PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπονητής τένις, με η χωρίς πτυχίο?



thanasis68
18-12-11, 16:05
πως γίνεται κανείς προπονητής του τένις;

μεχρι σήμερα ειχα την εντύπωση, εσφαλμένα ίσως, οτι απόφοιτοι των ΤΕΦΑΑ με ειδικότητα στο τένις ηταν οι καταληλώτεροι.
Προσφάτως διαπίστωσα οτι προπονητής γίνεται η θεωρείται και κάποιος που παίζει πολλές ώρες τένις στον ελεύθερο χρόνο του και ειναι εντελώς αυτοδίδακτος.

και μπήκα σε σκέψεις.
ισχύει οντως κατι τέτοιο;

να δεχτώ οτι ενας πρωταθλητής σε εθνικό η διεθνές επίπεδο που έχει φάει τα κόρτς με το ...κουτάλι να μπορεί να το διδάξει το σπορ και ας μην έχει μια θεωρητική πιστοποίηση οπως ειναι το πτυχίο των ΤΕΦΑΑ

μπορεί και ο χομπίστας που δεν έχει κάνει πρωταθλητισμό, να το κάνει και αυτός;

Stefa147
18-12-11, 16:17
Φυσικα καποιος που εχει φαει τα courts και εχει λιωσει πολλα παππουτσια εκει μεσα μπορει να διδαξει τενις και καλυτερα και απο πτυχιουχους.Να ξερες ποσους ασχετους με πτυχιο εχω βρει μπροστα μου,αυτοαποκαλουμενους προπονητες θεωρητικα μονο.

thanasis68
18-12-11, 16:24
δηλαδή ενα 1ο κριτήριο για τον αυτοδίδακτο προπονητή θα μπορούσε να είναι ο αριθμός ζευγαριών παπουτσιών τενις που έχει φορέσει;:rolleyes:

πέρα απο την πλάκα,
πως μπορώ να βεβαιωθώ για τον αυτοδίδακτο προπονητή οτι αξίζει της εμπιστοσύνης μου και των χρημάτων μου;
σιγουρα υπάρχουν αυτοι οι απόφοιτοι που δεν αξίζουν για να το διδάσκουν το άθλημα

Stefa147
18-12-11, 16:39
Δεν ειπα οτι No.1 κριτηριο είναι τα λιωμενα παππουτσια.Σχημα λογου εκανα.Υπαρχουν κι αλλα στοιχεια οπως οι λεπτομερειες και το πως μπορει να περασει την εμπειρια του στον αλλον.Μεταδοτικοτητα.Και αν αυτη η μεταδοτικοτητα ποιανει τοπο.(Αν ποιασει..) Κοινως καποια πραγματα στο τενις εχουν να κανουν με σενα και οχι με τον προπονητη.Κατα ποσο ο εγκεφαλος σου ειναι διατεθημενος να διαχειριστει αυτα που του λεει ο προπονητης.
Φιλε μου το τενις δεν ειναι 1,2,3,4 πραγματα..ειναι 1002,1003,1004 πραγματα.Ξεκιναει απτο μυαλο και μετα παει στο σωμα και δυστυχως αυτο πολλοι δεν το κατανοουν γι'υτο και δεν μαθαινουν ποτε καλο τενις οσες ωρες προπονησεων και να φανε στο κεφαλι.Και μετα απορουν που ειναι λαθος...

thanasis68
18-12-11, 16:43
δεν διαφωνώ σε αυτά που λες

το συμπέρασμα που βγάζω ειναι οτι τους δοκιμάζουμε όλους, ειτε με πτυχίο, ειτε χωρίς και βλέποντας και κάνοντας

μερικές δοκιμαστικές προπονήσεις φαντάζομαι οτι αρκούν για να βγάλει ενας παίκτης το κατάλληλο συμπέρασμα αν ο προπονητής που επέλεξε του κάνει ή οχι

Υ.Γ.: τα ξενόγλωσσα βιβλία για θέματα τεχνικής, τακτικής η ψυχολογίας στο τένις βοηθούνε κάποιον που θέλει να βελτιωθεί η ειναι πεταμένα λεφτά;

AlexVent
22-12-11, 05:29
Οι περισσοτεροι καλοι προπονητες εχουν ενα κοινο. ειτε αποφοιτοι τεφαα ειτε οχι, εχουν παιξει αγωνιστικο τεννις, χωρις να μιλαω απαραιτητα για πρωταθλητισμο αλλα οχι και στο αλλο ακρο του χομπιστα. Στα τεφαα μαθαινουν περι φυσικης αγωγης, τεννις οχι(δικη μου αποψη). Απο κει και περα προφανως μετραει η μεταδοτικοτητα, η ορεξη(βασικος παραγοντας) κ.α.

Για να βελτιωθεις η προταση μου ειναι να παιζεις οποτε μπορεις. οποτε μπορεις να βρεις γηπεδο και αντιπαλο πηγαινε και προσπαθησε να εφαρμοζεις αυτα που μαθαινεις στην προπονηση. practice makes perfect!

