PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ



PREDATORUS
26-03-10, 12:44
ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΞΕΣΠΑΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΡΜΗ ΓΙΑ ΕΥΡΕΣΗ ΑΠΟΔΙΟΠΟΜΠΕΩΝ ΤΡΑΓΩΝ Η ΤΕΛΕΙΟΥ ΑΛΛΟΘΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΑΠΟΤΕΛΜΑΤΩΣΗ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΤΕΝΝΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΗΜΙΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ,ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙ Η ΗΓΕΣΙΑ ΤΟΥ ΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΙΣ ΛΙΓΟΣΤΕΣ ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΤΟ ΧΩΡΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΔΡΟΜΟ Η ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΣΤΟ ΤΕΝΝΙΣ ΟΠΩΣ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ!!!!:mad:

andre
26-03-10, 13:00
Η απάντηση στην οικονομική κρίση είναι η ανάπτυξη...και το ίδιο ισχύει για το τένις. Φίλε predatorus έχεις δίκιο να ανησυχείς. Πιστεύω όμως πως υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να επενδύσουν στο τένις, αλλά ψάχνουν τη formula να το κάνουν. Ψάχνουν ευκαιρίες. Δες τι έκανε ο Λυμπέρης με Status και Vogue, δες τι έκαναν οι Ροδίτες με Aegean, δες τι έκανε το Intersport, δες τι έκανε το Atlantis, δες τι έκανε η Marfin Bank, δες τι θα κάνει η Πάρος σε λίγους μήνες και σίγουρα ξεχνώ κάποιους...

Αναθεματίζω το μεσαίωνα και τους δεινόσαυρους...

PREDATORUS
26-03-10, 13:45
ΣΥΜΦΩΝΩ!! ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙ Κ Η ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑΡΕΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΚΑΣΜΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΕΣΒΕΥΤΗΣ ΤΟΥ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΑΖΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ!!! ΑΥΤΑ ΚΑΠΟΤΕ ΠΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥ ΗΤΑΝ ΥΠΑΡΚΤΑ!!! ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΤΕΝΝΙΣ ΚΑΙ Ο ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΜΕΙΣ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ "ΦΩΤΙΑΣ" ΔΙΕΘΝΩΣ ΤΟ ΤΕΝΝΙΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΓΕΙΩΘΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ!!! ΚΑΛΗ Η ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΠΡΟΤΩΒΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΕΧΕΙ Η ΒΑΣΙΚΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΡΙΑ ΑΡΧΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΜΙΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΧΩΡΟ!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ!! ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΞΕΠΕΤΑΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΞΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΝΕΟΙ ΤΑΛΑΝΤΟΥΧΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΤΟ ΤΕΝΝΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΥΠΟΔΟΜΗ ΓΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ ΣΕ ΗΜΙ Η ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ!!!!! ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΕΙ ΤΟΝ ΜΕΣΑΙΩΝΑ !!!!

andre
26-03-10, 13:58
Υπάρχουν στελέχη στην ΕΦΟΑ να "τρέξουν" τέτοια δράση; Υπάρχουν άνθρωποι που να έχουν ασχοληθεί με την ανάπτυξη του τένις; Ή απλώς προεδρεύουν; Ή απλώς είναι διαχειριστές και όχι αναδομητές;

Αλλά και για τη διαχείριση έχω κάποιες ενστάσεις :p

nicz
26-03-10, 14:20
Κατά τη γνώμη μου το θέμα είναι πολύ γενικό που συζητάμε, όχι πως τα γενικά θέματα δεν είναι σημαντικά και ενδιαφέροντα...Απλά για να γίνει κάτι πρέπει να σκεφτούμε με αρχή, μέση και τέλος.

Σου δίνει η ΓΓΑ 900.000 ευρώ? τι μπορείς να κάνεις με αυτά? λίγα πράγματα για ένα χρόνο, μπορείς όμως να σχεδιάζεις το μέλλον σου...Φέτος βλέπουμε κανέναν σχεδιασμό για το μέλλον? για το 2011 θα υπάρξει...αλλά αυτό είναι το θέμα μας?

