PDA

Επιστροφή στο Forum : Extra βαρος στην ρακετα



Violin
16-01-11, 22:26
Ειχα 15 χρονια μια dunlop 12+oz (340gr) με το βαρος στην λαβη.
Ειπα μετα απο τοσα χρονια να την αλλαξω.ειπα να παρω μια πιο ελαφρια.δεν με ενοχλουσε το βαρος ,απλα ετσι.αγορασα την dunlop aerogel 4d 500 η οποια ειναι περιπου 290gr με το βαρος προς το κεφαλι.αφου την επαιξα 2-3 φορες αρχισε να ποναει ο καρπος μου και την τριτη φορα και ο αγκωνας μου.
Μετα απο ερευνα στο ιντερνετ ανακαλυψα οτι μπορω να προσθεσω βαρος με σα στην λαβη της ρακετας με βαριδια απο ψαρεμα τυλιγμενα μεσα σε βαμβακι.
Πιστευετε οτι θα ειναι καλο το αποτελεσμα η θα χαλασει την ρακετα εντελως;
Δεν θελω να την πουλησω γιατι μου αρεσει,αν και την εβαλα αγγελια εδω.
Τι λετε να κανω καλυτερα;
Το σιγουρο ειναι οτι μου ταιριαζει καλυτερα μια βαρια ρακετα 12+oz με το βαρος κυριως στην λαβη.
Επισης θα ηθελα 100αρι κεφαλι.
Αν πιστευετε οτι βαζοντας βαρος δεν θα γινει τιποτα,ποια ρακετα θα μου προτεινατε;
Παιζω απο 8 χρονων και ειμαι 34 τωρα.ειχα σταματησει 5 χρονια και το ειχα ριξει στο mtb,αλλα απο περσι επεστρεψα γεματος ορεξη παλι.
Ευχαριστω

tenniswarrior
28-01-11, 00:59
Ειχα 15 χρονια μια dunlop 12+oz (340gr) με το βαρος στην λαβη.
Ειπα μετα απο τοσα χρονια να την αλλαξω.ειπα να παρω μια πιο ελαφρια.δεν με ενοχλουσε το βαρος ,απλα ετσι.αγορασα την dunlop aerogel 4d 500 η οποια ειναι περιπου 290gr με το βαρος προς το κεφαλι.αφου την επαιξα 2-3 φορες αρχισε να ποναει ο καρπος μου και την τριτη φορα και ο αγκωνας μου.
Μετα απο ερευνα στο ιντερνετ ανακαλυψα οτι μπορω να προσθεσω βαρος με σα στην λαβη της ρακετας με βαριδια απο ψαρεμα τυλιγμενα μεσα σε βαμβακι.
Πιστευετε οτι θα ειναι καλο το αποτελεσμα η θα χαλασει την ρακετα εντελως;
Δεν θελω να την πουλησω γιατι μου αρεσει,αν και την εβαλα αγγελια εδω.
Τι λετε να κανω καλυτερα;
Το σιγουρο ειναι οτι μου ταιριαζει καλυτερα μια βαρια ρακετα 12+oz με το βαρος κυριως στην λαβη.
Επισης θα ηθελα 100αρι κεφαλι.
Αν πιστευετε οτι βαζοντας βαρος δεν θα γινει τιποτα,ποια ρακετα θα μου προτεινατε;
Παιζω απο 8 χρονων και ειμαι 34 τωρα.ειχα σταματησει 5 χρονια και το ειχα ριξει στο mtb,αλλα απο περσι επεστρεψα γεματος ορεξη παλι.
Ευχαριστω

Βαζοντας βαρος θα μεγαλωσει και η αδρανεια της ρακετας οποτε αστο καλυτερα.με 100 κεφαλι δοκιμασε τιν prince exo graphite 100 .Θα σταματησει να ποναει και το χερι σου.Αυτα τα λιγα γιατι ειναι αργα.Αν θεσ στειλε μου μυνημα εδο να τα πουμε πιο πολυ.
Υ.Γ η dunlop σε ποναει στο χερι λογο σκληροτητας και οχι βαρους.

