PDA

Επιστροφή στο Forum : Soft Poly Strings: Solinco Tour Bite Soft



ith
01-03-14, 21:28
Θα ήθελα αν κάποιος έχει δοκιμάσει το συγκεκριμένο πλέγμα, κατά προτίμηση σε 1.30, να μου πει τις εντυπώσεις του.

Η ρακέτα που χρησιμοποιώ είναι μια head speed mp 16x19. Η τάση που χρησιμοποιώ είναι συνήθως στα 25kg.
Tα πλέγματα που έχω δοκιμάσει είναι το tecnifibre black code 1.24, tourna big hitter black 7 1.30 & 1.20 & head hawk.
Από τα 3 προτιμώ μάλλον το πρώτο αλλά θα 'θελα να κάνω μια δοκιμή πριν πάρω κουλούρα. Δυο λογια στα γρήγορα.

Big Hitter Black 1.30: το πλέγμα με το καλύτερο spin potential που 'χω δοκιμάσει, δεν έχει δύναμη, ιδιαίτερα φιλικό για το χέρι αλλά με πολύ μεγάλο tension loss και μικρό durability. Το πλέγμα παρότι είναι φθηνό, μπορώ να το κρατήσω μόνο για 8 ωρες και δεν με συμφέρει εκτός αν πάρω μηχανή.

Ηead Hawk 1.25: μέτριο pop, μέτριο προς μικρό spin effect, δεν χάνει την τάση του γρήγορα και διατηρεί τα χαρακτηριστικά του για αρκετό χρονικό διάστημα (μικρότερο από το black code), στις 8 ώρες καταλαβαίνω μια αισθητή αλλαγή αλλά το κρατάω για περίπου 15 ωρες συνολικά. Δεν μεταφέρει πολλούς κραδασμούς στο χέρι αν χτυπάς στο κέντρο, όμως νιώθω ότι το sweetspot μειώνεται πολύ και είναι "μαχαίρι" σε off center χτυπήματα.

Black Code 1.24: Έχει πολύ καλό pop, πολύ καλή αίσθηση και control, η απώλεια τάσης και η διάρκεια του μοιάζει με αυτή του hawk, είναι λίγο πιο σκληρό και φέρνει κάποιους κραδασμούς. To spin potential πιο πάνω από το hawk αλλά πολύ πιο κάτω του big hitter.

Γράφω τα παραπάνω γιατί ψάχνω μια χρυσή τομή. Δεν με νοιάζει τόσο η τιμή αν το πλέγμα έχει διάρκεια, επίσης δεν με νοιάζει η δύναμη. Θέλω περισσότερο spin από το hawk, καλή διάρκεια & tension loss και να μην είναι πέτρα όπως το 4G της luxilon που έχω παίξει και το 'κοψα στις 6 ωρες γιατί ήταν το μοναδικό που μου προκάλεσε ενοχλήσεις στο χέρι. Έχω καταλήξει στο Solinco Tour Bite Soft 1.30, το κυρίως ερώτημά μου αφορά την ανθεκτικότητα του, την διάρκεια του και την απώλεια τάσης που παρουσιάζει.

ΥΓ. Θα κάνω μια δοκιμή και στο yonex poly tour pro 130 γιατί το χω περιέργεια, αν και ξέρω ότι θα του λείπει το επιπλεον spin που προσφέρουν τα πολυγωνικά πλέγματα.

president.s
01-03-14, 23:05
Δε συμφερει το Solinco.. Χανει και αυτο πολυ γρηγορα τα κιλα του.. Ειναι αρκετα μαλακο αλλα Δεν αργει να γινει "σφεντονα".. Απο αυτα που λες το κλαυτερο ειναι το Black code.. Επισης πολυ καλο ειναι και το Luxilon Alu power fluoro.. Πιο μαλακο απ το Code και κραταει πολυ καλα τα κιλα..

Simplicius
02-03-14, 11:19
Γιάννη, καταρχήν το Tour Bite Soft δεν είναι soft!
Έχει μεγαλύτερο stiffness από το απλό Tour Bite και μεγαλύτερη δύναμη - ίσως από εκεί να προέκυψε και το "soft"...
Το ίδιο συμβαίνει και με ένα πλέγμα της Babolat, δν θυμάμαι τώρα ποιο, που η soft έκδοση είναι πιο σκληρή από την απλή... Τι να πεις...

Το yonex poly tour pro πιστεύω ότι δεν κάνει γα σένα καθώς ούτε το πάρα πολύ καλό tension stability που θέλεις έχει και είναι και πολύ δυνατό, οπότε για να το φέρεις στα ίσια του θα το πλέξεις πολύ ψηλά (πάνω από το όριο όλων των poly που κατά γενική ομολογία είναι στα 23 κιλά) και θα το "σκοτώσεις", θα χάσει δηλαδή όλα του τα χαρακτηριστικά.

Στο έχω προτείνει και στο παρελθόν, στο προτείνω ακόμη μια φορά καθώς - από αυτά που αναφέρεις παραπάνω πως θέλεις από ένα πλέγμα - πιστεύω ότι θα βρεις το dream-string σου! Topspin Cyber Blue 1.25 - υπάρχει και σε μικρή-φτηνή κουλούρα για 9 πλέξεις. Να το βάλεις στα 23 κιλά στην 100άρα σου και θα είσαι ΟΚ. Πολύ μαλακό, με μέτρια δύναμη, με απίστευτο "αιώνιο" stability και τιμή που απλά δεν υπάρχει!

