PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά ρακέτας



sotkat
24-08-13, 21:16
Γεια σας

Θέλω να αγοράσω καινούργια ρακέτα δεν με νοιάζουν τα χρήματα για τη αυτή που θα πάρω έχω σκοπό να τη κρατήσω για χρονιά .Ποια θεωρείτε η καλύτερη αυτή τη στιγμή ? Μου αρέσει να παίζω με δύναμη και να έχω κάλο κοντρόλ τις μπάλα

Τώρα έχω μια Wilson federer pro head size 105 ,weight 275g, balance:340.

ith
25-08-13, 18:13
Προσωπικά για μένα δεν υπάρχει απάντηση στο "Ποια θεωρείτε η καλύτερη αυτή τη στιγμή ?"
Όπως επίσης και το προφίλ σου ως παίχτης είναι αρκετά υποκειμενικό. Το καλύτερο είναι να δοκιμάσεις άλλες ρακέτες συμπαικτών σου / προπονητή σου ή και demo με σημείο αναφοράς κάποιο οικείο σε σένα πλέγμα στην αντίστοιχη τάση.

Παρότι είναι μια δύσκολη διαδικασία εγώ θα σου πρότεινα (αν δεν το 'χεις ήδη κάνει) να αναλύσεις τι επηρεάζουν τα παραπάνω χαρακτηριστικά (swingweight, balance, head size etc) και να καταλήξεις μόνος σου. Οι ανάγκες σου να είναι αυτές που θα σε οδηγήσουν στην νέα σου ρακέτα. Για μένα η μάρκα δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο, είτε είναι wilson είτε yonex είτε dunlop είτε οτιδήποτε άλλο. Αναζήτησε με την βοήθεια ενός racket finder internet tool.

ΥΓ1. Με τί πλέγμα παίζεις τώρα και σε τί τάση?

ΥΓ2. Αν βάλουμε τις ρακέτες σε 3 επίπεδα, αυτή που έχεις είναι στο 1ο. Αν πας κατευθείαν σε επιπέδου 3 (head size 90, weight 330gr, balance 31,5 | έγραψα τα αντίστοιχα που ανέφερες) η αλλαγή θα είναι πολύ μεγάλη. Θα σου πρότεινα γενικά να πας σε κάτι ενδιάμεσο, πχ. head size 100, weight ~300gr, balance 32,5.
Αν με τον καιρό η ικανότητα σου ανέβει και "ξεπερνάς" την ρακέτα, παίρνω το ρίσκο να σου πω ότι τα 150€ που έδωσες δεν πήγαν χαμένα απέναντι στην εξέλιξη που έκανες.

Simplicius
25-08-13, 23:22
+1 στο σχόλιο του ith

sotkat
26-08-13, 01:00
Το πλέγμα που παίζω τώρα είναι luxilon alu power τι τάση δεν τη ξέρω (το πλέξιμο έγινε σε γνωστό κατάστημα αθλητικών ειδών που όταν τους ρωτάς δεν ξέρουν να σου απαντήσουν)

Ναι και εγώ κάτι τέτοιο υπολόγιζα -head size 100, weight ~300gr, balance 32,5.

Simplicius
26-08-13, 13:22
Τελικά, είναι τρομερό, όσο ζούμε μαθαίνουμε!

Με αφορμή την ερώτησή σου sotkat, έβαλα στο Racquet Finder κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά, βάσει του είδους του παιχνιδιού που σου αρέσει, και διαπίστωσα ότι οι επιλογές είναι πολύ λίγες και ιδιαίτερα στο μέγεθος της κεφαλής …μονόδρομος!

Για την ακρίβεια, εφόσον λες πως ενδιαφέρεσαι για «κάλο κοντρόλ», η επιλογή του string bed pattern 18X20 είναι σχεδόν «απαραίτητη» (το χρησιμοποιούν πλέον και οι περισσότεροι στο ATP και το WTA).