Violin
28-01-11, 13:57
Τελικα αγορασα την wilson blx six-one 95 18-20, η οποια ειναι ακριβως στα μετρα μου απο θεμα βαρους.σταματησε να ποναει ο καρπος-αγκωνας.η ρακετα ειναι απλα καταπληκτικη!!

George-P
28-01-11, 14:03
Απαντώντας στο φίλο tennswarrior, να του πω οτι αυτά που γράφει δεν είναι σωστά.
Βάρος στην ρακέτα μπορείς να προσθέσεις αλλά με σωστό τρόπο και με λογική. Όσο αφορά τώρα την Prince EXO Graphite 100, το μόνο που μπορεί να σου δώσει αυτός ο σκελετός είναι ευκολία λόγω της τεχνολογίας EXO. Στα υπόλοιπα υστερεί σε σχέση με αντίστοιχα μοντέλα άλλων εταιριών. Και επειδή εδώ δεν νομίζω ότι κάνουμε διαφήμηση προϊόντων, καλό θα ήταν να μην αναφερόμαστε σε μοντέλα. Έτσι κι αλλιώς η ποιότητα των υλικών της Dunlop είναι καλύτερη σε σχέση με αυτά της Prince.
Επίσης άλλοο ένα λάθος είναι ότι το χέρι πονάει λόγω της σκληρότητας του σκελετού της Dunlop. Να τονίσω εδώ ότι η Dunlop έχει ελαστικό σκελετό και όχι άκαμπτο ( σκληρό ).
Και οι σκληρές ρακέτες ( με άκαμπτο σκελετό ) βοηθούν στο να μην πονάει το χέρι γιατι λόγω ακαμψίας του σκελετού διώχνουν την μπάλα πιο εύκολα.
Υπάρχει και εδώ μια εξαίρεση αλλά δεν ισχύει για τον φίλο μας με την Dunlop.

George-P
28-01-11, 14:05
Φίλε Violin, αν η κατηγορία σου σαν παίκτης είναι ανάλογη της ρακέτας που αγόρασες, σίγουρα έκανες την καλύτερη επιλογή σκελετού.

tenniswarrior
12-02-11, 09:43
Απαντώντας στο φίλο tennswarrior, να του πω οτι αυτά που γράφει δεν είναι σωστά.
Βάρος στην ρακέτα μπορείς να προσθέσεις αλλά με σωστό τρόπο και με λογική. Όσο αφορά τώρα την Prince EXO Graphite 100, το μόνο που μπορεί να σου δώσει αυτός ο σκελετός είναι ευκολία λόγω της τεχνολογίας EXO. Στα υπόλοιπα υστερεί σε σχέση με αντίστοιχα μοντέλα άλλων εταιριών. Και επειδή εδώ δεν νομίζω ότι κάνουμε διαφήμηση προϊόντων, καλό θα ήταν να μην αναφερόμαστε σε μοντέλα. Έτσι κι αλλιώς η ποιότητα των υλικών της Dunlop είναι καλύτερη σε σχέση με αυτά της Prince.
Επίσης άλλοο ένα λάθος είναι ότι το χέρι πονάει λόγω της σκληρότητας του σκελετού της Dunlop. Να τονίσω εδώ ότι η Dunlop έχει ελαστικό σκελετό και όχι άκαμπτο ( σκληρό ).
Και οι σκληρές ρακέτες ( με άκαμπτο σκελετό ) βοηθούν στο να μην πονάει το χέρι γιατι λόγω ακαμψίας του σκελετού διώχνουν την μπάλα πιο εύκολα.
Υπάρχει και εδώ μια εξαίρεση αλλά δεν ισχύει για τον φίλο μας με την Dunlop.

