PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑΣ ΒΑΒΟΛΑΤ ΑΕΡΟ!



panospaire
13-01-13, 01:21
ΘΕΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΒΑΒΟΛΑΤ!

semi
19-01-13, 16:53
ΘΕΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΒΑΒΟΛΑΤ!

Για αυτους που τους αρέσει το control παίξιμο, θα βρούν μια ρακέτα η οποία έχει έμφαση στο control, έχει κατευθυντικότητα και πολύ καλή άισθηση στις μπαλλιές από την base line. Παρόλο που έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με την προκάτοχο του 2010, έχω την αίσθηση του λίγο πιο μικρού sweet spot. Δηλαδή πρέπει να είσαι πάντα σωστά πίσω από την μπάλλα, να βρείς την ρακέτα "κέντρο" και η μπάλλα θα πάει εκέι που θές. Είναι λίγο πιο απαιτητική από την προκάτοχο της σειράς. Πολλές φορές όταν μια μπαλιά είναι "οριακή" και όλοι καταλαβάινεται τι εννοώ, δεν βγαίνει σωστά με την καινούργια, αν δεν είσαι ακριβής και σωστά τοποθετημένος. Ενώ με του 2010, την τελευταία Aero που κυκλοφορούσε μέχρι τώρα, αυτό δεν συμβαίνει. Η ρακέτα Aero Drive GT 2010 ακόμα και στα δύσκολα ανταποκρίνεται, είναι πάρα πολύ φιλική στον παίκτη και έχεις την αίσθηση (ή την ψευδαίσθηση) ότι έχει sweet spot κουτάλα!! Τα βγάζει όλα. Είναι "ξεκούραστη" clubbάρικη" με ωραίο pop στο χτύπημα της μπάλλας και αρκετά επιθετική, όμως και αυτή επεδή είναι πολύ άνετη στον χρήστη πολλές φορές μας κάνει να υπερβάλλουμε και να έχουμε πολλά άουτ, από το κάτι παραπάνω που προσπαθούμε να κάνουμε....
Συνοψίζοντας θα σου έλεγα, επειδή τις έχω και τις δύο, η καινούργια είναι πιο control είναι πιο απαιτητική είναι πιο "Wilson" ρε παιδί μου, αλλά με τρελλό spin!!! Ενώ η πιο παλιά του 2010 είναι για πιο clubbάρικη για πιο fancy πιο φαντεζί παιχνίδι με πολύ σπιν, και εύκολη. Νομίζω η Babolat έκανε το κάτι παραπάνω στο επίπεδο του control με την AERO PRO DRIVE GT 2013.

panospaire
31-01-13, 16:15
Για αυτους που τους αρέσει το control παίξιμο, θα βρούν μια ρακέτα η οποία έχει έμφαση στο control, έχει κατευθυντικότητα και πολύ καλή άισθηση στις μπαλλιές από την base line. Παρόλο που έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με την προκάτοχο του 2010, έχω την αίσθηση του λίγο πιο μικρού sweet spot. Δηλαδή πρέπει να είσαι πάντα σωστά πίσω από την μπάλλα, να βρείς την ρακέτα "κέντρο" και η μπάλλα θα πάει εκέι που θές. Είναι λίγο πιο απαιτητική από την προκάτοχο της σειράς. Πολλές φορές όταν μια μπαλιά είναι "οριακή" και όλοι καταλαβάινεται τι εννοώ, δεν βγαίνει σωστά με την καινούργια, αν δεν είσαι ακριβής και σωστά τοποθετημένος. Ενώ με του 2010, την τελευταία Aero που κυκλοφορούσε μέχρι τώρα, αυτό δεν συμβαίνει. Η ρακέτα Aero Drive GT 2010 ακόμα και στα δύσκολα ανταποκρίνεται, είναι πάρα πολύ φιλική στον παίκτη και έχεις την αίσθηση (ή την ψευδαίσθηση) ότι έχει sweet spot κουτάλα!! Τα βγάζει όλα. Είναι "ξεκούραστη" clubbάρικη" με ωραίο pop στο χτύπημα της μπάλλας και αρκετά επιθετική, όμως και αυτή επεδή είναι πολύ άνετη στον χρήστη πολλές φορές μας κάνει να υπερβάλλουμε και να έχουμε πολλά άουτ, από το κάτι παραπάνω που προσπαθούμε να κάνουμε....
Συνοψίζοντας θα σου έλεγα, επειδή τις έχω και τις δύο, η καινούργια είναι πιο control είναι πιο απαιτητική είναι πιο "Wilson" ρε παιδί μου, αλλά με τρελλό spin!!! Ενώ η πιο παλιά του 2010 είναι για πιο clubbάρικη για πιο fancy πιο φαντεζί παιχνίδι με πολύ σπιν, και εύκολη. Νομίζω η Babolat έκανε το κάτι παραπάνω στο επίπεδο του control με την AERO PRO DRIVE GT 2013.Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες !!κατι αλλο εαν μπορείς να μ απαντησεις ποια χορδη ταιριαζει τελεια με αυτην την ρακετα και στα ποσα κιλα;

semi
08-02-13, 18:46
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες !!κατι αλλο εαν μπορείς να μ απαντησεις ποια χορδη ταιριαζει τελεια με αυτην την ρακετα και στα ποσα κιλα;