Αντίστοιχα, για τη δύναμη που θέλεις, χρειάζεσαι ένα τουλάχιστον μέτριο stiffness (RA 60+) και ένα swingweight που να μην είναι μικρό αλλά, λόγω του επίπέδου σου, να μπορείς να «αντέξεις», πχ. κάτι μεταξύ 305-326.

Το βάρος το ανέβασα «αναγκαστικά» μεταξύ 295-320 γραμ. (αν και τα 320 είναι μάλλον πολλά), καθώς κάτω από τα 315 γραμ. η αναζήτηση έδωσε μόνο ένα αποτέλεσμα!!!

Όσο για το μέγεθος της κεφαλής, όλες οι ρακέτες 18X20, όλων των εταιρειών, έχουν μέγεθος κάτω από 100 sq. in. Μόνο δύο 100άρες υπάρχουν αλλά είναι σχετικά βαριές, στα 326 γραμ.:

100 sq. in.

6. Head YOUTEK IG Speed 18x20 - 326 g -SW 314 (directtennis, 145€ + 18€ μεταφ.)

7. Dunlop Biomimetic 200 Plus - 326 g - SW 317 (dunlopstore, τιμή 60€ + 10€ μεταφ).

Αυτή ήταν η αναπάντεχη ανακάλυψη που ανέφερα στην αρχή!
Το "πρόβλημα" στην αναζήτηση είναι μάλλον ότι η δύναμη και το κοντρόλ μαζί είναι αντίφαση,
καθώς οι ρακέτες χωρίζονται σε δυο βασικές κατηγορίες ή "power" ή "control"...

Οπότε, βάζοντας όλα τα παραπάνω στο Racquet Finder, προέκυψαν ρακέτες με κεφαλή αποκλειστικά 98 sq. in.
Η ισορροπία σε όλες ήταν παραπλήσια από 3 έως 5 HL (δηλ. αυτό που θέλεις).
Και όλες παλαιότερα μοντέλα, μερικές αδύνατον να βρεθούν…
Συγκεκριμένα, τα αποτελέσματα (από την ελαφρύτερη στην βαρύτερη - πλεγμένη):

98 sq. in.

1. Volkl Power Bridge 10 295g Light – 309 γραμ. – SW 312 – (δύσκολο να βρεθεί, Volkl Tennis Hellas - tel. 697 230 0657)

2. Wilson KBlade 98 – 315 γραμ. – SW 325 (καταργημένο)

3. Head Liquidmetal Radical MP – 318 γραμ. – SW 325 - (καταργημένο)

4. Dunlop Aerogel 4D 3Hundred Tour – 320 γραμ. – SW 318 - (καταργημένο)

5. Head YOUTEK IG Radical Midplus – 320 γραμ. – SW 320 – (sportsdirect, τιμή 108€ + 10€ μεταφ).


Επίσης στο παραπλήσιο 18Χ19 "control friendly" pattern υπάρχει και η:

8. Wilson Blade 104 - 303 γραμ. – SW 308 - (μοντέλο 2013, σε διάφορες τιμές)

η οποία είναι μάλλον και πιο κοντά απ' όλες σε specs σε αυτό που ζητάς.
Είναι όμως μακρύτερη (27.5 in), οπότε και πιο απαιτητική σε επίπεδο.

Βασική σημείωση: Δεν ξέρω εάν το "μου αρέσει να παίζω με δύναμη" που λες αφορά τη δική σου δύναμη (που εσύ έχεις) ή τη δύναμη που θέλεις να έχει η ίδια η ρακέτα από μόνη της. Γενικά να ξέρεις ότι όλες οι ρακέτες με πυκνή πλέξη, όπως όλες οι παραπάνω, είναι σχετικά "αδύναμες" σε σχέση με εκείνες με την αραιότερη (16Χ19, 16Χ18, κλπ). Επίσης, έχουν μέτριο stiffness (60-63), κάτι που επίσης δε βοηθάει στη δύναμη της ίδιας της ρακέτας...