Αγαπητε γιωργο.
η ρακετα επιστρεφει μονο ενα μερος της ενεργειας που τις δινεις διοτι το αλλο μετατρεπεται σε παραμορφωση.Σωστα λοιπον πιο σκληρη ρακετα πιο ευκολα φευγει η μπαλα.tha parei poly kairo na sou eksigiso ti einai dwell time kai pos epireazei tin metavoli tis kinitikis energeias kai to shock (elbow,wrist,shoulder) crunch pou prokalei.
apla tha sou grapso auto kai elpizo na katalaveis
Head Size:
100 sq. in. / 645 sq. cm.
Length: 27 inches / 69 cm
Strung Weight: 11.3oz / 320g
Balance: 2pts Head Light
Swingweight: 325
Stiffness: 71
Beam Width: 23-25-23 mm Tapered Beam
Composition: Aerogel 4D Braided Graphite
Power Level: Low-Medium
Swing Speed: Fast
Me stifness 71mono arm friendly den einai.
PS stin sillogi mou exo kai tin 100 tin 200 tin 300 kai tin 500 kai tiss exo paiksei oles.
opote ean thes me pisteueis.Ego paizo me tin exo 100 sta 368 grammaria (moliviasmeni) me sxetika malako frame stifness 64? Tyxaio?Den nomizo

ocho
25-02-11, 19:58
Violin υπαρχει μια εταιρεια που εχει ξαναβγει στο προσκηνιο, η donnay.Εχει βγαλει μια σειρα ρακετων οπου το customizing το κανεις μονος σου ειτε προσθετοντας βαρος στην βαση της λαβης,ειτε προσθετοντας βαρος περιμετρικα της κεφαλης αναλογα με το τι σε βολευει.Στην περιπτωση σου ταιριαζει η Donnay X-Black 99 Racquet.Μειον η τιμη της που ειναι τσιμπημενη...

Violin
28-02-11, 16:06
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.η wilson με βολεψε αφανταστα και για τα επομενα δεκα χρονια ειμαι καλυμενος.μετα βλεπουμε!!!

chris2891
26-09-11, 12:38
tha ithela ki ego na kano mia erothsh pano sto thema..an xerei kapoios thelo na mou pei tis pio arm friendly raketes kata thn gnomh tou..kai h prince exo 3 tour 100 theoreitai arm friendly alla me toso xamhlo stif oloi oi kradasmoi pane sto xeri..exo problima ston omo m aresei na paizo me raketes 335-340 sunoliko baros me overgrip kai sinithos customarismenes..gia mena h pio kalh os tora einai h babolat pure storm gt 340 sinoliko varos isoropia sto 31.5 kai sw 320..kai psaxno mia sta idia xarakthristika alla me xamilotero sw..thank you..

thesokin
27-09-11, 14:34
tha ithela ki ego na kano mia erothsh pano sto thema..an xerei kapoios thelo na mou pei tis pio arm friendly raketes kata thn gnomh tou..kai h prince exo 3 tour 100 theoreitai arm friendly alla me toso xamhlo stif oloi oi kradasmoi pane sto xeri..exo problima ston omo m aresei na paizo me raketes 335-340 sunoliko baros me overgrip kai sinithos customarismenes..gia mena h pio kalh os tora einai h babolat pure storm gt 340 sinoliko varos isoropia sto 31.5 kai sw 320..kai psaxno mia sta idia xarakthristika alla me xamilotero sw..thank you..

Εχω την εντυπωση ότι κανεις λαθος σχετικα με το stiffness. Νομίζω ότι μια ρακετα με μικρό flex rating είναι πιο φιλική στο χέρι απ΄ότι μια με υψηλό.
Αν θελεις arm friendly ρακετα σιγουρα θελεις βαρος πανω απο 320 γρμ και να ειναι αρκετα headlight.
Δοκιμασε demo αν εχεις τη δυνατοτητα την Youtek Prestige Pro ή ακόμη καλύτερα την Microgel Prestige Pro αν την βρεις γιατι ειναι παλιοτερο μοντελο.