PDA

Επιστροφή στο Forum : Πήρα σωστή ρακέτα;



Scandal
24-11-11, 20:25
Παιδιά, σήμερα αγόρασα ρακέτα. Η αλήθεια είναι ότι κινήθηκα κάπως βιαστικά λόγω ανυπομονησίας και χωρίς να το έχω συζητήσει πολύ με τον προπονητή μου.
Καταρχήν να πω ότι είμαι τελείως αρχάριος (είμαι 22 ετών και πηγαίνω τένις περίπου 2,5 μήνες).

Η ρακέτα που πήρα είναι η Head PCT Ti Four (http://www.ionas.gr/showproduct/RdXNHyxv0h4e/PCT-TiFour).
Δύο πράγματα με ανησυχούν σε αυτή, πρώτων ότι είναι μόλις 245g και επίσης ότι έχει λαβή L2.
Διάβασα ότι οι L2 είναι καταλληλότερες για γυναίκες, αν και στο site του Intersport τη δηλώνουν ως "Men".

Να πω ότι η ρακέτα που μου δίνουν όλον αυτόν τον καιρό είναι πολύ πιο βαριά (μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή το βάρος της) από αυτή που πήρα, συγκεκριμένα με κούραζε και, που και που μου γύρναγε στο χέρι η λαβή κατά το χτύπημα. Γενικά πάντως δεν έχω πολύ δύναμη / δεν είμαι γυμνασμένος.

giannis_ch
25-11-11, 01:18
Για αρχαριο μια χαρα ειναι η ρακετα που πηρες (αν εξαιρεσεις οτι ειναι λιγο κλεψιμο τα 130 ευρω που την πουλαει το Intersport). Το μεγεθος της λαβης παει αναλογα με το χερι σου. Στους αντρες συνηθως συνανταμε απο L3 και πανω, αλλα δεν ειναι απολυτο. Μπορεις να το μετρησεις ακριβεστερα ετσι http://www.tennis-warehouse.com/LC/Gripsize.html, με τη διαφορα οτι εκει που λεει να τοποθετησεις το δεικτη του χεριου σου, ειναι σωστοτερο να δοκιμασεις το μικρο δαχτυλο. Αν παντως η πολυ πιο βαρια ρακετα σου γυρνουσε στο χερι που και που, αυτη σε περιπτωση που και η λαβη ειναι μικρη, θα σου γυρναει ακομα πιο συχνα.

antgiann
25-11-11, 12:01
Καλή είναι για αρχάριο αλλά δυστυχώς βλέπω να την αλλάζεις σε λιγότερο από 6 μήνες αν προχωράς καλά στα μαθήματα

mano5_4
25-11-11, 17:20
Μην ανησυχείς, η λαβή μεγαλώνει και το βάρος το αυξανεις αν θες...

Scandal
25-11-11, 18:56
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Η λαβή πως μεγαλώνει; Με το overgrip?
Επίσης το βάρος πώς αυξάνεται; Ελπίζω όχι με κάποιον ανορθόδοξο τρόπο...

mano5_4
25-11-11, 20:38
Η λαβή ''παίρνει μισό νούμερο με overgrip ή ολόκληρο νούμερο με πλαστικό θερμοσυστελόμενο στη λαβή, κάτω από το βασικό grip (από 4,1/4 σε 4,3/8), όμως έτσι παίρνει και περίπου 12 gr στη λαβή επιπλέον..(ενώ το overgrip δίνει γύρω στα 5..) Οπουδήποτε αλλού, προσθέτεις λεπτές αυτοκολλητες ταινίες μολύβδου... Ρώτα σε κατάστημα με είδη τέννις αποκλειστικά (όχι σε intersport, είναι άσχετοι..). Το ότι είναι ελαφριά δεν πειράζει πάντως.. Θα αναγκαστείς να μάθεις καλή τεχνική για να βγάζεις δύναμη..το οποίο είναι καλό..

Scandal
26-11-11, 00:47
Τη δοκίμασα σήμερα! Πολύ πιο εύκολη στη χρήση από την 300 γραμμαρίων που χρησιμοποιούσα!

