PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα φώτα σας, διψάω για τένις!



mpoupa
26-06-11, 15:55
Καλησπέρα! Είμαι νέος στο φόρουμ και παλιός τενίστας. Έκανα τένις από 10 έως 16 χρονών και από εκεί και πέρα με έφαγαν τα μαθήματα και η σχολές! Τώρα πλέον στα 22 μου παίζω μια φορά το 6μηνο με παλιούς φίλους(τίποτα σοβαρό). Θέλω να ξεκινήσω κάτι σοβαρό, να βελτιωθώ, να θυμηθώ τα παλία και γιατί όχι να κατέβω σε κανένα τουρνουά. Το βασικό μου πρόβλημα είναι το οικονομικό(είμαι φοιτητής). Ξέρω ότι στους Δήμους υπάρχουν προγράμματα φθηνά ειδικά για μένα που είμαι πολύτεκνος αλλά το επίπεδο είναι συνήθως χαμηλό με πολλά άτομα και οι 2 ώρες τη βδομάδα καταλαβαίνετε ότι για κάποιον με απαιτήσεις είναι πολύ λίγες. Ζηλεύω πολλούς φίλους μου που πάνε στα αθλήματα τους(ποδόσφαιρο, μπασκετ, ποδηλασία, πινγκ πονγκ) και δεν πληρώνουν μια και μερικοί βγάζουν και ένα χαρτζιλίκι. Στο τενις αυτό φαντάζει αδύνατο μάλλον και αναρωτιέμαι το γιατί.. Για να μην σας κουράζω άλλο θέλω να μου πείτε αν υπάρχει δυνατότητα να μπω σε κάποιο όμιλο η αλλιώς μια λύση για να προπονούμαι σωστά ώστε να δω πρόοδο. Δεν θέλω να γίνει χόμπυ και να παίζω 2 φορές τη βδομάδα και μια με ένα φίλο το σ-κ. Ακούω με χαρά τις γνώμες και τις προτάσεις σας! Ευχαριστώ εκ των προταίρων και μακάρι μέσα απ το φόρουμ να καταφέρω να βρω μια λύση!

thanasis68
26-06-11, 17:12
περιοχή Αττικής να υποθέσουμε;

mpoupa
27-06-11, 01:38
ναι σόρρυ έχετε δίκιο, αττική μένω(χαλάνδρι)

chrpapa
02-09-11, 09:28
Καλημέρα!! Μπες στην σελίδα www.novatennisclub.gr και θα μπορέσεις να ενημερωθείς για τα τμήματα ενηλίκων. Σε αυτό το club διδάσκουν Καθηγητές Φυσικης Αγωγής με ειδικότητα στο τένις, οπότε είναι το καλύτερο μέρος κατα την γνώμη μου για να μάθεις σωστά και σε σύντομο χρονικό διάστημα την τεχνική - τακτική του τένις...

AlexVent
03-09-11, 04:21
Αν εχεις την δυνατοτητα να πηγαινεις μεχρι τα δυτικα προαστια,γι αυτα ξερω σιγουρα, οι περισσοτεροι ομιλοι εχουν πολυ καλες τιμες,προγραμματα,και προπονητες(παλιους αθλητες κλπ.).Στο δημο συνηθως βρισκεις αποφοιτους τεφαα με την ειδικοτητα(που δεν εχουν παιξει σε πολλες περιπτωσεις αγωνιστικο τενις η εστω κατι εκει κοντα)που μπορουν να σου προσφερουν ελαχιστα πραγματα. Απλα να σου πω οτι τιμες πανω απο 50-60Ε/μηνα για 2 ωρες τη βδομαδα,θεωρω οτι ειναι σχετικα τσιμπημενες,μιλωντας για προπονηση σε γκρουπ παντα, οποτε να προσεξεις την αναλογια τιμης/προσφερομενων υπηρεσιων πριν καταληξεις. Οσο αφορα τα ιδιαιτερα μαθηματα μπορεις να βρεις παρα πολυ καλους προπονητες με περιπου 25Ε/ωρα.

thanasis68
03-09-11, 08:10
Απλα να σου πω οτι τιμες πανω απο 50-60Ε/μηνα για 2 ωρες τη βδομαδα,θεωρω οτι ειναι σχετικα τσιμπημενες,μιλωντας για προπονηση σε γκρουπ παντα, οποτε να προσεξεις την αναλογια τιμης/προσφερομενων υπηρεσιων πριν καταληξεις. Οσο αφορα τα ιδιαιτερα μαθηματα μπορεις να βρεις παρα πολυ καλους προπονητες με περιπου 25Ε/ωρα.

