PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί - πλέκειν. Νεοελληνική γραμματεία, Σιμπλίσιους.



Simplicius
24-02-24, 15:36
.
Είσαι μεσήλικας που ξεκίνησες το τένις πριν λίγα χρόνια;
Είσαι έφηβος και ξεκινάς το αγωνιστικό τένις;
Είσαι ηλικιωμένος και παίζεις μια-δυό φορές το μήνα με τους φίλους σου;
Είσαι καρα-αθληταράς και κερδίζεις όλα τα τουρνουά που εμφανίζεσαι;
Είσαι κυρία που ξεκίνησες να παίζεις τένις την περασμένη εβδομάδα;
Είσαι μικρό παιδί;

Ότι από τα παραπάνω και αν είσαι δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι!
Έχουμε τη λύση!! Και είναι απλή!!!

Πλέκεις τη ρακέτα σου με Yonex Poly Tour Pro!
(σημ. όσο πιο χοντρό, τόσο πιο καλό)
Εναλλακτικά, με Volkl Cyclone Tour!

Και όλα θα πάνε καλά!
Αρκεί μην τολμήσεις να δοκιμάσεις τίποτα άλλο!
Εάν το κάνεις, η ρακέτα σου θα αυτοκαταστραφεί!
Και εσύ θα έχεις αποκλειστικά την ευθύνη!

Εάν θέλετε να ανατρέξετε στο παρελθόν, μπορείτε να αντικαταστήσετε τα Yonex Poly Tour Pro / Volkl Cyclone Tour με τα παρακάτω ζευγάρια:

Solinco Tour Bite / Hyper G

Luxilon Alu Power / Babolat RPM Blast

Την πίασατε την ιδέα;
Με δύο κουλούρες πλέγμα στήνεις τενισομάγαζο!
Και όποιος μπαίνει, νέος, γέρος και παιδί, φεύγει με ένα από αυτά!
Και με τρόμο μην τυχόν του πλέξουν κανά άλλο και ...ανατιναχτεί!

Βασικός κανόνας;
Το πλέγμα να είναι πολύ ακριβό! Δεν είμαστε και τίποτα παρακατιανοί...

Άντε, και του χρόνου με υγεία!

konkalf
24-02-24, 16:52
Χαχα τρομερός! Έγραψες!

NicolasT
25-02-24, 02:45
Απο την στιγμη που το 99% των παικτων δεν ασχολουνται και δεν τους ενδιαφερει το πλεγμα, καλα κανουν και προμοταρουν τα μαγαζια αυτα που θελουν. Ασε που η πλειοψηφια το νωριτερο που θα πλεξει την ρακετα αν δεν σπασει χορδη ειναι τα 2 χρονια.

Simplicius
10-03-24, 16:27
.

Απο την στιγμη που το 99% των παικτων δεν ασχολουνται και δεν τους ενδιαφερει το πλεγμα, καλα κανουν και προμοταρουν τα μαγαζια αυτα που θελουν. Ασε που η πλειοψηφια το νωριτερο που θα πλεξει την ρακετα αν δεν σπασει χορδη ειναι τα 2 χρονια.

Φίλε Nikola, μάλλον θα διαφωνήσω με αυτό. Δεν είναι ακριβώς έτσι. Δεν μπορούμε να πάρουμε την ευθύνη από τους επαγγελματίες του είδους και να την πασάρουμε όλη στους ερασιτέχνες-πελάτες.

Για παράδειγμα, με πιο κίνητρο θα πάει ένας χομπίστας να πλέξει πιο τακτικά την ρακέτα του όταν η φρεσκοπλεγμένη ρακέτα που θα παραλάβει θα είναι λιγότερο ευχάριστη από εκείνη που πήγε για πλέξιμο; Μου έχει επιστραφεί μετά από μήνες μεταχειρισμένη ρακέτα, από τον άνθρωπο που την πούλησα, ξαναπλεγμένη - με 30 ευρώ παρακαλώ!!! - από "κορυφαίο" stringer της χώρας, και ο οποίος αγοραστής είπε ότι "ή την ξαναπλέκεις τη ρακέτα όπως ήταν πριν όταν την αγόρασα ή στη χαρίζω, πάρτην, δεν πρόκειται να παίξω εγώ ξανά με αυτή, τόσο χάλια που παίζει τώρα".

