PDA

Επιστροφή στο Forum : Tennis elbow



gxaris9
17-06-13, 16:56
θεμα : Tennis elbow

Simplicius
18-06-13, 00:24
Φίλε - και συγγνώμη για το off topic - αλλά το tennis elbow μάλλον δεν το έπαθες από την ρακέτα.
Η συγκεκριμένη ρακέτα είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ κατάλληλης ρακέτας για όσους πάσχουν από Τennis Elbow.
Μήπως φταίει το πλέγμα σου και τα κιλά πλέξης;

Jorge
18-06-13, 14:40
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα φίλε γιατί είχα πάθει κι εγώ πρόσφατα tennis elbow ή επικονδυλίτιδα Ελληνιστί. Την έπαθα τέλος Μαρτίου και ακόμα έχω κάποιες ενοχλήσεις.
Και δεν ήταν από την ρακέτα. Ήταν κακή τεχνική και κυριώς επειδή δεν έκανα το follow through. Είναι ο κύριως λόγος που παθαίνεις tennis elbow.
Οπότε προσπάθησε να φτιάξεις την τεχνική σου, θα σε βοηθήσει και ο προπονητής σου. Κυριώς φτιάξε το follow through σου. Κι επίσης, πολύ σημαντικό, μην σφίγγεις την λαβή.
Τέλος μπορώ να σου πω πώς μετά το tennis elbow προτείνεται πιο βαριά ρακέτα.

Simplicius
18-06-13, 22:35
Χωρίς να είμαι κανένας μάντης, νομίζω ότι μπορώ να φανταστώ τι έπαθες.

Πιθανόν να αγόρασες έτοιμη πλεγμένη τη ρακέτα με το «εργοστασιακό» πλέγμα, το πολυεστερικό Head Sonic Pro 17, πλεγμένη στη μέση τάση (24 κιλά για τη συγκεκριμένη ρακέτα), όπου σε μια αρκετά πυκνή πλέξη όπως η 18x20 σε συνδυασμό με την 98άρα κεφαλή της RADICAL MP και την δεδομένη σκληρότητα των πολυεστερικών, δίνει ένα τεράστιο (για την τεχνική σου) stringbed stiffness (βλέπε DT Value) κοντά στο 40, ίσως και παραπάνω. Αυτό σημαίνει ότι η ρακέτα δεν θα είχε καμία δύναμη, που αντίστοιχα σημαίνει ότι προφανώς αναγκαζόσουν να κτυπάς συνέχεια τη μπάλα με όλο σου το μίσος (εδώ μπαίνει και η κακή τεχνική που λέει ο φίλος Jprge), για να περνάει αυτή ίσα-ίσα το φιλέ…

Εάν είναι έτσι όπως το σκέφτηκα, η λύση είναι απλή και φτηνή (20 ή και λιγότερα ευρώ). Αγοράζεις ένα μαλακό πλέγμα (πχ. ένα multi) και το πλέκεις σε λίγα κιλά (γύρω στα 19-20) ώστε να σου δώσει ένα αρχικό DT μεταξύ 32-34. Έτσι θα έχεις τη δύναμη που έλειπε από την ρακέτα σου (η οποία έτσι και αλλιώς έχει πολύ καλό κοντρόλ) και θα μπορείς να παίζεις πιο χαλαρά!

gxaris9
19-06-13, 11:56
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας!!!
Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρχάριος και δεν έχω ακόμα τη σωστή τεχνική γι αυτό σκεφτόμουν, πως το καλύτερο για να αποφύγω τον πόνο, είναι να παίζω με μια ρακέτα γύρω στα 275γρ με 100αρα ίσως κεφαλή, μέχρι τουλάχιστον να βετιώσω την τεχνική μου.Με την ρακέτα που αρχικά ξεκίνησα (η οποία ήταν κ της πλάκας θεωρητικά, αρχικής αξίας 80ε) 102αρα στα 285γρ δεν είχα τέτοια προβλήματα.
Θα δοκιμάσω να αλλάξω το πλέγμα, κ αν δω ότι δεν βοηθάει θα αλλάξω ρακέτα!
Συμφωνείτε όλοι με τη συμβουλές του Simplicius για το πλέγμα? Και ποίο πλέγμα προτείνετε?

Jorge
19-06-13, 13:43
Καταρχήν κατά την γνώμη μου να ξεκουράσεις το χέρι αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Εγώ ξαναμπήκα στα courts μετά από 2 μήνες σχεδόν.
Όταν έπαθα το tennis elbow είχα την ρακέτα Babolat Drive-Z Tour που ήταν στα 285gr άπλεχτη και το λάθος δεν ήταν η ρακέτα αλλά η λάθος τεχνική μου και το follow through που δεν έκανα. Στο μεσοδιάστημα που δεν έπαιζα την πούλησα και πήρα την Babolat Aero Pro Drive GT που είναι πιο βαριά, είναι στα 300gr άπλεχτη. Μπορώ να σου πω πως αν και πιο βαριά η καινούρια ρακέτα από τότε που άρχισα να κάνω ολοκληρωμένη την κίνηση, το follow through δηλαδή, πηγαίνω πολύ καλύτερα. Βέβαια πολύ σημαντικό είναι να δεις αν το χέρι σου αντέχει 300gr ρακέτα. Και αυτό θα στο δείξει το χέρι σου αν δεν σε πονάει κατά αιώρηση, πράγμα που θα το καταλάβεις αν σε πονάει ο πήχης, ο βραχίονας δηλαδή. Αν δεν σε πονάει τότε την αντέχει το χέρι σου την 300gr ρακέτα και μπορείς να παίξεις με πιο βαριά ρακέτα. Μπορείς ακόμα να δοκιμάσεις και κάποια στα ίδια γραμμάρια που έχεις τώρα και 100αρι κεφάλι. Καλό είναι να έχει 100αρι κεφάλι γιατί από εκεί και πέρα γίνονται κουραστικές οι ρακέτες. Αν θες κράτα αυτή με frame 102 αλλά θα δεις από μόνος σου πως πολύ σύντομα θα θες να την αλλάξεις γιατί θα σε κουράσει, όποτε όταν σε κουράσει την αλλάζεις.
Για το πλέγμα συμφωνώ με Simplicius. Άλλαξε το πλέγμα και βάλε ένα πιο μαλακό με τάση στα 20-22 κιλά, όχι παραπάνω. Είναι καλή τάση για αρχάριο. Στο επόμενο πλέγμα αν θες βάζεις πιο πολλά κιλά.
Μαλακό είναι αυτό: http://www.stringforum.net/strings.php?sdnr=1721&count=1
Ή αν θες πιο χοντρό για να σου κρατήσει πιο πολύ μαλακό είναι και αυτό: http://www.stringforum.net/strings.php?sdnr=1722&count=1
Αυτά τα δύο πολύκλωνα (multifilament) που σου ανέφερα παραπάνω είναι μαλακά, το ξέρω από την ρακέτα του αδερφού μου, απλά δεν κρατάνε πολύ καιρό όπως τα πολυεστερικά (polyester). Και το άλλο που μπορεί να μην σου αρέσει σε αυτά είναι πως μπορεί να χαλάνε τα ''κουτάκια'' μετά από κάποια χτυπήματα και πρέπει να τα φτιάχνεις με τα δάχτυλα. Τα πολυεστερικά επανέρχονται μόνα τους.
Κι αυτό είναι πολύ μαλακό και ίσως να βοηθήσει τον ταλαιπωρημένο αγκώνα σου όταν επιστρέψεις: http://www.stringforum.net/strings.php?sdnr=1804&count=1
Το έχω παίξει και αυτό. Είναι πολύ μαλακό αλλά και πολύ λεπτό και μπορεί να σου κοπεί μέσα σε 3-4 μήνες.
Εσύ αποφασίζεις. Ρώτα και τον stringer που θα πας να πλέξεις να σου πει και αυτός την γνώμη του.
Μπορείς να το ψάξεις και από μόνος σου σε αυτό το Database.
http://www.stringforum.net/stringdb.php
Είναι πολύ καλό και έχει βαθμολογίες επαγγελματιών και ερασιτεχνών παικτών.
Αυτά.
Καλή επιτυχία.

Jorge
19-06-13, 14:03
Επειδή τώρα έκατσα και παρατήρησα την ρακέτα σου, αρχικά δεν την είχα προσέξει καλά, κατά την γνώμη μου μην την πουλάς, κράτησέ την.
Η αλήθεια είναι πως έχει στενότερο κεφάλι από την 100αρα ρακέτα αλλά είναι λίγο μικρότερη. Είναι όμως καλή ρακέτα. Οπότε εγώ θα σου έλεγα να βάλεις ένα μαλακό πλέγμα και να την παίξεις για να την μάθεις. Θέλει και λίγο παίξιμο μια ρακέτα μέχρι να την συνηθίσεις. Πάντως σε κάθε περίπτωση εγώ θα σου έλεγα να πάρεις και την γνώμη του προπονητή σου. Τον τελευταίο λόγο βέβαια τον έχεις εσύ.
Και πάλι καλή επιτυχία.

gxaris9
19-06-13, 14:24
Μάλλον έχει γίνει κάποια παρεξήγηση.Ο προπονητής μου έδωσε τον ορισμό Tennis Elbow, αλλά από ότι καταλαβαίνω η επικονδυλίτιδα αφορά μόνο τον αγκώνα. http://www.clickatlife.gr/story.aspx?id=2144928
Ο δικός μου πόνος αφορά τον πήχη (δλδ ανάμεσα στον αγκώνα και τον καρπό), στο πάνω μέρος του. Το παθαίνω μετά από κάθε "αγώνα" και κρατάει περίπου 4-5 μέρες.
Κ κάποιοι φίλοι μου, πιο έμπειροι στο τεννις, μου πρότειναν να αλλάξω ρακέτα...Μου είπαν χαρακτηριστικά ότι η ρακέτα είναι πολύ καλή αλλά όχι για το δικό μου επίπεδο.
Επειδή, όπως φαίνεται δεν θα πουληθεί. Τι μου προτείνετε να κάνω?
Να συνεχίσω με αυτή κ άλλο πλέγμα ή να πάρω κάποια άλλη και αν ναι ποιά?
Σας ευχαριστώ πολύ. Είναι πολύτιμες οι συμβουλές σας!!!

Jorge
19-06-13, 15:21
Το λοιπόν συνάδελφε αυτό που περιγράφεις εσύ δεν είναι tennis elbow. Δεν ξέρω γιατί το ονόμασε tennis elbow ή επικονδυλίτιδα στα ελληνικά, είναι το ίδιο πράγμα ακριβώς, ο προπονητής σου. Άλλωστε elbow στα ελληνικά είναι ο αγκώνας και όχι ο βραχίονας. Τέλος πάντων...
Όπως σου έγραψα στο παραπάνω κουραστικό μου κείμενο όταν έχεις πόνο στον πήχη ή στον βραχίονα, όπως θες πες το, τότε η ρακέτα που έχεις είναι βαριά για σένα οπότε πρέπει να πας σε πιο ελαφριά πράγματι, ίσως κάπου στα 270-280gr άπλεχτη. Εκεί συμφωνούμε με τον προπονητή σου. Όμως αυτό δεν λέγεται tennis elbow ή επικονδυλίτιδα (ξαναλέω).
Tennis elbow είναι αυτό: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B4%CF%85%C E%BB%CE%AF%CF%84%CE%B9%CF%82_%CE%91%CE%B3%CE%BA%CF %8E%CE%BD%CE%BF%CF%82.
Βασικά η βικιπαιδέια λέει τα ίδια με το link που έχεις στην παραπάνω απάντησή σου. Αυτός είναι ο ορισμός του tennis elbow όμως, στο λέω γιατί το έχω πάθει, και όταν το πάθεις δεν μπορείς να πιάσεις ρακέτα κυριολεκτικά για ενάμιση με δύο μήνες. Όταν λέω να την πιάσεις κυριολεκτώ, εγώ δεν μπορούσα ούτε να την πιάσω στο χέρι μου.
Οπότε ευτυχώς συνάδελφε δεν έχεις tennis elbow όπως το περιγράφεις. Και λέω ευτυχώς γιατί το πέρασα πρόσφατα και με διάγνωση γιατρού κι ακόμα έχω κάποιες ενοχλήσεις και πίστεψέ με τον πρώτο μήνα ειδικά πονάει σε αρκετές κινήσεις του αγκώνα. Καλά δεν συζητάμε πως δεν μπορείς να σηκώνεις βάρη. Σε σένα η αιώρηση (swing) της ρακέτας κουράζει τον πήχη σου οπότε θες πιο ελαφριά ρακέτα. Αυτό μου έχουν πει εμένα και οι δυο προπονητές με τους οποίους έχω συνεργαστεί ως τώρα και θεωρώ πως έχουν δίκιο.
Τώρα γιατί ο προπονητής σου αυτό το λέει tennis elbow δεν ξέρω.

Simplicius
19-06-13, 17:50
Είτε έχεις tennis elbow, είτε απλά πονάει το χέρι σου μετά το παιχνίδι, το «φάρμακο» είναι το ίδιο… Οπότε στις ίδιες λύσεις θα καταφύγεις.

Μπορείς να διαβάσεις ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ (Racquet Choice and Effects on Tennis Elbow) (http://www.tennisexpress.com/racquet-choice-and-effects-on-tennis-elbow)που θα λύσει πολλές από τις απορίες σου για την επιλογή της κατάλληλης ρακέτας, εφόσον πονάς.

Όπως θα δεις, το μόνο «αρνητικό» στην σημερινή ρακέτα σου, όπως σου είπα και χθες, είναι η πυκνή της πλέξη, η οποία μπορεί να ξεπεραστεί με αρκετά πιο χαμηλή τάση στο πλέγμα. Τα 20-22 κιλά είναι πάρα πολλά κατά την γνώμη μου για τη συγκεκριμένη ρακέτα... Οποιαδήποτε ρακέτα 270 γραμ. είναι θάνατος για το χέρι - α) όλοι οι κραδασμοί του κτυπήματος πάνε στο χέρι - β) όλη η δύναμη πρέπει να μπαίνει από εσένα...

Τα πλέγματα που σου προτείνει ο Jorge είναι κατάλληλα, αλλά μπορείς να βρεις εξίσου καλά με τα μισά χρήματα απ’ όσα κοστίζουν τα συγκεκριμένα. Για την αντοχή μην πολυενδιαφέρεσαι καθώς πρέπει να αλλάζεις πλέγμα 2-3 φορές το χρόνο, ασχέτως εάν έχει κοπεί ή όχι.

Υστ.: Αλήθεια, δεν ανέφερες καθόλου με ποιο πλέγμα παίζεις τώρα, στα πόσα κιλά είναι πλεγμένο και πως σου φαίνεται η δύναμη της ρακέτας σου με αυτό. Με μια μέτρια δύναμη οι μπάλες πάνε μακριά άουτ, στο σωστό σημείο ή στο δίχτυ; Αναγκάζεσαι να κτυπάς σιγά ή δυνατά;

gxaris9
19-06-13, 18:51
Το πλέγμα είναι το εργοστασιακό, δεν γνωρίζω στα πόσα κιλά είναι πλεγμένο. Τα χτυπήματά μου με μέτρια δύναμη πάνε στο φιλέ και αν παίξω με περισσότερη δύναμη έχω τον πόνο στον πήχη, τον οποίο δεν καταλαβαίνω πάνω στο παιχνίδι αλλά μετά. Δεν είμαι αρκετά μυώδεις γενικά.
"Οποιαδήποτε ρακέτα 270 γραμ. είναι θάνατος για το χέρι" εννοείς ότι τα 270γρ είναι λίγα οπότε βάζεις περισσότερη δύναμη στο χέρι?
Με άλλο πλέγμα τι κιλά να ζητήσω? περίπου στα 18?
Σε ευχαριστώ για το άρθρο!

Simplicius
19-06-13, 23:09
Ζήτα 20 κιλά για πρώτη φορά (όπως σου είπε και ο Jorge) και δες πως θα παίζεις, ώστε να ξέρεις για την επόμενη.
Σκοπός είναι να έχεις ένα αρχικό stringbed DT γύρω στο 34.
Ζήτα να στο μετρήσουν μετά το πλέξιμο. Εάν πας σε ειδικό μαγαζί και όχι σε "πολυκατάστημα" ξέρουν.

Jorge
20-06-13, 00:09
Στην Αθήνα τα πιο γνωστά είναι (με δική μου σειρά προτίμησης)
1) www.thetennisshop.eu
2) www.tennisworld.gr
3) www.liontennismart.gr (2 καταστήματα σε Γλυφάδα και Νέα Σμύρνη)
4) www.masterplay.gr
5) Matchpoint Tennis στο Γαλάτσι (βρες το στο facebook δεν έχει site)
Και από επαρχία καλές τιμές έχει και το www.smashsport.gr στην Κέρκυρα.
Εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα πάντως τον Παχιάκο Tennis Land (το 1ο).
Όλα εκτός από ηλεκτρονικό έχουν και εμπορικό κατάστημα.
Συμφωνώ με Simplicius, μην πας σε πολυκατάστημα τύπου INTERSPORT. Και πιο ακριβά θα ψωνίσεις και δεν είναι γνώστες του αντικειμένου. Καθόλου όμως!

gxaris9
20-06-13, 10:00
Καλημέρα, σας ευχαριστώ πολύ!

Simplicius
21-06-13, 02:24
Πάντως Jorge ρακέτα με stiffness 70 (κατά άλλους 72) RDC δεν την λες και "φιλική" για το χέρι...
:(

Jorge
21-06-13, 18:22
Simplicius κάποιο λάθος κάνεις
Εδώ: http://www.tenniswarehouse-europe.com/descpageRCHEADH-HYIGRP.html
ή εδώ: (ελληνικά) http://www.thetennisshop.eu/category-359/category-365/head-youtek-ig-radical-mp.html?combination=1318_16755
με stiffness 62 από TennisWarehouse και στο site του Παχιάκου ελαστικότητα σκελετού ρακέτας 62 νομίζω πως είναι μια χαρά.
Όσο μικρότερο είναι το stiffness τόσο πιο ''μαλακή'' (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) είναι για τον παίχτη.
Βέβαια ο Παχιάκος έχει κάνει λάθος μετάφραση γιατί stiffness είναι η ακαμψία και όχι η ελαστικότητα.
Σε κάθε μετάφραση πάντως για εμάς τους ερασιτέχνες καλό είναι το stiffness να είναι μικρό. Και στην ρακέτα που μιλάμε είναι.
Μάλλον σε άλλη ρακέτα αναφέρεσαι.
:)

Jorge
21-06-13, 18:32
Αλλά και γενικά να μιλήσουμε για την σειρά YouTek Radical της HEAD έχουν χαμηλό stiffness. Είναι γύρω στο 62 με 63.
Οπότε πέραν του frame που θα διαλέξει κανείς για τους ερασιτέχνες αυτή η σειρά της HEAD θεωρώ πως είναι ΟΚ.
Αν και δεν είμαι HEAD-άκιας οφείλω να το ομολογήσω...

Simplicius
21-06-13, 20:38
Jorge, για τη δική σου ρακέτα λέω!
Την Aero Pro GT. Επειδή είπες πως έχεις tennis elbow...
Ναι ξέρω τι λες παραπάνω.
Τα έχω γράψει άλλωστε στο βιβλίο (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-Tennis-racquet-customization) μου!
Χαχαχα

Jorge
22-06-13, 00:17
Εγώ το tennis elbow δεν το έπαθα από την ρακέτα. Άλλωστε όταν το έπαθα είχα άλλη ρακέτα, την Babolat Drive-Z Tour. Το tennis elbow το έπαθα επειδή σαν αρχάριος στους πρώτους μήνες δεν έκανα follow through και έσφιγγα την λαβή της ρακέτας.
Μια ρακέτα 300gr (unstrung) και stiffness 69 (2013) και 70 (2012), γιατί έχω και τις 2 Babolat AeroPro Drive GT, ίδιες είναι άλλωστε στα χαρακτηριστικά, θεωρώ δεν είναι πολλά για έναν γυμνασμένο με ύψος 1,80m στα 80kgr.
Και η αλήθεια είναι πως από τότε που βελτίωσα την τεχνική μου βαίνω προς καλυτέρευση και όχι προς επιδείνωση της κατάστασης. Και αυτό χάρης βέβαια των πολύτιμων συμβουλών του προπονητή μου που με έμαθε να κάνω το follow through.

Simplicius
17-07-13, 00:27
Φίλε gxaris9, σχετικά με αυτό που ρώτησες μέσω PM, η ρακέτα σου έχει stiffness 62 RA, πολύ καλό κατά τη γνώμη μου.
Το frame stiffness δεν μπορεί να υπολογιστεί απλά, θέλει ειδικό μηχάνημα.
Για περισσότερες πληροφορίες διάβασε ΕΔΩ (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-Tennis-racquet-customization), στο κεφάλαιο Flexibility & Stiffness of frame (Ελαστικότητα & Ακαμψία του πλαισίου).

Stamos
22-07-13, 13:14
Nα περιγραψω τη δικη μου ιστορια και θα ηθελα πολύ τα σχολια σας…
Ξεκινησα πριν 1 χρονο το αθλημα (41 ετων) και διαπιστωνοντας ότι θελω να προχωρησω και να ανεβω επιπεδο αρχισα να μελετω και να παιζω με διαφορετικες ρακετες . Η γνωμη του προπονητη ηταν ότι, για να μην αγοραζεις ρακετες κάθε χρονο, να προσανατολιστεις σε μια “tweener” ρακετα που να μην είναι ουτε για αρχαριο αλλα ουτε και αγωνιστικη. Αυτό πολύ απλα σημαινει ρακετα head 100 in2 - 300 gr απλεκτη (unstrung) περιπου. Επειδη όμως τα αντιστοιχα μοντελα που υπαρχουν στην αγορα ανερχονταν στα 20 περιπου, δοκιμασα 15 demo ρακετες αλλα και φιλων, προκειμενου να καταληξω στην καλυτερη για μενα. Το αποτελεσμα ηταν να αγορασω την Head YOUTEK Graphene Instinct MP, η οποια είναι μια ρακετα με μοναδικη αισθηση και ανεση ( feel and comfort), control και φιλικη στο χερι, πλεγμένη με το «εργοστασιακό» πλέγμα, το πολυεστερικό Head Sonic Pro 17 (ταση 24 κιλά μαλλον).

Μετα από 2 μηνες και ενώ όλα πηγαιναν μια χαρα αρχισα να παιζω 5 φορες περιπου την εβδομαδα και καποιες φορες 3-4 ωρες την ημερα, με αποτελεσμα αρχικα να εχω ενοχληση στον ωμο όταν εκανα προπονηση μονο στο σερβις και εν συνεχεια θεμα με το βραχιονα (upper arm), ωσπου να καταλαβω πριν 1 μηνα ότι εχω προβλημα tennis elbow και να σταματησω. Να επισημανω ότι δεν εχω πόνο στον πήχη (forearm) ή στον βραχίονα πλεον, αλλα στο εξωτερικο μονο μερος του αγκωνα. Αν και προσπαθω να μην το κουραζω, (το ποντικι του υπολογιστη το πιανω πλεον με το αριστερο), η δακτυλογραφηση παραμενει ενοχλητικη! και στο σπιτι βαζω παγο κατά περιοδους, μη βρισκοντας καποιου αλλου ειδους λυση προς το παρον.

Επειδη θα θελα να ξεκινησω παλι από Σεπτεμβρη, το πρωτο πραγμα θα είναι η αλλαγη πλεγματος σε multifilament: Tecnifibre X-One Biphase ή Tecnifibre ΝRG ή Wilson ΝΧΤ ή Signum Pro Micronite. Δεν εχω αποφασισει ποιο και σε ποσα κιλα, αλλα δεν νομιζω ότι εχει τοσο μεγαλη σημασια.

Η ουσια του θεματος νομιζω ότι είναι το ποσες ωρες παιζεις καθημερινα, πως ξεκουραζεσαι και πως αντιμετωπιζεις το προβλημα αφου το παθεις. Φοβαμαι ότι 2 μηνες ξεκουρασης δεν αρκουν και δεν ξερω ποτε είναι η καταλληλη στιγμη να ξεκινησεις ξανα την προπονηση, αλλα και τι προγραμμα να ακολουθησεις για να μην το ξαναπαθεις.

Ενδιαφερομαι για την εμπειρια αυτων που αντιμετωπισαν το ιδιο προβλημα.

Nikos!
22-07-13, 13:45
Nα περιγραψω τη δικη μου ιστορια και θα ηθελα πολύ τα σχολια σας…
Ξεκινησα πριν 1 χρονο το αθλημα (41 ετων) και διαπιστωνοντας ότι θελω να προχωρησω και να ανεβω επιπεδο αρχισα να μελετω και να παιζω με διαφορετικες ρακετες . Η γνωμη του προπονητη ηταν ότι, για να μην αγοραζεις ρακετες κάθε χρονο, να προσανατολιστεις σε μια “tweener” ρακετα που να μην είναι ουτε για αρχαριο αλλα ουτε και αγωνιστικη. Αυτό πολύ απλα σημαινει ρακετα head 100 in2 - 300 gr απλεκτη (unstrung) περιπου. Επειδη όμως τα αντιστοιχα μοντελα που υπαρχουν στην αγορα ανερχονταν στα 20 περιπου, δοκιμασα 15 demo ρακετες αλλα και φιλων, προκειμενου να καταληξω στην καλυτερη για μενα. Το αποτελεσμα ηταν να αγορασω την Head YOUTEK Graphene Instinct MP, η οποια είναι μια ρακετα με μοναδικη αισθηση και ανεση ( feel and comfort), control και φιλικη στο χερι, πλεγμένη με το «εργοστασιακό» πλέγμα, το πολυεστερικό Head Sonic Pro 17 (ταση 24 κιλά μαλλον).

Μετα από 2 μηνες και ενώ όλα πηγαιναν μια χαρα αρχισα να παιζω 5 φορες περιπου την εβδομαδα και καποιες φορες 3-4 ωρες την ημερα, με αποτελεσμα αρχικα να εχω ενοχληση στον ωμο όταν εκανα προπονηση μονο στο σερβις και εν συνεχεια θεμα με το βραχιονα (upper arm), ωσπου να καταλαβω πριν 1 μηνα ότι εχω προβλημα tennis elbow και να σταματησω. Να επισημανω ότι δεν εχω πόνο στον πήχη (forearm) ή στον βραχίονα πλεον, αλλα στο εξωτερικο μονο μερος του αγκωνα. Αν και προσπαθω να μην το κουραζω, (το ποντικι του υπολογιστη το πιανω πλεον με το αριστερο), η δακτυλογραφηση παραμενει ενοχλητικη! και στο σπιτι βαζω παγο κατά περιοδους, μη βρισκοντας καποιου αλλου ειδους λυση προς το παρον.

Επειδη θα θελα να ξεκινησω παλι από Σεπτεμβρη, το πρωτο πραγμα θα είναι η αλλαγη πλεγματος σε multifilament: Tecnifibre X-One Biphase ή Tecnifibre ΝRG ή Wilson ΝΧΤ ή Signum Pro Micronite. Δεν εχω αποφασισει ποιο και σε ποσα κιλα, αλλα δεν νομιζω ότι εχει τοσο μεγαλη σημασια.

Η ουσια του θεματος νομιζω ότι είναι το ποσες ωρες παιζεις καθημερινα, πως ξεκουραζεσαι και πως αντιμετωπιζεις το προβλημα αφου το παθεις. Φοβαμαι ότι 2 μηνες ξεκουρασης δεν αρκουν και δεν ξερω ποτε είναι η καταλληλη στιγμη να ξεκινησεις ξανα την προπονηση, αλλα και τι προγραμμα να ακολουθησεις για να μην το ξαναπαθεις.

Ενδιαφερομαι για την εμπειρια αυτων που αντιμετωπισαν το ιδιο προβλημα.

Σε παρακολουθώ με προσοχή, γιατί είναι σαν να έγραψα και γω την περιπτωση μου...41, με ένα χρόνο και με babolat aero pro 300gr unstrung...με πόνο στον ώμο και εσχάτως στον καρπό..

dimitriseas
22-07-13, 14:10
Καλησπερα κι απο μενα. Ηθελα να πω και γω τη αποψη μου. Βλεπω παρα πολλους σε λιγο χρονικο διαστημα να κανουμε υπερπροσπαθειες να γινουμε σε ενα χρονο nadal θετουμε τον οργανισμο μας σε απιστευτες δοκιμασιες. Διαβαζοντας και το post του stamos θελω να επισημανω οτι ειναι οτι χειροτερο να παιζεις 3και4 φορες τεννις την ιδια μερα. Αυτο το ζεσταμα-ξεκουραση-ζεσταμα-ξεκουραση ειναι οδυνηρο. Αρα τις πιο πολλες φορες δε μας φταινε οι ρακετες . Επισης βλεπω πολλους φιλους του αθληματος χωρις ζεσταμα να μπαινουν στο γηπεδο και να κοπανανε σερβις με ολη τη δυναμη. Επειδη και γω ως αρχαριος την πατησα πολλες φορες μεγαλη προσοχη παιδια. Προσεχουμε για να εχουμε. Ευχαριστω

Stamos
22-07-13, 14:20
@ Nikos!
.... Το να εχεις ενοχλησεις στον ωμο ειναι πολυ φυσικο οταν κανεις μονο σερβις και ειδικα οταν δεν εχεις κανει καλο ζεσταμα και αλλες διατατικες ασκησεις!
....το να εχεις πονο στο καρπο ισως θεμα τεχνικης στο forehand..
...Δεν εχεις ομως tennis elbow...!!!

@ dimitriseas
:) :) :) Δεν εγραψα οτι παιζω 3-4 φορες τεννις την ιδια μερα ..!!! αλλα 5 φορες περιπου την εβδομαδα ....και καποιες φορες...!! 3-4 ωρες την ημερα... (συνεχομενες εννοειται)

dimitriseas
22-07-13, 14:56
@ Nikos!
.... Το να εχεις ενοχλησεις στον ωμο ειναι πολυ φυσικο οταν κανεις μονο σερβις και ειδικα οταν δεν εχεις κανει καλο ζεσταμα και αλλες διατατικες ασκησεις!
....το να εχεις πονο στο καρπο ισως θεμα τεχνικης στο forehand..
...Δεν εχεις ομως tennis elbow...!!!

