PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζητείται προπονητής tennis στη Θεσσαλονίκη



nikos4tennis
22-12-13, 02:25
Ζητείται έμπειρος προπονητής tennis για ιδιαίτερα μαθήματα - προπόνηση εντεκάχρονου αθλητή (επιπέδου μεταξύ προαγωνιστικού και αγωνιστικού), κατά προτίμηση στην ευρύτερη περιοχή του Ποσειδωνίου (Νέα Παραλία - Καλαμαριά). Προσφέρεται καθαρή αμοιβή της τάξεως των 150 Ευρώ για 16 ώρες μηνιαίως. Το κόστος χρήσης του γηπέδου δύναται να καλυφθεί από τον αθλητή.
Eκδήλωση ενδιαφέροντος (με όνομα/τηλέφωνο) στο email: nikos4tennis@gmail.com

president.s
06-01-14, 17:53
Συγγνωμη που θα το πω αλλα τα χρηματα ειναι πολυ λιγα γι αυτο που θελετε. Για αρχαριο ισως να ηταν καλα αλλα για αγωνιστικο ειναι πολυ λιγα

nikosTennis
30-01-14, 14:23
Απαντώ με άλλο κωδικό διότι έχασα τον προγενέστερο (ως nikos4tennis) και αναγκάστηκα να ανοίξω καινούργιο:

Δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη που θεωρείς ότι τα 150 το μήνα για 16 ώρες (δηλαδή με αναγωγή....1875 Ευρώ το μήνα, για 25 εργάσιμες) είναι λίγα για έναν προπονητή τέννις. Ο καθένας κοστολογεί την ταρίφα του όπως κρίνει, και έχει κάθε δικαίωμα να ζητάει αμοιβή μεγαλύτερη από ενός γιατρού ή ενός καθηγητή Πανεπιστημίου. Το αν η τιμή του είναι εύλογη ή όχι κρίνεται βέβαια στην ελεύθερη αγορά από την ίδια την αγορά και τους εκάστοτε πελάτες.
Εγώ πάντως ξέρω ότι άνοιξα μετά τις διακοπές το email μου ενώ ήμουν στη δουλειά και είδα τόσα μηνύματα που...δεν είχα χρόνο να τα διαβάσω εκεί και το ανέβαλα για κάποια άλλη στιγμή για το σπίτι, αλλά με πρόλαβε η στραβή με το δίσκο. Εκτός αν μου έστειλαν τίποτα άσχετοι που έβγαλαν πχ μετά βίας ένα ΤΕΦΑΑ με ειδίκευση τέννις και ως εκ τούτου δηλώνουν προπονητές, χωρίς γνώσεις και χωρίς καριέρα, αλλά μόνο με 'βαρύγδουπες' δηλώσεις σύμφωνα με το γνωστό 'ξέρεις ποιός είμαι εγώ, ρε;', οπότε πάω πάσο...
Αυτά λοιπόν τα ολίγα, και θα χαρώ αν θέλεις να τη συνεχίσουμε τη συζήτηση και το σχόλιο με το οποίο είχες την καλοσύνη να διακοσμήσεις το thread μου, εφόσον έχω πάρα πολλά ακόμα να πω. Για τώρα πρέπει να κλείσω γιατί έχω ραντεβού με έναν πελάτη στη δουλειά (είμαι Σύμβουλος Επιχειρήσεων, έχω τελειώσει ΤΕΙ Οικονομικά στην....Ανω Μαγούλα) ο οποίος θα με απασχολήσει για μια ώρα, και δεν θέλω να χάσω τα 2.499 Ευρώ που εγώ κοστολογώ την ώρα μου...

president.s
30-01-14, 15:31
Καταρχας εγινε μαλλον καποιο μπερδεμα. Ισως κατι δεν καταλαβα. 150 ευρω ειναι την ωρα?? αν ειναι την ωρα φυσικα και ειναι πολυ καλα. Γιατι και στο τελευταιο μηνυμα λες 150 το μηνα. Αν καταλαβα λαθος σορρυ. Δευτερον απλα να σε ενημερωσω οτι ειμαι στην μεριδα των προπονητων, πιο νεων στην ηλικια που αν και με 8ετη πλεον εμπειρια σε συνεχιζω να προπονω τους αθλητες του ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ επιπεδου αμοιβωμενος τα 25! ευρω που πληρωνουν ολα τα υπολοιπα παιδια το μηνα στον ομιλο.. Κανουν 4 προπονησεις την εβδομαδα απο 1μιση ωρα ανα 2 ατομα και πληρωνουν 1,6 ευρω την προπονηση!! Και ηδη εχουν αρκετες επιτυχιες στα πανελληνια. Οποτε ειναι λιγο περιττος ο επιθετικος τονος οταν δεν ξερουμε σε ποιον μιλαμε γιατι εγω απλα το ειπα σαν συμβουλη μιας και εχουν υπαρξει ατομα που εχουν επικοινωνησει μαζι μου και μεσω του φορουμ να με ρωτησουν για αμοιβες. Ατομα που δεν ξερουν σε τι πλαισια κινειται η αγορα.

Simplicius
30-01-14, 22:36
Νιώθω την ανάγκη να απαντήσω στον εκκολαπτόμενο εργοδότη nikosTennis, παρότι δεν είμαι προπονητής τένις και παρότι ποσώς με ενδιαφέρει εάν τελικά θα βρει ή δεν θα βρει κάποιον «έμπειρο» προπονητή, ούτε εάν αυτός που θα βρει θα έχει μεγάλη (όπως ζητάει), μικρή ή ελάχιστη σχέση με το άθλημα…

Νιώθω την ανάγκη να του απαντήσω ως πρώην μακροχρόνια άνεργος, όπως εκατομμύρια άλλοι συνάνθρωποί μας, που έχουν νιώσει στο πετσί τους παρόμοιες, σαν του nikosTennis, αλαζονικές νοοτροπίες και συμπεριφορές…

Και απαντώ στο ίδιο «κωδικό»:

Φιλαράκι nikosTennis, δεν είμαι σίγουρος εάν αυτά που γράφεις τα πιστεύεις πραγματικά – ελπίζω πως όχι – ή απλά είναι μέσα στα πλαίσια της διαπραγμάτευσης του ποσού που σκοπεύεις να δώσεις για την προπόνηση (υποθέτω) του γιου σου. Αλλά εφόσον τα αναφέρεις και μάλιστα γραπτά, θεωρώ ότι τα πιστεύεις και τοποθετούμε αναλόγως.