Επίσης στο spin είναι πιο κοντά στο Tour Bite, έχει COF 0.083 - 0.075 το Bite και 0.1+ το Yonex...

ith
02-03-14, 18:04
Δε συμφερει το Solinco.. Χανει και αυτο πολυ γρηγορα τα κιλα του.. Ειναι αρκετα μαλακο αλλα Δεν αργει να γινει "σφεντονα".. Απο αυτα που λες το κλαυτερο ειναι το Black code.. Επισης πολυ καλο ειναι και το Luxilon Alu power fluoro.. Πιο μαλακο απ το Code και κραταει πολυ καλα τα κιλα..

"Πρόεδρε", σ' ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια ήταν ότι διάβαζα πολύ θετικά σχόλια για την ανθεκτικότητα του tour bite soft αλλά για να το λες έτσι θα είναι. Το 'χεις δοκιμάσει εσύ? Πολύ ενδιαφέρον το fluoro δεν το 'ξερα καθόλου, είναι λίγο ακριβό βέβαια...

Χαρακτηριστικά να σας πω, επειδή συνήθως μετράω DT (που εχει αντιστοιχία και σε στατική τάση σε kg) πριν και μετά το πλέξιμο. Το big hitter το είχα συνήθως στα 25/24kg αρχική τάση και στις 10-12ωρες που το έκοβα αν δεν το έσπαγα είχε πέσει στα 21kg και δυστυχώς εκτός από την απώλεια τάση, ένιωθα και έντονη αλλοίωση των χαρακτηριστικών του.


Γιάννη, καταρχήν το Tour Bite Soft δεν είναι soft!
Έχει μεγαλύτερο stiffness από το απλό Tour Bite και μεγαλύτερη δύναμη - ίσως από εκεί να προέκυψε και το "soft"...
Το ίδιο συμβαίνει και με ένα πλέγμα της Babolat, δν θυμάμαι τώρα ποιο, που η soft έκδοση είναι πιο σκληρή από την απλή... Τι να πεις...

Το yonex poly tour pro πιστεύω ότι δεν κάνει γα σένα καθώς ούτε το πάρα πολύ καλό tension stability που θέλεις έχει και είναι και πολύ δυνατό, οπότε για να το φέρεις στα ίσια του θα το πλέξεις πολύ ψηλά (πάνω από το όριο όλων των poly που κατά γενική ομολογία είναι στα 23 κιλά) και θα το "σκοτώσεις", θα χάσει δηλαδή όλα του τα χαρακτηριστικά.

Στο έχω προτείνει και στο παρελθόν, στο προτείνω ακόμη μια φορά καθώς - από αυτά που αναφέρεις παραπάνω πως θέλεις από ένα πλέγμα - πιστεύω ότι θα βρεις το dream-string σου! Topspin Cyber Blue 1.25 - υπάρχει και σε μικρή-φτηνή κουλούρα για 9 πλέξεις. Να το βάλεις στα 23 κιλά στην 100άρα σου και θα είσαι ΟΚ. Πολύ μαλακό, με μέτρια δύναμη, με απίστευτο "αιώνιο" stability και τιμή που απλά δεν υπάρχει!

Επίσης στο spin είναι πιο κοντά στο Tour Bite, έχει COF 0.083 - 0.075 το Bite και 0.1+ το Yonex...

1. Mάνο ευχαριστώ, το cyber blue είναι αρκετά οικονομικό και θα το δοκιμάσω σίγουρα. Δεν το είχα ψάξει αρκετά, διάβασα αρκετά reviews στο stringforum, κάποιοι αναφέρουν μικρή ανθεκτικότητα βέβαια. Οι περισσότεροι άφησαν θετικά σχόλια... Σαν spin effect είναι άνω το μετρίου οπότε με υπερκαλύπτει. Θα πάρω ενα φακελάκι σίγουρα για δοκιμή. Μπορείς να μου πεις ενδεικτικά μετά από τί χρόνο αρχίζει να μετακινείται το πλέγμα?

2. Επίσης για το yonex, τουλάχιστον σε 1.30 αναφέρουν πολύ καλά χαρακτηριστικά σε durability & tension loss...:confused:

3. Περί σκληρότητας τώρα μερικά από αυτά που αναφέραμε, το tour bite soft με βάση αυτό http://twu.tennis-warehouse.com/learning_center/stringfinder/stringfinder.php (http://twu.tennis-warehouse.com/learning_center/stringfinder/stringfinder.php?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr) δείχνει πιο μαλακό από το κανονικό.

175 lbs/inch -> Tourna Big Hitter Black 7 17
183 lbs/inch -> Topspin Cyber Blue 17
184 lbs/inch -> SolincoTour Bite 16 soft
191 lbs/inch -> Yonex Poly Tour Pro Yellow 16
203 lbs/inch -> SolincoTour Bite 16
205 lbs/inch -> Head Hawk 1.25
207 lbs/inch -> Luxilon Big Banger ALU Power Fluoro 17
236 lbs/inch -> Tecnifibre Black Code 17
259 lbs/inch -> Luxilon4G 16L

Simplicius
02-03-14, 22:06
Γιάννη,

3. Έχεις δίκιο για το Tour Bite Soft!
Sorry... Είναι όντως πιο soft! Το μπέρδεψα με κάποιο άλλο...

