PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή ρακέτας για γυναίκα με μεσαίο επίπεδο



efib
28-09-23, 20:32
Καλησπέρα σε όλους,

Αποφάσισα μετά από χρόνια απουσίας να συνεχίσω το τενις, και ψάχνω μια ρακέτα. Είμαι γυναίκα 1.72/55kg, έπαιζα συστηματικά 7 χρόνια τένις και είχα κάποιες διακρίσεις σε τοπικά τουρνουά. Είμαι ανάμεσα στην babolat pure aero Rafa origin και την wilson pro staff. Έχετε εμπειρία με τις συγκεκριμένες; Δεν θυμάμαι ορολογία καλά αλλά είχα αρκετά δυνατό forehand, και ανέβαινα συχνα στο φιλέ για βολέ ( ; ). Οποία βοήθεια ευπρόσδεκτη ☺️

Simplicius
28-09-23, 21:50
.

Καλησπέρα σε όλους,
Αποφάσισα μετά από χρόνια απουσίας να συνεχίσω το τενις, και ψάχνω μια ρακέτα. Είμαι γυναίκα 1.72/55kg, έπαιζα συστηματικά 7 χρόνια τένις και είχα κάποιες διακρίσεις σε τοπικά τουρνουά. Είμαι ανάμεσα στην babolat pure aero Rafa origin και την wilson pro staff. Έχετε εμπειρία με τις συγκεκριμένες; Δεν θυμάμαι ορολογία καλά αλλά είχα αρκετά δυνατό forehand, και ανέβαινα συχνα στο φιλέ για βολέ ( ; ). Οποία βοήθεια ευπρόσδεκτη ☺️

Καλώς όρισες στο φόρουμ!

Κατ' αρχάς θα πρότεινα πριν αγοράσεις κάτι να δοκιμάσεις τουλάχιστον 3-4 ρακέτες (φίλων, demo από μαγαζιά κλπ.) να δεις περίπου τι σε βολεύει.

Εάν είσαι "του διαβάσματος" μπορείς να ρίξεις μια ματιά και σε αυτόν τον "Οδηγό επιλογής ρακέτας" ΕΔΩ (https://www.tennisforum.gr/showthread.php?3016-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CF%82). Θα σε βοηθήσει σε μελλοντική επιλογή.

Γνώμη μου είναι να μην επενδύσεις από τώρα μεγάλο ποσό για μια καινούργια ρακέτα, εφόσον ξεκινάς πάλι το άθλημα μετά από καιρό και εύλογα πας λίγο "στο άγνωστο"...

Στις Αγοροπωλησίες ΕΔΩ (https://www.tennisforum.gr/forumdisplay.php?22-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1%CF%80%CF%89%CE%BB%C E%B7%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82) στο φόρουμ θα βρεις καλές μεταχειρισμένες ρακέτες.

Πολλά αξιόπιστα μέλη δίνουν ρακέτες σχεδόν άθικτες, σε πολύ μειωμένες τιμές σε σχέση με μια ίδια καινούργια.

Τέλος, οι ρακέτες που αναφέρεις ...με τρομάζουν!!! Τοπικά τουρνουά κέρδισες ή τίποτα Gran Slams;; ;)

efib
19-10-23, 11:06
Καλησπέρα ξανά, έστω και καθυστερημένα!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, έκατσα και τα διάβασα, τα είδα και στην πράξη και έχω καταλήξει σε 280γρ μαλακή (με πονάει ο ώμος). Ήμουν της άποψης "buy once, cry once" με τις ρακέτες, αλλά δεν μπορούσα να παίξω με καμία από τις 2.

Καλα παιχνίδια!

NicolasT
20-10-23, 00:36
Μαλακες ρακετες οπως η clash μονο κακο θα σου κανουν αν πονας. Με πιο stiff και ρακετα στην αρχη θα δυσκολευτεις λιγο αλλα μετα δεν θα εχεις κανενα προβλημα και θα ζοριζεσαι λιγοτερο.

efib
22-10-23, 23:26
Καλησπερα, εχεις να προτεινεις καποια; Ευχαριστω!

NicolasT
23-10-23, 02:36
Ειναι πολυ προσωπικο θεμα η ρακετα. Αυτο που κανει σε εμενα μπορει να μην κανει σε εσενα. Θα σου προτεινα να παιξεις με μερικες δανεικες ρακετες για να δεις ποσο HL θελεις την ρακετα και τι βαρος θα σε βολευε.

Η babolat που αναφερεις δεν μου αρεσε. Ουτε 5 λεπτα δεν επαιξα. Θα σου προτεινα να δεις και τις yonex. Εμενα μου ταιριαξε η yonex vcore 100 αν και πηγα σε 98 (2021) τελικα. Ειναι λιγο πιο ιδιαιτερες σε feel. Πολυ σταθερη ομως και γρηγορο swing με αρκετη δυναμη.

efib
22-11-23, 19:35
Καλησπέρα! Μάλλον δεν έχω μεσαίο επίπεδο.

Δοκίμασα μερικές και κατέληξα στην clash 100. Η pure aero δεν μου άρεσε καθόλου. Σας ευχαριστώ πολύ όλους, και διάβασα όλα τα άρθρα που με βοήθησαν στην επιλογή! Καλά παιχνίδια !!