θέλουμε στόχους πρόγραμμα και πλάνο, αν υπάρχουν αυτά, η κρίση δε θα είναι αξεπέραστο εμπόδιο, αλλά παρένθεση...

PREDATORUS
26-03-10, 15:15
Μια καλη αρχη θα ηταν αν η ομοσπονδια οργανωνε ενα συνεδριο-ημεριδα για το τεννις και καλουσε ολους τους φορεις του αθληματος (πχ προπονητες,διαιτητες,αθλητες,γγα,υπουργειο,ιδιωτες χορηγους,σωματεια-ενωσεις,ιτf κα) και κατεθετε στην πολιτεια και σε ιδιωτες σπονσορες τις προτασεις της για να προχωρησει το τεννις ενα βημα πιο πανω!!! πολυ φοβαμαι ομως οτι οι ανθρωποι της ομοσπονδιας η ειναι πολυ ερασιτεχνες και δεν ξερουν να διοικουν η ειναι πολυ ανιδεοι και δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στις απαιτησεις του συγχρονου τεννις!!!!

nicz
26-03-10, 16:52
Αυτή όντως είναι μια καλή πρόταση, αλλά ακόμη και μια τόσο απλή κίνηση, χρειάζεται σωστή οργάνωση για να γίνει σωστά...πλάνο...υπάρχει πλάνο για τα επόμενα 20 χρόνια στο ελληνικό τένις?

PREDATORUS
27-03-10, 14:53
Σαφως οχι!! Μια αλλη καλη προταση ειναι να δημιουργηθουν απο την ομοσπονδια ανοικτα καμπ τα καλοκαιρια και να επιδοτησει με χρηματα η με εμψυχο υλικο και να πληρωσει στελεχη τα οποια θα προετοιμαζουν νεους αθλητες με σκοπο να ωριμασουν και να γινουν ολοκληρωμενοι παικτες!!
Φυσικα οι επιλογη δεν θα ειναι μονο βαθμολογικη αλλα βασει ηλικιακων αθλητικων δυνατοτητων που θα κρινουν οι αρμοδιοι του καμπ!!!
Οσο για τα εξοδα που θα προκυπτουν δεν νομιζω οτι αυτοι που θα στειλουν τα παιδια τους να μην καταλαβαινουν οτι πρεπει να συμβαλλουν με καποιο αντιτιμο!!!!

Magicandle
15-04-10, 12:36
Όταν ξεκίνησα να παίζω τέννις, πριν περίπου 17 χρόνια (Χριστούλη μου) και θέλησα να προσπαθήσω να επιτύχω επαγγελματικά, τότε λέγαμε "τέννις" και νομίζανε ότι μιλάμε για ταινίες δράσεις..όταν αναφερόμασταν σε "ρακέτα", κατά ένα περίεργο τρόπο όλοι καταλάβαιναν τις ρακέτες στην παραλία..για να βρούμε γήπεδο δε...αα...με καμμία πρωινή δέηση στον Θεό για κανένα γειτονικό γήπεδο και αυτό ανθρώπινο να μη το έχουν βανδαλίσει και το νετ να έχει γίνει δίχτυ για ψάρεμα..Όσο για τους ομίλους και τα κλαμπ..απλησίαστα..όταν πας για πρωταθλητισμό δε πας για να παίξεις 1 ώρα...θυμάμαι κατι ωραρια τρελά...8 ώρες καθημερινά..που να βρεις γήπεδο ιδιωτικό και να το πληρώνεις τόσες ώρες..?Στους ομίλους δεν υπήρχε αυτή η περίπτωση μιας που μόλις άκουγαν για παραπ'ανω από 2ωρο λέγανε "θα το κάψεις το παιδί"..

Για αυτό κάναμε υπομονή(Εγώ και ο πατέρας μου που ξεκίνησε και σαν προπονητής μου) και περιμέναμε να τελειώσει ο τάδε όμιλος στις 10 το βράδυ για να παίξουμε εμείς μερικές ώρες έστω και μεταμεσονύκτιες...