1. Το ότι υπήρξε μεγάλη προσφορά στην αγγελία που έβαλες για τα 150 ευρώ το μήνα, δεν σημαίνει αυτομάτως ότι ποσό είναι αξιόλογο – και ότι καλά έκανες και το πρότεινες. Αυτό που σημαίνει σίγουρα – και αυτό «το ξέρουν και οι πέτρες» - είναι ότι υπάρχει πολύ μεγάλη ανέχεια στην κοινωνία μας τα τελευταία χρόνια… Ο κόσμος πεινάει, στην κυριολεξία, όχι μεταφορικά… Αλλά και 0 ευρώ τον μήνα να έδινες, πάλι κάποιοι θα σε έπαιρναν τηλέφωνο, μόνο και μόνο για την προϋπηρεσία! (σ.σ. Σου έδωσα ιδέα τώρα. Για σκέψου το κι αυτό!).

2. Για να μην πιστέψεις ότι είμαι αντίθετος στην αρχική ιδέα σου να βρεις έναν προπονητή με αυτά τα χρήματα – παρότι είμαι εντελώς αντίθετος στην παραπάνω επιχειρηματολογία σου – θα ήθελα να σου πω ότι τα 150 ευρώ «από μόνα τους» δεν λένε τίποτα! Τα 150 ευρώ μπορούν όντως να είναι πάρα πολλά για την αξία ενός συγκεκριμένου προπονητή (ακριβώς όπως το λες κι εσύ «εκτός αν μου έστειλαν τίποτα άσχετοι - οπότε πάω πάσο...»)και ελάχιστα για την αξία κάποιου άλλου.

3. Το επιχείρημα με την αναγωγή των 150 ευρώ για τις 16 ώρες, σε μηνιαίο μισθό είναι επιεικώς αστείο, εφόσον ζητάς έναν προπονητή τένις για «αγωνιστική προπόνηση». Εκτός εάν δεν έχεις δει ποτέ «κανονική» αγωνιστική προπόνηση – οπότε πάω, κι εγώ με τη σειρά μου, πάσο! Μετά από ένα αγωνιστικό δίωρο τένις, δεν καβαλάς το μηχανάκι σου να πας στο επόμενο αγωνιστικό δίωρο και μετά στο επόμενο αγωνιστικό δίωρο και στο επόμενο αγωνιστικό δίωρο… Γιατί σε ένα μήνα πας στο τάφο και τότε τι να τα κάνεις τα 1.875 ευρώ… Αυτό φίλε με 8 ώρες σερί δεν μπορεί φυσιολογικά να το κάνει ούτε ο Τζόκοβιτς, ούτε ο Ναδάλ! Αλλά ακόμα και εάν το καταφέρουν, μάλλον θα ζητήσουν κάτι παραπάνω από 1.875 ευρώ. 1.875.000 ευρώ ίσως;

Πραγματικά σου εύχομαι καλή επιτυχία στην αναζήτησή σου.
Είναι πραγματικά αξιέπαινο που «επενδύεις» αυτό το ποσό στην άθληση του μικρού, ιδιαίτερα αυτές τις δύσκολες εποχές που όσα χρήματα και να βγάζεις, πάλι λίγα, σε σχέση με το παρελθόν, είναι… Απλά χαλάρωσε λίγο - και ως προς τις απαιτήσεις σου από τον προπονητή (εκείνο το «έμπειρος» άστο) - και ως προς τον μικρό (οι 4 ώρες «αγωνιστικό» τένις για 11χρονο προσωπικά μου ακούγονται πολλές) και ως προς τα μέλη του φόρουμ μας (δε σου επιτέθηκε κανένας για να είσαι τόσο ειρωνικός)…

nikosTennis
01-02-14, 15:37
Απαντώ και στους δύο προλαλήσαντες:

Θα αρχίσω μάλιστα απαντώντας, ως 'εκκολαπτόμενος εργοδότης', στον simplicius (άσχετα αν λειτουργώ επιχείρηση εδώ και 25 χρόνια, έχοντας δώσει δουλειά σε τόσο κόσμο...) εφόσον καλύτερα να είμαι 'εκκολαπτόμενος εργοδότης' παρά 'μακροχρόνια άνεργος' γιατί η μία δουλειά μυρίζει στη...Μεγαλειότητα μου και η άλλη μου βρωμάει... (διότι σίγουρα αυτοί πέρυσι στην Αριδαία πχ, που έδιναν 2500 Ευρώ για μάζεμα κερασιών και - όπως λένε τουλάχιστον - δεν πάτησε ΚΑΝΕΙΣ...'μακροχρόνια άνεργος' από τους γύρω καφενέδες ανά το πανελλήνιο, μάλλον ψέμματα λένε, ε;...).

Λοιπόν, όπως γνωρίζουν ακόμα και παιδιά Δημοτικού, οι τιμές στην ελεύθερη αγορά καθορίζονται από την _προσφορά και ζήτηση_ Καλώς ή κακώς, άλλη συζήτηση. Αλλά έτσι είναι. Συνεπώς και μόνο η προσφορά της οποίας έτυχε η αγγελία αποδεικνύει ότι η αμοιβή των 150 Ευρώ το μήνα είναι _εύλογη_. Τώρα, αν κάποιοι σαν τον president.s, είναι τόσο 'πρόεδροι' (όπως παραπέμπει και ο κωδικός τους) που θέλουν 150 Ευρώ την ώρα, ευχαρίστως να τα δώσω, αν μου απαντήσουν μια απλή ερώτηση, που ρωτάει και η....Κατερίνα Στανίση: 'Συγνώμη κύριε, ποιός είστε;'.. Πραγματικά, ποιός είστε; Εχετε πτυχία, έχετε περγαμηνές, έχετε πρωτιές, μετάλλια και διακρίσεις στο άθλημα; Αν ναι, να συζητήσουμε. Αν όχι, το ότι κάποια παιδιά που προπονείτε έχουν επιτυχίες, δεν μου λέει τίποτα, εφόσον ως γνωστόν για τις επιτυχίες σε κάθε σπορ συνυπολογίζονται άπειροι παράγοντες. Εκτός αν προτιμάτε να είστε ετερόφωτος στη ζωή σας, και να επικαλείστε επιτυχίες των άλλων... ΕΣΕΙΣ, όμως, έχετε κάποια ΤΥΠΙΚΑ προσόντα, ή απλώς δηλώνετε προπονητής;
Αλλά και ο προπονητής του Τζόκοβιτς να είστε, με σπουδές κλπ, ποιός σας δίνει το δικαίωμα να επικρίνετε και να λοιδωρείτε, εμμέσως πλην σαφώς, τους _συναδέλφους_ σας που κρίνουν ότι τα 150 είναι μια χαρά; Εχετε μήπως το αλάθητο του Πάπα και όλοι οι άλλοι που απάντησαν είναι...άχρηστοι; Αλλά, εν πάση περιπτώσει, κάτι μάλλον δεν κατάλαβα: Δίνουν τα παιδάκια μόνο 25 Ευρώ το μήνα για 4 προπονήσεις εβδομαδιαίως (σύνολο 6 ώρες) σε γκρουπ των δύο ατόμων, και εγώ που δίνω όχι 25 αλλά 150 σε 'γκρουπ' του ενός ατόμου είναι λίγα;!;;; Πραγματικά, τι δεν καταλαβαίνω;...

