PDA

Επιστροφή στο Forum : Babolat aero pro drive και πλεγμα



dzag
14-03-14, 09:16
Παίδες την συμβουλή σας:

Παϊζω εδώ και μερικούς μήνες με την aero pro drive 2013 πλεγμένη με RPM blast στα 24 kg (στην μία ρακέτα με 1,25 και στην δεύτερη 1,30). Τον τελευταίο καιρό (μετά από 4 μήνες παιχνιδιού) έχω ενοχλήσεις στον πήχη κοντά αλλά όχι στον αγκώνα και το αποδίδω μάλλον στο σκλήρό πλέγμα της babolat καθώς δεν άλλαξε τίποτε στο παίξιμό μου. Σκέφτομαι να δοκιμάσω το head sonic pro (στην ίδια τάση) που μου το συστήνουν ως πιο μαλακό (είναι και σχετικά φτηνό αυτή την εποχή). Θα ήθελα την εμπειρία σας σχετικά με το παραπάνω πλέγμα, καθώς και τiς προτάσεις σας για πολυεστερικά monofilament που δεν επιβαρύνουν το χέρι.

DownTheLine
14-03-14, 10:44
Παίδες την συμβουλή σας:

Παϊζω εδώ και μερικούς μήνες με την aero pro drive 2013 πλεγμένη με RPM blast στα 24 kg (στην μία ρακέτα με 1,25 και στην δεύτερη 1,30). Τον τελευταίο καιρό (μετά από 4 μήνες παιχνιδιού) έχω ενοχλήσεις στον πήχη κοντά αλλά όχι στον αγκώνα και το αποδίδω μάλλον στο σκλήρό πλέγμα της babolat καθώς δεν άλλαξε τίποτε στο παίξιμό μου. Σκέφτομαι να δοκιμάσω το head sonic pro (στην ίδια τάση) που μου το συστήνουν ως πιο μαλακό (είναι και σχετικά φτηνό αυτή την εποχή). Θα ήθελα την εμπειρία σας σχετικά με το παραπάνω πλέγμα, καθώς και τiς προτάσεις σας για πολυεστερικά monofilament που δεν επιβαρύνουν το χέρι.

Αν εισαι ικανοποιημενος με τα υπολοιπα χαρακτηριστικα του blast, τοτε δοκιμασε να κατεβασεις κατα 1 κιλο τουλαχιστον την ταση του (1,5 κιλο για την διασταση του 1,30) και δες πως θα σου φανει στο χερι.

dzag
14-03-14, 14:49
Ευχαριστώ για την απάντηση, με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είμαι μια χαρά, αλλά αν κατεβάσω την τάση δεν θα έχει μεγαλύτερη αναπήδηση, δηλαδη μικρότερο control;

DownTheLine
14-03-14, 18:38
Τυπικα, ενα λιγοτερο κιλο θα δωσει λιγη παραπανω δυναμη, αλλα α) το ποσο της παραπανω δυναμης δεν θα ειναι υπερβολικα μεγαλο και θα μπορεις ευκολα να προσαρμοσεις το swing σου μετα απο 1-2 ωρες παιξιμο για να το αντισταθμισεις και β) μην ξεχνας οτι καθε λεπτο που περνα απο τη στιγμη που θα πλεχτει μια ρακετα, χανει κιλα, αρα καθε στιγμη που παιζουμε, προσαρμοζουμε, ετσι και αλλιως, το παιξιμο μας σε αυτην την μειωση των κιλων.

Ερωτηση: καθε ποτε αλλαζεις πλεγμα (ημερολογιακος χρονος και ωρες παιξιματος)? Ελπιζω οχι καθε 4 μηνες που γραφεις στο αρχικο σου ποστ.

dzag
15-03-14, 13:23
Αλλάζω κάθε περίπου 2 μήνες (ίσως και λιγότερο), παιζοντας 15-20 ώρες τον μήνα. Παλιότερα έπαιζα με polyfibre black venom rough το οποίο με βόλευε πολύ (με άλλη ρακέτα βέβαια) αλλά έπρεπε να το αλλάζω πολύ συχνά (κάθε 2 εβδομάδες...) οπότε δεν συμφέρει με τίποτα.

johnble
15-03-14, 13:50
Μηπως αλλαξες μπαλες? Το λεω γιατι και εγω την ιδια ρακετα εχω με το ιδιο πλεγμα και αλλα στα 26 κιλα και οταν ανοιξα καινουργια κονσερβα με τρετορν+ αμεσως με τσιμπησε εκει που περιγραφεις και εσυ. Μετα απο 1 μηνα αλλαξα μπαλες και επαιξα με wilson clay. ο πονος υποχωρησε υστερα απο 7 μερες.

