PDA

Επιστροφή στο Forum : Παπουτσια για τεννις



DownTheLine
11-07-13, 17:21
Καλησπερα,

ενδιαφερομαι να αγορασω παπουτσια για τεννις σε εξωτερικο γηπεδο (οχι χωματινο) και με ενδιαφερει καποια σχετικα οικονομικη λυση με 70-80 ευρω ή και παρακατω αν υπαρχει κατι αξιολογο.

Εχει καποιος υποψη καποιο καλο ζευγαρι?

Simplicius
11-07-13, 20:36
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 16/7/2013

Στο Nike Outlet Store στο McARTHURGLEN ATHENS στα Σπάτα (http://www.mcarthurglen.com/gr/mcarthurglen-athens/gr/)

υπήρχαν έως 11/7 αυτά (χωρίς αερόσολα):

NIKE CITY COURT VII - Ασπρο με μπλε σήμα (http://www.merxmarx.com/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/N/i/Nike-City-Court-VII-488141-109.jpg) - 35 euro
(σσ. Τα έχω και γω σε μαύρο και είμαι ευχαριστημένος - Τα πήρα από εξωτερικό γιατί δυστυχώς δεν τα είχαν σε νούμερα 45+)

Δυστυχώς δεν τα έχει πλέον. Ίσως τα βρεις σε άλλο Outlet.
Διαφορετικά, η κανονική τους τιμή είναι 50 ευρώ.

Υπάρχουν όμως έως σήμερα 16/7 αυτά:

NIKE AIR COURTBALLISTEC 4.1 - Άσπρο γκρι μπλε (http://www.deporteshalcon.net/WebRoot/Store/Shops/Clever/5091/5297/A2BE/6BD9/C56A/2E04/5E6F/8425/NIKE20AIR20COURTBALLISTEC204.120488144-101202732_91_1_93_.jpg) - 45 euro
(σ.σ. ένας φίλος που τα έχει μου είπε ότι του "ξεφούσκωσαν" σχετικά γρήγορα - αυτό συμβαίνει συνήθως σε όλα τα "air")

Από νούμερα δε ξέρω τι υπάρχει πλέον, γιατί τα έχουν καιρό.
Πάρε τους τηλ και ρώτησε: 210.6638000

Αναλογία μεγέθους και μάρκας (shoe size chart) μπορείς να δεις εδώ:
http://www.tennis-warehouse.com/twint/shoe.html (http://bit.ly/2IdL5wU)

Alkis
13-07-13, 23:34
Τα prince rebel 2 (http://bit.ly/2IqpULA) είναι πολύ καλά, ακόμη και τα προηγούμενα τα rebel (http://bit.ly/2wsv8Sh) που είναι και φθηνότερα.

DownTheLine
15-07-13, 08:52
Θενξ παιδια, αλλα θα προτιμησω τα city court που προτεινε ο σιμπλισιους, αν τα βρω πουθενα.

Simplicius
23-08-13, 23:46
Θα υπάρχει μεγάλη διαφορά στην αίσθηση, στην ποιότητα κλπ μεταξύ του παππουτσιού του Federer που μου προτείνατε παραπάνω και ενός απλού Nike, Adidas ή Top Spin; Γύρω στα 20 ευρώ η διαφορά βέβαια, όχι και τόσο μεγάλη αλλά με φθηνότερο παππούτσι παίρνω και ένα polo της Nike, πήρα ήδη ένα σορτσάκι και βολεύει πολύ για τα μπαλάκια.

Φίλε apostolo,

Θα σου απαντήσω στην παραπάνω ερώτησή σου με κάποιες αναφορές στην θεωρία του «σύγχρονου» μάρκετινγκ (όχι και τόσο σύγχρονου πια εφόσον ισχύει τα τελευταία 30-40 χρόνια), οι οποίες «κολλάνε» στα παπούτσια του τένις αλλά και σε ένα πλήθος άλλων καταναλωτικών προϊόντων…

Από τη θεωρία του μάρκετινγκ: Όλες οι εταιρείες που πουλάνε καταναλωτικά προϊόντα, έχουν σκοπό τις, όσο το δυνατόν, περισσότερες πωλήσεις και ταυτόχρονα τους, όσο το δυνατόν, πιστότερους πελάτες της μάρκας τους. Για να το πετύχουν αυτό, ψάχνουν τη «χρυσή τομή», έτσι ώστε το προϊόν τους ΝΑ ΜΗΝ αντέχει «αιώνια», δηλαδή να χαλάει σε εύλογο χρόνο ώστε να αγοράζει κάποιος συχνότερα, αλλά ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ γρήγορα, ώστε ο πελάτης να παραμένει πιστός στη συγκεκριμένη μάρκα και να μην αναζητά κάποια άλλη. Αυτή η «χρυσή τομή» δεν είναι ίδια βέβαια για όλα τα προϊόντα τους, αλλά προσαρμόζεται στο εκάστοτε target group, δηλ. στο «κοινό-στόχο» (στους συγκεκριμένους πελάτες δηλαδή) που κάθε διαφορετικό προϊόν τους απευθύνεται.

(Και) Για τα παπούτσια του τένις λοιπόν, υπάρχουν δύο βασικές κατηγορίες πελατών.

α) (Έμφαση στην αντοχή). Στη μια κατηγορία ανήκουν εκείνοι που αναζητούν ένα παπούτσι «μέτριας» απόδοσης, σε διαχρονικό σχέδιο, με υψηλή αντοχή (για να τους κρατήσει πολύ περισσότερο από ένα χρόνο) και σε καλή τιμή (πχ. έως 40-50 ευρώ).

β) (Έμφαση στην απόδοση). Στην άλλη κατηγορία ανήκουν εκείνοι που αναζητούν ένα «υψηλής» απόδοσης, «trendy» (φετινό σχέδιο) παπούτσι (τα παπούτσια αυτά συνήθως τα λανσάρει κάποιος γνωστός παίκτης ή παίκτρια), ανεξάρτητα τιμής (κοστίζουν συνήθως 80-120 ευρώ) και με αντοχή (πάνω-κάτω) ένα χρόνο, εφόσον την επόμενη χρονιά θα πάρουν το νέο μοντέλο που θα κυκλοφορήσει (και την άλλη χρονιά το πιο νέο- και πάει λέγοντας)…

Τα ακριβά παπούτσια της δεύτερης περίπτωσης, είναι σχεδιασμένα έτσι, ώστε να παρέχουν αυτή την «υψηλή» απόδοση (ή αίσθηση όπως αναφέρεις) αλλά για μικρό χρονικό διάστημα. Εάν ήταν δρομείς, θα ήταν σπρίντερς. Τα άλλα, πάνε «αργά αλλά σταθερά»… Το καθένα απευθύνεται στο συγκεκριμένο κοινό του. Ανάλογα τι τύπος είσαι …διαλέγεις και παίρνεις!

president.s
24-08-13, 01:08
Συμφωνω γενικα με το θέμα του μαρκετινγκ που αναφερεις απλα υπαρχουν και τρεντυ παπουτσια που ειναι πολυ ανθεκτικα.. π.χ courtbalistic, barricade. Ακριβα παπουτσια βεβαια αλλα τα εχω φορεσει και τα δυο ατελειωτες ωρες προπονησεων και σε αγωνιστικες συνθηκες σε ολες τις επιφανειες (εκτος απο χορτο φυσικα) και αν αν εξαιρεσω οτι εχει φαγωθει λιγο η σολα τους (λογω των πολλων slides του στυλ παιχνιδιου μου) δεν εχουν παθει τιποτα.
Τρανο παραδειγμα μαρκετινγκ ειναι τα Vapors που ειναι οτι πιο ανετο εχω φορεσει (και κακα τα ψεματα και ομορφο) αλλα δεν κρατανε πολυ.

Simplicius
24-08-13, 01:29
Ναι βέβαια, το ότι χαλάνε σύντομα, δεν είναι "αυτοσκοπός" ενός "trendy" παπουτσιού.
Μπορεί και να μην ισχύει. Απλά δεν δίνεται τόσο το βάρος στην αντοχή, αλλά περισσότερο στην διαφημιστική προβολή...

Τα COURTBALLISTEC 4.1 τα είχε ένας φίλος που παίζουμε συχνά μαζί και - όπως είπα παραπάνω -
του "ξεφούσκωσαν" μέσα σε λίγους μήνες - χάνοντας την αρχική αίσθηση.
Επίσης λογικό και αναμενόμενο για AIR.

president.s
24-08-13, 01:35
χαχαχα το εχω ξανακουσει για αυτα.. Εγω αναφερομουν ομως στα 3.3 που δεν εχουν παθει τιποτα!!

apostolo15
24-08-13, 21:11
http://www.intersport.gr/el/products/8875_nike-air-serve-return#c605

Τελικά πήρα τα παραπάνω παππούτσια, δεν ξέρω αν έκανα καλά, έστω για αρχή να κάνω την δουλειά μου και αργότερα βλέπουμε, τα ένιωθα καλά πάντως, στο παιχνίδι θα φανεί καλύτερα η απόδοσή τους.