@ dimitriseas
:) :) :) Δεν εγραψα οτι παιζω 3-4 φορες τεννις την ιδια μερα ..!!! αλλα 5 φορες περιπου την εβδομαδα ....και καποιες φορες...!! 3-4 ωρες την ημερα... (συνεχομενες εννοειται)


εχεις δικαιο τωρα το ειδα sorry

Jorge
22-07-13, 16:01
Η αλήθεια είναι πως στις ηλικίες μας, κι εγώ μεγάλος ξεκίνησα στα 35 μου και παίζω ένα χρόνο τώρα, δεν πρέπει να παίζουμε πολλές ώρες ούτε πολλές μέρες την βδομάδα. Πολύ περισσότερο δε αν δεν έχουμε και τόσο γυμνασμένο και αθλητικό σώμα. Ο προπονητής μου μου προτείνει ένα πρόγραμμα, αν μπορούμε να το πούμε έτσι, που περιλαμβάνει 2-3 φορές την βδομάδα ωριαία προπόνηση και αν θές κανένα Σαββατοκύριακο 2 ωρίτσες παιχνίδι. Όταν ξεκινάμε τόσο μεγάλοι η αλήθεια είναι πως επειδή το τένις είναι πολύ τεχνικό άθλημα δεν αντέχει το σώμα μας για περισσότερες ώρες. Αυτό μου προτείνει και θεωρώ πως είναι ένα καλό πρόγραμμα για εμάς τους +35.
Από εκεί και πέρα όσον αφορά το παιχνίδι πρέπει να ακούμε αυτά που μας λέει ο προπονητής μας και να μην κάνουμε του κεφαλιού μας. Τι εννοώ. Στο τμήμα που είμαι εγώ είναι ένας ο οποίος δεν είναι τεχνικός (δεν το έχει και πολύ) και θέλει να παίζει backhand με το ένα χέρι χωρίς να του το έχει δείξει καν ο Coach. Ο οποίος Coach μας λέει πως πρώτα πρέπει να μάθουμε το backhand με τα δύο χέρια και μετά να πάει κάποιος στο one handed backhand. Ε λοιπόν αυτός δεν παίζει καν καλά το two handend backhand και θέλει να παίζει one handed backhand. Επίσης έχω δει σε άλλα τμήματα παίχτη να κουνάει μόνο τον καρπό στο χτύπημα και να μην κάνει καθόλου follow through. Κάτι τέτοια λοιπόν εννοώ να μην κάνουμε του κεφαλιού μας. Πολλές φορές μας φαίνονται δύσκολα ή μπορεί και περιέργα κάποια πράγματα που μας δείχνει ο προπονητής όμως πρέπει να τα ακολουθούμε. Γιατί αυτή είναι η δουλειά του, πήγε σε μια σχολή προπονητικής και ξέρει περισσότερα από εμάς.
Τώρα για τις ρακέτες πολύ σημαντικό είναι να μην σφίγγεις την λαβή της ρακέτας λες και θες να την πνίξεις (εγώ αυτό το λάθος έκανα αρχικά). Και φυσικά να έχεις μια σωστή λαβή, όποια εσύ επιλέξεις, condinental, semi-western κλπ. Στην ανάγκη ζητάς από τον προπονητή σου να σου ξαναδείξει τις λαβές αν κάνεις κάτι λάθος. Έχω δει άνθρωπο σε Tennis Marathon να κρατά την ρακέτα από τον λαιμό! Απίστευτο αλλά το έχω δει! Φυσικά αυτός δεν έπαιζα τένις! Ξυλορακέτα παραλίας ίσως, αλλά τένις όχι!
Όσον αφορά το βάρος της ρακέτας το τι ταιριάζει σε σένα το καταλαβαίνεις από την αιώρηση (swing). Υπάρχουν συνάδελφοι που όταν παίζουν με ρακέτα κοντά στα 300 γραμμάρια (άπλεχτη) δεν την αντέχει ο πήχης οπότε πρέπει να κατέβουν λίγο στα γραμμάρια. Πρέπει να επιλέξουν άλλη ρακέτα πιο ελαφριά.
Συμφωνώ απόλυτα με τον dimitriseas όσον αφορά το σταμάτα-ξεκίνα την ίδια μέρα μπορεί και ώρα στο παιχνίδι. Αν δείτε ακόμα οι επαγγελματίες το απεύχονται γιατί ενώ έχει ζεσταθεί το χέρι ξαφνικά κρυώνει και άντε ξανά μανά.
Εδώ να σημειώσουμε πως αν είναι κρυός ο καιρός όπως τον Χειμώνα τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Για να ζεσταθεί το χέρι χρείαζεται πολύ περισσότερη ώρα. Για αυτό άλλωστε άμα δούμε και το πρόγραμμμα των αγώνων των επαγγελματίων παιχτών θα δούμε πως το καλεντάρι ακολουθεί τον καιρό. Ξεκινάνε από Αυστραλιά στην αρχή της χρονιάς και συνεχίζουν όλο το χρόνο σε καλές θερμοκρασίες, ανοιξιάτικες και καλοκαιρινές θερμοκρασίες. Και αυτό γιατί ειδικά τους χειμερινούς και τους κρύους μήνες το σταμάτα-ξεκίνα είναι ό,τι χειρότερο για το χέρι!
Συνάδελφοι αυτές είναι κάποιες εμπειρίες μου και συμβουλές που μου έχουν πει και τις καταθέτω.

Simplicius
22-07-13, 18:42
Φίλε Stamos (& Nikos),

- Το να παίζει ένας αρχάριος 5 φορές την εβδομάδα και μάλιστα επί 4 ώρες σερί, είναι σίγουρα καταστροφικό, καθώς δε δίνει χρόνο στους ιδιαίτερα επιβαρημένους μύες του (λόγω μέτριας τεχνικής) να ξεκουραστούν και να «αναρρώσουν»…

- Επίσης, το να ξεκινάει να παίζει δυνατά (από την baseline, σερβίς, κλπ.) χωρίς ζέσταμα (σ.σ. αναφέρομαι στην περίπτωση του φίλου dimitriseas) είναι επίσης καταστροφικό.

- Αλλά, κατά τη γνώμη μου, το No1 καταστροφικό είναι το να παίζει κάποιος τένις (σε οποιοδήποτε επίπεδο εμπειρίας) με ρακέτα που έχει frame stiffness μεγαλύτερο του RA 65. Εάν υπήρχε κάποια «εταιρία προστασίας τενιστών» αυτές οι ρακέτες θα έπρεπε να έχουν απαγορευτεί προ πολλού! Εξηγώ παρακάτω το γιατί αναλυτικά.

Λες ότι:


Το αποτελεσμα ηταν να αγορασω την Head YOUTEK Graphene Instinct MP, η οποια είναι μια ρακετα με μοναδικη αισθηση και ανεση ( feel and comfort), control και φιλικη στο χερι, πλεγμένη με το «εργοστασιακό» πλέγμα, το πολυεστερικό Head Sonic Pro 17 (ταση 24 κιλά μαλλον).

και διαβάζοντας το παραπάνω, έχω την εντύπωση ότι έχεις επηρεαστεί αρκετά από το marketing, καθώς τα τεχνικά χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης ρακέτας (stiffness RA 70 με beam width 23/25/21 mm) συνομολογούν ακριβώς για το αντίθετο της άνεσης και φιλικότητας στο χέρι.

Το λέω γιατί ήμουν και εγώ «ευτυχής» κάτοχος της Head YOUTEK IG Instinct MP με stiffness RA 69, (σ.σ. η δική σου, η Graphene έχει μάλιστα RA 70, όπως «κατά σύμπτωση» και η Aero Pro του Νίκου…) και θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ήταν μια εντυπωσιακή ρακέτα (σ.σ. με την οποία έπαιξα ίσως το καλύτερο τένις που έχω παίξει ως σήμερα), ταχύτατη, δυνατή και με απίστευτο κοντρόλ. Όμως τη δεύτερη κιόλας φορά έπαθα ακριβώς αυτό που περιγράφεις, δε μπορούσα να κουνήσω το χέρι μου για ένα μήνα. Οπότε μπροστά στο δίλημμα, απόδοση στο παιχνίδι ή υγεία, προσωπικά προτίμησα το δεύτερο και δεν την χρησιμοποίησα ποτέ ξανά… Η αλήθεια είναι ότι από την αρχή την αγόρασα με μεγάλο δισταγμό, καθώς, όπως είπα, θεωρώ αυτονόητο ( ;;; ) ότι frame stiffness 69-70 και «άνεση / φιλικότητα στο χέρι» είναι πράγματα αντιστρόφως ανάλογα! Απλά δε φανταζόμουν το μέγεθος της ζημιάς που μπορούν να προξενήσουν και μάλιστα σε τόσο σύντομο διάστημα.

Και σκέψου ότι η δική μου, η IG, ήταν «εργοστασιακά» πλεγμένη με multi πλέγμα, δηλ. σαν αυτό που θεωρείς ως λύση στο πρόβλημα του τραυματισμού, το πολύ πιο μαλακό Head PWR Fusion… Φυσικά ήταν πλεγμένη στα γνωστά «άπειρα» 24-25 εργοστασιακά κιλά (πόσο μάλλον για ένα poly πλέγμα όπως το Sonic Pro) – κάτι που μάλλον δε λαμβάνεις ιδιαίτερα υπόψη σου εφόσον λες…


Δεν εχω αποφασισει ποιο και σε ποσα κιλα, αλλα δεν νομιζω ότι εχει τοσο μεγαλη σημασια.

Ρακέτες σαν αυτές τις δύο που αναφέρετε, αλλά και άλλες παρόμοιες, με τεράστια fame stiffness RA 70+, έχουν μεγάλη εμπορική επιτυχία γιατί όντως «βελτιώνουν» το παιχνίδι και το επίπεδο ενός παίκτη άμεσα! Με δύναμη, φάλτσο και κοντρόλ. Και δυστυχώς τα προβλήματα τραυματισμών που συχνά προκύπτουν, δεν ταυτίζονται τις περισσότερες φορές με τα τεχνικά χαρακτηριστικά της ρακέτας (αλλά και τα σκληρά πλέγματα), αλλά με άλλους, δευτερεύοντες παράγοντες (κακή τεχνική, μέγεθος λαβής, κλπ.). Εάν όμως διαβάσετε έρευνες, θα δείτε ότι η έξαρση του tennis elbow την τελευταία δεκαετία, σχετίζεται άμεσα με την εμφάνιση στην αγορά, αυτού του είδους των (tweener) ρακετών, καθώς όλοι οι έντονοι κραδασμοί, λόγω της σκληρότητας, μεταφέρονται στο χέρι του παίκτη. Εάν μάλιστα αυτός είναι αρχάριος και χτυπά πολλές φορές την μπάλα εκτός κέντρου (δηλ. εκτός sweet spot) τα πράγματα γίνονται πολύ χειρότερα.

Επίσης, είναι γνωστό ότι η δύναμη με την οποία φεύγει η μπάλα από την ρακέτα (εκτός από την ταχύτητα της αιώρησής μας που την θεωρούμε σταθερή) βασίζεται σε δύο στοιχεία. α) αναλογικά στην ακαμψία του πλαισίου (frame stiffness), δηλ. μεγαλύτερη ακαμψία πλαισίου παράγει περισσότερη δύναμη και β) αντιστρόφως αναλογικά στην σκληρότητα της επιφάνειας των χορδών (string-bed stiffness) δηλ. μεγαλύτερη ελαστικότητα των χορδών παράγει περισσότερη δύναμη.

Οπότε, οι συγκεκριμένες ρακέτες έχουν μάλιστα και ένα δεύτερο, το ίδιο επικίνδυνο, κακό! Καθώς εάν συνδυάσουν και τα δύο παραπάνω στοιχεία (μεγάλη ακαμψία πλαισίου και χαμηλή σκληρότητα χορδών) θα εκτοξεύουν τις μπάλες εκτός γηπέδου ακόμα και με την πιο «αδύναμη» επαφή, αναγκάζουν τους παίκτες που τις χρησιμοποιούν να πλέκουν τις ρακέτες τους σε υψηλή τάση (23 κιλά +), έτσι ώστε η δύναμη να μειωθεί ξανά και η μπάλα να μένει μέσα…
Με δεδομένη όμως τη χαμηλή ελαστικότητα των περισσότερων (όχι όλων!) πολυεστερικών χορδών, αυτός είναι ένας επίσης βασικός λόγος ώστε να έχουμε κάποιον τραυματισμό στο χέρι.

Έχουμε φτάσει στο σημείο να βλέπουμε στα «γήπεδα της γειτονιάς» πιο γρήγορο και δυνατό παιχνίδι από εκείνο που παίζεται από τους επαγγελματίες στον τελικό του US Open!

Όμως οι επαγγελματίες παίζουν με custom πλαίσια, απλά «βαμμένα» στα χρώματα της ρακέτας που αγοράζουμε εμείς από ένα κατάστημα. Και εάν ανατρέξετε στις τάσεις πλέξης με τις οποίες παίζουν θα δείτε ότι αυτές γίνονται ολοένα και πιο χαμηλές (40-50 lbs), προφανώς αντίστοιχα και τα πλαίσια πιο μαλακά…

Ακολουθούν δηλαδή τον πιο ασφαλή δρόμο για να πετύχουν το ίδιο αποτέλεσμα, του γρήγορου και δυνατού παιχνιδιού. Αντί του επικίνδυνου «σκληρό πλαίσιο και μεγάλη τάση στις χορδές», το ασφαλές «μαλακότερο πλαίσιο και χαμηλότερη τάση στις χορδές». Αυτό έχει σίγουρα μια μικρή «θυσία» στο «απόλυτο» κοντρόλ – αλλά όπως πάλι μπορείτε να παρατηρήσετε στις επιλογές τους, το ισοσταθμίζουν με το πυκνότερο pattern 18x19 το οποίο πλέον όλο και περισσότεροι επαγγελματίες χρησιμοποιούν… Και βέβαια πλέκουν τις ρακέτες τους τακτικά.

Διαφορετικά, εάν συνδυάσεις σκληρά πλαίσια , με μαλακό multi για άνεση και πλέξιμο μια φορά το χρόνο, θα φτάσεις σε αυτό:


Έχω δει άνθρωπο σε Tennis Marathon να κρατά την ρακέτα από τον λαιμό!

δηλαδή μια προσπάθεια να «μικρύνει» αυτοσχέδια το swingweight για να μαζέψει κάπως τη δύναμη και να μην φύγει η μπάλα εκτός tennis club! Χαχαχαχαχα

Για την επιλογή μιας ρακέτας, ιδιαίτερα εφόσον παίζεις ήδη ένα χρόνο και ξέρεις πλέον πιο είναι το στυλ του παιχνιδιού σου, πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να εστιάσεις στα τεχνικά χαρακτηριστικά που ευνοούν το παιχνίδι σου (μέγεθος κεφαλής, string bed pattern, στατικό βάρος, ισορροπία, swing weight, twist weight, frame stiffness) ΧΩΡΙΣ όμως αυτά να σου προκαλούν τραυματισμούς, να επιλέξεις μια ρακέτα που τα πληροί και μετά να «προσαρμοστείς» σε αυτή.

To Racquet Finder (http://www.racquetfinder.com) είναι ένα βολικό εργαλείο για να το κάνεις αυτό.

Πάντως η ιδέα για να προστατευτείς, με μια φράση, είναι «μαλακότερο πλαίσιο και χαμηλότερη τάση στις χορδές»!

Εάν η ορολογία των χαρακτηριστικών της ρακέτας δεν σου είναι γνωστή, δες ΕΔΩ (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-Tennis-racquet-customization).

Sorry εάν κάποια από τα παραπάνω ακούγονται κάπως σαν να τα «χώνω», αλλά υπάρχουν κάποιες αλήθειες που κανένας έμπορος ή «ειδικός» δεν έχει διάθεση να αναφέρει – και είναι κατανοητό το γιατί. Σκέψου να είχες εσύ «αναγκαστικά» κάθε χρόνο (έτσι ώστε να γίνεις μέρος του επίσημου δικτύου) κρεμασμένες 30-40 τέτοιες ρακέτες στο μαγαζί σου, για τις οποίες θα είχες δώσει 5.000+ ευρώ. Θα έλεγες σε όποιον έμπαινε να τις αγοράσει, «άστες αυτές ρε φίλε, θα σπάσεις τα χέρια σου»; Και βέβαια το πρόβλημα δε ξεκινάει από αυτούς αλλά από των «κεντρικό» σχεδιασμό των εταιριών, όπου για να πετύχουν πωλήσεις σχεδιάζουν «υψηλής απόδοσης» προϊόντα, τα οποία όμως σε βάθος χρόνου αποδεικνύονται «προβληματικά»…

Υστ.: Μάλλον ο admin θα πρέπει να μεταφέρει την αρχική ερώτηση του Stamos και τις υπόλοιπες απαντήσεις σε νέο θέμα. Είναι κρίμα να χαθεί η συζήτηση αυτή μέσα σε μια αγγελία πώλησης…

Stamos
22-07-13, 22:04
Αγαπητε Simplicius,
Δεν ειμαι ειδικος για να κρινει πραγματι τι φταιει και τι οχι
Με βαση τα χαρακτηριστικα ρακετων που ηθελα να αγορασω (295 -310 gr unstrung) προκυπτει ο Πινακας ο οποιος εχει ταξινομηθει με βαση το Flex (RDC).


MFG

Racquet
Head




Size
Weight
Flex


(in2)

(RDC)


Prince
EXO3 Tour 100 (18x20) (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
324
55


Prince
EXO3 Tour 100 (16x18) (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
321
56


Head
MicroGEL Radical MP (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
98
309
57


Head
YOUTEK IG Speed 300 (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
310
58


Gamma
RZR 98 (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
98
316
60


Dunlop
Aerogel 4D 300 (3Hundred) (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
98
307
61


Head
YOUTEK Radical MP (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
98
316
61


Prince
EXO3 Rebel 98 (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
98
315
61


Head
YOUTEK IG Radical Pro (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
98
324
64


Head
YOUTEK IG Radical MP (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
98
321
64


Volkl
Organix 10 (295g) (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
98
319
64


Babolat
Pure Storm GT 2011 (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
98
312
65


Prince
O3 White (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
320
65


ProKennex
Kinetic Pro 5G (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
312
65


Head
YOUTEK Graphene Speed MP (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
311
66


Head
YOUTEK IG Prestige S (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
98
319
66


Head
YOUTEK IG Speed 18x20 (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
325
66


Wilson
BLX Blade 98 (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
98
319
66


Dunlop
Biomimetic M 3.0 (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
98
317
67


Prince
EXO3 Warrior 100 (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
317
67


Prince
EXO3 White (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
306
67


Wilson
BLX Pro Open (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
316
67


Yonex
V Core 98 D (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
98
325
67


Babolat
Pure Storm GT 2009 (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
98
315
68


Volkl
Organix V1 Pro Midplus (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
99.5
314
68


Volkl
Organix 9 (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
98
321
68


Babolat
AeroPro Drive GT 2013 (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
316
69


Head
YOUTEK IG Extreme MP 2.0 (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
324
69


Wilson
Steam 99S (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
99
321
69


Yonex
VCORE Xi 98 (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
98
324
69


Babolat
AeroPro Drive GT (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
310
70


Babolat
AeroPro Drive GT Plus (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
316
70


Head
YOUTEK Graphene Instinct MP (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
311
70


Wilson
Steam 99 (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
99
320
70


Yonex
E-Zone Xi (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
320
70


Babolat
Aero Storm GT (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
98
320
71


Head
YOUTEK IG Instinct (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
319
71


Mantis
300 (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
313
71


Yonex
VCORE Xi 100 (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
314
71


Babolat
AeroPro Drive GT Plus / 2013 (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
321
72


Babolat
Pure Drive Plus (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
317
72


Babolat
Pure Drive GT (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
316
72


Dunlop
Biomimetic F5.0 Tour (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
318
72


Dunlop
Biomimetic 500 Tour (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
314
72


Wilson
BLX Pro Open (2012) (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
313
72


Yonex
V Core 100 S (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
314
72


Babolat
Pure Drive (2012) (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
314
73


Babolat
Pure Drive GT Plus (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
324
73


Wilson
BLX Juice 100 (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
320
73


Head
YOUTEK IG Extreme MP (http://twu.tennis-warehouse.com/cgi-bin/racquetspecs2.cgi##)
100
315
76




Η πρωτη ρακετα Prince EXO3 Tour 100 εχει πραγματι απιστευτα κολακευτικα σχόλια για το tennis elbow >> http://www.tennis-warehouse.com/feedback-PEX03T.html
H Head YouTek Graphene Instinct MP >> http://www.tennis-warehouse.com/feedback-HGIMP.html

Δε θελω να μπουμε σε συζητηση ποια ειναι καλυτερη ρακετα και ισως πραγματι να υπαρχει θεμα με το Stiffness, αλλα ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ να πιστεψω οτι τα παραπανω μοντελα με RDC>65 (με τα οποια παιζει σιγουρα πολυς κόσμος!!) ειναι καταστροφικα για το χερι μια και φιλοι και συναθλητες που παιζουν με τετοια μοντελα θα πρεπει να παρουσιασουν προβλημα καποια στιγμη!

Αναφερω λοιπον οτι σκεφτομαι αρχικα μια αλλαγη στο πλεγμα σε multifilament στα 24 kg? (δεν ξερω ποσh διαφορα εχει απο τα 22 στα 24 kg, γιατι δεν εχω κανει ποτε τετοιους πειραματσμους) σαν μια πρωτη λυση στο θεμα που με απασχολει.
Εν συνεχεια ισως καταφυγω σε αλλαγη ρακετας με πρωτη και καλυτερη την Prince EXO3 Tour

Για να φτασω ομως μεχρι εκει πρεπει να φτιαξω πρωτα το χερι μου ..κανεις δε μου περιεγραψε τι θεραπευτικη αγωγη ακολουθησε ΑΦΟΤΟΥ διαπιστωσε το προβλημα tennis elbow και πως επανηλθε στις προπονησεις (δεν εχω παει ακομα σε γιατρο γιατι ηλπιζα να το αντιμετωπισω μονος μου.. :) :)
Σας ακουω με ενδιαφερον !

thesokin
22-07-13, 22:45
Για να φτασω ομως μεχρι εκει πρεπει να φτιαξω πρωτα το χερι μου ..κανεις δε μου περιεγραψε τι θεραπευτικη αγωγη ακολουθησε ΑΦΟΤΟΥ διαπιστωσε το προβλημα tennis elbow και πως επανηλθε στις προπονησεις (δεν εχω παει ακομα σε γιατρο γιατι ηλπιζα να το αντιμετωπισω μονος μου.. :) :)
Σας ακουω με ενδιαφερον !

Συνηθως ακολουθειται μια φαρμακευτικη αγωγη με αντιφλεγμονωδη, ξεκουραση, φυσιοθεραπεια και ενδυναμωση.
Προσωπικα όταν αντιμετωπισα το προβλημα πριν χρονια επειδη απαγορευοταν να παρω αντοφλεγμονωδη λογω αλλου προβληματος που αντιμετωπιζα, εκανα μονο φυσιοθεραπειες, αποχη μερικους μηνες και αρκετη ενδυναμωση με λαστιχο, βαρη κτλ.
Όταν επανηλθα άλλαξα ρακετα (πηρα βαρυτερη), βελτιωσα την τεχνικη μου, και συνεχιζω προληπτικα να κανω ασκησεις.
Σημαντικο, να κανεις παντα ζεσταμα και να βαζεις παγο μετα την ασκηση.

Stamos
22-07-13, 23:08
Θα μπορουσες να αναφερεις με ποια ρακετα επαιζες πριν... και ποια μετα?
Πoυ εντοπιζεις εσυ το δικο σου προβλημα tennis elbow? ( ρακετα - πλεγμα - κακη τεχνικη)
πηγες σε ορθοπαιδικο που σου προτεινε φυσιοθεραπειες και για ποσο χρονικο διαστημα? Ειδες πραγματι αποτελεσματα ?
...ο παγος τελικα ειναι τοσο αποτελεσματικος? :)

Simplicius
22-07-13, 23:47
Stamos, και γω δεν είμαι «ειδικός», παθών είμαι σαν και σένα, που ίσως το έψαξε λίγο παραπάνω… Πχ. εάν πάρεις έναν σιδερένιο και μετά έναν πλαστικό σωλήνα και χτυπήσεις έναν τοίχο σε ποιο κτύπημα θα πονέσει περισσότερο το χέρι σου; Απλό πείραμα που μπορεί να το κάνει ο καθένας σπίτι του και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.

Όντως «η καλύτερη ρακέτα», όπως το εννοείς, δυστυχώς δεν υπάρχει. Όπως έγραψα και αλλού εδώ, επιλέγοντας μια συγκεκριμένη ρακέτα (και τεχνικά χαρακτηριστικά) κάτι χάνεις και κάτι άλλο κερδίζεις. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, από αυτά που μας περιέγραψες (αλλά και βίωσα και προσωπικά) κερδίζεις σε απόδοση στο παιχνίδι και χάνεις σε σωματική ακεραιότητα. Αυτό μόνο είπα. Το εάν κάποιος θεωρεί καλύτερη ρακέτα εκείνη με την οποία κερδίζει περισσότερους πόντους ή εκείνη με την οποία έχει λιγότερους τραυματισμούς, είναι συμπέρασμα καθαρά υποκειμενικό.

Για το πλέγμα, ένα multi σίγουρα θα σε βοηθήσει, αλλά πιθανότατα θα χαλάσει το παιχνίδι σου, ειδικά εάν παίζεις με αρκετά φάλτσα. Ένα μαλακότερο poly σε λιγότερα κιλά (πχ. 21-20) θα σου έδινε το ίδιο αποτέλεσμα, καθώς αυτό που πρέπει να σε ενδιαφέρει είναι το DT value του string-bed. Δες ΕΔΩ (http://img6.imageshack.us/img6/9120/routemapmankl.jpg) έναν πίνακα με το προτεινόμενο για τραυματισμούς (DT 34 ή και λίγο χαμηλότερο ακόμη καλύτερα).

Και οι δύο εκδόσεις της Prince EXO3 Tour κατά άλλους (πχ. Tennis Warehouse που στα γνωστά μοντέλα κάνει πολλαπλές διασταυρωμένες μετρήσεις) έχουν stiffness RA 52. Θα σου πρότεινα (το έχω πάθει και αυτό και εγώ!) να μην ακολουθήσεις τον δρόμο των άκρων (από το 70 στο 52), αλλά εκείνον της «χρυσής μετριότητας» (πχ. RA 60-63)!! Πχ. εάν ενδιαφέρεσαι για Prince EXO3, γιατί δεν κοιτάς και τη σειρά Rebel με ένα ενδιάμεσο stiffness ΡΑ 58; Επιλέγοντας το άλλο άκρο, του χαμηλότατου stiffness, μπορεί να μην έχεις την επίπονη μεταφορά κραδασμών στο χέρι, αλλά λόγω της ελάχιστης δύναμης που προσφέρει από μόνη της η ρακέτα, αναγκάζεσαι να κτυπάς συνέχεια με όλη σου τη δύναμη, κάτι που επίσης είναι επίπονο και επικίνδυνο για τραυματισμούς.

Τέλος, δυστυχώς απ΄ όσο γνωρίζω, το tennis elbow δεν θεραπεύεται.
Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να κατασταλούν οι επιπτώσεις του, με καταρχήν ξεκούραση, παυσίπονα, κάποια - ειδική για αυτό - συσκευή μασάζ και κάποιες ασκήσεις που θα μπορείς να βρεις σε video εάν κάνεις σχετική αναζήτηση και οι οποίες πρέπει να γίνονται μόνο όταν το πρόβλημα είναι πια σε ύφεση, δηλ. όταν θα νιώθεις πλέον «καλά».

Εύχομαι ολόψυχα καλή ανάρρωση και καλή επιλογή!

S.

Υστ. (στις δεύτερες ερωτήσεις σου):

- Δεν έχει νόημα να αναφέρω κάποιες «μάρκες» και μοντέλα, άλλωστε όλες οι εταιρείες έχουν «καλές» και «κακές» ρακέτες, για όλες τις προτιμήσεις! Χαχχαχα

- Το tennis elbow το έπαθα πριν από αρκετό καιρό, όταν άσχετος προσπάθησα να κάνω την αδύναμη, οπισθόβαρη (και πλεγμένη σε πολλά κιλά) ρακέτα τη οποία είχα πιο δυνατή, βάζοντας υπερβολικό βάρος στο κεφάλι, φτάνοντας έτσι το swingweight σε «τεράστια» για την μέτρια τεχνική μου ύψη (370 ίσως και παραπάνω)!

- Τα πράγματα έγιναν ίδια και χειρότερα με την επιλογή μιας ρακέτας με χαμηλό μεν stiffness (50-54), με πολυεστερικό πλέγμα, επίσης πλεγμένη σε πολλά κιλά (26). Πάλι η έλλειψη δύναμης (λόγω της «μεσαίας» αιώρησής μου) ήταν σημαντική και αναγκαζόμουν να κτυπώ επί ώρες με όλη μου τη δύναμη.

