πραγματα οσο μια απλη αναζητηση των εταιριων για το καλυτερο υλικο. Οσο για το αλουμινιο που λες το μονο που μπορω να πω με βεβαιοτητα ειναι οτι αν ηταν τοσο καλο θα ο χρησιμοποιουσαν οι επαγγελαμτιες αλλα δεν το χρησιμοποιει ΚΑΝΕΙΣ. ακομα και κατω απο τα χρωματα που προβαλουν χρησιμοποιουν γραφιτη και καποιοι νεοτεροι γραφιτη με αλλες προσμιξεις οπως Innegra, Graphene, Basalt, Kfactor κτλ κτλ. ΟΧΙ αλουμινιο. ΑΛουμινιο χρησιμοποιυν οι recreational παικτες και καλα κανουν, δε χρειαζονται κατι παραπανω και δε χρειαζεται να ξοδεψουν πολλα χρηματα. Και για το παραδειγμα των αυτοκινητων, στο WRC και στη Formula 1 χρησιμοποιειτε το ανθρακωνημα σε ολα και στις ζαντες και στα κιβωτια κτλ. Η αντοχη του ειναι 10 πλασια απο του αλουμινιου.

mosquito
12-06-14, 09:45
Και εγώ πιστεύω ότι όλα είναι θέμα marketing και όλα γίνονται προς πώληση ρακετών.
Ο Ναδάλ παίζει με ρακέτα του 2010 και τη βάφει στα χρώματα της κάθε καμπάνιας.
Μπορείτε να το δείτε στο σχετικό wiki και ψάχνοντας για babolat.
http://en.wikipedia.org/wiki/Rafael_Nadal

Jorge
12-06-14, 16:45
Απλά το post-άρω επειδή το είδα τυχαία στο YouTube... :)
https://www.youtube.com/watch?v=0vEtPh8UDe4

Apostolis
12-06-14, 18:07
οπως τα λεει ο president η head και η wilson εχουν ξεχωριστες σειρες ρακετων που ονομαζονται pro tour και pro stock. Απευθυνονται σε endorsed παιχτες και καθε φορα τις βαφουνε αναλογα με τον παιχτη που θελουν να διαφημισει το προιον. Οσο για τη babolat για το ναδαλ βγαζει την αρχικη αερο χωρις κορτεξ και πιο soft απλα ειναι βαμμενη για να μοιαζει με το τελευταιο μοντελο. Ο λογος ειναι προφανης, οι εταιριες θελουν να πουλανε νεα μοντελα με νεες τεχνολογιες και οι επαγγελματιες δεν ειναι ευκολο να προσαρμοζονται σε νεα ρακετα καθε 2 χρονια (ουτε να εμφανιζονται με ρακετες 8 χρονια παλιες βεβαια ;)) Το ιδιο παιζει και με τα παπουτσια που του ναδαλ και του φεντερερ ειναι διαφορετικα απο του εμποριου, κτλ...

Οσο για το αλουμινιο και τα υλικα παιζει ρολο η δυναμη που παιζει κανεις και του αντιπαλου του, σε χαλαρο στυλ μπορει να μην υπαρχει θεμα αλλα σε δυνατα ραλυ το πραγμα αλλαζει. Μηπως ο φιλος που αναφερει οτι επαιζε πολυ καλυτερα με τη φτηνη ρακετα τη βολευτηκε λογω γενικοτερων specs (βαρος, balance, κτλ?)

president.s
12-06-14, 18:46
οπως τα λεει ο president η head και η wilson εχουν ξεχωριστες σειρες ρακετων που ονομαζονται pro tour και pro stock. Απευθυνονται σε endorsed παιχτες και καθε φορα τις βαφουνε αναλογα με τον παιχτη που θελουν να διαφημισει το προιον. Οσο για τη babolat για το ναδαλ βγαζει την αρχικη αερο χωρις κορτεξ και πιο soft απλα ειναι βαμμενη για να μοιαζει με το τελευταιο μοντελο. Ο λογος ειναι προφανης, οι εταιριες θελουν να πουλανε νεα μοντελα με νεες τεχνολογιες και οι επαγγελματιες δεν ειναι ευκολο να προσαρμοζονται σε νεα ρακετα καθε 2 χρονια (ουτε να εμφανιζονται με ρακετες 8 χρονια παλιες βεβαια ;)) Το ιδιο παιζει και με τα παπουτσια που του ναδαλ και του φεντερερ ειναι διαφορετικα απο του εμποριου, κτλ...

Οσο για το αλουμινιο και τα υλικα παιζει ρολο η δυναμη που παιζει κανεις και του αντιπαλου του, σε χαλαρο στυλ μπορει να μην υπαρχει θεμα αλλα σε δυνατα ραλυ το πραγμα αλλαζει. Μηπως ο φιλος που αναφερει οτι επαιζε πολυ καλυτερα με τη φτηνη ρακετα τη βολευτηκε λογω γενικοτερων specs (βαρος, balance, κτλ?)

