PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή ρακέτας



chris2891
26-09-11, 12:44
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ

ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ..
ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ARM FRIENDLY αγωνιστικη ρακετα με συνολικο βαρος το πολυ 340 γρ ισορροπια στα 31 cm kai χχαμηλο swing weight..εχω δει καποιεσ αλλα οχι σε ολα τα χαρακτηριστικα αυτα που ψαχνω.
δεν θελω να καταφυγω στο customizing γιατι το εχω κανει και δεν απεδωσε τα αναμενομενα...οποτε ψαχνω μια που να εχει αυτα τα εργοστασιακα χαρακτηριστικα..

ευχαριστω πολυ..

ocho
26-09-11, 17:59
φίλε μου σε αγωνιστική ρακέτα δύσκολο να βρείς χαμηλo swing weight.H μόνη περίπτωση για να την αισθανθείς πιό μαλακή είναι να την πλέκεις είτε με natural gut πλέγμα είτε με multifilament...

chris2891
27-09-11, 11:53
εχω κανει μια ερευνα και βρισκω καποιες dunlop αλλα δεν εχω δοκιμασει ποτε και δεν ξερω πως θα ναι απο αισθηση..τωρα καποιοσ ελεγε για donnay αλλα παλι δεν ξερω..οποιος μπορει ας πει την γνωμη του..χαμηλο swing weight εννοω κατω απο 320..για να καταλαβετε περιπου η αγαπημενη μου ρακετα σε αισθηση και control ειναι η blx six one tour αλλα με δυσκολεψε πολυ το βαρος και το μικρο κεφαλι..

ocho
27-09-11, 18:19
η συγκεκριμένη πιστεύω πως είναι μια τίμια επιλογή για την περίπτωσή σου(Donnay X-Dual Core Gold 99 Racquet)
Πάντως ότι ρακέτα και αν επιλέξεις, σε αυτό το βάρος να ξέρεις ότι συνίσταται να βάζεις μαλακά πλέγματα, ειδικά αν έχεις προβλήματα ώμου,tennis elbow κτλ.

chris2891
27-09-11, 18:47
Φιλε μου βλεπω το εχεις ψαξει κι εσυ πολυ..εχεις αποψη για την donnay ?
κι εγω εκεινη ειχα δει μ αρεσει που ειναι πολυ λεπτη αλλα και οτι εχει φτιαχτει για customizing οποτε επιδεχεται διορθωσεις...το μονο κακο ειναι οτι αυτη η εταιρεια ηταν εκτοσ αγορασ για πολλα χρονια οποτε δεν ειχα ποτε εμπειρια με τετοια ρακετα ..ουτε καν μπαλιες δεν εχω αλλαξει..αν εχεις παιξει θα με βοηθουσε πολυ η αποψη σου.αν θελεις πεσ μου και τι ρακετα χρησιμοποιεις και το επιπεδο σου για να μπορεσω να κανω συγκρισεις..ευχαριστω πολυ..

ocho
27-09-11, 19:21
Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση η donnay είναι εταιρία με μακρά πείρα στον χώρο.Δεν έχω εμπειρία απο την συγκεκριμένη εταιρία,αλλά συνήθως οι λιγότερο εμπορικές εταιρίες είναι και αυτές που έχουν την καλύτερη ποιότητα σε σκελετούς.
Το τελευταίο το γνωρίζω έχοντας παίξει με μία boris becker για κάποιο διάστημα.
Τα τελευταία 2 χρόνια παίζω με wilson pro staff 88 395 γραμμάρια(363 γραμμάρια πλεγμένη+overgrip+λίγο customizing)

giannis_ch
27-09-11, 20:47
Στα χαρακτηριστικα που περιγραφεις, αυτη εδω ειναι μια πολυ κοντινη επιλογη :
http://www.tenniswarehouse-europe.com/descpageRCBABH-BPSL.html (http://www.tenniswarehouse-europe.com/descpageRCBABH-BPSL.html?lang=en&vat=GR&from=tnewsgr)

chris2891
27-09-11, 21:38
φιλε γιαννη εχω δοκιμασει το προηγουμενο μοντελο αυτης που μου εδειξες και δεν ειχε καμμια απολυτως δυναμη..και πλεγμενη με εντερο στα 23 kg..ευχαριστω παντως..

