PDA

Επιστροφή στο Forum : Low Tension Stringing - Πόσο χαμηλά μπορώ να πλέξω μια ρακέτα;



Simplicius
24-12-21, 12:35
.
Τώρα που πήρατε τη νέα σας μηχανή πλεξίματος (https://www.tennisforum.gr/showthread.php?10095-%CE%91%CE%93%CE%9F%CE%A1%CE%91-%CE%9C%CE%97%CE%A7%CE%91%CE%9D%CE%97%CE%A3-%CE%A0%CE%9B%CE%95%CE%9E%CE%99%CE%9C%CE%91%CE%A4%C E%9F%CE%A3-%CE%A1%CE%91%CE%9A%CE%95%CE%A4%CE%A9%CE%9D), έχετε δοκιμάσει να κάνετε πειραματατισμούς με πλέγματα και τάσεις που διστάζατε να κάνετε στο παρελθόν λόγω κόστους;

Για παράδειγμα να πλέξετε τη ρακέτα σας με αρκετά λιγότερα κιλά απ' ότι συνήθως;

Σας προτρέπω να κάνετε τις δικές δοκιμές και να γράψετε εδώ τις δικές εντυπώσεις για το Low Tension Stringing! ;)

Simplicius
24-12-21, 19:12
.
Να σημειώσω ότι έαν το ψάξετε θα δείτε ότι αρκετοί παίκτες στο ATP tour πλέκουν τα τελευταία χρόνια αρκετά χαμηλά τις ρακέτες τους.

ipapaste
18-01-22, 13:32
Όσο πιο σκληρή είναι μια χορδή, τόσο πιο εύκολο είναι να χάσεις τάση. Πχ σε μια Alu Power, λίγο τζόγο να έχεις στα clamps ή λίγο να σου φύγει ο tensioner, αυτό το μισό χιλιοστό στο elongation μεταφράζεται σε μεγάλη απώλεια τάσης. Όσο τα κιλά ανεβαίνουν, τόσο δυσκολότερα βγαίνει σφάλμα στην τάση, γιατί η χορδή δεν έχει γραμμικό elongation ψηλά. Οπότε στις χαμηλές τάσεις, θέλει και αρκετή προσοχή στην πλέξη γιατί μπορεί να βγει αποτέλεσμα περίεργο.

Petros84
13-02-22, 09:17
Έχει κάποιος δοκιμάσει την μέθοδο Sergetti? Αξίζει τον κόπο? Γενικά όμως θα συμφωνήσω με τον φίλο από το επισυναπτόμενο βίντεο ότι μακροχρόνια μπορεί να κάνει κακό στην τεχνική καθώς βασιζόμενος στο μεγαλύτερο sweet spot δεν προσπαθείς να βρείς το κέντρο της ρακέτας... https://www.youtube.com/watch?v=B4gPS-uLqyI

Simplicius
15-02-22, 21:19
Δεν ειδα το βίντεο, αλλά εάν λέει κάτι τέτοιο ειναι εντελώς βλακεία... Δηλ. οι επαγγελματίες που βάζουν άπειρο βάρος στο 9-3 βλάπτουν την τεχνική τους; Οχι βέβαια!

Το αντίθετο, το μικρό sweetspot και οι κραδασμοί των off center χτυπημάτων ειναι που βλάπτουν το χέρι μας...

Οσο για το Sergetti, το βρήκα εντελώς αχρειαστο. Αλλα και το low tension με το οποίο είχα ψηθεί αρκετά, δεν είναι για όλους. Μετά τις 6-8 ωρες έχει ενοχλητικούς κραδασμούς. Οχι κακούς, που να βλάπτουν, αλλα σίγουρα οχι ευχάριστους.

Ενα ελαφρύ proportional, που να βγαζει, σταδιακά, περιπου 2-3 κιλα διαφορά απο τις κεντρικές στις ακριανες, ειναι κατι που αξίζει να δοκιμάσει κανείς.

[emoji6]

Petros84
16-02-22, 23:57
Ίσως εγώ δεν το μετέφερα σωστά. Οπως σωστά λες τα off center χτυπήματα και οι κραδασμοί είναι που θα μας πουν ότι κάτι δεν έγινε σωστά (timing , τοποθέτηση σώματος κτλ) και θα προσπαθήσεις να μην το επαναλάβεις. Όταν όμως τα off center χτυπήματα δεν δίνουν αυτήν την πληροφόρηση λόγω μεγάλου sweet spot (που ισχυρίζεται η συγκεκριμένη μέθοδος), τότε μακροπρόθεσμα ίσως δημιουργήσεις την συνήθεια να χτυπάς αρκετά συχνά off center. Πάντως κι εγώ αυτό σκέφτομαι να δοκιμάσω, μισό κιλό λιγότερο σε κάθε χορδή από το κέντρο προς άκρη. Θα το δοκιμάσω μαλλον με το Silver 1.25 της tourna που είναι ίσως το πιο arm friendly poly που έχω δοκιμάσει...