Αυτό που ζητάς είναι καθαρά υποκειμενικό......Δεν μπορεί να σου πεί κανένας αυτό που ζητάς. Το μονο που μπορώ να σου παραθέσω είναι ότι εγω μετά από σχετικά αρκετές δοκιμές κατέληξα και είμαι πολύ ευχαριστημένος με το Luxilon Alu power BB Rough στα 23,5 κιλά! Παρόλο που σε χαμηλότερου stiffness ρακέτες το πλέγμα αυτό με κούραζε, στην Αερο Προ Ντράϊβ 2013 με έχει εκπλήξει! Κρατά τα κιλά του έιναι δυνατο δεν με κουράζει και του δίνω overall πολύ καλή βαθμολογία, παρόλο που το stiffness της AEROPRO DRIVE GT είναι αρκετά υψηλό!

Jorge
23-11-13, 15:56
Συνάδελφε semi επειδή έχω και την παλιά Aero Drive GT και την καινούρια, αγόρασα πέρσι την παλιά και για να έχω μια δεύτερη ρακέτα πήρα την καινούρια, θα ήθελα την γνώμη σου για το πλέγμα που προτείνει η Babolat όταν στην πουλάει, και την μια και την άλλη.
Στην Aero 2010 έχω RPM Team στα 24/23 κιλά (όταν το έβαλα, έτσι...? :) ) και στην Aero 2013 έχω RPM Blast στα 25/25 κιλά (κι αυτό όταν το έβαλα).
Λες να δοκίμαζα το Alu Power Rough? Μου το είχε προτείνει και ο προηγούμενος προπονητής μου. Το έχει και μια κοπέλα που κάνουμε μαζί σε HEAD YouTek Graphene Speed MP. Καλό της είναι λέει και έχει και σπινάκι.
Αν το προτείνεις πόσα κιλά το προτείνεις και σε ποια από τις λες καλύτερα να ταίριαζε? Επειδή λένε πως τα Luxilon είναι σκληρά πλέγματα...
Είμαι 35 χρονών, 180m, 80 κιλά. Γυμνασμένο θα με έλεγα.
Αυτά, ευχαριστώ.

DownTheLine
23-11-13, 17:20
Ισχυει οτι το Alu ειναι πολυ σκληρο πλεγμα, παρ' ολα αυτα ειναι εξαιρετικο πλεγμα.

Και εγω την αερο εχω πλεον και την ειχα για κανα 3μηνο με το alu.
Τα θετικα του ειναι α) ΦΟΒΕΡΗ αισθηση για οσο κραταει την ταση του, η γνωστη αισθηση της luxilon,
β) καλη δυναμη
γ) καλο σπιν.

Τα αρνητικα του ειναι: α) πολυ σκληρο, σε συνδυασμο και με την aero13
β) χανει την ταση του πολυ γρηγορα (για μενα περιπου 5-6 ωρες)
γ) πολυ ακριβο

Γενικα, αν καποιος πλεκει μονος του και εχει κουλουρα σε καλη τιμη, αξιζει. Αλλιως, πρεπει να το πλεκεις καθε 10 ωρες παιξιματος (για να διατηρει την φοβερη του αισθηση) και παει ο κουκος αηδονι.

Jorge
23-11-13, 21:09
Εσύ συνάδελφε Absinthe με ποιο πλέγμα την έχεις πλέξει τώρα την Aero και με τι τάση?
Βασικά όλα τα πολυεστερικά λένε πως χάνουν πολύ γρήγορα την τάση τους. Από εκείνο το σημείο και ύστερα όμως λένε πως είναι σταθερή για αρκετό διάστημα.
Για αυτό και παραπάνω έβαλα τα κιλά όταν την έπλεξα. Τώρα λογικά αυτά τα κιλά θα είναι παρακάτω.
Για αυτά που προτείνει η Babolat, RPM Blast & RPM Team, τι γνώμη έχεις?
Το σπινάκι πρέπει να το βγάζεις κι εσύ, δεν το βγάζει από μόνο του το πλέγμα. Το βοηθάει αλλά άμα δεν το βάζεις κι εσύ δεν βγαίνει.

DownTheLine
23-11-13, 21:34
Μετα απο μονοκλωνα πολυεστερικα και ειδικα το alu το οποιο ισως βοηθησε στο να εχω τσιμπηματα στο χερι, τωρα την εχω πλεγμενη με πολυκλωνο πολυεστερικο (to babolat excel στα 24) για να ειναι πιο φιλικη στο χερι μου.

