PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για 11χρονο που ξεκινα το τεννις



Aggelos M.
21-02-14, 14:10
Ο γιος μου προσφατα (Σεπτεμβρης) ξεκινησε να παιζει τεννις και του αρεσει αρκετα.
Σκεφτομαι λοιπον να του παρω τα απαραιτητα μια που θεωρω οτι δεν θα πανε χαμενα.
Δηλαδη παπουτσια (39 μεγεθος) και ρακετα.
Καποια βοηθεια σε αυτα?
Τι ρακετα να παρει? Διασταση βαρος κτλ
Παπουτσια που να εχει δοκιμασει καποιος στο παιδι του και να ειναι ΟΚ?
Αλλα πραγματα που πιθανον χρειαζονται?

Ευχαριστω εκ των προτερων ολους οσους απαντησουν!

Jorge
21-02-14, 14:37
Αν είσαι Αθήνα ο Παχιάκος (www.thetennisshop.eu) είναι από τους καλύτερους γνώστες στον χώρο. Μπορείς να απευθυνθείς εκεί.
Αν πας εκεί ακόμα κι αν δεν ψωνίσεις θα σου πει κάποια πράγματα. Στα εγχώρια πάντως έχει τις καλύτερες τιμές και μεγάλη ποικιλία στο μαγαζί του. Στο λέω γιατί τα έχω γυρίσει σχεδόν όλα τα μαγαζιά της Αθήνας που ασχολούνται με το τένις.
Από εκεί και πέρα υπάρχει και το Tennis Warehouse Europe (www.tenniswarehouse-europe.com). Αν είσαι σίγουρος για νούμερο παπουτσιών και ρακέτα έχει πολύ καλές τιμές και δωρεάν αποστολή στην Ελλάδα με FedEx για παραγγελίες άνω των 75 ευρώ. Δοκιμαστικά μπορείς να κάνεις ''calculate shipping'' για να δεις τις χρεώσεις των μεταφορικών αφού πρώτα επιλέξεις για χώρα Ελλάδα.
Εγώ έχω ψωνίσει αρκετές φορές από το Tennis Warehouse Europe και μπορώ να πω πως βρίσκεις σε πολύ καλές τιμές πράγματα που δυσκολέυεσαι πολύ να βρεις στην Ελλάδα.
Αυτά.
Καλή συνέχεια στον γιο σου στον κόσμο του τένις.

Jorge
21-02-14, 14:46
Να προσθέσω και αυτό το διαδικτυακό κατάστημα που ανακάλυψα πρόσφατα. Η έδρα του νομίζω είναι στην Ισπανία.
www.smashinn.com/tennis
Σε ορισμένα έχει καλές προσφορές. Μπορεί και να βρεις αυτό που θες σε καλή τιμή.
Υπάρχει όμως ένα θέμα με τα μεταφορικά. Δεν έχω καταλάβει αλλά νομίζω στα χρεώνουν ανεξερτήτως ύψους παραγγελίας.

Aggelos M.
21-02-14, 16:04
Περα απο τα καταστηματα, τι ρακετα πρεπει να παρω? Ποια τα κριτηρια?
Το ιδιο και στα παπουτσια...

president.s
21-02-14, 16:38
Ρακετα οχι μικροτερη απο 100αρι κεφαλι και οχι βαρυτερη απο 290γρ πλεγμενη. Αν του αρεσει πολυ και θα παιζει συχνα σιγουρα αξιζει να παρει μια ακριβοτερη με καθαρο γραφιτη και οχι αλουμινια κτλ. Παπουτσι οτι του αρεσει και αντεχει η τσεπη. Θα προτεινα κατι με αυξημενη πλευρικη στηριξη που τα Vapor του Φεντερερ πχ δεν προσφερουν και τοσο αν και ειναι τα αγαπημενα μου.. Babolat Propulse, Adidas Barricade, Nike Air max Cage ολα πολυ καλα παπουτσια.