πέρα από την ποιότητα της προπόνησης, τι άλλο πρέπει/μπορεί να προσέξει κανείς σε οτι αφορά το θέμα προσφερόμενες υπηρεσίες;

AlexVent
04-09-11, 00:09
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι σε καποιους ομιλους/προπονητες πληρωνεις το ονομα, ενω υπαρχουν και καποιοι ομιλοι που χρεωνουν ενα Χ ποσο παραπανω αλλα σου προσφερουν π.χ. γυμναστηριο,πισινα κ.λ.π..

thanasis68
04-09-11, 22:11
με την ευκαιρία της συζήτησης αυτής
πως καταλαβαίνει κάποιος ιδίως αρχάριος, οτι η προπόνηση που παρακολουθεί, αξίζει τα λεφτά που δαπανεί για αυτή;
και μετά από πόσο καιρό μπορεί κάποιος να το αντιληφθεί;
μετά απο 1 μήνα πχ?
η μετά από ολόκληρη σεζόν;

γιατί πολλοί μπορεί να εχουν παρει ειδικότητα τένις,
αλλά η μεταδοτικότητα, η μεθοδολογία που ακολουθείται στις προπονήσεις ειναι κάτι εντελώς διαφορετικό
από την δήλωση περί ειδικότητας στο τένις!

AlexVent
04-09-11, 23:14
Αυτο θα το δεις εσυ στο παιχνιδι σου. Οταν βελτιωνεσαι το καταλαβαινεις, νομιζω(σταθεροτητα,τοποθετηση του χτυπηματος κ.λ.π.). Οταν καποιος προπονητης αδιαφορει και δεν ασχολειται πολυ μαζι σου, τοτε ειναι ωρα να φευγεις. Απο την αλλη, ο προπονητης που ''το 'χει'' θα σου δωσει να καταλαβεις τι πρεπει να αλλαξεις/κανεις και τοτε μπορει να δεις βελτιωση ακομα και απο τη μια προπονηση στην αλλη. Προφανως ομως χρειαζονται και παρα πολλες ωρες προπονησης, οπως φιλικα παιχνιδια, στα οποια θα εφαρμοσεις τα καινουρια δεδομενα γιατι οπως και να το κανουμε practice makes perfect.

thanasis68
05-09-11, 01:12
σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές!:cool:

κ κατι ακομη,,,
κάποιος που διψάει για τένις, κάποια στιγμή ερχεται και η σκέψη να πάρει μερος στο 1ο του τουρνουα...
πότε ειναι η καταλληλότερη στιγμή για να κάνει ενα τέτοιο βήμα?

αρκούν οι γνώσεις των βασικών χτυπημάτων, η θα πρέπει να συνυπολογίσει κ κατι άλλο;

AlexVent
06-09-11, 21:17
Αν προπονεισαι σε ομιλο, ρωτα μηπως διοργανωνουν εσωτερικα τουρνουα που σιγουρα θα σε βοηθησουν να δεις πως ειναι ενας αγωνας, οχι τελειως φιλικος. Επισης αν πιστευεις οτι δεν θα απογοητευθεις με ενα πιθανο κακο αποτελεσμα και θες να δωσεις τα περιπου 20 ευρω της συμμετοχης, απο την ωρα που αισθανεσαι σχετικα καλα τα χτυπηματα σου και μπορεις να αλλαξεις αρκετες μπαλιες θα ηταν,πιστευω, μια ευχαριστη εμπειρια. Οι φιλικοι αγωνες παιζουν κι αυτοι το ρολο τους αφου σε βοηθουν με τον καιρο να περιορισεις το πιθανο αγχος σου. Τα ιδιωτικα τουρνουα συνηθως εχουν παιχτες ολων των επιπεδων. Το βασικο ειναι να μην απογοητευτεις απο ενα κακο αποτελεσμα. Μπορει να χασεις απο εναν χειροτερο παικτη αλλα παντα μπορεις να κερδισεις κι εναν καλυτερο.