Simplicius
25-08-13, 23:18
Καλορίζικα! Μια χαρά φαίνονται.
Πες μας εντυπώσεις σε λίγους μήνες,
για τα παπούτσια και το άθλημα γενικά!

Simplicius
05-09-13, 11:48
Παράθεση από το Θέμα: Ασκήσεις βελτίωσης της αντοχης στα σπριντ


Η ερωτηση μου ειναι απλη. Οταν παιζω ματς, μετα το μισαωρο ΣΕΡΝΟΜΑΙ. Δεν εννοω οτι δεν εχω ανασες, αλλα αισθανομαι τα ποδια μου βαρια και δεν εχω δυναμη να σπρινταρω. Δεν εχω το μπαμ, την εκρηξη που απαιτει το σπριντ, δηλαδη.


Οι ασκήσεις αντοχής που σου πρότεινε ο giannis_ch (πολλές επαναλήψεις με μικρό βάρος) σίγουρα θα σε βοηθήσουν.

Ένα άλλο πράγμα που μπορείς να κοιτάξεις άμεσα, είναι το βάρος των παπουτσιών που χρησιμοποιείς.

Οι διαφορές βάρους ανάμεσα στα διαφορετικά μοντέλα παπουτσιών τένις είναι σημαντικές
(έως και 130 γραμ. σε κάθε ένα παπούτσι - δηλ. 260 γραμ. στο ζευγάρι)
και όσο περισσότερο διαρκεί το παιχνίδι είναι λογικό να γίνονται ακόμα πιο αισθητές.

Παρακάτω μπορείς να δεις το συγκριτικό Βάρος διαφόρων μοντέλων (ανδρικών) παπουτσιών τένις:

Adidas barricade 7.0 - Weight: 16.5 ounces – 468 g (size 10.5)
Adidas Barricade 8 - Weight: 15.8 ounces – 448 g (size 10.5)
Adidas Bercuda 3 - Weight: 13.1 ounces – 371 g (size 10.5)
Adidas adizero Ace II - Weight: 11.8 ounces – 335 g (size 10.5)

Nike Air Courtballistec 4.3 - Weight: 16.1 ounces – 456 g (size US 10.5)
Nike Air Serve Return - Weight: 15.1 ounces – 428 g (size 10.5)
Nike Zoom Vapor 9 Tour - Weight: 14.3 ounces – 405 g (size 10.5)
Nike City Court VII - Weight: 13.1 ounces – 371 g (size 10.5)

Babolat Propulse 4 - Weight: 16.4 ounces – 465 g (size 10.5)
Babolat SFX - Weight: 15.6 ounces – 442 g (size 10.5)
Babolat V-Pro All Court - Weight: 14.7 ounces – 417 g (size 10.5)
Babolat Drive 2 - Weight: 12.1 ounces – 343 g (size 10.5)

Ως μέτρο σύγκρισης (για το ίδιο μέγεθος) τα running παπούτσια έχουν βάρος 230 – 300 g.
Δηλαδή με ένα ζευγάρι από τα βαρύτερα μοντέλα του τένις, είναι σαν να τρέχουμε με δυο ζευγάρια running στα πόδια!

DownTheLine
05-09-13, 13:15
Δε νομιζω οτι ειναι θεμα παπουτσιου, αφου τα city court που εχω, θεωρουνται ελαφρια γενικα, ενω το ιδιο προβλημα με την μη αντοχη μετα το μισαωρο, το ειχα και με 2-3 αλλα running παπουτσια που χρησιμοποιουσα παλιοτερα.

Ειναι σιγουρα θεμα γυμναστικης και αυτο με ενοχλει, γιατι ενω γενικα δε θεωρουμαι αγυμναστος, βρισκομαι πολλες φορες να σερνομαι σε σχεση με λιγοτερο γυμνασμενους απο μενα.

Ειναι καθαρα θεμα αντοχης των ποδιων μου, αλλα δεν ξερω μηπως χρειαζονται τιποτα ειδικες ασκησεις ή συγκεκριμενο προγραμμα αεροβιας γυμναστικης για να το βελτιωσω.

Jorge
23-11-13, 15:34
Όσο ελαφριά και να είναι τα running σε σχέση με τα τενιστικά παπούτσια δεν έχουν την σταθερότητα των τενιστικών σε καμία των περιπτώσεων.
Εγώ όταν άρχισα το άθλημα και τις προπονήσεις ξεκίνησα με ένα ζευγάρι Asics GEL running. Όσο τα χτυπήματα ήταν σε αρχικό στάδιο και ήμουν σχεδόν ακίνητος ή δεν είχα τρεξίματα τα πράγματα έβαιναν καλώς. Όταν όμως άρχισαν τα τρεξίματα κάποια στιγμή μοιραία μου γύρισε το πόδι με τα running.
Ευτυχώς όμως το ξεπέρασα πολύ γρήγορα, μέσα σε 10 μέρες, ήταν ελαφρύ το ''διάστρεμμα''.
Η πρώτη μου κίνηση μετά από αυτό ήταν να πάρω τενιστικά παπούτσια. Έχω ήδη λιώσει 2 ζευγάρια και τώρα οδεύω προς την τρίτη μου αγορά.
Η εμπειρία μου λοιπόν (αυτή η μικρή) μου έδειξε πως όσο και πανάλαφρα να είναι τα running δεν έχουν την σταθερότητα των τενιστικών παπουτσιών. Ακόμα και των πιο φθηνών τενιστικών αυτών με τα 35-40 ευρώ. Ακόμα και αυτά τα ''φτηνιάρικα'' (βασικά για να μην τα αδικούμε δεν είναι φτηνιάρικα είναι παλιότερα μοντέλα και όπως όλα έτσι και τα παπούτσια εξελίσσονται) είναι πολύ πιο σταθερά και από το ακριβότερο running. Γιατί αυτή είναι η δουλειά τους.
Και κατασκευαστικά αν τα παρατηρήσει κανείς το πέλμα τους είναι πλατύτερο λίγο πιο πίσω από τα δάχτυλα και στο πίσω μέρος στη φτέρνα.
Με τα τενιστικά παπούτσια λοιπόν είναι πάρα πολύ δύσκολο να σου γυρίσει το πόδι σε σχέση με τα running που την πάτησα πολύ γρήγορα, ευτυχώς με μικροτραυματισμό.
Εγώ προσωπικά προτιμώ να κουβαλάω 200 και 300 γραμμάρια περισσότερο παπούτσι και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

johnble
19-01-14, 20:01
Συνεχιζω το θεμα εδω για να μην ανοιξω νεο. Αυτη τη στιγμη εχωωκαι παιζω με lotto t600,nike citycourt,adidas feather II. Οσο κ αν σας φαινεται περιεργο το lotto που ειναι μακραν το πιο φθηνο,ειναι το πιο μαλακο-απορροφητικο σε κραδασμους. Σταθερο,σιγουρα οχι σαν το adidas,αλλα για τα 35€ που εκαναν τα θεωρω πολυ πιο value for money απο τα 130€ που εκαναν τα adidas. Τα nike ειναι κ αυτα σταθερα αλλα δε στριβουν με τιποτα. Αυτο βεβαια ειναι καλο για στατικους παιχτες που δε θελουν να γυρισει ο αστραγαλος με το παραμικρο.
Επισης η φορμα των adidas σε 45 1/3 μοιαζει σαν 45 στενο σε nike.πραγματικα κουμπωνουν στο ποδι σαν γαντι.

ith
20-01-14, 01:06
Ρίχνω την ψήφο μου στα asics, ακόμα και στις φθηνές σειρές αρκεί να είναι με GEL. Προσωπικά επειδή τα χαλάω σχετικά γρήγορα δίνω μέχρι 40€ (με έκπτωση).
Πολύ καλά παπούτσια, ανθεκτικά και με καλή πλευρική στήριξη είναι και τα prince, τα οποία βρίσκονται και σε καλές τιμές στο διαδίκτυο. Όμως ειδικά στο παπούτσι πιστεύω αν δεν το δοκιμάσεις, σε τέτοιο απαιτητικό άθλημα αν δεν εφαρμόζει σωστά είναι επικίνδυνο.

johnble
02-02-14, 21:24
Εχει φορεσει καποιος απο εδω τα lunar ballistec; αν ναι θελω εντυπωσεις.