φιλε ocho τι εννοεις για τις b.b? δεν ειχαν ποιοτητα ? η ειχαν?? παντως καλο ειναι να αναφερομαστε σε συγκεκριμενα μοντελα..δεν ειναι διαφημιση ..εξαλλου η καλυτερη διαφημιση για τις εταιρειες ειναι οι ευχαριστημενοι πελατες..και καλο ειναι να προστατευουμε αλλους απο τσαμπα εξοδα...απο λαθος review και κριτικες εχω πληρωσει πολλα χρηματα αδικα..

απο το μοντελο και το βαρος που παιζεις εισαι πολυ προχωρημενος παιχτης..θα ηθελα ενα τοπ 5 σου αν εχεις ορεξη..ευχαριστω εκ των προτερων..
λενε οτι η pro staff εχει την καλυτερη αισθηση που υπαρχει αυτη την στιγμη σε ρακετα..? συμφωνεισ?
θα θελα αν μπορεις επισης να μου πεις ποια απο τις υπολοιπες που ειχες παιξει πλησιαζει σε αυτην την αισθηση μηπως κανει καμμια στα χαρακτηριστικα που ζηταω

giannis_ch
27-09-11, 21:51
Οποιαδηποτε ρακετα με τα χαρακτηριστικα που ζητας, δηλαδη βαρος < 340gr, balance 31cm, SW<320 και χαμηλο stiffness, δεν θα εχει σχεδον καθολου δυναμη, διοτι ολο το βαρος της ρακετας θα ειναι ουσιαστικα κατανεμημενο στο κατω μισο του σκελετου. Για το βαρος που ζητας, θα πρεπει ειτε να ανεβεις σε stiffness, που απο οτι καταλαβαινω δεν το θες, ειτε να ανεβεις λιγο σε balance και swingweight, δηλαδη γυρω στο 31.5-32cm και 325-330 αντιστοιχα.

ocho
27-09-11, 21:58
για τις boris becker που αναφέρθηκες εννοώ ότι μου άρεσαν αν κρίνω από την συγκεκριμένη που είχα(boris becker 11 325gr)και την οποία πουλώ.(σχετικό info στις αγοροπωλησείες)
oi pro staff έχουν όντως πολύ καλή αίσθηση,δεν ξέρω αν έχουν την καλύτερη αλλά σε εμένα έχουν ταιριάξει...
Γενικά οι ρακέτες που έχω παίξει τα τελευταία 5 χρόνια και η σειρά που τους δίνω είναι 1.pro staff 2.estusa power beam braided 3.boris becker 11 325gr4.babolat pure storm

chris2891
27-09-11, 21:59
φιλε γιαννη κανε μου κι εσυ ενα τοπ 5 αν θελεις..βασικα αυτο που θελω να βρω με τα χαρακτηριστικα που εχω γραψει ειναι μια γρηγορη ρακετα που να μπορει ομως να σου δινει την δυνατοτητα να αμυνθεις σε πολυ δυνατες μπαλες..το δικο μου παιχνιδι στηριζεται στο πολυ δυνατο forehand με το οποιο εχω την δυνατοτητα να τελειωνω πολλεσ μπαλες..ασ πουμε ειμαι ενας δυνατος baseliner ..θα ανεβω στο φιλε αλλα οχι πολυ συχνα..

thesokin
27-09-11, 22:04
Αυτο που πρεπει να προσεξεις για μια arm friendly ρακετα ειναι να ειναι πανω απο 320 γρμ, να ειναι headlight (απο 4 και πανω), το stiffness της να ειναι χαμηλο (κατω απο 65 οπωσδηποτε).
Οπως ειπε κι ο ocho βοηθαει πολυ να εχεις πλεγμενη τη ρακετα σου με λιγα κιλα με multi ή natural gut .
Προσωπικα μου αρεσαν πολυ απο την Head με τη σειρα που τις αναφερω οι: microgel prestige pro και microgel prestige midplus καθως και η microgel radical pro.
Σε γενικες γραμμες οι Βabolat με κουραζουν και της βρισκω πολυ σκληρες (με εξαιρεση 1-2 μοντελα οπως αυτο που αναφερει παραπανω ο φιλος giannis_ch). To ιδιο λενε και για τις Wilson αλλα δεν εχω προδωπικη εμπειρια.
Αν μπορεις να παρεις καποια demo νομιζω ειναι η καλυτερη λυση προτου κανεις την τελικη σου επιλογη.