Ξαναγυρνάμε τώρα στον φίλο μου τον πρώην μακροχρόνια άνεργο (και ελπίζω πλέον...εκκολαπτόμενο μακροχρόνια εργαζόμενο):

- Συμφωνώ απόλυτα με το (2), αλλά θα έπρεπε να το πει στον president.s, όχι σε μένα.

- Οσο για το (3), αστείο είναι να βαριόμαστε να δουλέψουμε φίλε μου, και να ψάχνουμε δικαιολογίες.... Ολα τα άλλα είναι προφάσεις εν αμαρτίαις. Δηλαδή δεν κατάλαβα: δεν υπάρχουν χίλιοι μύριοι προπονητές που δουλεύουν οκτάωρο (για να μην πω και παραπάνω, κάνοντας ιδιαίτερα σε κάποιους ενήλικες που μπορούν και τα πρωινά;) Ή μήπως λέγοντας οκτάωρο εννοώ...οκτώ ώρες αγωνιστικού τέννις; Δηλαδή το να δείχνεις σερβίς ή σμας κλπ είναι σαν να παίζεις με το Ναδάλ; Τόοοση κούραση πια; Ή το να ρίχνεις τη μπάλα στο δωδεκάχρονο και να του λες 'θα την επιστρέφεις στον τάδε κώνο' σημαίνει ότι εσύ θα κυνηγήσεις την επιστροφή του και θα ψοφήσεις; Εχεις παίξει ποτέ τέννις ή έστω έχεις δει ποτέ προπόνηση τέννις, με τις άπειρες ασκήσεις που υπάρχουν σε αγωνιστικό επίπεδο αλλά απαιτούν _μηδέν_ ιδρώτα από μέρους του προπονητή;

Τώρα αν κάποιος βαριέται που ζει, αλλά από την άλλη και τα 2 χιλιάρικα το μήνα του πέφτουν λίγα, _ΑΥΤΗ ακριβώς_ είναι η παθογένεια αυτής της χώρας, που μας κατάντησε εδώ που μας κατάντησε... Και - για να σας είμαι ειλικρινής - ΑΥΤΗ η άρρωστη νοοτροπία με έκανε 'θηρίο' με το αρχικό σχόλιο του Κυρίου Προέδρου. ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ! Φτάνει η φθηνή αλαζονεία, τα παχιά λόγια, και τα μηδέν έργα! Το ίσκιο του ο καθένας τον μετράει το μεσημέρι, όχι το δειλινό... Δηλαδή 150 Ευρώ το μήνα για 16 ώρες προπόνηση _δωδεκάχρονου_ αθλητή (ούτε του Τζόκοβιτς ούτε του Ναδάλ δηλαδή...) μας φαίνονται λίγα, και τα στηλιτεύουμε;!;; Ας ηρεμήσουμε λίγο... Και όχι λόγω της λεγόμενης 'κρίσης'. Εγώ δεν επικαλούμαι αυτήν, διότι αρχίζω να υποψιάζομαι βάσιμα ότι δεν υπάρχει καμία κρίση! Ετσι που τα 'κόβουμε χοντρά', μάλλον καλά να'ναι τα δανεικά και αγύριστα που μετουσιώθηκαν τώρα στη σύνταξη του παππού (ή σε άλλα...), που μας συντηρεί, άρα καμία 'κρίση'. Αλλά και να βάζουμε τον εαυτό μας στο κέντρου του κόσμου (και τα προσωπικά μας οικονομικά, είτε εξ ιδίων πόρων είτε δίκην παππού χορηγού...) και να διατυπώνουμε κρίσεις και επικρίσεις για την αγγελία του άλλου...ε, αυτό κι αν πάει πολύ!

Δύο φορές κρίμα που έσκασε ο δίσκος και έχασα όλους τους κωδικούς (πάνω στην ώρα...) και δεν μπορώ να σας αποδείξω πόσοι μου έγραψαν ωριαία τιμή που βγαίνει και χαμηλότερη από αυτά που δίνω! Αλλά δεν πειράζει, λογικά όταν ξεμπλέξω από κάτι ταξίδια τώρα θα την ξαναβάλω την αγγελία (και τη φορά αυτή θα γράψω τους κωδικούς και σε χαϊμαλί και θα το κρεμάσω στο λαιμό μου!).

Δηλαδή εγώ έτσι, πέταξα μια τιμή, γιατί έτσι μου κάπνισε; Δεν ξέρω μήπως την 'πιάτσα', ακόμα και στα ακριβότερα κλαμπ εδώ; Αν μάλιστα ισχύουν όντως αυτά που ό ίδιος ο president.s έγραψε, τότε έπρεπε να είχα γράψει 100 Ευρώ, και πάλι πολλά θα ήταν! Ετσι δεν είναι, με 1.60 Ευρώ την προπόνηση ανά άτομο, σε γκρουπ των δύο; Ε τότε ας μπω κι εγώ να με προπονεί και εμένα μαζί με τον γιο, να δώσουμε 25 Ευρώ το μήνα έκαστος για 6 ώρες εβδομαδιαίως, και είμαστε και οι πρώτοι!

Αυτά. Και σίγουρα ήδη μετανιώνω (!) για τον επιθετικό τόνο, αλλά είναι επειδή έχω παιδιά και ενδιαφέρομαι (ή μάλλον _αγωνιώ_) σε τι κόσμο θα ζήσουν. Αλλιώς θα αδιαφορούσα παντελώς που εσείς, τα νέα παιδιά σήμερα, σκέφτεστε με τον ίδιο τρόπο που σκεφτόμασταν εμείς πριν από 20 χρόνια, και ιδού το αποτέλεσμα...
Και ας αφήσουμε ήσυχη τη...Μέρκελ. Πιστέψτε με, ΔΕΝ μας φταίει σε τίποτα αυτή....

