PDA

Επιστροφή στο Forum : επιλογη χορδων



nikos88
08-02-13, 18:17
Γεια σας.Θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου πει τι ειδους χορδες να χρησιμοποιησω ωστε να προστατευσω τον αγκωνα μου απο τennis elbow.
Η ρακεττα που χρησιμοποιω ειναι η HEAD EXTREME PRO 315gr και παιζω κατα μεσο ορο 3-4 φορες την βδομαδα.

ocho
08-02-13, 21:36
multifilament ή αλλιώς πολύκλονα πλέγματα...στα + η αίσθηση και η άνεση στις αρθρώσεις, στα - η γρήγορη φθορά,η πτώση στα κιλά,η μετακίνηση στο πλέγμα.
κοίτα σε msv soft control(καλή ποιότητα και τιμή) ή για top technifibre x-one bphase

nikos88
09-02-13, 10:17
Φιλε μου σ ευχαριστω για την απαντηση.Το msv soft control που προτεινεις ειναι το ιδιο με το msv focus hex 1,27 ?

Simplicius
10-02-13, 21:51
Φίλε, ακόμα πιο βασικό από το είδος των χορδών είναι η τάση (tension) που θα επιλέξεις να πλέξεις την ρακέτα σου.
Εάν θέλεις να σώσεις τον αγκώνα σου, ξέχνα αυτά που γράφει επάνω η ρακέτα ως recommended tension...
Θα σου πρότεινα και γω ένα multi (υπάρχουν πολλά καλά), στα 22-21 κιλά (ειδικά τώρα που κάνει κρύο)...
Η βασική ιδέα είναι αμέσως μετά το πλέξιμο να έχεις ένα αρχικό stringbed stiffness (http://img6.imageshack.us/img6/9120/routemapmankl.jpg) (DT Value) κοντά στo 34 ή ελάχιστα πιο πάνω.
Και βέβαια νέο πλέξιμο τουλάχιστον 3 φορές τον χρόνο, εάν παίζεις πάντα με τη συχνότητα που λες.

Το μόνο "πρόβλημα" είναι πως η συγκεκριμένη ρακέτα σου (βλέποντας τα χαρακτηριστικά της) φαίνεται να είναι πολύ δυνατή, οπότε:
α) ή θα πρέπει να αλλάξεις λίγο το στυλ σου, παίζοντας με μικρότερο swing, ή
β) να επιλέξεις κάποιο πολύ spin friendly πλέγμα, ώστε να "κατεβάζει" την μπάλα...

Ένα επίσης καλό, spin friendly multi πλέγμα, σε μέτρια τιμή, με καλό durability και string tension είναι το Head PWR Fusion.
Αλλά και με ένα μαλακό poly, υπάρχουν μερικά πολύ "φιλικά", σε ακόμα λιγότερα κιλά (20-19 kg), πιθανότατα να μην έχεις θέμα.

Καλή τύχη!

Σημ.: Το καλοκαίρι μπορείς να προσθέτεις άνετα 0,5 με 1 κιλό στα παραπάνω κιλά.

ocho
10-02-13, 23:25
Φιλε μου σ ευχαριστω για την απαντηση.Το msv soft control που προτεινεις ειναι το ιδιο με το msv focus hex 1,27 ?

όχι,δεν έχουν σχέση...το hex είναι πιο σκληρό πλέγμα και σίγουρα πιο επίπονο για τον αγκώνα...
όσον αφορά το θέμα τάσης(και είναι καθαρά προσωπική άποψη για να μην παρεξηγηθώ)πιστεύω η μεγάλη αιώρηση θέλει και πολλά κιλά (σε πολύκλονα πλέγματα τουλάχιστον)
έπαιζα με πολύκλονα για αρκετά χρόνια στα 26 κιλά,με ρακέτα κοντά στα 400 γραμμ. χωρίς κανένα πρόβλημα για ώρες, όπως και συνεχίζω να παίζω με την ίδια ρακέτα αλλά με μονόκλονο στα 24 κιλά επίσης χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα...

οπότε η άποψή μου,πειραματίσου όσο δεν πάει με πολύκλονα σε μία μέση τάση αρχικά,μέχρι να καταλάβεις τί σου ταιριάζει απόλυτα,και αργά γρήγορα θα το βρείς...καλό βόλι:):)

Simplicius
11-02-13, 02:11
"όσον αφορά το θέμα τάσης(και είναι καθαρά προσωπική άποψη για να μην παρεξηγηθώ) πιστεύω η μεγάλη αιώρηση θέλει και πολλά κιλά".
Φίλε ocho, φυσικά και αυτό είναι σωστό. Δεν είναι μόνο προσωπική σου άποψη, αυτή είναι η "θεωρία"!

Βέβαια, δεν ξέρουμε εάν ο φίλος nikos88, έχει όντως μεγάλη αιώρηση... Και "δυστυχώς" δεν φτάνει μόνο αυτό.
Το βάρος της ρακέτας (στην περίπτωσή σου ΤΕΡΑΣΤΙΟ), το stiffness της, το μέγεθος της λαβής και πολλά ακόμη, κάνουν μεγάλη διαφορά.
Συμφωνώ απόλυτα ότι είμαι μια ( πολυέξοδη; ) κατάσταση πειραματισμού, μέχρι να βρει κάποιος τι του ταιριάζει...

Niko, δεν ξέρω πως είναι τα αγγλικά σου αλλά ένα πολύ κατατοπιστικό άρθρο (το καλύτερο που έχω βρει ως σήμερα) για το tennis elbow και ποιές προδιαγραφές του εξοπλισμού το αποθαρρύνουν και ποιές το ενθαρρύνουν, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ LINK. (http://www.racquetresearch.com/sevencri.htm#What%20Causes%20Tennis%20Elbow?)

Υστ. προς admin: Μάλλον αυτό το thread πρέπει να μετακομίσει στο TENNIS MIX > Εξοπλισμός Τένις...

nikos88
11-02-13, 11:16
Guys ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας.Θα κατεβασω σιγουρα τα κιλα στο tension (που μεχρι τωρα επαιζα με 26 - 27) στα 22-23 και θα προσπαθησω με το πιο μαλακο πλεγμα.
ps .φιλε simplicius η λαβη ειναι L3.Οσο για το αρθρο θα το διαβασω ευχαριστω.
0

nikos88
11-02-13, 11:24
ευχαριστω ocho.