Jorge
15-03-14, 14:38
Να κάνω κι εγώ την ερώτησή μου μιας και μιλάτε για πλέγματα.
Έχω αρχίσει το άθλημα εδώ και δύο χρόνια και κάνω 2-3 ωριαίες προπονήσεις την εβδομάδα.
Έχω δύο Babolat AeroPro Drive, του 2012 και του 2013, ίδιες είναι θεωρώ.
Σε αυτήν του 2012 έχω βάλει το RPM Team στα 24/24 kgr και στην άλλη του 2013 έχω βάλει το RPM Blast 25/25 kgr.
Και τις δύο επειδή είμαι στην επαρχία (Αρκαδία) έχω να τους αλλάξω πλέγμα εδώ και έναν χρόνο παίζοντας περίπου 6-8 ώρες την εβδομάδα (εναλλάσοντας τις ρακέτες) γιατί μένω και μακριά από τα γήπεδα.
Έχουν χάσει πολύ την τάση τους πλεον? Το λέω γιατί νομίζω πως τώρα τελευταία οι μπάλες μου δεν έχουν βάθος αν και κάνω όλο το follow through.
Έχω δρομολογήσει τις επόμενες βδομάδες που θα βρεθώ στην Αθήνα να βάλω αυτό ----> http://www.tenniswarehouse-europe.com/descpageACYONEXH-YPTP16L.html
Μήπως το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος? Κάλες κριτικές δίνουν πάντως οι testers.
1. http://www.stringforum.net/strings.php?sdnr=4287&count=1
2. http://www.tennis-warehouse.com/reviews/YPTP125BK/YPTP125BKReview.html
Θα μου πείτε πως δεν έχει δύναμη σύμφωνα με αυτές τις κριτικές που σας παραθέτω αλλά οι ίδιο testers στα Babolat RPM Team & Blast δεν δίνουν και μεγαλύτερη.
Έχετε να προτείνετε κάποια τάση πέραν αυτής που προτείνει ο κατασκευαστής των Aero? (για άλλα πλέγματα φυσικά προτείνει ο κατασκευαστής)
Παίζει ρόλο και η τάση του πλέγματος στην δύναμη της μπάλας?
Ευχαριστώ.

DownTheLine
15-03-14, 16:35
dzag, αν αλλαζεις καθε 2 μηνες πλεγμα με περιπου 20 ωρες τον μηνα παιξιμο, τοτε ειναι φυσιολογικο προς το τελος το πλεγμα σου (το οποιο δεν φημιζεται για την μακροβιοτητα του) να εχει χασει τα χαρακτηριστικα του και να ενοχλει το χερι σου. Θα προτεινα να πλεξεις ενα κιλο χαμηλοτερα και να το αλλαζεις μαξιμουμ καθε 30 ωρες.

Χορχε, το yptp ειναι πολυ καλο πλεγμα (εχω γραψει σχολιο για αυτο στο ποστ σχετικα με τα soft strings). Ομως, και με συρματοπλεγμα να πλεξεις αυτη τη στιγμη τη ρακετα σου, παλι φοβερο θα σου φανει. Γιατι? Γιατι μετα απο ενα χρονο απο το τελευταιο σου πλεξιμο, αυτη τη στιγμη ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΛΕΓΜΑ.

Θελω να μου πεις διαφορες μεταξυ blast και team τους πρωτους 2-3 μηνες που τα επλεξες. Ειδικα για το ποιο κρατησε τα χαρακτηριστικα του περισσοτερο καιρο.