- Μετά πήγα σε εκείνη που σου προανέφερα, με frame stiffness 69 και multi πλέγμα, όπου ενώ κατά τα άλλα όλα ήταν καλά, η μεταφορά των κραδασμών, λόγω σκληρού πλαισίου, στο ήδη τραυματισμένο χέρι μου ήταν επίσης επίπονη και τραυματική…

- Τελικά, καταστάλαξα σε δυο ρακέτες με τα εξής χαρακτηριστικά (κάνω μικρόαλλαγές ανάλογα «τη μέρα μου») και βρήκα την υγειά μου (δε με ξαναέπιασε TB ποτέ ξανά) και βόλεψαν το all around στυλ μου:

Μέγεθος κεφαλής: 95 - 100 sq.in.
Frame stiffness: RA 58 έως 63
Beam Width: 20 - 23 mm
Στατικό βάρος (πλεγμένης): 325-340 γρ.
Swing weight: 315-325
Ισορροπία: από 7 HL έως 9 HL
Πλέγμα: poly (κάποιο μαλακό, με μικρό stiffness και καλή ελαστικότητα / δύναμη)
Τάση πλέξης: Mains από 23.0 έως 21.0 και Crosses 22.0 έως 20.0 κιλά

- Τέλος, εμένα (αλλά και άλλους όπως έχω διαβάσει) δεν με βοηθάει ο πάγος, αλλά τα «ζεστά».
Σχεδόν καυτό νερό στο αγκώνα (στο σπίτι μετά το παιχνίδι), μου κάνει πολύ καλό, με χαλαρώνει και μου παίρνει όποια υποψία πόνου.

thesokin
22-07-13, 23:48
Θα μπορουσες να αναφερεις με ποια ρακετα επαιζες πριν... και ποια μετα?
Πoυ εντοπιζεις εσυ το δικο σου προβλημα tennis elbow? ( ρακετα - πλεγμα - κακη τεχνικη)
πηγες σε ορθοπαιδικο που σου προτεινε φυσιοθεραπειες και για ποσο χρονικο διαστημα? Ειδες πραγματι αποτελεσματα ?
...ο παγος τελικα ειναι τοσο αποτελεσματικος? :)

Επαιζα με μια παλια Head (head heavy με βαρος περιπου 270 unstrung). Sorry δε θυμαμαι το μοντελο, τοτε δεν ασχολιομουν με τις ρακετες τοσο. μετα μου μπηκε το μικροβιο... :-)
Μετα πηρα την Dunlop 300G (παλια κι αυτη) που ηταν εξαιρετικη ρακετα αλλα μου εσπασε και στην πορεια αφου δοκιμασα καποιες κατεληξα στην Head Microgel Prestige Pro.
Συνηθως στο tennis elbow ο κανονας λεει ρακετα με min 300γρμ βαρος, head light, χαμηλο stiffness, μαλακο πλεγμα (όχι μονοκλωνο)... Τουλαχιστον αυτα ξερω εγω...

Εγω το επαθα απο υπερκοπωση (δουλεια και τενις). Δε βοηθησε και η τοτε κακη τεχνικη μου και εγινε η ζημια...
Το κακο που εκανα στον εαυτο μου ειναι οτι αγνοησα τους πονους και συνεχιζα το συνδυασμο δουλεια-τενις αρκετα εντονα και επιδεινωθηκε πολυ η κατασταση μου.
Πηγα σε γιατρο, μου προτεινε φυσιοθεραπειες ( περιπου 20 ) και αποχη-ξεκουραση. Ολα βοηθησαν αλλα στεκομαι στην ενδυναμωση του χεριου μου απο τις ασκησεις που εκανα αργοτερα.
Ο παγος βοηθα παρα πολυ αλλα μονος του δε φτανει.

Jorge
23-07-13, 00:14
Το λοιπόν...
Ειλικρινά παιδιά χωρίς να θέλω να το παίξω ξύπνιος όσες ρακέτες και να αλλάξει κανείς, όσο stiffness και να κατεβάσει, όσα κιλά και να βάλει στο πλέγμα και άλλα τόσα που έχουν να κάνουν με την ρακέτα αν δεν μάθει τεχνική θα έχει πάντα τραυματισμούς. Εμένα και οι δύο προπονητές που άλλαξα (άλλαξα γιατί άλλαξα και πολή διαμονής αλλά το τένις το συνέχισα) μου έλεγαν και μου λένε πως οι περισσότεροι τραυματισμοί στο τένις έρχονται από την λάθος τεχνική.
Το τένις είναι άκρως τεχνικό σπορ και δεν μαθαίνεται ούτε μέσα από τα forum ούτε από το youtube. Δεν είναι ούτε μπάλα (ποδόσφαιρο) ούτε μπάσκετ, αν και ακόμα και αυτά έχουν την κάποια μικρή τεχνική τους ώστε να μπορείς να παίξεις και να το ευχαριστιέσαι. Γιατί κατά την γνώμη μου πάνω από όλα είναι να ευχαριστιέσαι το άθλημα με το οποίο ασχολείσαι και όχι απαραίτητα να κερδίζεις. Αν παίζεις σωστά θα έρθουν και οι νίκες σίγουρα. Χρήσιμες και πολύτιμες οι συμβουλές του Simplicius για την επιλογή της ρακέτας αλλά πολύ λεπτομερείς ρε αδερφέ. Το καλό παιχνίδι δεν θα στο κάνει μια ρακέτα που θα έχει τα τέλεια χαρακτηριστικά για σένα αλλά οι τακτικές προπονήσεις σε μια ακαδημία με έναν προπονητή. Όπως λέει ο προπονητής μου το χτύπημα στο τένις έχει κάποια σημαντικά στάδια. Καλή θέση ετοιμότητας, άνοιγμα της ρακέτας, σωστό πάτημα, σωστό ακούμπημα της μπάλας (σωστό touch) και σωστό τελείωμα ή καθάρισμα ή follow through. Στη σωστή λαβη της ρακέτας δεν αναφέρομαι καν γιατί αν την κρατάς όπως ο άλλος που είδα στο Tennis Marathon by Nikos Pelantakis (για εραστιτέχνες) που σχεδόν την κρατούσε από τον λαιμό τότε καλά θα κάνεις να το σκεφτείς να το εγκαταλέιψεις το άθλημα. Υπάρχουν και οι αυτοδίδακτοι αλλά για μένα αυτοί δεν υπολογίζονται ως γνώστες του αθλήματος. Επιστρέφοντας λοιπόν στα παραπάνω αν δεν τα κάνεις αυτά που λέει ο προπονητής σου ο οποίος το έχει σπουδάσει το τένις και παίζεις σαν να παίζεις ρακέτα παραλίας οι τραυματισμοί θα έρχονται με δρασκελιές. Και τότε δεν θα φταίει η ρακέτα αλλά η λάθος τεχνική. Ρακέτα καλό είναι να έχουμε μια και να μην την αλλαζουμε για τον λόγο ότι πως όλα τα πράγματα στην ζωή είναι συνήθεια. Το ίδιο και η ρακέτα μας. Και αν δεν την πετύχουμε αμέσως μπορεί να μην μας βοηθάει στα χτυπήματα αλλά θεωρώ πως δεν είναι η υπεύθυνη στους τραυματισμούς μας.
Stamos ο πάγος είναι όντως πολύ αποτελεσματικός. Μου είπε ο προπονητής μου να βάζω πάγο μετά από κάθε προπόνηση, το έκανα και είχε πολύ γρήγορα και πραγματικά αποτελέσματα. Σε συνδυασμό πάντα με τις πολύτιμες συμβουλές του προπονητή για την βελτίωση της τεχνικής μου. Γιατί κι εγώ το tennis elbow όταν το έπαθα από κακή τεχνική το έπαθα και όχι από λάθος ρακέτα. Τα χάπια τα έπαιρνε και ένας γνωστός μου ο οποίος όμως έχει πολύ κακή τεχνική γιατί τον έχω δει να παίζει. Για την ακρίβεια δεν έχει καθόλου τεχνική. Παίζει λες και κρατάει τηγάνι! Οπότε όταν τραυματίζεται παίρνει χάπια του περνάει και μετά ξανά από την αρχή. Και ξανά από την αρχή όχι λόγω ρακέτας αλλά λόγω τεχνικής.
Σε εκείνο το Tennis Marathon by Nikos Pelantakis (παρεμπιπτώντος γίνεται ένα αυτό το Σαββατοκύριακο για όποιον ενδιαφέρεται :)) στον τελικό που έκατσα και τον είδα πήγαν δύο πιτσιρικάδες που πάιζανε 8 χρόνια από τα 8 τους χρόνια και ήταν και φίλαράκια, μάλλον στην ίδια ακαδημία. Αυτός που κέρδισε λοιπόν έπαιζε με μια ρακέτα που του την έδωσε ο φίλος του γιατί τις δικές του τις πάτησε κατά λάθος με το αυτοκίνητο ο πατέρας του στο γκαράζ. Αυτά μου τα είπε ο πατέρας του που καθόμαστε και βλέπαμε μαζί τον τελικό. Θέλω να πώ πως ο πιτσιρικάς έπαιξε με την ρακέτα του φίλου του που του την έδωσε εκείνη την μέρα και ο οποίος είχε πολύ διαφορετικό σωματότυπο. Και όμως δεν είχε κανένα πρόβλημα. Και αυτό γιατί ο πιτσιρικάς έπαιζε τένις και δεν είχε ανάγκη όποια ρακέτα και να του έδινες. Απλά έχουμε την δική μας ρακέτα για θέμα συνήθειας ώστε να μπορέσουμε βελτιστωποιήσουμε το παιχνίδι μας.
Οπότε συνάδελφοι για να μην γίνομαι κουραστικός θα πω την εμπειρία μου μιας και έχω βρεθεί με πολλούς παίχτες και έχω δει πολύ κόσμο και διαφορετικό να παίζει. Και αυτοδίδακτους και αρχάριους και πιο προχωρημένους. Στο τένις, κατά την γνώμη μου πάντα, το 90%, μπορεί και παραπάνω, είναι θέμα τεχνικής. Σε όλα. Και στα χτυπήματα και στους τραυματισμούς και στην προσωπική σου ευχαρίστηση πως παίζεις τένις ρε αδερφέ και σε όλα...
Οπότε κατά την γνώμη μου όσο το δυνατόν κάνουμε προπονήσεις. Και λέω όσο το δυνατόν μιας και έχουμε κρίση και καλώς ή κακώς το τένις στοιχίζει.
Αυτά συνάδεφλφοι και συγνώμη για την φλυαρία.

Jorge
23-07-13, 00:29
Θα μπορουσες να αναφερεις με ποια ρακετα επαιζες πριν... και ποια μετα?
Πoυ εντοπιζεις εσυ το δικο σου προβλημα tennis elbow? ( ρακετα - πλεγμα - κακη τεχνικη)
πηγες σε ορθοπαιδικο που σου προτεινε φυσιοθεραπειες και για ποσο χρονικο διαστημα? Ειδες πραγματι αποτελεσματα ?
...ο παγος τελικα ειναι τοσο αποτελεσματικος? :)

Stamos εδώ είναι κάποιες ασκήσεις που έκανα κι εγώ για το tennis elbow που είχα πάθει.
Δεν τις ξεκινάς αμέσως (δεν ξέρω πότε το έπαθες) αλλά μετά από λίγο καιρό μπορείς να ξεκινήσεις.
Ξέρω πως καλύτερος είναι ο φυσιοθεραπευτής αλλά επειδή στις μέρες μας μπορεί οι φυσιοθεραπείες να είναι πολυτέλεια στις στέλνω και εσύ αποφασίζεις.
Εμένα με βοήθησαν πάντως να δυναμώσει.
1) http://www.youtube.com/watch?v=XK9tqcQnykE
2) http://www.youtube.com/watch?v=CLX2CzKXjCI
3) http://www.youtube.com/watch?v=4epJY95z0S8 (εδώ αυτό με το λαστιχάκι έκανα εγώ)
Η απόφαση δική σου.

Simplicius
23-07-13, 01:45
Jorge,

Κατά τα λες για την τεχνική και την αδιαμφισβήτητη χρησιμότητά της, αλλά η συζήτηση επικεντρώνεται στις «ρακέτες» και τα «πλέγματα» καθώς αυτά είναι κάτι που μπορεί κάποιος να αλλάξει άμεσα, τόσο για να βελτιώσει το παιχνίδι του όσο και να προστατευτεί από τραυματισμούς.

Γι’ αυτό άλλωστε και το τένις είναι ένα παιχνίδι, όπως λες και εσύ, «τεχνικό».
Επειδή χρησιμοποιούμε για να παίξουμε, ένα πολύπλοκο και διαφορετικό εργαλείο, δηλαδή μια από τις πολλές και διαφορετικές ρακέτες, με πολλά και διαφορετικά τεχνικά χαρακτηριστικά. Σε άλλη περίπτωση, όπως επίσης πολύ σωστά λες, εάν κλωτσούσαμε ένα μπαλάκι (ή εάν το πετάγαμε με το χέρι) τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο απλά…

Η τεχνική όμως είναι κάτι που αποκτιέται σε μεγάλο βάθος χρόνου και μέχρι να αποκτηθεί χρειάζεται να προπονείται κάποιος, χρησιμοποιώντας μια ρακέτα και την εκάστοτε, προφανώς ελλιπή, τεχνική του… Άρα ενδέχεται και να τραυματιστεί!
Τελικά μέχρι την απόκτηση της άριστης τεχνικής τι κάνουμε; Προπονούμαστε με όση τεχνική έχουμε ή μόνο βλέπουμε;

Και βέβαια με την λογική ότι η άριστη τεχνική αποτρέπει από τους τραυματισμούς, θα περίμενε κανείς οι επαγγελματίες τενίστες του ATP Tour, με την άριστη τεχνική, να μην τραυματίζονται σχεδόν ποτέ (πέρα από κάποια ατυχήματα, π.χ. γλιστρήματα κλπ). Κάτι που βέβαια δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Το αντίθετο μάλιστα, καθώς στην προσπάθεια για τη νίκη, φτάνουν στα όρια και τις σωματικές αντοχές τους αλλά και τον εξοπλισμό που χρησιμοποιούν!

Όσο για τους προπονητές τένις – χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τις γνώσεις και τη όρεξή τους για δουλειά (σ.σ. τουλάχιστον των περισσότερων), αυτό που «πουλάνε» (και που εσύ τελικά αγοράζεις) είναι η βελτίωση της τεχνικής. Οπότε το θεωρώ απόλυτα λογικό, να δίνουν έμφαση (μόνο) σε αυτή. Αυτά όμως που μπορεί να σου πει ως θεωρία ένας προπονητής μέσα στο γήπεδο, είναι ακριβώς τα ίδια (και λόγω κόστους, μάλλον πολύ λιγότερα) από εκείνα που έχεις τη δυνατότητα να ακούσεις να λέει ένας συνάδελφός του στο Youtube…

Όσο για το πρακτικό του πράγματος, εάν τελικά κάποιος είναι γνώστης της θεωρίας (με ή χωρίς Youtube) και έχει μια φυσιολογική αντίληψη για το τι κάνει την ώρα που παίζει μέσα στο γήπεδο, μπορεί να καταλάβει εύκολα ποια είναι τα λάθη του. Το εάν τώρα θα μπορέσει τελικά να τα διορθώσει, αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από τον ίδιο, καθώς κανένας προπονητής δεν μπορεί να τον εξαναγκάσει!

Προσωπικά έχω βαρεθεί να βλέπω μεγάλους ανθρώπους να προπονούνται (και μόνο να προπονούνται) επί μήνες και επί χρόνια με προπονητές, χωρίς να παίζουν περισσότερους αγώνες με τους φίλους τους για να ευχαριστηθούν, με όποια, έστω και μικρή, τεχνική διαθέτουν. Λες και τους περιμένει το Roland Garros να το κερδίσουν στα γεράματα!

Αυτό όμως που δε λένε πότε οι προπονητές, παρότι είναι γεγονός ότι το γνωρίζουν καλύτερα από τον καθένα μας, είναι το βασικότερο!
Ότι δηλ. οι κινητικές δεξιότητες (ώστε πχ. η κίνηση της αιώρησης να γίνεται σχεδόν ασυνείδητα και όχι κατόπιν «ωρίμου σκέψεως») σχηματίζονται μόνο στην παιδική ηλικία. Και ότι ένας ενήλικος όσο και να προσπαθήσει μπορεί να βελτιωθεί έως ένα μικρό σημείο, αλλά δεν πρόκειται ποτέ να πετύχει αυτό είδες και κατάφερνε ο πιτσιρικάς που παίζει τένις από το Δημοτικό…

Jorge
23-07-13, 02:09
Εγώ Stamos σταμάτησα να παίζω για ενάμιση μήνα όταν έπαθα το tennis elbow. Συνάδελφος του αδερφού μου που το έπαθε πολύ πριν από εμένα σταμάτησε κι αυτός να πάιζει για 2 μήνες περίπου και έκανε και φυσιοθεραπείες αλλά αυτός είναι πιο μεγάλος από εμένα και πολλά περισσότερα κιλά. Τέλος πάντων εγώ επειδή δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να κάνω φυσιοθεραπείες όντας ακριβές προτίμησα να το ξεκουράσω και μετά τον πρώτο μήνα να ξεκινήσω δειλα-δειλά στην αρχή και εντείνοντας μετά τις ασκήσεις που σου ανέφερα πιο πάνω από το youtube. Μετά από ένα δίμηνο ξεκούρασης σχεδόν ξαναμπήκα στα courts τον Μάιο (φέτος) ξεκινώντας να βελτιώνω από την πρώτη κιόλας μέρα την τεχνική μου με τις πολύτιμες συμβουλές του νέου μου προπονητή μιας και άλλαξα πολή διαμονής. Εκεί που επικεντρώθηκε ο προπονητής μου ήταν στο follow through, το καθάρισμα όπως το λέει αυτός, το οποίο μου είπε πως θα με βοηθήσει να μου περάσει το tennis elbow κι έτσι έγινε.
Επίσης ενώ είχα πάρει και φόραγα αρχικά αυτή την περιαγκωνίδα http://www.kifidis-orthopedics.gr/product.php?products_id=696 και ο υπάλληλος στον Κυφίδη μου πρότεινε να την φοράω κατά την άθληση ο προπονητής μου είπε να την παρατήσω και να αφήνω να κυλάει το αίμα ελεύθερα. Να επικεντρωθώ στην βελτίωση της τεχνικής και όταν γυρίζω σπίτι μετά την προπόνηση το μόνο που έχω να κάνω είναι να βάζω πάγο και τίποτα άλλο. Ούτε χάπια ούτε τίποτα.
Κάτι άλλο που έχει κάνει αυτός που έχει το tennis club στο οποίο πηγαίνω τώρα, και μπορεί να το έχει δει κι εσύ, είναι να κάνεις ένεση ινσουλίνης. Είχε πάθει και αυτός tennis elbow πριν χρόνια (κακή τεχνική και αυτός!) και έκανε μια 100αρα ένεση ινσουλίνης μου είπε. Μετά από 3-4 μέρες μπήκε και έπαιξε σαν να μην είχε ποτέ τίποτα και έκτοτε δεν τον έχει ξαναπιάσει. Αυτός την έκανε μια κι έξω. Άλλοι κάνουν σε 3 δόσεις μια κάθε βδομάδα. Αν πας και σε ένα φαρμακείο και ρωτήσεις μπορεί και να σου πουν πως έχουν τα πράγματα με την ένεση. Εγώ δεν την έκανα γιατί δεν την ήξερα τότε και όταν την έμαθα είχε περάσει ήδη ο πρώτος μήνας οπότε λέω τώρα άστο να περάσει με ξεκούραση. Δεν θέλω να σου πω τι θα κάνεις Stamos, εσύ αποφασίζεις. Πάντως τα χάπια θεωρώ πως δεν προσφέρουν τίποτα. Κατά την γνώμη μου ή ένεση και ξεκινάς σχεδόν άμεσα να παίζεις ή ξεκούρασε το. Εσύ αποφασίζεις.
Τέλος συμφωνόντας με τον thesokin όταν επέστρεψα στα courts επέστρεψα με πιο βαριά ρακέτα γιατί κι έχω είχα ακούσει πως μετά το tennis elbow η πιο βαριά ρακέτα βοηθάει. Για την ώρα πάω καλά. Είδομεν...

Jorge
23-07-13, 02:37
Simplicius,
Είμαι κάθετα αντίθετος με την άποψη πως μπορεί να μάθει κάποιος τένις μέσα από το youtube. Στο youtube βλέπεις τον προπονητή που σου λέει τι να κάνεις αλλά δεν σε βλέπει αυτός. Και τα λάθη που σίγουρα θα κάνεις πως θα τα διορθώσεις? Μην ξεχνάς πως γενικά στην ζωή τα λάθη μας τις περισσότερες φορές, για να μην σου πω όλες, εμείς δεν τα βλέπουμε αλλά τα βλέπουν οι άλλοι. Το ίδιο και στο τένις. Εσύ μπορεί να νομίζεις πως την κίνηση, και δη σε ένα τόσο τεχνικό άθλημα, την κάνεις σωστά όμως δεν είναι καθόλου έτσι. Οπότε αυτός που παίζει στο video στο youtube δεν μπορεί να σε δει τι κάνεις λάθος και τι σωστό ακόμα και το PC να το έχει μαζί σου στο γήπεδο (που δεν θα το έχεις). Επίσης την απορία σου, που σίγουρα θα έχεις, σε ποιόν θα την πεις την ώρα που θα προσπαθείς να μάθεις μόνο σου το χτύπημα στο γήπεδο?
Λοιπόν μην τα λες αυτά, πως το τένις μαθαίνεται από το youtube και από τα βιβλία. Για άλλα πράγματα δεν ξέρω αλλά για να μάθεις tennis, εγώ δεν σου λέω να γίνεις πρωταθλητής, πρέπει να μπεις στο γήπεδο και κάποιος να είναι εκεί και να στο μάθει. Να σου πετάει μπάλες και εύκολες και δύσκολες και όλη την πιθανή ποικιλία που θα συναντήσεις. Εγώ δεν σου λέω να κάνεις πρωταθλητισμό, αλλά με ένα πρόγραμμα 8-10 φορές τον μήνα σε ένα με δυο χρόνια μπορείς να μάθεις να παίζεις ένα forehand, ένα backhand, ένα service και ένα βολέ ρε αδερφέ. Και δεν σου λέω smash και slice που και αυτά μαθαίνονται στην 2ετία. Να μπορείς να πας να παίξεις με ένα φίλο σου. Και θεωρώ πως κάνοντας αυτά που σου λέει ο προπονητής σου μπορείς να το καταφέρεις αυτό στην 2ετία.
Από εκεί και πέρα υπάρχουν και κάποιοι που δεν το μυρίζουν το άθλημα και τους έχομε δει και αυτούς. Αυτοί όχι από το youtube δεν μαθαίνουν, ούτε στο σπίτι τους να έχουν προσωπικό προπονητή δεν θα τα καταφέρουν! Οπότε μην λες σενάρια επιστημονικής φαντασίας πως το tennis θα το μάθεις από το internet. Άμα θες να παίζεις tennis, και εννοώ tennis και όχι ρακέτα παραλίας με πλέγμα. Γιατί τα έχουμε δει και αυτά!
Δεν ξέρω αν είσαι αυτοδίδακτος ή έχεις κάνει μαθήματα αλλά τον αυτοδίδακτο τον ξεχωρίζεις από τον άλλον γιατί τα χτυπήματά του δεν είναι καθόλου τεχνικά. Δεν τον κατηγορώ γιατί μπορεί να μην έχει ο άλλος να πάει να κάνει μαθήματα. Απλά να παραδεχθούμε πως το επίπεδό του αυτοδίδακτου υπολείπεται μακράν αυτού που έχει πάει σε μια ακαδημία έστω και ένα με δύο χρόνια αν όχι πολύ περισσότερα. Πως να το κάνουμε? Αυτή είναι η αλήθεια! Αρκεί (επαναλαμβάνω) να το μυρίζει το άθλημα γιατί είναι από τα πιο τεχνικά αθλήματα. αν όχι το πιο τεχνικό.
Και φυσικά εγώ δεν είπα ποτέ πως πρέπει να κάνεις μόνο προπονήσεις. Φυσικά και θα πας να παίξεις στα ενδιάμεσα με έναν φίλο σου ή έναν συναθλητή σου από την ακαδημία. Για αυτό το μαθαίνεις το tennis άλλωστε για να πηγαίνεις και να παίζεις και κυρίως να το ευχαριστιέσαι. Και για να το ευχαριστηθείς υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να διδαχθείς. Και ξαναλέω δεν μιλάω για πρωταθλητισμό μιλάω για τα βασικά.
Αυτά...

Simplicius
24-07-13, 11:07
Jorge, πόσο καιρό κάνεις μαθήματα με προπονητή
και έχεις βγάλει αυτά τα θετικά συμπεράσματα;
Άρχισες πρόσφατα ή κάνεις μαθήματα εδώ και καιρό;

Jorge
24-07-13, 13:05
Έχω ξεκινήσει μαθήματα από τον περασμένο Σεπτέμβρη. Κάνω περί τα 10 μαθήματα το μήνα και πηγαίνω και παίζω όσα Σαββατοκύριακα μπορώ, Θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος, με παιδιά απο την ακαδημία. Μέσα σε αυτόν τον ένα χρόνο λοιπόν δεν έχω γίνει πρωταθλητής ούτε πάω για κανένα Grand Slam. Έχω φτάσει όμως σε ένα επίπεδο να χτυπάω ένα forehand και ένα backhand και ένα service και να μην παίζω τηγανιές. Δεν έχω ούτε το top spin ούτε του Federer ούτε του Nadal. Δεν έχω το ούτε το backhand του Djokovic. Αλλά δεν παίζω τηγάνια που παίζει ο αυτοδίδακτος.
Εσύ Simplicius είσαι αυτοδίδακτος?
Θεωρείς οτι ο αυτοδίδακτος μπορεί να τα βάλει με έναν που κάνει μαθήματα με προπονητή? Ειλικρινά.

dimitriseas
24-07-13, 13:20
συμφωνω με Jorge απολυτα,.. Εγω επαιζα τεννις αυτοδιδαχτος και με βιντεακια απο youtube 3 χρονια,, δεν εβλεπα να προχωραω και απο θεμα τεχνικης επαιζα με κλειστο χερι , τα ποδια αλλου για αλλου αλλα δεν ειχα και αποτελεσματα στα παιχνιδια,, το μαρτιο αποφασισα να παω να κανω ιδιεταιτερα σε αλλη πολη αφου η δικη μας δε διαθετει προπονητη γιαυτο και δεν πηγα απ την αρχη, τωρα ειμαι μερα με νυχτα με τα παιδια που παιζαμε μαζι και το λενε και οι ιδιοι.. ο προπονητης σε βλεπει τι κανεις και στο διορθωνει.. στο youtube βλεπες τι κανει ο προπονητης και νομιζεις οτι το κανεις και συ.. αυτα τα ολιγα

Jorge
24-07-13, 13:35
Μα είναι ποτέ δυνατόν ρε παιδιά να σου μιλήσει το βίντεο από το youtube και να σου πει διόρθωσε αυτό και κάνεις λάθος το άλλο?
Εμείς μπορεί να νομίζουμε πως κάτι το κάνουμε όπως το βλέπουμε στο βίντεο όμως δεν είναι έτσι. Εμείς το λάθος μας δεν το βλέπουμε.
Εδώ μαθήματα με προπονητή κάνεις και σου λέει 20 και 30 φορές διόρθωσε αυτό γιατί δεν το κάνεις σωστά. Θα μιλήσει το βίντεο και θα σου πει εδώ έχουμε λάθος να το φτιάξουμε? Άμα ήταν έτσι δεν θα υπήρχε κανένας καθήγητης σε καμία είδους εκπαίδευση. Ε τότε να καταργήσουμε και τους δασκάλους που μας μαθαίνουν γράμματα και να βλέπουμε youtube! Μα είναι ποτέ δυνατόν! Ήμαρτον που λέει και ο Γεωργίου!
Δεν προσβάλω κάποιον που δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να μάθει tennis γιατί δυστυχώς το tennis σαν άθλημα είναι ακριβό. Για αυτό και κάποτε το έλεγαν το σπορ των πλουσίων. Ευτυχώς όχι τώρα πια γιατί τα πράγματα έχουν αλλάξει και μπορούμε και εμείς ο λαουτζίκος να παίξουμε 5 μπάλες. Όμως δεν γίνεται (πως να κάνουμε ρε αδερφέ!!!) να συγκριθεί αυτός που έχει διδαχθεί 5 πράγματα στο tennis με τον αυτοδίδακτο! . και -

ΥΓ: dimitriseas από που είσαι? Ρωτάω γιατί και ο ξαδερφός μου που είναι από Πύργο Ηλείας μου λέει πως ούτε εκεί έχει δει να υπάρχει ακαδημία tennis. Και ίσως να μην υπάρχουν ούτε καν γήπεδα εκεί. Δεν έχει δει τουλάχιστον.

dimitriseas
24-07-13, 13:41
γρεβενα ειμαι,, και παω κοζανη για μαθηματα μιση ωρα δρομος

Jorge
24-07-13, 13:58
Σωστός dimitriseas, το γράφει αριστερά κάτω από το όνομα σου, δεν το πρόσεξα.
Εγώ είμαι σε ένα χωριό έξω από την Τρίπολη και κάνω κι εγώ κανά μισάωρο να πάω στο Tennis Club.
Αλλά δεν πειράζει, μου αρέσει και το συνεχίζω. Είχα ξεκινήσει στην Αθήνα σε ακαδημία τον Σεπτέμβρη και τώρα συνεχίζω στην επαρχία.
Μάλιστα μπορώ να σου πω ο προπονητής μου τώρα είναι πιο έμπειρος και θεωρώ πως με προχωράει πιο γρήγορα.
Δεν ξέρω, μπορεί να είναι πως στην αρχή ίσως προχωράς πιο αργά γιατί πρωτοπίανεις ρακέτα, μπορεί αυτός να έχει καλύτερη μεταδοτικότητα λόγω μεγαλύτερης εμπειρίας... Και είναι και πιο φτηνός. Στην Αθήνα έδινα 50 ευρώ το μήνα για 8 μαθήματα, και κάτι παραπάνω άμα έκανα 10 μαθήματα, κι εδώ τώρα με 35 ευρώ κάνω 8 μαθήματα και με φωνάζει και καμιά φορά free. Γιατί με έχει σε ένα τμήμα που τα παιδιά εκεί κάνουν 10-12 φορές το μήνα.
Και τα ιδιαίτερα είναι πολύ ακριβά όμως. Δεν σε συμφέρει να μπεις σε ένα γκρουπάκι για να έχεις και συμπαίκτες να αλλάζεις και καμιά μπάλα?

dimitriseas
24-07-13, 14:43
Εκει ειναι οι τιμες επαρχεια. 40 ευρω δινω παιρνω 8 καρτες και οποτε παω δινω και μια καρτα. Αναλογα τι ψαχνεις . Και γω με γκρουπ κανω 2-4 ατομα. Αν ημουνα 15 χρονων θα εκανα ιδιαιτερα να παω για πρωταθλητισμο. Δε θα τρελαθουμε κιολας . Φυσικα και πιο γρηγορα θα μαθεις στα ιδιεταιρα. Αναλογα και με τον προπονητη.

Simplicius
25-07-13, 01:27
. -
Νομίζω πως εγώ τελείωσα με το συγκεκριμένο θέμα.