1. Με το δικό μου παιχνίδι δε μετακινείται ποτέ...
Περιμένω να παίξουμε μαζί το Πάσχα ή καλοκαίρι να δω από κοντά πως καταφέρνεις να καταστρέφεις poly πλέγματα...
Το έχω ακόμα στην Wilson 100. To είχα πλέξει τον Μάιο με 30C στα Μ 21,5 + C 20,0 κιλά. Αρχικό DT 36.

2. Τα YPTP δεν φημίζονται τόσο για το tension stability (από το String Selector 2012):
Company String Gauge Stiffness (lbs/in.) Tension loss (lbs)
Yonex Poly Tour Pro 130 16 1.28 216 20.94
Yonex Poly Tour Pro 125 16L 1.24 217 20.90

Btw, έβαλα το Poly Tour Pro 125 στα 17 κιλά στην (πρώην) ρακετούλα σου και από σχετικά αδύναμη έγινε "turbo" !!!
Έχω παίξει μόνο μια φορά όμως και δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα.
Ένιωσα ένα πολύ μικρό πόνο στο χέρι στο τέλος (μετά από 2ωρο), αλλά ακόμα δεν είχε "σπάσει" το πλέγμα.

Πάντως πιστεύω ότι με τα 25 κιλά καταστρέφεις τα polys.
23 κιλά είναι το εντελώς max για να κρατάνε την ελαστικότητά τους οι χορδές και να επιστρέφουν πίσω.
Εάν έχεις πρόβλημα με την μεγάλη δύναμη, απλά διαλέγεις πιο αδύναμο πλέγμα (Energy Return μικρότερο του 87%) όπως πχ το TSCB.

Ακόμα πολύ καλό για αυτά που ζητάς (tension, spin) το MSV Focus Hex - και πολύ φτηνό!

(off topic) Την περσινή Wilson τι την έκανες? Την έδωσες?

DownTheLine
02-03-14, 22:29
Απο προσωπικη εμπειρια και μονο, εχω να πω οτι το solinco tour bite ειναι φοβερο πλεγμα, αλλα για μαξιμουμ 12-15 ωρες. Μετα γινεται τρομερα σκληρο και χανει πολυ απο το κοντρολ του. Το soft δεν το εχω δοκιμασει.
Απο την αλλη, το yonex poly tour pro ειναι πολυ μαλακο πλεγματακι και εμενα μου κρατησε σχεδον 30 ωρες χωρις να αλλαξουν πολυ τα χαρακτηριστικα του, οποτε απο playability ειναι ο,τι καλυτερο εχω δοκιμασει μεχρι σημερα. Απλως, δεν εχει σχεδον καθολου σπιν.

president.s
03-03-14, 00:01
Ναι εχω παιξει αρκετα.. Το soft ειναι οντως μαλακο αλλα δεν αξιζει επειδη θελει συχνα αλλαγη. Οχι απο την αποψη οτι σπαει.. Χανει κιλα γρηγορα. Το code ειναι παρα μα παρα πολυ καλο. Στα 27 κιλα και μου βγαζει 38 DT και παιζω μηνα ανετα! Το fluorο ειναι λιγακι πιο ακριβο αλλα αντεχει, κραταει τα κιλα και αυτο παρα πολυ και ειναι και πιο μαλακο απο το code. Γενικα για να δωσω μια ιδεα, παιζω με 3 ιδιες pro stock ρακετες (προσωπικες ρακετες απο το US open 2012 του Berdych). 98 κεφαλι, 345γρ, 16/19 πλεγμα, στα 28/27, 27/26, 26/25 κιλα, οποτε γενικα τα πλεγματα "τραβανε" μεγαλα ζορια. Και εκει που τα polys σταματανε αυτα που αναφερω παιζουν αψογα..

ith
03-03-14, 01:40
Γιάννη,

3. Έχεις δίκιο για το Tour Bite Soft!
Sorry... Είναι όντως πιο soft! Το μπέρδεψα με κάποιο άλλο...

1. Με το δικό μου παιχνίδι δε μετακινείται ποτέ...
Περιμένω να παίξουμε μαζί το Πάσχα ή καλοκαίρι να δω από κοντά πως καταφέρνεις να καταστρέφεις poly πλέγματα...
Το έχω ακόμα στην Wilson 100. To είχα πλέξει τον Μάιο με 30C στα Μ 21,5 + C 20,0 κιλά. Αρχικό DT 36.

2. Τα YPTP δεν φημίζονται τόσο για το tension stability (από το String Selector 2012):
Company String Gauge Stiffness (lbs/in.) Tension loss (lbs)
Yonex Poly Tour Pro 130 16 1.28 216 20.94
Yonex Poly Tour Pro 125 16L 1.24 217 20.90

Btw, έβαλα το Poly Tour Pro 125 στα 17 κιλά στην (πρώην) ρακετούλα σου και από σχετικά αδύναμη έγινε "turbo" !!!
Έχω παίξει μόνο μια φορά όμως και δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα.
Ένιωσα ένα πολύ μικρό πόνο στο χέρι στο τέλος (μετά από 2ωρο), αλλά ακόμα δεν είχε "σπάσει" το πλέγμα.

Πάντως πιστεύω ότι με τα 25 κιλά καταστρέφεις τα polys.
23 κιλά είναι το εντελώς max για να κρατάνε την ελαστικότητά τους οι χορδές και να επιστρέφουν πίσω.
Εάν έχεις πρόβλημα με την μεγάλη δύναμη, απλά διαλέγεις πιο αδύναμο πλέγμα (Energy Return μικρότερο του 87%) όπως πχ το TSCB.