Και είναι φυσικό να συμβαίνουν συχνά αυτά, όταν επικρατεί η παραπάνω λογική που έγραψα στο πρώτο post.

Όχι λοιπόν, δεν είναι πολύ δίκαιο να λες κάτι τέτοιο για τον κόσμο. Στη χειρότερη, ας πούμε ότι η ευθύνη είναι 50-50, και πιο πολύ γιατί με ένα βασικό ψάξιμο στο internet μπορεί κάποιος να ανοίξει λίγο τα μάτια του, πχ. και μέσω του φόρουμ μας!

Όμως ελάχιστοι είναι εκείνοι που έχουν όρεξη να μεταδώσουν μια εμπειρία, την οποιαδήποτε έχουν. Οι περισσότεροι βλέπουν τα φόρουμ ως τόπο αγοροπωλησιών ρακετών και ακόμη χειρότερα, ούτε κάν το συνειδητοποιούν, ακόμα και όταν, με έμμεσο τρόπο, τους το λες!!!

Πάντως Nikola, έχεις δίκιο στην αρχική σου ιδέα, ότι το πλέγμα είναι σίγουρα, από το σύνολο του εξοπλισμού, το πιο αδικημένο. Κι αυτό, παρότι το πλέγμα παίζει ίσως τον μεγαλύτερο ρόλο στην απόδοση μας απ’ οτιδήποτε άλλο! Νομίζω ήταν ο Unorthodox που είχε γράψει στο blog του την επική ατάκα "εάν θεωρείς ότι το πλεγμα και το πλέξιμο δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικά, δώσε μου να πλέξω τη ρακέτα οποιουδήποτε καλού παίκτη, να δεις πως μπορώ να καταστρέψω το παιχνίδι του"!

Ως προς την κλασική συμβουλή στην ερώτηση "κάθε πότε πρέπει να πλέκω τη ρακέτα μου", για την οποία υπάρχουν εκατοντάδες απαντήσεις απόψεις στο web, προσωπικά θα έλεγα, ότι ένα naylon (synthetic gut ή multi) μπορείς όντως να το πλέκεις όταν κόβεται, ή τέλος πάντων όταν οι μπάλες πετάνε ανεξέλεγκτα δεξιά κι αριστερά και σου χαλάνε το παιχνίδι. Δεν υπάρχει όμως θέμα για κίνδυνο τραυματισμού με αυτά, εάν έχουν πλεχτεί βέβαια σε νορμάλ κιλά. Σε ότι πλέγμα και να βάλεις πάρα πολλά κιλά, πάντα ελλοχεύει κίνδυνος τραυματισμού.

Ως προς τα πολυεστερικά πλέγματα, τα οποία χρησιμοποιεί η πλειοψηφία του κόσμου, άσχετα που δεν τα χρειάζεται στην πραγματικότητα, θα έλεγα ότι ένας τρόπος που αξίζει να ακολουθήσουν εκείνοι που αναζητούν επίμονα να κάνουν οικονομία στο πιο τακτικό πλέξιμο (πχ. κάθε 20-30 ώρες παιχνιδιού), είναι εκείνος των μεγάλων αλλαγών καιρικής θερμοκρασίας.

Παρένθεση: Θα μου πεις τώρα, γιατί να κάνει ένας οικονομία στα συν 50-60 ευρώ των πχ. τριών έξτρα πλεξιμάτων το χρόνο, όταν δίνει σχεδόν τόσα κάθε μήνα για να κάνει "προπόνηση" ανταλλάσσοντας ουσιαστικά "ότι να 'ναι" μπαλιές με κάποιους άλλους σαν αυτόν, κάτω από την απόλυτη σιωπή και το αδιάφορο βλέμμα ενός βαριεστημένου προπονητή, που πολύ θα ήθελε να του πει πόση σχέση έχει με το τένις, αλλά το αναβάλει επί χρόνια για να μη χάσει το μεροκάματο...

