PDA

Επιστροφή στο Forum : BABOLAT AERO PRO DRIVE GT 2012 vs 2013



sotkat
31-10-13, 22:47
γεια σας
ξέρει κανείς αν babolat aero pro drive gt 2012 με τη 2013 αν έχει καμιά διαφορά?
γιατί θέλω να την αγοράσω και βρήκα μεταχειρισμένη τη babolat aero pro drive gt 2012 100€
ενώ του 2013 έχει 190€
έτσι γενικά πια η γνώμη σας για αυτή τη ρακέτα?

DownTheLine
01-11-13, 10:08
Αν και μοιαζουν πολυ σε χαρακτηριστικα, το μοντελο του 2013 εχει καλυτερη αισθηση.

Προσοχη, γιατι και οι 2 ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΕΣ ΡΑΚΕΤΕΣ. ισως οι σκληροτερες απο τις γνωστες εταιρειες. Οποιος εχει υποψια ενοχλησεων στο χερι του, πρεπει να κοιταξει αλλου.

president.s
01-11-13, 10:50
Αν και μοιαζουν πολυ σε χαρακτηριστικα, το μοντελο του 2013 εχει καλυτερη αισθηση.

Προσοχη, γιατι και οι 2 ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΕΣ ΡΑΚΕΤΕΣ. ισως οι σκληροτερες απο τις γνωστες εταιρειες. Οποιος εχει υποψια ενοχλησεων στο χερι του, πρεπει να κοιταξει αλλου.

Συμφωνω.. Εχει αρκετα καλυτερη αισθηση και ειναι πιο μαλακη απ οτι δειχνουν τα χαρακτηριστικα. Η παλια ειναι σα ροπαλο του baseball. Τουλαχιστον για μενα..

DownTheLine
01-11-13, 10:57
Συμφωνω.. Εχει αρκετα καλυτερη αισθηση και ειναι πιο μαλακη απ οτι δειχνουν τα χαρακτηριστικα. Η παλια ειναι σα ροπαλο του baseball. Τουλαχιστον για μενα..

Και η καινουργια, ομως, ειναι πολυ σκληρη. Δεν ειχα ποτε προβλημα με το χερι μου με αλλες ρακετες και αρχισε να με ποναει ωμος, αγκωνας και καρπος απο την δευτερη βδομαδα που την πηρα.

president.s
01-11-13, 14:36
Και η καινουργια, ομως, ειναι πολυ σκληρη. Δεν ειχα ποτε προβλημα με το χερι μου με αλλες ρακετες και αρχισε να με ποναει ωμος, αγκωνας και καρπος απο την δευτερη βδομαδα που την πηρα.

Κοιτα, εγω παιζω πολλες ωρες και προπονω και παιζω και με το ενα χερι backhand δεν εχω πονους ευτυχως. Σιγουρα ειναι σκληρη ρακετα αλλα Για να λες και για καρπο ισως φταει κατι αλλο. Παντως την επομενη φορα που θα πλεξεις βαλε Babolat Xcel ή Technifibre X-1 Biphase 25kg.Λογικα θα δεις διαφορα

DownTheLine
01-11-13, 14:47
Με το xcel στα 24 την εχω πλεγμενη, αλλα παρα το μαλακο πολυκλωνο, εξακολουθω να ποναω. Ισως ειναι και θεμα τεχνικης, αλλα με τις προηγουμενες ρακετες μου που ειχα την ιδια τεχνικη, δεν ειχα ποτε προβλημα.

president.s
01-11-13, 18:48
Με το xcel στα 24 την εχω πλεγμενη, αλλα παρα το μαλακο πολυκλωνο, εξακολουθω να ποναω. Ισως ειναι και θεμα τεχνικης, αλλα με τις προηγουμενες ρακετες μου που ειχα την ιδια τεχνικη, δεν ειχα ποτε προβλημα.

Τι ειχες πριν?

DownTheLine
02-11-13, 00:24
Τι ειχες πριν?

Dunlop 200 lite, Wilson Blade team και Head Graphene Speed Mp.

president.s
02-11-13, 18:32
Χαχα... Αν εξαιρεσεις την Head, επαιζες με πολυ! μαλακες ρακετες.. Λογικο ειναι να νιωθεις τεραστια διαφορα και λογικο ειναι να εχουν ερθει στην επιφανεια καποιες μικροατελειες στην τεχνικη που ισως υπαρχουν. Συνηθιζεται ομως, δεν ειναι πολυ δυσκολη ρακετα. Λιγο προσοχη στην αρχη για καλη προσαρμογη χρειαζεται..