Ακόμα πολύ καλό για αυτά που ζητάς (tension, spin) το MSV Focus Hex - και πολύ φτηνό!

(off topic) Την περσινή Wilson τι την έκανες? Την έδωσες?

1. Μάνο, κι εγώ απορώ πως τα "καταστρέφω" γιατί δεν νιώθω ότι παίζω αξιόλογο τένις, είναι εντελώς χομπίστικο. Εν πάση περιπτώσει, για να αντέχει σε 'σενα, θα αντέχει αναμφίβολα και σε μένα. Το cyber blue είναι ήδη μέσα στην λίστα παραγγελίας, θα πάρω σίγουρα το 1.25, να δοκιμάσω λες και το 1.30? (Εχεις μήπως περίσσευμα ?)

2. Για το YPTP δες λίγο το σκορ που συγκεντρώνει εδώ http://www.stringforum.net/string2012.php
Αυτό με τα κιλά μου το 'χουν πει πολλοί, θα δοκιμάσω τα 23kg.
To focus hex ακόμα και στη soft έκδοση δείχνει ιδιαίτερα σκληρό.
Την pro staff την εχω ακόμα (για 2η)


Απο προσωπικη εμπειρια και μονο, εχω να πω οτι το solinco tour bite ειναι φοβερο πλεγμα, αλλα για μαξιμουμ 12-15 ωρες. Μετα γινεται τρομερα σκληρο και χανει πολυ απο το κοντρολ του. Το soft δεν το εχω δοκιμασει.
Απο την αλλη, το yonex poly tour pro ειναι πολυ μαλακο πλεγματακι και εμενα μου κρατησε σχεδον 30 ωρες χωρις να αλλαξουν πολυ τα χαρακτηριστικα του, οποτε απο playability ειναι ο,τι καλυτερο εχω δοκιμασει μεχρι σημερα. Απλως, δεν εχει σχεδον καθολου σπιν.

Τα περισσότερα σχόλια χρηστών ταιριάζουν με το δικό σου σε ότι αφορά το yonex. Όταν λες σου κράτησε 30 ώρες εννοείς την διαρκεια του μεχρι να κοπεί ή όταν άρχισε να χάνει τα χαρακτηριστικά του? string movement μετά πόσες ώρες είχε και σε τί ρακέτα με τί τάση το είχες αν επιτρέπεται?


Ναι εχω παιξει αρκετα.. Το soft ειναι οντως μαλακο αλλα δεν αξιζει επειδη θελει συχνα αλλαγη. Οχι απο την αποψη οτι σπαει.. Χανει κιλα γρηγορα. Το code ειναι παρα μα παρα πολυ καλο. Στα 27 κιλα και μου βγαζει 38 DT και παιζω μηνα ανετα! Το fluorο ειναι λιγακι πιο ακριβο αλλα αντεχει, κραταει τα κιλα και αυτο παρα πολυ και ειναι και πιο μαλακο απο το code. Γενικα για να δωσω μια ιδεα, παιζω με 3 ιδιες pro stock ρακετες (προσωπικες ρακετες απο το US open 2012 του Berdych). 98 κεφαλι, 345γρ, 16/19 πλεγμα, στα 28/27, 27/26, 26/25 κιλα, οποτε γενικα τα πλεγματα "τραβανε" μεγαλα ζορια. Και εκει που τα polys σταματανε αυτα που αναφερω παιζουν αψογα..

Το solinco το έχω ήδη απορρίψει. Τα poly γενικά δεν σπάνε εύκολα, προσωπικά μια φορά εχω σπάσει το tourna big hitter black 7 σε 1.20mm, εν αντιθέσει με τα multi που πχ το X-one biphase μου σπασε στα 2ο σετ σε 16χ18 ρακέτα... :( (ήθελα μια φορά να νιώσω το βιιιλούδο :p:p)
Πρόεδρε, μπορείς να κάνεις μια σύγκριση του fluoro με το black code ως προς και τα αλλα χαρακτηριστικά: δυναμη, σπιν, κοντρολ κτλ?

Σας ευχαριστώ όλους!

Simplicius
03-03-14, 01:45
Το code ειναι παρα μα παρα πολυ καλο. Στα 27 κιλα και μου βγαζει 38 DT και παιζω μηνα ανετα! ...
....98 κεφαλι, 345γρ, 16/19 πλεγμα, στα 28/27, 27/26, 26/25 κιλα, ....

Pres, με τι εργαλείο μετράς το DT σου;
Στην τιμή που αναφέρεις βλέπω πολύ μεγάλη απόκλιση από τις τιμές διαφόρων stringers στο stringforum (πάντα για Black Code 17 - 1.24 και για ρακέτες 98-100).
Ή πεθαίνει από στρες το πλέγμα (lol) ή κάτι άλλο συμβαίνει... Δες:

Babolat Pure Drive GT 100 16x19 Tecnifibre Black Code 17 55.1/52.9 43 2009-08-26 Electric (constant pull) ERT 300 hansiguenne

Head YouTek Radical MP 98 18x20 Tecnifibre Black Code 17 49/47 37 2012-04-20 Electric (constant pull) ERT 300 vitamiki

Vφlkl DNX 9 98 16x19 Tecnifibre Black Code 17 55.1/55.1 41 Click here to display the DT curve 2009-07-28 Drop weight ERT 300 Howy