Jorge
02-02-14, 22:16
Αυτό που ξέρω είναι πως δεν είναι AIR πλέον τα Lunarballistec, αυτό που έχουν στην σόλα προφανώς είναι κάτι σαν το ΖΟΟΜ.
Επίσης είδαμε στο AUSOPEN πως ο Nadal επέστρεψε στα Courtballistec 4.3 χωρίς να γνωρίζουμε αν αυτό λέει κάτι. Εντέχνως η ΝΙΚΕ στα Courtballistec που του έδωσε χρησιμοποίησε τα χρώματα από τα κόκκινα ή τα λευκά Lunarballistec. Φυσικά όμως αυτό δεν πέρασε απαρατήρητο από κανέναν καμεραμάν.
Κατά την γνώμη μου η εταιρία τα δίνει πολύ ακριβά για τόσο ''ασχημα'' παπούτσια. Δεν τα έχω δοκιμάσει ούτε εγώ ακόμα αν και θα το ήθελα.

kormos
01-03-14, 22:33
Asics GEL φοράω και εγώ, τα Dedicate 3! Είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Jorge
10-05-14, 14:08
Μια ερώτηση κι από μένα συνάδελφοι σχετικά με παπούτσια.
Έχει να μου προτείνει κάποιος συνάδελφος κάποιο παπούτσι που να αντέχει πιο πολύ το πέλμα του?
Όπως φαίνεται στην φωτογραφία που επισυνάπτω μου τρίβονται αρκετά στο μπροστινό μέρος, κοντά στο μεγάλο δάχτυλο, κυρίως στο αριστερό. Αλλά και το δεξί έχει αρχίσει και αυτό να τρίβεται στο ίδιο σημείο.
Τα συγκεκριμένα είναι τα Barricade Team 3 και είναι παπούτσια μόλις 2 μηνών..... :(
Φταίει και η επιφάνεια των γηπέδων που παίζω. Τα γήπεδα είναι hard και την τελευταία επίστρωση την έχουν κάνει άγρια και όχι λεία. Σίγουρα είναι και αυτός ένας παράγοντας που επιταχύνει την φθορά στο συγεκριμένο σημείο.
Εκτός από το να αλλάξω τον τρόπο παιχνιδίου μου, πράγμα που θέλει πάρα πολύ δουλειά και χρόνο και δεν ξέρω και αν γίνεται τελικά, έχει κάποιος συνάδελφος να μου προτείνει ένα άλλο παπούτσι γιατί έτσι όπως το πάω εγώ θα καταστραφώ οικονομικά.... :(
Ευχαριστώ.

953

ith
10-05-14, 15:35
Τα nike δοκίμασε για πιο ανθεκτικά, τα asics φθείρονται ακόμα πιο γρήγορα.
Το ίδιο πρόβλημα πάντως έχω κι εγώ αλλά στην μύτη του αριστερού παπουτσιού, φταίει καθαρά η κίνηση των ποδιών στο backhand.

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τα prince, είναι άνετα παπούτσια θα σου κρατησουν λογικά όσο και τα adidas αλλά τα παίρνεις από τα γνωστά ηλεκτρονικά μαγαζια με 25-40€ οπότε ισοσταθμίζεται νομίζω.

Jorge
10-05-14, 15:53
Στο αριστερό είναι η φθορά και σε μένα συνάδελφε. Επίσης το ίδιο μου έχει πει και σε μένα ο προπονητής μου, πως είναι δηλαδή αποτέλεσμα της κίνησης κυρίως στο backhand.
Αρχικά είχα ASICS και συμφωνώ μαζί σου πως φθείρονται περισσότερα από τα άλλα.
Για καβάτζα έχω ένα ζευγάρι NIKE Courtballistec 4.3 τα οποία τα έχω παίξει αλλά ακόμα κρατάνε. Βέβαια δεν ξέρω αν τα NIKE έχουν περισσότερες ''εργατοώρες'' από τα Barricade. Κι αυτό γιατί όταν πήρα τα ADIDAS ήταν σε προσφορά στο TWE και από τότε φοράω μόνον αυτά. Αλλά σε κάθε περίπτωση θεωρώ πως τα Barricade ''φαγώθηκαν'' πολύ γρήγορα. Άμα τρυπήσουν θα ξαναβάλω τα NIKE μέχρι να τα τρυπήσω και αυτά.... :(
Τέλος πάντων.... Θα δω ποιό θα είναι το επόμενο....
Υπάρχουν e-shops με 25-40€ παπούτσια? Γιατί στο TWE δεν έχω δει τόσο φτηνά. Αν έχει κανένα link στείλτο μου σε παρακαλώ.
Σε ευχαριστώ ith για τις συμβουλές....

ith
10-05-14, 17:20
Από την μια το να αγοράσεις ένα ακριβό παπούτσι για τένις είναι πολυτέλεια μιας και φθείρεται αρκετά γρήγορα, από την άλλη αν δεν πληροί τις κατάλληλες προδιαγραφές στήριξης και άνεσης μπορεί να σου προκαλέσει τραυματισμό.

Για προσφορές δες εδώ http://www.sportsdirect.com/tennis/tennis-footwear/mens-tennis-shoes#dcp=1&dppp=24&OrderBy=price_asc
αν και βλέπω οτι εχουν ανέβει οι τιμές κι εχουν εξαντληθεί και κάποια ωραία μοντέλα, πχ prince rebel

Tα Nike αντέχουν αρκετά, είναι σκληρά για τα γούστα μου και σε συνδυασμό με σκληρή επιφάνεια γηπέδου μου δημιουργούνται ενοχλήσεις στο γόνατο.

Jorge
10-05-14, 19:06
Αν κατάλαβα καλά το κατάστημα αυτό είναι αγγλικό.
Τα μεταφορικά για Ελλάδα είναι 15€ ανεξαρτήτου του ύψους της παραγγελίας?
Ρωτάω γιατί θα πρέπει να συνυπολογίζω και αυτό στην αξία του παπουτσιού, δεν βλέπω να έχει Free Shipping.
Βλέπω πως έχει λίγες μάρκες όμως ορισμένα τα έχει πραγματικά ''σκοτωμένα''. Από νουμεράκια δείχνει να έχει απόθεμα.
Οι κόκκινοι αριθμοί δεν είναι η τελική τιμή τους?

ith
11-05-14, 03:07
Ναι, έχει έδρα στην Μ. Βρετανία.
Έχω τουλάχισον 1 χρόνο να αγοράσω κάτι από εκεί, τα μεταφορικά ήταν 10€ με DHL express. Μου είχε έρθει δέμα σε 2 μέρες στην πόρτα μου.
Εν πάση περιπτώσει, ίσως τώρα δεν είναι καλή περίοδος γιατί βλέπω δεν έχει ποικιλία και μεγάλες εκπτώσεις. Κοίταζε το που και που μπορεί να δεις κάτι αξιόλογο ... τα 15€ είναι ένα θέμα πάντως.

c1oud
12-05-14, 14:04
Και εγώ που παίζω σε άγριο γήπεδο τα παππούτσια μου τρώγονται τελείως από κάτω. Τα city court που αναφέρθηκαν πιο πάνω μου κράτησαν ένα μήνα. Τα πιο ανθεκτικά που έχω δοκιμάσει είναι τα courtballistec 4.3 της Nike. Είναι τα πιο ανθεκτικά παππούτσια της νικε. Στο εξωτερικό δίνουν και 6μήνες εγγύηση.

Jorge
12-05-14, 14:21
Μέσα στην εγγύηση είναι και η φθορά στο πέλμα?
Ρωτάω γιατί κάποιος (όχι εγώ... :)) μπορεί να παίζει 5-6 φορές την βδομάδα από 2 ώρες στην άγρια επιφάνεια που παίζω εγώ. Εκεί θεωρώ πως θα φθαρεί πριν το εξάμηνο. Θα μου τα αντικαταστήσουν με την εγγύηση-απόδειξη αγοράς? Πολύ θα μου άρεσε αυτό αλλά δεν νομίζω να το κάνουν. Σε άλλα μάλλον αναφέρονται στην εγγύηση, όπως ίσως οι μικροί ιμάντες στο κορδόνι.
Συνάδλεφε c1oud ξέρεις κάποιο e-shop που να έχει νούμερα στα Courtballistec 4.3 και να συμφέρουν τα μεταφορικά?
Βρίσκω ορισμένα αλλά πολύ δύσκολα στο νούμερό μου (UK 8 ή EU 42.5) γιατί είναι περασμένο μοντέλο τώρα πια.
Ευχαριστώ.

johnble
16-05-14, 01:00
Adidas feather II. Ξεχνας οτι το φορας. Γρηγορο και με 15 μοιρες bevel. Απλα οτι καλυτερο εχω φορεσει αναμεσα σε nike & adidas.

Jorge
22-05-14, 22:03
Θα ήθελα την εμπειρία κάποιου συνάδελφου που έχει φορέσει αυτό το παπούτσι ---> http://www.tenniswarehouse-europe.com/descpageMSNIKEH-NMACAWV.html (http://www.tenniswarehouse-europe.com/descpageMSNIKEH-NMACAWV.html?vat=GR&from=tnewsgr)
Στην περιγραφή που αναφέρεται στην εφαρμογή του (Fit) προτείνει να το πάρω μισό νούμερο μικρότερο γιατί η φόρμα του είναι μεγάλη. Θα ήθελα κάποιος που ενδεχομένως το έχει φορέσει ή το έχει δοκιμάσει να μου πει αν είναι έτσι γιατί το εξετάζω να το ψωνίσω από το Tennis Warehouse αλλά αν κάνω λάθος με το νούμερο έχει επιπλέον κόστος για να να γίνει αλλαγή.
Από την άλλη το Tennis Point δεν το βρίσκει μεγάλο, το βρίσκει κανονικό ---> http://www.tennis-point.com/nike-air-cage-advantage-men-white-hellgruen-00412703844000.html (https://www.tennis-point.com/nike-air-cage-advantage-all-court-shoes-men-white-light-green-00412703844000.html?refID=partnerseiten/kooperationen/gr/tennisnews/banner)
Τελικά τι ισχύει? Δεν καταλαβαίνω.... :(
Επειδή είμαι στην επαρχία και στην πόλη μου δεν υπάρχει μαγαζί με ''τενιστικά'' δεν μπορώ να το δοκιμάσω. Όμως είναι και παλιότερο και όχι τόσο εμπορικό μοντέλο οπότε θα ήταν και δύσκολο να το βρω.
Όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας με βοηθήσει.
Ευχαριστώ.

ith
23-05-14, 08:53
To έχω αυτο το παπούτσι, έχει όντως μεγαλύτερη αντιστοιχία μεγέθους από το κανονικό! Θα σου πρότεινα να το πάρεις 1 cm λιγότερο.
Αν πχ φοράς 29cm να το πάρεις 28cm. Επίσης ειναι και φαρδιά η φόρμα του, αν έχεις φαρδιά πατούσα ΟΚ, αν οχι θα το καταλάβεις.