Jorge
01-02-14, 17:10
Πόσες αλήθειες περιέχει το κείμενό σου nikosTennis....
Δεν έχω να προσθέσω τίποτα....
Πραγματικά....

nikosTennis
01-02-14, 17:35
Σε ευχαριστώ Jorge. Οχι γιατί 'κολάκεψες το Εγώ μου' ή με έκανες να...'νιώσω σοφός' για οποιονδήποτε άλλο τέτοιο μικρόψυχο λόγο. Αλλά γιατί είναι καλό να το καταθέτουμε και όταν συμφωνούμε, δηλαδή να μην συμμετέχουμε σε μια οποιουδήποτε τύπου συζήτηση μόνο για να μαλώσουμε ή να κράξουμε. Οπως είπε και ο Martin Luther King, 'In the End, we will remember not the words of our enemies, _but the silence of our friends_'
MAKAΡΙ να το εφαρμόζαμε όλοι μας αυτό. Και, παρεπιπτόντως - επειδή διάβασα και το ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ όντως σχόλιο του Simplicius για τα Δημοτικά γήπεδα, και δεν έχω και προσωπικά μαζί του για να μην το παραδεχτώ, απλά μου την έσπασε πολύ το 'εκκολαπτόμενος εργοδότης (κακοί οι εργοδότες ε; Δεν το συζητάμε: Εξ ορισμού απατεώνες, φοροφυγάδες, καθάρματα, στο πυρ το εξώτερον, έτσι; Αρα ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ, όνειρο ζωής!!) - εγώ θα πρόσθετα και ότι δεν αρκεί μόνο να μιλάμε (αν και, όπως προείπα, έστω και αυτό είναι ένα σεβαστό πρώτο βήμα) αλλά και να _παρεμβαίνουμε ενεργά_. Διότι με τα λόγια δεν ιδρώνει το αφτί των 'κλεφτών και των (υπηρετών τους...) αρματολών'. Εχουμε όμως το κουράγιο να κυνηγήσουμε αυτούς τους αρουραίους σύμφωνα με το Νόμο, να μπούμε μπροστά και να τους τρέξουμε αποκαθιστώντας την αδικία και την αυθαιρεσία, ή τελικώς είμαστε ραγιάδες και καλά κάνουν να μας βλέπουν σαν υποζύγια;...