Πάντως νομίζω ότι σου έδωσα έτοιμη τροφή! Καλή επιλογή!
:D

sotkat
28-08-13, 18:12
Ευχαριστώ ρε παιδια αλλά κάτι ακόμα
Αυτό τι σημαίνει (string bed pattern 18X20) οπως και αυτο (stiffness (RA 60+) και ένα swingweight)

Simplicius
28-08-13, 18:40
Ευχαριστώ ρε παιδια αλλά κάτι ακόμα
Αυτό τι σημαίνει (string bed pattern 18X20) οπως και αυτο (stiffness (RA 60+) και ένα swingweight)

Μην σε νοιάζει εσένα! Ας το επάνω μας! Εσύ αγόρασε ότι βρεις! Χαχαχαχαχχα

Χωρίς πλάκα τώρα, εάν θέλεις να "παραμορφωθείς", διάβασε κάποια πράγματα ΕΔΩ (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-Tennis-racquet-customization) στο ΛΙΓΗ «SOS» ΟΡΟΛΟΓΙΑ (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-Tennis-racquet-customization).

string bed pattern = οι κάθετες και οι οριζόντιες χορδές της ρακέτας
(πχ. 18Χ20 = 18 κάθετες (mains) και 20 οριζόντιες (cross)
Πιο πολλές χορδές = περισσότερο κοντρόλ
Λιγότερες χορδές (πχ. 16Χ18) περισσότερη δύναμη και φάλτσο.

stiffness RA = Μονάδα μέτρησης της Ελαστικότητας / Ακαμψίας του πλαισίου της ρακέτας

Swing Weight (Βάρος Αιώρησης), = η «ευελιξία» μιας ρακέτας.


Αλλά δεν απάντησες, πως την εννοείς τη δύναμη.
Δικιά σου ή της ρακέτας;

sotkat
28-08-13, 20:10
Αλλά δεν απάντησες, πως την εννοείς τη δύναμη.
Δικιά σου ή της ρακέτας;

Εννοώ μου αρέσουν τα δυνατά χτυπήματα στο forhand

Simplicius
29-08-13, 00:02
εννοώ μου αρέσουν τα δυνατά χτυπήματα στο forhand

Α, οκ αυτό είχα καταλάβει και γω.
οπότε, ο παραπάνω συλλογισμός μου και οι προτάσεις για σχετικά "αδύναμες" ρακέτες είναι σωστές!

ith
29-08-13, 11:16
Η dunlop έχει αρκετά καλά frames σε μεγάλη ποικιλία σε αρκετά προσιτές τιμές! H biomimetic 200 plus που σου προτείνει ο Simplicius δείχνει αρκετά κοντά σε αυτό που ζητάς. Ομοίως και η head IG Speed 18x20 αλλά με μεγαλύτερη τιμή.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και την Wilson Pro Staff 100L BLX (http://www.tennis-warehouse.com/Wilson_BLX_Pro_Staff_100L/descpageRCWILSON-WPS100.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr) μιας και από την προηγούμενη ρακέτα φαίνεται να 'χεις αδυναμια στον RF. :cool::cool:

Tέλος αν ήμουν στην θέση σου θα σκεφτόμουν σοβαρά την Wilson Blade 104 γιατί μπορεί να συγχωρέσει λάθη ενώ προσφέρει έναν πολύ καλό συνδυασμό δύναμης και control.

ΥΓ. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος, σ' ένα μικρό αλλά αισθητό βαθμό το control & την δύναμη μπορείς να την αντισταθμίσεις με την τάση του πλέγματος αλλά και το ίδιο το πλέγμα. Ανάλογο των σωματότυπο σου και την φυσική σου κατάσταση να λάβεις υπόψιν αυτό που λέμε maneuverability και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το swingweight.

president.s
01-09-13, 21:59
Προσωπικά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και την Wilson Pro Staff 100L BLX (http://www.tennis-warehouse.com/Wilson_BLX_Pro_Staff_100L/descpageRCWILSON-WPS100.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr) μιας και από την προηγούμενη ρακέτα φαίνεται να 'χεις αδυναμια στον RF. :cool::cool:

Tέλος αν ήμουν στην θέση σου θα σκεφτόμουν σοβαρά την Wilson Blade 104 γιατί μπορεί να συγχωρέσει λάθη ενώ προσφέρει έναν πολύ καλό συνδυασμό δύναμης και control.

