PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρακέτα για Αρχάριο Παίχτη



koutoulas
26-06-13, 04:49
Γειά σας, θέλω να αγοράσω την πρώτη μου ρακέτα..
Είμαι 28 χρονών, 1,71 ύψος, 68 κιλά και αρκετά γυμνασμένος.. Έχω κάνει μόλις 4 μαθήματα..
Τα χρήματα που θέλω να διαθέσω είναι μέχρι 60 ευρώ, έχω βρεί την παρακάτω ρακέτα που μου αρέσει
και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας πάνω σε αυτή ή να μου προτείνεται κάποια καλύτερη.

http://viewitem.eim.ebay.gr/Head-Power-Balance-1-Tennis-Racket/300825507463/item

Ευχαριστώ.

Simplicius
27-06-13, 10:11
Φίλε, θα έλεγα ότι είναι μια όμορφη, ποιοτική ρακέτα σε καλή τιμή, αλλά θα σου πρότεινα να μην την πάρεις...
Η ρακέτα είναι υπερβολικά εμπροσθόβαρη. Πλεγμένη υπολόγισε ότι θα έχει βάρος περίπου 300 γραμ. με ισορροπία 6ΗΗ.
Θα έλεγα ότι δεν ταιριάζει με το σωματότυπο και την ηλικία που μας περιγράφεις.
Την συγκεκριμένη θα την έβλεπα για κάποιον ή κάποια, 60 ετών+...
Θα πρότεινα να σκεφτείς κάτι άλλο.

koutoulas
27-06-13, 13:24
Φίλε, θα έλεγα ότι είναι μια όμορφη, ποιοτική ρακέτα σε καλή τιμή, αλλά θα σου πρότεινα να μην την πάρεις...
Η ρακέτα είναι υπερβολικά εμπροσθόβαρη. Πλεγμένη υπολόγισε ότι θα έχει βάρος περίπου 300 γραμ. με ισορροπία 6ΗΗ.
Θα έλεγα ότι δεν ταιριάζει με το σωματότυπο και την ηλικία που μας περιγράφεις.
Την συγκεκριμένη θα την έβλεπα για κάποιον ή κάποια, 60 ετών+...
Θα πρότεινα να σκεφτείς κάτι άλλο.

Σε ευχαριστω πολύ για την συμβουλή σου.. Το ίδιο ακριβώς για τις head(εμπροσθόβαρες ρακέτες) μου είπε και η προπονήτρια και μου πρότεινε ρακέτα Wilson..
Έχεις να προτείνεις κάποια ποιοτική ρακέτα σε σχέση πάντα με χαμηλό κόστος max 60 ευρώ κατα προτίμηση σε Head,Wilson,Babolat ή Prince;
Εχω καταλήξει στα εξής χαρακτηριστικά..

L4 3/8 μέγεθος λαβής
16x19 χορδές
260 έως 300 γραμμάρια
645cm2 έως 660cm2 εμβαδόν κεφαλής.
όσο αφορά το κέντρο βάρος της ρακέτας δεν ξέρω τι είναι κατάλληλο για ένα αρχάριο παίχτη..

Simplicius
27-06-13, 16:04
Sorry, αλλά σε αυτά τα χρήματα είναι αδύνατον να σου προτείνω κάτι!

Έχε δε υπόψη σου (σ.σ. εφόσον τώρα ξεκινάς - και λογικά θα κάνεις πολύ σύντομα
ένα μεγάλο άλμα βελτίωσης και μετά θα βελτιώνεσαι πολύ λιγότερο και σιγά-σιγά)
ότι μια ρακέτα των 60 ευρώ θα την "ξεπεράσεις" σε 2-3 μήνες.
Βέβαια μια τόσο φτηνή ρακέτα έχει άμεση μεταπώληση
(πχ. εάν την δώσεις σε 3 μήνες στα μισά χρήματα).
Το εάν αξίζει να δώσεις αυτό το έξτρα 30άρι ευρώ τώρα ή σε 3 μήνες εσύ θα το αποφασίσεις
(πχ. εάν δεν είσαι σίγουρος 100% ότι σου αρέσει το άθλημα)...

Εφόσον κοιτάς και σε εξωτερικό, να ξέρεις ότι καλές προσφορές παίζουν συνήθως το φθινόπωρο.

Ρακέτα καλύτερα να πάρεις μια πιο "ζυγισμένη" (από Even έως 4 HL).