DownTheLine
02-11-13, 21:35
Προφανως, για να λεω οτι ειναι πολυ σκληρη, επαιζα με μαλακοτερες ρακετες πριν. Αν επαιζα με σκληροτερες ρακετες παλαιοτερα, δεν θα ελεγα οτι ειναι τοσο σκληρη που αρχισε να με ποναει το χερι μου εξαιτιας της. Λογικο μου φαινεται.

Η head η οποια εχει stifness 66 αντι 69 της αερο, ειναι ΑΣΥΓΚΡΙΤΑ πιο μαλακη απο την αερο και οχι τοσο οσο θα δικαιολογουσαν οι μονο 3 μοναδες διαφορας. Και υπ' οψιν, οτι με την head επαιζα ακριβως πριν παρω την αερο, αρα μου φαινεται μεγαλη η διαφορα.

Και γενικα, δεν καταλαβαινω γιατι διαφωνεις. Μιλαμε για μια απο τις πιο σκληρες ρακετες της αγορας το οποιο επιβεβαιωνουν και τα ειδικα τεστ που της βγαζουν stifness RDC 69, ενα απο τα σκληροτερα της αγορας.

president.s
02-11-13, 23:48
Ωπα. παρεξηγηση! δεν ηταν αρνητικο το γελιο ουτε το οτι επαιζες με μαλακες ρακετες και οτι σου φαινεται σκληρη. Ισα ισα, και εγω μια παρομοια αλλαγη εκανα, απο kobra tour και Speed 300 πηγα σε Aero σε καποια φαση και γελασα επειδη θυμαμαι πως μου ειχε φανει. Δε διαφωνησα σε κατι. Ειναι πολυ σκληρη.Απλα ειπα οτι δεν ειναι απαραιτητο οτι πονεσες απ τη ρακετα. Ισως επειδη ειναι πιο σκληρη να συνδυαστηκε με καποιο μικρο θεμα τεχνικης και να σε πονεσε.

DownTheLine
04-11-13, 16:57
Δεν παρεξηγηθηκα, προεδρε, μην ανησυχεις!!!

Το θεμα ειναι οτι οντως, βασει μαρτυριων παιχτων, αλλα και συγκριτικων σε εγκυρα σαιτς ειναι πολυ καλη και ταυτοχρονα παρα πολυ σκληρη ρακετα και θελει προσοχη απο τους φεροντες την.

Γενικα, θεωρω οτι αν καποιος ειχε ηδη θεμα με το χερι του με μαλακοτερη ρακετα απο την αερο (σχεδον ολες οσες υπαρχουν, δηλαδη!!!), καλο θα ηταν να το ξανασκεφτει πριν την παρει.

Simplicius
10-11-13, 01:06
Και γενικα, δεν καταλαβαινω γιατι διαφωνεις. Μιλαμε για μια απο τις πιο σκληρες ρακετες της αγορας το οποιο επιβεβαιωνουν και τα ειδικα τεστ που της βγαζουν stifness RDC 69, ενα απο τα σκληροτερα της αγορας.

Μάλλον δε διαβάζεις ...αγγελίες!!! (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3050-%CE%A0%CF%89%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1-Head-YOUTEK%E2%84%A2-IG-RADICAL-MP)

:D

dzag
20-11-13, 14:33
Για να παραθέσω και την δική μου εμπειρία, άλλαξα από speed MP σε aero 2013 πριν από 2 εβδομάδες. Επιβεβαιώνω ότι είναι μια πολύ καλή ρακέτα για το επίπεδό μου (παίζω 5-6 χρόνια και είμαι άνω των 40 ετών). Είναι σαφώς "ευκολότερη" και πολύ πιο σταθερή από την speed σε όλα τα χτυπύματα από όλα τα σημεία του γηπέδου. Την συνηθισα πάρα πολυ εύκολα, ενώ στις 2 εβδομάδες που παίζω δεν έχω αισθανθεί κάποια ενόχληση στο χέρι.

ith
22-11-13, 01:09
Θεωρώ πως η ενόχληση στο χέρι είναι κατά 90% θέμα τεχνικής (πχ. follow through, ή έντονο σφύξιμο λαβής) κι όχι εξοπλισμού.
Αν όμως κάποιος αντιμετωπίζει ήδη κάποιο πρόβλημα πχ. tennis elbow τότε μπορεί να επιδεινωθεί από την ρακέτα. Αλλά δεν είναι μόνο η ρακέτα, είναι και το πλέγμα και τα μπαλάκια.