PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις αρχάριου για εξοπλισμό!



apostolo15
18-08-13, 22:09
Χαίρετε ξανά, γράφτηκα πρόσφατα στο forum και έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τον εξοπλισμό που θα χρειαστώ. Σεπτέμβρη θα ανέβω στην Κομοτηνή που διαμένω ως φοιτητής, που σημαίνει πως καταστήματα με ειδικό εξοπλισμό δεν υπάρχουν έτσι θα ήταν χρήσιμο ότι μπορέσω να το πάρω από Αθήνα.

Σε γενικές γραμμές τι χρειάζεται ένας αρχάριος και νέος στον χώρο που θέλει να ασχοληθεί; Ρακέτα; Κάποια ειδική ενδυμασία; παπούτσια;

Απ'όσο ξέρω στο σύλλογο που θα γραφτώ, τον πρώτο καιρό τουλάχιστον θα μου δίνουν εκείνοι ρακέτα, απ'τα λίγα που έχω διαβάσει εδώ μέσα μάλλον έχω καταλάβει πως ρακέτα δεν παίρνεις έτσι απλά στην τυχή αλλά παίζουν πολλοί παράγοντες που έχουν να κάνουν με το εμβαδόν της κεφαλής κλπ. Εφόσον, περάσουμε αυτό το θέμα, βρίσκω μια ποιοτική ρακέτα που θα κάνω τη δουλειά μου με 50-60 ευρώ;

Σε γενικές γραμμές τί άλλο χρειάζομαι; Ας σημειώσουμε πως είμαι πλήρως αρχάριος και το μπάτζερ περιορισμένο.

Stamos
19-08-13, 19:51
Ρακετα: Μην αγορασεις ακομα ρακετα αν δε ξεκινησεις το αθλημα ..... παιζοντας με ρακετες που θα σου δωσει ο προπονητης σου αλλα και αλλες ρακετες φιλων. Mετα απο 3-4 μηνες αφου αρχισεις να καταλαβαινεις τι θελεις και που θες να φτασεις ... αγορασε κατι που θα κρατησεις για 1-2 χρονια
Υπαρχουν και demo ρακετες που μπορεις να δοκιμασεις με ελαχιστο τiμημα π.χ. στο www.e-tennis.gr (http://www.e-tennis.gr?utm_source=tennisnews_tennisforum&utm_medium=postAug13&utm_campaign=etennisPromo)
..Φυσικα και υπαρχουν καλες ρακετες με 50-60 € ( ειδικα μεταχειρισμενες σε αυτη τη τιμη θα βρεις ευκολα)

apostolo15
20-08-13, 00:44
Για να μην ανοίξω νέα θέμα, ας πω εδώ την πρώτη μου (απογοητευτική εμπειρία από το τέννις) :p.

Πήγα με έναν φίλο να δοκιμάσουμε τι μπορούμε να κάνουμε, πρώτη φορά παίζαμε και οι δύο, τι να πω, μου φάνηκε πολύ δύσκολο να πετύχω το μπαλάκι, γενικά στο service τα πήγαινα καλά, σχεδόν πάντα και με μέτρια δύναμη το έστελνα στην περιοχή που πρέπει αλλά μπαλάκι από άμυνα δυσκολευόμουν να πετύχω και να το στείλω εκεί που ήθελα, δεν ξέρω τι είδους ρακέτα μου έδωσαν αλλά ένιωσα πολύ άχρηστος :p. Ευτυχώς που ο φίλος τα πήγε χειρότερα και από εμένα γιατί θα απορούσα. Και όλα αυτά να φανταστείτε με ειδικά μπαλάκια που όταν χτυπούσαν στο έδαφος δεν έφευγαν με τόση δύναμη, με τα κανονικά που δοκιμάσαμε, αφήστε το. :D

giannis_ch
20-08-13, 16:44
Ε τι περιμενες, ειδικα οταν παιζουν και οι δυο για πρωτη φορα ειναι οτι χειροτερο, γιατι δεν εχεις μια σταθερη μπαλα για να βρεις την αισθηση, οι μπαλες πανε οπου να 'ναι.

Θα σου συνιστουσα να ριξεις μια ματια εδω για τη βασικη τεχνικη http://www.fuzzyyellowballs.com/video-tennis-lessons/. Αν εχεις ρακετα, εξοικειωσου με την κινηση των χτυπηματων και χωρις μπαλακι (shadow swings) και σε λιγο καιρο θα εισαι μια χαρα.

Simplicius
20-08-13, 22:37
Φίλε apostolo15, μην απογοητεύεσαι!

Το τένις είναι ένα δύσκολο - και ενίοτε εκνευριστικό - παιχνίδι, αλλά αυτή είναι και η ομορφιά του!
Για την ακρίβεια το τένις είναι ένα παιχνίδι συνεχόμενων λαθών...
Για "να πάρεις τα πάνω σου" θα σου πρότεινα να βλέπεις συχνά αγώνες επαγγελματιών.
Όταν θα δεις επαγγελματίες, που "τρώνε" δεκαετίες της ζωής τους με 8 και 10 ώρες την ημέρα στο γήπεδο, να τελειώνουν έναν αγώνα με 40 και παραπάνω "αβίαστα" λάθη ,θα καταλάβεις ότι αυτή είναι η φύση του αθλήματος, σε οποιοδήποτε επίπεδο και εάν αυτό παίζεται.