Κατα τ' άλλα, είναι ανθεκτικό, κάνει καλή απόσβεση αλλά είναι βαρύ.

ΥΓ. Tα nike outlet (εκτός από την Αθήνα, το χω δει και στην επαρχία) το 'χουν αυτο τον καιρό σε ασπρο - μπλε σε προσφορά στα 60€

YΓ2. Aυτο το χρώμα εννοώ http://www.sportsdirect.com/nike-air-cage-advantage-mens-tennis-shoes-145221?colcode=14522137
και δες κι αυτο που εχει και νούμερα http://www.sportsdirect.com/nike-air-cage-advantage-mens-tennis-shoes-145128?colcode=14512838

president.s
23-05-14, 11:10
Θα ήθελα την εμπειρία κάποιου συνάδελφου που έχει φορέσει αυτό το παπούτσι ---> http://www.tenniswarehouse-europe.com/descpageMSNIKEH-NMACAWV.html (http://bit.ly/2jO0cmv)
Στην περιγραφή που αναφέρεται στην εφαρμογή του (Fit) προτείνει να το πάρω μισό νούμερο μικρότερο γιατί η φόρμα του είναι μεγάλη. Θα ήθελα κάποιος που ενδεχομένως το έχει φορέσει ή το έχει δοκιμάσει να μου πει αν είναι έτσι γιατί το εξετάζω να το ψωνίσω από το Tennis Warehouse αλλά αν κάνω λάθος με το νούμερο έχει επιπλέον κόστος για να να γίνει αλλαγή.
Από την άλλη το Tennis Point δεν το βρίσκει μεγάλο, το βρίσκει κανονικό ---> http://www.tennis-point.com/nike-air-cage-advantage-men-white-hellgruen-00412703844000.html (http://bit.ly/2Idu7z6)
Τελικά τι ισχύει? Δεν καταλαβαίνω.... :(
Επειδή είμαι στην επαρχία και στην πόλη μου δεν υπάρχει μαγαζί με ''τενιστικά'' δεν μπορώ να το δοκιμάσω. Όμως είναι και παλιότερο και όχι τόσο εμπορικό μοντέλο οπότε θα ήταν και δύσκολο να το βρω.
Όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας με βοηθήσει.
Ευχαριστώ.
Εγώ τα πήρα μισό νούμερο μικρότερα και στην αρχή τα ένιωθα σφιχτά. Με χτυπούσε λίγο το ένα αλλά σε βαθμό που μου επέτρεψε να τα κρατήσω κ να τα δοκιμάσω. Και έκανα καλά τελικά γιατί σε 2 παιχνίδια ήταν μια χαρά..

ith
23-05-14, 13:48
Επειδή όλα είναι σχετικά, προσωπικά εννοώ ένα εκατοστό λιγότερο από άλλα αθλητικά παπούτσια επίσης nike...

Jorge
24-05-14, 16:49
Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση στο ερώτημά μου. :)
Έλεγα κι εγώ να εμπιστευτώ το Tennis Warehouse που προτείνει μισό νούμερο μικρότερο από αυτό που φοράω στα άλλα, πρέπει να έχει δίκιο.
Φοράω EU 42.5 που αντιστοιχεί στα 27cm. Αν πάω 1cm κάτω, δηλαδή στα 26cm, σύμφωνα με τους πίνακες της NIKE αντιστοιχεί στο EU 41. Πολύ μικρό θεωρώ, είναι ενάμιση νούμερο κάτω, θα με σφίγγει πολύ.
Βασικά έλεγα να το προτιμήσω γιατί νομίζω πως έχει το ίδιο πέλμα με τα Courtballistec 4.3 και είναι και AIR MAX και ας μην το λέει στην ονομασία του μοντέλου.
Η αλήθεια είναι πως και τα Courtballistec 4.3 που έχω ήταν λίγο σκληρά στην αρχή (ένα-δύο παιχνίδια) αλλά ύστερα μαλάκωσαν και θεωρώ πως είναι και πολύ σταθερό παπούτσι. Και νομίζω πως το πέλμα του κρατάει περισσίτερο από τα άλλα στην ''άγρια'' επιφάνεια που παίζω.
Στην Τρίπολη η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει μαγαζί με παπούτσια τένις. Κάπου άκουσα πως ένας με αθλητικά φέρνει τώρα τελευταία και παπούτσια τένις, ίσως περάσω από εκεί να δω αν τα έχει.
Ευχαριστώ και πάλι συνάδελφοι.

Jorge
30-05-14, 00:21
Συνάδελφοι έχεις φορέσει κανένας παπούτσια Babolat? Αντέχει το πέλμα?
Ρωτάω γιατί στο πέλμα χρησιμοποιούν MICHELIN που φτιάχνει και λάστιχα αυτοκινήτων. Οπότε λέω μήπως έχουν και μεγαλύτερη αντοχή-διάρκεια.
Από άνεση πως είναι? Είναι μαλακό παπούτσι? Δεν τα έχω δοκιμάσει καν...
Ευχαριστώ.

Jorge
20-07-14, 22:10
Συνάδελφοι έχει κανένας αυτό το παπούτσι? ---> http://www.tennis-point.com/babolat-tennis-shoes-sfx-team-all-court-men-white-blue-00912601767000.html (http://bit.ly/2K8eauj)
Στα Babolat το Tennis Warehouse κάποια μοντέλα προτείνουν να τα πάρουμε μισό νούμερο μικρότερο, όπως αυτό ---> http://www.tenniswarehouse-europe.com/descpageMSQDF-BMSFXAW.html (http://bit.ly/2KR14Dc).
Αν έχει κάποιος συνάδελφος ένα από αυτά τα μοντέλα παρακαλώ να βοηθήσει με την δική του εμπειρία.
Ευχαριστώ.

isocrates
16-10-14, 10:58
Καλημέρα σε όλους!
Έχω μια ερώτηση σχετικά με παπούτσια tennis και συνεχίζω εδώ για να μην ανοίξω νέο. Ψάχνω να αγοράσω ένα παπούτσι για tennis με όσο το δυνατόν καλύτερη απορρόφηση κραδασμών. Αυτή τη στιγμή φοράω τα adidas barricade τα οποία αν και με ικανοποιούν πολύ μου φαίνονται πολύ σκληρά στο πάτημα. Ο λόγος που θέλω να τα αλλάξω είναι ότι άρχισα να αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα γόνατά μου στα σκληρά γήπεδα που παίζω... Από έρευνα που έκανα είδα ότι διάφορα μοντέλα Asics με gel μπροστά και πίσω στο παπούτσι είναι πολύ καλά σε αυτό τον τομέα. Εσείς τι έχετε να μου προτείνετε;
Ευχαριστώ!

ith
16-10-14, 11:44
Προσωπική μου άποψη είναι οτι δεν φταίει τόσο το παπούτσι όσο το γήπεδο...
Τα σκληρά γήπεδα επίσης καταπονούν περισσότερο τα γόνατα λόγω του μικρού συντελεστή ολίσθησης που έχουν.
Στις αλλαγές πορείας ή στο απότομο σταμάτημα που κάνεις για να χτυπήσεις, στο σκληρό μαγκώνει το παπούτσι και η ενέργεια μεταφέρεται στο γόνατο, σε επιφάνεις οπως το χώμα ή ο τάπητας (αν εχει άμμο) ένα μεγάλο μέρος της ενέργειας αυτης μετατρέπεται σε κινητική φορτίζοντας λιγότερο το γόνατο.