Κλείνει η παρένθεση: Πλέκοντας τουλάχιστον στις μεγάλες αλλαγές θερμοκρασίας, θα έχετε λιγότερες πιθανότητες τραυματισμών και κάποια σταθερότητα στην απόδοση. Πχ όταν αρχίζουν τα κρύα το Δεκέμβρη, θα μπορέσετε να βάλετε ένα πιο δυνατό και μαλακό πλέγμα σε λιγότερα κιλά ώστε να εξισορροπήσετε τη έξτρα δύναμη που χρειάζεται το παιχνίδι σε ένα κρύο, και πολλές φορές υγρό, περιβάλλον. Αντίστοιχα, προς το τέλος της άνοιξης, με τα πρώτα 30άρια, βγάζοντας το παλιό πλέγμα που έχει φάει όλη την ταλαιπωρία του χειμώνα και τη μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας από κοντά στο μηδέν στο +30, θα έχετε στη ρακέτα ένα πλέγμα που θα παίζει πάλι προβλέψιμα, πιο ελαστικά και πιο ευχάριστα.

Εάν κάποιος "οικονόμος" είναι λίγο πιο "large", θα πρότεινα να προσθέσει και μια τρίτη φορά το Σεπτέμβριο, που θα κρατήσει μέχρι το Δεκέμβριο που θα μπει το "χειμερινό". Γιατί και το "καλοκαιρινό" με τα 40άρια, σίγουρα θα έχει "ξεχειλώσει".

Αυτές οι δυο-τρεις φορές πλεξίματος, με μέσο όρο χρήσης περίπου 15 ωρών το μήνα και για πλεξίματα μόνο με μαλακά πολυεστερικά (όχι αυτά τα "ζευγάρια" που παίρνουν χέρια και αναφέρω επάνω, στην αρχή, ή άλλα παρόμοια), σε νορμάλ κιλά, πχ. γύρω στα 22 κιλά για μια ρακέτα 100 κεφάλι 16x19, (όχι με την λογική "βάλε 27 κιλά να μου κρατήσει 1,5 χρόνο"), είναι πιστεύω οι απολύτως λιγότερες που πρέπει να πλέκει κάποιος που σέβεται και πονάει τον εαυτό του και την υγεία του.

Υστ. Ξαναδιαβάζω το παραπάνω post και βλέπω το σχόλιο του ψυχολόγου-τενίστα να μου 'ρχεται! Όντως, έχω γίνει ο Καρυωτάκης του φόρουμ. Κι όμως, δεν είμαι. Ένας "απλός" Σαμαράκης είμαι... ;)

.