Μπορείς να βλέπεις αγώνες και μέσω ίντερνετ. "sportlemon" και "firstrow" είναι δυο καλά sites που έχουν σχεδόν όλους τους αγώνες.
Επίσης, όσο μαθαίνεις καλύτερα, θα ωφεληθείς προσέχοντας την κινησή τους στο γήπεδο και τη στρατηγική τους στις επιλογές των κτυπημάτων.

Επειδή η αρχική εμπειρία σου ήταν όπως ανέφερες απογοητευτική - και πιθανότατα θα είναι για αρκετό καιρό ακόμα - θα σου πρότεινα και εγώ να αρχίσεις τα μαθήματα και να ασχοληθείς με την αγορά εξοπλισμού μετά από 3-4 μήνες, όταν θα έχεις αποφασίσει "από μέσα" εάν σου αρέσει να ασχοληθείς ή όχι.

Για αρχή, μια δανεική ρακέτα αρχαρίων (θα έλεγα πάντα η ίδια και καλύτερα με μεγάλη κεφαλή 105-107 sq. in.) από τη σχολή και ένα οποιοδήποτε ζευγάρι (χρησιμοποιημένων) αθλητικών παπουτσιών είναι αρκετά. Τα παπούτσια του τένις δεν έχουν καμιά ιδιαιτερότητα, πέραν της σκληρής σόλας για να μην καταστρέφονται γρήγορα. Αλλά αυτό στην πράξη θα συμβεί μετά από μήνες, όταν αρχίσεις να παίζεις με αξιώσεις, με γρήγορο τρέξιμο και εναλλαγές κατευθύνσεων. Αλλά μέχρι τότε έχεις καιρό. Βέβαια εάν δεν έχεις ήδη κάποιο χρησιμοποιημένο αθλητικό, όντως αξίζει να πάρεις κατευθείαν κάποιο ειδικό για τένις. Να ξέρεις όμως ότι λόγω ακριβώς της σκληρότερης σόλας είναι λίγο πιο βαριά και στην αρχή τουλάχιστον θα σου φανούν "κάπως"...

Η Κομοτηνή μην σε προβληματίζει. Η αποστολή με κούριερ παντού στην Ελλάδα κοστίζει μόνο 5 ευρώ από τα περισσότερα ελληνικά e-shop και 6 με 15 ευρώ από πολλά αξιόλογα ευρωπαϊκά. Αρκεί να ξέρεις τι θέλεις. Για Νο παπουτσιού από e-shop θα πρότεινα να επιλέξεις μάρκα που έχεις φορέσει ήδη σε αθλητικό, οπότε γνωρίζεις ακριβώς το μέγεθός σου.

Σου εύχομαι καλή αρχή!

S.

giannis_ch
21-08-13, 01:55
Μονο για τα παπουτσια, να σημειωσω οτι τα απλα αθλητικα παπουτσια (ειδικα αν ειναι τρεξιματος) ισως δεν ειναι καταλληλα για tennis και καποιος που δεν εχει εμπειρια της κινησης μεσα στο γηπεδο, κινδυνευει να του γυρισει ο αστραγαλος σε καποια αποτομη αλλαγη κατευθυνσης.

apostolo15
21-08-13, 04:32
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, είναι πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σας.

Αύριο ή μεθαύριο θα πάω πάλι να ξαναδοκιμάσω, πιθανόν να πάμε και τετράδα. Όσον αφορά τα του εξοπλισμού φίλος μου θα μου δανείσει μία δικιά του ρακέτα της Wilson, φυσικά Wilson από Wilson λογικά θα διαφέρει αλλά είναι πολύ καλό να έχω μία δική μου έστω να προπονούμαι με φίλους χαλαρά, αύριο-μεθαύριο θα σας πω και το ακριβές μοντέλο.

Επομένως, από ρακέτα το βολέψαμε για την ώρα τουλάχιστον, έχω 100 ευρώ που τα έχω βάλει στην άκρη και θα δαπανηθούν μόνο για εξοπλισμό του τέννις, σίγουρα θα πάρω παππούτσια, αν όχι πριν αρχίσω σίγουρα αφού αρχίσω διότι από αθλητικά δεν έχω κάτι κοντά έστω σε running παπούτσι, σκέφτομαι να πάρω σορτσάκι με τσέπες καθώς δεν έχω και αν μείνουν λεφτά και κανά polo. :p

president.s
22-08-13, 14:53
Τα παπούτσια του τένις δεν έχουν καμιά ιδιαιτερότητα, πέραν της σκληρής σόλας για να μην καταστρέφονται γρήγορα. Αλλά αυτό στην πράξη θα συμβεί μετά από μήνες, όταν αρχίσεις να παίζεις με αξιώσεις, με γρήγορο τρέξιμο και εναλλαγές κατευθύνσεων. Αλλά μέχρι τότε έχεις καιρό. Βέβαια εάν δεν έχεις ήδη κάποιο χρησιμοποιημένο αθλητικό, όντως αξίζει να πάρεις κατευθείαν κάποιο ειδικό για τένις. Να ξέρεις όμως ότι λόγω ακριβώς της σκληρότερης σόλας είναι λίγο πιο βαριά και στην αρχή τουλάχιστον θα σου φανούν "κάπως"...



