PDA

Επιστροφή στο Forum : Head Titanium TI.S5



Peja16
14-10-12, 22:51
Πιστεύετε ότι η συγκεκριμένη ρακέτα κάνει για κάποιον που ασχολείται κάποιους μήνες με το τένις, γνωρίζοντας τα βασικά και παίζοντας αρκετά καλά με πολύ καλή προοπτική? Ρωτάω γιατί την έπιασα στα χέρια μου και μου έδωσε πολύ καλή αίσθηση, όντας αρκετά μεγάλη και πολύ ελαφριά. Αλλιώς σε ποιον απευθύνεται μια τέτοια ρακέτα? Και ποια οικονομική ρακέτα θα μου προτείνατε?

http://www.amazon.com/Head-Comfort-Zone-Tennis-Racquet/dp/B0000AQ8ZO

Simplicius
15-10-12, 01:34
Προσωπικά πιστεύω ότι η συγκεκριμένη ρακέτα (Head Titanium TI.S5) είναι για πιο αρχάριο επίπεδο από αυτό που περιγράφεις παραπάνω.
Μεγαλούτσικη επιφάνεια (107 sq), αρκετό βάρος στο κεφάλι (περίπου 10+ ΗΗ) και με αρκετά μεγάλο πάχος προφίλ (27mm).

Από την άλλη μεριά, η Prince Air Launch B850 που (μάλλον) έχεις και λες πως δε σε βολεύει - εκτός από το μικρό μέγεθος (95) - έχει τα αμέσως πιο "προχωρημένα χαρακτηριστικά" που εγώ θα πρότεινα. Δηλ. πιο ισομερώς ζυγισμένη (από Even έως 1 ΗΗ) για καλύτερο control και πιο λεπτό προφίλ (20-24mm).

Μια αντίστοιχη ρακέτα με την Prince, με βολικότερο για το επίπεδό σου μέγεθος (105) και με το βάρος της Head TI.S5 είναι η Babolat Pulsion 105, που πήρα και γω πρόσφατα - και είμαι πολύ ικανοποιημένος (μιλώντας πάντα για ρακέτα των 60 ευρώ)...

Υστ.: Το "δεν με βολεύει" που λες για την Prince είναι πολύ γενικό... Δε σε βολεύει στο στυλ παιχνιδιού - πχ. θεωρείς ότι έχει λίγη δύναμη - ή απλά στην λαβή - είναι κανα μέγεθος L4, για 2μετρους, με χέρι κουπί;

Peja16
15-10-12, 10:00
Προσωπικά πιστεύω ότι η συγκεκριμένη ρακέτα (Head Titanium TI.S5) είναι για πιο αρχάριο επίπεδο από αυτό που περιγράφεις παραπάνω.
Μεγαλούτσικη επιφάνεια (107 sq), αρκετό βάρος στο κεφάλι (περίπου 10+ ΗΗ) και με αρκετά μεγάλο πάχος προφίλ (27mm).

Από την άλλη μεριά, η Prince Air Launch B850 που (μάλλον) έχεις και λες πως δε σε βολεύει - εκτός από το μικρό μέγεθος (95) - έχει τα αμέσως πιο "προχωρημένα χαρακτηριστικά" που εγώ θα πρότεινα. Δηλ. πιο ισομερώς ζυγισμένη (από Even έως 1 ΗΗ) για καλύτερο control και πιο λεπτό προφίλ (20-24mm).

Μια αντίστοιχη ρακέτα με την Prince, με βολικότερο για το επίπεδό σου μέγεθος (105) και με το βάρος της Head TI.S5 είναι η Babolat Pulsion 105, που πήρα και γω πρόσφατα - και είμαι πολύ ικανοποιημένος (μιλώντας πάντα για ρακέτα των 60 ευρώ)...

Υστ.: Το "δεν με βολεύει" που λες για την Prince είναι πολύ γενικό... Δε σε βολεύει στο στυλ παιχνιδιού - πχ. θεωρείς ότι έχει λίγη δύναμη - ή απλά στην λαβή - είναι κανα μέγεθος L4, για 2μετρους, με χέρι κουπί;


Ευχαριστώ καταρχήν για τις πληροφορίες. Το δεν με βολεύει, αναφέρεται κυρίως στο ότι αισθάνομαι να μην έχω καλό έλεγχο της ρακέτας όταν κάνω χτυπήματα, δεν στοχεύω ίσως και καλά στην μπάλα και χάνω πολύ δύναμη στα χτυπήματα. Βέβαια όλα αυτά πιθανόν να οφείλονται στην ελλιπή τεχνική μου. Δεν βλέπω όμως να υπάρχει μεγάλη βελτίωση όσο παίζω, για αυτό ίσως μια αλλαγή ρακέτας (μεγαλύτερη επιφάνεια >100) να με βοηθήσει. Σ ευχαριστώ.

Simplicius
26-10-12, 00:52
Παρόμοια ρακέτα (με την ίδια γεωμετρία) με την Babolat Pulsion 105 είναι η Babolat C-Drive 105 με συν το καλύτερο πλαίσιο (100% γραφίτης) και το αντικραδασμικό σύστημα Cortex. Βέβαια, ότι παίρνεις ...πληρώνεις! Οπότε γι' αυτή θα δώσεις περίπου τα διπλά...