Σας παραθέτω μόνο μια μικρή ανακεφαλαίωση των όσων έχουν αναφερθεί στην παραπάνω συζήτηση – και
ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του…

S: Το tennis elbow το έπαθες επειδή χρησιμοποιείς πάρα πολύ άκαμπτη ρακέτα, την Babolat AeroPro Drive GT με RA stiffness 70:



Εγώ το tennis elbow δεν το έπαθα από την ρακέτα.
Άλλωστε όταν το έπαθα είχα άλλη ρακέτα, την Babolat Drive-Z Tour.


S: Babolat Drive-Z Tour = RA stiffness 74 !!!

Και:



…είχα πάθει κι εγώ πρόσφατα tennis elbow ή επικονδυλίτιδα Ελληνιστί.
Και δεν ήταν από την ρακέτα.
Ήταν κακή τεχνική και κυρίως επειδή δεν έκανα το follow through.
Είναι ο κύριoς λόγος που παθαίνεις tennis elbow.

Έχω ξεκινήσει μαθήματα από τον περασμένο Σεπτέμβρη (2012).

Έπαθα κι εγώ πρόσφατα tennis elbow ή επικονδυλίτιδα Ελληνιστί.
Την έπαθα τέλος Μαρτίου (2013)

Από εκεί και πέρα όσον αφορά το παιχνίδι πρέπει να ακούμε αυτά που μας λέει ο προπονητής μας

Εμένα και οι δύο προπονητές … μου έλεγαν και μου λένε πως οι περισσότεροι τραυματισμοί στο τένις έρχονται από την λάθος τεχνική.

Μέσα σε αυτόν τον ένα χρόνο …
Έχω φτάσει σε ένα επίπεδο να χτυπάω ένα forehand και ένα backhand και ένα service και να μην παίζω τηγανιές.

Δηλ. 7 ολόκληρους μήνες μετά την έναρξη των μαθημάτων τένις με προπονητή, ο φίλος μας είχε χειρότερη τεχνική από τους 6 προηγούμενους και έπαθε tennis elbow!!!



Αυτό όμως που δε λένε πότε οι προπονητές, παρότι είναι γεγονός ότι το γνωρίζουν καλύτερα από τον καθένα μας, είναι το βασικότερο!
Ότι δηλ. οι κινητικές δεξιότητες (ώστε πχ. η κίνηση της αιώρησης να γίνεται σχεδόν ασυνείδητα και όχι κατόπιν «ωρίμου σκέψεως») σχηματίζονται μόνο στην παιδική ηλικία. Και ότι ένας ενήλικος όσο και να προσπαθήσει μπορεί να βελτιωθεί έως ένα μικρό σημείο…

Και δεν ήταν από την ρακέτα!
Δεν το έπαθε από την ρακέτα!
Δεν το έπαθε από τον προπονητή!
Να ακούτε μόνο τον προπονητή!
Και δεν ήταν από τον προπονητή!

Οπότε, το πιθανότερο είναι ότι ο βασικός λόγος για να πάθει κάποιος tennis elbow είναι επειδή ο καθένας είναι άξιος της μοίρας του…

Περαστικά σε όλους τους πάσχοντες!
Κοκορίκοοοοοοου...

S.

Stamos
25-07-13, 10:03
Επανερχόμενος στη συζητηση για το ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ που προκαλει tennis elbow προκειμενου να προχωρησουμε στις αναλογες αλλαγες.. και διαβαζοντας την διεθνη βιβλιογραφια :

1) οveruse/lack of rest
2) swinging too hard with ones arm and not using ones body enough
3) doing odd twisting movements in an attempt to generate spin
4) Stiff racquets
5) using the wrong strings at the wrong tension for ones game

Which contributes more to tennis-elbow ?

http://www.tennis.com/gear/2012/10/question-day-tackling-tennis-elbow/39890/#.UfDHoNJHLTo
http://www.racquetresearch.com/
http://www.gutsandglorytennis.com/home/gg2/page_36/committed_to_eliminating_tennis_elbow.html
http://tenniselbowracquet.com/tennis-racquets/
http://tenniselbowracquet.com/tennis-string/

Aν λοιπον επικεντρωθουμε μονο στο θεμα stiffness

Stiff Tennis Racquets RA>70 ----> http://tt.tennis-warehouse.com/showthread.php?t=450854
tennis.com ---> <Avoid racquets with RA (i.e., stiffness) values in the upper 60s and above. As mentioned above, Babolat Pure Drive falls within this range.>

θα θελα να αναλυσουμε το γεγονος ΣΕ ΤΙ ΠΟΣΟΣΤΟ απο τις παραπανω αιτιες συνεισφερει περισσοτερο στο φαινομενο που συζηταμε.

και αν επικεντρωθουμε στο κομματι Ρακετες πχ Ηead Graphene Instict MP, Babolat Pure Drive, Wilson Juice 100 ( flex RA ~70) δεν πρεπει να χρησιμοποιουνται στο παιχνιδι μας?
Πως εξηγειται το γεγονος το 75% των ρακετων της αγορας να εχει flex RA > 65...?
ΕΠΑΓΩΓΙΚΑ ολοι αυτοι οι παικτες θα εμφανισουν tennis elbow?
...και σε μαθηματικη βαση το μεγεθος αυτο (flex) ποση διαφορα εχει πανω στο χερι του παικτη..? ( το παραδειγμα χτυπαω στον τοιχο ενα πλαστικο και ενα σιδερενιο σωληνα ειναι χαρακτηριστικο) αλλα σε μια ρακετα το flex ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ 60 - 70 τη στιγμη που σαν υλικο κατασκευης θεωρουμε το ιδιο (γραφιτης)?

ΥΓ: Φιλε Μανο πριν την Head Instict MP αλλα και μετα χρησιμοποιησες και αλλες ρακετες και εχεις πειραματιστει στο παιχνιδι σου. Ο φιλος Jorge βρηκε ως λυση μια ρακετα την οποια και γω θεωρω too stiff..!!
...Θελω να πω τελικα μηπως το συγκεκριμενο θεμα, συνεισφερει στο προβλημα σε μικρο ποσοστο ενατι πχ της καταχρησης στο παιχνιδι και στην κακη τεχνικη?

Jorge
25-07-13, 16:14
Καλά εσύ Simplicius κάτσε και κοίτα βιντεάκια στο youtube και θα μάθεις να παίζεις tennis!
Πως βγάζεις τα συμπεράσματα πως μετά από 7 μήνες έχω χειρότερη τεχνική από την αρχή μόνο εσύ ξέρεις.
Το tennis elbow Φωτεινέ Παντογνώστη Simplicius δεν το παθαίνεις τον πρώτο μήνα. Τους πρώτους μήνες που κάνεις μαθήματα (τι σου λέω τώρα εσένα? εσύ κάνεις cyber μαθήματα!) μαθαίνεις το touch στην μπάλα και δεν βάζεις δύναμη στα χτυπήματά σου. Όταν βάλεις δύναμη έρχεται το tennis elbow.
Καλά η δική σου τεχνική θα είναι άψογη φαντάζομαι! Με τόσο που έχεις μελετήσει τα stiffness και τα swingweight μιλάμε θα είσαι και ο πρώτος τενίστας!
Έχω ακούσει πως το youtube έχει και κάτι βιντεάκια με τα οποία είσαι έτοιμος να κατέβεις και να παίξεις σε Open!
Να μας τα κοινοποιήσεις βρε! Θέλουμε κι εμείς να μάθουμε την φανταστική τεχνική που έχεις μάθει μέσα από το youtube!
Να μην πληρώνουμε μαθήματα σαν κορόιδα αφού υπάρχουν φτηνότερες και αποτελεσματικότερες λύσεις!
Μοιράσου τες μαζί μας! Σε παρακαλούμε!

ΥΓ: Συγνώμη από τον δημιουργό του θέματος που του το ''βιάσαμε''. Εγώ εγκαταλείπω. Πάω για προπόνηση. Με ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΜΠΑΛΕΣ και ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΡΑΚΕΤΕΣ σε ΑΛΗΘΙΝΟ ΓΗΠΕΔΟ. Οι λοιποί ας κάτσουν να διαβάζουν stiffness και balance και ας παίξουν cyber tennis με cyber προπονητή. Όπως την βρίσκει ο καθένας άλλωστε....

Simplicius
25-07-13, 16:52
Μια χάρη μόνο πριν εγκαταλείψεις...
Ενημέρωσε και τον Federer να μη ψάχνεται με την ρακέτα.
(http://www.tennisnews.gr/world-tennis/atp-news/11419-roger-federer) Δεν χάνει από αυτό!
Το μόνο που χρειάζεται είναι να βελτιώσει την τεχνική του!!!
Χαχχαχαχαχααχααχχα

Jorge
25-07-13, 17:05
Αυτό μπορείς να το κάνεις εσύ που είσαι του cyber tennis! Εγώ είμαι του ΑΛΗΘΙΝΟΥ ΤΕΝΝΙΣ!
Στείλτου με mail ιντερνετικα μαθήματα που τα ξέρεις καλά εσύ αυτά και θα την μάθει και την καινούρια ρακέτα!
Και αν δεν την μάθει τελικά στείλε mail στην Wilson και δώστους τα stiffness και τα balance κλπ όπως μόνο εσύ ξέρεις και θα του φτιάξουν μια ρακέτα με την οποία δεν θα χάνει πόντο! Θα τον κάνεις εσύ απίστευτα τεχνικό και ατσάλινο στους τραυματισμούς! Αφού έχεις εντρυφήσει στα specifications!

Simplicius
25-07-13, 17:19
...Θελω να πω τελικα μηπως το συγκεκριμενο θεμα, συνεισφερει στο προβλημα σε μικρο ποσοστο ενατι πχ της καταχρησης στο παιχνιδι και στην κακη τεχνικη?

Φίλε Stamos, προσωπική μου άποψη (η οποία προκύπτει τόσο από την προσωπική μου εμπειρία, αλλά και από εκείνα που έχω διαβάσει στη βιβλιογραφία που έδωσες κια εσύ) είναι ότι σε πρώτο λόγο η ακαμψία της ρακέτας (λόγω μεταφοράς κραδασμών στο χέρι) και σε δεύτερο λόγο η σκληρότητα της επιφάνειας των χορδών (δηλ. η έλλειψη δύναμης από μη ελαστικές χορδές) είναι οι βασικοί λόγοι για να πάθει κάποιος Tennis elbow.

Συμβαίνει δηλ. ακριβώς αυτό που επιβεβαιώνει ο φίλος μου ο Jorge.
Μόλις αρχίζεις να παίζεις «σοβαρά», και παρά του ότι έχεις βελτιώσει την τεχνική σου, έχεις πιο μεγάλες πιθανότητες να πάθεις tennis elbow από την αρχή:


Το tennis elbow Φωτεινέ Παντογνώστη Simplicius δεν το παθαίνεις τον πρώτο μήνα. Τους πρώτους μήνες που κάνεις μαθήματα (τι σου λέω τώρα εσένα? εσύ κάνεις cyber μαθήματα!) μαθαίνεις το touch στην μπάλα και δεν βάζεις δύναμη στα χτυπήματά σου. Όταν βάλεις δύναμη έρχεται το tennis elbow.

Επειδή βέβαια τα πράγματα δεν είναι σχεδόν ποτέ μόνο «άσπρα» ή μόνο «μαύρα», για να πούμε και του στραβού το δίκιο, η κακή τεχνική λοιπόν παίζει ρόλο αλλά δεν είναι ο βασικός.

Να σε «τίτλο» τι ακριβώς θέλω να πω:

- Ένας αρχάριος παίκτης όσο κακή τεχνική και εάν έχει και όσο δυνατά και εάν παίζει, εάν χρησιμοποιεί μια μαλακή ρακέτα, με μέτριο swingweight και χαλαρές χορδές, δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει ποτέ tennis elbow.

- Ένας έμπειρος παίκτης, με άριστη τεχνική εάν χρησιμοποιεί μια πολύ άκαμπτη ρακέτα και σκληρές χορδές, υπάρχει πιθανότητα κάποια στιγμή να πάθει tennis elbow.

Τώρα σε τι ποσοστό που ρωτάς, δυστυχώς δεν υπάρχουν ακριβείς μετρήσεις.
Και εγώ αυτά που διαβάζεις και εσύ διαβάζω στο web – και όλοι παραδέχονται μια μεγάλη αύξηση του προβλήματος, σε δύο κύματα, ένα από τότε που α) περάσαμε από τις ξύλινες στις μεταλλικές ρακέτες και δεύτερον β) από τότε που οι κατασκευαστές ρακετών άρχιζαν να ανεβάζουν την ακαμψία – και παράλληλα κυκλοφόρησαν οι πολυεστερικές χορδές.

Αυτά έχω πάθει και αυτά έχω διαβάσει, αυτά λέω.

Προσθήκη 28/7:

Και βέβαια, επειδή με όλα αυτά κάπου "χάσαμε τη μπάλα", ποτέ δεν αμφισβήτισα την ανάγκη της τεχνικής...


Jorge, καλά τα λες για την τεχνική και την αδιαμφισβήτητη χρησιμότητά της, αλλά η συζήτηση επικεντρώνεται στις «ρακέτες» και τα «πλέγματα» καθώς αυτά είναι κάτι που μπορεί κάποιος να αλλάξει άμεσα, τόσο για να βελτιώσει το παιχνίδι του όσο και να προστατευτεί από τραυματισμούς.

Η τεχνική όμως είναι κάτι που αποκτιέται σε μεγάλο βάθος χρόνου και μέχρι να αποκτηθεί χρειάζεται να προπονείται κάποιος, χρησιμοποιώντας μια ρακέτα και την εκάστοτε, προφανώς ελλιπή, τεχνική του… Άρα ενδέχεται και να τραυματιστεί!
Τελικά μέχρι την απόκτηση της άριστης τεχνικής τι κάνουμε;
Προπονούμαστε με όση τεχνική έχουμε ή μόνο βλέπουμε;


Φιλικά,

Φωτεινός!

Simplicius
25-07-13, 17:23
Εγώ είμαι του ΑΛΗΘΙΝΟΥ ΤΕΝΝΙΣ!
Τώρα, την αλήθεια πες μου, αυτό το πιστεύεις;
Πιστεύεις ότι το "αληθινό τένις" είναι να παίζεις με ένα "αντίπαλο" που χρειάζεται να σε διορθώνει κάθε δευτερόλεπτο, επί μήνες και μήνες;
"Άνοιξε χέρι", "Βούρτσισε μπάλα" "Λύγισε πόδια", κλπ. και εσύ να κάνεις τα δικά σου πάλι και πάλι;
Όχι ρε φίλε, αυτό δεν είναι τένις! Αυτό είναι Playstation!!!
Εγώ μπορεί να είμαι "Φωτεινός", αλλά εσύ είσαι "Τηλεκατευθυνόμενος" !!!

Υστ: Τέλος πάντων, πολύ το έχουμε πάει επί προσωπικού και δεν μου αρέσει. Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα!
Εάν ανέβεις για το φετινό Marathon στείλε μήνυμα μήπως παίξουμε ένα φιλικό ματσάκι εκεί κοντά και γνωριστούμε.
Το επίπεδό μου είναι NTRP 4.0 με 4.5 (κυρίως στο σερβίς)

Jorge
25-07-13, 21:25
Το λοιπόν...
Η δουλειά του προπονητή είναι να σε διορθώνει μέχρι να γίνεις αξιοπρεπής τουλάχιστον. Για να μην πάνε στράφι τα λεφτά σου δηλαδή και είναι και κρίμα. Από εκεί και πέρα αν δεν το μυρίζεις το άθλημα και θες κάθε τρεις και λίγο και για μήνες ή χρόνια τα ίδια πράγματα και τις ίδιες διορθώσεις τότε καλύτερα να το ξανασκεφτείς να ασχοληθείς με το άθλημα αυτό. Τότε δεν το έχεις. Δεν είναι κακό να μην το έχει κάποιος. Δεν μπορούμε να είμαστε καλοί με όποιο σπορ καταπιανόμαστε.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω με σένα Simplicius είναι μια απόψη απαξίωσης που εκφράζεις απέναντι στους προπονητές τένις στη συγκεκριμένη συζήτηση. Αν δεν αρέσει σε κάποιον να εκπαιδευτεί από κάποιον εκπαιδευτή δεν τον υποχρεώνει κανείς να το κάνει. Από εκεί και πέρα υπάρχουν και τα courts και τα τουρνουά για να πάει ο καθένας και να μετρηθεί και σε συνθήκες αγώνα. Δεν μιλάω για πρωταθλητισμό. Μιλάω για αγώνες σε μίνι τοπικά τουρνουά ή ακόμα και μεταξύ φίλων αν θέλεις.
Σε αυτό το Tennis Marathon by Nikos Pelantakis στις 27 και 28 Ιουλίου που είναι και το πρώτο απογευματινό, δεν το λες φετινό γιατί δεν είναι το μοναδικό της χρονιάς μιας και γίνεται σχεδόν ένα κάθε μήνα, δεν θα μπορέσω να είμαι γιατί έχω δουλειά. Θα σου έλεγα να πας όμως για να δεις το επίπεδο των παιχτών και να δεις την διαφορά του αυτοδίδακτού από αυτόν που κάνει μαθήματα. Όχι πρωταθλητισμό, μαθήματα μιας και είναι για εριστέχνες. Σου παραθέτω το link με την ανακοίνωση http://www.pallini-tennis-park.net/wp-content/uploads//marathon20-PALLINI.jpg αν σε ενδιαφέρει. Από εκεί και πέρα το tennis club έχει και τραπεζάκια και πας και πίνεις το καφεδάκι σου ή την αναψυκτικό σου και χαζεύεις τα ματσάκια.
Επίσης έως τώρα δεν έχεις αναφέρει αν είσαι εντελώς αυτοδίδακτος ή έχεις παρακολουθήσει μαθήματα έστω και για κάποιο χρονικό διάστημα.
Η συζήτηση πήγε επί προσωπικού και έγινε επιθετική από μεριάς μου ύστερα από κάτι καυστικά και ειρωνικά σχόλια δικά σου του τύπου ''Κοκορίκοοοοο...''. Αν κάποιος δεν θέλει να κάνει μαθήματα εμένα ποσώς με ενδιαφέρει. Εγώ δεν έχω να κερδίσω τίποτα από αυτόν μιας και προπονητής δεν είμαι οπότε δεν πρόκειται ποτέ να τον έχω πελάτη, αφού δεν σ'αρέσει ο όρος μαθητής. Ούτε και μαζί φυσικά έχουμε να χωρίσουμε τίποτα όπως είπες παραπάνω.
Τέλος δεν ξέρω τι είναι αυτό το NTRP τι βαθμολογεί και ποιός είναι αυτός που σε βαθμολογεί. Εγώ ξέρω πως η βαθμολογία και το αποτέλεσμα φαίνεται στο γήπεδο. Αν θες πάντως μου λες τι είναι και του ρίχνω μια ματιά.
Όσο για το Playstation τα μόνα παιχνίδια που έχω παίξει παλιά είναι λίγο Tekken 3 (νομίζω) και το Resident Evil 4 που το έχω τερματίσει. Κανένα άλλο παιχνίδι και δεν γνωρίζω αν υπάρχει και τίτλος με τένις.
Αυτά.

Simplicius
26-07-13, 00:06
Φίλε εγώ είπα δυο πράγματα που έχω δει, για καλό σκοπό, ώστε να μην ξαναπάθεις χοντρότερο tennis elbow,
κάτι που κατά τη γνώμη μου δεν έκανε ο προπονητής σου.

Σε κάθε περίπτωση δικό σου και το μαχαίρι, δικό σου και το καρπούζι -
ή για να είμαστε πιο ακριβείς, δική σου και η ρακέτα, δικό σου και το χέρι...

Εάν τα τεκμηριωμένα (κατά τη γνώμη μου) επιχειρήματα που έθεσα δεν σου είπαν κάτι, ΟΚ.

Το NTRP (http://www.usta.com/Adult-Tennis/USTA-League/Information/1655_General_Characteristics_of_Various_NTRP_Playi ng_Levels/) είναι ένας ευρέως διαδεδομένος τρόπος αυτοαξιολόγησης του επιπέδου ενός τενίστα από την USTA.

Για τους προπονητές τένις, ισχύει αυτό που έχω δει να ισχύει σε όλα τα άλλα επαγγέλματα.
Υπάρχουν από επιεικώς μέτριοι έως πάρα πολύ καλοί.
(Προσθήκη 26/7: ... με την αναλογία να είναι 1-2 καλοί για κάθε 10 "μέτριους"...)

Και τέλος, για να σου λυθεί η απορία περί μαθημάτων…
Όχι δεν θα στην λύσω σήμερα την απορία, για το εάν , πόσα και που έχω κάνει.
Όχι πριν παίξουμε μεταξύ μας. Θα με βρεις σε διάφορα γήπεδα της Ανατολικής Αττικής.
Φοράω πάντα αυτό το μπλουζάκι:

546

!!!

Jorge
26-07-13, 00:22
Επειδή με κούρασε πραγματικά αυτή η κουβέντα δεν θα την συνεχίσω.
Ανατολική Αττική δεν πηγαίνω. Αν βρεθώ Αθήνα παίζω νότια και κεντρικά.
Μπλούζες δεν ανοίγει το λινκ.
Όσο για τους προπονητές στα τελευταία post αρχίσες να αναδιπλώνεσαι λίγο, αρχικά ήσουν καταγγελτικός.
Εγώ δεν έχω μάθει να βαθμολογώ τον εαυτό μου γιατί καλώς ή κακώς δεν μπορούμε να είμαστε αντικειμενικοί όταν καλούμαστε να βάλουμε έναν βαθμό στον εαυτό μας.
Από εκεί και πέρα την αξία του και το προιόν που υποστηρίζει ο καθένας το δείχνει στην πράξη. Στην προκειμένη περίπτωση μέσα στα courts αποδεικνύεται αν είναι πιο αποτελεσματικό ένα μάθημα τένις με προπονητή ή ένα βίντεο στο youtube.
Καλά παιχνίδια σου εύχομαι και να είσαι καλά.

Simplicius
26-07-13, 15:52
Ναι Jorge,

Παρότι η παραπάνω ανταλλαγή απόψεων κυμάνθηκε σε επίπεδα τηλεοπτικής πολιτικής συζήτησης (στα χειρότερά της!) όπου τα βασικά μου ερωτήματα…

α) Εάν, όπως ισχυρίζεσαι, η καλή τεχνική είναι ο βασικός λόγος για την αποφυγή των τραυματισμών, πώς είναι δυνατόν να έπαθες tennis elbow 7 μήνες μετά την έναρξη των μαθημάτων (μόλις, όπως είπες, άρχισες να παίζεις κάποιο αξιόλογο τένις με σχετική δύναμη);

β) Εάν, όπως λες, η καλή τεχνική είναι πανάκεια, πως δικαιολογείς το ότι οι επαγγελματίες τενίστες, με την άριστη τεχνική, έχουν συχνούς τραυματισμούς;

… απαντήθηκαν από εσένα με την εκτός θέματος ερώτηση «εσύ Simplicius έχεις κάνει μαθήματα ή είσαι αυτοδίδακτος;», πιστεύω ότι εκείνοι που θα τη διαβάσουν, θα μπορέσουν να βγάλουν τα συμπεράσματά τους.

Εις το επανιδείν!

S.

Jorge
26-07-13, 17:09
Αυτό ακριβώς (σχετικά με την τελευταία σου παράγραφο).
Όσο για τους τραυματισμούς των επαγγελματιών τενιστών κανείς δεν έχει πάθει επικονδυλίτιδα (ή tennis elbow). Οι τραυματισμοί που παθαίνουν είναι στα γόνατα και κοντά σε αυτά ή στη μέση και γύρω από αυτή.
Αυτά...
Τα λέμε...

dimitriseas
26-07-13, 17:41
Παντως μπορω να πω οτι κρατιεται σε καποιο επιπεδο η διαμαχη χωρις κοσμιτικα και υβρυς. Εδιαφερουσες οι αποψεις και των 2 . Παρακαλω να μη σβιστει γιατι μεσα απ αυτο μεταδιδονται καποιες σημαντικες γνωσεις . Ο καθενας μας μπορει α βγαλει αναλογα με την κριση του καποια συμπερασματα οχι σε προσωπικο επιπεδο να υποστιριζει το ενα η το αλλο αλλα γενικα σαν θεωρια τι ειναι πιο ανωδυνο για τον καθενα. Η σωστη τεχνικη η σωστη επιλογη ρακετας. Προσωπικα το βρηκα αρκετα ενδιαφερον

president.s
26-07-13, 23:50
Για να δω για τη ρακετα που πωλειται μπηκα και επεσα πανω ολοκληρο θεμα. Καταρχας για τα πρακτικα θα ηθελα να "συστηθω" λεγοντας οτι ειμαι προπονητης και κατα τη διαδρομη μου εχω προπονησει πολλους ερασιτεχνες-αρχαριους και αγωνιστικου επιπεδου παικτες. Λοιπον αυτο που διαπιστωνω απο την κουβεντα ειναι οτι και οι δυο εχουν δικιο, απλα δεν το βλεπουν. Αρχικα να ξεκαθαρισω 2-3 πραγματακια για τους επαγγελματιες μιας και αναφερθηκαν πριν:
1) Ξεχαστε τις ρακετες τους!! Δεν εχουν καμια σχεση με αυτες του εμποριου. Μονο εμαφανισιακα. Πολυ απλα οι παικτες (οχι μονο οι τοπ 10) κατα 90% παιζουν με τη ρακέτα που επαιζαν οταν εγιναν επαγγελματιες. μερικα παραδειγματα (επικεντρωνοντας στην σκληροτητα) : Djokovic - τροποποιημενη Liquidmental Radical (flex= 60), Murray - τροποποιημενη Head pro tour 630 (μοντελο pt57A) (flex=55-57), Nadal - Babolat Aero pro ORIGINAL (ΧΩΡΙΣ ΤΟ CORTEX) (flex=περιπου 63), Berdych - τροποποιημενη Head Youtek Radical MP με 16/19 χορδες (flex=59). κτλ κτλ κτλ. Αυτα τα ξερω επειδη παιζω με τετοιες ρακετες οι οποιες ειναι ειδικες παραγγελιες. Συμπερασμα: Των περισσοτερων αν οχι ολων οι ρακετες ειναι κατι αλλο κατω απο τα "κοστουμια" για να προσαρμοζονται στις αναγκες του καθενος (τι ανοιγμα κανει, τη λαβη χρησιμοποιει κτλ) και αν παρατηρησετε ειναι ολες μεχρι το πολυ 65 flex.
3) οπως ειπα πριν εχετε κ οι δυο σε καποιο βαθμο δικιο γιατι: α) ακομα κ αν καποιος είναι σε πολυ καλο επιπεδο, αν χρησιμοποιει πολυ σκληρη ρακετα διατρεχει μεγαλυτερο κινδυνο απο καποιον αλλον να παθει tennis elbow. β) απ την αλλη αν καποιος παιζει λαθος ακομα κ αν εχει πολυ μαλακη ρακετα θα τραυματιστει καποια στιγμη. και ερχομαι στο σημείο που διαφωνείτε. ο παικτης της α) περιπτωσης δεν ειναι απαραιτητο οτι θα τραυματιστει αν υποθεσουμε οτι εχει πολυ καλη τεχνικη και σκληρη ρακετα. Ο παικτης της παριπτωσης β) με την λνθασμενη τεχνικη και την μαλακη ρακετα ομως, θα τραυματιστει ΣΙΓΟΥΡΑ!! Αρα αν θελουμε να τα βαλουμε σε καποια σειρα προτεραιοτητας, το πιο σημαντικο ειναι η τεχνικη και δευτερο με μικρη διαφορα ειναι η ρακετα. Και οταν λεω ρακετα εννοω και ολα τα παρελκομενα (γκριπ, πλεγμα και κιλα).
4) Θα διαφωνησω καθετα με τον Simplicius για το θεμα του προπονητη αφου πρωτα συμφωνησω σε κατι μαζι του. Ειμαι συμφωνος οτι καποιος μπορει να μαθει μονος του απο βιντεο κτλ και εκ πειρας μιλωντας, εχω δει παικτες αυτοδιδακτους να παιζουν αξιοπρεπεστατα. ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ και το τονιζω το ΠΑΝΤΑ θα υστερει απο καποιον που εχει τις ιδιες ικανοτητες, το ιδιο σωμα, την ιδια ρακετα το ιδιο αθλητικο υποβαθρο αλλα κανει προπονηση με προπονητη. Καλο προπονητη που μπορει να προσφερει κατι στον καθενα ξεχωριστα. και ακομα κ αν υποθεσουμε τι μπορει να φτασει στο ιδιο επιπεδο forehand, backhand κτλ θα υστερει σε κατι που ο καλος προπονητης θα εμβαθυνει, την κινηση των ποδιων. ειναι το Α και το Ω στο τενις. Στη ζωη μου βεβαια εχω μαθει να μην ειμαι απολυτος και μ αρεσει να εκλησομαι οπως περυσι το καλοκαιρι οταν ανελαβα εναν παικτη 14 χρονων που δεν ειχε κανει ποτε του προπονηση με προπονητη και ηδη επαιζε καλυτερα απο πολλα παιδια στην ηλικια του. Ομως ηδη επειδη σαν παιδι ειχε επικεντρωθει στα κτυπηματα, τα ποδια του ειναι αργα και ειναι χειροτερα απο των παιδιων που ξεκινησαν με σωστη βαση για την κινηση των ποδιων.
5) τελος για το θεμα του tennis elbow ευθυνονται: α) σε περιπτωση που ο παικτης παιζει backhand με το ενα χερι, βρισκει την μπαλα πισω απο εκει που πρεπει για αυτο τραυματιζεται, β) στο forehand βρισκει πολυ μακρια μπροστα την μπαλα απ οτι πρεπει, γ) κουναει πολυ τον καρπο του την ωρα που βρισκει την μπαλα δ) κουναει λανθασμενα τον καρπο του την ωρα που βρισκει την μπαλα. ε) μεγαλος βαρος ρακετας και μεγαλη σκληροτητα. (μπορει να ξεχναω κ καποιον παραγοντα. Οσο για την αποκατασταση. εξαρταται απο το βαθμο πονου. αυτος ο τραυματισμος ερχεται απο επαναλαμβανομενους μικροτραυματισμους. Αρα εχει να κανει με το σε τι βαθμο το αντιλαμβανομαστε. Αν ο πονος ειναι μεγαλος πρεπει να σταματησουμε αμεσα και μπορει να χρειαστει αντιφλεγμονωδη. Παντως σε καθε περιπτωση πρεπει να συμβουλευτουμε γιατρο για τον καιρο που θα το ξεκουρασουμε. Παντως το σιγουρο ειναι οτι θελει καλη αιματωση και το καλυτερο για αυτο ειναι μια πολυ απλη ασκηση: να σφιγγουμε και να χαλαρωνουμε τη γροθια μας στην αρχη σκετη και μετα με καποια αντισταση (καποιο μπαλακι μαλακο πχ).

