PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρήση δημοτικών γηπέδων τέννις τις ώρες κοινού και όχι προπονήσεων



xris13
28-01-14, 16:00
Αγαπητοί προπονητές και προπονήτριες τέννις θα ήθελα να εκφράσω ένα μεγάλο παράπονο.Τον τελευταίο καιρό έχω επισκεφτεί κάποια δημοτικά γήπεδα τέννις που ενώ είναι αναρτημένο το ωράριο κοινού κ προπονήσεων βρίσκομαιο αντιμέτωπος με το θέαμα καποιος προπονητής/τρια να το χρησιμοποιεί στις ώρες που προορίζονται για το κοινό!Καταλαβαίνω ότι το οικονομικό είναι πρόβλημα για όλους μας αλλά με αυτό το σκεπτικό δεν θα υπάρχει ποτέ διαθέσιμο γήπεδο για τον απλό ιδιώτη!Ας σεβαστούμε όλοι το ωράριο λειτουργίας κοινού-προπονητών στα δημοτικά γήπεδα για να είμαστε όλοι ικανοποιημένοι και να κάνουμε αυτό που αγαπάμε εμείς αλλά κ αυτό με το οποίο βιοπορίζεστε εσείς χωρίς να χρειάζετε να διαπληκτιζόμαστε για αυτό!

Jorge
28-01-14, 18:00
Αδερφέ δεν ξέρω σε ποιά πόλη ή περιοχή αναφέρεσαι αλλά το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζα κι εγώ στην Αθήνα (τώρα έχω μετακομίσει σε άλλη πόλη) και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου! Αυτό που κάνουν οι αθλητικοί όμιλοι σε συμφωνία ή όχι με τους Δήμους είναι απαράδεκτο! Πραγματικά είναι να απορεί κανείς γιατί οι δημότες πληρώνουμε δημοτικά τέλη! Πολλές φορές δε οι δημοτικοί υπάλληλοι-φύλακες των αθλητικών εγκαταστάσεων αυτών κάνουν παράβαση καθήκοντος και κλείνουν συμφωνίες κάτω από το τραπέζι με τους ομίλους, ίσως και εν γνώση των Δημάρχων ή Δημοτικών Συμβούλων. Απαράδεκτα φαινόμενα και πραγματικά αν δεν είχα φύγει από την Αθήνα θα είχα φτάσει μέχρι τις κατά τόπους Δημοτικές Αρχές. Και αν χρειαζόταν και παραπέρα στο αρμόδιο Υπουργείο Αθλητισμού ή Πολιτισμού.
Τώρα μου το θύμησες αδερφέ και τσαντίστηκα...!
Σε καταλαβαίνω και σε στηρίζω απόλυτα...!

Simplicius
29-01-14, 21:48
Πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΘΕΜΑ αυτό που άνοιξες φίλε! Από πού να το πιάσει κανείς…

Η πιο απλή λογική λέει ότι είμαστε «άξιοι» ή καλύτερα «άμοιροι» !!! εκείνων που ψηφίζουμε.-

Όμως μια ακόμα πιο απλή, λέει ότι την «μακακία» των πολλών την πληρώνουν και όλοι οι υπόλοιποι…

Έρχονται σε λίγο δημοτικές εκλογές και ας είμαστε πιο προσεκτικοί όταν διαβάζουμε τα «προγράμματα» και ιδιαίτερα τα αθλητικά, εκείνων που θα ζητήσουν την ψήφο μας…

Όλοι τους, οι υποψήφιοι δήμαρχοι, σε ποσοστό 100% όταν αναφέρονται σε «αθλητισμό» μιλάνε για «συλλογικό» και «σωματειακό» αθλητισμό και αυτό που κάποτε (και λέω κάποτε καθώς έχει πλέον εκλείψει) ονομάζαμε «μαζικό αθλητισμό», τον ΔΩΡΕΑΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ δηλαδή, τον έχουν γραμμένο στα παλιά τους τα παπούτσια – για την ακρίβεια δεν το έχουν γραμμένο ούτε εκεί !!!

Σε συνεργασία με τους εκάστοτε αθλητικούς «παράγοντες» έχουν στήσει τα «μικρομάγαζά τους» μέσα και επάνω στην δημόσια περιουσία, εκείνη δηλ. που πληρώσαμε όλοι μας για να φτιαχτεί, και «κόβουν» συνδρομές για να μας δώσουν την άδεια !!! να την χρησιμοποιήσουμε.

Και βέβαια το Υπουργείο Αθλητισμού – επίσης «άντρο» προπονητο-παραγόντων – κάνει πως δεν βλέπει / δεν ακούει τίποτα…

«Θεωρητικά» η χρήση κάθε χώρου άθλησης τα Σαββατοκύριακα απαγορεύεται να γίνεται από σωματεία.
Στην πράξη, όλοι οι αθλητικοί σύλλογοι «τρώνε» και το Σάββατο καθώς τα αφήνουν ελεύθερα μετά τις 5 το απόγευμα…

Να και μερικά «ωραία» από τις δικές μου περιοχές:

- «Αθλητικό Κέντρο Πικερμίου» : Ο μοναδικός αθλητικός χώρος που υπάρχει στο Πικέρμι, μια περιοχή με χιλιάδες κατοίκους ( μη φανταστείς κανένα κανονικό αθλητικό κέντρο, ένα γήπεδο μπάσκετ όλο κι όλο! ) κλειδώθηκε !!! πέρσι και παραδόθηκε στον Α.Ο. Πικερμίου – φυσικά δωρεάν… Ακόμα και τις μέρες που δεν το χρησιμοποιεί πχ. Κυριακές, παραμένει «κλειδαμπαρωμένο» και δεν μπορεί να αθληθεί ελεύθερα κανένας δημότης !!!