Jorge
16-03-14, 00:37
Absinthe δεν είμαι και ο καλύτερος δοκιμαστής πλεγμάτων μιας και παίζω μόνο 2 χρόνια.
Θα τολμούσα να πω όμως πως σαφώς το Team είναι πιο μαλακό από το Blast και ίσως πιο φιλικό στο επίπεδό μου. Και ακριβώς επειδή είναι πιο φιλικό στο επιπεδό μου θα τολμούσα επίσης να πω πως το RPM Team διατήρησε περισσότερο διάστημα τα χαρακτηριστικά του. Να σου πω την αμαρτία μου δεν έχουν και διαφορές μεταξύ τους ή τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να τις αντιληφθώ. Χωρίς αυτό που λέω να είναι και η πραγματικότητα. Αυτό εικάζω. Δεν είμαι και ο καλύτερος τέστερ.
Τα πλέγματα έχω διαβάσει κι εγώ πως μετά από ένα χρόνο που τα έχω εγώ έχουν χάσει κατά πάρα πολύ τα χαρακτηρίστικά τους. Απλά αναρωτιέμαι (και πάλι) μήπως στο επίπεδο που είμαι δεν μπορώ να το αντιληφθώ αυτό. Απλά επειδή μένω Τρίπολη και δεν υπάρχει μαγαζί που να πλέκει ρακέτες θα τις πλέξω αφού ανέβω στην Αθήνα τέλος του μήνα.
Επειδή φαίνεται να έχεις μια άποψη για το Yonex Poly Tour Pro (1.25) μπορείς να μου πεις προτεινόμενη τάση? Στο Tennis Warehouse οι testers προτείνουν 55-59 lbs (25-26,5 kgr) στην AeroPro Drive.

johnble
16-03-14, 02:06
Καμια σχεση του 2012 με του 2013...
Να κάνω κι εγώ την ερώτησή μου μιας και μιλάτε για πλέγματα.
Έχω αρχίσει το άθλημα εδώ και δύο χρόνια και κάνω 2-3 ωριαίες προπονήσεις την εβδομάδα.
Έχω δύο Babolat AeroPro Drive, του 2012 και του 2013, ίδιες είναι θεωρώ.
Σε αυτήν του 2012 έχω βάλει το RPM Team στα 24/24 kgr και στην άλλη του 2013 έχω βάλει το RPM Blast 25/25 kgr.
Και τις δύο επειδή είμαι στην επαρχία (Αρκαδία) έχω να τους αλλάξω πλέγμα εδώ και έναν χρόνο παίζοντας περίπου 6-8 ώρες την εβδομάδα (εναλλάσοντας τις ρακέτες) γιατί μένω και μακριά από τα γήπεδα.
Έχουν χάσει πολύ την τάση τους πλεον? Το λέω γιατί νομίζω πως τώρα τελευταία οι μπάλες μου δεν έχουν βάθος αν και κάνω όλο το follow through.
Έχω δρομολογήσει τις επόμενες βδομάδες που θα βρεθώ στην Αθήνα να βάλω αυτό ----> http://www.tenniswarehouse-europe.com/descpageACYONEXH-YPTP16L.html
Μήπως το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος? Κάλες κριτικές δίνουν πάντως οι testers.
1. http://www.stringforum.net/strings.php?sdnr=4287&count=1
2. http://www.tennis-warehouse.com/reviews/YPTP125BK/YPTP125BKReview.html
Θα μου πείτε πως δεν έχει δύναμη σύμφωνα με αυτές τις κριτικές που σας παραθέτω αλλά οι ίδιο testers στα Babolat RPM Team & Blast δεν δίνουν και μεγαλύτερη.
Έχετε να προτείνετε κάποια τάση πέραν αυτής που προτείνει ο κατασκευαστής των Aero? (για άλλα πλέγματα φυσικά προτείνει ο κατασκευαστής)
Παίζει ρόλο και η τάση του πλέγματος στην δύναμη της μπάλας?
Ευχαριστώ.