Σωστος! (pro stock). Παντως δεν ειναι διαφορετικη σειρα ρακετων. Ειναι οι ιδιες οι ρακετες απλα βγαινουν απο το εργοσατσιο πολυ ελαφρυτερες και χωρις λαβες, grommets κτλ για να την κανει ο καθε παικτης οπως τη θελει εκεινος. πχ στη φωτο που εβαλα φαινεται τι χαρακτηριστικα εχει η ρακετα του Berdych βγαινοντας απο το εργοστασιο. 1007. Εχει βαρος 248 γρ μονο και το τελικο της βαρος ειναι 360γρ!! Χρησιμοποιουνται τα ιδια καλουπια, τα ιδια υλικα με τις ρακετες που κυκλοφορουν για το κοινο αλλα διαφερουν τελικα παρα πολυ επειδη "φτιαχνονται" διαφορετικα για τον καθε παικτη. Βεβαια υπαρχουν και ρακετες που ειναι εντελως custom.

Jorge
12-06-14, 22:35
Αυτές οι φήμες για τις ρακέτες των επαγγελματιών κυκλοφορούν ευρέως αν κι εγώ δεν τις πολυπιστεύω. Γενικά εγώ δεν πολυπιστεύω τις θεωρίες συνωμοσίας ό,τι κι αν αυτές αφορούν. Σίγουρα οι ρακέτες των επαγγελματιών μπορεί να έχουν περισσότερα γραμμάρια από ότι αυτές που παίζουμε εμείς αλλά εγώ προσωπικά δεν πιστεύω πως παίζουμε με διαφορετικές τεχνολογίες από τους επαγγελματίες. Γιατί δηλαδή να μην τις πουλάνε και σε εμάς αυτές τις τεχνολογίες?
Και μην κάνουμε τον παραλληλισμό με τα αυτοκίνητα, θεωρώ πως είναι ατυχής. Μια ρακέτα κοστίζει 200-250 ευρώ το πολύ και δεν φέρει πάνω της μηχανικά ή ηλεκτρονικά μέρη που μπορεί αυτά να κουβαλάνε εξελιγμένες και πανάκριβες τεχνολογίες. Μια ρακέτα είναι. Ούτε ηλεκτρονικούς εγκεφάλους έχει ούτε συστήματα πέδησης ούτε συστήματα ασφαλείας ούτε τίποτα από όλα αυτά που κουβαλάει ένα αυτοκίνητο. Θεωρώ πως δεν είναι ίδιο πράγμα.
Όσο για τα παπούτσια πέραν κάποιων λογότυπων ή ολογραμμάτων ή σημαιών δεν νομίζω πως αυτοί φοράνε άλλα παπούτσια.
Μην το τραβάμε και τόσο πολύ πια...
Μην πιάσουμε και τον ρουχισμό τους μετά...

president.s
12-06-14, 23:13
Αυτές οι φήμες για τις ρακέτες των επαγγελματιών κυκλοφορούν ευρέως αν κι εγώ δεν τις πολυπιστεύω. Γενικά εγώ δεν πολυπιστεύω τις θεωρίες συνωμοσίας ό,τι κι αν αυτές αφορούν. Σίγουρα οι ρακέτες των επαγγελματιών μπορεί να έχουν περισσότερα γραμμάρια από ότι αυτές που παίζουμε εμείς αλλά εγώ προσωπικά δεν πιστεύω πως παίζουμε με διαφορετικές τεχνολογίες από τους επαγγελματίες. Γιατί δηλαδή να μην τις πουλάνε και σε εμάς αυτές τις τεχνολογίες?
Και μην κάνουμε τον παραλληλισμό με τα αυτοκίνητα, θεωρώ πως είναι ατυχής. Μια ρακέτα κοστίζει 200-250 ευρώ το πολύ και δεν φέρει πάνω της μηχανικά ή ηλεκτρονικά μέρη που μπορεί αυτά να κουβαλάνε εξελιγμένες και πανάκριβες τεχνολογίες. Μια ρακέτα είναι. Ούτε ηλεκτρονικούς εγκεφάλους έχει ούτε συστήματα πέδησης ούτε συστήματα ασφαλείας ούτε τίποτα από όλα αυτά που κουβαλάει ένα αυτοκίνητο. Θεωρώ πως δεν είναι ίδιο πράγμα.
Όσο για τα παπούτσια πέραν κάποιων λογότυπων ή ολογραμμάτων ή σημαιών δεν νομίζω πως αυτοί φοράνε άλλα παπούτσια.
Μην το τραβάμε και τόσο πολύ πια...
Μην πιάσουμε και τον ρουχισμό τους μετά...