- Δημοτικό γήπεδο τένις στην Καλλιτεχνούπολη Ραφήνας: Ο τοπικός αθλητικός σύλλογος ζητούσε συνδρομή να σε αφήσει να μπεις στις δημοτικές εγκαταστάσεις !!! – και φυσικά μόνο τις ελάχιστες ώρες που δεν το χρησιμοποιεί για προπονήσεις !!! Φαντάσου ότι και τον Αύγουστο που ο Σύλλογος «πήγε διακοπές», φεύγοντας το κλείδωσε για όλο το μήνα!

- Δημοτικό γήπεδο τένις στο Ντράφι Πικερμίου: Αυτό δεν έχει λουκέτο όπως τα παραπάνω. Αλλά έχει προπονήσεις από ιδιώτη προπονητή και ηλεκτρονικό κοντρόλ για τα (προφανώς δημόσια) φώτα. Οπότε χειμώνα τα «γνωστά» Σ/Κ μετά τις 5 το απόγευμα γιόκ…

Για το τέλος …το καλύτερο!

Γήπεδα τένις στο Αθλητικό Κέντρο Παλλήνης: Προπονήσεις όλα τα απογεύματα από 5 έως 10 το βράδυ από τους «δημοτικούς» προπονητές – χωρίς φυσικά ΚΑΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΟ – εκτός των γνωστών Σάββατο μετά τις 5 μ.μ. και Κυριακής στα δύο γήπεδα τένις και ( εδώ είναι το καλό!!! ) ένα ΤΡΙΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΕΝΙΣ ΜΟΝΙΜΑ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ παρότι συνήθως άδειο – ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ στους προπονητές του Δήμου Παλλήνης –οπότε θα πρέπει να σε βγάλουν έξω και δεν θα είναι εύκολο, αφού δεν είναι δουλειά του Δήμου, αλλά δική τους!! Οπότε για να μην μαλώνουν, ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΣΑΝ ΣΑΝ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ και το χρησιμοποιούν άμεσα όποτε θελήσουν, μόνο αυτοί! ΚΑΛΟ;;;

Γεια σας ρε Δήμαρχοι Ραφήνας – Πικερμίου και Παλλήνης! Να σας χαιρόμαστε!
Πάμε τώρα για δυο πίτα - γύρους.
Γιατί οι άλλοι οι γύροι, στον αθλητικό στίβο, προφανώς είναι υπό δίωξη…

Υστ.: Εάν υπάρχει έστω και θεωρητικά ωράριο κοινού είσαι σε καλό δρόμο!
Σε εμάς, σε ένα που έχει ωράριο κοινού, το έβαλαν καθημερινές 10 το πρωί με 2 το μεσημέρι, για να είναι σίγουροι ότι δεν θα πάει κανείς!!!

Μανώλης
15-04-23, 01:52
Αδερφέ δεν ξέρω σε ποιά πόλη ή περιοχή αναφέρεσαι αλλά το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζα κι εγώ στην Αθήνα (τώρα έχω μετακομίσει σε άλλη πόλη) και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου! Αυτό που κάνουν οι αθλητικοί όμιλοι σε συμφωνία ή όχι με τους Δήμους είναι απαράδεκτο! Πραγματικά είναι να απορεί κανείς γιατί οι δημότες πληρώνουμε δημοτικά τέλη! Πολλές φορές δε οι δημοτικοί υπάλληλοι-φύλακες των αθλητικών εγκαταστάσεων αυτών κάνουν παράβαση καθήκοντος και κλείνουν συμφωνίες κάτω από το τραπέζι με τους ομίλους, ίσως και εν γνώση των Δημάρχων ή Δημοτικών Συμβούλων. Απαράδεκτα φαινόμενα και πραγματικά αν δεν είχα φύγει από την Αθήνα θα είχα φτάσει μέχρι τις κατά τόπους Δημοτικές Αρχές. Και αν χρειαζόταν και παραπέρα στο αρμόδιο Υπουργείο Αθλητισμού ή Πολιτισμού.
Τώρα μου το θύμησες αδερφέ και τσαντίστηκα...!
Σε καταλαβαίνω και σε στηρίζω απόλυτα...!

Τα δημοτικά τέλη δεν έχουν σχέση με τη χρήση αθλητικών χώρων, αλλά με τον φωτισμό και την καθαριότητα.
Οι δήμοι δεν είναι υποχρεωμένοι να προσφέρουν χώρους άθλησης, που στην πραγματικότητα τους πληρώνουν όλοι οι δημότες αλλά δεν κάνουν όλοι και χρήση (π.χ οι παππούδες μας!)