Πλέον το τέννις έχει γίνει "μόδα"..παραμένει ακριβό και θα είναι πάντα ακριβό γιατί έτσι είναι..από τον εξοπλισμό του μέχρι τα φώτα για να βλέπεις το βράδυ..παρόλα αυτά όμως επειδή είναι και ίσως το ωραιότερο άθλημα, το οποίο συνδυάζει και ψυχική αλλά και σωματική και εγκεφαλική δύναμη, τείνει να προσελκύει περισσότερο κόσμο. Μπορεί να έχουν γίνει περισσότερα γήπεδα, αλλά και πάλι γήπεδα στις γειτονιές που ο καθένας ελεύθερος μπορεί να παίζει δεν υπάρχουν. Ούτε η νοοτροπία των προπονητών έχει αλλάξει. Πρόσφατα άκουσα κάτι τρελά ποσά από προπονητές στην Γλυφάδα...100 ευρώ την ώρα! Ποιος ήταν ο προπονητής?Ο Nadal incognito??

Και αν υπάρχουν τελοσπάντων είτε θα είναι κατειλλημένα από προπονητές των αντίστοιχων ομίλων είτε θα είναι κατεστραμμένα από παιδιά που μπαίνουν και παίζουν ποδόσφαιρό και χτυπιούνται επάνω στα φιλέ.

Για μένα θα έπρεπε να έχουν δημιουργηθεί σε κάθε γειτονιά μέσα σε πάρκα , από 2-3 γήπεδα, για αρχή. Στην Αμερική στην τελευταία γειτονιά υπάρχουν ανοιχτά γήπεδα τα οποία είναι εξαιρετικής ποιότητας και εντελώς περιέργως όλοι τα διατηρούν στην τρίχα!

Πέρα από εκεί τα κλαμπ ας κάνουν αυτό που κάνουν...να έχουν μέλη και να τους παρέχουν τη μέγιστη εξυπηρέτηση..αφού πληρώνεις που πληρώνεις τουλάχιστον ας το ευχαριστιέσαι..

Οι όμιλοι ας συνεχίσουν να υπάρχουν σαν προ σταδιο των παιδιών όλων που θέλουν να μάθουν τέννις...χωρισμένα σε αυτά που θέλουν να παίζουν ερασιτεχνικά και αυτά που θέλουν κάτι παραπάνω...

Αυτό που λείπει είανι οι Ακαδημίες..χωροι που τα παιδιά που θέλουν να γίνουν επαγγελματίες θα φοιτούν και παράλληλα..Τι ειναι εξάλλου ένα υγιές σώμα χωρίς ένα υγιές μυαλό.
Θα παίζουν το τέννις τους και θα πηγάινουν και σχολείο. Γιατί να πρέπει να χωρίζονται αυτά τα 2 στην πιο κρίσιμη στιγμή της ζωής του κάθε παιδιού και αναγκαστικά να διαλέγει το σχολείο γιατί "έτσι πρέπει"?
Όλοι οι μεγάλοι αθλητές ήταν και οι καλύτεροι μαθητές..και επιπλέον ...ποσοι δεν έχουν βγει από Πανεπιστήμια?Από τις λεγόμενες Πανεπιστημιάδες?

Θα απαρτίζονται αυτές οι ακαδημίες από τους καλύτερους προπονητές, καθηγητές, γυμναστές και ψυχολόγους. Και όλοι αυτοί ποιοι θα είναι?Πέρα των καθηγητών κ των ψυχολόγων που έχουν άλλα κριτήρια, όλοι οι υπόλοιποι θα είναι πρώην επαγγελματίες αθλητές..άνθρωποι που έχουν βιώσει και έχουν νοιώσει στο πετσί τους κάθε λεπτο. Δε χρειάζεται να είναι μεγάλα ονόματα. Υπάρχουν εκατομμύρια άλλοι που απλά δε τα κατάφεραν. Οι εμπειρίες όμως και τα βιώματα από το χώρο τους κάνουν κατάλληλους.

Τα κόστη δε χρειάζεται να είναι τρελά..ένα μέρος να το χρηματοδοτεί το κράτος και η εφοα και οι γονείς ας πληρώνουν ότι θα πλήρωναν αν έστελναν το παιδί τους σε ένα ιδιωτικό σχολείο. Μόνο που εδώ δε θα χρειάζεται να πληρώνει και το σχολείο, και τον προπονητη για εξτρα ώρες και για τα φροντιστήρια κτλ..θα είναι όλα σε ένα..
Πίστέψτε με..θα έκανε τα παιδιά τρισευτιχισμένα..θα τους έδινε κινητρο και όραμα...και δε θα ξενιτευόταν κανείς!