DownTheLine
16-03-14, 12:03
Το yptp το ειχα πλεξει στην αερο2013 σε 24/23 κιλα και ημουν πολυ ευχαριστημενος. Γενικα, μην κοιτας τι γραφει στον λαιμο της ρακετας ο κατασκευαστης σαν προτεινομενη ταση. Ειδικα για τα πολυεστερικα πλεγματα να πλεκεις παντα 10-15% χαμηλοτερα απο ο,τι συνηθιζες πριν. Τωρα απο εκει και περα, βρες καποιον τροπο να πλεκεις την ρακετα σου μαξιμουμ καθε 5 μηνες, γιατι μετα απο τον καιρο αυτον δεν εχεις ουσιαστικα πλεγμα (ειδικα για τα μονοκλωνα). Οι stringers λενε πως τα πλεγματα θελουν αλλαγη μαξιμουμ καθε 60 ωρες παιξιματος ή καθε 5 μηνες. Ο,τι ερθει πρωτο. Το οτι εχεις το ιδιο πλεγμα για ενα χρονο ισοδυναμει με το να εχεις τα ιδια ελαστικα στο αυτοκινητο σου για 10 χρονια!!! Μια λυση που μπορω να σου προτεινω αγου μενεις μακρυα ειναι να στελνεις τις ρακετες σου με κουριερ σε μαγαζια στην Αθηνα για να στις πλεκουν (ειναι αρκετοι που το αναλαμβανουν αυτο).

Επισης, οι αερο του 2012 και του 2013 εχουν απειροελαχιστες διαφορες μεταξυ τους.

Jorge
16-03-14, 12:54
Κι εγώ, με την λιγοστή εμπειρία μου από ρακέτες, πιστεύω πως οι Aero 2012 και 2013 είναι σχεδόν ίδιες. Εγώ τουλάχιστον δεν βλέπω καμία διαφορά.
Μίλησα με τον Παχιάκο τελευταία και μου είπε πως αναλαμβάνει την παραλαβή και αποστολή της ρακέτας με courier με λίγα μεταφορικά. Απλά επειδή το Poly Tour Pro δεν το έβρισκά στα μαγαζιά, καθότι είναι λίγο ''δυσκοίλιοι'' αυτοί που έχουν την Yonex στην Ελλάδα, θα το παραγγείλω από TWE και θα μου το τοποθετήσουν όταν πάω Αθήνα. Θα το προγραμματίσω από εδώ και πέρα να τις πλέκω 2 φορές το χρόνο.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές και την πληροφόρηση.

DownTheLine
16-03-14, 13:03
Την yonex στην Ελλαδα την εχει αυτος http://www.playsports.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=1 . Παρε ενα τηλεφωνο αυριο και δες αν μπορεις να του την στειλεις με κουριερ για να στην πλεξει.

Simplicius
16-03-14, 19:03
θα το παραγγείλω από TWE

Εάν σε ενδιαφέρει, το Tennis Point com έχει μεταφορικά 6 ευρώ αντί των 15 του TWE.

Jorge
16-03-14, 21:44
Δεν με ενδιαφέρει γιατί θα πάρω κι άλλα πράγματα και θα ξεπεράσω τα 75 ευρώ και θα έχω δωρεάν μεταφορικά.
Ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία.

Simplicius
16-03-14, 22:41
Δεν με ενδιαφέρει γιατί θα πάρω κι άλλα πράγματα και θα ξεπεράσω τα 75 ευρώ και θα έχω δωρεάν μεταφορικά.
Ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία.

A ΟΚ τότε. Για εμάς στην Ελλάδα πάντως είναι 100€+ το free shipping...

DownTheLine
16-03-14, 22:45
A ΟΚ τότε. Για εμάς στην Ελλάδα πάντως είναι 100€+ το free shipping...

Απο το twe ειναι 75+ και απο το tennispoint ειναι 150+.

Simplicius
16-03-14, 22:50
Απο το twe ειναι 75+ και απο το tennispoint ειναι 150+.

Είσαι σίγουρος; Γιατί το ίδιο το TWE λέει για Ελλάδα 100€. (http://www.tenniswarehouse-europe.com/freeshipping.html)

Πάντως με 5 και 90 μεταφορικά, ακόμα και ένα πλέγμα να πάρεις από το TP σου έρχεται σε Ελληνική τιμή.
Οπότε προσωπικά δεν καίγομαι και πολύ για το free...

