PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασκήσεις βελτίωσης της αντοχης στα σπριντ



DownTheLine
03-09-13, 17:08
Καλησπερα,

Το θεμα ειναι σιγουρα οφ τοπικ, αλλα δε νομιζω οτι ταιριαζει σε καμια αλλη ενοτητα.

Η ερωτηση μου ειναι απλη. Οταν παιζω ματς, μετα το μισαωρο ΣΕΡΝΟΜΑΙ. Δεν εννοω οτι δεν εχω ανασες, αλλα αισθανομαι τα ποδια μου βαρια και δεν εχω δυναμη να σπρινταρω. Δεν εχω το μπαμ, την εκρηξη που απαιτει το σπριντ, δηλαδη. Παραδειγματος χαρη, δεν υπαρχει περιπτωση να σωσω οποιοδηποτε ντροπ σοτ μου κανει ο αντιπαλος, ακομα και αν δω τη φαση να ερχεται απο μακρυα, γιατι απλως δε θα εχω τη δυναμη να σπρινταρω μεχρι το φιλε. Επισης, οταν με βγαλει εκτος γηπεδου με ενα δυνατο χτυπημα, δε θα εχω κουραγιο να επιστρεψω στη θεση μου γρηγορα. Και ολα αυτα, ενω ειμαι πολυ γρηγορος παιχτης και οσο εχω δυναμεις, εξαιρετικα ευκινητος.

Αποτελεσμα? Απειρες οι φορες που προηγουμαι 4, ακομα και 5-0 στα γκειμς και μετα με παιρνει η κατω βολτα, δεν μπορω να κουνηθω λογω κουρασης και ο αντιπαλος με κερδιζει ανετα. Αγυμναστος δεν ειμαι γενικα (κανω ασκησεις με βαρη στα ποδια, παιζω τεννις 4-5 ωρες τη βδομαδα και γενικα ειμαι αδυνατος στα κιλα μου), οποτε προφανως πρεπει να επικεντρωθω σε ειδικες ασκησεις και τροπο εκγυμνασης που θα μου δωσει περισσοτερη αντοχη και διαρκεια στο παιχνιδι μου.

Εχει κανεις καποια ιδεα για τετοιες ασκησεις-τροπους-ειδη εκγυμνασης?

giannis_ch
04-09-13, 18:45
Εχω παρομοιο προβλημα. Αυτο που πιστευω ειναι οτι σου λειπει το αεροβιο κομματι της αντοχης που θα δωσει μεγαλυτερη διαρκεια στο παιχνιδι σου. Ειπες οτι εχεις ανασες, αλλα δεν ξερω αν τα ποδια σου κουραζονται επειδη δεν παιρνουν αρκετο οξυγονο οι μυες ή απλα δεν εχουν αντοχη. Για τα βαρη που κανεις, θα σου συνιστουσα να τα κρατας σε χαμηλα επιπεδα και να κανεις πολλες επαναληψεις. Για το αεροβιο κομματι, δοκιμασε να κανεις λιγο jogging ή ισως ποδηλατο. Εγω επαιζα tennis και θεωρουσα οτι η αντοχη μου ηταν ενταξει και οταν επαιζα με εναν καλο παιχτη, τα εφτυνα. Δοκιμασα να κανω jogging και παρατηρησα οτι με το ζορι εβγαζα 2-3Km.

Simplicius
05-09-13, 11:51
Σου απάντησα στο τελευταίο σχόλιο ΕΔΩ. (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3068-%CE%A0%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%84%CF%83%CE%B9%C E%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B5%CE%BD%CE%BD%CE%B9%CF%82&p=5436#post5436)Για δες και αυτό...

Alkis
05-09-13, 14:40
Ένα ενδιαφέρον video με ασκήσεις για πόδια, κορμό και χέρια: http://dimkanavarakis.wordpress.com/2012/12/21/%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%C E%BD%CF%83%CE%B7-%CE%AE-%CE%BA%CE%AC%CF%84%CE%B9-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF-%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B9/

DownTheLine
06-09-13, 12:47
Αλκη, ενδιαφερον βιντεο, αλλα αυτο ειναι για προθερμανση, οπως λεει και ο ιδιος.

Εγω ψαχνω κατι για αυξηση της αντοχης και της διαρκειας.

davidnalb8
06-09-13, 17:50
καλησπέρα μπορείς πολύ εύκολα να καταλάβεις σε τί κατάσταση βρίσκεται η αερόβια αντοχή σου μιάς και για αυτήν μιλάμε εκτελώντας το παρακάτω τεστ το οποίο μπορεί και να την βελτιώσει σημαντικά.το συγκεκριμένο τεστ είναι μέρος ασκήσεων και προγραμμάτων σχεδιασμένων απο την αμερικανικη ομοσπονδία αντισφαίρισης.πήγαινε σε ένα γήπεδο στίβου και τρέξε 2,4 χιλιόμετρα δηλαδή εκτέλεσε γύρω στους 6,5 γύρους και κράτα χρόνο.εάν ο χρόνος που κάνεις είναι πάνω απο 11 λεπτά θέλεις πολύ δουλειά,άν είναι μεταξύ 10.15-11.00 είναι μέτριος χρόνος,άν είναι μεταξύ 9.45-10.15 είναι καλός,ο ιδανικός χρόνος είναι από 9.45 και κάτω.Έτσι μπορείς να δείς που βρίσκεσε και να βελτιωθείς σε συνδυασμό και με άλλες ασκήσεις.Μην ξεχνάς επίσης οτι και με το να παίζεις συχνά κανονικούς αγώνες(2 ή 3 σετ) η αντοχή σου αυξάνετε.

Alkis
06-09-13, 19:23
Φίλε Absinthe ασκήσεις ενδυνάμωσης είναι για αθλητές τένις. Δεν τις έχω κάνει αλλά για κάποιο διάστημα που πήγαινα στα γήπεδα που προπονεί, έβλεπα τα πιτσιρίκια (juniors) που τις έκαναν μεταξύ των προπονήσεων τους. Όπως γράφει ο Κος Καναβαράκης:

Για κάποιον όμως που δεν έχει την αθλητική υποδομή, διότι αν το εκτελέσει ως έχει θα κουραστεί και δεν θα μπορέσει μετά να αποδώσει τα αναμενόμενα στο τένις, μπορεί να αποτελεί μια ξεχωριστή μέρα εκγύμνασης.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση ο καθένας από εσάς μπορεί να το εκτελέσει όπως αυτός επιθυμεί, αφού εμπεριέχει μια πολύ μεγάλη γκάμα ασκήσεων.
Οπότε ξεκίνησε τις ως ξεχωριστή μέρα εκγύμνασης κι αργότερα που θα αποκτήσεις μεγαλύτερες αντοχές τις ενσωματώνεις στη προθέρμανσή σου.