Το ότι είναι ελαφριά δεν πειράζει πάντως.. Θα αναγκαστείς να μάθεις καλή τεχνική για να βγάζεις δύναμη..το οποίο είναι καλό..
Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό;

Κάτι τελευταίο, το "S4" ως χαρακτηριστικό της ρακέτας, τι σημαίνει;
Η ρακέτα γράφει πάνω S4 και είχε αυτοκολλητάκι ότι το grip είναι L2 (το λέω μήπως αυτά τα δύο είναι το ίδιο).

mano5_4
26-11-11, 09:51
Το L2 στη λαβή σημαίνει μέγεθος : 4,1/4(=2/8, δηλαδή 2) Αντίστοιχα η λαβή 4,3/8=L3 και 4,4/8(=1/2)=L4.. Το S4 είναι κλίμακα μέτρησης της HEAD, ξεκινάει από S6 (short) και φθάνει έως L6 (long), αναφερόμενη στο swing style, όπου long (μακρύ) είναι οι προχωρημένοι/επαγγελματίες αθλητές (ή αυτοί που παίζουν χρόνια). Αντίθετα το short(κοντό) είναι γι' αυτούς που έχουν μικρό swing..Γι΄αυτό η ρακέτα σου βγάζει δύναμη με μικρή κίνηση.. μία L6 πρέπει να την κουνάς full για να πάρεις δύναμη..έχει όμως καλύτερο έλεγχο... Άν δεν έχεις πετάξει το χαρτόνι που είχε πάνω της η ρακέτα μαγαζί, πρέπει απο πίσω να έχει ένα διάγραμμα για το swing style, αλλιώς, όταν ξαναπάς intersport, δες μια άλλη HEAD...

Scandal
26-11-11, 12:29
αχα!

Άλλη μια ερώτηση για αγορά overgrip. Τι διαφορά έχουν αυτά τα δύο και ποιο είναι το καλύτερο; (ρωτάω γιατί έχουν και μεγάλη διαφορά στην τιμή και την ποσότητα)
http://www.intersport.gr/el/products/723_Overgrip-Xtrem-Soft
http://www.intersport.gr/el/products/722_Main-Grip-Hydrosorb

mano5_4
26-11-11, 15:13
Το main grip είναι βασικό, δηλαδή μπαίνει πάνω στη ρακέτα(είναι αυτοκόλλητο), ενώ τα overgrip (τριάδα) μπαίνουν πάνω από το βασικό... Η ρακέτα σου έχει ήδη βασικό, δεν μπορείς να βάλλεις κι' άλλο, εξάλλου το βασικό είναι πολύ παχύ.. Μόνο overgrip μπορείς να βάλεις.. Άρα παίρνεις την τριάδα που είναι και φθηνότερα. . 1 κάθε φορά..

slazengernx1
10-01-12, 17:01
Φιλε μου ο βασικος κανονας για την αγορα ρακετας ειναι η βαρύτερη ρακετα που μπορεισ να σηκωσεισ.οσο πιο πολυ βαροσ εχεισ πισω απο την μπαλλα τοσο καλυτερα. Γενικα απεφυγε τα ακρα...πολυ βαριεσ και πολυ ελαφριεσ, πολυ μικρα κεφαλια 95 και κατω και πολυ μεγαλα 102 και πανω. η λαβη 2 ειναι η καταλληλοτερη για εναν αντρα μεσαιου αναστηματοσ...(ο nadal paizei me 2) βοηθαει στισ αλαγεσ των λαβων στο παιχνιδι και γενικα απελευθερωνει τον καρπο πραγμα το οποιο αργοτερα θα σε ενδιαφερει παρα πολυ αν θεσ να παιξεισ πιο επιθετικα. εγω ειμαι 1.72 και επαιζα με 3 οταν αλλαξα πριν 3 περιπου χρονια σε 2 ειδα πολυ μεγαλη διαφορα. το οτι γυρναει η ρακετα μεσα στο χερι σου ειναι καθαρα θεμα τεχνικησ που στην αρχη ειναι λογικο να εχεισ ελλειψεισ. δοκοιμαζε οτι πεφτει στα χερια σου για να καταληξεισ τι σου ταιριαζει μην ακουσ τι σου λεει ο καθε ασχετοσ πολιτησ...