thanasis68
06-09-11, 23:13
ευχαριστώ για τα πολύ χρησιμα τιπς AlexVent:cool:

συμμετείχα πριν λιγους μηνες σε ενα τέτοιο τουρνουα ενος Ομίλου της περιοχής μου με συμμετοχή 20Ε
ο 1ος μου αντίπαλος ηταν αρκετά δυνατός και έχασα ...πανηγυρικά
εκ των υστέρων εμαθα πως ο αντιπαλος αυτός έπαιζε σχεδόν 10 ωρες την εβδομάδα σε αντίθεση με μένα που εκανα προπονήσεις 2 ωρες την βδομάδα και οτι συμμετείχε σε ολα τα τοπικά τουρνουά που διεξάγονταν στην πόλη...
στάθηκα άτυχος στην κλήρωση
ο επόμενος αντίπαλος, αν κ ενιωθα οτι τον ...ειχα εχασα και απο αυτόν...
το ωραιο με αυτό τον αντίπαλο ειναι οτι βρεθήκαμε για τένις καμιά 5-6 φορές μετά το τουρνουά για φιλικά ματς και τον κέρδισα παραπάνω από τις μισές φορές

εχει πολυ ενδιαφέρον να παίζεις με κάποιον σε τουρνουα, χωρίς να τον ξέρεις σε τι επιπεδο ειναι και να καλείσαι να τον αντιμετωπίσεις για 1η φορά...
καμία σχέση η εμπειρια αυτη ενός ματς σε τουρνουά, με ενα ματς φιλικό

σκέφτομαι να το ξανατολμήσω λοιπόν, και να ξεπεράσω το τρακ που ειχα στην 1η μου συμμετοχή

sam
04-02-12, 16:34
θα ήθελα να σου προτείνω το palinni tennis park. έχει φανταστικά γήπεδα πολύ προσγμένα, με πολύ καλά αποδητήρια, και το σημαντικότερο, πολύ καλούς προπονητές σε εκπληκτικές τιμές!!! θα ενθουσιαστείς, και θα έχεις πολλή μεγάλη πρόοδο!
μπες στο http://www.pallinitennispark.net/ και κλείσε γήπεδο!

patrickdrd
11-09-12, 22:37
καλησπερα κι απο μενα κ καλως σας βρηκα :)

ενδιαφερομαι κ εγω να μαθω/παιζω τεννις, σαν χομπυ,
να ρωτησω οταν λενε 2 ωρες την εβδομαδα εννοουμε σε μια φορα;
ελευθερο χρονο εχω, οκ,
απο την αλλη δεν με ενδιαφερει το "ονομα" που εγραψε ενας φιλος,
ουτε πισινες και γυμναστηρια

και γενικοτερα πως μπορει κανεις να ξεκινησει ενα αθλημα;
ο θεματοθετης π.χ. γραφει και για αλλα αθληματα,
θα με ενδιεφερε π.χ. ακομα κ μπασκετ

Kalli
12-09-12, 19:48
καλησπέρα patrickdrd!Όταν λένε δυο φορές την εβδομάδα εννοούν ότι θα πηγαίνεις δύο ξεχωριστές φορές στο γήπεδο!Είναι ενδιαφέρον άθλημα το τεννις, ξεχωριστό και πιστεύω θα σου αρέσει!Όσο για την ηλικία είναι μια χαρά για τέννις, εμένα όλη η ομάδα που παίζαμε μαζί είναι από 35 κ πάνω!Κοίταξε και στο οακα έχει οργανωμένα γήπεδα όπως και στην παλλήνη όπως φράφτηκε πιο πάνω!καλη αρχή!

Nikos!
18-09-12, 19:08
Στο ΟΑΚΑ άνοιξε μία νέα σχολή www.kozasports.gr. Έχει και καλές τιμές.