Ta papoutsia tou tennis exoun "idiaiterotita" kai den einai i skliri sola. I sola einai pio fardia kai anebainei se kapoia simeia kai pros ta pano gia na parexei pleuriki stiriksi. Apo to proto mathima.. An o proponitis sumbadisei me tous kairous kai me ton eksixronismo tis proponisis o mathitis trexei apo to proto mathima kai xreiazetai amesa ta papoutsia. Eidika ta papoutsia typou running prepei na apofeugontai giati o astragalos gurizei para ma para polu eukola. Episis i sola einai xamili gia na einai pio xamila to kentro barous kai na mi gurizoun ta podia mias kai oi pieseis kai oi ropes pou dexontai oi astragaloi einai polu megales akoma kai stous arxarious..

Simplicius
22-08-13, 23:01
Νομίζω το είπε ήδη παιδιά ότι δεν έχει κάποια χρησιμοποιημένα αθλητικά και ότι "σίγουρα θα πάρει" καινούργια για τένις...

563

Όσο για τις διαφορές στο σχεδιασμό ενός running και ενός tennis παπουτσιού, πέραν του υλικού της σόλας, μπορείτε να τις δει κάποιος "ξεκάθαρα" στη παραπάνω φωτογραφία...

Όποιος πάλι έχει προβλήματα με διαστρέματα, θα πρότεινα να φορέσει κάτι σαν τα παπούτσια που φορούσε ο Andre Agassi (δείτε τα στην παρακάτω φωτογραφία), ο οποίος "αξίζει να σημειωθεί" ότι ΔΕΝ ήταν μπασκεμπολίστας!

565

564

:D

apostolo15
23-08-13, 15:25
Θα υπάρχει μεγάλη διαφορά στην αίσθηση, στην ποιότητα κλπ μεταξύ του παππουτσιού του Federer που μου προτείνατε παραπάνω και ενός απλού Nike, Adidas ή Top Spin; Γύρω στα 20 ευρώ η διαφορά βέβαια, όχι και τόσο μεγάλη αλλά με φθηνότερο παππούτσι παίρνω και ένα polo της Nike, πήρα ήδη ένα σορτσάκι και βολεύει πολύ για τα μπαλάκια.

president.s
23-08-13, 21:09
Omologoumenos den mporo na katalabo an einai eironiki i apantisitou Simplicius i oxi. telos panton. Ego ap tin pleura mou den eipa tipota gia to Vapor 9 giati einai kapos akribo. Iparxoun diafores stin aisthisi kai stin poiotita. Alla papoutsia dinoun basi stin antoxi kai einai kapos pio baria (px courtbalistic, Barricade) eno alla einai pio elafria kapos pio aneta. De xreaizetai na embathinoume perissotero giati toulaxiston stin arxi de xreaizetai na doseis polla lefta. Pantos auta ta 20 euro kalitera na min ta kopseis apo to papoutsi mias kai einai xrisimo ergaleio eno ena polo einai apla emfanisi. Ektos bebaia k an exeis balei kanena sto mati pou sou aresei polu opote pao paso :rolleyes:

Simplicius
23-08-13, 23:44
president.s, είναι μια γνήσια απάντηση «τύπου Simplicius», λίγο «ήξεις αφήξεις» δηλαδή…
Χαχαχαχαχα

Επειδή εστιάσαμε στο παπούτσι, καλύτερα να συνεχίσουμε στο πρόσφατο εξειδικευμένο θέμα.
Οπότε γράφω την απάντησή μου στον apostolo15 ΕΔΩ (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3068-%CE%A0%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%84%CF%83%CE%B9%C E%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B5%CE%BD%CE%BD%CE%B9%CF%82).

apostolo15
05-09-13, 19:17
Χαίρετε και πάλι,πρώτα απ'όλα θα'θελα να μοιραστώ μαζί σας πόσο μου αρέσει να βρίσκομαι στο γήπεδο του τέννις. :D

Άρχισα μαθήματα τέννις στην πόλη μου, προς το παρόν έχω κάνει 2 και η διαφορά είναι ορατή, πετυχαίνω πάντα το μπαλάκι και όταν ακούγεται ο ωραίος, γεμάτος ήχος από το χτύπημα γουστάρω πολύ. :p

Η δημοσίευσή μου βέβαια έχει να κάνει με την ρακέτα που χρησιμοποιώ, δανείστηκα μία Wilson Federer 110 από ένα φίλο που την πήρε για την πλάκα του, ακόμα δεν σκοπεύω να αγοράσω ρακέτα καθώς στο επίπεδό μου δεν θα καταλάβω διαφορά, απλά θα'θελα να ρωτήσω αν η ρακέτα που χρησιμοποιώ τώρα με βοηθά ή μου κάνει τη ζωή δυσκολότερη.