Τα asics ειναι αρκετά άνετα παπούτσια και πιθανώς αξίζει μια δοκιμή, νομίζω ομως δεν θα λύσει το πρόβλημα σου. Ακόμα και στις παραπάνω επιφάνειες μπορείς να έχεις τραυματισμούς γιατί ειναι το αθλημα τέτοιο που καταπονεί τα γόνατο.

atomgr
16-10-14, 11:50
Για αρχή θα σου έλεγα απλώς να δοκιμάσεις τα παπούτσια σου με κάποιο μαλακό insole όπως κάποιο από αυτά http://www.sorbothane.gr/ ή από κάποια που πουλάει το WHeurope.
Για παπούτσια μπορείς να δοκιμάσεις και τα lotto raptor.
Έχω όμως την εντύπωση ότι τα καλά γυμνασμένα πόδια δεν πονάνε ή μάλλον πονάνε λιγότερο.

isocrates
16-10-14, 12:00
Ναι έχετε δίκιο και οι δύο το παπούτσι είναι απλά ένας παράγοντας στην επίλυση του προβλήματος, ίσως ο μικρότερος. Το καλύτερο θα ήταν να παίζω σε χώμα ή τάπητα αλλά είναι δύσκολο να αλλάξω γήπεδο... Έχω αρχίσει ήδη ενδυνάμωση των ποδιών μου για να στηρίξω όσο το δυνατόν καλύτερα τα γόνατα. Απλά το παπούτσι είναι κάτι που αλλάζει σχετικά εύκολα και αν είναι να βοηθήσει έστω και σε μικρό βαθμό είναι καλοδεχούμενο.
Καλή η ιδέα σου @atomgr θα κοιτάξω και για insole...

Jorge
16-10-14, 18:47
Από προσωπική χρήση και εμπειρία έχω να καταθέσω τα εξής για διάφορα παπούτσια στο ίδιο γήπεδο (Hard Court).
Τα ADIDAS Barricade Team 3 είναι σκληρά παπούτσια. Τουλάχιστον από αυτά που έχω δοκιμάσει είναι τα σκληρότερα. Και παρά την σκληρότητά τους, σε αυτήν την επιφάνεια που παίζω εγώ, δεν είναι αντίστοιχα σκληρό το υλικό της σόλας. Οπότε φαγώθηκε γρηγορά.
Τα NIKE Air Max Courtballistec 4.3 είναι σίγουρα πιο μαλακά από τα τα ADIDAS και με σόλα μεγαλύτερης αντοχής από όλα όσα έχω δοκιμάσει. Γενικώς τα NIKE που στην σόλα έχουν XDR (Xtra Durable Rubber) είναι μεγαλύτερης αντοχής από τα υπόλοιπα. Και θεωρώ πως τα Air και Air Max είναι άνετα παπούτσια με τα Air Max πιο μαλακά.
Τα ASICS GEL (εγώ είχα πάρει τα Game 4) ήταν τα πιο μαλακά από όλα όσα έχω φορέσει μέχρι τώρα, η αλήθεια να λέγεται. Ίσως τελικά αυτή η τεχνολογία GEL που χρησιμοποιεί η ASICS να είναι το καλύτερο για τους κραδασμούς. Και ο αδερφός μου και η αδερφή μου είναι πολύ ευχαριστημένοι από τα ASICS GEL τόσο που από τότε που τα δοκίμασαν δεν ξαναπήραν κανένα άλλο παπούτσι. Το πρόβλημα σε μένα στην επιφάνεια που παίζω με την πρόσθετη χαλαζιακή άμμο είναι πως τα ASICS μου φαγώθηκαν πιο γρήγορα από όλα τα υπόλοιπα. Οπότε δεν με συμφέρει οικονομικά να αγοράζω ASICS.
Οπότε τώρα είμαι στα NIKE και συγκεκριμένα στα Air Vapor Advantage. Δεν είναι και τα πιο μαλακά από όσα έχω δοκιμάσει αλλά για μένα είναι τα καλύτερα value for money.Τουλάχιστον είναι πολύ σύγχρονα τα γήπεδα (7 επιστρώσεις DecoTurf Pro).
Πολύ θα ήθελα να παίζω σε χωμάτινα αλλά στην πόλη μου δυστυχώς δεν υπάρχουν.
Συνοψίζοντας λοιπόν αυτά που έχω δοκιμάσει εγώ και κατατάσοντάς τα από τα μαλακότερα στα σκληρότερα (δική μου άποψη)
1. ASICS GEL Game 4 ---> http://www.tenniswarehouse-europe.com/descpageMSASICSH-AMGG4BS.html (http://bit.ly/2H6A0N4)
2. NIKE Air Max Courtballistec ---> http://sneakerreport.com/news/nike-air-max-courtballistec-4-3-review (πολύ δύσκολα να τα βρεις)
3. NIKE Air Vapor Advantage ---> http://www.tenniswarehouse-europe.com/descpageMSNIKEH-NAVAWG.html (http://bit.ly/2sk3mms)
4. ADIDAS Barricade Team 3 ---> http://www.tenniswarehouse-europe.com/descpageMSADIHFR-ABT3SWM.html (http://bit.ly/2kB7bPW)
Φυσικά υπάρχουν και άλλες μάρκες, ενδεχομένως να σε βοηθήσει και κάποιος άλλος ''συνάδελφος''.
Η απόφαση δική σου... Εσύ πλερώνεις, εσύ διαλέγεις... :)

Simplicius
16-10-14, 22:24
Για αρχή θα σου έλεγα απλώς να δοκιμάσεις τα παπούτσια σου με κάποιο μαλακό insole όπως κάποιο από αυτά http://www.sorbothane.gr/ ή από κάποια που πουλάει το WHeurope.

Atom, δεν είναι βαριά τα insoles;
Δεν έχω τα συγκεκριμένα, αλλά κάποια άλλα (τουλάχιστον αντίστοιχα σε look) που δοκίμασα από gel ήταν κυριολεκτικά "ασήκωτα" ...
Οπότε τα εγκατέλειψα.

Isocrates, σίγουρα θα σε βοηθήσουν και 2 καλές "μπασκετικές" επιγονατίδες (αυτές με την τρύπα μπροστά) που θα σου κρατήσουν τα γόνατα πολύ πιο σταθερά.
Εγώ χρησιμοποιώ μια τέτοια με πολύ καλά αποτελέσματα.

atomgr
19-10-14, 19:27
Ασχέτως βάρους είναι μια επιλογή. Εξάλλου τις βάζεις βγάζοντας αυτά που έχει ήδη μέσα οπότε η διαφορά είναι μικρή. Μπορεί κάποιος να βάλει μόνο στη φτέρνα αλλά εκεί πρέπει να είναι η φτέρνα πιο χαμηλά στη φόρμα του παπουτσιού γιατί αλλιώς γέρνει πολύ μπροστά το πόδι.

isocrates
20-10-14, 10:04
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές!

Πήγα μια βόλτα το Σάββατο από τα MacarthurGlen και το κατάστημα της Nike είχε τα Cage Advantage http://www.prodirecttennis.com/products/nike-air-cage-mens-tennis-shoes-whitearmory-navylight-armory-bluesonic-yellow-64137.aspx στα 45e και λόγω της χαμηλής τιμής είπα να τα δοκιμάσω και τα πήρα. Στο κατάστημα μου φάνηκαν αρκετά μαλακά, σίγουρα όχι όπως τα Asics. Air Max είναι και με XDR σόλα τα αποτελέσματα στο γήπεδο...

Jorge νομίζω είχε και τα Courtballistec στα 80-85e αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος ότι ήταν αυτά...

Jorge
20-10-14, 17:05
Αν και η ΝΙΚΕ το έχει ονομάσει το μοντέλο Air Cage έχει αερόσολα Air Max, θα δεις το γράφει στα πλαινά της σόλας στον ''αεροθάλαμο''. Τα είχε ο προπονητής μου και θεωρούσε πως ήταν μαλακά παπούτσια. Η τιμή τους είναι καλή, είναι καλό παπούτσι. Το μόνο που πρέπει να προσέξει κάποιος είναι πως έχουν φαρδιά φόρμα και πρέπει να τα πάρεις μισό νούμερο μικρότερο από ότι φοράς συνήθως. Εσύ όμως τα δοκίμασες οπότε δεν έχεις τέτοιο θέμα.
Αυτά δεν έχουν XDR, έχουν GDR. Δεν ξέρω τι σημαίνει το G (τα άλλα υποθέτουμε γνωρίζοντας τι σημαίνει το XDR) αλλά γενικά οι σόλες της ΝΙΚΕ έχουν πολύ καλή αντοχή στην φθορά. Το πρώτο μου ''τενιστικό'' παπούτσι ήταν ένα παλιό μοντελό της ΝΙΚΕ το Court ΜΟ4 που είχε GDR και μπορώ να σου πω πως κράτησε αρκετά η σόλα του. Στην ουσία ίσως το GDR να είναι το ίδιο το με το XDR ή να έχουν ελάχιστη διαφορά. Δεν ξέρω... Σε κάθε περίπτωση το παπούτσι που πήρες είναι value for money, θα το ευχαριστηθείς.