Wilson BLX Blade 98 98 18x20 Tecnifibre Black Code 17 49.6/47.4 38 2012-04-12 Electric (constant pull) ERT 300 vitamiki

http://www.stringforum.net

Simplicius
03-03-14, 01:56
1. Μάνο, κι εγώ απορώ πως τα "καταστρέφω" γιατί δεν νιώθω ότι παίζω αξιόλογο τένις, είναι εντελώς χομπίστικο. Εν πάση περιπτώσει, για να αντέχει σε 'σενα, θα αντέχει αναμφίβολα και σε μένα. Το cyber blue είναι ήδη μέσα στην λίστα παραγγελίας, θα πάρω σίγουρα το 1.25, να δοκιμάσω λες και το 1.30? (Εχεις μήπως περίσσευμα ?)

2. Για το YPTP δες λίγο το σκορ που συγκεντρώνει εδώ http://www.stringforum.net/string2012.php
Αυτό με τα κιλά μου το 'χουν πει πολλοί, θα δοκιμάσω τα 23kg.
To focus hex ακόμα και στη soft έκδοση δείχνει ιδιαίτερα σκληρό.
Την pro staff την εχω ακόμα (για 2η)

Όχι δεν έχω CBlue. Φακελάκι είχα πάρει από το e-tennis (http://www.e-tennis.gr/topspin-cyber-blue-string-12m.html?utm_source=tennisnews_tennisforum&utm_medium=postMar14&utm_campaign=stringTopspinCyberBlue).
Νομίζω 1.25 είναι ΟΚ. Με το 1.30 δεν θα έχεις καθόλου καλό feel - για το οποίο άλλωστε δεν πολυφημίζεται το Cyber Blue (είναι μάλλον και το μόνο μείον του).

Το YPTP είναι σίγουρα πολύ καλό πλέγμα. Δεν το προτείνω σε σένα λόγω της μεγάλης δύναμης - εσύ βέβαια ξέρεις καλύτερα τι χρειάζεσαι. Αυτό μπορείς να το πάρεις και σε 1.30. Είναι λεπτό πλέγμα. Το 1.25 του μοιάζει περισσότερο με άλλα 1.20...

Το Focus είναι πιο σκληρό από τα άλλα σίγουρα - αλλά γενικά δε συγκαταλέγεται στα σκληρά, το αντίθετο!
Πάντως εγώ δεν είμαι αντίθετος για το κλασσικό TB. Το μόνο κακό που έχω ακούσει είναι αυτό που είπε ο φίλος Absinthe, για την πτώση της απόδοσης. Θέλω κάποια στιγμή να το δοκιμάσω, όταν τελειώσει το υπάρχον στοκ μου!

Simplicius
03-03-14, 02:21
Pres, με τι εργαλείο μετράς το DT σου;
Στην τιμή που αναφέρεις βλέπω πολύ μεγάλη απόκλιση από τις τιμές διαφόρων stringers στο stringforum (πάντα για Black Code 17 - 1.24 και για ρακέτες 98-100).
Ή πεθαίνει από στρες το πλέγμα (lol) ή κάτι άλλο συμβαίνει... Δες:

Babolat Pure Drive GT 100 16x19 Tecnifibre Black Code 17 55.1/52.9 43 2009-08-26 Electric (constant pull) ERT 300 hansiguenne

Head YouTek Radical MP 98 18x20 Tecnifibre Black Code 17 49/47 37 2012-04-20 Electric (constant pull) ERT 300 vitamiki

Vφlkl DNX 9 98 16x19 Tecnifibre Black Code 17 55.1/55.1 41 Click here to display the DT curve 2009-07-28 Drop weight ERT 300 Howy

Wilson BLX Blade 98 98 18x20 Tecnifibre Black Code 17 49.6/47.4 38 2012-04-12 Electric (constant pull) ERT 300 vitamiki

http://www.stringforum.net

Εάν η μέτρησή σου είναι σωστή προφανώς ισχύει αυτό περί της χαμένης ελαστικότητας από το πολύ τέντωμα...
Ως ένα σημείο - στα 24 κιλά (53 lbs) το DT ανεβαίνει στο max και μετά - λόγω της απώλειας της ελαστικότητας - αρχίσει να ξανακατεβαίνει...

ith
03-03-14, 02:28
Παρότι δεν είχα ποτέ πρόβλημα με elbow, έχω βέβαια ένα μικρό με τον ώμο που δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζεται από κραδασμούς κτλ, δεν θα ήθελα να ρισκάρω να αποκτήσω. Νομίζω μετά είναι αρκετά επίπονη διαδικασία, άρα τα σκληρά πλέγματα τα απορρίπτω. Tο black code πάντως μου φάνηκε ΟΚ για 2-3 φορές την εβδομάδα, το 4G με ενόχλησε.

Σίγουρα ένα εντός λίστας είναι το cyber blue 1.25 και μάλλον και τo fluoro & yonex poly tour pro 1.25. Αν και τελικά καταλήγω ότι το καλύτερο είναι να πάρεις μια φθηνή μηχανή drop weight (πχ gamma x-2) και μια φτηνή κουλούρα οπως tourna big hitter black 7.