Gargas
11-03-24, 22:56
Εγώ παιδιά από όταν ξεκίνησα να πλέκω, τότε σταμάτησα να αγοράζω και ρακέτες σωρηδόν!
Ήμουν κάθε βδομάδα ο καλύτερος πελάτης των elta courier (όταν κάποτε έστελνες ή έπαιρνες ρακέτα στα 5.03€).
Αγόραζα, δοκίμαζα με ότι ήταν η καθεμιά πλεγμένη γιατί δεν είχα υπηρεσία πλεξίματος κοντά μου και συνήθως ξαναπούλαγα την επόμενη της δοκιμής εβδομάδα. Οι περισσότερες που αγόραζα ήταν όντως πλεγμένες με τα επώνυμα και ακριβά που λέει ο Μάνος.
Με το που έμαθα να πλέκω άλλαξε όλη μου η φιλοσοφία.
Σταμάτησα εννοείται να αγοράζω σωρηδόν και φυσικά κατάλαβα πολύ γρήγορα την αξία - σημασία του πλέγματος και του συχνού πλεξίματος στην οποιαδήποτε ρακέτα.
Αυτό πραγματικά την φτιάχνει και αυτό την καταστρέφει αντίστοιχα.
Είναι όμως να απορείς με την φιλοσοφία του ερασιτέχνη ο οποίος περιμένει να σπάσει το poly για να το αλλάξει.
Εφόσον έχει ανθίσει το Τένις στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια και έχει αποκτήσει πλέον κοινό, όλοι λογικά έχει τύχει να παρακολουθήσουν έναν αγώνα.
Κάπου, κάπως οι περισσότεροι θα έτυχε να δουν Τσιτσιπά ή Σάκαρη. Δε βλέπουν ότι αλλάζουν 5 ρακέτες για να παίξουν ένα παιχνίδι?
Δε βλέπουν ότι όλες οι ρακέτες που παίζουν είναι πάντα η ίδια?
Δεν καταλαβαίνουν ότι τις αλλάζουν καθαρά και μόνο λόγω τάσεων (δύναμη, κοντρόλ κτλ)?
Ε πως δεν απορούν μετά γιατί οι ίδιοι πλέκουν μια φορά κάθε δύο χρόνια όπως λέει και ο Νικόλας από πάνω?
Υ.Γ.1: όποτε έχω χρόνο ταξιδεύω και παρακολουθώ τα junior στην Ελλάδα σε περιοχές και ημερομηνίες που με βολεύουν όταν φιλοξενούν τουρνουά.
Τα περισσότερα καλά junior κυκλοφορούν έχοντας στο σάκο τους κουλούρα!
Ασχέτως αν τα περισσότερα, λόγω χορηγιών που υπάρχουν από πίσω συνήθως κυκλοφορούν με κουλούρα Luxilon, Babolat, Tecnifibre, Solinco. Τουλάχιστον πλέκουν συχνά!
Υ.Γ.2: κάποτε πριν περίπου 4 χρόνια δοκίμασα την Wilson Clash 100 V1 295g.
Πολύ μαλακή εννοείται, γρήγορη και αδύναμη θα έλεγα. Επώνυμο μαγαζί κατάφερε να με κάνει να πω "πολύ σκληρή ρακέτα". Το μπαλάκι εννοείται ότι με το ζόρι περνούσε το φιλέ ενώ εγώ όταν χτύπαγα ένιωθα ότι σηκώνω 150 κιλά πάγκο από την δύναμη που έβαζα για να φτάσει η μπάλα στο φιλέ. Ήρθε πλεγμένη με polyester "ξύλο" , αρκετά επώνυμο εννοείται, στα 25kg!
Υ.Γ.3: Μάνο μην ανοίγεις κουβέντα για προπονητές! Ξέρουν απ' όλα σε παρακαλώ! Εδώ ένας, έβλεπε στη ρακέτα του το 4 3/8 και έλεγε ότι παίζει με L4 λαβή! Ε, προτείνει ρακέτες (δες Wilson Blade V8 98 305 16x19) που έβαλα αγγελία πρόσφατα γιατί την είχε προτείνει σε αρχάρια γνωστή, πιάνει ρακέτες αθλούμενων και τις χτυπάει με το χέρι (αλλά δε τις παίζει) να δει αν θέλουν πλέξιμο λες και το χέρι του είναι ert300 και θα βγάλει το DT, άσε γελάω!

konkalf
11-03-24, 23:31
Εκτός από δύο φορές με Pure Strike VS, δεν έχω νιώσει άλλη ενόχληση εδώ και δύο χρόνια που παίζω τένις. Για Χ,Υ λόγους έτυχε πέρυσι να παίξω με αρκετές, τελείως διαφορετικές ρακέτες μεταξύ τους από 100άρες μέχρι Prestige Tour 600. Δηλαδή, αυτοκαταστροφική λογική, αν ήθελα να βελτιωθώ παιχτικά.

Κι όμως, λόγω του ότι αλλάζω μετά από 7-8 ώρες max χορδές, επειδή πλέκω μόνος μου, δεν έχω την παραμικρή ενόχληση. Όταν μου τελειώσει το stock από σετάκια, 4-5 κουλούρες από δοκιμασμένες λύσεις και θα είμαι κομπλέ.