Αρκετα αδυναμη ρακέτα η Pro staff. Η balde ειναι οντως μια καλη προταση.


ΥΓ. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος, σ' ένα μικρό αλλά αισθητό βαθμό το control & την δύναμη μπορείς να την αντισταθμίσεις με την τάση του πλέγματος αλλά και το ίδιο το πλέγμα.

Σιγουρα βοηθάει το πλέγμα και μπορει να προσθεσει η να αφαιρεσει ελεγχο και δυναμη αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο. Μια pure drive πχ που ειναι πολυ δυνατη ρακέτα, ακομα και 30 κιλα να βαλεις παλι θα εχει δυναμη.


Ανάλογο των σωματότυπο σου και την φυσική σου κατάσταση να λάβεις υπόψιν αυτό που λέμε maneuverability και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το swingweight.

Δεν το καταλαβα καθολου αυτο...

Simplicius
01-09-13, 22:16
Ανάλογο των σωματότυπο σου και την φυσική σου κατάσταση να λάβεις υπόψιν αυτό που λέμε maneuverability και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το swingweight.
Δεν το καταλαβα καθολου αυτο...

Μάλλον θέλει να πει ότι μια ρακέτα με μεγάλο swingweight σε κουράζει περισσότερο από κάποια με μικρότερο.
Αυτό είναι αλήθεια, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση από αυτές που προέκυψαν στην αναζήτηση δεν υπάρχει κάποια με μεγάλο swingweight. Όλες είναι κάτω του 320, δηλαδή απόλυτα "φυσιολογικές".

Το "πρόβλημα" είναι μάλλον το σχετικά μεγάλο στατικό βάρος (ιδιαίτερα για το επίπεδο του sotkat) που έχουν οι περισσότερες, κάτι που επίσης κουράζει, ιδιαίτερα τον καρπό.

Όσο για την Wilson Pro Staff 100L BLX σίγουρα ΔΕΝ είναι μια control oriended ρακέτα, το αντίθετο θα έλεγα.
Από αυτή τη σειρά η Wilson BLX Six.One BLX 95 18x20 είναι εκείνη που είναι προσανατολισμένη στον καλό έλεγχο της μπάλας.

Περισσότερα για αυτό όμως, στην απάντηση που σας έχω "υποσχεθεί" στο θέμα του sotkat "wilson-head-babolat", ελπίζω ως αύριο...
:cool:

sotkat
02-09-13, 00:06
Μάλλον καταλήγω σε κάποια από αυτές τη λέτε? (ένας σημαντικός λόγος είναι ότι της βρίσκω και σε demo για να της δοκιμάσω πρώτα)

Babolat Aeropro Drive GT

Wilson Pro Staff Six One 100

Wilson BLX2 Blade 98

Head YouTek Graphene Speed MP

Simplicius
02-09-13, 01:42
Σχετικά με αυτές τις ρακέτες που αναφέρεις, η γνώμη μου είναι η εξής:

Babolat Aeropro Drive
+ Καλή μεταπώληση
+ Δύναμη
+ Φάλτσο
- Πολύ άκαμπτη και "σκληρή" για το χέρι
- Μεγάλο πλάτος πλαισίου (μπορεί να βρίσκεις συχνά frame)
- Δεν φημίζεται ιδιαίτερα για το κοντρόλ που είπες ότι θέλεις

