PDA

Επιστροφή στο Forum : Θελω να αρχισω τεννις...βοηθεια;



Nikos Callofdutistas
09-09-12, 14:01
Λοιπόν γεια σας είμαι καινούριος στο φόρουμ.Είμαι 14 χρονών και θέλω να αρχίσω μαθήματα τέννις . Μένω Πετράλωνα και πέρυσι γίνονταν μαθήματα αλλά φέτος που θέλω να αρχίσω είναι αμφίβολο.Γι αυτό θέλω να μου προτείνεται κάποιο όμιλο,τι εξοπλισμό να αγοράσω,τι ρακέτα(ύψος 1,76) και πως θα μπορέσω κάποια στιγμή να μετέχω σε αγώνες και τέλος:Μήπως είναι αργά και θα είμαι σε θέση να ανταγωνιστώ παιδιά της ηλικίας μου που έχουν περισσότερα χρόνια στο χώρο;
Τ

AlexVent
10-09-12, 14:38
Για ομιλο δεν ειμαι ο καταλληλος να σου προτεινω γιατι μενω σε αλλη περιοχη. Οσον αφορα τον εξοπλισμο δεν πρεπει να ανησυχεις για ρακετα, ολοι οι ομιλοι σου παρεχουν μια καποια ρακετα για τους πρωτους μηνες, χρειαζεσαι μονο ενα ζευγαρι αθλητικα(οχι απαραιτητα του τενις).
Τωρα για το αγωνιστικο κομματι, σιγουρα δεν ειναι νωρις, αργα δεν ειναι ποτε. Οταν θα εισαι σε θεση να παιξεις σε αγωνες θα βγαλεις δελτιο αθλητη με τον ομιλο σου και θα μπορεις να παρεις μερος σε καποιο ενωσιακο τουρνουα για αρχη, στα οποια παιρνουν μερος αθλητες ολων των επιπεδων. Ισως δεν θα μπορεις,στην αρχη τουλαχιστον, να ανταγωνιστεις παιδια της ηλικιας σου που ειναι περισσοτερα χρονια στον χωρο γι αυτο κιολας αν νομιζεις οτι υπαρχει περιπτωση να απογοητευτεις καλο ειναι να μη βιαστεις με τους αγωνες. Δυστυχως στα τουρνουα δεν υπαρχει καποιος διαχωρισμος επιπεδων οποτε μπορει να βρεθει να παιζεις ειτε με το Νο 1 της Ελλαδας ειτε με τον τελευταιο της καταταξης.
Η προταση μου λοιπον ειναι το αγωνιστικο κομματι να το κρατησεις στο πισω μερος του μυαλου σου,να μην ειναι ο πρωταρχικος σου στοχος δηλαδη, και να επενδυσεις χρονο στο να μαθεις το αθλημα σωστα γιατι ειναι πραγματικα πανεμορφο!