Ναι, τα πολυεστερικα ριχνουν πολυ γρηγορα την ταση και για αυτο θελουν συχνα αλλαγη, αλλα το ρημαδι το alu ειναι και πανακριβο για να το πλεκεις συχνα. Προφανως και απο ενα σημειο και μετα η ταση σταθεροποιειται, αλλα αν το πλεγμα εχει ηδη χασει τα χαρακτηριστικα του, τι να το κανεις μετα? Το blast ειναι σκληρουτσικο πλεγμα με ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σπιν, ενα μηνα το κρατησα, αλλα δεν μου αρεσε.

Τα πλεγματα που εχεις ηδη βαλει, σιγουρα εχουν χασει ταση, να φανταστεις το πρωτο 24ωρο που πλεκεις, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ, χανουν γυρω στο 8-10% της τασης τους.

johnble
13-02-14, 01:17
Xcel στις 58 lbs για ανεση και αισθηση.
Rpm blast στις 54 lbs για control και spin.
Τι λετε;

Simplicius
16-02-14, 21:04
Xcel στις 58 lbs για ανεση και αισθηση.
Rpm blast στις 54 lbs για control και spin.
Τι λετε;

Τι να (ξανα)πούμε;
Δύο από τα χειρότερα πλέγματα, στις κατηγορίες τους!
Και σε εντελώς άκυρη τιμή...
:cool:

johnble
11-03-14, 22:27
Φιλε simplicius γιατι αυτο;
Τι να (ξανα)πούμε;
Δύο από τα χειρότερα πλέγματα, στις κατηγορίες τους!
Και σε εντελώς άκυρη τιμή...
:cool:

Simplicius
12-03-14, 00:50
Φιλε simplicius γιατι αυτο;

Πραγματικά δε ξέρω φίλε μου... Όντως είναι απορίας άξιο!
H Babolat είναι μια εταιρεία με πολύ μακρόχρονη ιστορία στην κατασκευή πλεγμάτων.
Αυτή τη δουλειά έκανε μέχρι πριν λίγα χρόνια που άρχισε να βγάζει και ρακέτες.

Το γιατί - αυτή τουλάχιστον τη στιγμή - τα πλέγματά της είναι τόσο πίσω από τον ανταγωνισμό και γιατί έχουν 2πλάσια, 3πλάσια και γενικώς πολλαπλάσια τιμή από τα άλλα, ενώ είναι πολλάκις χειρότερα δεν το ξέρω.
Πιθανότατα έχει ρίξει όλο το βάρος της στις ρακέτες - όπου και το πολύ χρήμα - και δεν παίρνει στα σοβαρά τις "κλωστές" των λιγοστών ευρώ...
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
Αντίθετα άλλοι, κυρίως "μικροί" που ειδικεύονται στις χορδές (όλων των "μεγάλων" τα πλέγματα είναι γενικά για ψιλοκλάματα) ψάχνονται και εξελίσσονται καθώς αυτές οι μικρές εταιρείες "ζουν" μόνο από αυτά...
Αυτή είναι η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω...

johnble
12-03-14, 13:25
Οποτε την επομενη φορα που θα πλεξω τι να επιλεξω;
Πραγματικά δε ξέρω φίλε μου... Όντως είναι απορίας άξιο!
H Babolat είναι μια εταιρεία με πολύ μακρόχρονη ιστορία στην κατασκευή πλεγμάτων.
Αυτή τη δουλειά έκανε μέχρι πριν λίγα χρόνια που άρχισε να βγάζει και ρακέτες.

Το γιατί - αυτή τουλάχιστον τη στιγμή - τα πλέγματά της είναι τόσο πίσω από τον ανταγωνισμό και γιατί έχουν 2πλάσια, 3πλάσια και γενικώς πολλαπλάσια τιμή από τα άλλα, ενώ είναι πολλάκις χειρότερα δεν το ξέρω.
Πιθανότατα έχει ρίξει όλο το βάρος της στις ρακέτες - όπου και το πολύ χρήμα - και δεν παίρνει στα σοβαρά τις "κλωστές" των λιγοστών ευρώ...
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
Αντίθετα άλλοι, κυρίως "μικροί" που ειδικεύονται στις χορδές (όλων των "μεγάλων" τα πλέγματα είναι γενικά για ψιλοκλάματα) ψάχνονται και εξελίσσονται καθώς αυτές οι μικρές εταιρείες "ζουν" μόνο από αυτά...
Αυτή είναι η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω...

Simplicius
12-03-14, 19:56
.
Φίλε johnble, ας συνεχίσουμε εάν θέλεις τη συζήτηση για πλέξιμο ρακέτας και πλέγματα στο σχετικό τομέα ΕΔΩ (http://www.tennisforum.gr/showthread.php?3320-Soft-Poly-Strings-Solinco-Tour-Bite-Soft/page3).

Στο θέμα του link θα βρεις διάφορες πληροφορίες. Εάν δε σε καλύψουν, κάνε κάποια πιο συγκεκριμένη ερώτηση (τι χαρακτηριστικά θέλεις να έχει το πλέγμα) και τα ξαναλέμε!

Άμα ψάξεις καλά-καλά, θα βρεις διάσπαρτες και άλλες αναφορές για πλέγματα στο forum, μέσα σε αγγελίες και αλλού!!!!