Jorge
21-02-14, 17:08
Ο προπονητής του που ξέρει και καλύτερα το παιχνίδι του γιου σου τι του προτείνει?
Από την εμπειρία μου θα πω πως τα Asics είναι πολύ άνετα παπούτσια. Το ίδιο και τα Nike Air Max.
Πάντως σε συνέχεια των προτάσεων του president.s θα πω πως και το απλό το Nike Air Cage (όχι το Max) είναι πολύ άνετο παπούτσι, το οποίο αν και δεν το λένε Air Max στην σόλα έχει Air Max. Προσωπικά εμένα τα Nike Air Cage μου φάνηκαν πιο σταθερά από τα Nike Air Max Cage, έχουν κάποια διαφορά στο πέλμα αν τα δεις.
Τα Adidas δεν τα εχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει πως είναι λίγο σκληρό παπούτσι αν και σταθερό.
Συμφωνόντας με τον president.s θα πω πως ο προπονητής μου επίσης μου έχει πει πως τα Nike Vapor Zoom 9 είναι πολύ άνετα παπούτσια από την πρώτη κιόλας μέρα. Τα είχε παλιά και τα θεωρεί από τα καλύτερα που έχει φορέσει.
Στην ρακέτα θα συμφωνήσω κι εγώ πως το 100αρι κεφάλι είναι μια πολύ καλή και διαχρονική επιλογή. Με το σωστό Grip φυσικά.
Στα πλέγματα αν δεν σε πειράζει να αλλάζεις 2-3 φορές τον χρόνο πλέγμα (φυσικά εξαρτάται και πόσο συχνά παίζει) πολύ καλή επιλογή και πολύ κοντά στο φυσικό έντερο είναι τα πολύκλωνα. Διαφορετικά αυτά που παίζουν πολύ στην αγορά σήμερα και με μεγάλη διάρκεια είναι τα πολυεστερικά. Αλλά για τα πλέγματα και για την ρακέτα καλό θα ήταν να ρωτήσεις σε ένα κατάστημα με ''τενιστικά'' τον πωλητή-stringer, θεωρώ πως θα σε συμβουλεύσει κατάλληλα. Και όπως είπα και πιο πάνω πάρε και την γνώμη του προπονητή του αν θες.
Κλείνοντας να πούμε πως εξαρτάται και η επιφάνεια στην οποία παίζει ο γιος σου. Η κάθε επιφάνεια έχει και το δικό της πέλμα στα παπούτσια, το γνωρίζεις αυτό φαντάζομαι. Τα πιο συνηθισμένα είναι τα All Court αλλά ύπαρχουν και τα ψαροκόκκαλα (Clay) για το χώμα.
Αυτά...

Simplicius
22-02-14, 00:56
.
Άγγελε, θα σου πρότεινα ρακέτα (λόγω μεγάλης διαφοράς τιμών) μάλλον από το εξωτερικό και «παπούτσι (καθώς θεωρώ απαραίτητη τη δοκιμή πριν από την αγορά) από τον τόπο σου».

Καθώς η ηλικία των 11 χρόνων είναι οριακή για τη χρήση ρακέτας κανονικού μεγέθους (δηλ. 27 ιντσών) θα σου πρότεινα και εγώ να πάρεις μια τέτοια, αλλά αρκετά ελαφριά έως 290 γραμ. πλεγμένη – 275 γρ. άπλεκτη. Οι ρακέτες αυτές συνοδεύονται συνήθως από το χαρακτηρισμό Lite, χωρίς αυτό να είναι κανόνας.

Για να μη σε μπλέξω με τεχνικά χαρακτηριστικά από τα οποία ίσως να μην μπορέσεις να βγάλεις άκρη, μια λίστα ενδεικτικών ρακετών για το παιδί σου που προτείνω εγώ (φυσικά δεν τις έχω παίξει, αλλά τις κρίνω από τα χαρακτηριστικά τους) είναι αυτές:

Dunlop Aerogel 4D 500
Dunlop Biomimetic 400 Lite
Dunlop Biomimetic S4.0 Lite

Head YOUTEK Radical Lite OS
Head YOUTEK IG Speed Lite
Head YOUTEK Graphene Speed Rev

Wilson BLX Envy 2013
Wilson BLX Blade Lite

Volkl Team Speed
Volkl Organix 6 Super G

Όλες οι παραπάνω είναι «κανονικές» ρακέτες, δηλαδή ρακέτες από τεχνολογικά καλά υλικά που απορροφούν τους κραδασμούς Εφόσον του αρέσει και θα ασχοληθεί όπως λες είναι κρίμα να του πάρεις φτηνή ρακέτα «compound» δηλ. αλουμίνιο, fiberglass κλπ. αφού δεν θα δώσεις και πολύ λιγότερα χρήματα…

Τις ρακέτες αυτές μπορείς να τις βρεις σε διάφορα ευρωπαϊκά sites, με τα μεταφορικά προς Ελλάδα να κυμαίνονται από 6 έως 15 ευρώ. Δεν χάνεις βέβαια να ρωτήσεις και σε ελληνικά μαγαζιά και ακόμη καλύτερα σε αντιπροσώπους. Θα έλεγα να βάλεις ένα ταβάνι στα 75 ευρώ (έως 90 με τα μεταφορικά). Υπάρχουν πολλές αξιόλογες προσφορές - έξω σίγουρα - σε αυτές τις τιμές.