Θα έλεγα ψέματα, αν έλεγα ότι μου κάνει ακόμα εντύπωση να βλέπω παίχτες και παίχτριες 40+ χρονών να παίζουν και να κάνουν και κανένα μάθημα με 280gr- ρακέτες πλεγμένες με Hyper G σε πολλά κιλά. Πάντα θα μου πούνε ότι έχουν θέματα στις αρθρώσεις. Θα τους πω τι πρέπει να κάνουν (πόσα multi έχω δώσει τσάμπα δεν θυμάμαι) και πάλι τα ίδια. Θα ήταν παράδοξο για μία επιχείρηση/tennis club να χάνει πελάτες κάποιους μήνες, να ξαναγυρνάνε για 3-4 μήνες για προπονήσεις και ξαναμανά εκτός λόγω πόνων.

Είμαι πεπεισμένος ότι απλά υπάρχει αδιαφορία για την υγεία των (υποψήφιων ή ήδη) πελατών παιχτών. Το γιατί δεν το ξέρω, αλλά η αδιαφορία είναι ξεκάθαρη και φαίνεται και σε άλλα πράγματα.

* εν τω μεταξύ, μερικές small size μου φάνηκαν πιο εύκολες από την 100άρα Diadem Nova.

NicolasT
13-03-24, 02:43
Φίλε simplicius ξεκίνησα το τεννις στα 45 μου, πριν 3 χρονια. Και έλεγα αυτά που αναφέρεις και εσύ ο οποίος είσαι σίγουρα πολλα χρονια στο χώρο. Όμως αναθεωρησα. Και θα σου πω το γιατί.

Πήγα σε πάρα πολλούς προπονητές. Λίγα ιδιαίτερα και αρκετα γκρουπ. Δοκίμασα ρακέτες και επλεξα με πολλά πλέγματα. Σε όσους προσπαθούσα να κάνω κουβέντα με κοίταζαν σαν εξωγήινο. Οι απαντήσεις ήταν οι εξής. "Ρακέτα έχω αυτη (δεν γνωριζαν ονομα). Τι εννοεις πλεγμα; Να, έχει πλεγμα. Γιατί να βάλω αλλο;" Αυτό συνεχίστηκε και στα επόμενα χρόνια με μονη διαφορά ότι ξέραν την μάρκα της ρακέτες. Οπότε δεν βρίσκω κάπου λάθος να τους δώσει ο κάθε προπονητής ότι ρακέτα προωθεί αφού όχι απλά δεν γνωρίζουν αλλά ούτε τους ενδιαφέρει να μάθουν. Και ο προπονητής πουλάει και οι παίκτες χαρούμενοι που πήραν ρακέτα από κάποιον "δικό τους" και όχι απο απρόσωπο μαγαζί.


Λες για τους προπονητες. Πως γίνεται να μην βαριέται ο εκάστοτε προπονητής όταν δεν τον ακούει κανείς και βιάζονται να παίξουν ποντους; Όταν τους δίνει συμβουλή και αντί να προσπαθήσουν έχουν έτοιμη μια δικαιολογία η μια θεωρία; όταν κάθε 2-3 μηνες, παίκτες σταματάνε και παίκτες έρχονται. Και μετά από μήνες ξαναθυμουνται να πιάσουν ρακέτα. Παλιά έψαχνα να βρω σωστό προπονητή. Τώρα ψάχνω να βρω σωστούς συμπαίκτες για να μας δείχνει με όρεξη ο προπονητής.

Γίνεται να παίζεις με το ίδιο πλέγμα για 1 και 2 χρονια; έχω δει και κόσμο με περισσότερα. Ούτε εγώ καταλαβαίνω διαφορά στις 8 η 10 ώρες μιας και το επίπεδο μου είναι μέτριο, αλλά στις 30+ ωρες αρχίζω και νιώθω ότι κάτι πάει λαθος. Σου φταει ο stringer όταν παίκτες που παίζουν 5+ χρονια δεν ξέρουν τι ζητάνε από την ρακέτα τους; τι πλέγμα θέλουν, πόσα κιλά κλπ; Όταν παίζουν με σάπια μπαλακια που δεν έχουν αναπήδηση φταει αυτός που σου έπλεξε την ρακέτα επειδη το μπαλάκι δεν φτανει απεναντι;