Jorge
16-03-14, 22:52
ο πίνακας με τις χώρες λέει πως για ελλάδα έχουμε δωρεάν μεταφορικά για παραγγελίες πάνω από 150 ευρώ.
τώρα αν το έχεις διασταυρώσει έτσι θα είναι.
βασικά αυτά που θέλω εγώ και μεμονωμένα και αθροιστικά τα βρίσκω φθηνότερα στο twe.
και η παραγγελία μου δεν ξεπερνάει τα 100 ευρώ.

DownTheLine
16-03-14, 23:01
Είσαι σίγουρος; Γιατί το ίδιο το TWE λέει για Ελλάδα 100€. (http://www.tenniswarehouse-europe.com/freeshipping.html)

Πάντως με 5 και 90 μεταφορικά, ακόμα και ένα πλέγμα να πάρεις από το TP σου έρχεται σε Ελληνική τιμή.
Οπότε προσωπικά δεν καίγομαι και πολύ για το free...

Εκανα παραγγελιες και απο τα 2 σαιτς το τελευταιο διμηνο και ηταν 75 και 150 αντιστοιχα. Βλεπω τωρα οτι πραγματι μετεφεραν την Ελλαδα στον πινακα των 100€. Πρεπει να εγινε τον τελευταιο μηνα. Μεχρι πριν απο κανα 5μηνο, παντως, ειχε και το tennispoint 75 ευρω κατωφλι για δωρεαν μεταφορικα στην Ελλαδα, αλλα το αλλαξε.

Γενικα, παντως, προτιμω twe λογω μεγαλυτερης ποικιλιας και (λιγο καλυτερων) τιμων.


Παμε τωρα να δουμε τον Ροτζερ στον τελικο!!!

Jorge
16-03-14, 23:02
Σύμφωνω με Absinthe και είναι τσεκαρισμένο από εμένα προσωπικά.
Έχω ψωνίσει από το TWE με παραγγελίες γύρω στα 80-90 ευρώ και δεν έχω πληρώσει μεταφορικά.
Μπορείς να το τσεκάρεις κι εσύ προχωρόντας εικονικά μια προσθήκη στο καλάθι χωρίς να ολοκληρώσεις την αγορά. Εκεί κάνεις Calculate Shipping και σου βγάζει τα μεταφορικά.
Γίνεται με FedEx η αποστολή από Γερμανία και όταν φτάνει Ελλάδα παραλαμβάνει και παραδίδει η μεταφορική Orphee Beinoglou.
Τον πίνακα που βάζει το λινκ ο Simplicius τον είχα δει κι εγώ αλλά μάλλον δεν είναι ενημερωμένος.
Το Calculate Shipping λέει έγκυρα τι πληρώνεις.

Simplicius
16-03-14, 23:10
Έχω ψωνίσει από το TWE με παραγγελίες γύρω στα 80-90 ευρώ και δεν έχω πληρώσει μεταφορικά.
Τον πίνακα που βάζει το λινκ ο Simplicius τον είχα δει κι εγώ αλλά μάλλον δεν είναι ενημερωμένος.

Ε τότε έτσι είναι. Να και κάπου που ανέβηκε κατηγορία η Ελλαδίτσα μας!! χαχχαχα

Δεν έχω ψωνίσει ποτέ από TWE.
Για "καινούργια" πράγματα μάλλον πρέπει να έχει καλές τιμές.
Εγώ ψωνίζω σχεδόν μόνο "σκοτωμένες" προσφορές στο τέλος της σεζόν και
σε τέτοιες περιπτώσεις βρίσκω πολύ καλύτερες τιμές στο TP και στα διάφορα "Direct" από UK...

Γειά σας τώρα γιατί αρχίζει TO MATCH!! (στο Sport Lemon).

dzag
24-03-14, 17:19
Δοκιμασα τελικα το head sonic για περίπου 10 μέρες και δεν μου εκανε καλη εντύπωση τόσο σε control όσο και spin. Όμως βελτιώθηκε η ενόχληση στον πήχη. Καμιά άλλη ιδέα για ίδια αίσθηση και spin με το RPM blast χωρις επιβάρυνση στο χέρι; Θα δοκιμάσω τις επόμενες ημέρες και την συμβουλη του φίλου Absinthe για πλέξιμο στα 23 kg.