Αν παρατηρησες, ειπα οτι ΔΕΝ παιζουν με αλλες τεχνολογιες. Απλα χρησιμοποιουν ρακετες με παλαιοτερες τεχνολογιες που ειναι βαμμενες με τα νεα χρωματα.. Και υπαρχουν καποιοι με custom ρακετες, πχ Berdych Που παιζει με ρακετα που δεν κυκλοφορησε ποτε στο εμποριο. Λυπαμαι που θα το πω καπως ωμα αλλα δεν ειναι θεμα για debate,ειναι γεγονος και ειναι αληθεια. Δεν πιστευεις δηλαδη τις φωτο που ανεβασα?? Συγκρινε την Instinct τη δικη μου με αυτη της αλλης φωτο και θα δεις οτι δεν εχουν σχεση(ειδικα στο λαιμο). Ειναι γεγονος, ο Murray Pro Tour 630, Djokovic Liquidmental Radical, Berdych Youtek Radical mp 16/19, Nadal Aero Pro drive original. http://www.tennisnow.com/News/Tennis-Now-Gear-Review--Racquets-Of-The-ATP-Winner.aspx Δες και στο λινκ που λεει για τον Murray και τον Berdych.. Οσο για τα παπουτσια ισχυει το ιδιο. Ο Murray xρησιμοποιουσε καποια στιγμη παλιο μοντελο BArricade 6 βαμμενο στα χρωματα των Bariccade 7. O nadal ακομα και τωρα φοραει τα courtballistec 4.3 στους αγωνες μονο, βαμμενα με τα χρωματα των Lunarballistec και στις προπονησεις φοραει τα Lunarbalistec

Jorge
12-06-14, 23:35
Εγώ δεν είπα πως μπορεί να μην είναι έτσι. Είπα πως δεν τα πολυπιστεύω. Η γνώμη μου φυσικά και είναι υποκειμενική, όπως και η δική σου φαντάζομαι φίλε president.s. Γνώμη είναι και όχι απόδειξη.
Δυστυχώς ή ευτυχώς και οι δύο μας εικάζουμε, αποδείξεις δεν έχουμε. Αυτό λέω εγώ και τίποτα περισσότερο.
Με αποδείξεις φυσικά και δεν θα το έλεγα θεωριά συνωμοσίας. Απλά εγώ γενικά είμαι της θεωρίας πως αν δεν μου το αποδείξουν με ντοκουμέντα κάτι δεν το πιστεύω. Λάθος ή σωστό αυτή είναι θεωρία μου.
Όσο για τα παπούτσια δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μην βλέπει πως ο Nadal παίζει ακόμα με Courtballistec 4.3. Δεν είπε κανείς πως φοράει Lunar, Courtballistec 4.3 φοράει. Όμως δεν μπορώ να δεχτώ πως τα Courtballistec 4.3 του Rafa είναι διαφορετικά από τα δικά μου, πέραν ίσως από κάποιων logo που ενδεχομένως να έχουν πάνω αυτά του Rafa. Όσο και να τα βάψουν να μοιάζουν με τα Lunar απλά δεν είναι το καλούπι του Lunar, είναι τελείως άλλο σχέδιο. Είναι πασιφανές πως ο Nadal επιμένει στα Courtballistec 4.3. Όσο για του Murray δεν έχω δει κοντινό στα πόδια του για να διακρίνω πως είναι τα Barricade 6 και όχι τα 8. Για του Rafa όμως είναι ορατό ακόμα και από την τηλεόραση.

Jorge
12-06-14, 23:43
Τώρα όσο για τις ρακέτες του Berdych εμένα το μάτι μου δεν κόβει τόσο πολύ για να πιάσει το ότι είναι η ίδια που έπαιζε πάντα αλλά σε διαφορετικά χρώματα. Άλλωστε όλες οι ρακέτες τις ίδιας εταιρίας που είναι και ίδια σειρά έχουν ελάχιστες διαφορές που θεωρώ πως δεν είναι ορατές από την τηλεόραση. Τουλάχιστον από το ανθρώπινο μάτι. Εκτός από τα χρώμα εννοώ...
Εκτός πια και αν τις έχεις πιάσει στα χέρια σου και την μια και την άλλη όποτε πάω πάσο.

president.s
13-06-14, 00:07
Τώρα όσο για τις ρακέτες του Berdych εμένα το μάτι μου δεν κόβει τόσο πολύ για να πιάσει το ότι είναι η ίδια που έπαιζε πάντα αλλά σε διαφορετικά χρώματα. Άλλωστε όλες οι ρακέτες τις ίδιας εταιρίας που είναι και ίδια σειρά έχουν ελάχιστες διαφορές που θεωρώ πως δεν είναι ορατές από την τηλεόραση. Τουλάχιστον από το ανθρώπινο μάτι. Εκτός από τα χρώμα εννοώ...
Εκτός πια και αν τις έχεις πιάσει στα χέρια σου και την μια και την άλλη όποτε πάω πάσο.