chris2891
27-09-11, 22:15
φιλε μου αν μπορεις προτεινε μου κι εσυ..μπορει να εχεις υπ οψην κατι που δεν εχω δει..

giannis_ch
27-09-11, 22:18
Εγω με πολυ παρομοιο τροπο παιχνιδιου με το δικο σου, χρησιμοποιω την Head Microgel Prestige Pro, την οποια συστηνω. Απο Prince η EXO3 Tour 100 16X18, ακουω οτι ειναι αρκετα arm friendly και οχι πολυ μακρια απο αυτο που ζητας. Απο Babolat, η Pure Storm Tour Gt ειναι καλη επιλογη με παραπανω δυναμη απο τη limited version που σου φανηκε αδυναμη. Απο Volkl, Organix 10(325) και Power Bridge 10 MP ειναι παρομοιες με τις αλλες και θα σου ταιριαζαν πιστευω. Τα αντιστοιχα μοντελα της Yonex ειναι η RDiS 100 MP και V core 95D. Απο wilson δεν μου ερχεται κατι ακριβως στα μετρα σου, ξεφευγουν λιγο σε stiffness και SW.

thesokin
27-09-11, 22:23
Εγω με πολυ παρομοιο τροπο παιχνιδιου με το δικο σου, χρησιμοποιω την Head Microgel Prestige Pro, την οποια συστηνω. Απο Prince η EXO3 Tour 100 16X18, ακουω οτι ειναι αρκετα arm friendly και οχι πολυ μακρια απο αυτο που ζητας. Απο Babolat, η Pure Storm Tour Gt ειναι καλη επιλογη με παραπανω δυναμη απο τη limited version που σου φανηκε αδυναμη. Απο Volkl, Organix 10(325) και Power Bridge 10 MP ειναι παρομοιες με τις αλλες και θα σου ταιριαζαν πιστευω. Τα αντιστοιχα μοντελα της Yonex ειναι η RDiS 100 MP και V core 95D. Απο wilson δεν μου ερχεται κατι ακριβως στα μετρα σου, ξεφευγουν λιγο σε stiffness και SW.

Συμφωνω στα παραπανω με τον Γιαννη.
Εγω παιζω με μια Head Microgel Prestige Pro και με μια Microgel Radical Pro τις οποιες και προτεινω.

chris2891
27-09-11, 22:42
Συμφωνω στα παραπανω με τον Γιαννη.
Εγω παιζω με μια Head Microgel Prestige Pro και με μια Microgel Radical Pro τις οποιες και προτεινω.

γιατι οχι youtek?

giannis_ch
27-09-11, 22:47
Ειναι λιγο πιο stiff και ελαφρως λιγοτερο whippy (δηλαδη πιο αργη στην αιωρηση), οχι οτι θα εχει καμια τεραστια διαφορα παντως. Τη microgel μπορεις να τη βρεις πιο φθηνα(γυρω στα 100 ευρω) στο αγγλικο-γερμανικο-γαλλικο amazon.

ocho
27-09-11, 22:52
chris2891 άρχισε να δοκιμάζεις.Ότι και να σου πούμε οι υπόλοιποι είναι καθαρά υποκειμενικό.

chris2891
27-09-11, 22:55
γιαννη αν μπορεισ να με βοηθησεις ψαχνω μια ρακετα αγωνιστικη αλλα ευκολη σχετικα...την youtek prestige mp ειχα δοκομασει αλλα μου φανηκε δυσκολη..η volkl as poyme η 325 ειναι απισης πολυ δυσκολη και η ββ 11..

chris2891
27-09-11, 22:57
chris2891 άρχισε να δοκιμάζεις.Ότι και να σου πούμε οι υπόλοιποι είναι καθαρά υποκειμενικό.

dystixos sthn ellada den iparxei tropos na dokimaseis oti raketa theleis..prepei na thn exei gnostos..

giannis_ch
27-09-11, 23:01
Απο αυτες που ανεφερα πιο πανω, καμιας δεν σε ελκυουν τα χαρακτηριστικα? Επισης εξηγησε μου το τι σου φανηκε δυσκολο στην prestige mp και στη volkl για να καταλαβω σε ποια κατευθυνση να κινηθω,

chris2891
27-09-11, 23:03
to manuverability

thesokin
27-09-11, 23:04
γιατι οχι youtek?