υ.γ Επισης επειδη αναφερθηκε καπου, οι επαγγελματιες τραυματιζονται κυριως απο την υπερπροπονηση (4-5 ωρες ημερισιως) η απο στιγμιαια απροσεξια σε καποιο πατημα η τετοια πραγματα, οχι απο λογω τεχνικης. π.χ ο djokovic πριν 2 χρονια ειχε προβλημα με τον ωμο του. καπου θα τον ψιλο πονεσε αλλα λογω προετοιμασιας για τα μεγαλα τουρνουα συνεχισε να προπονειται κανονικα αλλα ελαφρυνε λιγο τη ρακετα που χρησιμοποιουσε τοτε. και απλα για ενημερωτικους σκοπους, στην πρωτη φωτο φαινεται οτι υπαρχουν δυο ταινιες lead tape("βαρακια") ενω στη δευτερη μονο μια. Στην τριτη απλα φαινεται οτι ειναι οντως η ρακετα του!!

Ευχαριστω!

547

548

549

Stamos
27-07-13, 00:34
.. Σαν προπονητης τι ρακετες προτεινεις σε παικτες που ξεκινουν να παιζουν τενις (1- 2 χρονια).. και αν επισημαινεις το θεμα stiffness μιας ρακετας.. και τα προβληματα υγειας που θα μπορουσαν να προκυψουν στον καθενα..
Τι λυσεις θα προτεινες σε ολα τα παραπανω παραδειγματα που αναφερθηκαν... περαν του γνωστου " πρεπει ολοι να βελτιωσουν την τεχνικη τους".
Αμφιβαλλω παρα πολυ αν υπαρχουν προπονητες που ασχολουνται σοβαρα με το θεμα του εξοπλισμου καθε παικτη..!

president.s
27-07-13, 00:57
Ειναι θεμα του τι θελει ο καθε παικτης που ξεκιναει.Αν θελει μια ρακετα να την κρατησει μονο για να μαθει κ μετα να αλλαξει η να παρει μια ρακετα που θα του μεινει κ μετα. Παρολα αυτα σαν γενικος κανονας: κεφαλι περιπου 100, βαρος πλεγμενη να μην ξερπερναει κατα πολυ τα 300-310. απλεκτη δηλαδη 270-280. Ισορροπια περιπου στη μεση κ ισως λιγο προς head heavy (για να βοηθαει κ η ρακετα στη δυναμη οταν ο παικτης δεν μπορει μεσω της κινησης του να την αναπτυξη μονος του. Σκληροτητα: 65 ειναι καλα. κ 70 πχ για εναν αρχαριο ειναι καλα αλλα οταν ο αρχαριος θα αρχισει να βαζει δυναμη και θα εχει καποια προβληματακια στην τεχνικη τοτε ενδεχομενως να αρχισει να ποναει. ομως αν παρει κ καποια πολυ μαλακη πχ 57 θα χανει καποιεσ φορες τον ελεγχο της μπαλας. Πες μου σε ποια παραδειγματα αναφερεσαι γιατι εχασα λιγο την μπαλα με τοσα που διαβασα συνεχομενα. Δυστυχως το ξερω οτι δεν ασχολουνται πολυ με τον εξοπλισμο κ ειναι λαθος γιατι ο αρχαριος θελει να νιωσει ανετα με τη ρακετα του με τις μπαλες του με τα παπουτσια του για να μαθει κ βασικα δε θελει τραυματισμουσ..

president.s
27-07-13, 01:00
παρεπιπτωντος τα παραπανω ειδικα το βαρος μπορει να ειναι κ παρακατω πχ 280πλεγμενη. το βασικο ειναι να δοκιμασει καποια ρακετα για να εχει καποιο μετρο συγκρισης. Εγω πχ παντα δινω στους παικτες μου απ τις δικες μου τις ρακετες να μου πουν αν τους βολευει το βαρος κτλ

Jorge
27-07-13, 01:18
Το λοιπόν προπονητή president.s θεωρώ πως συμφωνώ σε όλα με σένα και ας μην είμαι προπονητής. Εγώ υποστηρίζω, αν διάβασες την μακροσκελή συζήτηση που είχαμε αλλά και αν δεν την διάβασες σε καταλαβαίνω γιατί μπορεί να την βρήκες κουραστική από κάποιο σημείο και ύστερα, πως αυτός που δεν έχει κάνει προπονήσεις υστερεί αυτού που έχει κάνει. Στο footwork δεν το έχω παρατηρήσει στο επίπεδο που είμαι τώρα γιατί η αλήθεια είναι πως έχουμε κάνει λίγο footwork ώστε να μπορέσω να αντιληφθώ αμέσως την διαφορά. Εσύ που είσαι προπονητής προφανώς αυτά τα πιάνεις πολύ πιο γρήγορα από εμένα. Στην τεχνική όμως είμαι σίγουρος πως δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης μεταξύ του αυτοδίδακτου και αυτού που έχει παρακολουθήσει μαθήματα. Και αυτό θεωρώ πως δεν ισχύει μόνο στο τένις αλλά σε ότι καταπιάνεται κάποιος στην ζωή.
Πραγματικά δεν έχω βρεθεί με κάποιον όπως αυτός ο 14χρονος που είχες εσύ που ενώ δεν είχε κάνει μια ώρα μάθημα έπαιζε όπως ένας που έκανε και μάλιστα κάποια χρόνια όπως είπες. Δεν ξέρω αν έκανε το σωστό άνοιγμα, δεν ξέρω αν έσπαγε καρπό, δεν ξέρω αν έφαιρνε την ρακέτα από κάτω, δεν ξέρω αν έκανε καθάρισμα κλπ κλπ. Χωρίς να θέλω να αδικήσω τον νεαρό πιστεύω πως κάτι σου έκρυβε. Πως κάποια πράγματα τα έχει διδαχθεί και για τους δικούς του λόγους δεν στα έλεγε. Εγώ επιμένω πως κάποια πράγματα δεν μαθαίνονται επ ουδενί από το youtube μιας και το σωστό forehand ή το σωστό backhand δεν είναι μόνο το να βρεις την μπάλα και να την στείλεις στο γήπεδο του αντιπάλου. Εσύ που είσαι και προπονητής το ξέρεις καλύτερα.
Από εκεί και πέρα όσον αφορα τις ρακέτες των επαγγελματιών είναι γνωστό στους ''κύκλους'' του τένις πως δεν έχουν καμία σχέση με τις ρακέτες τις αγοράς. Αυτό με τα βαράκια μου το είχε πει ο Τρ.Πανούσης (ο γνωστός) σε συζητήσεις που έχουμε κάνει όντας παιδικοί φίλοι μιας και έχουμε μεγαλώσει μαζί από μικρά παιδία στο ίδιο χωριό και στα ίδια σχολεία όντας συνομήλικοι (παρένθεση αυτό με τον Τρύφωνα). Μάλιστα μου το είχε δείξει στο περιοδικό TENNIS SOCIETY τεύχος 39 μιλώντας για την φωτογραφία με τον Berdych. Παρακάτω παραθέτω και φωτογραφία του εξώφυλου του περιοδικού και μια που έβγαλα εγώ πιο κοντινή μιας και το είχα δίπλα μου. Οι ταινίες βαράκια (μολύβι αν δεν κάνω λάθος) είναι εμφανείς στο εσωτερικό του κάδρου της ρακέτας του Berdych όπως και του Djokovic στην άλλη φωτογραφία. Μάλιστα μου είχε πει πως αυτοί μπορεί να έχουν βαράκια και στην λαβή και στον λαιμό ακόμα και στο πλέγμα.
Εδώ όμως θα ήθελα να μου πεις την άποψή σου. Αν πραγματικά οι πωλητές σε καταστήματα με τενιστικά είδη, πχ ο Γ.Παχιάκος, θεωρείς πως είναι τόσο αντιεπαγγελματίες ώστε να σου πουλήσουν κάτι και να μην σου ταιριάζει αρκεί και μόνο να φύγει από το μαγαζί τους. Και φυσικά δεν αναφέρομαι σε κάποιο σάκο ή ένα ζευγάρι παπούτσια ή μια κονσέρβα μπαλάκια. Αναφέρομαι στην ρακέτα και στα κιλά που ενδεχομένως θα βάλει κρίνοντας από τον σωματότυπό σου και το επίπεδο παιχνιδιού που βρίσκεσαι. Και για να το πάω ακόμα πιο πίσω, όπως ειπώθηκε σε τούτη την κουβέντα και όχι από εμένα, θεωρείς πως οι κατασκευάστριες εταιρίες ρακετών λανσάρουν στην αγορά προιόντα που αγοράζουμε εμείς οι ερασιτέχνες του αθλήματος (για τους επαγγελματίες συμφωνήσαμε πως έχουν τις δικές τους ειδικές κατασκευές) τα οποία μας προκαλούν συνεχόμενους τραυματισμούς και τελικά ίσως στην εγκατάλειψη του αθλήματος? Εγώ με το φτωχό μου το μυαλό, βλέποντάς το εμπορικά και μόνο, πιστεύω πως μόνο να χάσουν έχουν παράγωντας και πουλώντας προιόντα που δημιουργούν προβλήματα στους καταναλωτές τους.
Τέλος θα ήθελα την γνώμη σου για την ρακέτα του Nadal (εμφανισιακά τουλάχιστον) την AeroPro Driveμε πλέγμα Babolat RPM Blast στα 22 Kgr, αν θεωρείς πως είναι σκληρή. Πριν την αγοράσω πάντως την είχα παίξει σε demo για καμιά βδομάδα. Η ρακέτα αυτή έχει Cortex και βάζω και dumper (αν θεωρείς πως το dumper τελικά βοηθά στους κραδασμούς). Τώρα αυτό το flex που γράφεις δεν ξέρω τι είναι και δεν το βρίσκω στα specifications. Στην αιώρηση πάντως δεν με πονάει ο πήχης. Το λέω αυτό γιατί ο προπονητής μου μου έχει πει πως το βάρος της ρακέτας το νιώθεις στην αιώρηση, αν σε πονάει ο πήχης. Δεν ξέρω τι άποψη έχεις εσύ σε αυτό.
Συγνώμη αν σε κούρασα με την φλυαρία μου.

dimitriseas
27-07-13, 02:21
Καλο προπονητη που μπορει να προσφερει κατι στον καθενα ξεχωριστα. και ακομα κ αν υποθεσουμε τι μπορει να φτασει στο ιδιο επιπεδο forehand, backhand κτλ θα υστερει σε κατι που ο καλος προπονητης θα εμβαθυνει, την κινηση των ποδιων. ειναι το Α και το Ω στο τενις.τα ειπε ολα ο president φιλε jorge... μην ψαχνεις τιποτα. Επικεντωνεστε στο 10% και ξεχνατε το 90% .επισης αν ο simplisius ειναι 4 επιπεδο respect.

Jorge
27-07-13, 02:35
Εγώ συνάδελφε dimitriseas από την αρχή αυτής της κουραστικής (ίσως) συζήτησης επέμεινα στο θέμα τεχνική που ισούται με τον προπονητή.
Άλλοι κολάνε στα stiffness και στα balance. Απλά ρωτάω και κάποια πράγματα όπως το flex και το NTRP να δω κι εγώ τι είναι αυτά.
Κατά τα λοιπά εγώ υποστηρίζω, και δεν το διαπραγματεύομαι αυτό, πως η βελτίωση και η υγιής κατάσταση του αθλητή έρχεται με την προπόνηση και όχι με την ρακέτα. Ούτε με το youtube να υποκαθιστά τον προπονήτη.
Αυτά...

president.s
27-07-13, 02:55
Αυτο για το footwork το αναφερω επειδη ακομα κ καποιος να μαθει να χτυπαει forehand me 200 χιλιομετρα αμα δεν εχει τα ποδια να απει στην μπαλα να παρει θεση δεν προκειται να τη χτυπησει οπως πρεπει.
Για το συγκεκριμενο το παιδι ξερω απο πρωτο χερι οτι δεν εχει κανει κανενα μαθημα. Καταγωγη μου κ εκεινου ειναι απο επαρχια κ δεν υπαρχει κανεις αλλος προπονητης εκει. Ειναι καποιεσ τετοιες ελαχιστες περιπτωσεις που το παιδι εχει μεγαλο ταλεντο. Εννοειται βεβαια οτι το ταλεντο δε σε παει πουθενα απο μονο του. κ εχει φτασει στο σημειο που μπορουσε να φτασει απο δω κ περα δεν μπορει να του προσφερει τιποτα το Youtube. Στμφωνω απολυτως μαζι σου και στην πιστη σου στις προπονησεις και αυτο δειχνει οτι εχεις παθος και θες να κανεις κατι και να το κανεις σωστα.
Ναι τα βαρακια ειναι μολυβι και ειναι λεπτες ταινιες. Μπαινουν οπου θελει ο παικτης (εκτος απο το πλεγμα...). Τις συγκεκριμενες ρακετες τις εχω και τις δυο.... Ειναι πανεμορφες!
Δεν μπορω να πω με σιγουρια για ολους τους πωλητες αλλα πιστευω πως οχι. δεν θα παραπλανησουν σκοπιμα. Συγκεκριμενα ο παχιακος που τυχαινει να συνεργαζομαι χρονια ειναι σπαθι και παρα πολυ ενημερωμενος,περα απο το πολυ καλος πλεκτης. Υπαρχει ενα θεμα ομως εδω και το ξερω απο μαθητες μου κυριως ενηλικες. Υπαρχουν 3 κατηγοριες πελατων: 1) η πιο σπανια λογω, αυτος που ξερει ακριβως τι θελει απο ρακετα κ πλεγμα. πρεπει να περασει καποιος καιρος ομως για να κατασταλαξει καποιος. 2) αυτοι που θελουν να μιμηθουν καποιον παικτη κ ζητανε τη ρακετα του η οποια τελικα ειναι πολυ βαρια και δεν μπορουν να την κανουν καλα και 3) αυτοι που δεν ξερουν τιποτα και πανε στα τυφλα. Δεν ειναι καθολου κακο αυτο και δεν ειναι υποχρεωμενος καποιος να ξερει τι ρακετα θελει απ την πρωτη στιγμη. Αλλα τι παιζει εδω. Ο πωλητης ειναι κ αυτος λιγο στα τυφλα προσπαθει να "μαντεψει". δηλαδη εχει ενα πελατη που στην καλυτερη περιπτωση το μονο που θα ξερει θα ειναι οτι του εχει πει ο προπονητης και αυτες τις πληροφοριες πρεπει να τις περιοριασει κ με βαση τα χρηματα που διαθετει ο πελατης. ειναι καπως δυσκολο. Σιγουρα μπορει να υπαρξουν καποιες περιοδοι που μπορει να προωθειται καποια μαρκα περισσοτερο αλλα κα παλι μεσα σ αυτη τη μαρκα θα βρισκεται κατι καταλληλο. Δε νομιζω οτι καποιος θα πουλησει κατι εντελως ακυρο. Εκτος κ αν ειναι εντελως ασχετος απο ρακετες. Οσο για τις εταιριες χωρις να μπορω να φαναστω μεχρι που φτανει αυτο, το μονο που τους ενδιαφερει ειναι οι πωλησεις.οποτε δεν νομιζω να θελουν να κανουν κακο και να προκαλουν τραυματισμους. απλα καθε τοσο προσθετουν κ καποια "τεχνολογια" κ αλλαζουν κα τα χρωματα για ανανεωση..
Την Aero pro Drive την ειχα και μπορω να πω οτι ειναι ειναι καλη ρακετα. Flex εχει 69 που σημαινει οτι ειναι αρκετα σκληρη. Σε ολους τους χρηστες Babolat φανηκε μια χαρα αλλα εμενα που δεν παιζω γενικα με babolat μου φανηκε αρκετα σκληρη γιατι εκεινη την περιοδο επαιζα με πολυ μαλακη ρακετα. Γενικη ειναι καλη ρακετα και εχει δυναμη. επισης σκληρο ειναι το πλεγμα. εχει παρα πολυ καλο σπιν αλλα δεν εχει πολυ καλο ελεγχο. νομιζω οτι καπως καλυτερο ειναι το RPM Team και ακομα καλυτερο και πολυ μαλακο το Babolat Xcel. Γενικα δε θα την προτεινα σε αρχαριο αλλα αν εχεις προχωρησει σε επιπεδο και ο προπονητης λεει οκ παρτην. Δεν ειναι δυσκολη ρακετα.

president.s
27-07-13, 03:04
Το NRTP ειναι μια διεθνης "κλιμακα μετρησης" της ικανοτητας του καθενος. ειναι καπως υποκειμενικη αλλα οταν καποιος ειναι ρεαλιστης ειναι καλη. Αυτη ειναι η κλιμακα:

1.0 Just starting to play tennis
1.5 Has limited experience and is still working primarily on getting the ball into play.
2.0 Needs on-court experience. Has obvious stroke weaknesses but is familiar with basic positions for singles and doubles play.
2.5 Learning to judge where the ball is going although court coverage is weak. Can sustain a short rally of slow pace with other players of the same ability.
3.0 Fairly consistent when hitting medium-paced shots, but is not comfortable with all strokes and lacks execution when trying for directional control, depth or power. Most common doubles formation is one-up and one-back.
3.5 Has achieved improved stroke dependability with directional control on moderate shots, but still lacks depth and variety. Starting to exhibit more aggressive net play, has improved court coverage and is developing teamwork in doubles.
4.0 Has dependable strokes, including directional control and depth on both forehand and backhand sides on moderate shots, plus the ability to use lobs, overheads, approach shots and volleys with some success. Occasionally forces errors when serving and teamwork in doubles is evident. Rallies may be lost due to impatience.
4.5 Starting to master the use of power and spins and beginning to handle pace, has sound footwork, can control depth of shots and is beginning to vary game plan according to opponents. Can hit first serves with power and accuracy and place the second serve. Tends to overhit on difficult shots. Aggressive net play is common in doubles.
5.0 Has good shot anticipation and frequently has an outstanding shot or exceptional consistency around which a game may be structured. Can regularly hit winners or force errors off of short balls and can put away volleys, can successfully execute lobs, drop shots, half volleys and overhead smashes and has good depth and spin on most second serves.
5.5 Has developed power and/or consistency as a major weapon. Can vary strategies and styles of play in a competitive situation and hit dependable shots in a stress situation.
6.0 Has obtained a sectional and/or national ranking.
6.5 Has extensive satellite tournament experience.
7.0 Makes his living from tournament prize money.

Simplicius
29-07-13, 02:11
Καταρχήν να καλωσορίσω και εγώ τον φίλο president.s στο thread.
Είναι καλό να έχουμε και την άποψη και άλλων φίλων στη συζήτηση
και μάλιστα ανθρώπων που ασχολούνται επαγγελματικά με το αντικείμενο.

ΓΙΑ ΤΟ «ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ»:

Καταλαβαίνω ότι η διπλωματική διατύπωσή του «έχετε και οι δυο δίκιο» είναι μια προσπάθεια να εξομαλύνει την αντιπαράθεση και να μη πικράνει με την άποψή του «κάποιον», αλλά president.s υπάρχουν πάντα «κάποιοι» που βαριούνται να διαβάσουν όλο το κείμενο - ενδέχεται να μείνουν σε αυτή τη φράση και να θεωρήσουν, κακώς, ότι είναι δικαιωμένοι…

Εφόσον θεωρείς, ότι πρώτιστα η τεχνική και σε δεύτερο (πολύ κοντινό) λόγο, η επιλογή του εξοπλισμού, είναι βασικοί λόγοι για την αποφυγή τραυματισμών και tennis elbow, τότε προφανώς ταυτίζεσαι μόνο με την δική μου θέση.

Για τον απλό λόγο ότι εγώ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΑ / απαξίωσα (στο 5-10%) τη χρησιμότητα της καλής τεχνικής για την αποφυγή τραυματισμών, εφόσον ανέφερα νωρίτερα εδώ ότι:


Jorge, καλά τα λες για την τεχνική και την αδιαμφισβήτητη χρησιμότητά της, αλλά η συζήτηση επικεντρώνεται στις «ρακέτες» και τα «πλέγματα» καθώς αυτά είναι κάτι που μπορεί κάποιος να αλλάξει άμεσα, τόσο για να βελτιώσει το παιχνίδι του όσο και να προστατευτεί από τραυματισμούς.

Η τεχνική όμως είναι κάτι που αποκτιέται σε μεγάλο βάθος χρόνου και μέχρι να αποκτηθεί χρειάζεται να προπονείται κάποιος, χρησιμοποιώντας μια ρακέτα και την εκάστοτε, προφανώς ελλιπή, τεχνική του… Άρα ενδέχεται και να τραυματιστεί!
Τελικά μέχρι την απόκτηση της άριστης τεχνικής τι κάνουμε;

Με λίγα λόγια, είπα ότι η τεχνική ΔΕΝ είναι κάτι που μπορούμε να αποκτήσουμε μέσα σε μια ώρα (θέλει μήνες ή και χρόνια για να αποκτηθεί), ενώ ο κατάλληλος εξοπλισμός που μπορεί να μας προστατεύσει είναι! Μπαίνουμε αύριο πρωί-πρωί σε ένα μαγαζί και αγοράζουμε μια σωστή ρακέτα, με σωστό πλέγμα, στα σωστά κιλά!

Αντί λοιπόν να εστιάσουμε τη συζήτηση σε αυτά τα τεχνικά χαρακτηριστικά του εξοπλισμού που μπορούν να μας προστατέψουν ΑΜΕΣΑ (έστω και εν μέρει), ο Jorge αποπροσανατόλισε τη συζήτηση, με την εμμονή του ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μόνο στην τεχνική, (και δη με προπονητή), τρολάροντας και απαξιώνοντας εντελώς τις απόψεις των άλλων...

Όπως βλέπεις president.s η θέση ότι και τα δύο συμβάλουν, είναι θέση δική μου.
Απλώς είπα ότι η συζήτηση για την τεχνική δεν έχει νόημα, γιατί δεν η τεχνική δεν είναι κάποιο «κουμπί να το πατήσεις»…

Αντίθετα, η γνώμη του Jorge από την αρχή της συζήτησης είναι πιάσε μια ρακέτα ότι να ‘ναι και κάνε μαθήματα (με προπονητή!):


…γιατί ο πιτσιρικάς έπαιζε τένις και δεν είχε ανάγκη όποια ρακέτα και να του έδινες. Στο τένις, κατά την γνώμη μου πάντα, το 90%, μπορεί και παραπάνω, είναι θέμα τεχνικής. Σε όλα. Και στα χτυπήματα και στους τραυματισμούς….


Εγώ συνάδελφε dimitriseas από την αρχή αυτής της κουραστικής (ίσως) συζήτησης επέμεινα στο θέμα τεχνική που ισούται με τον προπονητή.
Άλλοι κολάνε στα stiffness και στα balance...

Δε γίνεται να λες λοιπόν president.s ότι και οι δύο έχουμε δίκιο, εάν και εσύ όπως εγώ, θεωρείς και την τεχνική αλλά και τον εξοπλισμό σχεδόν εξίσου σημαντικά…
Και δε μιλάω βέβαια για το 90%-10% ή μάλλον το 95%-5% της σημαντικότητας του Jorge…

Προσωπικά θεωρώ εντελώς περιττή την παραπάνω επισήμανσή μου, αλλά έχω δει πολλές φορές «κάποιοι» να πιάνονται από μια φράση και να χάνουν το νόημα που προκύπτει από την ανάλυση…

ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ:

Ο λόγος λοιπόν που θεωρώ την τεχνική «εκτός θέματος» της συγκεκριμένης συζήτησης είναι γιατί (όπως έχουμε παραδεχτεί όλοι, μηδενός εξαιρουμένου) μπορεί να είναι βασική, αλλά αποτελεί μια σχεδόν στατική τιμή, δηλ. μετά από ένα σημείο βελτιώνεται αργά με μικρά βήματα και μετά από πάρα πολλές ώρες προπόνησης (με ή χωρίς!) στο γήπεδο - (εάν εξαιρέσεις το σχετικά γρήγορο «άλμα» που κάνει μέσα στους πρώτους μήνες ένας εντελώς αρχάριος μέχρι να καταφέρει να μάθει τα «βασικά»).

Γι’ αυτό λοιπόν διαφωνώ ότι υπερτερεί σε σημαντικότητα του εξοπλισμού.
Με τα παρακάτω παραδείγματα ελπίζω να καταλάβεις τι εννοώ:

α) Εγώ, ο Simplicius, είχα ακριβώς την ίδια τεχνική και τις δύο φορές που έπαιξα μέσα στην εβδομάδα που μας πέρασε. Ο ίδιος άνθρωπος, με την ίδια τεχνική, στο ίδιο γήπεδο, με τον ίδιο συμπαίκτη, με το ίδιο ζέσταμα, στις ίδιες κλιματικές συνθήκες. Όλα ίδια.

Τη πρώτη φορά η ρακέτα μου είχε (το συνηθισμένο) βάρος 335 γρ. και swingweight 320.
Με αυτά τα τεχνικά χαρακτηριστικά, η ρακέτα είναι δυνατή και έβρισκα την αντίπαλη baseline, κτυπώντας με το 60-70% περίπου της δύναμής μου και με ένα μέτριο swing.
Έπαιξα 2 ώρες, χωρίς να νιώσω καμία ενόχληση στο χέρι.

Τη δεύτερη φορά η ρακέτα (ίδια και αυτή, σε πλέγμα και τάση - αλλά πλέον χωρίς το extra lead) είχε βάρος 315 γρ. και swingweight 300.
Mε το νέο μειωμένο βάρος και τo μικρότερο swingweight, η ρακέτα ήταν πολύ πιο αδύναμη από την άλλη φορά. Έπαιξα επίσης 2 ώρες – και μάλιστα πολύ καλύτερα – καθώς είχα τη δυνατότητα να ρυθμίζω τη δύναμη, άρα και να ελέγχω απόλυτα το βάθος στις μπάλες. Φυσικά – για να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα πχ. να στείλω τη μπάλα κοντά στην αντίπαλη baseline - κτυπούσα αρκετά πιο δυνατά από την άλλη φορά (90%), με πλήρες swing.
Το αποτέλεσμα ήταν μετά το τέλος του παιχνιδιού και για 2-3 μέρες να έχω κάποιες ενοχλήσεις στο χέρι.

Κάτι παρόμοιο φαντάζομαι θα το έχουν παρατηρήσει και άλλοι φίλοι. Ας πουν εάν επιθυμούν και τη δική τους εμπειρία.

β) Αλλά ας αφήσουμε τον ταπεινό και μέτριο Simplicius και ας πάμε στον «Βασιλιά του Τένις», τον Roger Federer. Δεν ξέρω πόσοι από εσάς έχετε δει τα παιχνίδια του τον τελευταίο μήνα με την νέα ρακέτα, αλλά όσοι τα έχετε δει, θα γνωρίζεται από πρώτο χέρι πόσο «τραγικός» ήταν. Και δεν αναφέρομαι μόνο στα αποτελέσματα (έχασε 3 φορές από παίκτες εκτός 100άδας), αλλά κυριότερα στο κάκιστο τένις που έπαιξε. Τι συνέβη στον μέγα Federer; Μήπως έχασε μέσα σε λίγες μέρες μόνος του την τεχνική του; Δεν νομίζω… Η διαφορά του εξοπλισμού ήταν εκείνο που υπερτέρησε και τον έκανε να χάσει την τεχνική του.

ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ (ΡΑΚΕΤΑ, ΠΛΕΓΜΑ, ΤΑΣΗ):

Επειδή μέσα στα τόσα posts για «σκληρές και μαλακές ρακέτες» υπάρχει φόβος να βγουν λάθος συμπεράσματα, να αναφέρω ξανά ότι (κατά τη ταπεινή γνώμη μου, αλλά και τη γνώμη πολλών ειδικών του αθλήματος που μπορείτε να βρείτε στο web) ο βασικός λόγος για να πάθει κάποιος παίκτης με μικρή-μέτρια τεχνική είναι η έλλειψη δύναμης από την ίδια τη ρακέτα. Να αναγκάζεται δηλ. να κτυπάει δυνατά για να παράγει μόνος του όλη τη δύναμη που χρειάζεται για το κτύπημα της μπάλας, με εκείνη την κακή τεχνική που διαθέτει. Ακριβώς όπως στο προσωπικό παράδειγμα που ανέφερα παραπάνω στο «Για την Τεχνική».

Από τους 4 ακραίους πιθανούς συνδυασμούς…

1. σκληρή ρακέτα (δηλ. ρακέτα με RA stiffness μεγαλύτερο του 65) + σκληρό πλέγμα = μέτρια δύναμη (με πιο αισθητούς κραδασμούς)
2. σκληρή ρακέτα + μαλακό πλέγμα (stiffness lbs/in. μικρότερο του 210) = μεγάλη δύναμη
3. μαλακή ρακέτα + μαλακό πλέγμα = μέτρια δύναμη (με λιγότερους κραδασμούς)
4. μαλακή ρακέτα + σκληρό πλέγμα = καθόλου δύναμη!!!

…το «σκληρή ρακέτα + σκληρό πλέγμα» είναι σίγουρα κακό… αλλά δεν είναι το χειρότερο!
Το «μαλακή ρακέτα + σκληρό πλέγμα» είναι απείρως επικινδυνότερο!

Ο παραπάνω πίνακας εξηγεί και την εύλογη απορία του φίλου Stamos…


Aν λοιπον επικεντρωθουμε μονο στο θεμα stiffness
Πως εξηγειται το γεγονος το 75% των ρακετων της αγορας να εχει flex RA > 65...?
ΕΠΑΓΩΓΙΚΑ ολοι αυτοι οι παικτες θα εμφανισουν tennis elbow?
...και σε μαθηματικη βαση το μεγεθος αυτο (flex) ποση διαφορα εχει πανω στο χερι του παικτη..? ΕΧΕΙ το flex ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ 60 - 70 τη στιγμη που σαν υλικο κατασκευης θεωρουμε το ιδιο (γραφιτης)?