Γνωρίζεις αν τα Courtballistec που έχει το MacarthurGlen είναι τα Courtballistec 4.3 ? (http://www.ebay.com/itm/NIKE-AIR-MAX-COURTBALLISTEC-4-3-RAFA-NADAL-TENNIS-487986-014-US-SIZES-8-11-5-/201116343836?pt=US_Men_s_Shoes&var=&hash=item2ed377de1c). Ρωτάω γιατί υπάρχουν και τα Courtballistec 4.1 (http://www.tenniswarehouse-europe.com/descpageMSNIKEH-NMB41WG.html (http://www.tenniswarehouse-europe.com/descpageMSNIKEH-NMB41WG.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)) που είναι εντελώς διαφορετικό παπούτσι. Και αν έβρισκα τα 4.3 σε μια καλή τιμή, και σε νούμερο φυσικά, μπορεί να τα ξαναέπαιρνα. Είναι δυσεύρετα τα 4.3 γιατί αντικαταστάθηκαν από τα Lunar Ballistec (http://www.tennis-point.com/nike-rafael-nadal-lunar-ballistec-white-light-green-00412703918000.html (https://www.tennis-point.com/nike-rafael-nadal-lunar-ballistec-all-court-shoes-men-white-light-green-00412703918000.html?refID=partnerseiten/kooperationen/gr/tennisnews/banner)).

isocrates
22-10-14, 17:16
Μου μοιάζουν πιο πολύ στα πρώτα που έγραψες (Courtballistec 4.3) αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος... Το χρώμα είναι αυτό πάντως https://www.google.gr/search?q=NIKE+AIR+MAX+COURTBALLISTEC&es_sm=93&tbm=isch&imgil=lkIC6mkOxCU4gM%253A%253BIdjpmzAO8y8KYM%253Bh ttp%25253A%25252F%25252Fcounterkicks.com%25252Ftag %25252Fnike-air-max-courtballistec-4-3%25252F&source=iu&pf=m&fir=lkIC6mkOxCU4gM%253A%252CIdjpmzAO8y8KYM%252C_&usg=__bGDmIspzgi-dpIkXWTplLE8f3ho%3D&biw=1280&bih=899&ved=0CDIQyjc&ei=37tHVMOHC4XYPZDVgdAI#facrc=_&imgdii=kin7U8ktp_YGoM%3A%3BrDngOoAZPXvwYM%3Bkin7U8 ktp_YGoM%3A&imgrc=kin7U8ktp_YGoM%253A%3BI-ef0JEe7bXBnM%3Bhttp%253A%252F%252Fcdn.sneakerrepor t.com%252Fassets%252Fnike-air-max-court-ballistic-4.3-white-black1.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fsneakerreport.com% 252Fnews%252Feverything-you-need-to-know-about-the-nike-air-max-courtballistec-4-3%252F%3B625%3B350

Από νούμερα είχε πάρα πολλά...

Aggelos
23-10-14, 12:13
Ήμουν χθες εκεί, είναι τα 4.3.

c1oud
23-10-14, 13:41
Το GDR είναι θεωρητικά και πρακτικά λιγότερο ανθεκτικό απο το XDR αλλα μετράει και το πάχος της σόλας. Ένα GDR που είχα πάντως της Nike (City court VII) μου φαγώθηκε στο μήνα.

Jorge
23-10-14, 15:46
Πήρα κι εγώ χθες το απόγευμα τηλέφωνο στο κατάστημα της ΝΙΚΕ στο McArthurGlen και όντως μου είπε πως έχει τα Courtballistec 4.3 σε http://rafavault.com/blog/wp-content/uploads/2013/05/rafa-nadal-nike-air-max-courtballistec-4-3-white-black-01-588x392.jpg και σε http://s3.amazonaws.com/nk_wp_media/uploads/2013/02/Nike-Air-Max-Courtballistec-4.3-White-Volt-Anthracite.jpg .
Νούμερα έχει μου είπε αρκετά. Δυστυχώς είμαι από επαρχία και δεν τα στέλνουν ταχυδρομικώς. :(
Θα δω πως θα το χειριστώ....

aminias
01-11-14, 15:24
Καρτασια .......αρτι επεστρεψα απο το mega outlet.
Απο τη nike χτυπησα lunar balistec 50 euros.
Ο γιος μου τα νapor αυτα που κανουν περιξ στο κατοσταρικο κι αυτα 50.

Air cage advantage 50
air cage 35
Ζαχαρη ψιλη

syrma
03-02-15, 21:09
Get connected with fashion in tennis...follow tennisfashion at http://www.facebook.com/pages/tennisfashiongr/173506249387050

DJTaurus
04-05-16, 11:06
Το νέο μου απόκτημα. Αγόρασα 2 ζευγάρια για stock επειδή μου άρεσαν πολύ. Φανταστείτε ότι φοράτε τα vapor (παίζουν εξίσου γρήγορα με εφάμιλλο feedback καθώς ειναι low to the ground) αλλά ειναι περισσότερο ανετα. Εκπληκτικά σταθερά χωρίς να πνίγουν τον αστράγαλο όπως για παράδειγμα τα barricade. Μέχρι και εσωτερικά της γλώσσας έχουν βάλει επένδυση με αφρώδες υλικό για έξτρα άνεση στο κουτουπιε και γενικότερα στο πάνω μέρος του ποδιού. Απ ότι διαβάζω έχουν τρελή αντοχή σε χρήση σκληρού και ειναι plug n play δεν χρειάζονται break in. Μην κρίνετε από τις φωτογραφίες. Αντικειμενικά σε μαύρο που τα έχω ειναι μακράν ότι πιο όμορφο έχει βγάλει σε παπούτσι η yonex και όταν τα φοράτε δείχνουν sleek σαν τα vapor και όχι χοντροκομμένα όπως παλαιότερα yonex.

http://www.yonex.com/sports/tennis/news/tennis/power-cushion-eclipsion-receives-tennis-magazines-best-stability-award/

basilis_k6
05-05-16, 02:43
ποσο? ειμαι και εγω στο ψαξιμο

DJTaurus
05-05-16, 09:02
ποσο? ειμαι και εγω στο ψαξιμο

http://www.tenniswarehouse-europe.com/Yonex_SHT_Eclipsion_Black_Mens_Shoe/descpageMSYONEXFW-YSHTEB.html (http://www.tenniswarehouse-europe.com/Yonex_SHT_Eclipsion_Black_Mens_Shoe/descpageMSYONEXFW-YSHTEB.html?vat=GR&from=tnewsgr)

Simplicius
05-05-16, 12:38
.

Βήμα "και τάληρο" το υπόδημα!!!! χαχαχα Καλορίζικα !!!


https://www.youtube.com/watch?v=5B0viuGwNwU

Jorge
05-05-16, 15:14
http://www.tenniswarehouse-europe.com/Yonex_SHT_Eclipsion_Black_Mens_Shoe/descpageMSYONEXFW-YSHTEB.html (http://www.tenniswarehouse-europe.com/Yonex_SHT_Eclipsion_Black_Mens_Shoe/descpageMSYONEXFW-YSHTEB.html?vat=GR&from=tnewsgr)

Το Tennis Warehouse Europe δέχεται αγορές από Ελλάδα με κάρτα ελληνικής τράπεζας?

DJTaurus
05-05-16, 15:20
Το Tennis Warehouse Europe δέχεται αγορές από Ελλάδα με κάρτα ελληνικής τράπεζας?

Μέσω PayPal το οποίο κρατάει ταρίφα....για αγορές κοντά στα 100 ευρώ ειναι γύρω στα 10 ευρώ.

TUPAC_RIP
05-05-16, 16:20
Μέσω PayPal το οποίο κρατάει ταρίφα....για αγορές κοντά στα 100 ευρώ ειναι γύρω στα 10 ευρώ.
10% προμηθεια;;;;;!!!
Ειναι τρελοι;;

Φιλε μηπως λες πολλα; Δεν μου φαινεται καθολου λογικο.

DJTaurus
05-05-16, 16:41
10% προμηθεια;;;;;!!!
Ειναι τρελοι;;

Φιλε μηπως λες πολλα; Δεν μου φαινεται καθολου λογικο.

Στο 100ευρω πρέπει να ειναι γύρω στα 5 ευρώ και πάνω από 200 ευρώ γύρω στα 10.

basilis_k6
05-05-16, 16:56
λιγο κατω απο 5 ευρω ειναι. πολύ ακριβα παπουτσια για να τα παρω χωρις δοκιμη. για babolat ειμαι. εχει κανεις εμπειρια απο τα νουμερα τους?

Ind.Des.
08-05-16, 15:15
Καλησπέρα στο φόρουμ,

Ξεκινησα να παίζω με τα Vapor Court μιας και ηθελα κατι φθηνο για αρχή και μετά από 80 περίπου ωρες παιξίματο άρχισε να ξεφτιζει στο ένα παπουτσι η μπροστινη ραφή καθώς γλιστράω κάπως περίεργα στην μοκέτα.
Πλέον έφτασαν από τον Σεπτέμβρη στις 150+ ώρες και ήρθε η ώρα για αλλαγή.

Από Air Vapor Advantage έχει κανείς εμπειρία; τα βρήκα σε πολύ χαμηλή τιμή στο sportsdirect.

Simplicius
08-05-16, 22:09
λιγο κατω απο 5 ευρω ειναι. πολύ ακριβα παπουτσια για να τα παρω χωρις δοκιμη. για babolat ειμαι. εχει κανεις εμπειρια απο τα νουμερα τους?

Τα BABOLAT είναι λίγο μεγαλούτσικα...
Παραγγέλνω βασιζόμενος στο US νούμερο και την πατησα με τα Babolat.

Πχ. η αναλογία της Nike είναι US 13 = UK 12 = EU 47.5
ενώ εκείνη της Babolat είναι US 13 = UK 12.5 = EU 48 ...