president.s
01-02-14, 18:10
Αρχικα θα αφησω να περασει το σχολιο περι "προεδρων" γιατι δεν εχεις ιδεα τι σημαινει οποτε δεν μπαινω στον κοπο καν. Συνεχισε να προσβαλεις καποιον που πηγε να σε βοηθησει αρχικα σεβομενος το οτι εχεις παιδι που θελει καλη αγωνιστικη προπονηση. Και ζητησα και συγγνωμη για αν εγινε παρεξηγηση στο υφος που σχολιασα. Θες να σου απαντησω στο ποιος ειμαι? Δεν ειμαι κανεις. Ειμαι ο πιο συνηθισμενος ανθρωοπος που υπαρχει. Μεγαλωσα σε επαρχια χωρις λεφτα και Δηλωνω απλα προπονητης γιατι ενα πρωι ξυπνησα πηγα στην Αθηνα τελειωσα τη γυμναστικη ακαδημια με 8, εβγαλα την ειδικοτητα με 9 μαζι με αλλα 2 ατομα απο τα 75. Παω σε οτι σεμιναριο υπαρχει για αγωνιστικη και μη προπονηση και δουλευω 8 χρονια με παιδια και ενηλικες σε αγωνιστικα κλαμπ. Και πιστεψε με κανω αγωνα να μη σου αναφερω το που δουλευα μεχρι περυσι και σε τι θεση βρισκονται καποιοι απ τους αθλητες μου. Και λεω μεχρι περυσι γιατι περυσι τα παρατησα και γυρισα στον τοπο μου και κανω προπονησεις επειδη δεν υπηρχε κανενας αλλος να το κανει. Ξερεις ποσα πληρωνομουνα απο το κλαμπ στην Αθηνα για αγωνιστικη προπονηση??Ασε καλυτερα... Ξερεις ποσα παιρνω εδω?? Σου ειπα παραπανω. 25 ευρω το μηνα!! Ετσι λοιπον δεν ανεχομαι απο κανεναν να με πει αλλαζονα γιατι οτι κανω το κανω για τα παιδια εδω αλλιως θα καθομουν εκει που ημουν. Επειδη ομως μεγαλωσα σε επαρχια που δεν υπηρχε καν γηπεδο τενις και επαιξα αγωνιστικο τεννις πιο μεγαλος θα μου πεις εσυ οτι δεν ειμαι καλος προπονητης??? Απο που κ ως που? Αυτο κανει τον καλο προπονητη?? το αν ηταν παικτης πριν?? Δυστυχως αυτος ειναι και ο λογος που ο ελληνικος αθλητισμος ειναι εκει που ειναι και ατομα που πραγματικα μπορουν να προσφερουν καθονται απ εξω και βλεπουν τους παλιους "αθληταραδες" να το παιζουν προπονητες χωρις σπουδες.
Οσο για το αν κρινω συναδελφους που εκριναν οτι τα 150 ευρω το μηνα ειναι καλα, εχω να πω οτι δεν κρινω τους συναδελφους. Εκεινοι καλα κανουν και οταν υπαρχει αναγκη εννοειται οτι θα δουλεψεις. Και υπαρχουν και αρκετοι αξιολογοι προπονητες που περιμενουν στην απ εξω οπος ειπα πριν να κανουν την αρχη. Εγω εκρινα το ποσο οτι ηταν λιγο γιατι δεν ξερω σε πια πιατσα ρωτησες οπως ειπες και πανω, αλλα τα λεφτα ειναι παρα πολυ λιγα. 150/16 ωρες= 9.4ευρω την ωρα!! Τα λεφτα ειναι καλα αλλα ΓΙΑ ΓΚΡΟΥΠ εκμαθησης. ΟΧΙ για αγωνιστικη προπονηση. Οι προπονητες των κλαμπ περνουν τοσα για να δουλεψουν σε γκρουπ!! μινι τεννις -ενηλικων. Στα ιδιαιτερα οι αθλητες του αγωνιστικου μπορει να πληρωνουν 40ευρω την ωρα σε μεγαλα κλαμπ και μπορει να λεω και λιγα.. Ενας προπονητης που σεβεται τον εαυτο του και αυτο που κανει και προσφερει για να κανει αγωνιστικη προπονηση στο παιδι σου ξερεις τι εξοδα μπορει να εχει?? Ξερεις καθε ποτε θα αλλαζει μπαλες?? ξερεις καθε ποτε αλλαζει πλεγματα?? ξερεις καθε ποτε προμηθευεται αλλα παρελκομενα?? Επειδη μαλλον δεν ξερεις σου λεω εγω.. Μπαλες: ποσοτητα, 3 κουτες των 100ευρω καθε 3 μηνες στην καλυτερη. Πλεγματα,γκριπ: Ενα πλεξιμο καθε 3 εβδομαδες (αν δεν σπασει το πλεγμα και αν εχει μονο μια ρακετα) και μια 12αδα γκριπ το μηνα. παρελκομενα: κωνοι λαστιχα βαρακια σκαλες κτλ κτλ κτλ. Κανε ενα λογαριασμο να μου πεις... Βεβαια θα πεις οτι λεω βλακειες και δεν τα χρειαζεται ολα αυτα.. Στην καλη αγωνιστικη προπονηση οι μπαλες διαλυονται, αμα μετα απο λιγο το παιδι σου παιζει με χαλασμενες μπαλες και πηγαινει σε παιχνιδια και χανει 6-0 6-0 επειδη θα παιξει με καινουριες οκ. Λοιπον για να μην τα πολυλογουμε. Ο καθε προπονητης εχει την αξια του μεσα στο γηπεδο. Αν εσυ εισαι ευχαριστημενος απο εναν προπονητη που οποως λες καθεται και πεταει μπαλες και λεει στον μαθητη που να συμαδεψει με γεια σου με χαρα σου. Το παιδι σου δεν προκειται ποτε να παιξει αγωνιστικα. Και οταν λεω αγωνιστικα εννοω αγωνιστικα. Οχι να παει σε 2 τουρνουα. Τα λεφτα που προσφερεις ειναι καλα αλλα οχι για αγωνιστικη προπονηση. Τουλαχιστον οχι για αγωνιστικη προπονηση που δε θα στειλει το παιδι σου νοσοκομειο με τραυματισμους σε ωμους γονατα κτλ. Θες το παιδι σου να μαθει τεννις τενις? τα λεφτα που δινεις ειναι καλα. Ειναι ηδη αθλητης και θες να τον στειλεις σε αγωνες κτλ? Ειναι λιγα. Ετσι ειναι τα πραγματα.
Και κατι τελευταιο επειδη δειχνει πολλα το οτι με ειπες ετεροφωτο χωρις να εχεις ιδεα τι εχω κανει η τι δεν εχω κανει και δεν θα μπω καν στη διαδικασια να σου πω. Ενας καλος προπονητης "τρεφεται" απο την αγαπη του για το αθλημα και απο τις επιτυχιες των αθλητων του, οχι απ το τι ηταν εκεινος πριν γινει προπονητης.. Σε πρωτο πλανο εχει τους αθλητες του και οχι τον εαυτο του. Η ολη του ικανονοποιησει ειναι να δει τους αθλητες του να αυξανονται να αγαπανε το αθλημα πραγματικα και να τους βλεπει να τα δινουν ολα στο γηπεδο. ΧΑσει κεδρισει ειναι ο αθλητης σου και το μονο που σε νοιαζει ειναι να τον εχεις και την επομενη μερα στο γηπεδο σου και να περιμενει να του δωσεις συμβουλες για το παιχνιδι που ισως εχασε χθες. Τωρα αν εχει επιτυχιες συνεχεια ισως να μην ευθυνονται αλλοι παραγοντες, αλλα μαλλον καποιος που ασχοληθηκε και πηρε ενα forehand και το εκανε οπλο, που πηρε ενα κακο backhand και το εκανε να μην προβλημα, που ειπε στον αθλητη οτι δεν πατεμε πανω σε πτωματα για να κερδισουμε, δεν κλεβουμε τον αντιπαλο και λεμε και ena sorry αν χτυπησει η μπαλα στο φιλε και περασει και πανω απ ολα τον κανει ανθρωπο μεσα στο γηπεδο. Οσο για μενα τον ετεροφωτο, ναι κρυβομαι πισω απ τις επιτυχιες των αθλητων μου. Γιατι εγω μεγαλωσα σε νεα μερος που δεν υπηρχε τιποτα και το ταλεντο μου πηγε χαμενο και βλεπω τα νεα παιδια του τοπου που τα ανελαβα περυσι απο το μηδεν, να κερδιζουν αγωνες σε πανελληνια πρωταθληματα. Οποτε ναι κρυβομαι. Πραγματικα λυπαμαι για την πικρια που βγαζεις γιατι εγω πηγα να βοηθησω εσενα και το παιδι σου και αφου παρεξηγησες τον τροπο που εκανα το σχολιο αντι να πεις σε ενα moderator να το σβησει καθεσαι και επιτιθεσαι χωρις να ξερεις. Καλη τυχη ελπιζω να γλυτωσεις απο προπονητες και ανθρωπους σαν και μενα, "προεδρους"

nikosTennis
01-02-14, 19:57
Θέλω και εγώ να κάνω τις εξής επισημάνσεις, ειλικρινά φιλικά, σαν άνθρωπος που (ενδεχομένως) έχω δει λόγω ηλικίας περισσότερα από εσένα στο θέμα 'διαχείριση' γενικώς, διότι αναγνωρίζω την καλή σου προαίρεση, άσχετα αν διαφωνώ με αυτά που γράφεις.

Λοιπόν (κατά τη γνώμη μου πάντα, ΟΚ; Εγώ δεν είμαι υπερφίαλος...):

Πολύ ψηλά τον πήραμε τον αμανέ. Οχι εσύ. Δεν το λέω για εσένα ειδικά. Αλλά γενικώς. 'Κοιμηθήκαμε αγρότες, και ξυπνήσαμε ιππότες'... Μόνο που _παραμένουμε_ αγρότες. Γι' αυτό και η ψευδαίσθηση μας ότι είμαστε ιππότες, πέρα από τραγελαφική, καταντάει καταστροφική, για εμάς και για τους γύρω μας.