Δεν γνωριζω τον ανθρωπο που του πούλησες την ρακέτα, αλλά σίγουρα φταίει αυτός που την επλεξε; δηλαδή ο άνθρωπος του ζήτησε συγκεκριμένο πλεγμα και κιλά και ήταν λάθος η του είπε να φτιάξει ότι νομίζεις εκείνος με βάση τις περιγραφές του παιχνιδιού του;

Τέλος, σταμάτησα να βλέπω δοκιμές σε πλέγματα. Γιατί στην κάθε ρακέτα εχεί αρκετα διαφορετικό αποτέλεσμα.

konkalf
13-03-24, 08:54
Μακάρι όταν πρωτοξεκίνησα να παίζω πριν 3 χρόνια, να ήξερα τα μπαλάκια Stage 3, 2, 1. Θα ξεκινούσα με Stage 2 και μετά θα έπαιζα με Stage 1 για να "ανοίξει το χέρι".
Όντως την μεγαλύτερη επιρροή την ασκεί η ρακέτα. Το πλέγμα μπορεί να σου συμπληρώσει ή να σου χαλάσει την αίσθηση σε ένα ποσοστό. Γι' αυτό πάντα αναφέρω με τι ρακέτα παίζω το κάθε πλέγμα, ώστε πχ στη Diadem Nova να αντιστοιχεί μία κλασική tweener 300 γραμμαρίων, 16*19 με εύκολη δύναμη ρακέτα.

Εγώ έχω σταματήσει να διαβάζω reviews για πλέγματα που δεν συνοδεύονται από βίντεο ή δεν έχω εικόνα πώς παίζει ο άλλος.

constantinos
13-03-24, 09:42
Λες για τους προπονητες. Πως γίνεται να μην βαριέται ο εκάστοτε προπονητής όταν δεν τον ακούει κανείς και βιάζονται να παίξουν ποντους; Όταν τους δίνει συμβουλή και αντί να προσπαθήσουν έχουν έτοιμη μια δικαιολογία η μια θεωρία; όταν κάθε 2-3 μηνες, παίκτες σταματάνε και παίκτες έρχονται. Και μετά από μήνες ξαναθυμουνται να πιάσουν ρακέτα. Παλιά έψαχνα να βρω σωστό προπονητή. Τώρα ψάχνω να βρω σωστούς συμπαίκτες για να μας δείχνει με όρεξη ο προπονητής.

Έχεις την εντύπωση ότι όλοι όσοι πάνε σε γκρουπάκια έχουν στόχο να γίνουν παικταράδες? Οι περισσότεροι πάνε για διασκέδαση ή για να λένε ότι γυμνάζονται ή επειδή το τένις είναι της μόδας. Αν κάποιος θέλει να ασχολειθεί σοβαρά η μόνη λύση είναι να γραφτεί σε club που έχει γκρουπάκια ανάλογα με το επίπεδο ή τα ιδιαίτερα μαθήματα με το ανάλογο κόστος....



Γίνεται να παίζεις με το ίδιο πλέγμα για 1 και 2 χρονια; έχω δει και κόσμο με περισσότερα. Ούτε εγώ καταλαβαίνω διαφορά στις 8 η 10 ώρες μιας και το επίπεδο μου είναι μέτριο, αλλά στις 30+ ωρες αρχίζω και νιώθω ότι κάτι πάει λαθος. Σου φταει ο stringer όταν παίκτες που παίζουν 5+ χρονια δεν ξέρουν τι ζητάνε από την ρακέτα τους; τι πλέγμα θέλουν, πόσα κιλά κλπ; Όταν παίζουν με σάπια μπαλακια που δεν έχουν αναπήδηση φταει αυτός που σου έπλεξε την ρακέτα επειδη το μπαλάκι δεν φτανει απεναντι;

Όπως έγραψα και παραπάνω οι περισσότεροι βλέπουν το τένις σαν διασκέδαση. Όταν κάποιος ηλικιωμένος βάλει πολυεστερικό και παίζει διπλά με αδύναμα φλατ χτυπήματα και λόμπες, μπορεί να κρατήσει το πλέγμα 2 χρόνια χωρίς να καταλάβει καμία διαφορά....