Την Prestige Pro την ειχα απο παλια πριν βγει η Youtek.
Την Radical την αγορασα προσφατα και επελεξα microgel αντι youtek γιατι απλα ετυχε να τη δοκιμασω απο εναν φιλο και μου αρεσε. ;-)

ocho
27-09-11, 23:04
δοκίμασε από φίλους σου γιατί αν είχαμε τα φράγκα θα παραγγέλναμε 4 bosworth o καθένας μας και θα καθαρίζαμε...

chris2891
27-09-11, 23:07
δοκίμασε από φίλους σου γιατί αν είχαμε τα φράγκα θα παραγγέλναμε 4 bosworth o καθένας μας και θα καθαρίζαμε...

me raketa pou paizei o stepanek den paizo
xaxaxa

thesokin
27-09-11, 23:11
dystixos sthn ellada den iparxei tropos na dokimaseis oti raketa theleis..prepei na thn exei gnostos..
Υπαρχουν σοβαρα καταστηματα που με ενα μικρο αντιτιμο σου δινουν μια demo απο καποιο συγκεκριμενο μοντελο και τη δοκιμαζεις για 2-3 μερες.
Το να δωσεις 5€ δεν ειναι και πολυ ασχημα...

ocho
27-09-11, 23:15
το άσχημο στις περιπτώσεις των demo είναι ότι πολλές φορές σχηματίζεις λάθος εντύπωση από ένα πλέγμα πολύ παιγμένο και σκληρό...

chris2891
27-09-11, 23:16
το άσχημο στις περιπτώσεις των demo είναι ότι πολλές φορές σχηματίζεις λάθος εντύπωση από ένα πλέγμα πολύ παιγμένο και σκληρό...

sosto prepei na tis plexeis opos sou aresei prota..

ocho
27-09-11, 23:27
λοιπόν chris άκου τι θα κάνεις...googlάρεις το do it tennis,βρίσκεις την επιλογή racquet pro,εισάγεις τις παραμέτρους σου και σου βγάζει ακριβώς αυτό που ζητάς...
αν δεν βρείς καί έτσι δεν θα βρείς πουθενά αλλού.

chris2891
27-09-11, 23:44
mpika ki ekei kai mou evgaze meta kapoies aktos kritirion pou eixa thesei..anyway..sas eyxaristo olous!

giannis_ch
27-09-11, 23:44
Υπαρχουν και οι vantage που ειναι custom και οχι πολυ ακριβες.

ocho
27-09-11, 23:51
Υπαρχουν και οι vantage που ειναι custom και οχι πολυ ακριβες.

εννοείς vintage?

giannis_ch
28-09-11, 00:05
http://www.vantagetennis.com/

ocho
28-09-11, 00:17
sorry δεν τις έχω ακούσει...εναλλακτικη φθηνή φάση bosworth...pas mal

chris2891
28-09-11, 14:28
[QUOTE=giannis_ch;3642]http://www.vantagetennis.com/

γιαννη το κοιταξα σημερα..φαινεται πολυ ενδιαφερον..εχεις εσυ προσωπικη εμπειρια ? εχεις ακουσει σχολια απο κανεναν που να εχει παιξει με τετοια?

giannis_ch
28-09-11, 14:57
Εγω δεν εχω εμπειρια, αλλα γενικα διαβαζω οτι ειναι καλες. Περισσοτερες πληροφοριες μπορεις να βρεις κανοντας search στο forum του tennis warehouse.

chris2891
28-09-11, 15:03
τα spects τα κανεισ οπως θελεις..το πως παιζει ειναι αλλο θεμα..αν μπορει καποιοσ να βοηθησει..ακριβες δεν ειναι παντως..οι 2 340 ευρω..

giannis_ch
28-09-11, 15:12
Δυσκολα θα βρεις καποιον στην Ελλάδα που να εχει εμπειρια με αυτες. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι οπως ειπα να διαβασεις κριτικες σε ξενα sites και forums.

chris2891
29-09-11, 12:53
Δυσκολα θα βρεις καποιον στην Ελλάδα που να εχει εμπειρια με αυτες. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι οπως ειπα να διαβασεις κριτικες σε ξενα sites και forums.

vlepo kapoies kritikes alla einai poli palies
denm xero ..ifistantai akoma?pantos einai poli omorfes//