Σχετικά με τα προηγούμενα κι εγώ όσες φορές έχει τύχει να κάνω μέτρηση με ERT 300 ήταν, το black code 1.24 έβγαζε αρχικό DT:36 στα 23kg σε head extreme elite & DT:41 σε head speed mp 16x19 στα 25/24kg

ΥΓ. Αλλάζω τον τιτλο του θέματος σε soft poly strings διοτί η κουβέντα επεκτάθηκε και εκτός tour bite, έτσι ώστε να μπορούν και οι επόμενοι να κατευθυνθούν αν τους ενδιαφέρει.

ΥΓ2. Έτυχε να πέσω "θύμα" stringer με ηλεκτρονική μηχανή όπου του ζήτησα 24kg και βγήκε κοντά σαν 20kg, την επόμενη φορά ζήτησα 26 και βγήκε πάλι σαν 20kg. Προφανώς το μοτεράκι της μηχανής το είχε πει το ποίημα... γι' αυτο θεωρώ ότι ειναι πολύ σημνατική η μέτρηση DT. Aυτο περι static & dynamic tension.

Simplicius
03-03-14, 08:43
ΥΓ2. Έτυχε να πέσω "θύμα" stringer με ηλεκτρονική μηχανή όπου του ζήτησα 24kg και βγήκε κοντά σαν 20kg, την επόμενη φορά ζήτησα 26 και βγήκε πάλι σαν 20kg. Προφανώς το μοτεράκι της μηχανής το είχε πει το ποίημα... γι' αυτο θεωρώ ότι ειναι πολύ σημνατική η μέτρηση DT. Aυτο περι static & dynamic tension.

Γιάννη, μπορεί και να ισχύει αυτό που είπα σρον Pres παραπάνω:


Εάν η μέτρησή σου είναι σωστή προφανώς ισχύει αυτό περί της χαμένης ελαστικότητας από το πολύ τέντωμα...
Ως ένα σημείο - στα 24 κιλά (53 lbs) το DT ανεβαίνει στο max και μετά - λόγω της απώλειας της ελαστικότητας - αρχίσει να ξανακατεβαίνει...

Τα περισσότερα κιλά δεν δίνουν περισσότερο DT μετά από ένα σημείο που το πλέγμα χάνει την ελαστικότητά του.
Μπορείς να το δεις αυτό σε πολλές περιπτώσεις στην καλή βάση δεδομένων DT database του stringforum...

Η "σύγχρονη" τάση είναι για πλέξιμο πολύ χαμηλά κοντά στις 40lbs.
Δες τον Dimitrov - που κέρδισε τίτλο χθες - και άλλους...

DownTheLine
03-03-14, 14:55
Ith, στις 30 ωρες δεν εσπασε το πλεγμα, απλως αρχισαν να αλλαζουν πολυ τα χαρακτηριστικα του, δηλαδη αρχισε να "ψοφαει" απο θεμα δυναμης και να ειναι unresponsive. Σημαντικο string movement δεν εμφανισε ποτε!!!! Το ειχα πλεγμενο σε aero pro στα 24/23 με dt 38 και ημουν πολυ ευχαριστημενος, εκτος απο το θεμα του σπιν. Δεν εχω δοκιμασει το poly tour spin που ειναι πολυγωνικο, αλλα αν εχει τα ιδια χαρακτηριστικα με το pro με περισσοτερο, ομως, σπιν θα ειναι το τελειο για μενα. Αν το εχει δοκιμασει κανεις, θα ηταν πολυ χρησιμο να μας πει εντυπωσεις.

Προεδρε, θα με ενδιεφερε και μενα συγκριση black code με fluoro (δεν εχω δοκιμασει κανενα απο τα δυο). Ποσες ωρες σου κρατανε πριν αλλαξει η συμπεριφορα τους?

Αν υπηρχε ενας τροπος να κραταει καμια 10αρια παραπανω ωρες το απλο tour bite, τοτε ισως και να μην ξαναδοκιμαζα αλλο πλεγμα.

president.s
03-03-14, 18:01
To DT το βγαζει κατευθειαν η μηχανη του Παχιακου.. 1) Υπαρχει ενα παραδοξο με τις 98αρες Head. Στην πραγματικοτητα ειναι 95. Η μετρηση 98 ειναι απ εξω και οχι το stringbed. Τελος παντων. 2) Δν υπαρχει ταση για πλεξιμο. Ο καθενας πλεκει εκει που θελει αναλογα με τα χτυπηματα και τη ρακετα του. Οταν τις πρωτοπηρα τις ρακετες του Berdych ηταν πλεγμενες απο US open ηταν στα 28/27 με Alu power rough. Ο Federer πχ με την παλια ρακετα ειχε 21-22κιλα το πολυ κ με την καινουρια 25-26. Απλα οταν αλλαζουν ρακετα 5-6 φορες μεσα σ ενα παιχνιδι μπορουν να πλεξουν πολυ χαμηλα αν εκει τους βολευει. Εμεις που δε μπορουμε να αλλαζουμε καθε τρεισ και λιγο πλεγμα πλεκουμε πιο ψηλα.. 3) Θα απαντησω σε λιγες μερες οσον αφορα στη συγκριση code και fluoro γιατι το fluoro το εχω αυτη τη στιγμη πανω full bed. μεχρι πριν λιγο το ειχα σε hybrid. Μεχρι στιγμης παρολα αυτα: Το code ειναι πολυ καλο απο το πρωτο λεπτο. Εχει πολυ καλη αισθηση, καμια σχεση με την αισθηση των polys. Αρκετα καλο σπιν και αρκετη δυναμη. Αλλα αυτο που ξεχωριζει ειναι η αισθηση και το ποσο αγκαλιαζει την μπαλα ακομα κ οταν πας για πολυ δυνατο χτυπημα. Κραταει πανω απο 30 ωρες τα καλα χαρακτηριστικα του.. Το Fluoro απο τις πρωτες 2 βδομαδες full bed χρησης: Εξισου καλη αισθηση και pop, λιγο πιο ευκολο σπιν, ελαχιστα πιο αδυναμο αλλα θελει μιση-1 ωριτσα χτυπηματων και μετα ερχεται στα καλα επιπεδα αισθησης. Σε Hybrid με mains το fluoro αντεξε περιπου 25 ωρες με πολυ καλα χαρακτηριστικα αλλα εσπασαν οι crosses.