Simplicius
19-02-22, 09:25
.

Ίσως εγώ δεν το μετέφερα σωστά. Οπως σωστά λες τα off center χτυπήματα και οι κραδασμοί είναι που θα μας πουν ότι κάτι δεν έγινε σωστά (timing , τοποθέτηση σώματος κτλ) και θα προσπαθήσεις να μην το επαναλάβεις. Όταν όμως τα off center χτυπήματα δεν δίνουν αυτήν την πληροφόρηση λόγω μεγάλου sweet spot (που ισχυρίζεται η συγκεκριμένη μέθοδος), τότε μακροπρόθεσμα ίσως δημιουργήσεις την συνήθεια να χτυπάς αρκετά συχνά off center. Πάντως κι εγώ αυτό σκέφτομαι να δοκιμάσω, μισό κιλό λιγότερο σε κάθε χορδή από το κέντρο προς άκρη. Θα το δοκιμάσω μαλλον με το Silver 1.25 της tourna που είναι ίσως το πιο arm friendly poly που έχω δοκιμάσει...

Πέτρο, χαίρομαι που σου άρεσε και σένα το Big Hitter Silver.
Εάν θέλεις στείλε μου το email σου με pm να σου στείλω το custom excel αρχείο που έχω φτιάξει για αυτό το "ελαφρύ" proportional!
Διατίθεται δωρεάν! Αλλά να ξέρεις, τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν σε μένα! ;)

manos636
25-02-22, 12:40
καλησπερα σε ολη την παρεα , σαν ερασιτεχνης παικτης και εγω δοκιμασα την τεχνικη του sergetti παρολο που μου φαινοταν περιεργο ολο αυτο δεν ειχα και τιποτα το φοβερο να χασω.
Μετα απο 4-5 ωρες για να εχω πληρη εικονα σχετικα με την ρακετα μου και το συγκεκριμενο τροπο πλεξιματος δεν ειδα να ισχυουν αυτα που περιγραφει ο παραπανω κυριος. Ουτε μεγαλυτερο sweet spot ειδα και κραδασμους κανονικα οταν δεν βρισκεις την μπαλα στο κεντρο και κανονικα χανει την ταση του οπως ολα τα πολυεστερικα πλεγματα οποτε νομιζω οτι δεν εχει κατι να προσφερει η συγκεκριμενη τεχνικη.Εαν θελετε παραπανω πληροφοριες ευχαριστως

Simplicius
26-02-22, 08:42
καλησπερα σε ολη την παρεα , σαν ερασιτεχνης παικτης και εγω δοκιμασα την τεχνικη του sergetti παρολο που μου φαινοταν περιεργο ολο αυτο δεν ειχα και τιποτα το φοβερο να χασω.
Μετα απο 4-5 ωρες για να εχω πληρη εικονα σχετικα με την ρακετα μου και το συγκεκριμενο τροπο πλεξιματος δεν ειδα να ισχυουν αυτα που περιγραφει ο παραπανω κυριος. Ουτε μεγαλυτερο sweet spot ειδα και κραδασμους κανονικα οταν δεν βρισκεις την μπαλα στο κεντρο και κανονικα χανει την ταση του οπως ολα τα πολυεστερικα πλεγματα οποτε νομιζω οτι δεν εχει κατι να προσφερει η συγκεκριμενη τεχνικη.Εαν θελετε παραπανω πληροφοριες ευχαριστως

Από περιέργεια, όταν λες "δεν ειδα να ισχυουν αυτα που περιγραφει ο παραπανω κυριος" ποιόν παραπάνω κύριο εννοείς; Κάποιον στο βίντεο;
Το sergetti είναι μεγάλη μούφα! Δεν έχει καν την ωραία αίσθηση του low και έχει και όλα τα αρνητικά, δηλ. κάποιους κραδασμούς, όχι επικίνδυνους αλλά ενοχλητικούς, λιγότρες ώρες συνολικής διάρκειας κλπ.

manos636
26-02-22, 11:54
Sergetti εννοώ! Είναι όντως μουφα ,παρόλα αυτά η ρακέτα παίζετε κανονικά σε λίγο πιο stiff string bed και καλύτερο control όπως είναι αναμενόμενο!