καθώς οι άκαμπτες ρακέτες των αρχαρίων, με το μεγάλο μερίδιο στην αγορά, είναι πλεγμένες με μαλακά (νάιλον ή multi) πλέγματα, με σκοπό να τους δώσουν μια «αξιοπρεπή» δύναμη στο κτύπημα, την οποία δεν θα είχαν με το μικρό και αδύναμο swing της μικρής τεχνικής τους… Όταν όμως αρχίζουν οι μπάλες να φεύγουν μακριά άουτ και σε αυτές τις «σκληρές» ρακέτες μπουν σκληρότερα πλέγματα (σε stiffness ή σε τάση) τότε αρχίζουν οι τραυματισμοί…

Τελειώνοντας αυτό το τεράστιο post, θα ήθελα να πω δυο λόγια για τα πλέγματα, με αφορμή την αναφορά του Jorge στο RPM Blast. Όταν τελείωσα το άρθρο για τα τεχνικά χαρακτηριστικά του πλαισίου μιας ρακέτας (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-Tennis-racquet-customization), είχα κατά νου να γράψω και ένα δεύτερο για το άλλο μισό του εξοπλισμού, για τα πλέγματα. Όμως, έως σήμερα δεν βρήκα δυστυχώς το χρόνο. Είναι όμως ένα πολύ σημαντικό – και επίσης πολύπλοκο – θέμα, που πιστεύω ότι πρέπει να θιχτεί, ειδικά για εκείνους που δεν έχουν το χρόνο να ψάξουν τις πολλές και διαφορετικές πηγές για να ενημερωθούν. Αρκετά παιδιά με έχουν ρωτήσει για αυτά μέσω pm και mail – οπότε είναι ευκαιρία να πω 2-3 πράγματα εδώ.

Στο παρακάτω πίνακα, μπορείτε να δείτε τα τεχνικά χαρακτηριστικά, κάποιων πλεγμάτων. Coefficient of Friction είναι η τάση για φάλτσο. Μικρότερη τιμή = περισσότερο φάλτσο. Επέλεξα κάποια ακραία σε τιμές stiffness (φυσικό έντερο vs RPM), τα πιο «κλασσικά» νάιλον και multi, μερικά πολυεστερικά με μεγάλη προβολή και κάποια άλλα, πιο μαλακά και πιο οικονομικά poly (πρώτιστα κίτρινες αλλά και μπλε γραμμές), που θα δείτε να χρησιμοποιούν συνήθως εκείνοι που ψάχνονται περισσότερο…

Η ταξινόμηση είναι ανά είδος πλέγματος, το οποίο σχεδόν ταυτίζεται και με το stiffness τους - αλλά όπως θα παρατηρήσετε, μερικά μαλακά poly έχουν μικρότερο stiffness και από κάποια νάιλον. Βέβαια ακόμα και αυτά τα poly επιστρέφουν λιγότερη ενέργεια πίσω (στήλη energy return %), είναι δηλ. λιγότερο ελαστικά, απαιτώντας από εμάς μεγαλύτερη δύναμη, σε σχέση με ένα νάιλον αντίστοιχου stiffness. Τα polyester πλέγματα, μπορεί να μη σπάνε εύκολα, απαιτούν όμως συχνότερη αλλαγή, καθώς χάνουν, την έτσι κι αλλιώς μικρή, ελαστικότητά τους (φαινόμενο «dead poly»).

553

Πηγές: "Strings Selector" & "Tennis Warehouse".

Simplicius
29-07-13, 02:50
ΕΧΕΙ το flex ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ 60 - 70 τη στιγμη που σαν υλικο κατασκευης θεωρουμε το ιδιο (γραφιτης)?

Σχετικά με αυτό το κομμάτι της ερώτησης, ρίξε μια ματιά ΕΔΩ (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-Tennis-racquet-customization), στις παράγραφους "Beam Width – Flat or Tapered (Πλάτος Πλαισίου – Επίπεδο ή Μεταβλητό)" και "Flexibility & Stiffness of frame (Ελαστικότητα & Ακαμψία του πλαισίου)".

Και βέβαια είναι πολύ μεγάλη η διαφορά 60 με 70.
Όπως θα δεις, ακόμα και ρακέτες που έχουν το ίδιο RA stiffness αλλά διαφορετικό πλάτος πλαισίου, έχουν αισθητές διαφορές στο παιχνίδι. Είναι ένα "πρόβλημα" του τρόπου μέτρησης...

Για παράδειγμα, με τον τυποποιημένο τρόπο μέτρησης, η Babolat Aero Pro Drive με tapered beam 23mm/26mm/24mm/ μετριέται μόνο στο σημείο "23-24" και δίνει stiffness "70", αλλά στην πράξη είναι πολύ πιο σκληρή σε αίσθηση από μια άλλη ρακέτα που θα μετριώνταν επίσης με stiffness "70", αλλά θα είχε ένα flat beam πχ. 24mm...

ith
29-07-13, 12:24
Για το θέμα της αλλαγής ρακέτας του φέντερερ αξίζει να σημειωθεί ότι έχει τραυματισμό στον ώμο, επίσης κάπου νομίζω δήλωσε ότι για τις σκληρές επιφάνειες δείχνει να μην τον εξυπηρετεί η 98αρα.

Προσωπικά δεν έχω ιδιαίτερες τεχνικές γνώσεις για τις ρακέτες και ίσως και γενικότερα για το τέννις. Σε σχέση με τον παραπάνω διάλογο θα ήθελα να πω τουλάχιστον σε αυτούς που είναι τώρα στα πρώτα τους βήματα το εξής:

Είναι δύσκολο αρκετά να πετύχεις καλό και οικονομικό προπονητή όμως στα πρώτα βήματα είναι η καλύτερη επένδυση. Αν μάθεις τις κινήσεις λάθος στην πορεία είναι δύσκολο να "ξεμάθεις". Την ρακέτα την αλλάζεις εύκολα, τις κινήσεις σου όμως δύσκολα.

Τέλος, όσα λέει ο Simplicius είναι τεχνικές πληροφορίες που αν κάποιος κάνει αναζήτηση στο διαδίκτυο μπορεί να τις επαληθεύσει. Μέσα στην θεωρία μπλέκονται τα υποκειμενικά χαρακτηριστικά του αθλητή, swing spin κτλ είναι χαρακτηριστικά τα οποία καθένας τελικά κρίνει αλλιώς για τον εαυτό του. Στο δια ταύτα, για την επιλογή ρακέτας θεωρώ το καλύτερο εφόσον βρίσκεσαι σε κάποιο club να ζητήσεις από άλλα μέλη να σου παραχωρήσουν δοκιμαστικά την ρακέτα τους. Ε θέλω να πιστεύω ότι κάποια θα σου κάνει, στην πορεία όπως κάθε φορά προσομοιώνεσαι στο παιχνίδι του άλλου έτσι προσομοιώνεσαι και στην ρακέτα ώσπου που δένεσαι. Γι' αυτό πιστεύω ότι από ένα σημείο και μετά δεν πρέπει να κάνεις αλλαγές στον εξοπλισμό.

Jorge
29-07-13, 14:48
Το λοιπόν,
Simplicius είσαι πολύ καλός στις παραθέσεις και στα post και σε όλα αυτά. Όμως δεν είσαι και πολύ καλός να θυμάσαι αυτά που έχεις γράψει εσύ στα προηγούμενα post σου.
Επειδή εγώ δεν ξέρω να κάνω παραθέσεις μέσα στα μηνύματα που γράφω σε καλώ να πας στο μήνυμά σου #35 και στις παραγράφους 5,6 και 7 και θέλω να μας πεις πως είναι σύμφωνα αυτά που γράφεις εκεί με αυτά που γράφεις στο post #67, ότι δηλαδή ταυτίζονται οι απόψεις σου με τον προπονητή president.s σχετικά με το ερώτημα αν η προπόνηση με προπονητή είναι απαραίτητη στο τένις.
Οφείλω να ομολογήσω πως είσαι πολύ καλός να παραπληροφορείς τους αναγνώστες του forum με τις μικροπαραθέσεις που κάνεις από τις δικές μας απαντήσεις μιας και είσαι πολύ επιλεκτικός και χρησιμοποιείς μόνο αυτά που σου βολεύουν. Όμως, τουλάχιστον με τις δικές μου, θα σε παρακαλέσω να μην το κάνεις γιατί δεν είσαι καθόλου σωστός και δίκαιος όταν χρησιμοποιείς τα λεγόμενά μας για το λόγο που σου ανέφερα αμέσως πιο πριν. Εγώ λοιπόν ποτέ δεν είπα, αλλά ούτε και κανένας από αυτούς που κάνουν μαθήματα και έγραψαν σε αυτό το θέμα, πως θα μπεις στο γήπεδο και με μια ώρα προπόνησης (ούτε καν με δύο και με δέκα δεν το είπα εγώ αυτό) και θα παίζεις με κάποια υποτυπώδη τεχνική ένα forehand και ένα backhand. Αντιθέτως εγώ είπα πως κάποιος που κάνει μαθήματα 1-2 χρόνια μπορεί να έχει αξιοπρεπή (τουλάχιστον) αυτά τα δύο χτυπήματα. Το τελευταίο το αναφέρω σχετικά με αυτό που γράφεις στο post #67 και στην παράγραφο 5, αμέσως κάτω από την πρώτη σου παράθεση.
Θα σε παρακαλέσω λοιπόν όταν θες να αφήσεις κάτι να αιωρείται και θες να χρησιμοποιήσεις τις απαντήσεις των συνομιλητών σου με σκοπό να τους ξεμπροστιάσεις να μην είσαι επιλεκτικός και να παραθέτεις μόνο αυτά που σε βολεύουν εσένα, δρώντας πολύ έντεχνα και έξυπνα σκεφτόμενος ''σιγά μην κάτσει ο άλλος να ψάξει ολόκληρο το θέμα και όλα τα post''.
Και θα σου δώσω και άλλο ένα στοιχείο για να δεις πόσο επιλεκτικός είσαι.
Πήγαινε στο post #58 του president.s και στην παράγραφο 4, σχετικά με το ποιός κινδυνεύει περισσότερο να τραυματιστεί, και πες μας σε παρακαλώ που ταυτίζονται οι απόψεις σου με αυτές του προπονητή president.s σχετικά με την τεχνική και την επιλογή της ρακέτας, ποιό έχει μεγαλύτερη βαρύτητα στους τραυματισμούς. Γιατί στο post σου #67 ξεκινάς και μας λες πως μόνο εσύ ταυτίζεσαι με τις απόψεις του προπονητή θέλοντας να απαξιώσεις εμένα (μιλάω για τον εαυτό μου) ενώ τα λεγόμενα σου σε προηγούμενες απαντήσεις μαρτυρούν ακριβώς το αντίθετο. Και για να το κάνω λιανά ενώ στην αρχή μας έλεγες βλέπε youtube και μην πληρώνεις κάποιον προπονητή να σου λέει συνέχεια τα ίδια και τα ίδια μέχρι να μάθεις στο τέλος έρχεσαι και γίνεσαι υπέρμαχος των προπονητών.
Κλείνοντας λοιπόν θα σε παρακαλέσω άλλη μια φορά αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις κουβέντες που έχουν ειπωθεί πιο πριν με σκοπό να καταρρίψεις τα επιχειρήματά μας να τις χρησιμοποιείς ολόκληρες και να μην είσαι επιλεκτικός κατά πως βολεύει εσένα. Άσε τον κόσμο να βγάλει τα συμπεράσματά του και μην βγάζεις εσύ αντί για αυτόν. Υποστήριξε αυτό που υποστηρίζεις αλλά μην παραπληροφορείς με την επιλεκτική αναπαραγωγή των λεγομένων μας.
Σε ευχαριστώ.

president.s
29-07-13, 15:30
Simplicius ισως δεν το διατυπωσα καλα εγω επειδη ειχα πολλα στο μυαλο μου να γραψω. Το παρατηρησα τωρα, δεν ηταν "διπλωματικη" απαντηση. Εχετε δικιο και οι δυο αλλα σε διαφορετικες πτυχες τις κουβεντας. Δηλαδη εσυ που ξεκαθαρα εχεις ασχοληθει εκτενως με το θεμα του εξοπλισμου και ειναι πολυ καλο αυτο, εχεις δικιο στο να επισημαινεις οτι ειναι εξισου σημαντικος ο εξοπλισμος με την τεχνικη και να παιρνεις την τεχνικη σαν σταθερα * (θα επανελθω εδω μετα). Ο Jorge απο την αλλη εχει δικιο στο οτι τονιζει οτι η τεχνικη, η σωστη τεχνικη, μαθαινεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απο προπονητη. Ο Jorge εκει διαφωνησε μαζι σου και εκει χασατε λιγο τη κουβεντα. Απλα διαφωνησατε στο αν χρειαζεται ο προπονητης για να μαθει καποιος σωστη τεχνικη. Και απο εκει κ περα ο ενας εστιασε στην τεχνικη και ο αλλος εστιασε στον εξοπλισμο.

Λοιπον: καταρχας εγω περα απο το θεμα προπονητικης και τι ρακετες χρησιμοποιω εκει, αθλουμαι και παιζω τουρνουα κτλ και ετυχε να ειμαι απο τους "φανατικους" του εξοπλισμου. μ αρεσει να ψαχνομαι να δοκιμαζω κτλ. Λοιπον για τα πρακτικα, παιζω με: Head PT57A με χρωματα Prestige MP, 352gr, 6pts HL, 340 SW, με Alu power rough/Xcel power 21/22kg. Οπως ειπα και πριν αυτη η ρακετα εχει περιπου 55 flex και ειναι πολυ ανετη. Πριν απο αυτη ομως εχω παιξει αρκετο καιρο και με Aero Pro και με Pure Drive που ειναι και οι δυο πολυ σκληρες. Δεν με βολεψαν ιδιαιτερα και παντα με βολευαν ρακετες me flex γυρω απο το 60-62. Μια φορα ειχα tennis elbow και αυτο ηταν οταν σε ενα club που δουλευα με ταπητα τεχνητου χορτου που ετυχε να βρεχει για δυο μηνες πολυ συχνα. ρακετα Wilson Kobra tour (flex 58) τα γηπεδα βρεγμενα και γρηγορα οι μπαλες πιο βαριες και σαν αποτελεσμα εβρισκα την μπαλα πιο πισω απο οτι επρεπε (ενα χερι backhand) ακομα και με προαγωνιστικο τμημα που ουτε πολυ δυνατα χτυπουσα ουτε πολυ σπιν. Και αλλη μια φορα ειχα προβλημα με τον ωμο μου οταν δουλέψα σε ενα Club χωρις αγωνιστικα τμηματα και δεν εξασκουσα τοσο το σερβις μου και οταν πηγα σε ενα τουρνουα μετα που ειδα το βιντεο απ εναν αγωνα ειδα οτι ειχε αλλαξει λιγο το πεταγμα της μπαλας και την εβρισκα πισω. με ρακετα Head IG speed 300 (flex 60). Λοιπον Simplicius θελω να καταληξω στο οτι σε μενα που κατα περιοδους αλλαξε μονο ενας παραγοντας κ αυτος ηταν η τεχνικη, μονο τοτε ειχα ενοχλησεις στο χερι. με τις αλλαγες ρακετεων οχι. και επιστρεφω στο * που εβαλα πριν. Οπως ειπα εχεις δικιο που παιρνεις την τεχνικη σαν σταθερα αλλα (και ειναι ΜΕΓΑΛΟ ΑΛΛΑ) πρεπει να εισαι σιγουρος οτι η τεχνικη ειναι σωστη. Δηλαδη εσυ οταν αλλαξες το βαρος της ρακετας, αυτοματως οπως ειπες αλλαξε και το swing σου και αυτη ειναι η φυσιολογικη εξελιξη. Ομως ταυτοχρονως, αφου ειχες μικροενοχληση στο χερι σημαινει οτι αλλαξες και καποιο σημαντικο σημειο μεσα στο swing (δεν ξερω ποιο ειναι αυτο αν δε δω την κινηση). Καθε παικτης εχει το δικο του στυλ το δικο του ανοιγμα το δικο του τελειωμα. Εμεις σαν προπονητες το σεβομαστε αυτο ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ η ρακετα και το σωμα περνανε απο τα σημεια "κλειδια" που πρεπει να περασουν. Οταν λοιπον ενιωσες οτι δεν επαιρνες δυναμη απο τη ρακετα το σωμα σου προσαρμοστηκε σε αυτο και αλλαξε κατι μεσα στο κινητικο μοτιβο. Επιτρεπτο το να προσαρμοστεις στις νεες συνθηκες αλα χωρις να επηρεαστουν τα σημεια "κλειδια". Μην ξεχνας κιολας οτι οι αγωνιστικες ρακετες ειναι ολες χαμηλης δυναμης και χρειαζονται ολες full swing. που σημαινει οτι καποιος που δεν μπορει να κανει full swing θα εχει προβλημα και πολλους τραυματισμους. βαρια ρακετα+μικρο sweetspot-->αργο και μικρο ανοιγμα--> κτυπημα της μπαλας εκτος sweetspot--> πολλοι κραδασμοι--> "τσιμπηματα" στον αγκωνα. Επειδη σε κουρασα θα πω απλα αυτα που ισχυουν για καποιον που ξεκιναει/μαθαινει/παιζει τενις, χρησιμοποιωντας λογικα πλαισια και βγαζοντας εκτος εξισωσης καθε αγωνιστικη ρακετα. Λοιπον :

σημασια ρακετας σημασια τεχνικης
1)τελειως αρχαριος
(εκμαθηση κτυπηματων) : πολυ μικρη πολυ μεγαλη
2)απλη χρηση βασικων
κτυπηματων : μικρη πολυ μεγαλη
3)μπορει και κραταει μπαλες
με καποιον συμπαικτη μεγαλη πολυ μεγαλη
4)σταθεροποιει τα κτυπηματα
και βρισκει την μπαλα στο σημειο
που πρεπει μεγαλη πολυ μεγαλη
5)κατευθυνει συνειδητα την μπαλα
και βαζει δυναμη οταν το θελει πολυ μεγαλη πολυ μεγαλη


6) απο δω και περα εξισωνεται η σημασια της τεχνικης με τη σημασια της ρακετας
7) μετα απο καποιο καιρο και αφου ο παικτης πλεον εχει σταθεροποιηθει μπορει να θεωρηθει η τεχνικη "σταθερα".
8) απο δω κ περα καθε αλλαγη της ρακετας δεν επηρεαζει τα σημεια "κλειδια" της κινησης και απο δω κ περα η ρακετα ειναι η μονη που μπορει να προκαλεσει τραυματισμο.

Ελπιζω να μην παρεξηγησεις το οτι ειπα οτι μπορει να αλλαξες κατι στην κινηση σου. Ουτως η αλλως οι γνωσεις σου οσον αφορα στον εξοπλισμο και η αναζητηση σου στο πανω στο θεμα ειναι πραγματικα αξιοθαυμαστα. Επετρεψε μου απλα να επεμβω λιγο περισσοτερο στο θεμα τεχνικης λογω χρονων εμπειριας. Ξερω οτι δεν αναιρεσες την τεχνικη και οτι την υποστηριζεις.

dimitriseas
29-07-13, 15:34
εγω παντωςsimpisious εδω δεν τo εχω....εγω νομιζα ως τωρα οτι οσο πιο βαρια ρακετα τοσο πιο επωδυνη εδω βλεπω τα αντιθετα,,,

Τη πρώτη φορά η ρακέτα μου είχε (το συνηθισμένο) βάρος 335 γρ. και swingweight 320.
Με αυτά τα τεχνικά χαρακτηριστικά, η ρακέτα είναι δυνατή και έβρισκα την αντίπαλη baseline, κτυπώντας με το 60-70% περίπου της δύναμής μου και με ένα μέτριο swing.
Έπαιξα 2 ώρες, χωρίς να νιώσω καμία ενόχληση στο χέρι.

Τη δεύτερη φορά η ρακέτα (ίδια και αυτή, σε πλέγμα και τάση - αλλά πλέον χωρίς το extra lead) είχε βάρος 315 γρ. και swingweight 300.
Mε το νέο μειωμένο βάρος και τo μικρότερο swingweight, η ρακέτα ήταν πολύ πιο αδύναμη από την άλλη φορά. Έπαιξα επίσης 2 ώρες – και μάλιστα πολύ καλύτερα – καθώς είχα τη δυνατότητα να ρυθμίζω τη δύναμη, άρα και να ελέγχω απόλυτα το βάθος στις μπάλες. Φυσικά – για να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα πχ. να στείλω τη μπάλα κοντά στην αντίπαλη baseline - κτυπούσα αρκετά πιο δυνατά από την άλλη φορά (90%), με πλήρες swing.
Το αποτέλεσμα ήταν μετά το τέλος του παιχνιδιού και για 2-3 μέρες να έχω κάποιες ενοχλήσεις στο χέρι.

president.s
29-07-13, 15:57
εγω παντωςsimpisious εδω δεν τo εχω....εγω νομιζα ως τωρα οτι οσο πιο βαρια ρακετα τοσο πιο επωδυνη εδω βλεπω τα αντιθετα,,,

Τη πρώτη φορά η ρακέτα μου είχε (το συνηθισμένο) βάρος 335 γρ. και swingweight 320.
Με αυτά τα τεχνικά χαρακτηριστικά, η ρακέτα είναι δυνατή και έβρισκα την αντίπαλη baseline, κτυπώντας με το 60-70% περίπου της δύναμής μου και με ένα μέτριο swing.
Έπαιξα 2 ώρες, χωρίς να νιώσω καμία ενόχληση στο χέρι.

Τη δεύτερη φορά η ρακέτα (ίδια και αυτή, σε πλέγμα και τάση - αλλά πλέον χωρίς το extra lead) είχε βάρος 315 γρ. και swingweight 300.
Mε το νέο μειωμένο βάρος και τo μικρότερο swingweight, η ρακέτα ήταν πολύ πιο αδύναμη από την άλλη φορά. Έπαιξα επίσης 2 ώρες – και μάλιστα πολύ καλύτερα – καθώς είχα τη δυνατότητα να ρυθμίζω τη δύναμη, άρα και να ελέγχω απόλυτα το βάθος στις μπάλες. Φυσικά – για να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα πχ. να στείλω τη μπάλα κοντά στην αντίπαλη baseline - κτυπούσα αρκετά πιο δυνατά από την άλλη φορά (90%), με πλήρες swing.
Το αποτέλεσμα ήταν μετά το τέλος του παιχνιδιού και για 2-3 μέρες να έχω κάποιες ενοχλήσεις στο χέρι.


Δεν ειναι απαραιτητο.. σε καποιες περιπτωσεις ισχυει. αλλο το επωδυνη αλλο το δυσκολη να την παιξεις. σιγουρα οταν ειναι αρκετα πιο βαρια καποια ρακετα ειναι πιο δυσκολη να την χειριστεις αλλα δε σημαινει οτι ειναι επωδυνη. για εναν παικτη η πολυ ελαφρια ρακετα μπορει να προκαλεσει ενοχλησεις. Για καποιον που μαθαινει η βαρια θα του προκαλεσει.

Simplicius
29-07-13, 18:28
@Jorge:

Μεταφέρω εγώ, για λογαριασμό σου τις παραγράφους που αναφέρεις…


Το λοιπόν, Simplicius είσαι πολύ καλός στις παραθέσεις και στα post και σε όλα αυτά. Όμως δεν είσαι και πολύ καλός να θυμάσαι αυτά που έχεις γράψει εσύ στα προηγούμενα post σου. Επειδή εγώ δεν ξέρω να κάνω παραθέσεις μέσα στα μηνύματα που γράφω σε καλώ να πας στο μήνυμά σου #35 και στις παραγράφους 5,6 και 7 και θέλω να μας πεις πως είναι σύμφωνα αυτά που γράφεις εκεί με αυτά που γράφεις στο post #67, ότι δηλαδή ταυτίζονται οι απόψεις σου με τον προπονητή president.s σχετικά με το ερώτημα αν η προπόνηση με προπονητή είναι απαραίτητη στο τένις.

…και οι οποίες ήταν απάντηση σε εκείνα που είχες πει εσύ προηγουμένως…


… Εμένα και οι δύο προπονητές που άλλαξα μου έλεγαν και μου λένε πως οι περισσότεροι τραυματισμοί στο τένις έρχονται από την λάθος τεχνική. …
…Γιατί κι εγώ το tennis elbow όταν το έπαθα από κακή τεχνική το έπαθα και όχι από λάθος ρακέτα….

Λοιπόν είχα πει εκεί ακριβώς αυτά….


Όσο για τους προπονητές τένις – χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τις γνώσεις και τη όρεξή τους για δουλειά (σ.σ. τουλάχιστον των περισσότερων), αυτό που «πουλάνε» (και που εσύ τελικά αγοράζεις) είναι η βελτίωση της τεχνικής. Οπότε το θεωρώ απόλυτα λογικό, να δίνουν έμφαση (μόνο) σε αυτή. Αυτά όμως που μπορεί να σου πει ως θεωρία ένας προπονητής μέσα στο γήπεδο, είναι ακριβώς τα ίδια (και λόγω κόστους, μάλλον πολύ λιγότερα) από εκείνα που έχεις τη δυνατότητα να ακούσεις να λέει ένας συνάδελφός του στο Youtube…

Όσο για το πρακτικό του πράγματος, εάν τελικά κάποιος είναι γνώστης της θεωρίας (με ή χωρίς Youtube) και έχει μια φυσιολογική αντίληψη για το τι κάνει την ώρα που παίζει μέσα στο γήπεδο, μπορεί να καταλάβει εύκολα ποια είναι τα λάθη του. Το εάν τώρα θα μπορέσει τελικά να τα διορθώσει, αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από τον ίδιο, καθώς κανένας προπονητής δεν μπορεί να τον εξαναγκάσει!

Προσωπικά έχω βαρεθεί να βλέπω μεγάλους ανθρώπους να προπονούνται (και μόνο να προπονούνται) επί μήνες και επί χρόνια με προπονητές, χωρίς να παίζουν περισσότερους αγώνες με τους φίλους τους για να ευχαριστηθούν, με όποια, έστω και μικρή, τεχνική διαθέτουν.

Και στη συνέχεια:


Πήγαινε στο post #58 του president.s και στην παράγραφο 4, σχετικά με το ποιός κινδυνεύει περισσότερο να τραυματιστεί, και πες μας σε παρακαλώ που ταυτίζονται οι απόψεις σου με αυτές του προπονητή president.s σχετικά με την τεχνική και την επιλογή της ρακέτας, ποιό έχει μεγαλύτερη βαρύτητα στους τραυματισμούς.

Στην παρακάτω αναφορά του president.s (post #58 παρ. 4), δε βλέπω πουθενά να υπάρχει αυτό που λές εσύ, ότι δηλ…


η προπόνηση με προπονητή είναι απαραίτητη στο τένις.

Το αντίθετο μάλιστα.


4) Θα διαφωνησω καθετα με τον Simplicius για το θεμα του προπονητη αφου πρωτα συμφωνησω σε κατι μαζι του. Ειμαι συμφωνος οτι καποιος μπορει να μαθει μονος του απο βιντεο κτλ και εκ πειρας μιλωντας, εχω δει παικτες αυτοδιδακτους να παιζουν αξιοπρεπεστατα. ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ και το τονιζω το ΠΑΝΤΑ θα υστερει απο καποιον που εχει τις ιδιες ικανοτητες, το ιδιο σωμα, την ιδια ρακετα το ιδιο αθλητικο υποβαθρο αλλα κανει προπονηση με προπονητη. Καλο προπονητη που μπορει να προσφερει κατι στον καθενα ξεχωριστα.

Αυτό που λέει είναι ότι εκείνος που κάνει μαθήματα με προπονητή στο τέλος της πορείας της μάθησης θα είναι καλύτερος από τον αυτοδίδακτο. Κάτι με το οποίο (δεν είχα τοποθετηθεί έως τώρα) συμφωνώ – με την επισήμανση ότι η εξελικτική πορεία με τον προπονητή, στην περίπτωση του γκρουπ, μάλλον θα είναι πιο αργή χρονικά – καθαρά για πρακτικούς λόγους (μοίρασμα του διαθέσιμου χρόνου σε πολλούς). Πουθενά δε βλέπω να υπάρχει αναφορά από τον president.s ότι «η προπόνηση με προπονητή είναι απαραίτητη» όπως αναφέρεις εσύ!

Άσε που μας χρωστάς ακόμη μια βασική απάντηση, για το εάν καταλογίζεις κάποια ευθύνη στον προπονητή σου, τη στιγμή που έπαθες tennis elbow κατά την περίοδο που έκανες μαθήματα μαζί του – και μάλιστα αρκετούς μήνες αφότου είχες ξεκινήσει. Εάν πιστεύεις δηλ. ότι θα έπρεπε να σε έχει προφυλάξει με κάποιο τρόπο (είτε έφταιγε η ρακέτα που χρησιμοποιούσες, είτε η κακή τεχνική σου, είτε επειδή κτυπούσες δυνατά, είτε οτιδήποτε άλλο).

Δυστυχώς, βλέπω ότι υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας μεταξύ μας...
Για κάποιο λόγο, που δεν έχω ξεκαθαρίσει απόλυτα ακόμα, έχεις θεωρήσει την αρχική μου τοποθέτηση ότι ένας βασικός λόγος που έπαθες tennis elbow ήταν η ρακέτα που χρησιμοποιούσες ως «casus beli».