Το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ όμως είναι να του πάρεις μια ρακέτα στο ΣΩΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΛΑΒΗΣ, το οποίο για την ηλικία του λογικά θα είναι το L1= 4 1/8 ή το L2 = 4 1/4. Ο τρόπος υπολογισμού της λαβής είναι όταν κρατάει τη ρακέτα να χωράει το μικρό δάκτυλο (όχι ο δείκτης που λένε συνήθως, γιατί δίνει έξτρα πάχος το overgrip (http://1.bp.blogspot.com/_vuFCBHigYeM/TIY2XxZtVAI/AAAAAAAAAKk/0fG6W_zrUdY/s200/gripmaat.gif)) του άλλου χεριού του ανάμεσα στο κενό που μένει μεταξύ της άκρης των δακτύλων και της παλάμης. Εάν σκοπεύεις να παραγγείλεις από έξω, θα είναι καλό να έχετε αποφασίσει με δοκιμή σε ένα τοπικό κατάστημα για το κατάλληλο μέγεθος της λαβής.

Παπούτσια θα πρότεινα να πάρεις τα πιο ελαφριά που θα τον βολέψουν στο πόδι του μετά από δοκιμή (ίσως με 2 κάλτσες – καθώς είναι ακόμα στην ανάπτυξη και είναι κρίμα να τα φορέσει μόνο μια σεζόν). Κάθε μάρκα έχει διαφορετική φόρμα, άλλα πιο στενά, άλλα πιο φαρδιά οπότε την αγορά από ίντερνετ δεν την θεωρώ καλή ιδέα…

Καλή τύχη στην επιλογή σου!

:)

ith
22-02-14, 17:44
Συμφωνώ κι εγώ με τους παραπάνω αλλά ειδικά για το παπούτσι, θα 'ταν λάθος να πάρεις στο παιδί παπούτσι που δεν ξέρεις αν του εφαρμόζει τέλεια στο πόδι.
Λάθος νούμερο μπορεί να του προκαλέσει σοβαρό τραυματισμό, το τένις έχει πολύ απαιτητικά "βήματα" σαν άθλημα.

Για την ρακέτα, ο πλέον κατάλληλος είναι ο προπονητής. Η επιλογή της ρακέτας είναι συνδυασμός αρκετών παραγόντων: σωματική διάπλαση, τεχνική ικανότητα, φυσική κατάσταση, ρυθμός εξέλιξης. Xαρακτηριστικά τα οποία μπορεί να τα κρίνει καλύτερα ο προπονητής. Πρόσεξε πολύ αυτο που λέει ο Μάνος με την λαβή, μαζί με το μήκος είναι το "νούμερο" της ρακέτας.

Προσωπικά αν και παίζω με nike θα σου 'λεγα να τα αποφύγεις (τα βρίσκω βαριά & δύσκαμπτα), κοίτα τα asics gel speed solution.
Για ρακέτα αν επρεπε να προτεινω κάτι θα έριχνα μια ψηφο στην Wilson BLX Blade Lite.

ΥΓ. Οι προπονητές συνήθως συνεργάζονται με μεγάλες εταιρείες του χώρου και έχουν εκπτώσεις, οπότε εκει μπορεί να την βρει και φθηνότερα.

Simplicius
22-02-14, 20:20
Για την ρακέτα, ο πλέον κατάλληλος είναι ο προπονητής. Η επιλογή της ρακέτας είναι συνδυασμός αρκετών παραγόντων: σωματική διάπλαση, τεχνική ικανότητα, φυσική κατάσταση, ρυθμός εξέλιξης. Xαρακτηριστικά τα οποία μπορεί να τα κρίνει καλύτερα ο προπονητής.

+1 φυσικά!
Σωματική διάπλαση, τεχνική ικανότητα, φυσική κατάσταση κα είναι πολύ βασικά στοιχεία και όποιος γνρίζει το παιδί μπορεί να έχει άποψη.
Βέβαια δεν υπάρχουν και "άπειρες" επιλογές στην αγορά.
Ρακέτες σαν αυτές που έβαλα παραπάνω απευθύνονται κυρίως σε νεαρά άτομα, δηλ. έχουν αρκετή δύναμη - αλλά χωρίς να έχουν πάρα πολύ σκληρά πλαίσια.
Από ότι διάβασα βιαστικά στα σχόλια των χρηστών, πολλές τις είχαν προτείνει οι προπονητές τους.

ith
22-02-14, 21:21
Αναμφίβολα, σαν κατηγορία ρακετών είναι όλες εντός των προδιαγραφών.
Θα τολμούσα να πω (χωρίς να το παίρνω πάνω μου) ότι ακόμα και γι' αυτήν την ηλικία θα αγόραζα ρακέτα σε ζύγισμα even ή HL, πάντως όχι HH. Νομίζω σε βοηθάει να αναπτύξεις πιο ολοκληρωμένο swing από νωρίς. Βέβαια είναι μια εικασία μου... (δεν ειμαι προπονητής, ούτε ειδικός)

Aggelos M.
24-02-14, 08:45
Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας.
Σιγουρα θα ρωτησω και την προπονητρια αλλα καλο ειναι να ξερουμε και καποια πραγματα...