PDA

Επιστροφή στο Forum : Από που να ξεκινήσω?



kostasv
07-06-11, 09:54
Γεια σας, είμαι 21 χρονών και μένω Θεσσαλονίκη και θέλω να μάθω τέννις. Όχι για να κάνω πρωταθλητισμό ή κάτι παρόμοιο απλά γιατί το βρίσκω ένα πολύ ενδιαφέρον άθλημα. Έκανα μια έρευνα σε διάφορες ακαδημίες της Θεσσαλονίκης (θέλω να είναι σχετικά κοντά στο σπίτι μου, δηλαδή κέντρο προς Καλαμαριά) αλλά οι τιμές μου φάνηκαν αρκετά υψηλές ειδικά για εμένα που σπουδάζω εδώ και πληρώνω ενοίκια και τα λοιπά. Λοιπόν τι μου προτείνετε? Από που να ξεκινήσω?

thanasis68
07-06-11, 22:56
καλως ηρθες στην παρέα!
αν θέλεις μπορείς να γίνεις λιγο σαφέστερος; η εκφραση οι τιμές ειναι αρκετά υψηλές ειναι πολύ σχετικό και ο καθένας μας μπορει να φανταστει διάφορα νούμερα
μέχρι πόσα χρήματα εισαι διατεθειμένος να δίνεις το μήνα για να μάθεις;
εχει μαθήματα με 35Ε το μήνα για 2 ωρες την βδομάδα
εχει και με 50Ε το μήνα για 3 ωρες την βδομάδα...
φυσικά έχει και ακριβώτερα.
εχει και 200Ε από Σεπτέμβρη μήνα εως Μαιο για 2 η 3 ωρες την βδομάδα σε προγραμμα εκμάθησης σε δήμο.
υπάρχουν και τα ιδιωτικά κλαμπ...
εδω υπάρχει μια λιστα με συλλογους και ομίλους στην ευρύτερη περιοχη Θεσσαλονικης που μπορεις να επικοινωνήσεις μαζί τους.
http://www.benosi.gr/site2/index.php?option=com_content&view=article&id=22&Itemid=215

μπορείς ομως να έρθεις σε επαφη και με τους δημους, θεσσαλονικης πχ, καλαμαριάς κ.α και να ρωτήσεις και εκει!

αυτά για αρχή!

kostasv
08-06-11, 09:50
Τα 35 ευρώ το μήνα είναι σχετικά καλά μπορώ να πώ. Αρχικά είχα δεί τον Όμιλο αντισφαίρισης Θεσσαλονίκης, ο οποίος φαίνεται να είναι πολύ καλά οργανωμένος αλλά ζητούσε 250 ευρώ για την εγγραφή. Ξέρει κανείς τι συμπεριλαμβάνουν αυτά τα 250 ευρώ? Έχουν μήπως και κάποια μαθήματα? Ή είναι μόνο η εγγραφή? Επίσης είχα δεί σε κάτι άλλες σελίδες όπου ζητούσαν 20 ευρώ την ώρα για τα μαθήματα. Για αυτό ξεκίνησα και αυτό το thread στο φόρουμ μπας και βγάλω καμια άκρη.
Ευχαριστώ

thanasis68
08-06-11, 19:03
να ξεκαθαρίσουμε τι εννοούμε με την λέξη μαθήματα.
αλλο μάθημα ατομικό δηλαδή κάνεις μάθημα εσυ και ο προπονητής
αλλο μάθημα σε γκρουπ 4 η 6 η παραπάνω ατόμων.


το 1ο μάθημα ειναι πριβέ και φυσικά ειναι αρκετά ακριβό, με την έννοια οτι η ώρα μπορεί να κοστιζει από 20 οπως γράφεις εως οσο 45 εχω ακούσει

για το ομιλο αντισφαίρησης θεσσαλονίκης δεν γνωρίζω να σου απαντήσω με σιγουριά,
νομίζω οτι είναι σκέτη η εγγραφή χωρίς μαθήματα
μπορείς να δεις εδώ και να πάρεις καλύτερα τηλέφωνο.
http://www.thessalonikitennisclub.gr/omilos/index.php?option=com_contact&view=contact&id=1&Itemid=69

ειναι ομως ... φαρμακείο σαν κόστος για να πρωτομάθει κανεις τένις, εκτός και αν τον φυσάει τον παρά!

για αρχή το οικονομικότερο ειναι να παρακολουθήσεις μαθήματα σε κάποιο δημο που σε βολευει, ρωτα πχ τι παίζει στην Καλαμαριά.
μαθήματα γινονται και στον δημο θεσσαλονίκης κατω στην παραλία στα γήπεδα του Φωκά, αλλα λογω μεγαλης προσέλευσης γίνεται κλήρωση ποιοι θα παρακολουθήσουν μαθήματα.

για τον ευοσμο που εγραψα χθες ηταν καπου 200Ε αλλα τωρα αυτην την εποχή τελειώνουν

kostasv
08-06-11, 22:09
Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Θα ψάξω και στο δήμο να δω τι παίζει.