Το αν έχει κάποιος προπονητής ή 'προπονητής' υφάκι και λέει 'εγώ αξίζω να αμείβομαι την ώρα μου περισσότερο από τον καθηγητή Πανεπιστημίου ή τον ερευνητή ιατρό ή βιολόγο' κλπ, δεν σημαίνει βέβαια ότι έχει επαφή με την πραγματικότητα. ΄Η μήπως αυτοί δεν 'σέβονται τον εαυτό τους' όσο η Αυτού Μεγαλειότης, ένας...Ελληνας προπονητής τέννις, ΟΠΟΙΟΣ και αν είναι. Απλά το παίζει 'σικ' και 'βαρύς και όχι' γιατί ξέρει ότι από πίσω υπάρχει η γιαγιά με τα διαμερίσματα στη Νέα Παραλία (για εμάς του...Θεσσαλονικιούς!) από τη μία, από την άλλη αυτός (δήθεν) έχει επάγγελμα για να μην τον πρήζει ο μπαμπάς, αλλά _επαγγελματίας_ δεν είναι. Διότι με 40 Ευρώ την ώρα που μου λες (για αγωνιστικό), επί 5 ώρες την εβδομάδα (αγωνιστικό είπαμε, ε;), συν σούπα-μούπες, ίσον κανα χιλιάρι το μήνα. Δεν ξέρω αν υπάρχουν γονείς που διαθέτουν αυτά τα λεφτά, αλλά και έτσι να'ναι, υποθέτω ότι μιλάμε για top seeded players οπότε πηγαίνουν (ΑΝ πηγαίνουν, επαναλαμβάνω) στους 5-10 προπονητές με μεγάλες περγαμηνές, διότι πλέον μιλάμε για δυνατότητα συμμετοχής σε τουρνουά με χρηματικά έπαθλα κλπ.

Εγώ πάντως, για να σου είμαι ειλικρινής πάντως, τέτοιο πράγμα εδώ ούτε είδα ούτε άκουσα. Αντίθετα, αυτό που άκουσα πχ είναι ότι την Δανιηλίδου την προπονούσε, μέσα στη ζέστη ή στο χιόνι, (και) ο πατέρας της από μικρή, και έγινε αυτή που έγινε (άσχετα αν ΟΠΟΙΟΝ προπονητή ρωτήσεις στη Θεσσαλονίκη θα ισχυριστεί ότι 'από τα χέρια μου πέρασε η Δανιηλίδου χα,χα,χα!!). Πρόσεχε: εγώ δεν λέω ότι δεν ανήκε σε όμιλο (ιδιαίτερα στον γνωστό άθλιο όμιλο την 'τσάτσων' εδώ, που διδάσκουν στα παιδάκια να κάνουν άνοιγμα στο drive με τον καρπό να δείχνει στο έδαφος (!!!! ναι, ναι, μπροστά στα μάτια μου!! Δεν λέω ψέμματα!) αντί σε ορθή περίπου γωνία όπως είναι το σωστό, αλλά είπαμε, καλά να'ναι η δυνατή γιαγιά ή ο...μπαμπάς (που λέει και ο Μαζωνάκης), δυνατός παλιός Θεσσαλονικιός που δικτύωσε τον κανακάρη σε αυτόν τον 'σικ' όμιλο και τον έχρισε προπονητή!). Αλλά ο όμιλος, όμιλος (εμ βέβαια, αφού 'τσιμπάει' σε μεταγραφές όποιον διακρίνεται... Οχι ότι τον έφτιαξε όμως)

Αυτή λοιπόν η ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ, φίλε μου president.s, είναι που όχι μόνο κατέστρεψε τη χώρα, αλλά _τσάκισε και το ηθικό_ ανθρώπων καλών, ανθρώπων άξιων, ανθρώπων με ιδανικά, και έτσι μείναμε...μονάχοι. Καμμιά αντίρρηση να δεχτώ ότι συγκαταλέγεσαι σε αυτούς τους άξιους ανθρώπους. Και αυτό που θα πω είναι _σκληρό, καλό μου παιδί (και το 'καλό μου παιδί' το λέω μέσα από την καρδιά μου, ειλικρινά, γιατί εκπέμπεις κάποια ευγένεια), και πολύ...αμερικάνικο (!), αλλά εγώ θα το πω, και ΚΑΠΟΤΕ θα με ευγνωμονείς: Ασε τις κλάψες! Δεν συγκινούν, αλλά και ούτε ισχυροποιούν τα επιχειρήματα ή το υποτιθέμενο 'δίκιο' σου. Κανείς δεν ενδιαφέρεται τι ήσουν και πόσο πληρωνόσουν. Ολοι κοιτάνε αυτό που είσαι _τώρα_. Αν σε απέρριψε το Σύστημα και αναγκάστηκες να επιστρέψεις πίσω, για αυτό το Σύστημα θεωρείσαι απόβλητος. Ποιό Σύστημα; Της χαβούζας, ναι. Της αναξιοκρατίας, ναι. Του Συστήματος που αντιμάχεται τα αυτοδημιούργητα παλικάρια για να μην θιγεί ο κανακάρης του 'τσάτσου' μπαμπά, ναι. Του Συστήματος που ανάγκαζε τον γιατρό του μακαρίτη Αρχιεπίσκοπου και (πάμπλουτου, δικαίως) Διευθυντή του Νοσοκομείου όλης της Φλόριντα να κάνει εδώ το..ντελίβερυ για πίτσες στους 'μεγαλογιατρούς' (και δυνατά κομματόσκυλα) του νοσοκομείου όπου δούλευε στην Αθήνα. Του Συστήματος του έστειλε τον δάσκαλο του Αινστάιν (!), τον Καραθεοδωρή, να διδάσκει σε Δημοτικό ενός ορεινού χωριού. Αρα, αν είσαι όντως αξία, στο λέω για να κανονίσεις την πορεία σου, εφόσον είσαι ακόμα νέος. Ακουσε με....

Επειδή λοιπόν αυτό το Σύστημα _θρέφεται_ από 'μούρες' που το παίζουν κάποιοι, ενώ βέβαια είναι τενεκέδες (γι' αυτό και δεν υπάρχει ελληνικό τέννις, ενώ υπάρχει πχ _τεράστιο_ Σλοβακικό!...), γι' αυτό δεν ξέρω αν τα 150 είναι λίγα και πολλά, αλλά όποιος απαιτήσει αυτά (ή περισσότερα, όπως λες εσύ!), να εφαρμόσει τη μόνη σωστή κουβέντα που ακούστηκε ποτέ από Ελληνα πολιτικό (τον Σημίτη, συγκεκριμένα): να μας φέρει το βιο-γρα-φι-κό του. Αν όχι σε εμένα, πάντως παντού όπου έχει την απαίτηση να το παίξει ΄κάποιος΄, και συνεπώς να απαιτήσει και το ανάλογο αντίκρυσμα. Αλλιώς, για να παραφράσουμε αυτό που λέει και ο Λαζόπουλος (και να γελάσουμε και λίγο) 'όσο πιο χρυσοστολισμένη είναι μια γυναίκα, τόσο πιο άδειος είναι ο κάτω της κόσμος'!...