Οπότε να τα πάρεις βάσει UK ή EU. Κατά τα άλλα το παπούτσι σε πλάτος είναι
πιο κοντά στα Nike (μέτριο προς φαρδύ δηλ.) και όχι προς τα (στενά) Adidas.

Εμπειρία έχω μόνο τα Babolat V-Pro All Court, με τα οποία δεν τρελλάθηκα,
κυρίως από θέμα άνεσης του πάτου... Τους άλλαξα με άλλους και κάπως καλύτερα..

Βέβαια τα πήρα τιμή χώμα... Τριαντακάτι ευρώ με τα μεταφορικά.
Πάντως αυτά φοράω προς το παρόν. Και από αντοχή μια χαρά.

Κοίτα αυτόν τον πίνακα για τις διααφορές ανά εταιρεία...

ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΛΟΓΙΑΣ ΜΕΓΕΘΩΝ ΠΑΠΟΥΤΣΙΩΝ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (http://www.tennis-warehouse.com/twint/shoe.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)

TUPAC_RIP
10-05-16, 02:53
Παιζω σε σκληρα γηπεδα αλλα και σε συνθετικο χορτο. Η τεχνικη μου πιστευω ειναι καλη καθως παιζω απο το Δημοτικο Σχολειο (για 9 χρόνια) αλλα με πολλα χρονια κενο μεχρι τωρα.

Τι θα μου ταιριαζε πιστευετε;

Nike Air Vapor Advantage (http://www.sportsdirect.com/nike-air-vapor-advantage-mens-tennis-shoes-145322?colcode=14532237)

Nike Air Courtballistec 4.1 (http://www.heavenofbrands.com/gr/catalog/product/view/id/138893)

Nike Air Cage Court (http://www.heavenofbrands.com/gr/catalog/product/view/id/136097?ref=bestprice.gr)

NIKE AIR CAGE ADVANTAGE (http://www.energysport.gr/eshop/andras/papoutsia-4/tennis-3/16316-nike-mens-air-cage-advantage-leiko-gkri-mple-skoiro-0047643750000)

Jorge
10-05-16, 15:22
Από SportsDirect εν μέσω capital controls δεν μπορείς να ψωνίσεις εκτός αν έχεις λογαριασμό σε ξένη τράπεζα.
Το μόνο μαγαζί του εξωτερικού που δέχεται αγορές από Ελλάδα με χρήση κάρτας (πιστωτικής, χρεωστικής ή προπληρωμένης) ελληνικής τράπεζας είναι το Tennis Point χωρίς καμία επιπλέον χρέωση. Τα πράγματα έρχονται οδικώς και κάνουν περίπου 8 ημερολογιακές ημέρες.
Κάποιοι ψωνίζουν από Tennis Warehouse Europe με χρήση PayPal αλλά δεν ξέρω πως γίνεται και νομίζω έχει και προμήθεια.
Καλή επιτυχία...

basilis_k6
11-05-16, 13:39
Τα BABOLAT είναι λίγο μεγαλούτσικα...
Παραγγέλνω βασιζόμενος στο US νούμερο και την πατησα με τα Babolat.

Πχ. η αναλογία της Nike είναι US 13 = UK 12 = EU 47.5
ενώ εκείνη της Babolat είναι US 13 = UK 12.5 = EU 48 ...

Οπότε να τα πάρεις βάσει UK ή EU. Κατά τα άλλα το παπούτσι σε πλάτος είναι
πιο κοντά στα Nike (μέτριο προς φαρδύ δηλ.) και όχι προς τα (στενά) Adidas.

Εμπειρία έχω μόνο τα Babolat V-Pro All Court, με τα οποία δεν τρελλάθηκα,
κυρίως από θέμα άνεσης του πάτου... Τους άλλαξα με άλλους και κάπως καλύτερα..

Βέβαια τα πήρα τιμή χώμα... Τριαντακάτι ευρώ με τα μεταφορικά.
Πάντως αυτά φοράω προς το παρόν. Και από αντοχή μια χαρά.

Κοίτα αυτόν τον πίνακα για τις διααφορές ανά εταιρεία...

ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΛΟΓΙΑΣ ΜΕΓΕΘΩΝ ΠΑΠΟΥΤΣΙΩΝ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (http://www.tennis-warehouse.com/twint/shoe.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)

παραδοξως στο αμαζον και στο tw λενε το αντιθετο σχετικα με το μεγεθος για τα propulse. βεβαια εφερε μονο ενα κομματι και το πουλησε αμεσα οποτε παλι δεν το προλαβα. ασε που στην προηγουμενη μου εστειλαν μια τρυπια μπλουζα και δυο lotto μπλουζακια τραγικης ποιοτητας....

μονο τα baricade club εχει πλεον στο νουμερο μου αλλα στην ελλαδα κανουν 5 ευρω παραπανω.

left.ned
27-03-17, 18:40
Καλησπέρα , πρόσφατα αγόρασα τα νέα παπούτσια του novak djokovic , όμως μου φαίνονται αρκετά σκληρά με αποτέλεσμα μετά από λίγο τρέξιμο να αρχίζω να αισθάνομαι πολύ έντονα κραδασμούς (σαν δονήσεις στο πέλμα του ποδιού). Επίσης πιέζονται τα δυο μεγάλα δαχτυλα στα πόδια μου με αποτελεσμα να βγάζω φουσκαλες με το παραμικρο. Μια φορά κιόλας απέκτησα κ αιμάτωμα! Τι μπορώ να κάνω γι αυτό; σκεφτόμουν να πάρω ακόμα και ένα ζευγάρι παπουτσια να ειναι πιο μαλακά κ άνετα.. γενικά τι μου προτείνετε;;

konstantinosbgs
28-03-17, 11:55
Η γνώμη μου είναι asics και μόνο asics..τελικά. Πήρα τα resolution 6 τελευταία και είναι ακριβώς ότι χρειαζόμουν!

DJTaurus
28-03-17, 15:30
Η γνώμη μου είναι asics και μόνο asics..τελικά. Πήρα τα resolution 6 τελευταία και είναι ακριβώς ότι χρειαζόμουν!

Είναι από τα πιο μαλακά και αντικραδασμικά της αγοράς αλλά συγκεκριμένα το 6 έχει loose upper και με τον καιρό που ανοίγει δεν δένει σταθερά το πόδι. Στο 7 το έχουν διορθώσει με πιο σκληρό upper. Eγώ την έχω καταβρει με το Ubersonic 2. Έχει το θεικό πάτημα και το response του Vapor χωρίς να χτυπάει το πάνω μέρος (που στο vapor είναι σκληρό) και είναι μαλακό όσο πρέπει..... ούτε σκληρό όσο τα vapor/barricade αλλά ούτε και σαν στρώμα νερού που είναι το resolution. Το barricade boost ποτέ μου δε με βόλεψε ένιωθα να με στραγγαλίζει κάθε φορά που το φόραγα θέλει μεγάλη περίοδο break in.... ίσως ότι πιο στιβαρό/σταθερό έχω φορέσει αλλά πολύ stiff.

Stratos
30-03-17, 19:32
Εχει μερικους μηνες που ξεκινησα το τεννις.

Παιζω σε χωμα και η (βιαστικη) επιλογη που εκανα σε παπουτσι ηταν το Nike Air Zoom Ultra.
Δεν με βολεψε καθολου ενω και η στηριξη που προσφερει στο ποδι ειναι ανεπαρκης.

Θα δοκιμασω κατι αλλο συντομα.




Sent from my iPhone using Tapatalk

jeep2008
05-05-17, 08:19
Είναι από τα πιο μαλακά και αντικραδασμικά της αγοράς αλλά συγκεκριμένα το 6 έχει loose upper και με τον καιρό που ανοίγει δεν δένει σταθερά το πόδι. Στο 7 το έχουν διορθώσει με πιο σκληρό upper. Eγώ την έχω καταβρει με το Ubersonic 2. Έχει το θεικό πάτημα και το response του Vapor χωρίς να χτυπάει το πάνω μέρος (που στο vapor είναι σκληρό) και είναι μαλακό όσο πρέπει..... ούτε σκληρό όσο τα vapor/barricade αλλά ούτε και σαν στρώμα νερού που είναι το resolution. Το barricade boost ποτέ μου δε με βόλεψε ένιωθα να με στραγγαλίζει κάθε φορά που το φόραγα θέλει μεγάλη περίοδο break in.... ίσως ότι πιο στιβαρό/σταθερό έχω φορέσει αλλά πολύ stiff.

Πήρα το Asics Gel Solution Speed 3 CLAY και μου δημιουργεί προβληματα στον αχίλλειο. Ενώ το barricade boost όχι. Γιατί άραγε?Κατά τα άλλα πολύ καλό παπούτσι. Το Adidas Adizero Ubersonic 2 εννοείς εσύ?Σαν απόσβεση και βάρος καλό?

DJTaurus
05-05-17, 09:48
Πήρα το Asics Gel Solution Speed 3 CLAY και μου δημιουργεί προβληματα στον αχίλλειο. Ενώ το barricade boost όχι. Γιατί άραγε?Κατά τα άλλα πολύ καλό παπούτσι. Το Adidas Adizero Ubersonic 2 εννοείς εσύ?Σαν απόσβεση και βάρος καλό?