DownTheLine
03-03-14, 21:04
Κρατησε 30 ωρες το black code χωρις να αλλοιωθουν τα χαρακτηριστικα του? Εντυπωσιακο. Ειναι σκληρο για το χερι?

Θα ηταν πολυ χρησιμο οταν παιξεις καμια 30+ ωρες και με το fluoro, να μας πεις εντυπωσεις γιατι εχω ακουσει πολυ καλα λογια, αλλα ειμαι διστακτικος λογω τιμης.

president.s
03-03-14, 21:44
Αν δεν ηταν 30, ηταν 25.. Χρονικα κρατησε ενα μηνα και 5 μερες ακριβως μεχρι να πω οτι δεν παιζεται αλλο. Το εφτασα στα ορια του και επαιξα ενα σετ περιπου στο τελος που εδειξε οτι θελει αλλγη. Με to fluoro στις κυριες σε hybrid εβγαλα πανω απο 20 ωρες με τα χαρακτηριστικα του αναλλοιωτα... Ειναι δυσκολη η επιλογη μεταξυ των 2.. Αν ειναι προβλημα η τιμη, μην το σκεφτεσαι καν, to code ειναι παρα πολυ καλο.. Και οχι δεν ειναι σκληρο.. Στο τελος θα σκληρυνει που θα θελει αλλαγη.. Εγω που το εχω και στα 27 κιλα δεν εχω προβλημα και γενικα εχω ενα μικρο θεματακι με το χερι. Βεβαια οι ρακετες μου εχουν stiffness 57-58 οποτε δεν ξερω τι αισθηση θα δινει σε μια Pure drive πχ που εχει 72.

Simplicius
03-03-14, 21:47
2) ...μπορουν να πλεξουν πολυ χαμηλα αν εκει τους βολευει. εμεις που δε μπορουμε να αλλαζουμε καθε τρεισ και λιγο πλεγμα πλεκουμε πιο ψηλα..

μάλλον δεν με κατάλαβες φίλε μου...
αυτό που θέλω να πω είναι ότι και στις δύο περιπτώσεις το dt που θα προκύψει θα είναι ίδιο
(ή - εάν θέλεις - σχεδόν ίδιο). απλά στην 2η περίπτωση, με τα πολλά κιλά, θα έχεις καταστρέψει όλα τα καλά στοιχεία από το πλέγμα σου...

εννοώ ακριβώς αυτό - δανεισμένο από το γνωστό αγγλόφωνο φόρουμ:


i bought the racquettune app and measured the tension as delivered new and after a few hits.
The one strung at 60lb (d1) measured 48.1lb new and 45lb after 4 hits;
the one at 55lb (d2) measured 47.8lb new and 44lb after 3 hits
...The difference is too close for my uncalibrated arm to tell the difference.

ελπίζω τώρα να είναι κατανοητό τι ακριβώς θέλω να πω - άσχετα εάν το δέχεσαι ή όχι...
Και 40 κιλά να πλέξεις το DT θα είναι ίδιο και μικρότερο.
Να το πω "θεωρία του ξεχειλωμένου σώβρακου"? lol :)


To DT το βγαζει κατευθειαν η μηχανη του Παχιακου..
Επομένως αυτό το "DT 38" που αναφέρεις είναι στην πράξη ένα "διαφορετικό DT" από το τυποποιημένο που μετράμε με ERT 300...

DownTheLine
03-03-14, 22:30
Αν δεν ηταν 30, ηταν 25.. Χρονικα κρατησε ενα μηνα και 5 μερες ακριβως μεχρι να πω οτι δεν παιζεται αλλο. Το εφτασα στα ορια του και επαιξα ενα σετ περιπου στο τελος που εδειξε οτι θελει αλλγη. Με to fluoro στις κυριες σε hybrid εβγαλα πανω απο 20 ωρες με τα χαρακτηριστικα του αναλλοιωτα... Ειναι δυσκολη η επιλογη μεταξυ των 2.. Αν ειναι προβλημα η τιμη, μην το σκεφτεσαι καν, to code ειναι παρα πολυ καλο.. Και οχι δεν ειναι σκληρο.. Στο τελος θα σκληρυνει που θα θελει αλλαγη.. Εγω που το εχω και στα 27 κιλα δεν εχω προβλημα και γενικα εχω ενα μικρο θεματακι με το χερι. Βεβαια οι ρακετες μου εχουν stiffness 57-58 οποτε δεν ξερω τι αισθηση θα δινει σε μια Pure drive πχ που εχει 72.

Ok, το επομενο που θα δοκιμασω θα ειναι το black code, απλως οταν συμπληρωσεις αρκετο χρονο με το fluoro σε full bed, κανε μας μια συγκριση του, να εχουμε ενα mini review του.

ith
03-03-14, 22:59
το black code αξίζει την δοκιμή (10€ έχει στα μαγαζιά της Αθήνας), αν δεν έχεις θέμα με elbow ή άλλους πόνους πιστεύω δεν πρόκειται να σου δημιουργήσει.
Για κάποιον που έχει ήδη πρόβλημα ίσως θα έπρεπε να το αποφύγει...
Για 'μενα είναι από τα καλύτερα overall που έχω δοκιμάσει.

Simplicius
04-03-14, 07:43
Δεν εχω δοκιμασει το poly tour spin που ειναι πολυγωνικο, αλλα αν εχει τα ιδια χαρακτηριστικα με το pro με περισσοτερο, ομως, σπιν θα ειναι το τελειο για μενα. Αν το εχει δοκιμασει κανεις, θα ηταν πολυ χρησιμο να μας πει εντυπωσεις.
Ab, το tour spin είναι ένα πολύ διαφορετικό πλέγμα από το YPTP. Πάρα-πάρα πολύ σκληρό.
Παρόμοια χαρακτηριστικό με το Poly Tour Pro - έχει το TF Red Code αφού βλέπω ότι σου αρέσουν οι "Κώδικες"...

DownTheLine
04-03-14, 09:57
Ab, το tour spin είναι ένα πολύ διαφορετικό πλέγμα από το YPTP. Πάρα-πάρα πολύ σκληρό.
Παρόμοια χαρακτηριστικό με το Poly Tour Pro - έχει το TF Red Code αφού βλέπω ότι σου αρέσουν οι "Κώδικες"...

Δεν ειμαι πολυ σιγουρος, στο talk tennis πολλοι λενε οτι μοιαζει αρκετα με το yptp, απλως εχει περισσοτερο σπιν. Επισης, και στο stringforum η βαθμολογια του στο comfort δεν ειναι κακη. Παρ' όλα αυτα, δεν τα πολυεμπιστευομαι αυτα αν δεν το δοκιμασω ο ιδιος, γιατι κατι που σε αλλους μοιαζει μαλακο, σε μενα μπορει να μοιαζει σκληρο.

Σε καθε περιπτωση, στο επομενο 3μηνο θα το δοκιμασω και θα πω εντυπωσεις.

johnble
12-03-14, 22:27
Φιλε simplicius απο το επομενο πλεγμα θα ηθελα περισσοτερο spin. Τι εχεις να προτινεις;

Simplicius
12-03-14, 23:45
Όλα τα πολυγωνικά πλέγματα προσφέρουν καλό spin - τουλάχιστον στην αρχή...
Εάν το σπιν είναι η βασική σου απαίτηση (εάν και η συζήτηση περί σε ποιον τελικά οφείλεται το σπιν είναι τεράστια) πάρε κάποιο πολυγωνικό.

Υπάρχουν φτηνά, φτηνότερα, ακριβότερα, ακόμα πιο ακριβά, υπάρχουν σκληρά, υπάρχουν μαλακά, υπάρχουν με πολλή δύναμη, χωρίς δύναμη, υπάρχουν... Δε μπορώ να σου προτείνω τίποτα. Άλλωστε και η τάση της πλέξης επηρεάζει πολύ το αποτέλεσμα.
Η φάση με τα πλέγματα είναι καθαρά προσωπική, με δοκιμή και βλέποντας...

DownTheLine
26-03-14, 12:35
President, μας χρωστας εντυπωσεις απο fluoro συγκριτικα με black code!

president.s
27-03-14, 20:05
Ναι δεν το εχω ξεχασει... Λοιπον απο την τελευταια φορα που εγραψα εχω κανει 4 δυνατα παιχνιδια και 6 δυνατες προπονησεις με αυτο (με μια ρακετα). Η αισθηση του ειναι στα ιδια επιπεδα με το Code και λιγο καλυτερη (δικαιολογημενο μιας και ειναι λεπτοτερο απο 17 code που εχω δοκιμασει. Λιγο λιγοτερη δυναμη αλλα λιγο καλυτερος ελεγχος στο βαθος και την κατευθυνση των χτυπηματων και περισσοτερο σπιν αν και δεν ειναι textured οπως το code. Απο διατηρηση τασης παει πολυ καλα και μεχρι στιγμης δεν εχει δειξει κανενα σημαδι αλλαγης ουτε στα κιλα του ουτε στη σκληροτητα του.. Xρησιμοποιηθηκε σε ακριβως ιδια ρακετα, με τα ιδια specs (Head pro stock TGT260.2 "Berdych", 98sq.in, 16x19, 344gr, ~6pts HL, sw ~340) και με ιδια ταση (27/26kg)

DownTheLine
27-03-14, 21:26
Ποσες ωρες υπολογιζεις οτι το εχεις παιξει μεχρι τωρα?

president.s
28-03-14, 02:03
Σιγουρα 15

DownTheLine
28-03-14, 09:05
Αρα εισαι στο οριο που ισως ξεκιναει να πεφτει η αποδοση του.

Οταν το παιξεις καμια 10-15αρια ωρες ακομα, κανε μας ενα update.

president.s
01-05-14, 22:45
Λοιπον, μετα απο τουλαχιστον αλλες 10 ωρες παιχνιδιου, μπορω να πω οτι "σκληρυνε" λιγο. Μια χαρα παιζεται ακομα αλλα μια διαφορα την νιωθω.