Δυστυχώς όμως, αυτό μόνο κάποιος ιδιώτης με κεφάλαιο και όρεξη θα μπορούσε να το κάνει..και πάλι με την συνεχή παρέμβαση της κάθε ΕΦΟΑ.Δυστυχώς νομίζω αυτό θα ήταν όνειρο καλοκαιρινής νύχτας.

PREDATORUS
16-04-10, 18:50
ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΑΤΖΙΚ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΙΔΑΝΙΚΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ!!! ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΘΛΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΥΤΕ ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΦΟΡΕΙΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΓΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΤΕΝΝΙΣ!!!
ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΤΕΝΝΙΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΑΘΛΗΜΑ ΕΝΩ ΣΑΦΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ !!!
ΟΠΟΥ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΚΙ ΟΠΟΥ ΣΤΑΘΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ !!! ;)

syrma
16-04-10, 21:17
Έμεινα άφωνος διαβάζοντας όλα λέει ο magicandle! Γιατί η σκέψη αυτή φαντάζει τόσο συγκροτημένη και με πλάνο 20ετίας. Και θα ήθελα να έβλεπα το παιδί μου να το κάνει αυτό. Και δε θα ένοιωθα τις τυχόν ενοχές, που νοιώθει ο γονιός που το παιδί του κάνει τρελές απουσίες για να παίξει τένις.

PREDATORUS
16-04-10, 22:52
Έμεινα άφωνος διαβάζοντας όλα λέει ο magicandle! Γιατί η σκέψη αυτή φαντάζει τόσο συγκροτημένη και με πλάνο 20ετίας. Και θα ήθελα να έβλεπα το παιδί μου να το κάνει αυτό. Και δε θα ένοιωθα τις τυχόν ενοχές, που νοιώθει ο γονιός που το παιδί του κάνει τρελές απουσίες για να παίξει τένις.
φιλε συρμα να μην νοιωθεις καμμια μα καμμια ενοχη για τις απουσιες του παιδιου στο σχοχειο που στο κατω κατω δεν του προσφερει παρα μονο την τυπικη προσβαση στις πανελληνιες!!!
Αυτο που κανουν τα παιδια που ασχολουνται με τον αθλητισμο στην Ελλαδα πιστεψε με ειναι αθλος!!!
Γιατι ουτε το συστημα του σχολειου τα επιβραβευει ουτε και η εντεταλμενη ομοσπονδια τους εξασφαλιζει τις προϋποθεσεις να ασχοληθουν σε βαθος με την εξελιξη τους στο αθλημα!!!
Οποτε καμμια ενοχη αλλα και καμμια ανοχη στο συστημα!!!
Μπραβο στο ματζικ που εχει τοσο συγροτημενη σκεψη, δεν ειναι καθολου τυχαιο γιατι τα παιδια που ειναι καλοι μαθητες και καλοι αθλητες ειναι το λαμπρο μελλον της Ελλαδας σε πεισμα ολων των εμποδιων και των ηλιθιων που μας κυβερνουν!!!:cool:

Magicandle
19-04-10, 16:42
(για να μη μπερδεύεστε αν είναι ο ματζικ ή η μάτζικ είναι η , απλά το διευκρινίζω!:p)

Χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι που συμφωνουν...

νομίζω πλέον ξέρω ποιος είναι ο απώτερος στόχος μου. Να με αξιώσει ο Θεός να μπορεσω να ιδρύσω εγώ μια τέτοια ακαδημία..και δε το λέω τυχαία..