Και πρόσεξε το μέγεθος της λαβής! Αυτό που έγραψες δεν υπάρχει!
Το μέγεθος "L" είναι άλλο και το 4 3/8 (ίντσες) είναι άλλο.
Tο 4 3/8 σε "L" είναι L3.

Κατά τα άλλα οι "προδιαγραφές" που έβαλες είναι καλές.
Πρόσεξε και το πάχος του πλαισίου να μην είναι κανένα τεράστιο, το ίδιο και το stiffness.

koutoulas
27-06-13, 17:08
Sorry, αλλά σε αυτά τα χρήματα είναι αδύνατον να σου προτείνω κάτι!

Έχε δε υπόψη σου (σ.σ. εφόσον τώρα ξεκινάς - και λογικά θα κάνεις πολύ σύντομα
ένα μεγάλο άλμα βελτίωσης και μετά θα βελτιώνεσαι πολύ λιγότερο και σιγά-σιγά)
ότι μια ρακέτα των 60 ευρώ θα την "ξεπεράσεις" σε 2-3 μήνες.
Βέβαια μια τόσο φτηνή ρακέτα έχει άμεση μεταπώληση
(πχ. εάν την δώσεις σε 3 μήνες στα μισά χρήματα).
Το εάν αξίζει να δώσεις αυτό το έξτρα 30άρι ευρώ τώρα ή σε 3 μήνες εσύ θα το αποφασίσεις
(πχ. εάν δεν είσαι σίγουρος 100% ότι σου αρέσει το άθλημα)...

Εφόσον κοιτάς και σε εξωτερικό, να ξέρεις ότι καλές προσφορές παίζουν συνήθως το φθινόπωρο.

Ρακέτα καλύτερα να πάρεις μια πιο "ζυγισμένη" (από Even έως 4 HL).

Και πρόσεξε το μέγεθος της λαβής! Αυτό που έγραψες δεν υπάρχει!
Το μέγεθος "L" είναι άλλο και το 4 3/8 (ίντσες) είναι άλλο.
Tο 4 3/8 σε "L" είναι L3.

Κατά τα άλλα οι "προδιαγραφές" που έβαλες είναι καλές.
Πρόσεξε και το πάχος του πλαισίου να μην είναι κανένα τεράστιο, το ίδιο και το stiffness.

Εχεις δίκαιο το L3(4 3/8) μου κάνει σε λαβή..
Βασικά αν διαθέσω 90 ευρώ ποιά ρακέτα μου προτείνεις να πάρω;;
αλλιώς για μεταχειρισμένη στο ebay ποιό μοντέλο να κοιτάξω;;

Simplicius
27-06-13, 23:09
Προσωπικά, σε αυτά τα χρήματα, θα σου πρότεινα την Wilson Envy BLX (http://www.thetennisshop.eu/category-359/category-365/wilson-envy-blx.html?combination=_), αυτή, τη μπλε, το μοντέλο του 2012. Είναι το φτηνότερο πλαίσιο που κυκλοφορεί με BLX. Με αυτή θα βγάλεις άνετα τα 2-3 πρώτα χρόνια της τενιστικής σταδιοδρομίας, καθώς τα αρχικά τεχνικά χαρακτηριστικά της επιδέχονται παραμετροποίηση (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-Tennis-racquet-customization). Μπορείς δηλαδή εύκολα όσο θα βελτιώνεσαι να προσθέτεις σιγά-σιγά βάρος και να την κάνεις από μια ρακέτα "αρχάριου", μια ρακέτα πιο "player".

Εάν την βρεις πλεγμένη (με πλέγμα Sensation) σε αυτά ή λίγο λιγότερα χρήματα, κάποια στιγμή (κατά την επόμενη άνοιξη καλύτερα) θα πρέπει να δώσεις κανένα 15άρι ευρώ να της αλλάξεις πλέγμα, με κάποιο καλύτερο (εφόσον λογικά θα έχεις αλλάξει επίπεδο).
Εάν την πάρεις από εκεί, άπλεκτη, εγώ θα έβαζα με +6 ευρώ Volkl Cyclone 18 (1.20 mm) στα 21/20 κιλά.