Κατά τα άλλα, αν όντως έχεις αξία, ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕ την σθεναρά και ευθαρσώς, και μη λες σαχλαμάρες 'ξέρεις πόσο κάνουν τα μπαλάκια και τα πλέγματα' κλπ κλπ. Αν όντως πιστεύεις στον εαυτό σου, μην κρύβεσαι. Πες: εγώ κύριε θέλω τόσα. Αλλιώς το κάνεις χειρότερο...

Ηταν λάθος σου που έκρινες εξ ιδίων τα αλλότρια. Ισως η αμοιβή φάνηκε λίγη για ΣΕΝΑ. Και την ψώνισα αρχικά, γιατί είδα στο πρόσωπο σου (ενδεχομένως λανθασμένα) εκείνο του τσουτσέκι του ομίλου που ζει στο δικό του κόσμο (επειδή τον ταϊζουν άλλοι) και το παίζει και προφέσορας, θεωρώντας λίγα τα λεφτά τη στιγμή που τόσος κόσμος, ΑΞΙΟΣ κόσμος, δουλεύει ΜΕΡΕΣ για αυτά τα λεφτά. Τι λέτε καλέ; Δηλαδή επειδή δεν είναι άξιοι και περιζήτητοι για να γεμίσουν τις ώρες τους (άντε όχι 8...άντε 6, άντε 5) τη μέρα, 'κοπανάνε΄τα κορόιδα, εκμεταλλευόμενοι την (θεμιτή) φιλοδοξία των γονιών για τα παιδιά τους; Ας πάνε έξω να τα πουν αυτά, και να δεις για πότε γυρίζουν με τα τέσσερα στη...μαμά! Αλλά εδώ βρίσκουν και κάνουν...

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ λοιπόν, φίλε μου. Και να σου πω και κάτι; Αν κάποιος έρθει και πει 'ξέρεις εγώ έφτασα ως το νούμερο 200, άρα δώσε μου το γιο σου και ένα χιλιάρικο το μήνα και ευχαριστώ να πεις' ξέρεις ποιά είναι η απάντηση ενός _στοιχειωδώς νοήμονος_ ανθρώπου; 'Να σου δίνω 1000 Ευρώ το μήνα για να τον κάνεις νούμερο 200 σαν εσένα, Αντε φύγε από εδώ ρε!' Να δεις τότε τι ωραία του φεύγει η (επίπλαστη, και ετερο-τροφοδοτούμενη) μαγκιά...

Βάζω λοιπόν τίτλους τέλους, καταδικάζοντας για άλλη μια φορά το _γελοίο_ "Ξέρεις ποιός είμαι εγώ, ρε;" από _οπουδήποτε_ και αν προέρχεται. Ας δουλέψουμε, ας πετύχουμε, και μετά ας αμειφθούμε. Τα καραγκιοζιλίκια τελείωσαν, όπως τελειώνουν (τώρα με τα χαράτσια) και τα μετρητά της πλούσιας γιαγιάς με τα διαμερίσματα στη Παραλία, και μαζί με αυτά τελειώνουν και τα ψέμματα για τον ανάξιο (και οκνηρό, και ως εκ τούτου και κομπλεξικό) εγγονό. Τα λεφτά που προσφέρω έιναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ για όποιον έχει ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ επαφή με την πραγματικότητα. Οι υπόλοιποι, ας συνεχίσουν να τα σνομπάρουν, και να ζητάνε χαρτζιλίκι από τους γονείς.

Καλά να 'ναι οι κληρονομιές, αλλά και το Δημόσιο. Το δημόσιο που τόσο στηλιτεύει (και ορθώς) ο simplicius στο άρθρο του για τους Δημοτικούς χώρους και την αυθαιρεσία και διαφθορά των καρεκλοκενταύρων αλλά (έλα, μεταξύ μας simplicius, δεν μας ακούει κανείς) πόσο μα πόσο δεν θα ήθελες κι εσύ και εγώ να βολευόμασταν μέσα σε αυτό το Δημόσιο, να μας φύγουν οι σκοτούρες, να τρώμε και να πίνουμε εις υγείαν τα κορόιδα (που εργάζονται) και βέβαια να 'τσιμπάμε' και το κατιτίς μας, από ένα κατοστάρικο μέχρι ένα...υποβρύχιο, σωστά;

ΑΥΤΟΙ είμαστε....! AYTOI....

Επαναλαμβάνω: όσοι από εσάς είστε νέοι και άξιοι (αλλά και ΤΙΜΙΟΙ με τον εαυτό σας, όχι ηθικά ποταποί 'όπου φυσάει ο άνεμος' και 'τα καλά και τα συμφέροντα' και ας πνιγούν όλοι, ε;...) , κανονίστε την πορεία σας παιδιά...

