PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέτρηση με Swingweight Calculator από Tennis Warehouse..



Petros84
13-09-23, 20:51
Έχει μετρήσει κάποιος το Swingweight της ρακέτας του χρησιμοποιώντας το σύστημα μέτρησης από το TW; Έχει συγκρίνει αντίστοιχα αποτελέσματα με κάποιο μηχάνημα μέτρησης SW? Το έκανα όσο πιό σχολαστικά γίνεται και επειδή είδα ότι ο χρόνος της αιώρησης επηρεάζει σημαντικά το αποτέλεσμα, έκανα τουλάχιστον 6 μετρήσεις ανά ρακέτα (κρεμάστηκαν σε γαντζάκια ωστέ να μην υπάρχουν σημαντικές τριβές ή μετακινήσεις και να είναι όσο πιό ακριβής γίνεται). Είχα απόκλιση στις μετρήσεις το πολύ 0,09 sec (πχ 13.70 , 13.64 , 13.64 , 13.67, 13.73 , 13.65) και το τελικό SW στις ρακέτες που μέτρησα είναι αρκετά ψηλότερα συγκριτικά με τις μέσες τιμές του TW. ΠΧ 2 Head Instinct MP μου έβγαλαν SW 332 & 327 όταν το TW έχει μέση τιμή για την συγκεκριμένη ρακέτα στο 314. Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία?
Σημείωση - οι ρακέτες έχουν overgrip δηλαδή + 4-5 gr που πόσο να επηρεάζει 3-4 μονάδες SW? Το συνολικό βάρος τους είναι 320,25gr και 315,60gr.
https://twu.tennis-warehouse.com/learning_center/swingweight_calc.php

Simplicius
14-09-23, 20:55
Έχει μετρήσει κάποιος το Swingweight της ρακέτας του χρησιμοποιώντας το σύστημα μέτρησης από το TW; Έχει συγκρίνει αντίστοιχα αποτελέσματα με κάποιο μηχάνημα μέτρησης SW? Το έκανα όσο πιό σχολαστικά γίνεται και επειδή είδα ότι ο χρόνος της αιώρησης επηρεάζει σημαντικά το αποτέλεσμα, έκανα τουλάχιστον 6 μετρήσεις ανά ρακέτα (κρεμάστηκαν σε γαντζάκια ωστέ να μην υπάρχουν σημαντικές τριβές ή μετακινήσεις και να είναι όσο πιό ακριβής γίνεται). Είχα απόκλιση στις μετρήσεις το πολύ 0,09 sec (πχ 13.70 , 13.64 , 13.64 , 13.67, 13.73 , 13.65) και το τελικό SW στις ρακέτες που μέτρησα είναι αρκετά ψηλότερα συγκριτικά με τις μέσες τιμές του TW. ΠΧ 2 Head Instinct MP μου έβγαλαν SW 332 & 327 όταν το TW έχει μέση τιμή για την συγκεκριμένη ρακέτα στο 314. Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία?
Σημείωση - οι ρακέτες έχουν overgrip δηλαδή + 4-5 gr που πόσο να επηρεάζει 3-4 μονάδες SW? Το συνολικό βάρος τους είναι 320,25gr και 315,60gr.
https://twu.tennis-warehouse.com/learning_center/swingweight_calc.phpΝαι Πέτρο, έχω μετρήσει αρκετές φορές παλαιότερα και ήμουν πολύ κοντά στα specs του TW.

Προφανώς κάτι κάνεις λάθος...
Το overgrip και γενικά το έξτρα βάρος στη λαβή έχει μηδενική συμμετοχή στη μέτρηση. Το πολύ να δεις συν μία μονάδα.

Ξανακάνε ένα τσεκ ότι δε μετράς κάτι λάθος.

Επι τροχάδην: Η απόσταση που πρέπει να βάλεις στο tool είναι απο τη λαβή έως την πρώτη επάνω χορδή.
Επίσης το swing πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μικρότερο. 3-4 εκ. "φόρα" αρκούν για μια σωστή μέτρηση. Αρχίζεις να μετράς τις δέκα φορές μετά από μερικά δευτερόλεπτα, όχι από την αρχή. Βάζεις με το μάτι ένα σημάδι στο πάτωμα και από εκεί αρχίζεις και τελειώνεις τη μέτρηση.

Χρησιμοποίησε ένα online χρονόμετρο στον υπολογιστή. Στο άρθρο "της βελτίωσης μιας ρακέτας τένις" έχω link.

Τέλος, δε ξέρω τι "γατζάκια" χρησιμοποίησες. Προσωπικά είχα καλό αποτέλεσμα με δύο στρογγυλά μολύβια που τα κράταγαν κάθετα στην άκρη του γραφείου κάποια χοντρά βαριά βιβλία.
Τα δύο στηρίγματα δεν πρέπει να ακουμπάνε καθόλου πλάι στις mains, μόνο στην τελευταία cross. Διάλεξε δύο φαρδιά ανοίγματα, φυσικά συμμετρικά δεξιά -αριστερά.

Μέτρα έτσι και ενημέρωσε ξανά για το αποτέλεσμα!

Petros84
14-09-23, 22:09
Simp, για τις 3 πρώτες μετρήσεις δεν έχω αμφιβολία είναι σίγουρα σωστές. Βάρος , ισορροπία και απόσταση από την χορδή που κρεμάει. Δοκίμασα με μολύβια και με κατσαβίδια αρχικά, αλλά επειδή η αιώρηση ξεκινούσε περίπου 9-10 cm από το κέντρο όταν άφηνα την ρακέτα μετακινούνταν- γλιστρούσε από το σημείο που βρίσκoνταν, οποτε έβαλα 2 γαντζάκια σε ένα κομμάτι ξύλο και η αιώρηση πλέον είναι πολύ καλύτερη, χωρίς γλιστρήματα ή τριβες στις mains. Το σφάλμα πιθανότατα είναι ότι τα 9+9cm αιώρησης (στις οδηγίες το TW γράφει 1-2 inch swing από κάθε πλευρά) είναι πολλά παρόλο που ξεκινούσα την μέτρηση απο την 2ή αιώρηση.. Η αλήθεια είναι ότι σε κάτι βίντεο που έχουν ανεβάσει πέφτει ΄΄κούνημα΄΄ στην ρακέτα και δεν έδωσα βάση... Θα μετρήσω ξανά και θα επανέλθω.. Thanks.

Simplicius
15-09-23, 08:33
Ναι μαλλον αυτό είναι. Ακριβώς επειδή τα μολύβια γλυστρανε σε αναγκαζουν να κανεις το μικρό swing της μιας ιντσας. Με τόσο μικρό δε γλυστραει η ρακέτα...