Και πάλι προσωπικά, ως προς μεταχειρισμένη ρακέτα (και μάλιστα από e-bay) είμαι εντελώς κατά. Για μεταχειρισμένη, μόνο κάποια ρακέτα με λίγους μήνες παιχνιδιού (δηλ. μοντέλο τρέχουσας χρονιάς πχ. 2013) και χέρι με χέρι, για να δεις από κοντά την κατάστασή της.

koutoulas
28-06-13, 00:27
Προσωπικά, σε αυτά τα χρήματα, θα σου πρότεινα την Wilson Envy BLX (http://www.thetennisshop.eu/category-359/category-365/wilson-envy-blx.html?combination=_), αυτή, τη μπλε, το μοντέλο του 2012. Είναι το φτηνότερο πλαίσιο που κυκλοφορεί με BLX. Με αυτή θα βγάλεις άνετα τα 2-3 πρώτα χρόνια της τενιστικής σταδιοδρομίας, καθώς τα αρχικά τεχνικά χαρακτηριστικά της επιδέχονται παραμετροποίηση (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-Tennis-racquet-customization). Μπορείς δηλαδή εύκολα όσο θα βελτιώνεσαι να προσθέτεις σιγά-σιγά βάρος και να την κάνεις από μια ρακέτα "αρχάριου", μια ρακέτα πιο "player".

Εάν την βρεις πλεγμένη (με πλέγμα Sensation) σε αυτά ή λίγο λιγότερα χρήματα, κάποια στιγμή (κατά την επόμενη άνοιξη καλύτερα) θα πρέπει να δώσεις κανένα 15άρι ευρώ να της αλλάξεις πλέγμα, με κάποιο καλύτερο (εφόσον λογικά θα έχεις αλλάξει επίπεδο).
Εάν την πάρεις από εκεί, άπλεκτη, εγώ θα έβαζα με +6 ευρώ Volkl Cyclone 18 (1.20 mm) στα 21/20 κιλά.

Και πάλι προσωπικά, ως προς μεταχειρισμένη ρακέτα (και μάλιστα από e-bay) είμαι εντελώς κατά. Για μεταχειρισμένη, μόνο κάποια ρακέτα με λίγους μήνες παιχνιδιού (δηλ. μοντέλο τρέχουσας χρονιάς πχ. 2013) και χέρι με χέρι, για να δεις από κοντά την κατάστασή της.


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ θα πάρω την Wilson Envy BLX είναι και πολύ όμορφη ρακέτα.. στο ebay την έχει 75 ευρώ με τα μεταφορικά.. αλλά θα κάνει περίπου 15-20 μέρες να έρθει(θα περιμένω λιγάκι).. Νά'σαι καλά για την βοήθεια.:D

Alkis
28-06-13, 12:06
Εγώ έχω δυο παρατηρήσεις..

Νομίζω δεν αξίζει να ασχοληθείς με το ebay, διότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάρεις μαϊμού ρακέτα, εκτός κι αν πρόκειται για κάποιο Ευρωπαϊκό μαγαζί που είναι αξιόπιστο και έχει και αγορά μέσω ebay.

Και πάλι όμως, προτίμησε να την πάρεις φρεσκοπλεγμένη από κάποιο μαγαζί σαν αυτό που πρότεινε ο φίλος Simplicius, διότι και θα επιλέξεις (με έναν έμπειρο και αξιόπιστο στο χώρο) το πλέγμα και τα κιλά που σου ταιριάζουν και το πλέγμα δεν θα έχει χάσει την τάση του μετά από πόσους μήνες που θα είναι πλεγμένη και θα σε περιμένει σε ένα ράφι.
Πίστεψε με κάνει διαφορά και αξίζει τα λίγα παραπάνω ευρώ.

koutoulas
28-06-13, 14:45
Εγώ έχω δυο παρατηρήσεις..

Νομίζω δεν αξίζει να ασχοληθείς με το ebay, διότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάρεις μαϊμού ρακέτα, εκτός κι αν πρόκειται για κάποιο Ευρωπαϊκό μαγαζί που είναι αξιόπιστο και έχει και αγορά μέσω ebay.

Και πάλι όμως, προτίμησε να την πάρεις φρεσκοπλεγμένη από κάποιο μαγαζί σαν αυτό που πρότεινε ο φίλος Simplicius, διότι και θα επιλέξεις (με έναν έμπειρο και αξιόπιστο στο χώρο) το πλέγμα και τα κιλά που σου ταιριάζουν και το πλέγμα δεν θα έχει χάσει την τάση του μετά από πόσους μήνες που θα είναι πλεγμένη και θα σε περιμένει σε ένα ράφι.
Πίστεψε με κάνει διαφορά και αξίζει τα λίγα παραπάνω ευρώ.

Οκ.. θα την πάρω απο μαγαζί. Η προπονήτρια μου(στο club) συνεργάζεται με την wilson και θα μου την παραγγείλει και σε χαμηλότερη τιμή..
Ευχαριστώ για την βοήθεια...