Wilson Pro Staff Six One 100
+Καλά τεχνικά χαρακτηριστικά για το επίπεδό σου
+Φάλτσο
- Σχετικά αδύναμη
- Δεν φημίζεται ιδιαίτερα για το κοντρόλ που είπες ότι θέλεις

Wilson BLX2 Blade 98
+ Ενώ έχει τα γενικά χαρακτηριστικά που ζητάς...
- μάλλον είναι πιο πάνω από τις δυνατότητές σου (βαριά με πολύ-πολύ μεγάλο swingweight)

Head YouTek Graphene Speed MP
+Καλά τεχνικά χαρακτηριστικά για το επίπεδό σου
+Φάλτσο
Μάλλον αυτή είναι η πιο λογική αγορά για το επίπεδό σου από τις 4 παραπάνω που επέλεξες, παρότι επίσης...
- Δεν φημίζεται ιδιαίτερα για το κοντρόλ που είπες ότι θέλεις.


Σχετικά με τις demo ρακέτες:
Η ιστορία με τις demo ρακέτες είναι πολύ αμφισβητούμενη, καθώς δοκιμάζεις κάθε ρακέτα με ένα τυχαίο πλέγμα σε μια τυχαία τάση πλέξης, οπότε δεν μπορείς να βγάλεις κανένα αξιόπιστο συγκριτικό συμπέρασμα. Θα είχε μόνο νόημα εάν η δοκιμή γίνει σε όλες με το ίδιο, γνώριμό σου πλέγμα, στα ίδια κιλά. Αλλά ποιός το κάνει-πληρώνει αυτό;

Σημείωση: Πάντως και η Head YouTek IG Radical MP από την αρχική λίστα (μια καλή επιλογή σε χαρακτηριστικά που ζητάς και σε τιμή) υπάρχει σε demo. (http://www.e-tennis.gr/racquets/adults/demo-racquets/head-youtek-ig-radical-mp-demo.html?utm_source=tennisnews_tennisforum&utm_medium=postSep13&utm_campaign=racketdemoHeadYoutekIGRadicalMP)

Σχετικά με την αγορά σου:
Είπες στην αρχή ότι δεν σε ενδιαφέρει το ποσό που θα δώσεις, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι καλό να γνωρίζεις ότι οι 4 παραπάνω ρακέτες που ανέφερες, όλες μοντέλα 2012, τους αμέσους επόμενους 2-3 μήνες θα υποστούν μεγάλη μείωση στις τιμές τους (η Babolat σίγουρα σε μικρότερο βαθμό), εν αναμονή των νέων μοντέλων του 2014.

sotkat
03-09-13, 00:57
''Tέλος αν ήμουν στην θέση σου θα σκεφτόμουν σοβαρά την Wilson Blade 104 γιατί μπορεί να συγχωρέσει λάθη ενώ προσφέρει έναν πολύ καλό συνδυασμό δύναμης και control. ''

Ναι μου αρέσει και αυτή απλά σκεπτόμουν πιο μικρή κεφαλη γιατί νομίζω ότι θα έχω καλύτερο ελέγχω της ρακέτας .Σωστά?

sotkat
03-09-13, 01:03
Πιστεύετε ότι θα δω διαφορά με μια Wilson Blade 104 ?
Από αυτή που έχω Wilson federer pro head size 105 ,weight 275g, balance:340.
Η θα πάνε χαμένα τα λεφτά
Ευχαριστώ

president.s
03-09-13, 12:13
Δεν είναι υπάρχει καν μέτρο συγκρίσης. Τεράστια διαφορά..