Μα αυτο σου λεω.. δεν ειναι εικασιες.. Σου εχω ανεβασει φωτο να το δεις.. Οι ρακετες ειναι δικες μου, παιζω με αυτες.

Jorge
13-06-14, 00:16
OK τότε... Αφού είναι η ρακέτα του Berdych τότε πάω πάσο.
Άλλα όταν λέω του Berdych εννοώ του ίδιου του Berdych.
Και για να το πω ωμά, όπως λες κι εσύ, να στην έχει δώσει ο Berdych ο ίδιος ή το team του ή ίδια η εταιρία και να σου είπε ''Αυτήν την φτιάξαμε για τον Berdych''.
Τότε ΝΑΙ πάω πάσο και έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο. Διαφορετικά......

president.s
13-06-14, 00:20
1008100910101011

Δες το λαιμο της δικης μου Instinct (του Berdych δηλαδη) εχει 8 χορδες, δες και την αλλη Instinct, εχει 6. Δες και τη δικη μου Radical (του Berdych δηλαδη) εχει 16/19 πλεγμα, δες και την κανονικη Radical, exei 18/20

president.s
13-06-14, 00:21
Απο το team του

Apostolis
13-06-14, 12:17
ρε συ Jorge γιατι επιμενεις αφου μιλαμε για γεγονοτα οχι για εικασιες. Υπαρχουν ενα σωρο εικονες στο internet που το αποδεικνειουν, φωτος απο ατομα που εχουν αγορασει ρακετες σε charity auctions, φωτος απο stringers σε τουρνουα και λοιπα. Πχ δες εδω http://tt.tennis-warehouse.com/showthread.php?t=449606 τη λιστα των κωδικων της head, μιλαμε για τελειως διαφορετικες σειρες. Αν ψαξεις φωτος θα δεις τους κωδικους στο λαιμο των ρακετων. Οι δε "τεχνολογιες" ειναι καθαρα marketing, οχι με την εννοια οτι ειναι ψεμα και δεν υπαρχουν στις ρακετες εμποριου, αλλα οι παιχτες δεν τις χρησιμοποιουν στις περισσοτερες περιπτωσεις. president ναι ειναι διαφορετικα τα υλικα τουλαχιστον οι μετρησεις stiffness balance κλπ το δειχνουν Ειμαι σιγουρος οτι οι δικια σου προ τουρ εχει διαφορετικα φλεξ και απο instict και radical. Υπαρχουν και ενα σωρο fotos που δειχνουν τα painjobs στο cortex του ναδαλ, στo αναγλυφο liquidmetal της head κτλ. Η παλια ρακετα του φεντερερ οχι μονο δεν ειναι η prostaff που διαφημιζε αλλα εχει ακομα και custom molded handle.

Βασικα το παραδειγμα με τη φορμουλα και την κορυφαια τεχνολογια εδω δεν στεκει, ο καθε παιχτης βολευεται με ενα setup, αισθηση κλπ και δεν το αλλαζει καθε 2 χρονια οπως θα ηθελε ο σπονσορας για τη διαφημιση. Μην ξεχνας οτι παιζουν ακομα και προληψεις (δες τον del potro που παιζει ακομα με paintjob kfactor λες και η μπογια εχει καμια διαφορα!!)

Για τα παπουτσια το πιο απλο που μπορω να σου πω ειναι δες απλα μια φωτο των courtballistec του ναδαλ και πες μου αν τα δικα σου εχουν την ιδια γλωσσα ;) Δεν λεω οτι εχει παπουτσια με ελατηρια και ροδες απλα ειναι διαφορετικα οπως τον βολευουν!

Apostolis
13-06-14, 12:51
1012 πχ δες εδω το paintjob στο cortex του ναδαλ.

Βασικο συμπερασμα ειναι οτι παιζουμε με οτι ειναι καλυτερο για εμας και με οτι μας βολευει και οχι επειδη μας εμπνεει ο ταδε παιχτης, αν και ειναι αναποφευκτο να το σκεφτει κανεις :D

Apostolis
13-06-14, 12:58
https://www.youtube.com/watch?v=RuFT0-3S2PA
https://www.youtube.com/watch?v=MGvVym-vs6Q

και μερικα side-by-side

president.s
13-06-14, 13:33
ρε συ Jorge γιατι επιμενεις αφου μιλαμε για γεγονοτα οχι για εικασιες. Υπαρχουν ενα σωρο εικονες στο internet που το αποδεικνειουν, φωτος απο ατομα που εχουν αγορασει ρακετες σε charity auctions, φωτος απο stringers σε τουρνουα και λοιπα. Πχ δες εδω http://tt.tennis-warehouse.com/showthread.php?t=449606 τη λιστα των κωδικων της head, μιλαμε για τελειως διαφορετικες σειρες. Αν ψαξεις φωτος θα δεις τους κωδικους στο λαιμο των ρακετων. Οι δε "τεχνολογιες" ειναι καθαρα marketing, οχι με την εννοια οτι ειναι ψεμα και δεν υπαρχουν στις ρακετες εμποριου, αλλα οι παιχτες δεν τις χρησιμοποιουν στις περισσοτερες περιπτωσεις. president ναι ειναι διαφορετικα τα υλικα τουλαχιστον οι μετρησεις stiffness balance κλπ το δειχνουν Ειμαι σιγουρος οτι οι δικια σου προ τουρ εχει διαφορετικα φλεξ και απο instict και radical. Υπαρχουν και ενα σωρο fotos που δειχνουν τα painjobs στο cortex του ναδαλ, στo αναγλυφο liquidmetal της head κτλ. Η παλια ρακετα του φεντερερ οχι μονο δεν ειναι η prostaff που διαφημιζε αλλα εχει ακομα και custom molded handle.

Βασικα το παραδειγμα με τη φορμουλα και την κορυφαια τεχνολογια εδω δεν στεκει, ο καθε παιχτης βολευεται με ενα setup, αισθηση κλπ και δεν το αλλαζει καθε 2 χρονια οπως θα ηθελε ο σπονσορας για τη διαφημιση. Μην ξεχνας οτι παιζουν ακομα και προληψεις (δες τον del potro που παιζει ακομα με paintjob kfactor λες και η μπογια εχει καμια διαφορα!!)

Για τα παπουτσια το πιο απλο που μπορω να σου πω ειναι δες απλα μια φωτο των courtballistec του ναδαλ και πες μου αν τα δικα σου εχουν την ιδια γλωσσα ;) Δεν λεω οτι εχει παπουτσια με ελατηρια και ροδες απλα ειναι διαφορετικα οπως τον βολευουν!

Αποστολη ένα πράγμα έχω να "διορθώσω", ουσιαστικά τα υλικά και τα καλούπια είναι ιδια. Μια ρακέτα που βγαίνει και στο εμπόριο και pro stock έχουν κ ίδια σκληρότητα. Απλά η διαφορά είναι στο ότι σε αυτές που πάνε στο εμπόριο βάζουν έξτρα βάρος στο καλούπι για να φτιάξουν τα χαρακτηριστικά της ρακετας. Ενώ αυτές που είναι pro stock βγαίνουν χωρίς πρόσθετα βάρη για να τις φτιάξει ο κάθε παίκτης όπως θέλει.

Jorge
13-06-14, 13:48
Το ότι γράφει Rafa η ρακέτα του Nadal αυτό το έχω δει στην τηλεόραση. Η κάμερα ζουμάρει αρκετές φορές πάνω σε αυτό.
Όπως επίσης έχω δει στην τηλεόραση και την ρακέτα του Berdych (την Instinct) πως γράφει το όνομά του.
Ενδεχομένως όλων των παιχτών οι ρακέτες να γράφουν πάνω το όνομά τους.
Αυτό όμως από μόνο του δεν αποδεικνύει και τίποτα.
Κι εγώ σας παραθέτω link του E-Shop του Roland Garros που μπορείτε να εξατομικεύσετε την ρακέτα σας, αρκεί να την παραγγείλετε από εκεί.
http://www.storerolandgarros.com/stores/rolandgarros/products/product_details.aspx?pid=140694
Και λοιπόν...??
Καταλαβαίνετε φυσικά τον λόγο για τον οποίο επιτρέπουν μέχρι 3 χαρακτήρες στην εκτύπωση πάνω στην ρακέτα... Γιατί αν επέτρεπε παραπάνω θα πήγαιναν όλοι και θα τύπωναν πάνω το ''Rafa''.

Κι εδώ η εξατομίκευση από το site της NIKE. Αριστερά έχει καρτέλες να τα κάνεις τα παπούτσια όπως θες και να τυπώσεις επίσης κάποιους χαρακτήρες πάνω σε κάποια σημεία.
http://store.nike.com/us/en_us/product/zoom-vapor-9-tour-id/?piid=35940&pbid=631910853#?pbid=631910853

Αυτό που λέω λοιπόν εν συντομία είναι πως η εξατομίκευση οπτικά δεν είναι κάτι φοβερό. Οι εταιρίες το κάνουν ακόμα και σε εμάς του ''απλούς θνητούς''.
Αν δεν την πιάσεις την ρακέτα του κάθε επαγγελματία στα χέρια σου να την συγκρίνεις με αυτή του εμπορίου, αυτή που έχεις αγοράσει εσύ, αν δεν παίξεις με αυτή δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά. Από την τηλεόραση δεν φαίνεται η διαφορά.
Εκτός πια και ΑΝ, ξαναλέω ΑΝ, κάποιος από εσάς έχει στα χέρια του την ρακέτα ενός επαγγελματιά οπότε πάω πάσο.
Δυστυχώς όμως ακόμα δεν έχουμε την διαδραστική εικόνα ή φωτογραφία για να μπορούμε να αντιληφθούμε κάτι περισσότερο από την εξωτερική εμφάνιση.
Δεν μπορώ ούτε εγώ να αποδείξω αυτό που λέω και νομίζω πως ούτε κι εσείς.
Αυτό ακριβώς λέω εγώ συνάδελφοι, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο...

ΥΓ: Και για να μην παρεξηγούμαι και για να το κάνω πιο λιανά, όσον αφορά την διαφορά στα γραμμάρια που έχουν οι ρακέτες των επαγγελματιών δεν έχω καμιά διαφωνία πως μπορεί να συμβαίνει. Αλλά όσον αφορά τις τεχνολογίες που χρησιμοποιούν καθώς και το σχήμα του σκελετού της ρακέτας (να είναι ας πούμε η ρακέτα του Nadal η Pure Drive και να είναι βαμένη στα χρώματα της Aero) δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να το κάνουν. Γιατί να μην θέλουν να ακολουθήσουν την εξέλιξη, καλό θα τους κάνει θεωρώ.

president.s
13-06-14, 14:24
Το ότι γράφει Rafa η ρακέτα του Nadal αυτό το έχω δει στην τηλεόραση. Η κάμερα ζουμάρει αρκετές φορές πάνω σε αυτό.
Όπως επίσης έχω δει στην τηλεόραση και την ρακέτα του Berdych (την Instinct) πως γράφει το όνομά του.
Ενδεχομένως όλων των παιχτών οι ρακέτες να γράφουν πάνω το όνομά τους.
Αυτό όμως από μόνο του δεν αποδεικνύει και τίποτα.
Κι εγώ σας παραθέτω link του E-Shop του Roland Garros που μπορείτε να εξατομικεύσετε την ρακέτα σας, αρκεί να την παραγγείλετε από εκεί.
http://www.storerolandgarros.com/stores/rolandgarros/products/product_details.aspx?pid=140694
Και λοιπόν...??
Καταλαβαίνετε φυσικά τον λόγο για τον οποίο επιτρέπουν μέχρι 3 χαρακτήρες στην εκτύπωση πάνω στην ρακέτα... Γιατί αν επέτρεπε παραπάνω θα πήγαιναν όλοι και θα τύπωναν πάνω το ''Rafa''.

Κι εδώ η εξατομίκευση από το site της NIKE. Αριστερά έχει καρτέλες να τα κάνεις τα παπούτσια όπως θες και να τυπώσεις επίσης κάποιους χαρακτήρες πάνω σε κάποια σημεία.
http://store.nike.com/us/en_us/product/zoom-vapor-9-tour-id/?piid=35940&pbid=631910853#?pbid=631910853

Αυτό που λέω λοιπόν εν συντομία είναι πως η εξατομίκευση οπτικά δεν είναι κάτι φοβερό. Οι εταιρίες το κάνουν ακόμα και σε εμάς του ''απλούς θνητούς''.
Αν δεν την πιάσεις την ρακέτα του κάθε επαγγελματία στα χέρια σου να την συγκρίνεις με αυτή του εμπορίου, αυτή που έχεις αγοράσει εσύ, αν δεν παίξεις με αυτή δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά. Από την τηλεόραση δεν φαίνεται η διαφορά.
Εκτός πια και ΑΝ, ξαναλέω ΑΝ, κάποιος από εσάς έχει στα χέρια του την ρακέτα ενός επαγγελματιά οπότε πάω πάσο.
Δυστυχώς όμως ακόμα δεν έχουμε την διαδραστική εικόνα ή φωτογραφία για να μπορούμε να αντιληφθούμε κάτι περισσότερο από την εξωτερική εμφάνιση.
Δεν μπορώ ούτε εγώ να αποδείξω αυτό που λέω και νομίζω πως ούτε κι εσείς.
Αυτό ακριβώς λέω εγώ συνάδελφοι, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο...

ΥΓ: Και για να μην παρεξηγούμαι και για να το κάνω πιο λιανά, όσον αφορά την διαφορά στα γραμμάρια που έχουν οι ρακέτες των επαγγελματιών δεν έχω καμιά διαφωνία πως μπορεί να συμβαίνει. Αλλά όσον αφορά τις τεχνολογίες που χρησιμοποιούν καθώς και το σχήμα του σκελετού της ρακέτας (να είναι ας πούμε η ρακέτα του Nadal η Pure Drive και να είναι βαμένη στα χρώματα της Aero) δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να το κάνουν. Γιατί να μην θέλουν να ακολουθήσουν την εξέλιξη, καλό θα τους κάνει θεωρώ.

1)Οι φωτο που σου έχω βάλει είναι δικές μου.. οι ρακέτες Είναι δικές μου.. τις έχω πάρει από το team του berdych. Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το πω για να πιστέψεις..
2)Δεν ακολουθούν την εξέλιξη γιατί ένας παίκτης που είναι στο τοπ της παγκόσμιας κατάταξης κ παίζει 15 χρόνια με την ίδια ρακέτα δεν έχει λόγο να αλλάξει ρακέτα και δε μπορεί να αλλάξει ρακέτα απ τη μια στιγμή στην αλλη. Γ αυτό και ο federer το παλεύει εδώ κ 2 χρόνια να αλλάξει

president.s
13-06-14, 14:48
Και δε μίλησε ούτε ο Αποστόλης ούτε εγώ για εξατομίκευση. Μιλάμε για Άλλες ρακετες, διαφορετικές από του εμπορίου. Και αυτό λέμε, δεν είναι γνώμη μας.. Είναι γεγονός..

Apostolis
13-06-14, 14:53
Η φωτο εινιαι απο stringer σε τουρνουα και το νοημα της φωτο ειναι οχι το Rafa αλλα οτι το κορτεξ δεν υπαρχει ειναι βαμμενο να μοιαζει με κορτεξ.

president.s
13-06-14, 15:03
Η φωτο εινιαι απο stringer σε τουρνουα και το νοημα της φωτο ειναι οχι το Rafa αλλα οτι το κορτεξ δεν υπαρχει ειναι βαμμενο να μοιαζει με κορτεξ.

Ρε συ Αποστολη εδω λεω για αριθμο χορδων λεω για διαφορετικο λαιμο τελειως μιλαω για μεγεθος κεφαλιου (Instinct κανονικη 100 Instinct Berdych 98) και δεν "πιστυευει". Το cortex που ειναι και λιγο πιο δυσκολο να φανει θα τον πεισει; Ας βαλω και αλλη μια απο το λαιμο που γαφει τον κωδικο της ρακετας και οχι τα χαρακτηριστικα της οπως οι ρακετες του εμποριου... 1013

president.s
13-06-14, 15:17
To βαζω κ εγω σε μια λιγο πιο κοντινη φωτο. 1016 Η πρωτη ειναι του NAdal, η δευτερη ειναι του εμποριου. Φαινεται πολυ καθαρα η διαφορα στο "cortex"

τολις
13-06-14, 16:34
Ασχετο πριν λιγο καιρο αγωρασα μια aero pro του RAFA απο κινα μπηκα τυχαια σε μια σελιδα στο ιντερνετ κινεζικη και την εδινε 90 ευρο.Στις φωτογραφειες ιδια με τις απο πανω :).Τελικα μου ηρθε αλλα ηταν copy κινεζικη χαχα ετσι προχωραει η τεχνολογια το cortex ζωγραφισμενο μπορει να ηταν στοκ NADAL.Και την πουλησα :(.Σε λιγο καιρο οταν βγει ρακετα με αλουμινιο και ανθρακόνημα και παρει διθυραμβικά σχολια τι θα πουμε για το αλουμινιο :Ρ.Παντως με πεισατε ειναι λογικο να παιζει με αλλη ρακετα γιατι να αλλαξει κατι που νικαει και το ξερει καλα.

Apostolis
13-06-14, 17:25
Ασχετο πριν λιγο καιρο αγωρασα μια aero pro του RAFA απο κινα μπηκα τυχαια σε μια σελιδα στο ιντερνετ κινεζικη και την εδινε 90 ευρο.Στις φωτογραφειες ιδια με τις απο πανω :).Τελικα μου ηρθε αλλα ηταν copy κινεζικη χαχα ετσι προχωραει η τεχνολογια το cortex ζωγραφισμενο μπορει να ηταν στοκ NADAL.Και την πουλησα :(.Σε λιγο καιρο οταν βγει ρακετα με αλουμινιο και ανθρακόνημα και παρει διθυραμβικά σχολια τι θα πουμε για το αλουμινιο :Ρ.Παντως με πεισατε ειναι λογικο να παιζει με αλλη ρακετα γιατι να αλλαξει κατι που νικαει και το ξερει καλα.

:D:D φιλε μου στανταρ ΔΕΝ ηταν ναδαλ στοκ, απλα κοπια κινεζικη. Αποσο εχω διαβασει η babolat δεν εχει pro stock απλα ο ναδαλ παιζει με την πρωτη αερο χωρις το κορτεξ. Εχω την εντυπωση οτι την ειχανε μετρησει και πιο μαλακη απο την πρωτη αερο οποτε μπορει και να ειναι και τελειως αλλο κραμα. Ειπαμε, τα παντα για τη διαφημιση οταν λογω ενος παιχτη το συγκεκριμενο μοντελο πουλαει σαν τρελο η εταιρια θα κανει τουμπες

Simplicius
12-07-14, 21:05
.
Δυστυχώς, με τις "γρίπες" που δε λένε να τελειώσουν φέτος ούτε τον Ιούλιο, δεν έχω καταφέρει να παίξω με τη συγκεκριμένη "μισο-αλουμινένια" ρακέτα τόσο όσο θα ήθελα για μια ολοκληρωμένη εικόνα. Χθες την δοκίμασε και ο φίλος μου ο Γιάννης (ith), ένας παίκτης επιπέδου 4-4.5, οπότε εάν έχει χρόνο και όρεξη, θα ήταν ενδιαφέρον να έχουμε και τι δική του άποψη.

Αυτό που μπορώ να πω εγώ ότι είδα πως του έκανε (αρχική) εντύπωση ήταν αυτό που σας ανέφερα και εγώ στην αρχή.
Ότι παρά τα τεχνικά χαρακτηριστικά της ρακέτας - από τα οποία περιμένει κάποιος η ρακέτα να έχει "άπειρη" δύναμη - η χρήση του αλουμινίου τα υποβαθμίζει, κάνοντάς τη μια πιο player ρακέτα, μικρότερης δύναμης και μεγαλύτερης "αίσθησης"...


. Κατά τα άλλα, εάν το ζητούμενο από μια ρακέτα είναι κυρίως η αίσθηση και το μέτριο-χαμηλό stiffness η χρήση αυτών των σκληρών Hi Tech υλικών αποτελεί σίγουρα αντίφαση και πισωγύρισμα! S.

S.

ith
12-07-14, 21:32
Αισθηση: ήταν σίγουρα ευχάριστη, αλλά επειδή παίζω με monofilament poly και αυτή ηταν πλεγμένη με multi δεν μπορώ να έχω συνολοική άποψη.

Δύναμη: όντως απο τα χαρακτηριστικά της την περιμένεις περισσότερη δυνατή (ειδικά με το multi & το tension loss που είχε)

Spin potential: Πάρα πολύ, περισσότερο από την 16χ18 Pro Staff 100L που θεωρώ ότι επίσης έχει πολύ.

Control: Νομίζω φαίνεται σε δυνατές μπαλιές και χθες παίζαμε για πλάκα και ψιλο-ζαβλακωμένοι οπότε δεν μπορεσα να καταλάβω. Νομίζω εκεί θα υστερεί ομως.

Άνεση: πολύ άνετη

Συνολικά: φαινεται ισορροπημένη ρακέτα και θα την πρότεινα σε κάποιον που βολεύεται με αυτό το BL & weight.

Jorge
06-08-14, 21:05
1012 πχ δες εδω το paintjob στο cortex του ναδαλ.

Βασικο συμπερασμα ειναι οτι παιζουμε με οτι ειναι καλυτερο για εμας και με οτι μας βολευει και οχι επειδη μας εμπνεει ο ταδε παιχτης, αν και ειναι αναποφευκτο να το σκεφτει κανεις :D

1056

Τελικά που βρίσκεται η αλήθεια...????
Τα σχόλια δικά σας....

konkalf
12-09-22, 10:17
Θα ήταν ενδιαφέρον να ξέραμε σε ποιο εργοστάσιο κατασκευάζει η κάθε εταιρεία την κάθε σειρά ρακέτας που την πουλάει πλέον κοντά στα 280€.
Λογικό και θεμιτό για κάθε εταιρεία να θέλει να ρίξει το κόστος παραγωγής.
Συμφωνώ απολύτως ότι το πώς παίζει μία ρακέτα καταλληλότεροι να τo κρίνουν είναι όσοι παίζουν σε αγωνιστικό επίπεδο. Αυτοί όμως σε αριθμό είναι πολύ λιγότεροι από εμάς που ασχολούμαστε ερασιτεχνικά.
Πάνω απ' όλα είναι η τεχνική του καθενός. Η ρακέτα, η χορδή και το υπόλοιπο set-up θα σου δώσει μία κρίσιμη, αλλά μικρή συγκριτικά με την τεχνική βοήθεια στο παίξιμο.
Έχοντας αυτό υπόψιν, γιατί να πάει κάποιος ερασιτέχνης να αγοράσει μία ρακέτα των 250-280€ και όχι μία Artengo που κάνει 120€, αφού τα specs είναι σχεδόν πανομοιότυπα;
Ο μόνος λόγος που βρίσκω εγώ, είναι το branding, το οποίο όπως όλοι παραδέχεστε πλασάρει τον μύθο ότι παίζεις με τη ρακέτα του Nadal, Federer, Djokovic κλπ, επομένως οι εταιρείες πουλάνε φτηνές κατασκευές, σε ακριβές τιμές, πλασάροντας ψέματα.