Τρανό παράδειγμα της κακής σου προδιάθεσης είναι το:


Εγώ λοιπόν ποτέ δεν είπα, αλλά ούτε και κανένας από αυτούς που κάνουν μαθήματα και έγραψαν σε αυτό το θέμα, πως θα μπεις στο γήπεδο και με μια ώρα προπόνησης (ούτε καν με δύο και με δέκα δεν το είπα εγώ αυτό) και θα παίζεις με κάποια υποτυπώδη τεχνική ένα forehand και ένα backhand. Αντιθέτως εγώ είπα πως κάποιος που κάνει μαθήματα 1-2 χρόνια μπορεί να έχει αξιοπρεπή (τουλάχιστον) αυτά τα δύο χτυπήματα. Το τελευταίο το αναφέρω σχετικά με αυτό που γράφεις στο post #67 και στην παράγραφο 5, αμέσως κάτω από την πρώτη σου παράθεση.
αναφερόμενος στο σχόλιο μου:


Με λίγα λόγια, είπα ότι η τεχνική ΔΕΝ είναι κάτι που μπορούμε να αποκτήσουμε μέσα σε μια ώρα (θέλει μήνες ή και χρόνια για να αποκτηθεί), ενώ ο κατάλληλος εξοπλισμός που μπορεί να μας προστατεύσει είναι!

το οποίο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΘΕΣΗ δικών σου λεγομένων.
Ούτε καν δικών μου.
Το ανέφερα ως μια «γενική αλήθεια» στην οποία συμφωνούμε ΟΛΟΙ!
Και θεωρώ ότι είναι σαφέστατα διατυπωμένο:


Ο λόγος λοιπόν που θεωρώ την τεχνική «εκτός θέματος» της συγκεκριμένης συζήτησης είναι γιατί (όπως έχουμε παραδεχτεί όλοι, μηδενός εξαιρουμένου) μπορεί να είναι βασική, αλλά αποτελεί μια σχεδόν στατική τιμή, δηλ. μετά από ένα σημείο βελτιώνεται αργά με μικρά βήματα και μετά από πάρα πολλές ώρες προπόνησης (με ή χωρίς ΤΩΡΙΝΗ ΠΡΟΣΘΗΚΗ: Προπονητή!) στο γήπεδο - (εάν εξαιρέσεις το σχετικά γρήγορο «άλμα» που κάνει μέσα στους πρώτους μήνες ένας εντελώς αρχάριος μέχρι να καταφέρει να μάθει τα «βασικά»).

Τι άλλο να πω;;; Όσο για τα σχόλιά σου περί παραπληροφόρησης, θα μου επιτρέψεις να μην τα χαρακτηρίσω…

Στη διάθεσή σου για κάθε πρόσθετη επεξήγηση.

S.

Simplicius
30-07-13, 00:52
@dimitriseas:


εγω παντως simpisious εδω δεν τo εχω....εγω νομιζα ως τωρα οτι οσο πιο βαρια ρακετα τοσο πιο επωδυνη εδω βλεπω τα αντιθετα,,,

Η απάντηση στην απορία σου βρίσκεται σε αυτές τις αναφορές στο thread «Tennis Racquet Customization» (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-Tennis-racquet-customization):


Το βέβαιο είναι ότι μια βαρύτερη ρακέτα είναι περισσότερο σταθερή (έχει λιγότερες δονήσεις) σε σχέση με μια ελαφρύτερη. Και ότι μια βαρύτερη ρακέτα, κάνει περισσότερο μόνη της τη «δουλειά» (δηλ. επιστρέφει τη μπάλα στον αντίπαλο) σε σχέση με μια ελαφριά όπου τη δουλειά αυτή την κάνει κυρίως η δύναμη του χεριού μας.

Σε σχέση με το swingweight και τη δύναμη, μπορούμε να πούμε ότι με μικρότερο swingweight, η δύναμη του κτυπήματος προέρχεται περισσότερο από εμάς, ενώ με μεγαλύτερο, από την ίδια τη ρακέτα.

Το βάρος και το swing weight είναι καλά πράγματα! Μειώνουν τους κραδασμούς και βάζουν τη ρακέτα να κάνει την κουραστική δουλειά του κτυπήματος. Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα για τη δυσκολία του καρφώματος ενός μεγάλου καρφιού στο τοίχο με ένα μικρό σφυράκι, σε αντίθεση με την ευκολία του καρφώματος του ίδιου καρφιού με μια βαριοπούλα.

Για το λόγο αυτό και το στατικό βάρος και το swing weight έχουν ευεργετικές ιδιότητες στην αποφυγή ή αντιμετώπιση του tennis elbow.

Τα μειονεκτήματα είναι ότι υπερβολικό (για τα «κυβικά» του καθενός) βάρος ή swing weight:

α) μπορεί να προκαλέσει σε κάποιον πόνο στον καρπό και

β) μειώνει την ταχύτητα της αιώρησής μας, άρα και τις γρήγορες αντιδράσεις μας και την ταχύτητα του παιχνιδιού.

Δηλ. ακριβώς αυτό που σου είπε και ο φίλος president.s


αλλο το επωδυνη αλλο το δυσκολη να την παιξεις. σιγουρα οταν ειναι αρκετα πιο βαρια καποια ρακετα ειναι πιο δυσκολη να την χειριστεις αλλα δε σημαινει οτι ειναι επωδυνη.

Κάποιες από τις πηγές των αναφορών μου είναι αυτές:

Racquet Choice and Effects on Tennis Elbow (παράγραφοι Weight και Swing Weight) (http://www.tennisexpress.com/racquet-choice-and-effects-on-tennis-elbow)

How to Choose the Best Tennis Racquet for Control and Power (σελ. 2) (http://tennis.about.com/od/racquetsballsstringing/a/controlpower_2.htm)

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Πάντως - εκείνο που πρέπει να σου μείνει είναι ότι ξεκινώντας κάποιος από μια μέτριου βάρους και σχετικά χαμηλού swing weight ρακέτα, έχει πολύ περισσότερες επιλογές να τη φέρει στα μέτρα του, προσθέτοντας σιγά-σιγά βάρος, παρά να αγοράσει μια βαριά και με υψηλό swing weight, όπου δεν θα μπορεί σε καμία περίπτωση να μειώσει τις αρχικές υψηλές τιμές του κατασκευαστή.

Jorge
30-07-13, 01:26
Το λοιπόν Simplicius,
Θα στο πω πολύ ευγενικά άλλη μια φορά.
Θα σε παρακαλέσω να σταματήσεις να αναπαράγεις επιλεκτικά τα λεγόμενά μου. Και σε παρακαλώ να σταματήσεις να τα αναπαράγεις γιατί είσαι επιλεκτικός. Κρατάς μόνο αυτά που σε εξυπηρετούν. Και απ' ότι βλέπω είσαι επιλεκτικός και στα δικά σου λεγόμενα. Οπότε σε παρακαλώ να αφήσεις τον κόσμο να βγάλει τα συμπεράσματά του από αυτή την όντως κουραστική κουβέντα διαβάζονάς την. Δεν χρειάζεται ούτε τις παραθέσεις τις δικές σου ούτε τις επεξηγήσεις τις δικές μου (ενδεχομένως). Και στο ξαναλέω είσαι πολύ καλός στο να μας παραθέτεις μεμονωμένες φράσεις αλλά εμένα δεν με ξεγελάς.
Όσο για τις απαντήσεις που περιμένεις από εμένα εγώ εχω τοποθετηθεί ξεκάθαρα από την αρχή. Εσύ δεν μας είπες που είναι οι τραυματισμοι tennis elbow στους επαγγελματίες αθλητές. Αλλά κι εδώ θα μας ''κοπανήσεις'' μια επιλεκτική παράθεση όπως κάνεις κατ' εξακολούθησιν σε αυτό το θέμα. Ακόμα ψάχνεις κάποιον τραυματισμό ενός επαγγελματία σε tennis elbow από τους συχνούς που έλεγες πως υπάρχουν. Και σε αυτό το θέμα μιλάγαμε για τον τραυματισμό που λέγεται tennis elbow, πόσο συχνά και που συναντάται. Και δεν πρόκειται να βρεις γιατί δεν υπάρχει. Γιατί οι μόνοι τραυματισμοί που έχουν οι επαγγελματίες είναι όπως σου είπα στα γόνατα (βλ.Nadal) και στη μέση (βλ.Federer). Αλλά αυτό που δεν σε βόλευε (φυσικά) το προσπέρασες και δεν μας το παράθεσες. Στο ξαναλέω, δρας πολύ πονηρά (το διορθώνω, όχι έξυπνα) αλλά εμένα δεν με ξεγελάς.
Το λοιπόν άσε τον κόσμο να βγάλει τα συμπεράσματά του μόνος του, δεν χρείαζεται σπρώξιμο από κανέναν. Και σε παρακαλώ για άλλη μια φόρα σταμάτα να αναπαράγεις μερικώς τα λεγόμενα μου. Άμα έχεις ατράνταχτα επιχειρήματα να με διαψεύσεις δεν χρειάζονται οι παραθέσεις σου. Άσε τον άλλον να το βρει μόνος του. Αν βρει το κουράγιο να διαβάσει (η αλήθεια είναι) αυτή την μακροσκελή κουβέντα...
Αυτά...

dimitriseas
30-07-13, 01:29
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση

Jorge
30-07-13, 01:54
Και ένα γρήγορο γιατί πραγματικά η παραπληροφόρησή σου είναι άνω ποταμών.
Στο post #58 παράγραφος 4 του president.s (ορίστε η παράγραφος γιατί είσαι πολύ πονηρός αλλά εμένα δεν με ξεγελάς)

3) οπως ειπα πριν εχετε κ οι δυο σε καποιο βαθμο δικιο γιατι: α) ακομα κ αν καποιος είναι σε πολυ καλο επιπεδο, αν χρησιμοποιει πολυ σκληρη ρακετα διατρεχει μεγαλυτερο κινδυνο απο καποιον αλλον να παθει tennis elbow. β) απ την αλλη αν καποιος παιζει λαθος ακομα κ αν εχει πολυ μαλακη ρακετα θα τραυματιστει καποια στιγμη. και ερχομαι στο σημείο που διαφωνείτε. ο παικτης της α) περιπτωσης δεν ειναι απαραιτητο οτι θα τραυματιστει αν υποθεσουμε οτι εχει πολυ καλη τεχνικη και σκληρη ρακετα. Ο παικτης της παριπτωσης β) με την λνθασμενη τεχνικη και την μαλακη ρακετα ομως, θα τραυματιστει ΣΙΓΟΥΡΑ!! Αρα αν θελουμε να τα βαλουμε σε καποια σειρα προτεραιοτητας, το πιο σημαντικο ειναι η τεχνικη και δευτερο με μικρη διαφορα ειναι η ρακετα. Και οταν λεω ρακετα εννοω και ολα τα παρελκομενα (γκριπ, πλεγμα και κιλα).

Αυτά με τα Bold τα βλέπεις??? Γιατί είσαι και πολύ επιλεκτικός εσύ!
Μπορείς να μας πεις σε παρακαλώ που συμφωνούν τα ακόλουθα (δικά σου λόγια είναι από το post #50) με τα παραπάνω λόγια του president.s ???

Να σε «τίτλο» τι ακριβώς θέλω να πω:
- Ένας αρχάριος παίκτης όσο κακή τεχνική και εάν έχει και όσο δυνατά και εάν παίζει, εάν χρησιμοποιεί μια μαλακή ρακέτα, με μέτριο swingweight και χαλαρές χορδές, δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει ποτέ tennis elbow.
- Ένας έμπειρος παίκτης, με άριστη τεχνική εάν χρησιμοποιεί μια πολύ άκαμπτη ρακέτα και σκληρές χορδές, υπάρχει πιθανότητα κάποια στιγμή να πάθει tennis elbow.

Γιατί εσύ θες να μας κάνεις να ξεχάσουμε και τα ελληνικά που ξέρουμε! Θες να μας κάνεις να ξεχάσουμε πως να διαβάζουμε τα ελληνικά!
Αλλά στο ξαναλέω: Εμένα δεν με κοροιδεύεις.
Και μην πας εκ των υστέρων να κάνεις προσθήκες (με μεταγενέστερες ημερομηνίες) στα παλιά σου post ώστε να ανασκευάσεις όσα έχεις πει. Διάλεξε τι υποστηρίζεις τέλος πάντων (ρακέτα ή τεχνική) και υποστήριξε το με επιχειρήματα και όχι με διορθώσεις εκ των υστέρων.
Αυτά.

thesokin
30-07-13, 02:08
Εσύ δεν μας είπες που είναι οι τραυματισμοι tennis elbow στους επαγγελματίες αθλητές. Αλλά κι εδώ θα μας ''κοπανήσεις'' μια επιλεκτική παράθεση όπως κάνεις κατ' εξακολούθησιν σε αυτό το θέμα. Ακόμα ψάχνεις κάποιον τραυματισμό ενός επαγγελματία σε tennis elbow από τους συχνούς που έλεγες πως υπάρχουν. Και σε αυτό το θέμα μιλάγαμε για τον τραυματισμό που λέγεται tennis elbow, πόσο συχνά και που συναντάται. Και δεν πρόκειται να βρεις γιατί δεν υπάρχει. Γιατί οι μόνοι τραυματισμοί που έχουν οι επαγγελματίες είναι όπως σου είπα στα γόνατα (βλ.Nadal) και στη μέση (βλ.Federer). Αλλά αυτό που δεν σε βόλευε (φυσικά) το προσπέρασες και δεν μας το παράθεσες. Στο ξαναλέω, δρας πολύ πονηρά (το διορθώνω, όχι έξυπνα) αλλά εμένα δεν με ξεγελάς.


Μερικοι που στο παρελθον ειχαν προβληματα κατα περιοδους με tennis elbow (άλλοι πολυ, αλλοι λιγότερο).
Σάμπρας, Σαφιν, Γκασκε, Χενμαν και αρκετοι ακομη λιγότερο γνωστοι.

Simplicius
30-07-13, 02:29
@president.s:


Ελπιζω να μην παρεξηγησεις το οτι ειπα οτι μπορει να αλλαξες κατι στην κινηση σου. Ουτως η αλλως οι γνωσεις σου οσον αφορα στον εξοπλισμο και η αναζητηση σου στο πανω στο θεμα ειναι πραγματικα αξιοθαυμαστα. Επετρεψε μου απλα να επεμβω λιγο περισσοτερο στο θεμα τεχνικης λογω χρονων εμπειριας. Ξερω οτι δεν αναιρεσες την τεχνικη και οτι την υποστηριζεις.

Βρε φίλε – προς Θεού – δε χρειάζεται να με καλοπιάνεις! Δεν είμαστε παιδάκια!
Δέχομαι καλοπροαίρετα οποιαδήποτε κριτική, αρκεί να μπορεί να στηριχθεί σε επιχειρήματα. Ακόμα και την αστήρικτη δέχομαι, αλλά την εκθέτω! Χαχαχαχα

Και για προλάβω τον Jorge, αυτό το τελευταίο…


Ο Jorge απο την αλλη εχει δικιο στο οτι τονιζει οτι η τεχνικη, η σωστη τεχνικη, μαθαινεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απο προπονητη.

…δεν μου κολλάει ακριβώς με εκείνο το προηγούμενο…


Ειμαι συμφωνος οτι καποιος μπορει να μαθει μονος του απο βιντεο κτλ και εκ πειρας μιλωντας, εχω δει παικτες αυτοδιδακτους να παιζουν αξιοπρεπεστατα. .

…καθώς και εγώ έχω δει το ίδιο.

Τέλος πάντων. Η τροπή της συζήτησης με τους προπονητές, προέκυψε από την ανάγκη επιβεβαίωσης της ορθότητας μιας (αρκετά σημαντικής υποθέτω) οικονομικής επένδυσης ενός άλλου μέλους. Για μένα θα είναι πάντα εκτός του συγκεκριμένου θέματος.

Ευχαρίστως να την κάνω την συζήτηση, σε ένα θέμα που θα αφορά τις σχολές και τους προπονητές και να τα πούμε όλα εκεί – να σας πω και τις δικές μου εμπειρίες.


Είναι κρίμα πιστεύω να μπει και 3ο - ή μήπως 4ο; - θέμα εδώ μέσα.
Μη ξεχνάς ότι βρισκόμαστε μέσα σε μια «αγγελία πώλησης ρακέτας» !!!
Η αγγελία με τις περισσότερες αναγνώσεις ever!
Real ON-topic (χαχαχα): Τελικά αυτή η ρακέτα άραγε πουλήθηκε; Τι να έκανε άραγε ο gxaris;


Τώρα σχετικά με τα τεχνικά θέματα που αναφέρεις:

α) Το ότι έπαιζες με βαριές βρεγμένες μπάλες επί 2 σχεδόν μήνες, δεν με παραπέμπει τόσο σε θέμα τεχνικής, αλλά πάλι σε θέμα εξοπλισμού.

Στο site της ITF (Tips for Choosing Correct Equipment) (http://www.itftennis.com/scienceandmedicine/injury-clinic/tennis-injuries/tennis-elbow.aspx) αλλά και σε πολλά άλλα sites υπάρχουν πολλές αναφορές στο ότι οι βαριές υγρές μπάλες προκαλούν tennis elbow.

Είναι σαν να παίζεις ποδόσφαιρο, με μπάλα του μπάσκετ (το λέω σαν παράδειγμα γιατί οι περισσότεροι κάποια φορά το έχουμε κάνει). Σε μια ώρα δεν θα κουτσαθείς; Θα κουτσαθείς!

Και πάλι όμως εάν είχες αυξήσει τη δύναμη της ρακέτας σου (πχ. με πιο χαλαρό πλέγμα) ίσως να την είχες γλυτώσει… Απ’ όσο γνωρίζω αυτό κάνουν στο Tour όταν έχει αυξημένη υγρασία.

β) Η αλήθεια είναι ότι το σερβίς είναι μια επίπονη διαδικασία από μόνο του.

(off-topic: Ωραία η Head YOUTEK IG Speed 300! Και σε καλή τιμή πλέον (η τρέχουσα Speed MP 300). Την πρότεινα πρόσφατα και σε ένα παιδί που έψαχνε κάτι παρόμοιο εδώ στις αγγελίες – αλλά τελικά δεν ενδιαφέρονταν.)

Για να λες ότι είδες πρόβλημα στην τεχνική σου, προφανώς έτσι και είναι.

Το μόνο που μπορώ να σχολιάσω εδώ σχετικά με τον εξοπλισμό σου (χωρίς βέβαια να μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι αυτός ήταν Ο λόγος ή έστω ένας από τους περισσότερους λόγους που πόνεσε ο ώμος σου) είναι ότι το flex 60 δεν πολύ-ευνοεί το δυνατό σερβίς. Και εφόσον ήσουν σε τουρνουά, προφανώς θα έβαλες (ή τουλάχιστον θα προσπάθησες να βάλεις) «τα δυνατά σου»!
Αλλά και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της στην πρωτότυπη μορφή της (χαμηλό βάρος και χαμηλό swingweight) απαιτούν μεγάλη προσπάθεια από τον παίκτη. Όπως μπορείς να δεις είναι κοντά στα χαρακτηριστικά που αναφέρω και εγώ στο παράδειγμα και μου προκάλεσαν και εμένα πόνο στο χέρι. Βέβαια δεν μας συγκρίνω. Εσύ με την καλή τεχνική σου, λογικά δεν πρέπει να είχες πρόβλημα να βάλεις τη δύναμη που χρειάζονταν.

Δε μπορώ να πει κανείς κάτι με σιγουριά. Συνήθως πάντως στα «ατυχήματα» συνδυάζονται 2 ή και περισσότεροι παράγοντες για να συμβούν…
Άλλωστε και εσύ ο ίδιος παρακάτω, για το ανώτερο επίπεδο στο οποίο βρίσκεσαι, δίνεις εξίσου πολύ μεγάλη σημασία και στα δύο.


5)κατευθυνει συνειδητα την μπαλα
και βαζει δυναμη οταν το θελει πολυ μεγαλη πολυ μεγαλη

6) απο δω και περα εξισωνεται η σημασια της τεχνικης με τη σημασια της ρακετας

Οπότε μάλλον και στα δύο κάτι έφταιξε…

Simplicius
30-07-13, 02:47
@ Jorge

Φίλε σε όλα αυτά που αναφέρεις, απάντησα president.s στον post #67 στην παράγραφο "ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ".
Διάβασέ το πάλι.

Για το ότι ποτέ δεν έχω αλλάξει νόημα σε κάτι που αναφέρω σε ένα παλαιότερο ποστ να είσαι σίγουρος.

Σε περίπτωση που είδες κάποια νέα ενημέρωση σε παλαιότερο post αυτή αφορά τη διόρθωση κάποιου ορθογραφικού που είδα μετά - και αυτό γιατί με ενδιαφέρει τα κείμενά μου να είναι σωστά και να μην "βγάζουν μάτια"...

Εάν - πολύ πολύ σπάνια - προσθέσω μια φράση σε κάτι που θεωρώ ότι δεν έβγαζε νόημα, πάντα βάζω τη σημείωση ΠΡΟΣΘΗΚΗ και την ημερομηνία μέσα στο κείμενο.

Προς το παρόν, αυτά!

S.

Simplicius
30-07-13, 02:52
Α, ρε thesokin μου χάλασες την ανταλλαγή!!!!! Χαχχαχαχα
Και ήμουν έτοιμος να αλλάξω αυτή την απάντηση με όλες εκείνες που μας χρωστάει!!!!
Χχαχαχαχαχαχα

Jorge
30-07-13, 03:01
Αυτός που αναφέρει τραυματισμούς tennis elbow επαγγελματιών παιχτών παρακαλώ να κομίσει και τις αποδείξεις.
Είναι πολύ εύκολο και για μένα να πετάω στον αέρα ονόματα και τραυματισμούς χωρίς αποδείξεις.
Χαχαχαχαχαχαχα

president.s
30-07-13, 03:15
@president.s:

Τώρα σχετικά με τα τεχνικά θέματα που αναφέρεις:

α) Το ότι έπαιζες με βαριές βρεγμένες μπάλες επί 2 σχεδόν μήνες, δεν με παραπέμπει τόσο σε θέμα τεχνικής, αλλά πάλι σε θέμα εξοπλισμού.

Στο site της ITF (Tips for Choosing Correct Equipment) (http://www.itftennis.com/scienceandmedicine/injury-clinic/tennis-injuries/tennis-elbow.aspx) αλλά και σε πολλά άλλα sites υπάρχουν πολλές αναφορές στο ότι οι βαριές υγρές μπάλες προκαλούν tennis elbow.

Και πάλι όμως εάν είχες αυξήσει τη δύναμη της ρακέτας σου (πχ. με πιο χαλαρό πλέγμα) ίσως να την είχες γλυτώσει… Απ’ όσο γνωρίζω αυτό κάνουν στο Tour όταν έχει αυξημένη υγρασία.

Σιγουρα επαιξαν ρολο και οι μπαλες αλλα πιστεψε με ηταν θεμα ταχυτητας κινησης της μπαλας και οτι εβρισκα την μπαλα πιο πισω.. Ειχα ξαναπαιξει πολλες φορες στο παρελθον με τετοιες συνθηκες αλλα σε χωματινα γηπεδα που δεν επετρεπαν να αναπτυξει μεγαλη ταχυτητα η μπαλα. Κ ειχα κανει κ τις απαραιτητες ρυθμισεις. Ειχα βαλει εντερο πανω στα 21 κιλα!!


β) Η αλήθεια είναι ότι το σερβίς είναι μια επίπονη διαδικασία από μόνο του.

(off-topic: Ωραία η Head YOUTEK IG Speed 300! Και σε καλή τιμή πλέον (η τρέχουσα Speed MP 300). Την πρότεινα πρόσφατα και σε ένα παιδί που έψαχνε κάτι παρόμοιο εδώ στις αγγελίες – αλλά τελικά δεν ενδιαφέρονταν.)

Για να λες ότι είδες πρόβλημα στην τεχνική σου, προφανώς έτσι και είναι.

Το μόνο που μπορώ να σχολιάσω εδώ σχετικά με τον εξοπλισμό σου (χωρίς βέβαια να μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι αυτός ήταν Ο λόγος ή έστω ένας από τους περισσότερους λόγους που πόνεσε ο ώμος σου) είναι ότι το flex 60 δεν πολύ-ευνοεί το δυνατό σερβίς. Και εφόσον ήσουν σε τουρνουά, προφανώς θα έβαλες (ή τουλάχιστον θα προσπάθησες να βάλεις) «τα δυνατά σου»!
Αλλά και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της στην πρωτότυπη μορφή της (χαμηλό βάρος και χαμηλό swingweight) απαιτούν μεγάλη προσπάθεια από τον παίκτη. Όπως μπορείς να δεις είναι κοντά στα χαρακτηριστικά που αναφέρω και εγώ στο παράδειγμα και μου προκάλεσαν και εμένα πόνο στο χέρι. Βέβαια δεν μας συγκρίνω. Εσύ με την καλή τεχνική σου, λογικά δεν πρέπει να είχες πρόβλημα να βάλεις τη δύναμη που χρειάζονταν.

(off topic) ναι αρκετα καλη ρακετα. ειναι η τωρινη speed mp αλλα της αυξησαν πολυ το flex. ΤΕλος παντων.

Την ειχα "φτιαγμενη" τοτε. 345γρ, 330sw, και 21 κιλα και πετουσε φωτιες απο δυναμη. (Ειναι η μοναδικη φορα ολως τυχαιως που μετρηθηκε το σερβις μου και ηταν στα 194χιλιομετρα..εκεινη την περιοδο οχι σε εκεινο το τουρνουα). Ουτως η αλλως η δυναμη στο σερβις δεν μπαινει απ τον ωμο αλλα απο τον καρπο και τον αγκωνα αλλα το ειδα στο βιντεο οτι εβρισκα πισω την μπαλα.

Simplicius
30-07-13, 03:26
@ith:


Γι' αυτό πιστεύω ότι από ένα σημείο και μετά δεν πρέπει να κάνεις αλλαγές στον εξοπλισμό.

Σίγουρα στις «δραματικές» αλλαγές, όπως στην περίπτωση του Federer όπου είχε μείνει να παίζει μια μια ρακέτα ΑΛΛΗΣ ΕΠΟΧΗΣ (http://msn.foxsports.com/tennis/story/roger-federer-shows-his-age-stubbornness-to-use-modern-racket-in-stunning-loss-at-wimbledon-sergiy-stakhovsky-062613), είναι δύσκολο να προσαρμοστεί κάποιος.

Από την άλλη, μικροαλλαγές στα πλέγματα, στην τάση ή η προσθήκη λίγου lead tape εδώ και εκεί, διευκολύνουν να προσαρμόσουμε τη ρακέτα μας στις εκάστοτε συνθήκες που δεν είναι πάντα σταθερές.

Στην ουσία δεν αλλάζουμε κάτι. Αντίθετα προσπαθούμε να διατηρήσουμε σταθερό το γνώριμο παιχνίδι μας «πειράζοντας» τη ρακέτα, παρότι έχει αλλάξει κάτι τρίτο όπως πχ. ο καιρός (θερμοκρασία), η φυσική μας κατάσταση (κούραση), κλπ. ώστε να έχουμε το προηγούμενο αποτέλεσμα.

Ο Federer για παράδειγμα, μιας και τον αναφέραμε, όσο προχωράει το παιχνίδι, είναι γνωστό ότι προσθέτει κάποια έξτρα κιλά στην τάση των χορδών του, για να εξισορροπήσει την πρόσθετη δύναμη που του/μας δίνει (ίσως το έχεις προσέξει να συμβαίνει και σε εσένα) η ένταση του παιχνιδιού…

Simplicius
30-07-13, 03:36
Αυτός που αναφέρει τραυματισμούς tennis elbow επαγγελματιών παιχτών παρακαλώ να κομίσει και τις αποδείξεις.
Μην κάνει κανένας κανένα αστείο...
Θα φάμε άλλη μια βδομάδα να εξηγούμε τα πως και τα γιατί...
Προ Θεού παιδιά! Μη!

president.s
30-07-13, 03:37
Α και ξέχασα να σχολιάσω αυτά τα δύο που δε σου κολλούσαν. Είπα ότι σωστή τεχνική μαθαίνεις μόνο με προπονητή αλλά ότι υπάρχουν ότι υπάρχουν κ κάποιοι που χωρίς προπονητή παίζουν αξιοπρεπώς. Όχι όμως ότι το αξιοπρεπώς σημαίνει σωστα. Ένας αυτοδίδακτος πάντΑ θα υστερεί σε τεχνική από κάποιον που κάνει μαθήματα με προπονητή. Με καλο Προπονητή κ όχι με κάποιον που έχει βαρεθεί τη ζωή του και απλά πετάει μπάλες απέναντι.

Jorge
30-07-13, 03:43
Μην κάνει κανένας κανένα αστείο...
Θα φάμε άλλη μια βδομάδα να εξηγούμε τα πως και τα γιατί...
Προ Θεού παιδιά! Μη!

Άμα βρείτε σφυράτε μου!!!!
Να βρείτε το tennis elbow που συζητάμε εδώ όμως, όχι τίποτα ενοχλήσεις στον αγκώνα και στον πήχη...

ΥΓ: Την εξήγηση στην ομοιότητα των λεγομένων simplicius και president.s σε παραπάνω post μου ακόμα την αναμένω...

johnble
07-03-14, 00:30
Θα ηθελα να προσθεσω το αυτονοητο...για καλυτερα αποτελεσματα εγω βαζω κυκλικα αν 5 λεπτα παγο και μετα θερμοφορα...ετσι η εναλλαγη θερμοκρασιας βοηθα στην κυκλοφορια του αιματος αρα και στην ξεκουραση του σημειου που με ποναει...γονατο,αγκωνας κτλ. Τελευταια με την καινουργια μου aeropro drive gt 2013 με τσιμπαει εξωτερικα ο αγκωνας στον τενοντα του τρικεφαλου. Ο πονος γινεται αισθητος μονο οταν γινεται περιστροφη της ωλενης και της κερκιδας.πχ στην κινηση οταν βιδωνεις κανεις με κατσαβιδι.

ith
07-03-14, 12:58
Έτσι όπως το περιγράφεις το πρόβλημά σου αφορά το βραχιόνιο σου το οποίο καταλήγει στην αρθρωση του αγκώνα. Αν έχω καταλάβει σωστά, αυτό που λες νομίζω
μοιάζει με τενοντίτιδα του βραχιονίου που όπως είναι λογικο δημιουργεί πόνο και στον αγκώνα. Είναι βέβαια κάτι διαφορετικό από το λεγόμενο tennis ή golf elbow. Αν είναι έτσι, θεωρώ πως δεν το έχει δημιουργήσει η ρακέτα αυτό, πιστεύω πως μπορεί να έχει δημιουργηθεί από υπερκόπωση - σύνδρομο υπέρχρησης ή από λάθος τεχνική ή πιθανότερα από κάποιο απαιτητικό χτύπημα το οποίο δεν μπόρεσε το μυοσκελετικό σου σύστημα να υποστηρίξει ίσως λόγω φυσικής κατάστασης. Κάτι παρόμοιο αισθανόμουν κι εγώ στην εξωτερική μεριά του βραχιονίου όταν προσπαθούσα να μάθω το "kick serve" στο οποίο δεν έκανα follow through (δες εδώ http://youtu.be/ksdP_cocKWA ... βέβαια η μόνη ομοιότητα μας με τον τύπο είναι το επώδυνο follow through, εμένα το μπαλάκι δεν πήρε ποτέ τέτοιο φάλτσο!!!)