Andreas90
05-09-16, 13:06
Από προσωπική εμπειρία ο προπονητής από ΤΕΦΑΑ με ειδικότητα tennis είναι πολύ καλύτερος σε σχέση με κάποιον που απλά παίζει χρόνια. Ξέρει να σου μάθει την τεχνική σωστά από την αρχή, ξέρει ασκήσεις που θα σε βοηθήσουν από το πως να πιάνεις την ρακέτα σε κάθε χτύπημα μέχρι το footwork. Το να κάνεις προπόνηση με τροφοδοσία όλη την ώρα και τα λάθη σου απλά να επισημαίνονται λεκτικά δεν λέει κάτι.Επίσης εκτός από τον προπονητή σημαντικό ρόλο για την εξέλιξη ενός παίκτη είναι και το επίπεδο του υπόλοιπου group. Από κει και πέρα εξαρτάται από τον καθένα και το πόσο ελεύθερο χρόνο έχει για να παίξει με πολλούς διαφορετικούς παίκτες και να εφαρμόσει αυτά που μαθαίνει

Simplicius
28-09-16, 12:37
το να κάνεις προπόνηση με τροφοδοσία όλη την ώρα και τα λάθη σου απλά να επισημαίνονται λεκτικά δεν λέει κάτι.

έχω δει και προπονητές τεφαα να κάνουν ακριβώς το ίδιο. οπότε το πτυχίο τεφαα δεν είναι αυστηρό κριτήριο γι' αυτό...

προσωπικά τη μόνη διαφορά που θα έβρισκα σε έναν τεφαα είναι οι θεωρητικές γνώσεις σε θέματα
α) παιδαγωγικά και
β) εργοφυσιολογίας.

αλλά και πάλι προϋποθέτουμε (χωρίς αυτά φυσικά να ισχύουν σε όλες τις περιπτώσεις) ότι
α) ο τεφαα έχει εμπεδώσει αυτές τις γνώσεις, οπότε μπορεί να τις χρησιμοποιήσει σωστά μέσα στη προπόνηση και
β) ότι έχει όρεξη να το κάνει (εδώ μπαίνουν από προσωπικά θέματα έως θέματα εξαντλητικών ωραρίων, μη ικανοποιητικής πληρωμής κλπ.).

και βέβαια όλα τα παραπάνω έχουν νόημα όταν ασχολείσαι κυρίως με παιδιά.
όταν προπονείς "μπαρμπάδες" μάλλον πιο πολύ μετράνε οι "δημόσιες σχέσεις"...

S.

Akis giannak
18-03-18, 08:58
Εχω δει φτυχιουχους!!!!! Σε πασιγνωστο club βορειων προαστειων που οχι μονο πληρωνονται αλλα εχουν και αποψη!!! Ιδιως απο κστι ισπανιες, κροατιες κσι τετοια κουραφεξαλα... ουτε την λαβη δεν μπορουν να πιασουν... ελεοςςςςς ..... δεν αξιζουν καμια θεση πουθενά τετοιοι επιτήδειοι...

Maria Makrigeorgaki
19-04-18, 23:41
έχω δει και προπονητές τεφαα να κάνουν ακριβώς το ίδιο. οπότε το πτυχίο τεφαα δεν είναι αυστηρό κριτήριο γι' αυτό...

προσωπικά τη μόνη διαφορά που θα έβρισκα σε έναν τεφαα είναι οι θεωρητικές γνώσεις σε θέματα
α) παιδαγωγικά και
β) εργοφυσιολογίας.

αλλά και πάλι προϋποθέτουμε (χωρίς αυτά φυσικά να ισχύουν σε όλες τις περιπτώσεις) ότι
α) ο τεφαα έχει εμπεδώσει αυτές τις γνώσεις, οπότε μπορεί να τις χρησιμοποιήσει σωστά μέσα στη προπόνηση και
β) ότι έχει όρεξη να το κάνει (εδώ μπαίνουν από προσωπικά θέματα έως θέματα εξαντλητικών ωραρίων, μη ικανοποιητικής πληρωμής κλπ.).

και βέβαια όλα τα παραπάνω έχουν νόημα όταν ασχολείσαι κυρίως με παιδιά.
όταν προπονείς "μπαρμπάδες" μάλλον πιο πολύ μετράνε οι "δημόσιες σχέσεις"...

S.

Πόσοι τεφαα-τζήδες πέρασαν και δεν ακούμπησαν...με μηδαμινές γνώσεις Φυσιολογίας, Βιομηχανικής Κινήσεων, χωρίς μεθοδολογία ή εμπειρία στα γήπεδα.

Καλός προπονητής νομίζω γίνεται όποιος συνδυάζει ένα βασικό επίπεδο θεωρητικών γνώσεων και πολλή εμπειρία, ανεξαρτήτως χαρτιών. Τυπικά, μπορεί να προέρχεται πάντως από γυμναστική ακαδημία ή και μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση (υπάρχει ειδικότητα Προπονητής Αθλημάτων με εξειδίκευση στην αντισφαίριση).