PDA

Επιστροφή στο Forum : Ίδιες ρακέτες / διαφορετικό βάρος; Πως γίνεται αυτό;



GregDel
30-09-22, 12:29
Καλησπέρα,

Έχω δύο ίδιες ρακέτες Babolar Pure Aero Plus. Η μία αγορασμένη καινούρια και η άλλη μεταχειρισμένη (η οποία δεν φαίνεται να έχει κάποιο customization). Το κακό είναι ότι πλέον δεν ξέρω ποια είναι η καινούρια και ποια η μεταχειρισμένη.
Αυτά που έχω κάνει και στις δύο είναι τα εξής:
- Αλλαγή grip σε λεπτότερο.
- Προσθήκη περίπου 4γρ. στην κεφαλή
- Προσθήκη 3γρ στις 12h.
Λόγω του λεπτότερου grip το νέο είναι περίπου 6-7γρ ελαφρύτερο από το παλιό, επομένως με την προσθήκη του βάρους θα έπρεπε κάθε ρακέτα να έρθει στα ίσια της.
Στο tenniswarehouse τη δίνει βάρος 320γρ (με πλέγμα προφανώς καθώς η ρακέτα είναι 300γρ).

Πάμε τώρα στις δικές μου ρακέτες.
- Η μία έχει βάρος 322γρ. που είναι λογικό με τα συν/πλην του grip και των επιπλέον γραμμαρίων.
- Η αλλη όμως έχει βάρος 330γρ.
Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο!

Σημειώνω ότι οι ρακέτες φαίνεται να είναι το ίδιο ζυγισμένες... ίσως η βαρύτερη να γέρνει ελάχιστα προς τη λαβή.

Καμιά ιδέα;

Simplicius
01-10-22, 23:33
.
Μια σχετική συζήτηση για το χαμηλό Quality Control (QC) των εταιρειών που όσοι πάει γίνεται και χειρότερο, έχει γίνει στο παρελθόν ΕΔΩ (https://www.tennisforum.gr/showthread.php?8219-%CE%97-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%C E%AE%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%BA%C F%84%CE%B7&highlight=quality).