Στην άλλη άκρη αν κάποιος στις ηλικίες που μιλάμε παίζει 2-3 χρόνια τένις χωρίς σωστή τεχνική και αλλάζει ρακέτες και πλέγματα κάθε βδομάδα πιο πολύ μπερδεύεται παρά εξελίσει το παιχνίδι του.

Τα μπαλάκια είναι πονεμένη ιστορία... Οι περισσότεροι περιμένουν από τον άλλον να ανοίξει καινούρια...


Τέλος, σταμάτησα να βλέπω δοκιμές σε πλέγματα. Γιατί στην κάθε ρακέτα εχεί αρκετα διαφορετικό αποτέλεσμα.

Τι εννοείς “δοκιμές” σε πλέγματα. Η μόνη αντικειμενική σύγκριση που μπορεί να γίνει μεταξύ πλεγμάτων είναι τα τεχνικά καi φυσικά χαρακτηριστικά τους που μετριούνται με ειδικά εργαλεία. ΠΧ η αντοχή στον εφελκυσμό, η σκληρότητα, η ελαστικότητα κλπ. Εσύ εννοείς προφανώς εντυπώσεις οι οποίες έχουν καθαρά υποκειμενικό χαρακτήρα. Άλλη αξία όμως έχει να διαβάζεις τις ίδιες εντυπώσεις για ένα πλέγμα από 100 διαφορετικούς παίκτες και άλλο από 2-3.
Επίσης υπάρχει και η μόδα της προώθησης πλεγμάτων μέσω “reviews” με ανταλάγματα για όσους την εξασκούν ή η προώθηση για εμπορικούς σκοπούς, οπότε θέλει κάποιο φιλτράρισμα σε όσα διαβάζουμε στα διάφορα forum μηδενός εξαιρουμένου....

Και για να καταλήξω οι επαγγελματίες stringers κάνουν τη δουλειά τους και κοιτάνε το κέρδος. Οταν πάει κάποιος και του ζητάει το πλέγμα που παίζει ο Nadal και δεν ακούει τίποτα θα του πάρει τα 35 ευρώ και θα είναι όλοι ευχαριστημένοι!

konkalf
13-03-24, 10:13
'Η μόνη αντικειμενική σύγκριση που μπορεί να γίνει μεταξύ πλεγμάτων είναι τα τεχνικά καi φυσικά χαρακτηριστικά τους που μετριούνται με ειδικά εργαλεία. ΠΧ η αντοχή στον εφελκυσμό, η σκληρότητα, η ελαστικότητα κλπ."

Απ' όλες τις γλώσσες του κόσμου, επέλεξες να μιλήσεις τη γλώσσα της αλήθειας. Το 'χω γράψει στο Talk Tennis αυτό ακριβώς.


"Επίσης υπάρχει και η μόδα της προώθησης πλεγμάτων μέσω β€œreviews” με ανταλλάγματα για όσους την εξασκούν ή η προώθηση για εμπορικούς σκοπούς, οπότε θέλει κάποιο φιλτράρισμα σε όσα διαβάζουμε στα διάφορα forum μηδενός εξαιρουμένου...."

Βάζω τον εαυτό μου πρώτο μέσα. Εδώ και 2-3 μήνες, ό,τι παίζω και δε μ' αρέσει ή λέω ότι δεν κάνει για εμένα για Χ, Υ λόγους ή δεν ανεβάζω/γράφω τίποτα.

NicolasT
14-03-24, 07:04
Σίγουρα τα πλέγματα και οι ρακέτες προωθούνται μέσω των διαφόρων reviewers. Όμως μετά από μερικές δοκιμές θα βρεις μερικούς reviewers που θα συμφωνείς μαζί τους σχετικά με την ανάλυση τους, οπότε μπορείς να περιορίσεις αρκετά το εύρος της αναζήτησης σου. Επίσης ενδιαφέρον έχουν και τα σχόλια ή οι προτάσεις των χρηστών κάτω από τα reviews.

Μετά από ένα σημείο όμως καταλήγεις σε κάποιο πλεγμα η πλέγματα που σου αρέσουν και περιστασιακά δοκιμάζεις και κάτι άλλο από περιέργεια. Τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ.