PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΛΕΞΙΜΟ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΡΑΚΕΤΑΣ



dzag
28-04-14, 10:24
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει: με τι δύναμη (tension) να πλέξω την ρακέτα του γιού μου; είναι 8 χρονών και έχει μια babolat rodick 125. Το πλέγμα θα είναι κάποιο synthetic gut.

ith
28-04-14, 11:12
Βρες κάποιον stringer (αν μένεις στην Αθήνα, υπάρχουν αρκετοί) που να έχει συσκευή μέτρησης DT. Θα μετρήσει την υπάρχουσα δυναμική τάση (υπάρχει πίνακας αντιστοιχίας με την στατική που βάζεις στην μηχανή πλεξίματος) και θα την έχει ως σημείο αναφοράς. Ανάλογα τι θα ζητήσει ο γιος σου η τάση που απαιτείται μπορει να 'ναι λίγο πάνω ή λίγο κάτω.

Αν το παραπάνω φαντάζει πολύπλοκο τότε απλά βάλε την μέση τιμή της προτεινόμενης τάσης από τον κατασκευαστή.

dzag
28-04-14, 13:13
Φίλε ith κατ' αρχάς σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Κατ' αρχάς να πω ότι την ρακέτα θα ήθελα να την πλέξω μόνος μου καθώς προσφάτως απέκτησα μια μεταχειρισμένη μηχανή. Αντί σύσκευής μέτρησης DT, έχω το γνωστό (φτηνό) μηχανάκι της gamma το οποίο χρησιμοποιώ και στις δικές μου ρακέτες. Λες αυτό να κάνει δουλειά; Βέβαια η τάση των χορδών θα είναι μάλλον αλλού μετά από 1,5 χρόνο που παίζει (φαίνονται αρκετά ταλαιπωρημένες). Τιμές από κατασκευαστή δεν έχω βρει... δεν υπάρχουν ούτε στο site του ούτε στα γνωστά sites πωλήσεων του εξωτερικού (δεν υπάρχουν και γενικά για παιδικές ρακέτες...) Μάλλον θα το πάω με την μέθοδο των δοκιμών... και ο θεός βοηθός.

Simplicius
28-04-14, 23:43
Φίλε μου,

Λέγοντας «παιδική» μας μπέρδεψες προς στιγμή…
Η ρακέτα του γιου σου είναι 98 sq. in. με πλέξη 16 x 19, δηλ. μια διάσταση / πλέξη πολύ συνηθισμένη σε ρακέτες όλων των ηλικιών.

Όπως πολύ σωστά σκέφτηκες, είναι καλύτερο να αποφύγεις τα πολυεστερικά πλέγματα για το μικρό.
Η πιο οικονομική επιλογή να είναι τα nylon και η πιο «ποιοτική» τα multi.

Θα πρότεινα για λόγους άνεσης να αποφύγεις τα «χοντρά» 16άρια και να επιλέξεις κάποιο λεπτότερο πλέγμα έως 1.25 mm (17) ή και 17L (1.20 mm) - πάχη όμως τα οποία σε νάιλον και multi δε θα βρεις ιδιαίτερα εύκολα...

Για την «ιδανική» τάση μπορείς να βγάλεις κάποια συμπεράσματα ανατρέχοντας στο DT Dababase του StringForum (http://www.stringforum.net/dtdb.php), αναζητώντας το DT που δίνει το συγκεκριμένο πλέγμα που σκοπεύεις να βάλεις σε άλλες παρόμοιες (98 sq. in, με 16x19) ρακέτες, με τελικό σκοπό το DT που θα προκύψει να είναι κάπου μεταξύ 32-34.

Μερικές αντίστοιχες ρακέτες είναι αυτές:

Head YOUTEK Speed Pro
Head YOUTEK Radical Pro
HEAD YOUTEK Prestige Pro
Head YOUTEK IG Radical Pro
Dunlop Biomimetic 300
HEAD Youtek IG Prestige Pro
Head YOUTEK IG Prestige S
Wilson Blade 98 (16x19)
Head Graphene Prestige Pro
Head YOUTEK Graphene Prestige S

Εάν δεν υπάρχει το πλέγμα σου στη λίστα, μπορείς να κάνεις αντίστροφη αναζήτηση. δηλ. βάζοντας στη λίστα μια από τις παραπάνω ρακέτες και αναζητώντας το DT κάποιου παρόμοιου πλέγματος.

Ελπίζω τα παραπάνω να είναι κατανοητά και να μη σε μπέρδεψα…
Στη διάθεσή σου για κάθε πρόσθετη απορία!

Σημ.: Εάν ήταν δικό μου παιδί, σε αυτή τη ρακέτα θα έβαζα τώρα ένα νάιλον ή multi στα 22 κιλά και ένα κιλό λιγότερο το χειμώνα.

S.

dzag
29-04-14, 17:19
Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ. Νομίζω ότι βγάζω άκρη... Αγοράζω πλέγμα και ξεκινάω!!!

dzag
05-05-14, 16:05
Τελικά έβαλα ένα synthetic gut στα 21kg και μου φαίνεται μια χαρά (θα μπορούσε να είναι και λίγο χαμηλότερα ίσως...). Ο πιτσιρικάς ενθουσιασμένος!

Simplicius
05-05-14, 23:01
Τελικά έβαλα ένα synthetic gut στα 21kg και μου φαίνεται μια χαρά (θα μπορούσε να είναι και λίγο χαμηλότερα ίσως...). Ο πιτσιρικάς ενθουσιασμένος!

Μια χαρά είναι τα 21 κιλά για νάιλον (δηλ. synthetic gut). Θα πιάσουν οι ζέστες, θα παίξει και λίγες ώρες και θα είναι μια χαρά.
Τελικά βρήκες κάποιο 16L (1.25 mm) ή του έβαλες 16άρι (1.30 mm); Γιατί παίζει και το πάχος σημαντικό ρόλο στην τελική αίσθηση.
Πιο λεπτό = πιο χαλαρό (πάντα μιλώντας για τα ίδια κιλά) = πιο καλή/μαλακή "αίσθηση".

dzag
07-05-14, 11:26
Του έβαλα 16άρι (ήθελε και χρωματιστό ο πιτσιρικάς ...) για αυτό την έπλεξα λίγο χαμηλότερα.