ποτέ δεν είδα τον εαυτό μου σαν προπονήτρια και αυτό γιατί πάντα σκεφτόμουν πως σαν αθλητρια ξεκίνησα, επαγγελματίας συνέχισα και αφού απέτυχα σε αυτό που ήθελα κλείνει το βιβλίο και δυστχώς πάμε για άλλα...πολλά χρόνια έλειψα συνειδητά από τα γήπεδα, ακόμα και να παίζω για τον εαυτό μου.
Πρόσφατα όμως έκανα το comeback...γεγογότα και συγκυρίες το φέραν έτσι και ξαναβρέθηκα στο γήπεδο αυτή τη φορά σαν coach..και τότε ήρθε όλη η μαγεία...δύσκολο να το μεταφέρω μιας που μόνο αν κάποιος έχει υπάρξει σε τέτοια στάδια μπορεί να καταλάβει..φανταστείτε από την σκληρή δουλειά, έβλεπα μέχρι και στον ύπνο μου να παίζω τέννις και να έχω τον πατέρα μου να φωνάζει "δεν κουνάς τα πόδια σου...ΚΟΥΝΑ ΤΑ ΣΟΥ ΛΕΩ!!"..και σηκωνόμουν απο το κρεββάτι και άρχιζα να κουνάω πόδια...
χωρίς υπερβολή όλο αυτό..

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως, δεν "εκμεταλλέυτηκα" ποτέ την γνώση μου στο άθλημα σαν εύκολη λύση..αν νοιώθετε τι εννοω...νομίζω όμως τώρα πως κάτι μου κάνει κλικ...λεω να ξεκινησω δειλα δειλα..ποιος ξέρει..μπορεί να είμαι εγώ αυτή που θα βγάλει τον επόμενο Rafter !!(εχουμε και αδυναμιες)...

όλα αυτά που περιεγραψα στο πλανο ειναι ολα αυτά που μου λειψανε σαν αθλητρια και ολα αυτα που θα ήθελα να εχει το παιδι μου αν ποτε θελησει να παιξει τεννις..και ας μη γελιομαστε...το κάθε αθλημα..να υπαρχουν αθλητικες-εκπαιδευτικες ακαδημιες για το καθε αθλημα..

ευχηθείτε μου να τα καταφέρω....κάποια στιγμή και να είναι και σύντομα!

PREDATORUS
19-04-10, 17:31
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΙΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΕΝΝΙΣ ΠΡΩΤΥΠΟ !!!
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΟΥΝ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΜΟΥ! :cool:

andre
19-04-10, 18:02
(για να μη μπερδεύεστε αν είναι ο ματζικ ή η μάτζικ είναι η , απλά το διευκρινίζω!:p)


Ακόμη καλύτερο που προέρχονται από γυναίκα!!!
Μακάρι να σε δούμε να έχεις την ακαδημία σου...κάποιος που έχει αυτό το view σίγουρα θα πετύχει!!!

mpoupa
26-06-11, 16:12
Εγώ αναρωτιέμαι γιατί αυτό συμβαίνει στο τένις μόνο ή σχεδόν μόνο. Είμαι 22 χρονών σε καλή φυσική κατάσταση και έχω τη δυνατότητα αύριο αν θέλω να μπω σε μια απλή Ακαδημία-Όμιλο σχεδόν σε όλα τα αθλήματα. Δεν συζητάω ποδόσφαιρο, μπάσκετ μιλάω για αθλήματα που ούτε φαντάζεστε! Από ομίλους ποδηλασίας μέχρι χόκει χόρτου ξέρω οτι αν θέλω μπορώ αυριο να γραφτώ και να πληρώνω το πολύ μια συνδρομή 100 το χρόνο με όλες τις παροχές! Δεν μπορώ να ακούω το τένις είναι ακριβό αθλημα και άθλημα για την ελιτ. Φίλος μου ξεκίνησε ποδηλασία δρόμου και έχει στην κατοχή του από την ομάδα και για όσο θα προπονείτε ποδηλατο carbon(αξίας 2000ευρω) και άλλες χίλιες 2 παροχές! Γιατι στο τενις σου ζητάνε 600 ευρώ εγγραφη και άλλα 200+ ευρώ το μηνα;;; και δεν ξέρω καν αν θα σου παρέχουν γυμναστή γιατρό γυμναστηρια για προετοιμασία κλπ! Δεν ξέρω πολλά πραγματα αλλά ένα μήνα τώρα που κυνηγάω μια καλή ευκαιρία να πιάσω πάλι σοβαρά ρακέτα απογοητεύομαι κάθε μέρα που περνάει. και σκέφτομαι οτι κάπως έτσι θα νιώθουν και τα μικρότερα παιδιά της ηλικίας μου και κάπως έτσι το τενις θα μένει παντα χαμηλά στην Ελλάδα..