Simplicius
03-09-13, 23:29
εάν και είμαι κατά της wb 104 λόγω μήκους, κάθε "ακριβή" ρακέτα (δηλ. από ψαγμένα υλικά) δεν συγκρίνεται με τις "φτηνές"...

sotkat
17-09-13, 00:22
Γεια σας
τελικά πηρά τη Wilson Blade 104 είναι δεύτερη εβδομάδα τώρα και δεν μπορώ να τη συνηθίσω με τίποτα
Έχω απογοητευτεί . Είναι νωρίς? Να κάνω λίγο υπομονή ακόμα ?
Τελικά ο παίχτης κάνει τη ρακέτα όχι η ρακέτα τον παιχτη σωστά

Simplicius
17-09-13, 23:09
Γεια σας
τελικά πηρά τη Wilson Blade 104 είναι δεύτερη εβδομάδα τώρα και δεν μπορώ να τη συνηθίσω με τίποτα
Έχω απογοητευτεί . Είναι νωρίς? Να κάνω λίγο υπομονή ακόμα ?
Όχι, εάν δεν την έχεις βολευτεί τις πρώτες 2-3 ώρες, δεν θα την βολευτείς ούτε σε 10 χρόνια...
Εκτός και εάν φταίει κάτι παρελκόμενο, πχ. πλέγμα, τάση, κλπ.
Δεν μας λες τι ακριβώς σε "χαλάει". Τι σου συμβαίνει δηλαδή;


Τελικά ο παίχτης κάνει τη ρακέτα όχι η ρακέτα τον παιχτη σωστά
Αυτό μου θυμίζει την παροιμία με το αυγό και την κότα..
Αν και δεν υπάρχει αποδεδειγμένα σωστή απάντηση, εγώ (όπως θα έχεις ήδη καταλάβει) είμαι με την ρακέτα!!!



εάν και είμαι κατά της wb 104 λόγω μήκους
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η Head YOUTEK IG Radical Midplus θα ήταν πιο σοφή επιλογή για σένα...

sotkat
17-09-13, 23:52
Τη πρώτη μέρα δεν μπορούσα σχεδόν να περάσω το φιλέ (ίσως να έφταιγε και το ξενύχτη τις προηγούμενης μέρας).
Γενικά φοβάμαι να παίξω γιατί νοιώθω ότι θα μου φύγουν οι μπαλιές έξω
Το πλέγμα είναι luxilon alu power rough στα 22-23 kg
Και έπαιζα με το luxilon alu power δεν ξερω κιλα

ith
18-09-13, 02:13
:(:( ειλικρινά λυπάμαι που δεν σε βόλεψε. Μου κάνει εντύπωση πάντως.
Η τάση είναι σε νορμάλ επίπεδα και η ρακέτα πρέπει να βγάζει δύναμη.

Φαντάζομαι (θεωρώντας ότι το επίπεδο σου είναι οπως το περιέγραψες, γιατί η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά υποκειμενικό να κρίνεις τον εαυτό σου)
ότι αυτό που σε χάλασε είναι ότι πλέον η ρακέτα δεν έχει αναλογικά το περισσότερο βάρος στην κεφαλή με οτι αυτο συνεπάγεται.

Το ότι δεν μπορείς να περάσεις με την ίδια ευκολία το φιλέ δεν συνάδει με το ότι οι μπαλιές φοβάσαι μην πάνε ουt.
Λογικά πρέπει να συμβαίνει το 1ο ... ?

Θα βοήθαγε πολύ αν μπορούσες να πάρεις μια μέτρηση του DT της παλιάς (τώρα) με της καινούργιας. Ίσως μια ακόμη χαμηλότερη τάση αν το προβλημα ειναι το 1ο να βοηθούσε.

sotkat
18-09-13, 16:36
Γεια σας
Χθες πήγα και έπαιξα σε τοίχο μόνος μου για εξάσκηση και έμεινα ικανοποιημένος από τα χτυπήματα μου
Σήμερα το βράδυ έχω προπόνηση θα πάω και θα σας πω .Ίσως να θέλω κάποιες ώρες παιχνιδιού ακόμα με τη νέα ρακέτα

sotkat
19-09-13, 00:57
Μάλλον βρήκα τα πατήματα μου.
Σημερα έκανα μια από της καλύτερες προπονήσεις αν όχι τη καλύτερη ,λογικά ήθελα μερικές ώρες ακόμα με τη νέα ρακέτα.