PDA

Επιστροφή στο Forum : Wilson Pro Open BLX



Dimperts
12-04-12, 19:44
Θα ήθελα τη γνώμη σας για την αγορά που έκανα. Το επίπεδό μου είναι αρχαρίου. Είμαι της άποψης ότι η ποίοτητα είναι πρωταρχικής σημασίας και θα πρέπει κανείς να αγοράζει κάτι μια φορά. Δεν συμφωνώ να αγοράσω μια απλή φτηνή ρακέτα και αργότερα να πάρω την καλή. Γνωρίζω ότι θα ζοριστώ λίγο στην αρχή, αλλά μετά θα με βοηθήσει. Έτσι λοιπόν την αγόρασα, έβαλα Πλέγμα Wilson Champions Choice Hybrid String 12m και την άλλη βδομάδα θα παίξω. Θέλω τη γνώμη κάποιου παλαιότερου, σε τι θα με δυσκολέψει και αν είναι υπερβολή αυτή η αγορά

Violin
22-04-12, 17:20
Η ρακετα δεν θα σε δυσκολεψει ιδιαιτερα.βεβαια παιζει ρολο και η σωματικη σου διαπλαση και κατα ποσο αρχαριος.αν ξεκινας τα πρωτα σου μαθηματα τωρα,καλο θα ηταν να παιξεις με μια ρακετα ελαφρυτερη και με το κεντρο βαρους στο κεφαλι.και αργοτερα να κιασεις αυτην.η ρακετα που αγορασες ειναι παρα πολυ καλη,αν σκεφτεις οτι με αυτην παιζει και ο f.lopez ο οποιος ειναι στο top 10 του επαγγελματικου τεννις.
Το πλεγμα νομιζω οτι ηταν υπερβολη.πολλα λεφτα για εναν αρχαριο.σε 3 μηνες θα πρεπει να το αλλαξεις.βαλε κατι πιο μαλακο αφου εισαι αρχαριος.τα σκληρα πλεγματα μπορουν να σου προκαλεσουν τραυματισμους εφοσον δεν εχεις τεχνικη καταρτηση.παντως η ρακετα ειναι πολυ καλη

Violin
22-04-12, 17:24
ΤΟ πιο σωστο παντως ειναι να συμβουλευτεις τον προπονητη σου,εφοσον αυτος σε παρακολουθει.ακομα και να μην την παιξεις τωρα,αργοτερα θα μπορεσεις να την χαρεις σιγουρα.παντως δεν ειναι ρακετα για να μαθεις τεννις.

Dimperts
10-05-12, 17:19
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Violin
17-05-12, 22:46
Το προβλημα με το πλεγμα που εβαλες ειναι το εξης.αποτελειται απο luxillon alu power rough και απο wilson natural gut (φυσικο εντερο).το luxillon επειδη ειναι σαγρε για να τσιμπαει και να δινει περισσοτερο σπιν στην μπαλα,θα σου καταστρεψει το φυσικο εντερο πολυ γρηγορα,οπωτε θα πρεπει να το αλλαξεις πολυ συντομα.βεβαια,εσυ θα μου πεις:«μα καλα,ο φεντερερ παιζει με αυτο το πλεγμα,αρα ειναι πολυ καλο!!».εχε λοιπον υποψιν σου οτι οι επαγγελματιες τεννιστες,παιζουν με φρεσκοπλεγμενες ρακετες σε καθε αγωνα και επισης δεν τους ματωνει το πορτοφολι καθε μερα που αλλαζουν πλεγμα,αφου εχουν τις ιδιες τις εταιρειες για χορηγους.ο φεντερερ εχει τον προσωπικο του πλεχτιμαν της wilson.
Αντι λοιπον να δινεις 40-50€ καθε μηνα,βαλε ενα μαλακο πλεγμα 'η βαλε το luxillon alu power rough σκετο.εγω αυτο χρησιμοποιω εδω και 3 χρονια.καλες προπονησεις.