Ναι το ubersonic 2 εννοώ. Χωρίς να παίζει μαλακά έχει πολύ καλή απόσβεση για lightweight. Σε πατήματα και stop n go είναι top με καλύτερο rebound από vapor & με την διπλή σχεδόν διάρκεια. Πολύ μαλακό το πάνω μέρος δεν το νιώθεις σχεδόν καθόλου και απλά επαρκές δέσιμο στο πόδι. Αυτό τον καιρό παίζω και με το resolution 7.....έχει γίνει ακόμα καλύτερο σε απόσβεση κραδασμών από το ήδη κορυφαίο 6 και επιτέλους βελτίωσαν και το θέμα κρατήματος που δεν λοκαρε καλά το πέλμα και ένιωθες ότι πλέει. Είναι πιο συμπαγές παρότι μαλάκωσε κ αυτό στο forefoot. Επισης αγόρασα και barricade boost 17 που διαβάζω ότι πλέον είναι πιο soft και δεν θέλουν τόσο μεγάλο break in αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα.

c1oud
06-05-17, 14:44
Ναι το ubersonic 2 εννοώ. Χωρίς να παίζει μαλακά έχει πολύ καλή απόσβεση για lightweight. Σε πατήματα και stop n go είναι top με καλύτερο rebound από vapor & με την διπλή σχεδόν διάρκεια. Πολύ μαλακό το πάνω μέρος δεν το νιώθεις σχεδόν καθόλου και απλά επαρκές δέσιμο στο πόδι. Αυτό τον καιρό παίζω και με το resolution 7.....έχει γίνει ακόμα καλύτερο σε απόσβεση κραδασμών από το ήδη κορυφαίο 6 και επιτέλους βελτίωσαν και το θέμα κρατήματος που δεν λοκαρε καλά το πέλμα και ένιωθες ότι πλέει. Είναι πιο συμπαγές παρότι μαλάκωσε κ αυτό στο forefoot. Επισης αγόρασα και barricade boost 17 που διαβάζω ότι πλέον είναι πιο soft και δεν θέλουν τόσο μεγάλο break in αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα.
Εχω αλλάξει 4 ζευγαρια resolution 6 και πάντα ήμουν πολυ ευχαριστημένος απο θέμα αντοχής άνεσης και ειδικά απο θεμα κραδασμών.Εντάξει δεν φτάνουν τα vapors στο θεμα ανεσης αλλα βγάζουν πάνω απο δίμηνο :P .
Εδώ και μια βδομάδα φοραω τα resolution 7. Εμένα μου φαίνονται πολύ πιο ****** απο τα 6 πιο ελαφρια και πιο ανετα. Αλλα σε αποτομες αλλαγες κατευθυνσης δεν τα νιωθω τοσο σταθερα οσο τα προηγουμενα.

jeep2008
10-05-17, 07:51
Resolution 7 και Barricade boost 17 κανένα καινουργιο review από κάποιον?

Stratos
17-05-17, 15:40
Εχει μερικους μηνες που ξεκινησα το τεννις.

Παιζω σε χωμα και η (βιαστικη) επιλογη που εκανα σε παπουτσι ηταν το Nike Air Zoom Ultra.
Δεν με βολεψε καθολου ενω και η στηριξη που προσφερει στο ποδι ειναι ανεπαρκης.

Θα δοκιμασω κατι αλλο συντομα.




Sent from my iPhone using Tapatalk



Τα Nike Air Zoom Ultra έχουν μαλακώσει μετά από 1,5 μήνα που τα φοράω και η άνεση έχει βελτιωθεί.
Δεν είμαι όμως ικανοποιημένος όπως θα ήθελα και λέω να κάνω απόπειρα για άλλο παπούτσι.

Είμαι μεταξύ των NIKE ZOOM CAGE 2 και NIKE ZOOM VAPOR 9.5 TOUR.

Τι θα προτείνατε?

Aggelos
17-05-17, 16:35
Strato καλησπέρα,

Το πόδια, όπως και οι απαιτήσεις του καθενός μας διαφέρουν. Θα σε συμβούλευα, να δοκιμάσεις σε κάποιο εξειδικευμένο μαγαζί όσο πιο πολλά ζευγάρια μπορείς πριν επιλέξεις. Με βάση λοιπόν το δικό μου πόδι, για αυτά τα δύο που ρωτάς ZOOM CAGE 2 > παπούτσι που "αντέχει", καλή επιλογή αν έχεις λίγο πιο φαρδύ πέλμα. VAPOR > παπούτσι "γάντι", αλλά περιορισμένης αντοχής (η έκδοση clay λίγο καλύτερη).

dimitrisnd
18-05-17, 18:30
Εγώ πήρα πρώτα τα barricade boost 2016 y-3. Είναι ίδια με τα απλά, το μόνο που αλλάζει είναι το πάνω μέρος ώστε να μην μπαίνουν μέσα χώματα από χωμάτινο.
Πολύ σκληρό παπούτσι, κουραστικό απίστευτα. Ειδικά στο μπροστινό μέρος του πέλματος που δεν έχει boost υλικό. Από την άλλη, απίστευτο κράτημα, προστασία, πρόσφυση, αλλά και αντοχή της σολας. Κατάλληλο για αγώνες.
Έχω και τα barricade Club, που είναι πολύ πιο άνετα, μαλακά και ξεκούραστα, πιο ελαφριά, με αντίστοιχη αντοχή σολας (κλασσικά adidas). Εχουν όμως λιγότερη πλευρική στήριξη, είναι όμως πιο φτηνά και ότι πρέπει για χαλαρές προπονήσεις, ή πολύ μεγάλα χρονικά παιχνίδια.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Stratos
18-05-17, 18:52
Απο θεμα ανεσης καταλαβαινω πως πολλοι προτιμουν τα asics ενω και τα nike vapor 9.5 tour βλεπω πως εχουν φανατικο κοινο.




Sent from my iPhone using Tapatalk

jeep2008
26-05-17, 07:55
Το να δοκιμάσεις ενα παπούτσι στο μαγαζί δεν λέει τίποτα. Τα speed solution 3 που πήρα τώρα ειναι εκπληκτικά στην εφαρμογή και στο βάρος. Όταν όμως παίξω πάνω από 2 ώρες την άλλη μέρα είναι σφιγμένος ο αχίλλειος και η γάμπα. Με τα barricade boost 2016 δεν έχω κανένα τέτοιο προβλημα. Μετρώντας τα είδα ότι το speed solution 3 είναι πιο ίσιο από πίσω προς τα εμπρός ενώ το barricade boost 2016 έχει 40mm πιο πολύ ''σκαλοπάτι'' που έμενα με βοηθάει.

ctthuhuong
03-06-17, 06:06
Αν κατάλαβα καλά το κατάστημα αυτό είναι αγγλικό.
Τα μεταφορικά για Ελλάδα είναι 15€ ανεξαρτήτου του ύψους της παραγγελίας?
Ρωτάω γιατί θα πρέπει να συνυπολογίζω και αυτό στην αξία του παπουτσιού, δεν βλέπω να έχει Free Shipping.
Βλέπω πως έχει λίγες μάρκες όμως ορισμένα τα έχει πραγματικά ''σκοτωμένα''. Από νουμεράκια δείχνει να έχει απόθεμα.
Οι κόκκινοι αριθμοί δεν είναι η τελική τιμή τους?

tennisnews
03-06-17, 08:56
Αν κατάλαβα καλά το κατάστημα αυτό είναι αγγλικό.
Τα μεταφορικά για Ελλάδα είναι 15€ ανεξαρτήτου του ύψους της παραγγελίας?
Ρωτάω γιατί θα πρέπει να συνυπολογίζω και αυτό στην αξία του παπουτσιού, δεν βλέπω να έχει Free Shipping.
Βλέπω πως έχει λίγες μάρκες όμως ορισμένα τα έχει πραγματικά ''σκοτωμένα''. Από νουμεράκια δείχνει να έχει απόθεμα.
Οι κόκκινοι αριθμοί δεν είναι η τελική τιμή τους?

Σε ποιο κατάστημα αναφέρεσαι; Σε ποιο από τα παραπάνω μηνύματα αναφέρεσαι;

Aggelos M.
31-08-17, 09:11
καποιο μαγαζι στην αθηνα που θα μπορουσα να παω τον γιο μου να δοκιμασει παπούτσια?
εχω δει ένα κοντα στο mall, παιζει κατι άλλο?
την προηγουμενη φορα πηραμε στο εκπτωτικο αλλα ειχε πολύ λιγα...

jeep2008
26-09-17, 09:51
Δημ. Γούναρη 205, Γλυφάδα
16675 Γλυφάδα
2109613063

Ανδ. Παπανδρέου 13
15122 Μαρούσι , Αττική
2110129507-08

Jorge
26-09-17, 12:41
www.liontennismart.com (Εμπορικό Κέντρο City Plaza, Γλυφαδα)
www.tennisworld.gr (Πίσω από Καλλιμάρμαρο)
www.masterplay.gr (Κηφισιά)
www.matchpoint.com.gr (Γαλάτσι)