president.s
01-02-14, 22:15
Το Γαμωτο της υποθεσης ειναι οτι αυτα που λες τα εχω πει πολλες φορες σε αρκετες περιπτωσεις και εχω στιγματιστει για αυτο. Απο αυτα που λες διαφωνω μονο, στο οτι κρυβομαι/κλαιγομαι και στο οτι με πεταξε το συστημα. Εγω εφυγα απο το συστημα (και ειμαι περηφανος που το εκανα) γιατι το διαλεξα και για να βοηθησω τον τοπο μου. Οσο για το οτι κρυβομαι/κλαιγομαι εισαι ακομα περισσοτερα λαθος. κρυβω απλα την ταυτοτητα του πρωην μου κλαμπ απο σεβασμο προς τη συνεργασια μας. Και δεν εχω καμια ανγκη να κλαφτω γιατι με γεμιζει αυτο που κανω και ηταν δικη μου επιλογη. Η μονη "κλαψα" που μου βγαινει ειναι πικρια περισσοτερο γιατι σε ενα γα.........νο γηπεδο προσπαθω να χωρεσω ολα μου τα παιδια και εχω τον καθε ηλιθιο του δημου να μου κλεινει τα φωτα με το ετσι θελω ενω εχω προπονηση επειδη καποιος "κυριος" του δημου "παιζει" τενις και θεωρει οτι αξιζει περισσοτερο εκεινος απο 50 παιδακια που θελουν να αθληθουν. Τελος παντων. Και δεν ειπα οτι ημουν καποιος πριν και επαιρνα λεφτα και τωρα οχι. Η αξια καποιου δεν κρινεται απ το τι παιρνει. Οπωε ειπες κ εσυ υπαρχουν καποιοι απιστευτοι επιστημονες που παιρνουν τριχες γι αυτα που προσφερουν. Οσο για το τι ζηταω για να κανω μαθηματα; 25 ευρω το μηνα πληρωνουν τα παιδια μου και αν καποιος θελει εξτρα ιδιαιτερο παιρνω 15 ευρω την μιαμιση ωρα και πληρωνω εγω το γηπεδο. Και οσο για τα εξοδα που σου ειπα δεν ειναι καθολου αμελητεα και για εναν προπονητη που δεν ειναι μερος του ξιπασμενου (στο οποιο συμφωνω απολυτα) συστηματος που περιγραφεις . Ολοι οι "πρωτοκλασατοι" προπονητες εχουν τρελα συμβολαια απο πισω και δεν πληρωνουν μια. Τελος παντων, δεν το δεχεσαι. Το θεμα μου εμενα ειναι το οτι με εκρινες χωρις να ξερεις μονο κ μονο απο το σχολιο μου. Παιρνω 600 ευρω το μηνα και απ αυτα μου μενουν 100 λογω ενοικιων κτλ και ειμαι ευτυχισμενος. ουτε δημοσιο προκειται να μπω ουτε εχω πλατες και φετος κινδυνεψα να μην εχω ωρες στο δημοσιο γηπεδο γιατι ηρθα σε ανοιχτη αντιπαραθεση με τενεκεδες δημοσια προσωπα για το θεμα των δημοσιων γηπεδων στο οποιο δεν μπορεις να φανταστεις τι εχω τραβηξει. Με τον καθε αλητη που μου το παιζει δημοσιο προσωπο και κανει οτι θελει και αποφασιζει οτι θελει για τις τυχες τοσων παιδιων/αθλητων και των πολιτων. Τελος παντων επιμενω στο οτι ειναι λιγα τα λεφτα για αγωνιστικο αλλα πηρες λαθος το υφος μου. Η αποψη μου δεν εχει να κανει ουτε με σνομπαρισμα ουτε με το "ποιος ειμαι εγω".

Jorge
01-02-14, 22:46
Μου επιτρέπετε να καταθέσω κι εγώ την ταπεινή και ενδεχομένως λανθασμένη άποψή μου...
Το λοιπόν...
Θεωρώ πως τα λεφτά που δίνει ο nikosTennis (δεν θα χρησιμοποιήσω τις ειρωνικές κατονομασίες του Simplicius, γιατί εγώ μόνο ως ειρωνικό το εξέλαβα, και αναλαμβάνω την ευθύνη των λεγομένων μου) είναι καλά (μαζί με το κόστος ενοικίασης του γηπέδου αν θυμάμαι καλά). Και εξηγούμαι: Ο nikosTennis δίνει για 16 ώρες, δηλαδή περίπου 3 μεροκάματα (λέω 3 μεροκάματα γιατί τοποθετώ τον προπονητή στους εκπαιδευτικούς και γνωρίζουμε όλοι πόσες ώρες είναι το μεροκάματο του εκπαιδευτικού), 150 ευρώ. Ξέρετε πολλούς εκπαιδευτικούς, σε όποιο μορφωτικό επίπεδο διαλέξετε εσείς, που να παίρνουν περισσότερα ανά ωρομίσθιο? Δηλαδή αυτός (ο προπονητής εννοώ) τι περιμένει? Να λύσει το πρόβλημα της ζωής του με έναν μαθητευόμενο? Ας κινηθεί και ας βρει κι άλλους μαθητευόμενους για να συμπληρώσει το εισόδημά του αφού αυτή είναι η δουλειά του. Ή μήπως και όταν κάθεται σπίτι του μετά την προπόνηση το μυαλό του είναι μονίμως στον μαθητή του οπότε πρέπει να αποζημιωθει και για επιπλέον ώρες δουλειάς? Τα χρήματα ανα εργατοώρα (αν θέλετε να την ονομάσουμε έτσι) θεωρώ πως είναι μια χαρά.
Όσο για τις μπάλες ας μην γελιόμαστε... Σιγά μην αλλάζει κανείς προπονητής μπάλες κάθε μήνα. Εκεί τις έχουν μέχρι να τρυπήσουν στην κυριολεξία! Και μην μου πει κανείς πως αυτό μπορεί να συμβαίνει στον όμιλο που πάω εγώ γιατί έχω αλλάξει δύο όμιλους (λόγω μετακίνησης σε άλλη πόλη) και άλλους τόσους τα δύο αδέρφια μου και ο ξαδερφός μου. Κανένας μα κανένας δεν αγοράζει καινούριες μπάλες κάθε μήνα! Ούτε καν κάθε δίμηνο ή τρίμηνο! Οπότε αυτά περί εξόδων του προπονητή σε αναλώσιμα (μόνο τις μπάλες μπορώ να βάλω στα αναλώσιμα) συγνώμη αλλά εμένα προσωπικά δεν με πείθουν...
Θα συμφωνήσω σε ΟΛΑ ΜΑ ΣΕ ΟΛΑ με τον nikosTennis σχετικά με εργασία και αμοιβή και φυσικά με το βιογραφικό! Για να προσγειωθούμε λίγο παιδιά στην πραγματικότητα, στην ελληνική πραγματικότητα! Και όταν λέω ελληνική πραγματικότητα βάζω μέσα και την οικονομική κρίση που περνάει η χώρα. Και στο κάτω κάτω καπιταλισμό έχουμε και ελεύθερη αγορά. Εκτός αν έχουμε κομμουνισμό και δεν το γνωρίζω... Σε όποιον δεν αρέσουν τα 150 ευρώ τα αφήνει σε κάποιον άλλον και πάει παραπέρα να βρει τα περισσότερα. Το γεγονός πως βρέθηκαν, και θα βρεθούν κι άλλοι είμαι σίγουρος, προπονητές να ανταποκριθούν στην αγγελία του nikosTennis σε εμένα κάτι λέει, ή καλύτερα λέει πολλά περισσότερα...
Για να μην κουράζω λοιπόν, και δεν το θέλω, θα υπερθεματίσω το ''νόημα'' (που λέγαμε στα λογοτεχνικά στο σχολείο): Ας προσγειωθούμε λίγο στην ελληνική οικονομία και πραγματικότητα.
Το ξέρω πως ίσως να εκνεύρισα προπονητές που διαβάζουν το σχόλιο μου όμως καλό θα είναι πριν σπεύσουν να ''κατακρίνουν'' την αμοιβή που δίνει κάποιος μαθητευόμενος να έρθουν και αυτοί στην θέση του καταναλωτή.
Αυτά και συγνώμη...