Σε κάθε περίπτωση, νομίζω σε τέτοια θέματα νομίζω είναι προτιμότερο να πηγαίνουμε σ' εναν έμπιστο και εξειδικευμένο γιατρό που μπορεί να κάνει διάγνωση κι όχι να πιθανολογούμε όπως εγώ παραπάνω. Βέβαια απ' αυτό που έχω αισθανθεί προσωπικά αν πας σε 5 γιατρούς θα ακούσεις 5 διαφορετικά πράγματα που περιλαμβάνουν "δεν έχεις τπτ, αστο 5 μέρες και παιξε κανονικά!" ή "πρέπει να κάνεις εγχείριση" ή "αν συνεχιστεί αυτό θα πρέπει να σου κόψουμε το χέρι!!!". Εγώ πλέον ακολουθώ το "ο χρόνος είναι το καλύτερο γιατρικό", η αποχή από κάτι που σ' αρέσει δεν είναι εύκολη πάντα.

ΥΓ. Στην δικιά μου περίπτωση που δεν ήταν μυϊκή, ο πάγος δεν έκανε τίποτα.

Simplicius
15-10-15, 21:05
Συγγνώμη που σας σκάω τη φούσκα αλλά νομίζω ότι τα προβλήματα στον ώμο προέρχονται από λάθος τεχνική και μάλιστα συνήθως στο σέρβις και όχι από τη ρακέτα ή τις χορδές. Η άκαμπτη ρακέτα σε συνδυασμό με χορδές παλιές ή/και σε πολλά κιλά, είναι σίγουρη συνταγή για επικονδυλίτιδα αυτό το γνωρίζω από πρώτο χέρι όπως επίσης και σε αυτό συμβάλει η λάθος τεχνική ειδικά στο backhand αν είναι με το ένα χέρι.


....απλά λέω ότι ο πόνος στον ώμο είναι θέμα τεχνικής και όχι ρακέτας.

Darkk, δε διαφωνούμε εντελώς, διαφωνούμε όμως λίγο!
Όπως (ξανα)βλέπεις, στο πρώτο σχόλιό σου θεωρείς ΚΑΙ τη "λάθος" ρακέτα και τις "λάθος" χορδές ως το βασικό λόγο τραυματισμών!

Στο δεύτερο πάλι είσαι απόλυτος ότι δε φταίει η ρακέτα και φταίει μόνο η τεχνική... Θα πρέπει να αποφασίσεις για να συζητήσουμε.
Να υποθέσω ότι πιστεύεις ότι φταίνε και τα δύο, το καθένα στο ποσοστό που του αναλογεί?

Εάν ναι, ερωτώ:

Με μιά "ιδανική ρακέτα" για tennis elbow, υπάρχει περίπτωση να τραυματιστεί κάποιος που έχει εντελώς χάλια τεχνική?
Ναι ή όχι? Τι πιστεύεις ή τι έχεις δει να συμβαίνει (σε εσένα ή άλλους) ???

Με μια "χάλια ρακέτα" για tennis elbow, υπάρχει περίπτωση να τραυματιστεί κάποιος που έχει καλή τεχνική?
Ναι ή όχι? Τι πιστεύεις ή τι έχεις δει να συμβαίνει (σε εσένα ή άλλους) ???

Τώρα ...συζητάμε!!!!

Για μένα (και από προσωπική εμπειρία μετά από αααααααάπειρο ψάξιμο) οι απαντήσεις στα παραπάνω είναι ΟΧΙ και ΟΧΙ.

Από τα δικά σου λεγόμενα, οι απαντήσεις πρέπει να είναι ΝΑΙ και ΟΧΙ...

Όπως έχω πει και άλλωτε, δεν μας νοιάζει τι θα γίνει οοοοοοόταν κάποα στιγμή στο μέλλον αποκτήσω άριστη τεχνική...
Μας νοιάζει ΠΟΙΑ ΡΑΚΕΤΑ ΔΙΑΛΕΓΩ ΑΥΡΙΟ που θα πάω να παίξω τέννις! Και με ποιά ρακέτα παίζω μέχρι να αποκτήσω την τεχνική.
Η έλλειψη καλής τεχνικής ΔΕΝ θα πρέπει να με κάνει να σταματήσω το τέννις! Το αντίθετο μάλιστα! Έτσι δεν είναι?
Άρα το θέμα είναι ΠΑΝΤΑ η ΡΑΚΕΤΑ!

captain
16-10-15, 00:34
Τελικά η ρακέτα πουλήθηκε ;;;;;;

darkkon
16-10-15, 14:18
Ξαναλέω ότι ανάφερα τραυματισμό για τον ώμο!
Επίσης δεν είμαι ούτε αθλίατρος ούτε φυσικοθεραπευτής αλλά ότι γράφω είναι από προσωπική εμπειρία και πείρα.
Οπότε επαναλαμβάνω την άποψη μου στην οποία έχω κατασταλάξει και έπειτα από συζητήσεις με ορθοπεδικό και φυσικοθεραπευτές :

- Λάθος τεχνική + οτιδήποτε = κίνδυνος τραυματισμού
- Σκληρή ρακέτα + παλιό πλέγμα = κίνδυνος τραυματισμού

επίσης ο κίνδυνος τραυματισμού είναι διαφορετικός φυσικά από άνθρωπο σε άνθρωπο, τίποτα δεν είναι απόλυτο!

Simplicius
16-10-15, 15:26
ότι γράφω είναι από προσωπική εμπειρία και πείρα.
...........................
- Λάθος τεχνική + οτιδήποτε = κίνδυνος τραυματισμού
............................


OK φίλε darkkon, κατάλαβα την άποψή σου.

Σχετικά με το παραπάνω (- Λάθος τεχνική + οτιδήποτε = κίνδυνος τραυματισμού), θα ήθελες να μας εξηγήσεις πχ. με ποιές ρακέτες έπαιξες και τραυματίστηκες?
Υπήρχαν μεταξύ τους κάποιες που - ως τεχνικά χαρακτηριστικά - είναι φιλικές στο χέρι, και πάλι εσύ τραυματίστηκες με αυτές?

Φυσικά τίποτε δεν είναι απόλυτο.
Αλλά εδώ δεν ψάχνουμε να πιάσουμε το Joker, δηλ. τη μια πιθανότητα στα πολλά εκατομύρια,
αλλά κάτι πιο συχνό 10%, 20%. Διαφορετικά δεν έχει νόημα η συζήτηση....

Εγώ λοιπόν λέω (από τη δική μου εμπειρία) ότι 99 στις 100 φορές (αφαιρώ το "απόλυτο") δεν μπορείς
να τραυματιστείς όσο άσχετος και να είσαι, με τις 2 ρακέτες που παίζω τώρα...

:D

captain
16-10-15, 16:37
Darkkon σε ευχαριστώ για την τοποθέτηση σου.
Άλλαξε και θέση το ποστ μετα απο χ χρόνια!!! Χωρις να μάθω αν όντως πουλήθηκε η ρακετα.
Να σου πω οτι εμένα ο ωμος μου "τραυματίστηκε" οταν άλλαξα πλέγμα και πρόσθεσε κιλά ο παλιος μου προπονητής τον οποίο ειχα το 1989 καιτην οποια έπλεξε με δυο κομπους (δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό). Ακόμη αργότερα αλλαξα και τον τρόπο που εκανα σερβις στην προσπαθεια να βαλω παραπανω φαλτσο. Αφου εκφέρει ο καθένας απο εμαςτην ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ του γνώμη για το τι του συνέβη κ πως. Για εμένα λοιπον, δεν εχει σημασια η σειρά.... Έφταιξε τα παραπάνω κιλά σε αδύναμη ρακετα (αν δεν ειχα διαβάσει το άρθρο του simplicius δεν θα μπορούσα να το εκφράσω) και η αλλαγή χτυπήματος στο σερβις μου με ακραίο γκριπ.

Τέλος, στην μεγάλη αυτή συζήτηση που γίνεται και με το πάθος που υποστηρίζει ο καθενας την άποψη θα ηθελα να παραθέσω το εξης χωρις να θέλω να ξεκινήσει απο την αρχή ένας αέναος κύκλος, στην πόλη μου, αυτοδίδακτος παίχτης, με μηδεν σχεδόν αιώρηση ειναι νουμερο 2 στον ομιλο του για το φθινοπωρινό πρωτάθλημα 2015!

darkkon
16-10-15, 20:13
Από εμένα σας εγγυώμαι ότι δεν υπάρχει πάθος παρά μόνο στο γήπεδο και εκεί σπάνια εκδηλώνεται εξωτερικά :cool:
Τώρα το πρόβλημα προκλήθηκε όταν έπαιξα με άγνωστες πολυεστερικές χορδές με άγνωστα κιλά που μου έβαλε γνωστός φίλου (τρέχα γύρευε) όταν δεν ασχολιόμουν και πολύ με αυτές τις λεπτομέρειες(!) και δεν άλλαζα συχνά το πλέγμα. Η ρακέτα ήταν μια Babolat Pure Storm GT Ltd , αρκετά φιλική από μόνη της στο χέρι αλλά αρκετά απαιτητική από άποψη τεχνικής για να βγουν σωστά τα χτυπήματα.
Ίσως και ανεπαίσθητα να χτυπούσα λίγο πιο αργοπορημένα το backhand οπότε και επήλθε η επικονδυλίτιδα.
Την ξεπέρασα με λίγο από όλα: ξεκούραση, εντριβές, διατάσεις, αλοιφές, λάδια (Wong To Yick WoodLock Oil κορυφαίο :D ) brufen, Prince Exo3 tour 100, επιδέσμους και πολύ προσοχή να χτυπάω την μπάλα έχοντας "ανοίξει" και ετοιμαστεί εγκαίρως.
Τώρα παίζω με Volkl Organix 10 325 με MSV Focus Hex στα 23,5/23 kg η οποία είναι εκπληκτικά άνετη στο χέρι λόγω τεχνολογίας στη λαβή, ενώ ταυτόχρονα χτυπάει πιο "βαριές" μπαλιές από την Prince.

captain
16-10-15, 22:30
Και κάτι ακόμη, ίσως η σημαντικότερη λεπτομέρεια. Δεν εχω τεννις ελμποου ου ου.
Εγω τραυματιστικα στον ώμο μου. Και ήμουν καιρό αγύμναστος + τα προηγούμενα!!!!!
Εμπρός στον ώμο στην αρχή και αργοτερα στο πίσω μέρος. Ασκησουλες και ζεσταματακι πριν και αποθεραπεία στο τέλος (δείχνω λίγο ασυνεπείς σ αυτό το κομμάτι) και παίζω μια χαρά...αν εξαιρέσω τα ατελείωτα ενθουσιώδη λάθη μου. Αυτά για τραυματισμούς τα υπολοιπα στα αντίστοιχα τοπικ.

ith
16-10-15, 23:16
Αν ρωτήσεις 5 παικτες για τους τραυματισμους θα σου πούνε 5 διαφορετικά πραγματα.
Αν ρωτήσεις 5 γιατρούς για τους τραυματισμούς θα σου πούνε 5 διαφορετικά πράγματα.

Η γνώμη μου:
T.E. δεν παθαίνεις απο ρακέτα, ίσως απο λάθος πλέγμα ή λάθος τάση (για το λόγο οτι μικραίνει το sweet spot)
Τραυματισμό μπορείς να πάθεις αν ειναι βαριά πολύ η ρακέτα και δεν μπορει να την υποστηριξει ο αντιστοιχος μυς στο swing. tennis elbow οχι απο βαρια ρακετά.
Σε οτι αφορά την τεχνική νομιζω το χειρότερο που μπορεις να κανεις ειναι να 'χεις λαθος contact point (πχ να σε κλείνουν οι μπάλες), συνεπώς να μην μπορεις να ολοκληρώσεις το swing. Δευτερον να σφίγγεις πολύ την λαβή.

Η γενική εικόνα που εχω:
Γνωρίζω δυστυχώς άτομα που έπαθαν t.e. παιζοντας με exo 3 tour (ferrer), γνωρίζω άτομα που παίζουν με babolat pure drive και rpm blast στα 26kg εδω και χρονια χωρις ιχνος ενόχλησης.

@ captain :
ενδεχομένως για τον πονο στον ώμο δεν φταιει ούτε η ρακέτα ούτε το πλέγμα, ούτε η τεχνική. Στο τένις οι μυς που γυμνάζονται δεν γυμνάζονται στις γνωστές ασκήσεις γυμναστηριου ή στην καθημερινότητα. Επισης πολλά ειναι συγκυρίες οπότε δεν σχετίζονται παντα. Τέλος αρκετοί τενίστες πάσχουν απο μυικά και σκελετικά πρόβληματα, οι περισσότεροι καταληγουν να ζουν με αυτά τα προβλήματα και συνεχίζουν να παιζουν για χρονια.

ΥΓ. Η παρορμητικότητα και ο ενθουσιασμός μας οδηγούν σε υπερβολές. Το τένις ειναι αρκετά τεχνικό άθλημα και το σώμα (μαλιστα οσο μεγαλώνουμε) έχει αναγκή απο σταδιακή προπόνηση, αποθεραπεία κτλ. Αν δεις σε itf pro circuit τι τραυματισμούς έχουν οι παικτες δεν θα το πιστευεις. Δεν έχουν καλή τεχνική? Δεν νομιζω... κάθε άλλο. Θεωρώ οτι ειναι απόρροια πολλων ωρών προπονησης και συνεχόμενων αγώνων. Και ο φεντερερ κανει τις ιδιες ώρες αλλά εχει απο πισω διαιτολογο, μασερ, φυσιοθεραπευτή και καθημερινή αποθεραπεία που δεν εχουν άλλοι.

Jorge
17-10-15, 00:46
και την οποια έπλεξε με δυο κομπους (δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό)

Αυτό που ξέρω, χωρίς να είμαι stringer, είναι πως όταν το πλέξιμο έχει 2 κόμπους τότε έχει βάλει το ίδιο πλέγμα και την ίδια τάση (κιλά) στις κύριες (main) και στις δευτερεύουσες (cross). Όταν έχει 4 κόμπους το πλέξιμο σημαίνει είτε πως έχει βάλει υβριδικό πλέγμα, δηλαδή άλλο στις κύριες και άλλο στις δευτερεύουσες, είτε διαφορετική τάση στις κύριες και τις δευτερεύουσες είτε συνδυασμός των 2 προαναφερόμενων επιλογών.

president.s
17-10-15, 12:08
Αυτό που ξέρω, χωρίς να είμαι stringer, είναι πως όταν το πλέξιμο έχει 2 κόμπους τότε έχει βάλει το ίδιο πλέγμα και την ίδια τάση (κιλά) στις κύριες (main) και στις δευτερεύουσες (cross). Όταν έχει 4 κόμπους το πλέξιμο σημαίνει είτε πως έχει βάλει υβριδικό πλέγμα, δηλαδή άλλο στις κύριες και άλλο στις δευτερεύουσες, είτε διαφορετική τάση στις κύριες και τις δευτερεύουσες είτε συνδυασμός των 2 προαναφερόμενων επιλογών.

Δεν ισχύει αυτό.. Και με 2 κόμπους (one piece) μπαίνουν διαφορετικά κιλά στις main και crosses . 4 κόμποι είναι το two piece.

president.s
17-10-15, 12:17
Όσο για τους τραυματισμούς την πιο σωστή απάντηση την έδωσε ο ith. Μπορεί να μη φύσει τίποτα από τα 2 σε έναν τραυματισμό. Παρόλα αυτά υπάρχουν παράγοντες που επιβαρύνουν. Δηλαδή κ τέλεια Τεχνική να έχω παίζοντας με ρακέτα πολύ έξω από αυτά που αντέχει το σώμα μου θα τραυματιστω κάποια στιγμή. Κι απ την άλλη αν έχω καλή τεχνική οσο και τελεια να είναι η ρακέτα για μένα θα τραυματιστω κάποια στιγμή. Άλλα όταν λέω τεχνική δεν εννοώ να μην κάνω σωστές οπτικά κινησεις. Εννοώ να βρίσκω την μπάλα πίσω να βρίσκω την μπάλα πολύ χαμηλά στο σέρβις (που είναι απ τους σημαντικότερους παράγοντες τραυματισμού του ώμου).

captain
17-10-15, 16:02
Όλοι λιγο πολύ εχουν δώσει σωστη απαντηση τουλάχιστον σε εμένα και στο δικο μου Θέμα και χαίρομαι ιδιαίτερα που έγινα μέλος στο Φόρουμ. Σίγουρα "άνοιξε" το μυαλό μου σε νέες κατευθύνσεις σχετικα με το άθλημα, δίνοντας τροφή για περαιτέρω ενασχόληση σε βάθος. Συγκεκριμένα και εν συντομία
1. Κουτσουρo ρακετα, εκτος "ορίων" της πλεξη = ζημιά σε εμενα με τον τρόπο που παίζω (κάπως επιθετικά κ αμυαλα)
2. Λάθος ρακέτα = κακό παιχνίδι και χωρις ευχαρίστηση για εμένα.(δεν έπαιζα το ίδιο με την "αδύναμη ρακέτα μου 2η και το ίδιο με την 3η που ηταν πολύ πιο δυνατή)
3. Χτύπημα πολύ νωρίς ή πολύ αργά της μπάλας = ζημιά σε εμένα. (Γρήγορη ρακέτα με κανει να "σταματώ-φρεναρω" την κίνηση της αιωρησης ειτε στο forehand ειτε στο backhand για να χτυπισω σωστα την μπάλα, ειτε στο σερβις που πρέπει να προσαρμόσω το ύψος που πετάω την μπάλα)
Όλα αυτά τα έχετε επισημάνει ΟΛΟΙ λιγο πολύ που ασχοληθήκατε με το τοπικ.
Να μην αναφέρω τα ονόματα και να μην παραθέσω ξεχωριστά την καθε τοποθέτηση με παρένθεση γιατί θα χαθώ.

Simplicius
17-10-15, 20:42
.

τελευταία νέα
Μάλιστα! Ήταν που ήταν ότι' ναι το θέμα, έσκασε και ο spammer!!! Καθένας με το βιολάκι του! χαχαχχα

Λοιπόν, darkkon δυστυχώς φίλε μου τα πράγματα δεν είναι τοοοοόσο απλά...
Δηλ. δε φταίνει ένα frame stifness και ένα swingweight για να κρίνεις μια ρακέτα φιλική..
Όπως βλέπεις και στο κείμενο που έγραψα (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-Tennis-racquet-customization)προσπαθώντας να προλάβω κάποιους τραυματισμούς - τους οποίους είχα και εγώ στο παρελθόν από αντίστοιχη άγνοια - θεωρώ το TWIST WEIGHT ως το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ τεχνικό χαρακτηριστικό μιας ρακέτας... Και όπως επιβεβαιώνει και η δική σου εμπειρία, καθόλου τυχαία....

TWU Twistweights

Babolat Pure Storm Ltd. GT 2009 10.4

Babolat Pure Storm Ltd GT (NEW) 9.95

Head YOUTEK IG Prestige MP 13.56

Εκτός το πολύ βασικού twist weight ένα άλλο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ στοιχείο είναι η ΔΥΝΑΜΗ μιας ρακέτας...

Προσωπικά χρησιμοποιώ ως δεύτερη ρακέτα την Head Prestige IG MP.
Η ρακέτα αυτή (Prestige MP) είναι κατά γενική ομολογία πολύ αδύναμη!
Την έχω για τις περιπτώσεις που "τσιτώνω" μέσα σε ένα παιχνίδι και αρχίσω να στέλνω "βροχή" τις μπάλες στα συρματοπλέγματα...
Τότε παίρνω την αδύναμη Prestige MP και οι μπάλες επανέρχονται στη θέση τους! Σε "νορμάλ" κατάσταση, με την Prestige MP ρίχνω πολλές "ρηχές" μπάλες και φαντάσου ότι παίζω φλατ, δηλ. χωρίς σπουδαία φάλτσα...

Δες λοιπόν τη σύγκριση αυτής της αδύναμης ρακέτας, της Prestige MP (ακόμα και για έναν flat hitter) με τη δύναμη της δικής σου!!!!!
Βάζω και τις δυο Ltd (την τελευταία και την προηγούμενη) καθώς δεν είπες ποια από τις δυο χρησιμοποιείς.
Εάν μάλιστα εσύ παίζεις με φάλτσα, τα πράγματα είναι τρισχειρότερα εφόσον η δύναμη που θα πρέπει να μπει για να μην πάει στα ρηχά μια μπάλα πρέπει να είναι πολλαπλάσια!!!!

Για να έχεις μια εικόνα μεγέθους / διαφοράς, το "η μπάλα πάει στα συρματοπλέγματα" με το "ρίχνω ρηχές μπάλες" που λέω παραπάνω είναι μια διαφορά δύναμης περίπου 1% (με την άλλη ρακέτα μου την Prestige S) !!!

http://s18.postimg.org/dvzrjb1fd/2009.jpg


http://s9.postimg.org/fx13x9qzz/new.jpg


Η ρακέτα σου φίλε dark είναι σούπερ-αδύναμη, με πάν-μικρο twistweight.
Που σημαίνει ότι πρέπει να παίζεις πάντα με φουλ δύναμη (δηλ. το χέρι σου δεν κουλάρει ούτε στιγμή και εάν δεν κάνεις συνέχεια το "τέλειο" κτύπημα, όλη η ροπή της στρέψης μεταφέρει τεράστια πίεση και κραδασμούς στο χέρι σου!
Με αυτά τα δύο εντελώς προβληματικά στοιχεία (Twistweight και Δύναμη Ρακέτας) ελπίζω να καταλαβαίνεις τι σου προκάλεσε τραυματισμό.

Θέλω να ελπίζω ότι δε θα με βρίσεις και εσύ γι' αυτά τα συμπεράσματα... :confused:

Simplicius
17-10-15, 21:13
.
Παιδιά, please, μη μπλέκουμε τους τραυματισμούς των αθλητών με τους δικούς μας...

Οι αθλητές καταρχήν υπερ-προπονούνται και υπερ-αθλούνται, με δεκάδες ώρες στο γήπεδο κάθε εβδομάδα, κάτι που εμπεριέχει τεράστιο κίνδυνο όποια τεχνική και εάν έχεις και κατά δεύτερο, η προτεραιότητα τους είναι να παίζουν με μια ρακέτα που ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ θα κερδίσουν - και κατά πολύ δεύτερη προτεραιότητα, με μια που θα είναι ξεκούραστη για το χέρι τους!


http://s4.postimg.org/ida5n4nkt/nole_racket_lead.jpg

(edit) Δείτε τους "τόνους" lead tape στο κεφάλι της ρακέτας του Djokovic (από τον σημερινό τελικό στη Shanghai)

Αυτά τα δύο, δηλαδή "ρακέτα με την οποία παίζω το καλύτερο τένις μου" και
"ρακέτα με την οποία το χέρι μου δεν με πονάει καθόλου παίζοντας"
είναι ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, δύο διαφορετικές ρακέτες δηλαδή!

Νομίζω πως επαναλαμβάνομαι βαρετά...
Σας αφήνω ...για σήμερα!

constantinos
19-10-15, 13:59
Για τους τραυματισμούς γενικά.

Σε διάφορα Tennis club που τυχαίνει να επισκέπτομαι το 99% όσον παίζουν (οι οποίοι είναι τακτικοί club palyers) είναι μπανταρισμένοι σε χέρια - πόδια φοράνε νάρθηκες σε αγκώνες – γόνατα και δεν ξέρω και εγώ που αλλού.

Και είναι απόλυτα φυσιολογικό γιατί το 99% από αυτούς είναι υπέρβαροι, δεν ξέρουν να σερβίρουν και σακατεύουν τον ώμο τους, δεν έχουν φυσική κατάσταση και συνεχίζουν να παίζουν κατακόκκινοι ξεφυσώντας σε κάθε παύση, κάνουν back hand με το ένα χέρι “σπάζοντας” τον καρπό και συν τοις άλλοις τσακώνονται σε κάθε ευκαιρία...

Κατά τα άλλα έχουν super εξοπλισμό και διάθεση αλλά το τένις απαιτεί δύναμη, ευλυγισία, τεχνική, φυσική κατάσταση και προπάντων ψυχραιμία.

Προσοχή με τα παραπάνω δεν θέλω να πω ότι το τένις είναι μόνο για γυμνασμένους και νέους σε ηλικία. Είναι για όλον τον κόσμο αλλά με τις κατάλληλες υποχωρήσεις. Δεν μπορείς να είσαι 55 χρονών, 20 κιλά υπέρβαρος, να κάθεσαι όλη μέρα στο γραφείο και το απόγευμα να πας να παίξεις τένις για μιάμιση ώρα με όλη σου τη δύναμη. Θέλει σωστό ζέσταμα, σωστές διατάσεις, παιχνίδι με ρέγουλα (ότι αυτό συνεπάγεται ανάλογα με την κατάσταση καθ' ενός) και απαραίτητα σωστή αποθεραπεία (έχω δει τύπους μετά το παιχνίδι να ανάβουν τσιγάρο για αποθεραπεία)....

DJTaurus
19-10-15, 14:18
Κωνσταντίνε πάνω στο σχόλιο σου ότι δεν ξέρουν να κάνουν service θέλω να πω ότι αυτό τον καιρό που προσπαθώ να μάθω το kick μου φαίνεται αδύνατο να αποφύγω τον τραυματισμό.... και ούτε υπέρβαρος είμαι ούτε αγύμναστος. Δλδ θέλει λυγισμένα πόδια/πλάτη rotation μέσης και τεντωμα ωμου προς τα πίσω ώστε να τιναχτεις και να καπακωσεις την μπάλα βάζοντας και κλείσιμο μέσης με κοιλιακούς. Κάποιος που παίζει κάθε μέρα και προσπαθεί να κάνει τόσα πράγματα σε ένα τόσο απαιτητικό χτύπημα μου φαίνεται αδύνατο να μην τραυματιστεί. Δεν ξέρω τι λάθος κάνω αλλά εδω και 2 εβδομάδες (τον 1.5 χρόνο που παίζω τέννις) ειναι η πρώτη φορά που εχω μια σταθερή ενόχληση στην δεξιά ωμοπλάτη. Παλαιότερα είχα πιάσιμο στην μέση το οποίο έφυγε μόνο του μετά από καιρό χωρίς να σταματήσω να παίζω.

constantinos
19-10-15, 14:32
Μπορεί να μην κάνεις και τίποτα λάθος. Στο σερβις το μεγαλύτερο βάρος στον ώμο το δέχεται ο στροφέας που σπάνια γυμνάζει κάποιος στο γυμναστήριο.
Έχω βάλει ένα βιντεάκι εδώ που γυμνάζει αυτό ακριβώς. http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3747-%CE%A4%CF%81%CE%B1%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%C F%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%8E%CE%BC%CE%BF%21

captain
22-10-15, 20:32
Ναι, σε ολους και όλα τα σχετικα που εχουν γραφτεί στο θεμα του τραυματισμού στον ώμο. Δεν γυμναζεται εύκολα ο συγκεκριμένος μυς εκτός αν εισαι γνώριμος ως αθλητής κολύμβησης, αντισφαίρισης, γκολφ κλπ. Αυτό που εγω δεν μπορω να πιάσω με τίποτε ειναι πως γίνεται με ρακετα η όποια έχει stiffness 64 να μου δημιουργεί πόνο μετά απο λίγο παιχνίδι τοσο ωστε να αναγκάζομαι να παιξω με άλλη που εχει stiffness 72!!! να μη καταλαβαινω τίποτα.
Τι διάβασα και συγκρινα τα plow throught , swing weigh... τίποτα....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ...δεν μπορώ να δώσω καμιά ικανοποιητική και λογική απάντηση.

ith
22-10-15, 21:06
Η σκληρή (ρακέτα ή χόρδη) δεν ειναι απαραίτητα και discomfort.
Επισης πόνος προκύπτει όταν χτυπάς εκτός sweet spot, είτε λογω λάθους τεχνικής, είτε μη γενναιόδωρου head size, είτε stringbed γενικοτερα.
Συνήθως οι σκληρές ρακέτες έχουν πιο μεγάλο sweet spot.

ΥΓ. Η κοπέλα μου εχει tennis elbow (χρονια πριν ασχοληθεί με το τενις, προεκυψε απο εντονο γράψιμο) και η ρακέτα που παιζει χωρις ενοχλήσεις είναι η babolat pure drive 2012.

babislazo
23-10-15, 08:39
Να προσθεσω και εγω πως μετα απο διαφορες αλλαγες σε ρακετες ,αυτη με την οποια δεν εχω το παραμικρο προβλημα και πουθενα ειναι η pure drive 2012. Οσο και αν περιεργο ακουγεται.

nik_marin
10-07-16, 13:19
Η σκληρή (ρακέτα ή χόρδη) δεν ειναι απαραίτητα και discomfort.
Επισης πόνος προκύπτει όταν χτυπάς εκτός sweet spot, είτε λογω λάθους τεχνικής, είτε μη γενναιόδωρου head size, είτε stringbed γενικοτερα.
Συνήθως οι σκληρές ρακέτες έχουν πιο μεγάλο sweet spot.

ΥΓ. Η κοπέλα μου εχει tennis elbow (χρονια πριν ασχοληθεί με το τενις, προεκυψε απο εντονο γράψιμο) και η ρακέτα που παιζει χωρις ενοχλήσεις είναι η babolat pure drive 2012.


Να προσθεσω και εγω πως μετα απο διαφορες αλλαγες σε ρακετες ,αυτη με την οποια δεν εχω το παραμικρο προβλημα και πουθενα ειναι η pure drive 2012. Οσο και αν περιεργο ακουγεται.

Με τι πλέγμα και κιλά ?


Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk