PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΡΑΚΕΤΩΝ



Simplicius
15-12-21, 11:30
.
Σε συνέχεια της συζήτησης που είχαμε με το φίλο constantinos στο άλλο θέμα για τα πλέγματα, συνεχίζω εδώ για να σας προτείνω (εάν βέβαια μπορείτε να διαθέτετε 2-2,5 ώρες το μήνα από τον ελεύθερο χρόνο σας για να πλέκετε πχ. τις 2 ρακέτες σας) να πάρετε μια οικονομική μηχανή πλεξίματος ρακετών τένις, σαν την παρακάτω... Έτσι θα έχετε πάντα μια φρεσκοπλεγμένη ρακέτα που θα παίζει στο 100% της - και μέσα σε ένα χρόνο ή λιγότερο, πλέκοντας μόνο δυο-τρεις δικές σας ρακέτες, θα έχει βγάλει το κόστος της.

Πιστέψτε με, αυτό θα είναι το καλύτερο δώρο που έχετε κάνει στον εαυτό σας! - οκ, ίσως το δεύτερο, μετά από μια καλή εσπρεσιέρα! lol -

Η πιο δοκιμασμένη λύση μηχανής, που έχει πλέξει εκατομμύρια ρακέτες ερασιτεχνών σε όλο τον κόσμο τις τελευταίες δεκαετίες, είναι αυτή:
(είναι ολόιδια με την αντίστοιχη Gamma, αλλά γύρω στα 100€ φτηνότερη)

Stringing Machine (https://www.tennispro.eu/cb-3-stringing-machine-3755.html)

Εάν κάποιος έχει ενδοιασμό για το σύστημα στήριξης των δύο σημείων ως προς την καταπόνηση του πλαισίου μιας ρακέτας, ας ρίξει μια ματιά στο παρακάτω σχήμα.
Εάν και πάλι δεν καταλάβει, το εξηγούμε αργότερα!


https://i.ibb.co/sCM195S/str-stress-2.jpg


Τώρα τρέξτε να προλάβετε, γιατί επειδή παρακαλουθώ το προϊόν συχνά, φεύγει σαν ζεστό ψωμί και μετά κάνει μήνες να παραληφθεί ξανά...

Καλορίζικες να ευχηθώ και καλά πλεξίματα!

Btw, η δική μου έχει γράψει ήδη 50+ αξιόπιστα πλεξίματα και παραμένει του κουτιού!

Εάν κάποιος την πάρει, πριν πλέξει ας στείλει μήνυμα για μια μικρή, απλή πατέντα που καλό είναι να γίνει.

:D

Haris
15-12-21, 18:45
Είχα πει να μη το πάρω αυτό το μονοπάτι αλλά δεν με αφήνεις να απεξαρτηθώ!!!

Κάθεται σε τραπέζι ή θέλει μόνιμο στερέωμα;

Ακρίβεια στα κιλά;

Κρατάει το πλέξιμο ή χαλαρώνει στο πρώτο παιχνίδι;

Φθορά εξαρτημάτων και ανταλλακτικά αν χρειαστεί;

Ευχαριστώ και sorry!!!

Simplicius
15-12-21, 21:15
.

Είχα πει να μη το πάρω αυτό το μονοπάτι αλλά δεν με αφήνεις να απεξαρτηθώ!!!
Κάθεται σε τραπέζι ή θέλει μόνιμο στερέωμα;
Ακρίβεια στα κιλά;
Κρατάει το πλέξιμο ή χαλαρώνει στο πρώτο παιχνίδι;
Φθορά εξαρτημάτων και ανταλλακτικά αν χρειαστεί;
Ευχαριστώ και sorry!!!

Χάρη, αναλυτικά:

Είχα πει να μη το πάρω αυτό το μονοπάτι αλλά δεν με αφήνεις να απεξαρτηθώ!!!
Πάρτο αβλεπί ...χθες! Είναι απόλαυση! Θα μου κάνεις άγαλμα! :o

Κάθεται σε τραπέζι ή θέλει μόνιμο στερέωμα;
Είναι αυτόνομη. Και μαζεμένη πολύ. Και όμορφη, διακοσμητική!
Την έχω πάνω στο γραφείο μου μόνιμα!
Το μόνο που θέλει είναι να της βάλεις 4 λαστιχένια κυκλάκια καρέκλας στα 4 ποδαράκια που έχει για να μη γλυστράει.

Ακρίβεια στα κιλά;
Είναι στο χέρι σου! Εάν είσαι προσεκτικός, είναι και αυτή! Όπως όλες οι dropweight.
Σίγουρα πιο αξιόπιστη από κάθε crank και ηλεκτρονική, εφόσον δεν θέλει καλιμπράρισμα ποτέ!

Κρατάει το πλέξιμο ή χαλαρώνει στο πρώτο παιχνίδι;
Φυσικά κρατάει. Και πάλι εξαρτάται από τη δική σου προσοχή στους κόμπους.
Επίσης ο μηχανισμός που έχει στο gripper είναι μακράν ο πιο εύκολος και αξιόπιστος από οποιονδήποτε άλλον.
Σκέψου ότι ακριβώς ο ίδιος μπαίνει και σε dropweight μηχανή των 670 ευρώ!

Γενικά το πλέξιμο δεν είναι καμιά επιστήμη...
Πιο πολύ είναι να ξεπεράσεις τους δικούς σου φόβους.
Συνήθως αυτό συμβαίνει μετά την 9η-10η ρακέτα.

Φθορά εξαρτημάτων και ανταλλακτικά αν χρειαστεί;
Στις 50+ ρακέτες που έχω πλέξει δεν έχει καμιά φθορά. Και έχει κάνει ήδη απόσβεση προ πολλού!
Η μηχανή είναι Made in Taiwan, από το ίδιο εργοστάσιο που φτιάχνει και τις Gamma και φυσικά ακριβώς ίδια, με άλλο εμπορικό σήμα.
Απλά λείπει το λογότυπο Gamma και την παίρνεις στα 2/3 της "επώνυμης" τιμής.

Ένα καθάρισμα έκανα μόνο στα clamps στην 20η ρακέτα με isopropyl alcohol 99%.
Ανταλλακτικά δηλ. τα flying clamps και το gripper υπάρχουν στο ίδιο site (οικονομικά) αλλά και στην Gamma (ακριβότερα).
Αλλά όλοι όσοι την έχουν πχ. στο Talk Tennis έχουν πλέξει εκατοντάδες ρακέτες χωρίς αλλαγή.

Ευχαριστώ και sorry!!!
Welcome to the club!!!!

Apostolis
17-12-21, 10:24
πω ρε συ μας βαζεις στο trippaki παλι, εκει που παλευω να απεξαρτηθω απο το racquetaholism που με δερνει και να επικεντρωθω στο παιχνιδι κ σε ολη την κουλαμαρα μου, να σκανε κ κατι τετοια..

Simplicius
18-12-21, 09:31
.

πω ρε συ μας βαζεις στο trippaki παλι, εκει που παλευω να απεξαρτηθω απο το racquetaholism που με δερνει και να επικεντρωθω στο παιχνιδι κ σε ολη την κουλαμαρα μου, να σκανε κ κατι τετοια..

Δεν έχει πλάκα το παιχνίδι "σκέτο" για εμάς τους κουλούς...
Όντας κουλοί, εμείς τρεφόμαστε και ζούμε από τα γύρω-γύρω, όπως κάτι τέτοια!!!
;) ;)

Simplicius
21-12-21, 18:33
Τελικά την πρόλαβε κανένας στα 215€;
Σας το είχα πει! Μέσα σε λίγες μέρες ξαναπήγε στα 240€. Και σε λίγο θα εξαφανιστεί πάλι για καιρό...
[emoji6]

ipapaste
18-01-22, 11:32
Τελικά simplicius ήρθες και εσύ στο Dark Side των παικτών που πλέκουν μόνοι τους :)

90% στο πλέξιμο είναι ο πλέκτης και 10% η μηχανή. Υπάρχουν πλέκτες εκεί έξω που θεωρούνται και επαγγελματίες και κάνουν χάλια δουλειά σε πανάκριβες μηχανές, υπάρχουν και πλέκτες που με φτηνές μηχανές κάνουν καλύτερη δουλειά.

Γενικά ένας self-stringing παίκτης που θα αφιερώσει 1μιση ώρα πάνω στη ρακέτα του θα κάνει καλύτερη δουλειά από έναν επαγγελματία που θα την κάνει σε 15 λεπτά. Το να χάσεις τάση στο πλέξιμο είναι το ίδιο εύκολο αν βιάζεσαι είτε έχεις μια gamma x2 είτε μια Wilson Baiardo.

ipapaste
18-01-22, 11:57
Να και το δικό μου το μωρό. Χειροποίητο ;)


11522

Και η γέννησή του: https://imgur.com/a/ln4gOAK

Simplicius
18-01-22, 12:01
Τελικά simplicius ήρθες και εσύ στο Dark Side των παικτών που πλέκουν μόνοι τους :)

90% στο πλέξιμο είναι ο πλέκτης και 10% η μηχανή. Υπάρχουν πλέκτες εκεί έξω που θεωρούνται και επαγγελματίες και κάνουν χάλια δουλειά σε πανάκριβες μηχανές, υπάρχουν και πλέκτες που με φτηνές μηχανές κάνουν καλύτερη δουλειά.

Γενικά ένας self-stringing παίκτης που θα αφιερώσει 1μιση ώρα πάνω στη ρακέτα του θα κάνει καλύτερη δουλειά από έναν επαγγελματία που θα την κάνει σε 15 λεπτά. Το να χάσεις τάση στο πλέξιμο είναι το ίδιο εύκολο αν βιάζεσαι είτε έχεις μια gamma x2 είτε μια Wilson Baiardo.Ναι ήρθα πριν 9 μήνες και ακόμα κλαίω για όλα τα χρόνια που έχασα, μη κάνοντας το τόοοοσο καιρό....

Καταρχήν πριν ξεκινήσω να πλέξω μια άγνωστη σε μένα ρακέτα ρίχνω μια ωρα διάβασμα-ψάξιμο να βρω χαρακτηριστικά, κατάλληλες τάσεις ανάλογα τον καιρο, το πλέγμα κλπ κλπ. Ποιός επαγγελματιας μπορεί να κάνει κατι τετοιο; Προς Θεού δεν τους κατηγορώ. Αλλο η δουλειά και αλλο το ψώνιο το δικό μου...

Επίσης, έχουν καλομάθει όλοι οι φίλοι μου και ζητάνε proportional stringing!
Μόνο για να φτιάξω το excel, βάλε αλλη μια ώρα. Καλές τρείς όλες μαζί!

Γι αυτό πλέον οποίος μου λέει οτι η ρακέτα του θέλει πλέξιμο, η πρώτη κλασική απάντηση είναι "Μια χαρά παίζει! Ας την κανα μήνα ακόμα!" [emoji23]

Simplicius
18-01-22, 12:06
Να και το δικό μου το μωρό. Χειροποίητο ;)


11522

Και η γέννησή του: https://imgur.com/a/ln4gOAKΕντάξει! Τώρα μας έστειλες!!!
[emoji3][emoji3][emoji3]

Το είχα σκεφτεί και γω αλλά δεν ειμαι τόσο τρελός!

Εν τω μεταξύ δεν εχω εργαλεία ουτε για να βιδωσω βίδα...[emoji16]

Μπράβο ρε συ. Congrats!!! [emoji106]

ipapaste
18-01-22, 12:09
Δες και τη μέθοδο Sergetti Stringing αν και εγώ δεν είδα κάποια σπουδαία διαφορά:

https://imgur.com/a/cFFCfAq

https://sergetti.com/en/

Simplicius
18-01-22, 12:17
Δες και τη μέθοδο Sergetti Stringing αν και εγώ δεν είδα κάποια σπουδαία διαφορά:

https://imgur.com/a/cFFCfAq

https://sergetti.com/en/Ναι τη ξέρω. Εχω δει και excel.
Ουτε μενα μου άρεσε. Για να μη πω οτι τη βρήκα τραγική...

Το απλό το proportional που βασίζεται στο μήκος καθε χορδής, με καποια μικρα εμπειρικά πειράγματα ειναι το καλύτερο.

Έχει μεγάλη διαφορά στο παιξιμο, εαν δε σε πειράζει βέβαια να διορθώνεις λιγο πιο συχνα τις χορδές.

ipapaste
18-01-22, 12:24
Και εγώ συχνά χρησιμοποιώ proportional και JET. Αλλά τελευταία που είμαι τεμπέλης βάζω ίδια τάση σε όλες τις χορδές.

Το καλό γενικά με προσωπική μηχανή, αν υπάρχει χρόνος, είναι οτι μπορείς να παίζεις φτηνά με φρέσκο πλέγμα και δεν περιμένεις στην ουρά πότε θα κάνει τη δική σου ρακέτα ο πλέκτης. Προφανώς για κάποιον που παίζει μια φορά το μήνα τένις δεν χρειάζεται. Αλλά για όσους παίζουμε 2-3 φορές την εβδομάδα, δεδομένου οτι το copoly μετά από 10 ώρες είναι σκατά, αξίζει μια μηχανή.

Επίσης ρε παιδιά εκει κάτω στην Αθήνα, έχετε κάτι τρισάθλια μαγαζιά πλεξίματος. Βλέπω να έρχονται εδώ στο βορρά ρακέτες με αυτοκόλλητο κι όλας, γράφει πάνω 22 kg και η ρακέτα δεν έχει ούτε 14 ! :P

Simplicius
18-01-22, 12:36
.

Αλλά τελευταία που είμαι τεμπέλης βάζω ίδια τάση σε όλες τις χορδές.

+1 Και γω το ίδιο κάνω στις δικές μου... :D


Επίσης ρε παιδιά εκει κάτω στην Αθήνα, έχετε κάτι τρισάθλια μαγαζιά πλεξίματος. Βλέπω να έρχονται εδώ στο βορρά ρακέτες με αυτοκόλλητο κι όλας, γράφει πάνω 22 kg και η ρακέτα δεν έχει ούτε 14 ! :P

Κοίτα είμαστε πιο κοντά στον Ισημερινό, οπότε μπορεί να εξηγηθεί και επιστημονικά γιατί το δικό μας βάρος είναι μικρότερο από το αντίστοιχο δικό σου!!! :p χαχχαχα

Χωρίς πλάκα τώρα, το αυτοκόλλητο με τα νούμερα που βλέπεις στην ρακέτα πχ 22-23 κ.α είναι οι τυχεροί αριθμοί τζακποτ, που παίζεις εσύ όταν πας να σου πλέξουν τη ρακέτα.
Υπάρχει μια πολύ μικρή περίπτωση, όπως σε όλα τα τυχερά παιχνίδια, να σου κάτσει η τύχη και η ρακέτα να πλεχτεί με αυτά!!! :D
Φυσικά ανάλογα το "πρακτορείο" ή ακόμα και τη χρονική στιγμή που θα πας ακόμα και στο ίδιο, τα ίδια νούμερα δεν είναι ίδια, αλλά αλλάζουν.

captain
27-02-22, 11:07
Να και το δικό μου το μωρό. Χειροποίητο ;)


11522

Και η γέννησή του: https://imgur.com/a/ln4gOAK

Τι έκανες !!!
Εξαιρετικό.

captain
27-02-22, 11:11
Sim, καιρό είχα να σε διαβάσω κ να που πάλι έκανες το "μπαμ" θέλω εδώ και χρόνια να πάρω τη δική μου μηχανή. Δίνεις λύση μιας και έχω καλή εσπρεσιερα και καλό μύλο για την άλεση του καφέ ������

Simplicius
27-02-22, 11:40
.

Sim, καιρό είχα να σε διαβάσω κ να που πάλι έκανες το "μπαμ" θέλω εδώ και χρόνια να πάρω τη δική μου μηχανή.
Δίνεις λύση μιας και έχω καλή εσπρεσιερα και καλό μύλο για την άλεση του καφέ
Που 'σαι ρε Χρήστο;;; Που χάθηκες ρε φίλε; Μαύρα μάτια...
Άντε πάρε μια με το καλό και κάνω και διαδικτυακά σεμινάρια εκμάθησης μέσω viber!
Εννοείται αφιλοκερδώς!!
:D :D :D

captain
27-02-22, 12:30
Έμπαινα κ έριχνα κλέφτες ματιές στο φορουμ. Ευχάριστο που σε βρίσκω καλά και με ορεξη. Έχω καιρό που θέλω να πάρω μηχανή πλεξιματος αλλά πάντα κοίταγα ψηλά. Μετά από σκέψη έλεγα δεν αξίζει το ψηλά και εμένα στο τίποτα. Επειδή σ έχω εμπιστοσύνη με του που είδα ότι την έχεις κ δοκιμασμένη λέω εδώ είμαστε.
Η σκέψη μου λοιπόν είναι αυτή που ουσιαστικά είναι ίδια αλλά μου δημιουργεί ασφαλεια στη τοποθέτηση της ρακέτας. https://www.tennispro.eu/cb-10-stringing-machine-8398.html Εννοείται ότι στη περίπτωση που θα αγοράσω θα παίξουν μαθήματα.

Simplicius
27-02-22, 14:35
Έμπαινα κ έριχνα κλέφτες ματιές στο φορουμ. Ευχάριστο που σε βρίσκω καλά και με ορεξη. Έχω καιρό που θέλω να πάρω μηχανή πλεξιματος αλλά πάντα κοίταγα ψηλά. Μετά από σκέψη έλεγα δεν αξίζει το ψηλά και εμένα στο τίποτα. Επειδή σ έχω εμπιστοσύνη με του που είδα ότι την έχεις κ δοκιμασμένη λέω εδώ είμαστε.
Η σκέψη μου λοιπόν είναι αυτή που ουσιαστικά είναι ίδια αλλά μου δημιουργεί ασφαλεια στη τοποθέτηση της ρακέτας. https://www.tennispro.eu/cb-10-stringing-machine-8398.html Εννοείται ότι στη περίπτωση που θα αγοράσω θα παίξουν μαθήματα.

Δυστυχώς για κάποιο λόγο σήμερα το postimage είναι κάτω και έχουν χαθεί όλες οι εικόνες που ανεβάζω online σε όλα τα θέματά μου...
Ξανανέβασα την σχετική εικόνα στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος και στην παρθέτω και εδώ.

Και εγώ είχα μεγάλους ενδοιασμούς για τη στήριξη των δύο σημείων έναντι των έξι και θεωρούσα ως λύση μόνο τις ακριβές με τα 6.
Αλλά μετά από αρκετό διάβασμα και πολλή παρατήρηση στα video με stringing που υπάρχουν στο youtube κατέληξα ότι όχι μόνο δεν αξίζει να πάει κάποιος σε στήριξη έξι σημείων για οικονομικούς λόγους, αλλά ότι δεν αξίζει και για την καταπόνηση της ρακέτας η οποία είναι πολύ λιγότερο φυσιολογική και περισσότερο επικίνδυνη από εκείνη που κάνουν τα δύο σημεία. Η στήριξη των δύο σημείων επιτρέπει στην ρακέτα να παραμορφώνεται αρμονικά, όπως πχ ένα τόξο. Αντίθετα, τα έξι σημεία "καταπιέζουν" τη ρακέτα σε περίεργα σημεία...
Το παρακάτω σχήμα εμφανίζει την ιδέα αυτή αρκετά κατατοπιστικά πιστεύω. Θα σου πρότεινα να πας με την απλούστερη.


. Εάν κάποιος έχει ενδοιασμό για το σύστημα στήριξης των δύο σημείων, ας ρίξει μια ματιά στο παρακάτω σχήμα.
Εάν και πάλι δεν καταλάβει, το εξηγούμε αργότερα!

https://i.ibb.co/sCM195S/str-stress-2.jpg

Simplicius
27-02-22, 14:50
.
γενικά είναι εξαιρετικά δύσκολο έως αδύνατο να σπάσεις μια ρακέτα κατά το πλέξιμο.
μόνο χοντρά κοπανημένες και ραγισμένες ρακέτες κινδυνεύουν να σπάσουν επάνω στη μηχανή, όσα σημεία στήριξης και να έχει αυτή...
:d

Petros84
27-02-22, 19:26
Αφού το σκέφτεσαι, δες και αυτή.... https://www.tennisman.de/en/Other/Stringing-Machines/TennisMan-StringMaster/manuel-machines/stringing-machine-TENNISMAN-StringMaster-Pro-46.html
είναι πολύ καλή ποιοτικά και γενικά αν δεν πάρεις μηχανή με flying clamps σε προσφορά δηλ 250€ και κάτω, νομίζω αξίζει να κοιτάξεις με σταθερά clamps για λόγους ευκολίας.

Simplicius
27-02-22, 21:22
.

Αφού το σκέφτεσαι, δες και αυτή.... https://www.tennisman.de/en/Other/Stringing-Machines/TennisMan-StringMaster/manuel-machines/stringing-machine-TENNISMAN-StringMaster-Pro-46.html
είναι πολύ καλή ποιοτικά και γενικά αν δεν πάρεις μηχανή με flying clamps σε προσφορά δηλ 250€ και κάτω, νομίζω αξίζει να κοιτάξεις με σταθερά clamps για λόγους ευκολίας.

Αυτό με την ευκολία των σταθερών clamp δε μπορώ να το καταλάβω... Δε θέλω να λέω μεγάλα λόγια βέβαια, γιατί δεν έχω δουλέψει τέτοια μηχανή αλλά έχω δει από κοντά πολλές.

Αυτό που έχω παρατηρήσει και στα βίντεο και από κοντά (πάντα περίμενα και έβλεπα τον πλέκτη όταν έπλεκα έξω) είναι ότι η μετακίνηση που έχουν τα "σταθερά" clamps όταν αφήνεται σε αυτά η τάση, είναι ίδια εάν όχι χειρότερη με εκείνη των flying. Επίσης, ένα flying clamp κοστίζει 35-40 ευρώ, ακόμα και τα πολύ ποιοτικά και μεταλλικά της Stringway, σε αντίθεση με τα 100+ που θέλει το λιγότερο κάποιος για αντικατάσταση ενός σταθερού μαζί με τη βάση του...
Και βέβαια στην περίπτωση των σταθερών υπάρχουν περισσότερα parts που φθείρονται, βάσεις, διακοπτάκια κλπ. και τα οποία μπορούν να βγουν off στη πορεία.

Τέλος, η στήριξη των έξι σημείων που συνοδεύει κατά κόρον τέτοιες μηχανές, εκτός από το μεγαλύτερο "πρεσάρισμα" που κάνει στη ρακέτα και που ανέφερα παραπάνω, έχει και το μειονέκτημα ότι τα τέσσερα παραπάνω στηρίγματα κλείνουν τις τρύπες από τα grommets κάνοντας το πέρασμα του πλέγματος αρκετά δυσκολότερο. Εκεί πάμε μετά στο είδος των διαφορετικών στηριγμάτων, υπάρχουν δύο-τρία διαφορετικά. Άσε που άμα σου χαλάσει ένα τέτοιο μένεις χωρίς μηχανή. Διάβαζα το καντήλια ενός τύπου τις προάλλες που το περιμένει κάτι μήνες και θα το πληρώσει, έαν το πάρει ποτέ, κανά πενηντάρικο!

Τέλος το gripper της συγκεκριμένης μηχανής, αλλά και όλα τα gripper αυτού του στυλ είναι τραγικό!
Υπάρχει το παρακάτω καλό video στο Youtube που εξηγεί πώς αυτό το αντίβαρο στα linear grippers σαν αυτό και το οποίο κάθεται "στην τύχη" μια δεξιά και μια αριστερά, επιρεάζει την τάση που ασκούμε σε μια χορδή από -1,5 έως +1,5 κιλό (3 lbs στο βίντεο) ! Δηλαδή, πλέξιμο εντελώς στην τύχη!


https://www.youtube.com/watch?v=GcDz1rOgzlA
(Πατήστε το CC στο player του βίντεο για αγγλικούς υπότιτλους)

Όλα αυτά δεν τα λες και ευκολία... Μόδα ίσως! ;)

To gripper της Gamma που έχει επάνω της η μηχανή που προτείνω είναι μακράν το καλύτερο που υπάρχει σε drop weight μηχανή.
Υπάρχουν βέβαια και οι drop weight μηχανές της Stringway οι οποίες είναι τσιμπημένες σε τιμές, αλλά υποτίθεται ότι δεν παίζει ρόλο η παραλληλότητα του βραχίονα στην τάση.
Άλλα το να φέρεις το βραχίονα σχεδόν παράλληλο δεν έχει καμιά δυσκολία και η διαφορά ακόμα και +/-5 μοίρες, είτε πάνω είτε κάτω, είναι της τάξης των 200-250 γραμ. max στην τελική τάση. Δηλαδή τίποτα!

Όσο για τις ηλεκτρονικές,δεν συζητάμε κάν. Είναι σα να συγκρίνουμε restaurant με φαστφουντάδικο! Καλές για έμπορους.
Ειδικά εκείνων, των περισσότερων δηλαδή, που τις καλιμπράρουν κάθε τρίτο Πάσχα και σε κάθε πέρασμα του Ηalley!

Παιδιά μην το κουράζετε! Πιο απλό ίσον πιο αξιόπιστο. Ξέρετε τι ψείρας είμαι!
Το έχω εξαντλήσει το θέμα για να φτάσω να προτείνω κάτι συγκεκριμένο...
;)

Petros84
28-02-22, 16:51
Simplicius καταρχήν να πώ ότι μακάρι μέσα απο τους προβληματισμους και τις συζητήσεις αυτές να πειστούν όσοι ενδεχομένως είναι διστακτικοί, να δοκιμάσουν καθώς η ικανοποίηση του πλεξίματος της ρακέτας σου, η αύξηση της συχνότητας πλεξίματος που μπορεί να σώσει από κάποιους τραυματισμούς και τέλος η οικονομία μακροπρόθεσμα είναι δεδομένα για κάποιον που έχει την δικιά του μηχανή κατά την γνώμη μου.
Τώρα όσον αφορά την ευκολία θεωρώ ότι είναι πιο εύκολο να δουλεύεις με μια παρά με δύο χορδές χωρίς κι εγώ να έχω δουλέψει flying clamps ωστέ να συγκρίνω... Η τάση η οποία χάνεται όντως από τα fixed clamps επανέρχεται στο επόμενο τράβηγμα (κάτι που φαίνεται στο βίντεο που θα επισυνάψω στο τέλος) οπότε στην πραγματικότητα αν χασεις τάση θα είναι στην τελευταία χορδή, που συνήθως οι περισσότεροι βάζουν 10-15% παραπάνω.
Στο βίντεο που επισυνάπτεις μπορώ να πώ αυτό που έχω παρατηρήσει σε εμένα τουλάχιστον, είναι ότι όταν ξεκινήσεις το πλέξιμο και δεις την ελαστικότητα της χορδής, το σημείο που θα κάτσει το <string gripper> είναι σχεδόν το ίδιο (εκτός αν όντως ο πλέκτης είναι τόσο χυμα ή η χορδή είναι τόσο ελαστική που δεν μπορεί να υπολογίσεις). Πάντως θα το ζυγίσω και θα επανέλθω με αποτελέσματα χωρίς να μου κάνει εντύπωση αν ισχύει η διαφορά όπως περιγράφεται στο βίντεο..
Αυτο που μπορώ με βεβαιότητα να ισχυριστώ και να διαφωνήσω είναι οι +/-5 μοιρες που λες στην μπάρα είναι +/- 1,5 κιλό. Το έχω μετρήσει και σε προτρέπω να το κάνεις και εσυ! Δεν το πίστευα οταν είδα την διαφορά στην ζυγαριά. Και όταν στο σημείο που πρέπει να κάτσει η μπάρα στα πχ 21 κιλα η ζυγαριά λέει όντως 21 κιλά πάει να πεί οτι μετράει σωστά και άρα η διαφορά που παρατήρησα έχει βάση.
Συνφωνώ απόλυτα ότι το πιάσημο 6 σημείων δεν είναι απλά άχρηστο αλλά δημιουργεί και προβλήματα κατά το πλέξιμο...
https://www.youtube.com/watch?v=zjEy_xvQoCk

captain
28-02-22, 18:15
Δυσκολεύομαι να γράψω στο κινητό!!!
Ok Simp δεν έβλεπα χθες την εικόνα, φαίνεται ότι είναι καλύτερα το two point mount system. Σ αναμονή λοιπόν για παραγγελία.

Simplicius
28-02-22, 20:31
.

Simplicius καταρχήν να πώ ότι μακάρι μέσα απο τους προβληματισμους και τις συζητήσεις αυτές να πειστούν όσοι ενδεχομένως είναι διστακτικοί, να δοκιμάσουν καθώς η ικανοποίηση του πλεξίματος της ρακέτας σου, η αύξηση της συχνότητας πλεξίματος που μπορεί να σώσει από κάποιους τραυματισμούς και τέλος η οικονομία μακροπρόθεσμα είναι δεδομένα για κάποιον που έχει την δικιά του μηχανή κατά την γνώμη μου.

+1 Πέτρο. Συμφωνώ απόλυτα!


Η τάση η οποία χάνεται όντως από τα fixed clamps επανέρχεται στο επόμενο τράβηγμα (κάτι που φαίνεται στο βίντεο που θα επισυνάψω στο τέλος) οπότε στην πραγματικότητα αν χασεις τάση θα είναι στην τελευταία χορδή.

Και αυτό σωστό. Αλλά αυτό είναι μια "γενική αλήθεια" σε κάθε πλέξιμο. Ακριβώς το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση των flying clamps. Δεν αλλάζει κάτι με τα flying..


... Πάντως θα το ζυγίσω και θα επανέλθω με αποτελέσματα χωρίς να μου κάνει εντύπωση αν ισχύει η διαφορά όπως περιγράφεται στο βίντεο..
Αυτο που μπορώ με βεβαιότητα να ισχυριστώ και να διαφωνήσω είναι οι +/-5 μοιρες που λες στην μπάρα είναι +/- 1,5 κιλό. Το έχω μετρήσει και σε προτρέπω να το κάνεις και εσυ! Δεν το πίστευα οταν είδα την διαφορά στην ζυγαριά. Και όταν στο σημείο που πρέπει να κάτσει η μπάρα στα πχ 21 κιλα η ζυγαριά λέει όντως 21 κιλά πάει να πεί οτι μετράει σωστά και άρα η διαφορά που παρατήρησα έχει βάση.

Σόρρυ, το παραπάνω δεν το κατάλαβα... Θέλεις να το εξηγήσεις καλύτερα;

Διαφωνείς ότι οι +/-5 μοιρες στο βαρίδι που λέω - και που αφορά ΜΟΝΟ τη μηχανή με το gripper της Gamma, είναι 200-250 γραμμάρια στην τάση - είτε είναι προς τα επάνω, είτε προς τα κάτω; Αυτό θέλεις να πεις;

Για το άλλο gripper, το γραμμικό της μηχανής του Tennisman δεν έχω άποψη. Μόνο μέσω το βιντεο που ανέβασα και αναφέρει διαφορές +/- 1,5 κιλό, δηλαδή μέχρι και 3 κιλά διαφορά ανά χορδή, ανάλογα με τη θέση του αντίβαρου!

Πάντως αυτό που έχω σημειώσει με κόκκινα γράμματα δεν το είπα... 200-250 γραμμάρια είπα στις +/-5 μοίρες, πάντα μόνο για το gripper της Gamma, της μηχανής που προτείνω.

Simplicius
28-02-22, 20:38
.

Δυσκολεύομαι να γράψω στο κινητό!!!
Ok Simp δεν έβλεπα χθες την εικόνα, φαίνεται ότι είναι καλύτερα το two point mount system. Σ αναμονή λοιπόν για παραγγελία.

Με το καλό Χρήστο. Ήδη την έχουν πάρει τουλάχιστον άλλα 3 μέλη και απ οτι μου έχουν πει είναι ευχαριστημένοι.
Αλλά ας μη μιλάω εγώ για λογαριασμό τους... Εάν θέλουν ας γράψουν οι ίδιοι! ;)

Petros84
28-02-22, 20:48
Σόρρυ, το παραπάνω δεν το κατάλαβα... Θέλεις να το εξηγήσεις καλύτερα;

Διαφωνείς ότι οι +/-5 μοιρες στο βαρίδι που λέω - και που αφορά ΜΟΝΟ τη μηχανή με το gripper της Gamma, είναι 200-250 γραμμάρια στην τάση - είτε είναι προς τα επάνω, είτε προς τα κάτω; Αυτό θέλεις να πεις;

Για το άλλο gripper, το γραμμικό της μηχανής του Tennisman δεν έχω άποψη. Μόνο μέσω το βιντεο που ανέβασα και αναφέρει διαφορές +/- 1,5 κιλό, δηλαδή μέχρι και 3 κιλά διαφορά ανά χορδή, ανάλογα με τη θέση του αντίβαρου!

Πάντως αυτό που έχω σημειώσει με κόκκινα γράμματα δεν το είπα... 200-250 γραμμάρια είπα στις +/-5 μοίρες, πάντα μόνο για το gripper της Gamma, της μηχανής που προτείνω.



Sorry, my bad! Δεν πρόσεξα καλά τι έγραφες! Ανέφερες και τις μηχανές της strinway οι οποίες όπου σταματήσουν δίνουν την τάση που πρέπει άσχετα με την παραλληλότητα του άξονα και το μπέρδεψα.
Για την Gamma που έχεις, αν το έχεις μετρήσει ΟΚ. Και για την δικιά μου πάντως το ίδιο υπέθετα και θα στοιχημάτιζα μέχρι που το μέτρησα!!! +/- 1 κιλό είναι αυτό που μέτρησα! με μικρή απόκλιση στην κλίση της μπάρας.

ipapaste
01-03-22, 10:38
ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ

Στις +-5 μοίρες χάνεις περίπου 8% της τάσης αναφοράς σε μια μηχανή με συμβατικό gripper. Και στη Stringway χάνεις αλλά πολύ λιγότερο. Στις μηχανές με τον gripper της Stringway η μεγάλη χασούρα έρχεται μετά το +-30.

Είναι cosine. Στην αρχή της καμπής η συνάρτηση έχει μεγάλη πτώση δυστυχώς :). Αυτό που κάνει η γεωμετρία της Stringway είναι οτι το γραμμικοποιεί οπότε έχει λιγότερη χασούρα. Έχει πάλι όμως χασούρα.

Simplicius
01-03-22, 14:15
.
Ρε παιδιά, με αυτά που λέτε έχετε καταρρίψει όλη τη θεωρία της Φυσικής! Το ξέρετε;
Τι +/- 5 μοίρες 8% και +/- 1 κιλό λέτε;

Για μια τάση αναφοράς πχ 27 κιλών η απώλεια στις 5 μοίρες είναι 100 γραμ.
Ακόμα και στις "υπερβολικές" 10 μοίρες είναι μόνο 450 γραμ.
Αυτά είναι υπολογισμένα εδώ και καιρό ΕΔΩ (https://tt.tennis-warehouse.com/index.php?threads/the-physics-of-a-dropweight-tensioner.170414/).

Όποιος θέλει μπορεί και να το δει μόνος του ΕΔΩ (https://www.rapidtables.com/calc/math/Cos_Calculator.html), βάζοντας τις ανάλογες μοίρες και βλέποντας το ποσοστό της τάσης αναφοράς που θα πάρει...

Το απόγευμα θα κάνω και πρακτική επιβεβαίωση με τη δική μου και θα ανεβάσω και εικόνες.

Μιλάμε πάντα για νορμάλ gripper και όχι με το gripper με το αντίβαρο που περιγράφεται στο βίντεο!

Εκεί μπαίνει άλλος παράγοντας που δεν έχει σχέση μόνο με τη κλίση της μπάρας.

Σε εκείνο συμφωνώ με τον Πέτρο ότι μπορεί να είναι +/- 1 κιλό ή και περισσότερο! Και το κυριότερο;
Δεν μπορεί να υπολογιστεί, παρά μόνο κάθε ξεχωριστή φορά και μόνο πρακτικά, καθώς το αντίβαρο κάθεται όπου κάτσει! Τζόκερ δηλαδή! :D

ipapaste
01-03-22, 14:24
Έχεις δίκιο πήρα λάθος γωνία. Τελικά είναι η μικρή πτώση, περίπου 0.5% αναφορικά με την τάση που βάζεις, ασήμαντο.

Gargas
01-03-22, 14:32
Καλησπέρα στην παρέα!
Κάτοχος και εγώ της tennispro CB 3 stringing machine όπως και ο simplicius (κατόπιν υπόδειξης του και τον ευχαριστώ για αυτό).
Καταρχήν, δεν υπάρχει η τιμή!
100-120€ κάτω από την αντίστοιχη της Gamma που είναι ακριβώς η ίδια και γενικότερα ίσως η φτηνότερη drop weight και από τις πιο αξιόπιστες της κατηγορίας.
Αγοράζοντας την αρχικά σκέφτεσαι ότι είναι καλή για αρχή. Τελικά όμως συμπαιρένεις ότι είναι γενικά μια αξιόπιστη μηχανή που ακόμα και ηλεκτρονική να πάρει κάποιος, αυτήν αξίζει να την έχει στο ράφι του ή ακόμα καλύτερα για τις δικές του ρακέτες.
Το two point system είναι εύκολο στη χρήση, ασφαλίζεις σωστά τη ρακέτα στους πύργους και δεν έχεις κανένα απολύτως θέμα και όπως είπατε και πιο πάνω παιδιά, βλέπεις την ευλυγισία του frame της ρακέτας, το οποίο λυγίζει αρμονικά μέχρι να τραβήξεις την τάση που θες και να ασφαλίσεις με το flying.
Παρατηρώντας μάλιστα, το ποσό λυγίζει η ρακέτα και παρατηρώντας αντίστοιχα το ποσό "δεν λυγίζει" η ρακέτα στο six point mount system, αναρωτιέσαι: που χάνεται αυτό το λύγισμα εκεί? Γιατί δε γίνεται να μη λυγίζει! Εύκολα απαντάς ότι όλες οι πιέσεις πάνε κυρίως στα σημεία που είναι και οι έξι βάσεις στήριξης. Καλό αυτό? Μάλλον όχι!
Η ευκολία με τις τρύπες που φαίνονται περισσότερο στο two point εννοείται ότι υπάρχει αλλά ας πούμε ότι η συνήθεια του πλεξιματος το ξεπερνά αυτό και τελικά δε σε ενοχλεί ούτε το six point.
Σχετικά με το gripper που ανέφερε και ο Μάνος πιο πάνω, πέραν του ότι βοηθάει στο να μην γλιστράει η χορδή, το συγκεκριμένο, είναι τέτοιος ο σχεδιασμός του που στο "μη γλυστριμα" βοηθάει και ο κύκλος που κάνει ο χορδή γύρω από το gripper, ο οποίος σφίγγει και κάνει το gripper ακόμα πιο σταθερό.
Τα flying clamps είναι αρκετά εύκολα στη χρήση και πέραν του μικρότερου κόστους που αναφέρθηκε και η διαδικασία πλεξιματος με αυτά "τυφλοσούρτης" είναι. Όπως μαθαίνεις να πλέκεις κρατώντας μία χορδή, αντίστοιχα μαθαίνεις να κρατάς δύο. Αφού πλέξεις 4-5 ρακέτες και το αφομοιώσεις, δεν υπάρχει δυσκολία, που δεν υπάρχει έτσι και αλλιώς εξ αρχής βέβαια.
Κάτι άλλο που δεν αναφέρθηκε και αναφέρομαι στη διαφορά drop weight με ηλεκτρονική βέβαια, είναι και η ευκολία μετακίνησης. Αυτήν εδώ πας ταξίδι, την φορτώνεις στο αμάξι και την έχεις μαζί. Παίζεις - πλέκεις! Την ηλεκτρονική που θα τη φορτώσεις? Και πόσο εύκολα και χωρίς κίνδυνο να της κάνεις ζημιά?
Πέραν των παραπάνω και για να αναφερθώ και σε κάτι αρνητικό και πάλι όμως μιλώντας για διαφορά drop weight με ηλεκτρονική και μόνο, το μόνο που δε με έχει βολεψει προσωπικά είναι η μεγαλύτερη δυσκολία πλεξιματος Multi πλεγμάτων και γενικά πολύ μαλακών, τα οποία δεν είναι ότι δεν πλέκονται αλλά λόγω του υπερβολικού stretch που κάνουν, ίσως στις drop weight βγαίνουν λίγο πιο "πέτρα" σε σχέση με μια electronic constant pull stringing machine.
Βέβαια αυτό μπορεί να είναι και ιδέα μου και όχι απαραίτητα πραγματικότητα.
Κλείνοντας προσωπικά πιστεύω ότι στα 240€ αγοράζεις σε τιμή που δεν υπάρχει, άκρως αξιόπιστη μηχανή που την έχεις για μια ζωή με ελάχιστα αναλώσιμα και φθορές.
Στα 1000€ και άνω που ξεκινούν οι electronic stringing machines αγοράζεις αν είσαι μαγαζί και πλέκεις ποσότητα.
Και δεν ανοίγω συζήτηση για το πόσο "ακριβείας" είναι οι ηλεκτρονικές μηχανές και τι διαφορές τάσης (στα ίδια κιλά πλέξης) μπορεί να έχουν....

Simplicius
01-03-22, 14:44
.

έχεις δίκιο πήρα λάθος γωνία. τελικά είναι η μικρή πτώση, περίπου 0.5% αναφορικά με την τάση που βάζεις, ασήμαντο.

εγώ σε συγχωρώ!!
ο ευκλείδης; δε ξέρω!
:d:d:d

Gargas
01-03-22, 17:29
Με σκοπό να μη δημιουργηθούν λάθος απορίες στο μυαλό μελών και φίλων, σχετικά με τα multi (μαλακά) πλέγματα που ανέφερα νωρίτερα, δεν είναι φαινόμενο που συμβαίνει πάντα το υπερβολικό stretch. Ας πούμε για παράδειγμα το head rip control 1.30 είχε παραπάνω stretch απ' όσο θα ήθελα για να νιώθω ότι το πλέκω και σωστά. Αντίθετα το sensation της wilson πλεχτηκε χωρίς πρόβλημα. Επίσης τα poly της polystar (energy, strike, turbo) είναι ευρέως γνωστό ότι stretchαρουν πολύ και γίνεται δύσκολο το πλέξιμο τους, το οποίο συμβαίνει και με τη μηχανή αυτή.

Simplicius
01-03-22, 21:36
.

Με σκοπό να μη δημιουργηθούν λάθος απορίες στο μυαλό μελών και φίλων, σχετικά με τα multi (μαλακά) πλέγματα που ανέφερα νωρίτερα, δεν είναι φαινόμενο που συμβαίνει πάντα το υπερβολικό stretch. Ας πούμε για παράδειγμα το head rip control 1.30 είχε παραπάνω stretch απ' όσο θα ήθελα για να νιώθω ότι το πλέκω και σωστά. Αντίθετα το sensation της wilson πλεχτηκε χωρίς πρόβλημα. Επίσης τα poly της polystar (energy, strike, turbo) είναι ευρέως γνωστό ότι stretchαρουν πολύ και γίνεται δύσκολο το πλέξιμο τους, το οποίο συμβαίνει και με τη μηχανή αυτή.

Και γω δυκολεύομαι με τα Polystar... Και η υπερβολική ελαστικότητα και η "γλίτσα" που έχουν όλα τα πλέγματα της Polystar κάνουν το πλέξιμό τους σε (οποιαδήποτε) drop weight μηχανή ένα μικρό μαρτύριο...
Γενικά ενώ τα Polystar είναι καλά και οικονομικά πλέγματα δεν θα τα πρότεινα σε κάποιον με drop weight... Και σίγουρα όχι σε κάποιον που ξεκινάει τώρα.

Αντίθετα με τα multi που έχω δοκιμάσει δεν είχα κανένα πρόβλημα. Άλλωστε δύο από τα πιο αγαπημένα πλέγματα που πλέκω συχνά είναι multi. Το Gutex Ultra και το Hexmulti της Pro's Pro! ;)

Simplicius
01-03-22, 21:42
.
Λοιπόν, έκανα τη μέτρηση που υποσχέθηκα και τελικά, όπως αναμένονταν, επιβεβαιώθηκε η θεωρία.
Ανά +/- 5 μοίρες είναι περίπου 100-150 γραμ. σε μια τάση 25 κιλών.
Τράβηξα και κάποιες φωτογραφίες αλλά ελλείψει βοηθού - πόσα χέρια να έχει κανείς! - δεν βγήκαν καλές...
Θα επαναλάβω κάποια στιγμή τη μέτρηση, ίσως και αύριο, για επιβεβαίωση.

soulkeeper
01-05-22, 15:12
πλεκοντας 3-5φορες/μηνα,σκεφτομαι και εγω πλεον την αγορα της...
πλεον των 240ευρω για την αγορα της,χρειαζονται επιπλεον παρελκομενα?

υγ δεν εχω ιδεα απο πλεξιμο :d

Simplicius
01-05-22, 16:36
.
Soul, καταρχήν στείλε μου σήμερα το κινητό σου με pm να σου προωθησω στο Viber το "σεμινάριο" πλεξιματος!!!

Πέραν αυτων που περιέχει το πακέτο, χρειάζεσαι ένα μικρό κοφτάκι (https://smart-home.gr/el/641-%CE%BA%CE%BF%CF%86%CF%84%CE%AC%CE%BA%CE%B9-%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B9.html) και ενα μικρο κυρτό μυτοτσιμπιδο (https://www.toolmeup.gr/product/mini-mytotsimpido-kyrto-115mm-ingco-hmbnp08115/). Μικρα και τα δυο. Οχι τα μεγάλα. Κόστος 2-3 ευρώ το καθένα. Το δυο-σε-ενα κοφτακι που εχει μαζί η μηχανη ειναι για πεταμα.

Σε δεύτερη φάση, θα σε βοηθήσει να εχεις και ενα starting clamp. Δεν ειναι απαραίτητο. Το χρησιμοποιω ως εξτρα ασφάλεια πισω απο το flying clamp που βαζω για starting, και ως πενσα για να τραβαω τους κόμπους.

Υπάρχει ενα φτηνο και μετριο της Pros Pro γυρω στο 20αρικο, αυτο εχω, και διαφορα αλλα στο 50αρικο. Προς το παρόν, ή και πάντα, δε χρειάζονται παντως για να πλεξεις σωστά με τη συγκεκριμένη μηχανή.

Τέλος, καλο ειναι να πάρεις και μια φτηνή κουλουρα με ενα οχι πολύ ελαστικό πλέγμα για αρχή, για ευκολια και προπόνηση!

Πλέγματα όπως το Pros Pro Blackout 1.24 και Pros Pro Plus Power 1.23 είναι ιδανικά για αυτη τη δουλειά.

soulkeeper
01-05-22, 16:54
Στο εστειλα!Thanks!

Simplicius
02-06-22, 10:05
.
Νομίζω πως με την παραπάνω πρόταση αγοράς πήρα τον soul στο λαιμό μου!!!
Έχει παραλάβει τη μηχανούλα εδώ και ένα μήνα και από τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση!!! :D
Τελικά όντως εάν δεν έχεις και λίγο χρόνο να ξεκλέψει κάποιος, τι να την κάνει την πλεκτική μηχανή;
Btw, εγώ έχω φτάσει στις 100, παρά μία!!! :D

soulkeeper
02-06-22, 15:38
δεν προλαβαινω να ποσταρω απο τα πολλα πλεξιματα!;)
οχι βρε...απλα ,προσπαθω να τηρησω ευλαβικα ,αυτο που με συμβουλεψες (ειδικα για τις πρωτες φορες),να ειμαι μακρια απο σκυλια-παιδια-γυναικα κ να εχω ησυχια....το προσπααθω ακομα...:d...δεν το βαζω κατω ομως!

Simplicius
12-06-22, 15:00
.

δεν προλαβαινω να ποσταρω απο τα πολλα πλεξιματα!;)
οχι βρε...απλα ,προσπαθω να τηρησω ευλαβικα ,αυτο που με συμβουλεψες (ειδικα για τις πρωτες φορες),να ειμαι μακρια απο σκυλια-παιδια-γυναικα κ να εχω ησυχια....το προσπααθω ακομα...:d...δεν το βαζω κατω ομως!

Η αλήθεια είναι ότι "Η" μηχανή, ως γένους θηλυκού, είναι ανταγωνιστική με τη γυναίκα...
:D :D

Btw, είναι πάλι διαθέσιμες στο Tennispro eu όλες οι πλεκτικές μηχανές "CB" οι οποίες θυμίζω είναι ίδιες ακριβώς με της Gamma σε πολύ καλύτερες τιμές.

jazzu4ia
18-07-22, 10:20
...καλημέρα...
...αναμένω κι εγώ από μέρα σέ μέρα τήν μηχανή cb-3...
...άσχετος μέχρι τώρα μέ τό πλέξιμο...
...όποια βοήθεια καί οδηγίες από τούς γνώστες, ευπρόσδεκτη...

jazzu4ia
19-07-22, 10:36
.
Soul, καταρχήν στείλε μου σήμερα το κινητό σου με pm να σου προωθησω στο Viber το "σεμινάριο" πλεξιματος!!!

...άν θέλει κάποιος από τούς συμφορουμίτες άς μού προωθήσει παρακαλώ τό σεμινάριο πλεξίματος στό κινητό 6934755101...
...thnx !
...N...

jazzu4ia
25-07-22, 23:56
...ό γάλλος ταχύτατος, έχω ήδη τή μηχανούλα...ό γερμανός πιό αργός, σέ δυό τρείς μέρες θά έχω καί τά πλέγματα...παρήγγειλα καί τό starting clamp...οί fischer πού θά κόψω είναι όλες πλεγμένες 1 piece-2 knots...oί prince 2pieces-4 knots...λέω νά δουλέψω μόνο μέ 2pieces-4knots...έχω λόγους νά πλέξω μέ τήν παλιά μέθοδο 1p-2k ;; τί προτείνετε οί έμπειροι εδώ πού βολεύει περισσότερο τή δική μας μηχανούλα ;;
...το documentation τής μηχανής πολύ φτωχό, δέν βοηθάει...είδα κάτι βιντεάκια στο ut αλλά ό καθένας κάνει τά δικά του, ειδικά μέ τούς κόμπους καί στό ξεκίνημα των crosses...επίσης έλεγα μήπως ξεκινήσω τίς main μέ τή βοήθεια τού starting clamp...κρατάει καλύτερα τήν τάση ;;...παρακαλώ οί χρήστες-γνώστες εδώ τής κοινότητας νά γράψουν πέντε κουβέντες, νά ποστάρουν κάνα έγκυρο λίνκ νά βοηθήσουν...περιμένω καί τόν συμφορουμίτη simplicius, άν θέλει νά δώσει τό Ο.Κ. γιά τό σεμινάριό του...τού έχω στείλει μυνήματα καί στό yahoo mail του αλλά τηρεί σιγήν ιχθύος...μήπως έχει πάθει κάτι ;

Simplicius
26-07-22, 15:14
.
Είμαι σε διακοπές και θα γυρίσω μετά τον 15 Αυγουστο.

Εννοείται οτι δίνω το ok στα παιδιά που έχουν το σεμινάριο πλεξιματος στο viber να το προωθησουν σε οποιον θέλουν.
Εγω δεν το εχω πια στο κινητό μου.

Αυτή ηταν άλλωστε και η αρχικη ιδέα του σεμιναρίου πλεξιματος αλλά και του τεχνικού αρθρου customization - παραμετροποίησης μιας ρακετας.

Δηλ. της δωρεάν διάδοσης γνώσης στα μέλη, μιας γνωσης που άλλοι ζητάνε εκατοντάδες ευρω για να σου παρέχουν και μάλιστα τη μισή απ' αυτή που βρίσκετε εσείς εδω free!!

Τέλος, ειμαι σε νέο άθλημα τώρα.
Καινούργια ψαξιματα και καινούργιες περιπέτειες!!! Οπότε δεν θα με πολυβλεπετε αρκετα συχνά εδώ, τουλάχιστον τους επόμενους μήνες.

Θα είμαι καλά, μην ανησυχείτε.... [emoji14]

[emoji23][emoji23][emoji23]

S.

jazzu4ia
26-07-22, 22:14
.

Εννοείται οτι δίνω το ok στα παιδιά που έχουν το σεμινάριο πλεξιματος στο viber να το προωθησουν σε οποιον θέλουν.
Εγω δεν το εχω πια στο κινητό μου.

S.

...Ο.Κ.
...thnx!
...enjoy !

Apostolis
27-07-22, 14:22
Φιλε simplicious στείλε μας ποιο άθλημα σε κέρδισε μετά από τόσα χρόνια τέννις;; Μόνο μην πεις padel please!!! [emoji3][emoji3]

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

gritzalisg
27-07-22, 16:19
Γκολφ θα πόνταρα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Simplicius
27-07-22, 18:09
.
Το είχα αναφέρει στο παρελθόν, ως το άθλημα που ειναι ιδανικό για την ηλικία μου...

Έλα, για να βλέπω τα στοιχήματα!!
Show me the money, που έλεγε και ο συμπαίκτης!!!

gritzalisg
27-07-22, 18:54
Ιστιοπλοΐα


Sent from my iPhone using Tapatalk

jazzu4ia
27-07-22, 20:04
.
Το είχα αναφέρει στο παρελθόν, ως το άθλημα που ειναι ιδανικό για την ηλικία μου...

...skateboard ??

Simplicius
28-07-22, 09:02
.
Σας έδωσα ήδη ένα πολύ καλό hint.
Άλλο δε βοηθάω!

Apostolis
28-07-22, 16:07
Show me the money έλεγε ο Tom cruise που ήταν μάνατζερ φούτμπολ, να το γύρισες στο φούτμπολ μάλλον δύσκολο οπότε θα κάνω την λογική ακροβασια κ μέσω tom cruise θα πω μπιλιάρδο

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

Simplicius
28-07-22, 18:30
Show me the money έλεγε ο Tom cruise που ήταν μάνατζερ φούτμπολ, να το γύρισες στο φούτμπολ μάλλον δύσκολο οπότε θα κάνω την λογική ακροβασια κ μέσω tom cruise θα πω μπιλιάρδο

Sent from my POCO F2 Pro using TapatalkΝαι ρε φίλε!
Αυτός ήταν ο συλλογισμός!!
Μπιλιαρδακι το αμερικανικόν!
Παλιά επαιζα γαλλικό.
Τώρα ξεκινάω νέα καριέρα!!

https://i.postimg.cc/65yrt4HM/IMG-20220722-190618.jpg

Simplicius
28-07-22, 18:32
Brunswick 9ft Gold Crown III. Το συγκεκριμένο, model AK, κυκλοφόρησε το 1986, όπως και η ταινία The color of money, που έφερε τότε το μεγάλο boom προς το μπιλιάρδο!!!

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220807/83a54ffb97c06289421551a43fbd45b0.jpg

konkalf
29-07-22, 11:01
Καλημέρα και από εμένα.

Έχω ψηθεί να αγοράσω μηχανή πλεξίματος. Η CB και η Gamma Progression 2 είναι οι μοναδικές επιλογές που σκέφτομαι για αγορά, λόγω του ότι θέλω να κρατήσω το badget όσο πιο χαμηλά γίνεται. Ας είναι drop weight. Υπάρχει ένα παλικάρι στο youtube Mark Sansait που μεταξύ άλλων έχει ανεβάσει ένα πολύ επεξηγηματικό βιντεάκι για το πλέξιμο και κόμπους και όλα.

Έχω δύο ρακέτες και πολλές χορδές που θέλω να δοκιμάσω στο μέλλον. Επίσης, φαίνεται ωραία διαδικασία το πλέξιμο. Να μην τρελαθούμε κιόλας, θεωρώ ότι δεν είναι και πυρηνική φυσική!

Η δεύτερη πιο οικονομική λύση είναι να πω σε έναν πολύ γνωστό μου σιδερά να μου φτιάξει μία με προδιαγραφές που θα του δώσω εγώ. Drop weight. Αφού συνυπολογίσω το βάρος στο σίδερο του drop weight (πχ 1 kg) μπορώ να προσθέσω κανονικά στρογγυλά βάρη από αυτά που χρησιμοποιούμε στο γυμναστήριο.

Σφίξιμο στην κεφαλή και στο λαιμό ώστε να πιάνει αρκετό πλάτος, θα είναι μια χαρά. Κοπίδι και Λαβιδίτσα βρίσκεις και σε μαγαζί με εργαλεία και χρώματα για πλάκα.

Για τα clamps, έχω δει ότι και εντελώς αιωρούμενα την κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά, αν πιάσεις σε σωστό σημείο. Τα clamps μόνο με προβληματίζουν κάπως, τίποτε άλλο.

Εσείς τι λέτε;

jazzu4ia
29-07-22, 14:50
.
Είμαι σε διακοπές και θα γυρίσω μετά τον 15 Αυγουστο.

Εννοείται οτι δίνω το ok στα παιδιά που έχουν το σεμινάριο πλεξιματος στο viber να το προωθησουν σε οποιον θέλουν.
Εγω δεν το εχω πια στο κινητό μου.

Αυτή ηταν άλλωστε και η αρχικη ιδέα του σεμιναρίου πλεξιματος αλλά και του τεχνικού αρθρου customization - παραμετροποίησης μιας ρακετας.

Δηλ. της δωρεάν διάδοσης γνώσης στα μέλη, μιας γνωσης που άλλοι ζητάνε εκατοντάδες ευρω για να σου παρέχουν και μάλιστα τη μισή απ' αυτή που βρίσκετε εσείς εδω free!!
S.

...τελικά φίλε simplicius υπάρχει κανένας τρόπος νά τό διαβάσουμε αυτό τό περιβόητο σεμινάριο πλεξίματος ;;
...ό συμφορουμίτης soulkeeper μού έστειλε μόνο τίς 4-5 πρώτες φωτογραφίες, ίσα γιά νά μέ ιντριγκάρει μέ τά ψαγμένα σου σχόλια καί έκτοτε...ουδέν...ούτε κάν απαντάει στά μυνήματα...φαίνεται κάτι τόν έκανε νά αλλάξει γνώμη...τί νά πώ...

Simplicius
29-07-22, 15:54
.
Τι να σου πω φιλε μου...
Ίσως και αυτός να μην το έχει όλο.
Δεν ήταν σεμινάριο σεμινάριο.
Ξεκίνησε ως συμβουλές πλεξιματος σε κάποιους φίλους μεσω Viber.
Καθε φορά εβαζα και κατι παραπάνω.
Δε θυμάμαι τι εχω στείλει στον soul.
Μετά κρασαρε εκεινο το κινητό και έχασα τα πάντα.

Έγινε βλακεία απο την αρχή. Επρεπε να το εχω ποσταρει εδώ όπως κάνω πάντα.
Ίσως το ξαναφτιάξω απο την αρχή ολοκληρωμενο κάποια στιγμή στο μέλλον, σίγουρα οχι σύντομα. Βαριεμαι οικτρά!

Τέλος παντων, μην προβληματιζεσαι.
Όπως λέει και ο φίλος παραπάνω δεν είναι καμιά πυρηνική φυσική.
Χιλιάδες ερασιτεχνες πλεκτες ξεκινήσαμε με τη συγκεκριμένη μηχανη απο το μηδέν και κανα δυο βιντεάκια από το youtube και μια χαρά τα καταφέραμε.

Ευχαριστησου τη μηχανουλα σου και σε μερικές μέρες και λιγα πλεξιματα θα εισαι εσυ ο δάσκαλος και οι άλλοι οι μαθητές!!!

[emoji6]

konkalf
30-07-22, 10:57
Έχω μία απορία για τις drop weight που λειτουργούν με flying clamps:
Simplicious θέλω τα φώτα σας.

Ας πούμε ότι φέρνω το drop weight σε οριζόντια θέση για να τεντώσω μία χορδή στα 23kg.
Την πιάνω με το flying clamp στο σημείο που πρέπει.

Εκείνη τη στιγμή, απ' ό,τι έχω δει στα βιντεάκια, με το που αφήνεις την υπόλοιπη χορδή από το drop weight για να πας στην επόμενη, το flying clamp χαμηλώνει υπό το βάρος του.

Αυτό δεν ρίχνει το tension από τα 23kg αρκετά πιο κάτω ή επειδή θα συνεχίσουμε στην επόμενη με τον ίδιο τρόπο ουσιαστικά μπαλανσάρεται στα 23kg με την επόμενη χορδή που θα τεντώσουμε, άρα θα ξανατεντωθεί και η προηγούμενη στην οποία χαμηλώνει το flying clamp;;;

Στα πιο ακριβά μηχανήματα δεν υπάρχει αυτό το θέμα για τα clamps εδράζονται στη βάση της μηχανής, σφίγγονται και δεν πέφτουν καθόλου.

Simplicius
30-07-22, 11:44
α) Ειναι οπως το λες. Τα κιλα που χάνονται στιγμιαία επανέρχονται στο επόμενο τραβηγμα.

β) Δεν ειναι οπως το λες. Αυτη η μικρή μετακινηση των clamps οταν καλουνται να κρατήσουν την ταση γινεται και στα μηχανήματα με τα "σταθερά" clamps που κοστίζουν χιλιαδες ευρώ.Εαν δεις προσεκτικά βιντεο πλεξιματος σε τετοιες ακριβές μηχανες θα το παρατηρησεις και συ. Ισως και περισσότερο απι τα flying. Οπως εχουμε πει αυτες οι μηχανές δεν βγηκαν επειδή είναι καλύτερες αλλα επειδη ειναι παραγωγικές, δηλ. μπορεις να πλεξεις πολλες ρακετες σε λιγη ωρα.
Το constant pull που κανουν "τσακίζει" την ελαστικότητα των πλεγματων κατι που το θεωρώ μεγαλο μειονέκτημα και το οποιο θα καταλάβεις αμεσα με ενα πλεξιμο σε drop weight.

γ) Το πλεξιμο δεν εχει να κάνει με πιστότητα μεταξύ διαφορετικών μηχανων, αλλα με τη δική σου πιστότητα μεταξύ τών πλεξιματων-ρακετων που θα κάνεις. Για το λόγο αυτό εαν πας την ίδια ρακέτα και πλέγμα σε διαφορετικα μαγαζιά και ζητήσεις τα ίδια κιλά ειναι σχεδον σίγουρο οτι θα πάρεις διαφορετικά αποτελέσματα. Αυτο δεν είναι λάθος. Ετσι είναι.

δ) Τέλος πιστευω οτι δεν αξιζει να μπεις στο κοπο παραγωγής με τα 220€ που κοστίζει μια CB-3.

konkalf
30-07-22, 12:08
Ωραία. Αυτό κατάλαβα κι εγώ, ότι δηλαδή στο επόμενο τράβηγμα επανερχόμαστε στη σωστή τάση (κιλά) αφού ξανασηκώνεται το flying clamp.

Κάτι τελευταίο σε αυτό: ας πούμε ότι πλέκουμε τις main χορδές για αρχή.

Σε κάποιο σχόλιο διάβασα ότι στην τελευταία χορδή δίνεις λίγο παραπάνω τάση για να κάνεις τον κόμπο. Παίζει να'ναι και μπαρούφα, απλά το ρωτώ για να μάθω αν ισχύει αυτό.

Το πιθανότερο είναι αγορά ή της CB αν τη βρω διαθέσιμη ή της Gamma Progression 2. Μιλάμε για προσωπική χρήση, επειδή μου φαίνεται και ενδιαφέρουσα διαδικασία και "ψυχοθεραπεία", ας πούμε.

Simplicius
30-07-22, 12:46
Ναι συνήθως βάζουμε μερικα κιλα 2-3 παραπάνω στη τελευταία χορδη, χωρίς να ειναι απαραίτητο.

Εάν έχεις υπομονή να περιμένεις τη CB θα γλυτώσεις ένα κατοσταρικο. Ειναι η ιδια ακριβώς με τη Gamma.

konkalf
30-07-22, 13:33
Πάντως πολλά πραγματάκια της Gamma όπως χορδές και overgrips της τα φτιάχνει η Toalson. Rebranding κάνει, όπως και αρκετοί άλλοι που τους τα φτιάχνουν στην Taiwan και τα πουλάνε με άλλες συσκευασίες ΗΠΑ και Ευρώπη.

Η CB 3 μου μοιάζει η ιδανική λύση, οπότε περιμένουμε.

jazzu4ia
31-07-22, 22:21
...ευχαριστώ τούς καλούς συμφορουμίτες, soulkeeper πού ολοκλήρωσε τήν αποστολή τού σεμιναρίου τού simplicius, τού οποίου οί ψαγμένες συμβουλές μέ βοήθησαν στά επιτυχημένα πλεξίματα...πολύ ευχαριστημένος μέ τήν μηχανούλα, όλα απλά καί χειροκίνητα, είναι αυτό πού μού ταιριάζει σά φιλοσοφία...δέν θά τήν άλλαζα ούτε καί μέ τήν technifibre τήν ergo...

konkalf
31-07-22, 22:33
jazzu4ia ικανοποιημένος δηλαδή με την CB3;;; έστειλα ένα email χθες στο tennispro και ρωτάω πότε θα είναι ξανά σε stock.
Της Gamma η Progression II που είναι όντως ολόιδια και στοιχίζει 100€ παραπάνω, επιβαρύνεται με 45€ έξοδα αποστολής αν την παραγγείλεις από την Gamma Europe, ενώ από το Tennis Point Europe τα μεταφορικά είναι δωρεάν (έκανα δοκιμαστική παραγγελιά για να υπολογίσω έξοδα αποστολής).

Simplicius
31-07-22, 22:52
.
Και η CB3 απο το Tennispro στα 220 με δωρεάν μεταφορικά έρχεται.

jazzu4ia
31-07-22, 23:03
...ναί μού άρεσε πολύ ή διαδικασία...καί σού δίνει τή δυνατότητα νά αυτοσχεδιάσεις καί νά εισαγάγεις τίς δικές σου εμπνεύσεις στό workflow...εγώ τά άλλαξα όλα...διαφορετική τοποθέτηση τών κλάμπς, δικής μου εμπνεύσεως σειρά πλεξίματος τών χορδών, άλλοι δικοί μου κόμποι, διαφορετικός τρόπος χειρισμού τού γκρίπερ καί της μπάρας, από αυτά πού προτείνει ή γκάμμα καί τά βίντεα τού ut...κάνεις στρέτσινγκ, κάνεις ό,τι γουστάρεις...μέ τίς αυτόματες, καί μέ τά σταθερά κλάμπς δέν μπορείς νά "παίξεις"...

konkalf
31-07-22, 23:03
Simplicius, κατάλαβα ότι προϊόν που έχει την ταμπέλα της Tennispro. Οπότε μόνο από το site τους μπορεί κάποιος να την αγοράσει.
Έστειλα email χθες. Αν μου απαντήσουν για το πότε θα είναι ξανά διαθέσιμη, θα το γράψω σε σχόλιο εδώ.

Σε ένα εξάμηνο έχω χαλάσει 16 πλεξίματα * 8€ το καθένα = 128€.

jazzu4ia
31-07-22, 23:08
...δέν είναι είναι εκεί τό θέμα, στό οικονομικό...τό θέμα είναι νά έχεις όρεξη καί νά σέ ιντριγκάρει νά τήν κάνεις αυτή τή δουλειά...

konkalf
31-07-22, 23:12
jazzu4ia εγώ θέλω Σεπτέμβριο, άντε Οκτώβριο το αργότερο να πάρω. Και για να γλιτώσω και χρήματα μελλοντικά, αλλά και επειδή θέλω να μάθω να πλέκω τις ρακέτες μου μόνος μου.

Το θέμα είναι να πάρω απάντηση από Tennispro για το πότε θα ξαναείναι διαθέσιμη η cb3, μήπως και γλιτώσω τα 100€ διαφορά από της Gamma.

jazzu4ia
31-07-22, 23:17
...εγώ έπλεκα βλέποντας τέννις...μόλις τόν ήπιε ό καρλίτος από τόν σίννερ, καί τώρα βλέπω ντέ μινόρ-μπρούξμπυ...καί οί δύο τελικοί...

konkalf
01-08-22, 11:21
Restock περί τα τέλη Οκτωβρίου μου είπαν από Tennis Pro για την CB-3.

konkalf
01-08-22, 12:21
Retail price 279€ μου είπαν, οπότε μικραίνει η ψαλίδα με την Gamma Progression II.

Simplicius
01-08-22, 15:09
.
Τελικά δεν πρέπει να προτείνω τίποτα μέσω ανοικτού φόρουμ... Μόνο με pms.

Σόρρυ ρε παιδιά!!! [emoji38]

Ξεκίνησα με τις ρακέτες Fischer πριν τρία χρόνια. Τις έβρισκες στο ebay με ενα 50αρικο... Τωρα εχουν πάει διπλάσια τιμή και δύσκολα βρίσκεις.

Τι ίδιο και με τη μηχανουλα, τη CB-3.
Την πήρα 210 ευρώ πριν ενάμιση χρόνο όταν ποσταρισα το θέμα.

Τωρα οπως λέει ο φίλος θα πάρει καπέλο αρκετό. Ασε που τελείωσε το στοκ μεσα σε ένα μήνα... Και οταν λένε αυτοί Οκτωβριο διαθεσιμότητα, υπολόγιζε 2023...

konkalf
01-08-22, 15:39
@Simplicius όλα ακρίβυναν σε σχέση με πριν τον Covid. Εγώ θα κάνω καβάτζα μέχρι τέλος Αυγούστου - Σεπτεμβρίου και βλέπω.

Στη χειρότερη, θα ψάξω να βρω μόνο τον μηχανισμό του drop weight και 2 flying clamps (διπλά).

Η περιστρεφόμενη βάση με στήριξη δύο σημείων γίνεται πανεύκολα.

Κοπίδια, λαβίδες κλπ εύκολα σε μαγαζιά με χρώματα και σίδερα.

konkalf
22-08-22, 10:49
Για Gamma Progression II πάω. @Simplicius δες και αυτό, αν δεν το έχεις δει ήδη:

https://easystringer.com/products/easystringer-complete-set

Το set δεν περιλαμβάνει κοπίδια κλπ εργαλειάκια! Κακό αυτό. Η βάση στήριξης φαίνεται λίγο ασταθής. Στο προηγούμενο μοντέλο ήταν πλαστική, πλέον είναι μεταλλική.

Κυρίως θέλει προσοχή στη χρήση του πιστολιού. Έχω δει βιντεάκια που κάνουν εφαρμόζουν tension προσεκτικά και απελευθερώνουν σωστά, ενώ άλλοι το κάνουν επιπόλαια (πχ στο κανάλι Tennis Spin).

Για λίγα πλεξίματα το μήνα, πιστεύω ότι είναι καλή λύση. Η τιμή βέβαια είναι ίση με τις φθηνότερες drop weight. Χτυπάνε τιμή λόγω φορητότητας.

Simplicius
22-08-22, 17:30
.

Για Gamma Progression II πάω. @Simplicius δες και αυτό, αν δεν το έχεις δει ήδη:

https://easystringer.com/products/easystringer-complete-set

Το set δεν περιλαμβάνει κοπίδια κλπ εργαλειάκια! Κακό αυτό. Η βάση στήριξης φαίνεται λίγο ασταθής. Στο προηγούμενο μοντέλο ήταν πλαστική, πλέον είναι μεταλλική.

Κυρίως θέλει προσοχή στη χρήση του πιστολιού. Έχω δει βιντεάκια που κάνουν εφαρμόζουν tension προσεκτικά και απελευθερώνουν σωστά, ενώ άλλοι το κάνουν επιπόλαια (πχ στο κανάλι Tennis Spin).

Για λίγα πλεξίματα το μήνα, πιστεύω ότι είναι καλή λύση. Η τιμή βέβαια είναι ίση με τις φθηνότερες drop weight. Χτυπάνε τιμή λόγω φορητότητας.

Δεν το ήξερα, πρώτη φορά το βλέπω! Tnx!
Η αλήθεια είναι ότι έτσι που το βλέπω, δε θέλω να το μάθω!

Τιμή = ακριβή.
Εasy = μόνο στο όνομα
Κινούμενα μέρη = πολλά και προβληματικά κατασκευαστικά
Λοιπές απορίες = πολλές!
Πχ. όλοι κουμπώνουν την ρακέτα ακριβώς, αλλά δε δείχνουν πόσο εύκολα (ή μάλλον δύσκολα) το κάνουν!
Επίσης, βλέπω ότι άσχετα από το πάχος του frame χρησιμοποιούν το ίδιο, μοναδικό στήριγμα.
Το οποίο είναι μάλλον χοντρό και δεν ταιριάζει σε όλα τα frames... Ή τέλος πάντων τσακίζει τα grommets....

Μπα, άσε καλύτερα. Πήγαινε με τα κλασικά!
Και η CB3 μια χαρά φορητή είναι.

;)

konkalf
22-08-22, 17:53
Η (μονή) βάση στήριξης και η περιστροφή δεν έχει κανένα νόημα, αφού χρησιμοποιείς "πιστόλι", επομένως, μπορείς χωρίς περιστροφή της ρακέτας να κινείσαι εσύ ο ίδιος, μία από τη μία πλευρά και μία από την άλλη και να εφαρμόζεις tension με το πιστόλι. Απλά θέλει προσοχή στην απελευθέρωση της τάσης, υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες και λαβή για το άλλο χέρι ακριβώς εκεί που εφαρμόζει στο πλαίσιο της ρακέτας.
Το πιστόλι ουσιαστικά είναι μία πατέντα που θυμίζει την κρεμαστή ζυγαριά (το κανταράκι) των λαϊκών αγορών.
Η αρχή λειτουργίας είναι πολύ συγκεκριμένη:
- στήριξη δύο σημείων (σφιγκτήρες τύπου F ή C) σε τραπέζι
- flying clamps
- tensioner (ηλεκτρικό, drop weight, πιστόλι, κανταράκι κλπ)
Εμένα μου μπήκαν άλλες ιδέες, πλέον...

konkalf
02-09-22, 10:09
.


Δεν το ήξερα, πρώτη φορά το βλέπω! Tnx!
Η αλήθεια είναι ότι έτσι που το βλέπω, δε θέλω να το μάθω!

Τιμή = ακριβή.
Εasy = μόνο στο όνομα
Κινούμενα μέρη = πολλά και προβληματικά κατασκευαστικά
Λοιπές απορίες = πολλές!
Πχ. όλοι κουμπώνουν την ρακέτα ακριβώς, αλλά δε δείχνουν πόσο εύκολα (ή μάλλον δύσκολα) το κάνουν!
Επίσης, βλέπω ότι άσχετα από το πάχος του frame χρησιμοποιούν το ίδιο, μοναδικό στήριγμα.
Το οποίο είναι μάλλον χοντρό και δεν ταιριάζει σε όλα τα frames... Ή τέλος πάντων τσακίζει τα grommets....

Μπα, άσε καλύτερα. Πήγαινε με τα κλασικά!
Και η CB3 μια χαρά φορητή είναι.

;)

Παρήγγειλα το Easy Stringer τελικά! Θα ανεβάσω καμιά φωτογραφία και εντυπώσεις εδώ.

ipapaste
05-09-22, 15:41
Στο τένις γενικά, σε θέματα εξοπλισμού να ξέρεις ισχύουν δυο βασικές αρχές.

Ότι πολυεστερικό string και να βάλεις την πρώτη ώρα θα παίξει καλά και ότι μηχανή και να πάρεις αν πλέκεις για πάρτι σου, με λίγο κόπο, αρκετό χρόνο και πολύ μεράκι θα κάνεις καλή δουλειά. Δεν πα να είναι constant pull ή spring loaded, floating clamps ή δεν ξέρω και εγώ 6 σημεία στηρίγματος κτλ. Το 70% είναι ο πλέκτης και το 30% η μηχανή (κάποτε δεν το πίστευα αυτό αλλά με τον καιρό άρχισα να το υιοθετώ).

Η μηχανή που πήρες δεν είναι και η καλύτερη που θα μπορούσες να διαλέξεις στα λεφτά της. Αλλά για ερασιτέχνη που πλέκει για τον εαυτό του, θα την κάνει μια χαρά τη δουλειά της. Θα μπορούσε όμως και καλύτερα, στα ίδια χρήματα, με λιγότερο κόπο.

Simplicius το καλύτερο mount - επαφή ρακέτας με μηχανή, είναι σκληρό λάστιχο από αυτά που βάζουν στη μηχανή των τρακτέρ για να πατήσει πάνω στο αμάξωμα και να μην μεταφέρει κραδασμούς. Τέτοιο λάστιχο - καουτσουκ, ούτε με πριόνι δεν μπορείς να το κόψεις ... Δεν παθαίνει τίποτα :P

konkalf
05-09-22, 18:55
Στο τένις γενικά, σε θέματα εξοπλισμού να ξέρεις ισχύουν δυο βασικές αρχές.

Ότι πολυεστερικό string και να βάλεις την πρώτη ώρα θα παίξει καλά και ότι μηχανή και να πάρεις αν πλέκεις για πάρτι σου, με λίγο κόπο, αρκετό χρόνο και πολύ μεράκι θα κάνεις καλή δουλειά. Δεν πα να είναι constant pull ή spring loaded, floating clamps ή δεν ξέρω και εγώ 6 σημεία στηρίγματος κτλ. Το 70% είναι ο πλέκτης και το 30% η μηχανή (κάποτε δεν το πίστευα αυτό αλλά με τον καιρό άρχισα να το υιοθετώ).

Η μηχανή που πήρες δεν είναι και η καλύτερη που θα μπορούσες να διαλέξεις στα λεφτά της. Αλλά για ερασιτέχνη που πλέκει για τον εαυτό του, θα την κάνει μια χαρά τη δουλειά της. Θα μπορούσε όμως και καλύτερα, στα ίδια χρήματα, με λιγότερο κόπο.

Simplicius το καλύτερο mount - επαφή ρακέτας με μηχανή, είναι σκληρό λάστιχο από αυτά που βάζουν στη μηχανή των τρακτέρ για να πατήσει πάνω στο αμάξωμα και να μην μεταφέρει κραδασμούς. Τέτοιο λάστιχο - καουτσουκ, ούτε με πριόνι δεν μπορείς να το κόψεις ... Δεν παθαίνει τίποτα :P


Συμφωνώ ότι ο ανθρώπινος παράγοντας είναι καθοριστικός.

Κάποια πλεονεκτήματα, μεταξύ άλλων, που με τράβηξαν στην αγορά του Easy Stringer είναι τα εξής:
- μικρότερο μήκος χορδής από τη ρακέτα μέχρι το gripper
- μηδενική κλίση της χορδής από τη ρακέτα μέχρι το gripper

Ήμουν μεταξύ της Gamma Progression 2 και του Easy Stringer. Η CB2 αργεί και δεν ξέρουμε καν πότε θα είναι διαθέσιμη (λένε Οκτώβριο).
Πιστεύω ότι θα έχει ενδιαφέρον για το forum να δούμε πώς δουλεύει και αυτή η λύση για personal stringing.

Για αρχή θα πλέξω MSV Swift σε Diadem Nova FS 100 και ένα L-Tec Premium σε Diadem Elevate FS 98, στα 23 kgs full-bed, χωρίς επιπλέον tension στους κόμπους.

Simplicius
06-09-22, 09:52
.
Φίλε konkalf καλορίζικη η μηχανή και καλά πλεξίματα!

Να ξέρεις ότι επειδή η μηχανή σου ουσιαστικά είναι μια "Crank" μηχανή και όχι drop weight, δηλαδή βασίζεται σε κάποιο ελατήριο για να δώσει τάση, σιγά σιγά θα έχει απώλειες και θα θέλει καλιμπράρισμα με ζυγαριά καλιμπραρίσματος ή έστω μια αποσκευών.

Και σίγουρα η συγκεκριμένη μηχανή δεν είναι VFM εάν τη συγκρίνεις με την «200» αλλά σίγουρα κάθε μηχανή είναι οικονομικότερη από το πλέξιμο έξω...
Αυτό το 180€ κόστος για το ανταλλακτικό «πιστόλι» είναι λίγο υπερβολή. Αλλά μετά βλέπεις και το 120€ για την απλούστατη βάση και λες πάλι καλά τα 180...


Simplicius το καλύτερο mount - επαφή ρακέτας με μηχανή, είναι σκληρό λάστιχο από αυτά που βάζουν στη μηχανή των τρακτέρ για να πατήσει πάνω στο αμάξωμα και να μην μεταφέρει κραδασμούς. Τέτοιο λάστιχο - καουτσουκ, ούτε με πριόνι δεν μπορείς να το κόψεις ... Δεν παθαίνει τίποτα :P

Ρε συ δεν μιλούσα για το υλικό. Έχω τέτοια λάστιχα που λες, τα ξέρω.
Μιλούσα για το ύψος. Η CB-3 (και η 200) σου δίνουν 4 διαφορετικές επιλογές ύψους στο σημείο που στηρίζεται η ρακέτα ανάλογα με το πάχος του frame. Στην περίπτωση του Easy Stringer υπάρχει μόνο μια επιλογή...

.

konkalf
06-09-22, 11:04
Συμφωνώ απόλυτα. Θα επανέλθω με φωτογραφίες και εντυπώσεις από πλέξιμο και παιχνίδι εδώ.

konkalf
16-09-22, 17:35
Πρώτο πλέξιμο με το Easy Stringer. Χθες είχα θεματάκια με το gripper. Η χορδή γλιστρούσε και γενικά έχανε το tension όλο.
Αφού μίλησα μαζί τους, μου είπαν, να κάνω τη λούπα και το πέρασμα μέσα από το gripper δύο φορές.
Αυτό έλυσε το πρόβλημα, οπότε οκ.
Είναι λίγο κουραστικό το τράβηγμα της σκανδάλης μετά από 7-8 πλεξίματα.
Οι mains μου πήραν κοντά στο μισάωρο.
Οι crosses αρκετά παραπάνω, κυρίως γιατί πρώτη φορά πλέκω και κάνω αργό weaving, λόγω αργής τεχνικής, αλλά και επειδή ξαναμετράω το "πάνω - κάτω" του weaving για σιγουριά
Οι κόμποι μου φάνηκαν εύκολοι.
Έβαλα 3 κιλά παραπάνω tension στους κόμπους.

Έκανα ένα λάθος στον τελευταίο κόμπο που έπρεπε να τον περάσω μέσα από το grommet της 5η main και όχι της 6ης. Δεν ξέρω αν είναι σοβαρό σφάλμα. Την επόμενη φορά θα το κάνω σωστά.

Χορδή: Dyreex Cube Max στα 23 κιλά, με πολύ κοφτερές γωνίες.

12359
12360
12361
12362
12363

konkalf
21-09-22, 20:10
Δεύτερο πλέξιμο με το Easy Stringer. Ουσιαστικά με διπλό πέρασμα της χορδής στο gripper όλα δουλεύουν ρολόι.

12419

konkalf
30-09-22, 15:06
Μετά από 6 πλεξίματα με το Easy Stinger, που τα τελευταία 3 τα έβγαλα σε 1 ώρα και 15' (το καθένα), έχω δει χαοτική διαφορά στην αίσθηση συγκριτικά με πριν που τις έδινα "έξω". Οι λόγοι που μου περνούν από το μυαλό πολλοί, αλλά σημασία έχει ότι αξίζει έστω μια drop weight. Άλλη προσοχή δίνεις όταν πλέκεις για 'σένα.

captain
18-10-22, 14:06
μπαίνω καθε μέρα από μέσα σεπτεμβρίου για να βρω διαθέσιμη τη cb3 και τρώω τα μούτρα μου !

konkalf
18-10-22, 14:14
@captain τέλη Οκτωβρίου μου είχαν πει από Tennis Pro. Θα δούμε τι θα γίνει. Εγώ πήρα Easy Stringer και είμαι μια χαρά. Θα μπορούσε να είναι κανα 70άρι φθηνότερο, αλλά μέχρι στιγμής τη δουλειά την κάνει και με το παραπάνω. Έχω δει μεγάλη διαφορά. Μακάρι να πάρεις CB3 να μας πεις εντυπώσεις!

jazzu4ia
18-10-22, 21:50
Άλλη προσοχή δίνεις όταν πλέκεις για 'σένα.

...δέν νομίζω ότι είναι αυτό...

stelos2003
18-10-22, 23:53
Αγορασα και εγω με τη σειρα μου την Gamma την 200αρα και ανυπομονω πως και πως να φτασει να πειραματιστω! Ευχαριστω πολυ για το αρθρο! Το πηρα κατευθειαν απο Gamma και μεσω μαιλ μου εκαναν εκπτωση στα μεταφορικα (απο 45 περιπου μου το πηγαν 25) καθως παντου ειναι εξαντλημενο! Πηρα το τελευταιο κομματι παλι παραλαβη απο Δεκεμβρη! Θα δοκιμασω επισης το low tension stringing και θα ενημερωσω! ;)

konkalf
19-10-22, 09:15
@stelos2003. Την πρώτη φορά μπορεί να σου πάρει και κοντά στο δίωρο, όπως μου πήρε εμένα. Την επόμενη θα το πας τραίνο. Εγώ πλέον, ενώ πλέκω σχετικά αργά τις crosses, έχω πέσει κάτω από τη μία ώρα. Δύο συμβουλές έχω να σου δώσω:
- βεβαιώσου ότι τα clamps είναι αρκετά σφικτά (βασικά, να μην είναι πολύ χαλαρά) ώστε να μην γλιστράει η χορδή στο επόμενο τράβηγμα (πχ το MSV Swift 1.25 γλιστρούσε και ήθελαν σφίξιμο)
- βάλε 3+ κιλά παραπάνω στις τελευταίες mains και την τελευταία cross για τους κόμπους
Το καλό είναι ότι υπάρχουν αρκετά καλά βιντεάκια και για την Progression 2 και για την X2, που ουσιαστικά είναι οι ίδιες.
Ήμουν κι εγώ ένα βήμα πριν από αυτήν που πήρες γιατί δεν μπορούσα να περιμένω άλλο για την CB. Η καλύτερη αγορά που μπορεί να κάνει κάποιος, μαζί με εσπρεσιέρα! Καλά πλεξίματα.

stelos2003
19-10-22, 10:44
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες! Χαχα καλα για την εσπρεσιερα ας μη συζητησουμε 3 χρονια τωρα τι αποσβεση εχει κανει.

Simplicius
19-10-22, 13:49
.

μπαίνω καθε μέρα από μέσα σεπτεμβρίου για να βρω διαθέσιμη τη cb3 και τρώω τα μούτρα μου !
Σχετικά με τη διαθεσιμότητα της CΒ-3, τα πρόσφατα μηνύματα από τον Πρόεδρο (https://www.cnn.gr/kosmos/story/332909/tzinpingk-gia-taivan-epidiokoume-eirineftiki-epanenosi-xoris-na-egkataleipoume-ti-xrisi-vias) δεν ήταν καθόλου ενθαρρυντικά... Ούτε κολυμπηθρόξυλο δεν περνάει εύκολα πια από τα Στενά.
Οπότε, μακάρι να έρθει, αλλά πολύ χλωμό πιστεύω να εμφανιστεί σύντομα.
Για καλοκαίρι το βλέπω. Πάντως δε χάνεις να περιμένεις κανα μήνα ακόμα...
Σας είχα προειδοποιήσει πάντως ότι δεν είναι για πολύ σκέψη η αγορά και δεν με ακούσατε τότε που έπρεπε!
Γενικά, από τη μια η εκτόξευση του κόστους των μεταφορικών από την Ασία τα τελευταία χρόνια, που «χτύπησε» κυρίως τα κινέζικα προϊόντα μικρής αξίας, καθώς και όλα τα υπόλοιπα, όπως πόλεμοι, κορονοιοί, έλλειψη πρώτων υλών, αύξηση ζήτησης για home-hobby προϊόντα κλπ κλπ. έχουν οδηγήσει σε μεγάλες ελλείψεις και αύξηση τιμών, ειδικά των κάθε λογής κινέζικων.
Ειδικά για τις μηχανές πλεξίματος ρακετών τένις, εάν δείτε τις τιμές τα τελευταία πχ. 5 χρόνια, θα διαπιστώσετε ότι έχουν διπλασιαστεί. Πριν 5-6 χρόνια έβρισκες διάφορες μηχανές με 6 point mounting κοντά στα 200 ευρώ ή και πιο φτηνά εάν αναζητήσετε παλιές αγγελίες εδώ στο φόρουμ. Τώρα αυτές οι τιμές δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα!


Το καλό είναι ότι υπάρχουν αρκετά καλά βιντεάκια και για την Progression 2 και για την X2, που ουσιαστικά είναι οι ίδιες.
Θα διαφωνήσω με αυτό. Υπάρχουν πολλά ΤΡΑΓΙΚΑ βιντεάκια, όπου ο καθένας κάνει ότι του έρθει στο πειραγμένο μυαλό του. Τα έχω δει σχεδόν όλα (δεκάδες τουλάχιστον) και πραγματικά απορώ πως κάποιος αποφασίζει να ανεβάσει βίντεο κάνοντας το πολύ απλό δύσκολο. Θα πρότεινα να τα αποφύγει δια ροπάλου. Μόνο κακό κάνουν.
Το καλό είναι ότι είναι τόσο υπερβολικά τραγικά, που ένας άνθρωπος με βασικό μυαλό από το δεύτερο κιόλας πλέξιμο καταλαβαίνει πόσο βλαμμένοι είναι οι συγκεκριμένοι «πλέκτες» και μετά τα βλέπει μόνο και μόνο για να γελάει! Ο βασικός σκοπός απ’ ότι έχω καταλάβει είναι να δείξουν τη φάτσα τους και όχι πλέξιμο.


Εγώ πλέον, ενώ πλέκω σχετικά αργά τις crosses, έχω πέσει κάτω από τη μία ώρα.
Προσωπικά εφόσον το κάνω για χόμπι και όχι για δουλειά, δεν με ενδιαφέρει καθόλου ο χρόνος. Ο παραπάνω χρόνος που δίνει κάποιος στο πλέξιμο μιας ρακέτας, φαίνεται αμέσως στο γήπεδο! Είναι και ο βασικός παράγοντας των χάλια πλεξιμάτων που παραδίδουν οι επαγγελματίες. Άλλο το κινέζικο το πουλόβερ και άλλο το χειροποίητο της γιαγιάς! Τι να λέμε τώρα!


Αγορασα και εγω με τη σειρα μου την Gamma την 200αρα και ανυπομονω πως και πως να φτασει να πειραματιστω! Ευχαριστω πολυ για το αρθρο! Το πηρα κατευθειαν απο Gamma και μεσω μαιλ μου εκαναν εκπτωση στα μεταφορικα (απο 45 περιπου μου το πηγαν 25) καθως παντου ειναι εξαντλημενο! Πηρα το τελευταιο κομματι παλι παραλαβη απο Δεκεμβρη! Θα δοκιμασω επισης το low tension stringing και θα ενημερωσω! ;)
Με ΄γειά φίλε! Καλά πλεξίματα!


Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες! Χαχα καλα για την εσπρεσιερα ας μη συζητησουμε 3 χρονια τωρα τι αποσβεση εχει κανει.
+1

konkalf
19-10-22, 14:10
@simplicious έχω κάνει 7 πλεξίματα μέχρι στιγμής. Πατώντας με το δάκτυλό μου την κάθε χορδή στην οποία έχω βάλει τάση πχ 24 κιλά, βλέπω αναλόγως με τον τύπο της χορδής, μία πτώση ενός κιλού. Με ένα-δύο πατήματα στη σκανδάλη του Easy Stinger το ανακτώ αυτό το χαμένο κιλό ή μισόκιλο (tension slack λόγω τριβών στα gromments μου είπανε), ξαναπιάνω τα επιθυμητά 24 κιλά. Ξαναπατάω με το δάκτυλο τη χορδή και βλέπω ότι όντως δεν πέφτει η τάση, αλλά είναι πλέον σταθερή στα 24 που θέλω.
Παίρνει πολύ λιγότερο χρόνο απ' ό,τι ίσως ακούγεται. Στα 20 λεπτά τελειώνω τις mains και λίγο πάνω από μισάωρο τις crosses.
Συγκριτικά με καμιά 20αριά πλεξίματα που είχα δώσει "έξω", προσωπικά έχω δει μεγάλη διαφορά στο παίξιμο.
Οπότε η αγορά μιας μηχανής πλέον με 300κάτι ευρώ, τρελοαξίζει.

Petros84
19-10-22, 15:45
Simplicius συμφωνώ στην πλειονότητα αυτών που γράφεις, θεωρώ όμως ότι όταν δεν έχεις ιδέα από πλέξιμο, καλό είναι στην αρχή να πάρεις πληροφορίες απο βίντεο καλά ή κακά. Δεν πρόκειται για καμία επιστήμη. Το πλέξιμο θέλει εξοικείωση και οι προτιμήσεις του κάθενός μας έρχονται με τον πειραματισμό πράγμα που θεωρώ πως είναι το highlight του πλεξίματος by yourself. Και λάθη θα γίνουν και κακά πλεξίματα ίσως αλλά το κόστος εκπαίδευσης είναι μηδαμηνό! Όσο για θέμα απόσβεσης όσοι γράφετε θα βάζετε μέσα και τις κουλούρες που έχουμε μαζέψει μαζί με την μηχανή!! Αλλά ρε παιδιά στο κάτω κάτω το χόμπι μας κάνουμε και στα χόμπι δεν βγάζει κανείς χρήματα αντιθέτως χάνει. Ανάλογα την τρέλα και την όρεξη καθενός κάθε επιλογή αποδεκτή...

stelos2003
20-10-22, 18:26
Καλησπερα ! Παρελαβα τη μηχανη, τη σεταρα αλλα δεν εχω πλεξει ακομα. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι δεν εχω 360 μοιρες κινηση της ρακετας καθως η λαβη βρισκει οπως θα δειτε στη φωτο. Ειναι φυσιολογικο? Γιατι παρατηρησα σε καποια βιντεο οτι η ρακετα περναει. 12485

konkalf
20-10-22, 20:22
@stelios2003 σε κάποιες μηχανές υπάρχει ρύθμιση ύψους στη βάση της ρακέτας. Δεν θυμάμαι για αυτήν που έχεις, αν έχει. Αλλά και να μην έχει, δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Simplicius
20-10-22, 20:48
.

Καλησπερα ! Παρελαβα τη μηχανη, τη σεταρα αλλα δεν εχω πλεξει ακομα. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι δεν εχω 360 μοιρες κινηση της ρακετας καθως η λαβη βρισκει οπως θα δειτε στη φωτο. Ειναι φυσιολογικο? Γιατι παρατηρησα σε καποια βιντεο οτι η ρακετα περναει. 12485

Έχει να κάνει με την ρακέτα και όχι με τη μηχανή.
Ρακέτες με tapered beam χοντρό στο κεφάλι και λεπτό στο λαιμό "κατηφορίζουν" προς το gripper και συμβαίνει το φαινόμενο αυτό.

Χρειάζεσαι ένα ΤΕΤΟΙΟ (https://www.sidirika-nikolaidi.gr/site/product/%CE%A0%CE%91%CE%9E%CE%99%CE%9C%CE%91%CE%94%CE%99%C E%91-1-2-?prdId=03-160271&extLang=). Θα τα βρεις σε μαγαζιά με υδραυλικά. Παξιμάδι "ελαφρύ τύπου" μισής ίντσας (ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ. Έχε μαζί και το original δαχτυλίδι για να τσεκάρεις τη διαμέτρο). Πάρε το πιο λεπτό σε ύψος που υπάρχει (3 χιλ. περίπου), σαν αυτό της εικόνας των link. Συνήθως είναι ορειχάλκινα (https://www.mafou.gr/paksimadi-elafri-tipoi-oreixalkino-bra-130). Μην πάρεις κανένα ψηλό και τραβάς υπό μεγάλη γωνία και σπάσεις καμιά ρακέτα!

Όταν πλέκεις άλλες ρακέτες να το βγάζεις. Εγώ με τις Fischer το χρησιμοποιώ πολύ συχνά!

Προσοχή: Όταν θα σηκώσεις το βαρύ "Τ" για να το περάσεις (πρόσθετα στο υπάρχον δακτυλίδι) να έχεις τη μπάρα με το βαρίδι όρθια, μην σου τουμπάρει η μηχανή!

Kon τι εννοείς λέγοντάς του ότι "δεν έχει κανένα πρόβλημα"; Ότι μπορεί να συνεχίσει να πλέκει έξω; ;)


:cool:

konkalf
20-10-22, 20:58
@simplicius χαχαχα καλό!!! Μπήκε σε καλό δρόμο ο φίλος πλέον. Δεν υπάρχει επιστροφή!

captain
20-10-22, 20:59
@captain τέλη Οκτωβρίου μου είχαν πει από Tennis Pro. Θα δούμε τι θα γίνει. Εγώ πήρα Easy Stringer και είμαι μια χαρά. Θα μπορούσε να είναι κανα 70άρι φθηνότερο, αλλά μέχρι στιγμής τη δουλειά την κάνει και με το παραπάνω. Έχω δει μεγάλη διαφορά. Μακάρι να πάρεις CB3 να μας πεις εντυπώσεις!

konkalf καλορίζικη η μηχανή σου, καλούς πειραματισμούς ώσπου να πάρεις αυτό που θες με τα πλεξίματα σου!
Δυστυχώς θα πρέπει να περιμένω. Είχε δίκιο ο Simp που έλεγε ότι φεύγουν γρήγορα αλλά προτίμησα να πάρω καινούργιες ρακέτες τότε.

captain
20-10-22, 21:01
.

Σχετικά με τη διαθεσιμότητα της CΒ-3, τα πρόσφατα μηνύματα από τον Πρόεδρο (https://www.cnn.gr/kosmos/story/332909/tzinpingk-gia-taivan-epidiokoume-eirineftiki-epanenosi-xoris-na-egkataleipoume-ti-xrisi-vias) δεν ήταν καθόλου ενθαρρυντικά... Ούτε κολυμπηθρόξυλο δεν περνάει εύκολα πια από τα Στενά.
Οπότε, μακάρι να έρθει, αλλά πολύ χλωμό πιστεύω να εμφανιστεί σύντομα.
Για καλοκαίρι το βλέπω. Πάντως δε χάνεις να περιμένεις κανα μήνα ακόμα...
Σας είχα προειδοποιήσει πάντως ότι δεν είναι για πολύ σκέψη η αγορά και δεν με ακούσατε τότε που έπρεπε!
Γενικά, από τη μια η εκτόξευση του κόστους των μεταφορικών από την Ασία τα τελευταία χρόνια, που «χτύπησε» κυρίως τα κινέζικα προϊόντα μικρής αξίας, καθώς και όλα τα υπόλοιπα, όπως πόλεμοι, κορονοιοί, έλλειψη πρώτων υλών, αύξηση ζήτησης για home-hobby προϊόντα κλπ κλπ. έχουν οδηγήσει σε μεγάλες ελλείψεις και αύξηση τιμών, ειδικά των κάθε λογής κινέζικων.
Ειδικά για τις μηχανές πλεξίματος ρακετών τένις, εάν δείτε τις τιμές τα τελευταία πχ. 5 χρόνια, θα διαπιστώσετε ότι έχουν διπλασιαστεί. Πριν 5-6 χρόνια έβρισκες διάφορες μηχανές με 6 point mounting κοντά στα 200 ευρώ ή και πιο φτηνά εάν αναζητήσετε παλιές αγγελίες εδώ στο φόρουμ. Τώρα αυτές οι τιμές δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα!

+1
Θα περιμένω φίλε μου. Μπορώ να κάνω και αλλιώς ;

stelos2003
20-10-22, 21:29
Καταρχας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις !! https://www.youtube.com/watch?v=9DxH9CZZB2w&t=578s εδω ο φιλος στο βιντεο τραβαει υπο τετοια γωνια. Και σε καποια αλλα βιντεο που εχω δει δηλαδη δεν εχω δει να το εχουν τελειως ευθεια με τη μπαρα. Δεν μπορω δηλαδη να την πλεξω ετσι?

Simplicius
20-10-22, 21:49
.

στο βιντεο τραβαει υπο τετοια γωνια. Και σε καποια αλλα βιντεο που εχω δει δηλαδη δεν εχω δει να το εχουν τελειως ευθεια με τη μπαρα.
Πάντα τραβάς υπό (μικρή) γωνία σε όλες τις πλεκτικές μηχανές, και σε εκείνες των 6.000 ευρώ.
Αυτό που είπα είναι να μην τραβάς με πολύ μεγάλη, πχ μη βάλεις κανένα πρόσθετο παξιμάδι ύψους 10 χιλιοστών.


Δεν μπορω δηλαδη να την πλεξω ετσι?
Ενδεχομένως μπορείς αλλά σίγουρα είναι σπαστικό να μην γυρνάει ελεύθερα η ρακέτα.
Επίσης τραβώντας από την κάτω μεριά θα ζορίζεις τη ρακέτα πάνω στο gripper με ότι προβλήματα μπορεί να έχει αυτό.
Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω δοκιμάσει. Πήρα κατευθείαν το παξιμάδι του 0,50 ευρώ...

stelos2003
20-10-22, 22:01
τελεια και το παξιμαδι το βαζω κατω απο το μαυρο το μαμισιο ?

Simplicius
20-10-22, 22:04
.

τελεια και το παξιμαδι το βαζω κατω απο το μαυρο το μαμισιο ?

Μαύρο; Ασημένιο θέλεις να πεις (https://www.gammasports.com/SSP%20Applications/NetSuite%20Inc.%20-%20SCS/SuiteCommerce%20Standard/img/item%20images/MP20011_01.default.jpg?resizeid=5&resizeh=1200&resizew=1200). Κάτω πάνω όπου θέλεις. Εγώ το βάζω από κάτω από το ασημί, δηλ. ακουμπάει στο μαύρο πλαστικό και από πάνω πατάει το ασημένιο δακτυλίδι (το οποίο εσωτερικά είχε ταινία διπλής όψης για να μην χάνεται).

Simplicius
20-10-22, 22:09
.
Παιδιά, κοιτάξτε τι έφτιαξε αυτό το άτομο!!! :D

https://content.instructables.com/ORIG/FL2/YC8B/IT02DQL2/FL2YC8BIT02DQL2.jpg?auto=webp&frame=1&width=467&height=467&fit=bounds&md=ea5cace85234a182c4963762a2104df6

https://content.instructables.com/ORIG/F9M/CBB4/IT02DQPX/F9MCBB4IT02DQPX.jpg?auto=webp&frame=1&width=467&height=1024&fit=bounds&md=6fa32e9703c13e607409e7de51e1c449

stelos2003
20-10-22, 22:10
μηπως εγω δε καταλαβα καλα.. Το παξιμαδι αυτο που λες δε μπαινει στο throat τις ρακετας οταν πας να την κανεις μουντ? Αν ναι εμενα τα πλαστικα ειναι μαυρα εχει ενα λεπτο και ενα πιο χοντρο καπως..

Simplicius
20-10-22, 22:38
.

μηπως εγω δε καταλαβα καλα.. Το παξιμαδι αυτο που λες δε μπαινει στο throat τις ρακετας οταν πας να την κανεις μουντ? Αν ναι εμενα τα πλαστικα ειναι μαυρα εχει ενα λεπτο και ενα πιο χοντρο καπως..

https://i.postimg.cc/DzngCPjM/011-01-default.jpg

Μη ρωτήσεις τίποτα άλλο σήμερα! :D

stelos2003
20-10-22, 22:45
δε χρειαζεται! μια εικονα 1000 λεξεις! ευχαριστω πολυ. περιμενω τις κουλουρες και ξεκιναω :d

antartis87
20-10-22, 23:11
.
Παιδιά, κοιτάξτε τι έφτιαξε αυτό το άτομο!!! :D

https://content.instructables.com/ORIG/FL2/YC8B/IT02DQL2/FL2YC8BIT02DQL2.jpg?auto=webp&frame=1&width=467&height=467&fit=bounds&md=ea5cace85234a182c4963762a2104df6

https://content.instructables.com/ORIG/F9M/CBB4/IT02DQPX/F9MCBB4IT02DQPX.jpg?auto=webp&frame=1&width=467&height=1024&fit=bounds&md=6fa32e9703c13e607409e7de51e1c449

Μας έβαλε φωτιές ο τύπος!!το ζήλεψα και θα το ψάξω


Sent from my iPhone using Tapatalk

stelos2003
21-10-22, 13:10
Υπαρχει καποιος κοντα στο χολαργο-χαλανδρι-ψυχικο να του αγορασω ενα σετακι χορδων γιατι δε μπορω να περιμενω τη ups μεχρι δευτερα? Εχω παθει ενα διαστρεμματακι και θα ηταν η τελεια ασχολία! :)

Simplicius
21-10-22, 15:09
.

Υπαρχει καποιος κοντα στο χολαργο-χαλανδρι-ψυχικο να του αγορασω ενα σετακι χορδων γιατι δε μπορω να περιμενω τη ups μεχρι δευτερα? Εχω παθει ενα διαστρεμματακι και θα ηταν η τελεια ασχολία! :)
Eίμαι Πικέρμι. Έχω όλα αυτά (https://www.tennisforum.gr/showthread.php?10797-%CE%A0%CE%BB%CE%AD%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1).

Έχω κάνει και ειδική προσφορά (κυρίως για εσάς τους νέους πλέκτες) που σε αυτή την αρχική φάση είναι καλό να δοκιμάσετε πολλά διαφορετικά πλέγματα και να δείτε πόσο διαφορετικά συμπεριφέρονται στο πλέξιμο.

Δυο-τρια σετ από το καθένα είναι όλα κι όλα. Θα τελειώσουν κι αυτά και μετά θα τρέχετε όπως έγινε με τη μηχανή! :D;)

:D

stelos2003
21-10-22, 16:19
μια χαρα ! θα σε εχω στα υποψιν μου! εγω περιμενω αυτα
babolat synthetic gut string reel (200 meters)
reel tecnifibre synthetic gut (200 meters)
head velocity mlt string pack (2)
solinco string vanquish (12 meters)
wilson sensation comfort (12.20 meters) string pack

για να δοκιμασω μερικα. αν και λογω ώμου θελω να δοκιμασω πρωτα τα πολυκλωνα.

Simplicius
21-10-22, 17:54
.

... αν και λογω ώμου θελω να δοκιμασω πρωτα τα πολυκλωνα.

Προσωπικά, για την σχέση ώμου και πλεγμάτων δεν εχω βγάλει ακόμα ασφαλές συμπέρασμα...

Σίγουρα η δύναμη του πλέγματος έχει να κάνει με το θέμα του ώμου, λόγω αλλαγής του swing, αλλά υπάρχουν πολυεστερικά που είναι πιο δυνατά από κάποια synthetic (ειδικά το σκληρό Babolat) και multi. Οπότε το υλικό από μόνο του δεν λέει κάτι.

Αλλα ας μην "χαλάσουμε" αυτό το thread με άσχετα post. Εάν θέλεις να συζητηθεί κάτι τέτοιο άνοιξε ένα ειδικό, πχ φιλικά πλέγματα για το χέρι ή τραυματισμοί και πλέγματα κλπ.

[emoji41]

konkalf
25-10-22, 22:52
Μπορεί να ακουστεί τρελό, αλλά έχει δοκιμάσει κανένας σας να πλέξει και να παίξει με μεσινέζα 1.25-1.30; Υπάρχουν nylon και monofilament. Οι πιο πολλές είναι χοντρές, αλλά υπάρχουν και σε 1.25-1.30. Φυσικά, δεν γνωρίζω τι ανοχές έχουν σε τράβηγμα πχ στα 20-24κιλά, αλλά σημασία έχει αν είναι playable ή όχι θα φανεί μόνο στην πράξη.

https://www.skroutz.gr/s/14221509/Kraft-Eco-%CE%9C%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CE%B6%CE%B1-%CE%A3%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B3%CE%B3%CF%85%CE%BB%C E%AE-%CE%9C%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%82-15m-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%AC%CF%87%CE%BF%CF%85%CF%82-1-3mm.html?from=listing

https://www.skroutz.gr/s/23782547/Oregon-69-482-CL-%CE%9C%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CE%B6%CE%B1-%CE%A3%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B3%CE%B3%CF%85%CE%BB%C E%AE-%CE%9C%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%82-15m-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%AC%CF%87%CE%BF%CF%85%CF%82-1-3mm.html?from=listing

https://www.skroutz.gr/s/14233765/Oregon-Redline-%CE%9C%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CE%B6%CE%B1-%CE%A3%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B3%CE%B3%CF%85%CE%BB%C E%AE-%CE%9C%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%82-15m-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%AC%CF%87%CE%BF%CF%85%CF%82-1-3mm.html?from=listing

https://www.skroutz.gr/s/37503540/%CE%9C%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CE%B6%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%A7%CE%BB%CE%BF%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%80%CF%84%C E%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%A3%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B3%CE%B3%CF%85%CE%BB%C E%AE-Am-Tech-1-25mm.html?from=listing

Simplicius
26-10-22, 07:06
.


Μπορεί να ακουστεί τρελό, αλλά έχει δοκιμάσει κανένας σας να πλέξει και να παίξει με μεσινέζα 1.25-1.30; Υπάρχουν nylon και monofilament. Οι πιο πολλές είναι χοντρές, αλλά υπάρχουν και σε 1.25-1.30. Φυσικά, δεν γνωρίζω τι ανοχές έχουν σε τράβηγμα πχ στα 20-24κιλά, αλλά σημασία έχει αν είναι playable ή όχι θα φανεί μόνο στην πράξη.

Εάν έχεις τέτοιες απορίες, το blog του "Unorthodox Stringing" (https://unorthodoxstringing.blogspot.com/) έχει όλες τις απαντήσεις. Έχει πλέξει σχεδόν με ότι υπάρχει! Συρματόσχοινα, πετονιές, χορτοκοπτικά κλπ κλπ.

konkalf
26-10-22, 09:17
@simplicious έριξα μία γρήγορη ματιά.

Για συρματόσχοινα και πετονιές δεν το συζητάω καν, γιατί θα διαλυθεί το σύμπαν! Ειδικά hydrid σε syn-gut, τι περίμενε, να μην κοπεί το syn gut αμέσως;! Άσε που κόβονται τα grommets από την τρελή τριβή! Όχι να πάθουμε και ζημιά! Είναι εντελώς άτοπο.

Με μεσινέζες θα είχε ενδιαφέρον σε διαστάσεις 1.25-1.30 που υπάρχουν στην αγορά monofilaments και nylon. To να κάνει δοκιμή με 1.70+ εξ'αρχής ακυρώνει το εργαστηριακό πείραμα. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάποιον να το έχει κάνει.

*Κάποιοι έχουν κάνει το ανάποδο: να χρησιμοποιήσουν tennis strings ως μεσινέζες, γιατί είναι, λένε αυτοί, πιο ανθεκτικές.

Simplicius
26-10-22, 21:38
.

@simplicious έριξα μία γρήγορη ματιά.

Για συρματόσχοινα και πετονιές δεν το συζητάω καν, γιατί θα διαλυθεί το σύμπαν! Ειδικά hydrid σε syn-gut, τι περίμενε, να μην κοπεί το syn gut αμέσως;! Άσε που κόβονται τα grommets από την τρελή τριβή! Όχι να πάθουμε και ζημιά! Είναι εντελώς άτοπο.

Με μεσινέζες θα είχε ενδιαφέρον σε διαστάσεις 1.25-1.30 που υπάρχουν στην αγορά monofilaments και nylon. To να κάνει δοκιμή με 1.70+ εξ'αρχής ακυρώνει το εργαστηριακό πείραμα. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάποιον να το έχει κάνει.

*Κάποιοι έχουν κάνει το ανάποδο: να χρησιμοποιήσουν tennis strings ως μεσινέζες, γιατί είναι, λένε αυτοί, πιο ανθεκτικές.

Φίλε μου, ήταν όντως πολύ γρήγορη η ματιά σου!

Πάτησε στο "Labels" δεξιά στο "Fishing Line" για να δεις μόνο τα σχετικά θέματα. Κάνει δοκιμή με πετονιά μέχρι και με 0.6 χιλ. πάχος!

Έχει πολύ πληροφορία. Όρεξη να 'χεις (και πολύ χρόνο βέβαια) να διαβάζεις!

Σε κάθε περίπτωση, οι "προβληματισμοί" και η όρεξη για πειραματισμούς - που είχαμε όλοι μας στην αρχή - φεύγουν αρκετά γρήγορα.

Τώρα πια καλύτερα να με σκοτώσεις παρά να με βάλεις να πλέξω ρακέτα - που λέει ο λόγος...

:cool:

konkalf
17-11-22, 11:10
Νέα πατέντα Easy Stringer. Βέβαια δείχνει πάρα πολύ αργή διαδικασία, κυρίως στην απελευθέρωση της χορδής μετά το κάθε τράβηγμα. Αν μάθω περισσότερες λεπτομέρειες + τιμή, θα σας πω.
12578

Simplicius
17-11-22, 12:12
.
https://cdn.shopify.com/s/files/1/1644/6687/products/james-bond-octopussy-12-oz-silver-proof-coin-by-the-perth-mint-coin-perth-mint-331868_400x.jpg?v=1635700014

Νομίζω ότι, από την φωτό του Konkalf, λείπουν 6 χέρια ακόμα για να γίνει πραγματικά Easy!

:D :D

antartis87
17-11-22, 23:10
Πρώτη φορά βλέπω πλέξιμο να ξεκινάει από την άκρη… δεν καταπονείτε έτσι η ρακέτα?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Petros84
18-11-22, 10:50
Στην θεωρία μπορεί να καταστραφεί ο πλανήτης. Στην πράξη δεν το έχω δοκιμάσει οπότε δεν έχω άποψη. Αλλά αυτό που για μένα είναι σημαντικότερο είναι ότι δεν βρίσκω τον λόγο η δεν βλέπω το όφελος αν θέλεις από κάτι τέτοιο. Όσον αφορά το easy stringer, πάντα γερός να είσαι φίλε konkalf με τον ίδιο ενθουσιασμό να πλεκεις! Γιατί να σου πω την αλήθεια ύστερα από περίπου 1,5 χρόνο πλεξιματος, είδα κάποια βίντεο οταν το είχες αναφέρει για αγορά και αν είχα κάτι αντίστοιχο σήμερα μπορεί να τις έδινα για πλέξιμο.. (Προφανως υπερβάλλω μιας και είμαι άνθρωπος που του αρέσει η ταλαιπωρία γενικά... αλλα σίγουρα δεν θα επλεκα τόσο συχνά)

Simplicius
18-11-22, 12:36
.

Πρώτη φορά βλέπω πλέξιμο να ξεκινάει από την άκρη… δεν καταπονείτε έτσι η ρακέτα?

Εννοείται! Είναι η κλασική περίπτωση του "Don't try this at home!" !!! Τρίζουν τα κόκκαλα της USRSA! χαχαχαχα

Εδώ κανονικά πλέκω και αν βάλω διαφορετικά κιλά σε mains και crosses κάθομαι και μετράω το stretching της ρακέτας μήπως και βγήκε πάνω από 2-3 χιλιοστά από τις διαστάσεις της άπλεκτης για να την ξανακάνω...

konkalf
18-11-22, 17:07
Καλά, τέρμα χοντρό λάθος να ξεκινάει από τη μία πλευρά. Δεν το συζητάμε. Απλά μοιράζομαι στο Forum ό,τι σχετικό με το θέμα, βρίσκω ενδιαφέρον να αναφερθεί.
Όπως είπα και πιο πριν, η Gamma Progression 2 τσίμπησε ήδη 40€. Η CB3 που ακόμα δεν έχει εμφανιστεί στο Tennis Pro, να δούμε πόσο θα έχει πάει όόόταν εμφανιστεί.
Πάντως με το Εasy Stringer που έχω, όντας παντελώς αρχάριος και αυτοδίδακτος, μου παίρνουν max 20 λεπτά οι mains και λίγο παραπάνω από αυτό οι crosses.
Βελτίωσα και τους κόμπους και πλέον χάνω ελάχιστο tension εκεί, βάζοντας ήδη +3 κιλά από πριν.

Αυτό που ανέβασα είναι από βιντεάκι στο οποίο υποτίθεται ότι απλά γίνεται δοκιμή. Στο βιντεάκι στο ινσταγκραμ υπάρχει το εξής σχόλιο με την εξής απάντηση:

Yes, but wtf are u doing? The Mains strings have to start at the center of the racquet

with easystringer bracket support you can start from the side and the racket frame won't suffer any distortion�� no worries (σηκώνω κι εγώ τα χέρια ψηλά)

antartis87
18-11-22, 18:30
.


Εννοείται! Είναι η κλασική περίπτωση του "Don't try this at home!" !!! Τρίζουν τα κόκκαλα της USRSA! χαχαχαχα

Εδώ κανονικά πλέκω και αν βάλω διαφορετικά κιλά σε mains και crosses κάθομαι και μετράω το stretching της ρακέτας μήπως και βγήκε πάνω από 2-3 χιλιοστά από τις διαστάσεις της άπλεκτης για να την ξανακάνω...

Χαχαχα

Θα μπορούσε να είναι φωτογραφία από το unorthodox stringing!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Simplicius
18-11-22, 18:45
Χαχαχα

Θα μπορούσε να είναι φωτογραφία από το unorthodox stringing!!!


Sent from my iPhone using TapatalkΔεν κατάλαβες! Διαβαζοντας το blog του Unorthodox, και το πόσες πολλές στραβές ρακέτες έχει βρει κατά καιρους, κόλλησα και γω το μικρόβιο με τα "warped hoops" των ρακετών και τώρα πια τις μετράω...

Προφανώς από πλεξιματα σαν το παραπάνω... Που βέβαια κανουν και αρκετοί "επαγγελματίες". Όχι ξεκινώντας απο την άκρη, αλλά πλεκοντας πρώτα τη μιση πχ δεξια πλευρά και μετα την αλλη μιση!

antartis87
18-11-22, 21:40
Όχι ξεκινώντας απο την άκρη, αλλά πλεκοντας πρώτα τη μιση πχ δεξια πλευρά και μετα την αλλη μιση!

Πριν πολύ καιρό το είχα δει αυτό από επαγγελματία πλέχτη που έκανε μέχρι και τον κόμπο από την μια πλευρα για να πάει στην αλλη πιο μετά…φυσικά δεν είχα ιδέα εκείνο το διάστημα για το τι έκανε απλά παρατηρούσα και μου ήρθε στο μυαλό με την τωρινή συζήτηση


Sent from my iPhone using Tapatalk

Petros84
18-11-22, 23:53
Χαχαχα

Θα μπορούσε να είναι φωτογραφία από το unorthodox stringing!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Βρε παιδιά το one piece stringing δεν είναι καινούριο και όντως υπάρχουν πολοί που το κάνουν. Έχω δεί να πλέκουν έτσι, δεν έχω μπεί στο τρυπάκι να το ψάξω γιατί το θεωρώ πιο πολύπλοκο (πχ μέτρημα χορδής) και δεν βλέπω κάτι καλύτερο στον τρόπο αυτόν γενικά αλλά δεν είναι και τόσο unorthodox ούτε πρόκειται για την ανακάλυψη του τροχού. Έχω και τις επιφυλάξεις μου και για το αν και πόσο τελικά καταπονεί την ρακέτα..

Simplicius
19-11-22, 08:32
.

Βρε παιδιά το one piece stringing δεν είναι καινούριο και όντως υπάρχουν πολοί που το κάνουν. Έχω δεί να πλέκουν έτσι, δεν έχω μπεί στο τρυπάκι να το ψάξω γιατί το θεωρώ πιο πολύπλοκο (πχ μέτρημα χορδής) και δεν βλέπω κάτι καλύτερο στον τρόπο αυτόν γενικά αλλά δεν είναι και τόσο unorthodox ούτε πρόκειται για την ανακάλυψη του τροχού. Έχω και τις επιφυλάξεις μου και για το αν και πόσο τελικά καταπονεί την ρακέτα..

Πέτρο, με κάτι άλλο το μπερδεύεις... Καμία σχέση το "one piece stringing" με αυτό της εικόνας!
Στο "one piece" και σε όλου του είδους τα πλεξίματα οι mains πλέκονται πάντα συμμετρικά ξεκινώντας από το κέντρο.
Εξού και το "short side" δηλ. το μικρό κομμάτι που χρησιμοποιούμε στο "one piece" για να πλέξουμε τις μισές mains.
Το υπόλοιπο το μακρύ είναι για τις άλλες μισές και για όλες τις crosses.

Εάν έχεις δει κάτι παρόμοιο με αυτό της εικόνας εμπίπτεις στην περίπτωση του Μίλτου!
Έχεις δει πλέξιμο που εάν του δίναμε όνομα θα μπορούσαμε να το πούμε "Revenge Stringing", εκδικητικό!!!
Και για τη ρακέτα και για τον παίκτη που θα τη χρησιμοποιήσει! :D

konkalf
19-11-22, 10:26
@simplicius εν τω μεταξύ στο instagram του έγραψα σχόλιο και επιμένει ότι με το συγκεκριμένο μηχάνημα, αλλά και με αυτό που έχω εγώ δεν υπάρχει κανένα θέμα να στραβώσει η ρακέτα, γιατί λέει εξουδετερώνονται οι δυνάμεις στην επαφή...!!!
Εν τω μεταξύ, τι δυνάμεις ασκούνται στη μία μόνο πλευρά της ρακέτας όταν κάνεις το clamping δεν το αναφέρει.
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο, που έχω απορία. Επειδή πλέκω σε δύο κομμάτια.
Σε 16*19 και 16*20 πρώτα έκοβα το σετ στη μέση. Πλέον για να έχω λίγο παραπάνω χορδή στις mains κόβω το ένα κομμάτι 30 πόντους πιο μεγάλο από το άλλο και είμαι εντελώς κομπλέ.
Σε 18*20 με δύο κομμάτια γίνεται πλέξιμο με 1 σετ 12.2μ;

Petros84
19-11-22, 13:49
.


Πέτρο, με κάτι άλλο το μπερδεύεις... Καμία σχέση το "one piece stringing" με αυτό της εικόνας!
Στο "one piece" και σε όλου του είδους τα πλεξίματα οι mains πλέκονται πάντα συμμετρικά ξεκινώντας από το κέντρο.
Εξού και το "short side" δηλ. το μικρό κομμάτι που χρησιμοποιούμε στο "one piece" για να πλέξουμε τις μισές mains.
Το υπόλοιπο το μακρύ είναι για τις άλλες μισές και για όλες τις crosses.

Εάν έχεις δει κάτι παρόμοιο με αυτό της εικόνας εμπίπτεις στην περίπτωση του Μίλτου!
Έχεις δει πλέξιμο που εάν του δίναμε όνομα θα μπορούσαμε να το πούμε "Revenge Stringing", εκδικητικό!!!
Και για τη ρακέτα και για τον παίκτη που θα τη χρησιμοποιήσει! :D

Έχεις δίκιο, λάθος μου! Έχω δει one piece str. απο το κέντρο προς τις άκρες! Και μάλιστα αυτό που με ξένισε τοτε είναι οτι στις mains τράβαγε 23kg και στις Crosses 22kg!!

DrF
27-11-22, 14:27
Για όποιον ενδιαφέρεται, το tennispro.eu έχει πλέον σε στοκ μηχανές πλεξίματος, με την CB-3 στα 224 ευρώ. Εξαιρετική τιμή.

konkalf
27-11-22, 15:23
ΑΔΙΑΝΟΗΤΑ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ!!! 225€ μόνο η CB3!!! Πωωωω! Εγκεφαλικό (ευχάριστο) έπαθα. Τους είχα στείλει και email όπως λέω και πιο πάνω, αλλά αργούσε να γίνει stock. Και την περίμενα πόσους μήνες, τελικά πήρα Easy Stringer γιατί δεν ήθελα να χαλάω άλλα λεφτά για πλεξίματα έξω.
Η CB10 337€!!! Ντάξει.

Εγώ αυτό που κατάλαβα μετά από 11 μήνες που ασχολούμαι ουσιαστικά με το τένις είναι ότι αν έχεις λίγη υπομονή, βρίσκεις τρελλές ευκαιρίες σε Tennis Point και Tennis Pro.
Πήρα Head Boom Pro από Tennis Point στα 185€, δωρεάν μεταφορικά. Τώρα τη βρίσκω στο Tennis Pro 167€. Στο Γιολλάντα σου λένε 200€ με έκπτωση...
Πήρα πριν το Black Friday Wilson Blade v.5 18*20 με 110€!
Για να μην πω για Market Place και άλλα forum.

DrF
27-11-22, 20:56
πάντως εγώ παρήγγειλα μια cb-3. έχουν μείνει 4 σε στοκ, και η τιμή πήρε 5 ευρώ πάνω.

Simplicius
27-11-22, 22:39
.

Σε 18*20 με δύο κομμάτια γίνεται πλέξιμο με 1 σετ 12.2μ;

Δες εδώ... (https://klipperusa.com/pages/racquet-stringing-patterns)

konkalf
28-11-22, 09:14
@simplicious ευχαριστώ. Βρήκα και από το site της Wilson. Σίγουρα φτάνει. Θα μετρήσω:

πρώτα τις [μία προς μία τις main της μίας πλευράς + λίγο περίσσευμα για τη μηχανή] * 2
και με το υπόλοιπο θα μετρήσω όλες τις crosses + λίγο περίσσευμα
Και από Talk Tennis μου είπαν ότι σίγουρα φτάνει το 12μετρο σετ για όλες τις ρακέτες, απλά εγώ θέλω να πλέκω σε 2 κομμάτια και θέλω να κάνω το κόψιμο του σετ που για 18*20 δεν θα φτάσει αν το κόψω στη μέση.

Πώς είδες τιμή για CB3???

Simplicius
28-11-22, 10:42
.

Θα μετρήσω:πρώτα τις [μία προς μία τις main της μίας πλευράς + λίγο περίσσευμα για τη μηχανή] * 2
και με το υπόλοιπο θα μετρήσω όλες τις crosses + λίγο περίσσευμα
Αντί να κάνεις όλα τα παραπάνω θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις το παρακάτω εργαλείο που έχει ανακαλύψει η ανθρωπότητα εδώ και χιλιάδες χρόνια! :p
Και βέβαια να μετατρέψεις τα feet σε μέτρα στα stringing instructions προσθέτοντας +25 εκ. στις crosses σε περίπτωση starting clamp.

https://www.xtools.gr/8126-large_default/%CE%BC%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%BF-1-%CE%BC%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%80%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%8C-%CE%BE%CF%8D%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%BF-%CE%BA%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%BF-stabila.jpg


Πώς είδες τιμή για CB3???
Κανονική, παρά την παραπληροφόρηση που έκανες τους τελευταίους μήνες με τα postρίσματά σου για δραματικές αυξήσεις... :p
Και μπήκες και εσύ σε περιττά έξοδα και πήρες και άλλους στο λαιμό σου. ;)

konkalf
28-11-22, 10:51
Πάντως η Gamma Progression 2 τσίμπησε τιμή. Από 319€ τέλη Αυγούστου, πήγε 359€ στο site της. Αλλού δεν ξέρω. Η CB10 6 σημείων είναι στα 337€, πολύ φθηνότερη. Αν και τα έχεις πει για 2 και 6 σημεία, απλά το αναφέρω ενδεικτικά το τι γίνεται με το rebranding.

225€ η CB3!!!11ΕΝΑ!!!
To μόνο πρόβλημά της ήταν η διαθεσιμότητα. Εγώ και με 300 θα την έπαιρνα τότε, αλλά το να πληρώσω 100€ καπέλο για την Gamma το θεώρησα και το θεωρώ ακόμη κοροϊδία. Καλύτερα που πήρα Easy Stringer παρά Progression 2 και να δω τώρα την CB3 100€ κάτω.

Simplicius
13-12-22, 17:56
.
Περιμένουμε εντυπώσεις από τα παιδιά που πήραν τη μηχανή με την "τελευταία φουρνιά" διαθεσιμότητας !!! DrF;

captain
11-01-23, 18:02
https://www.tennispro.eu/cb-3-stringing-machine-3755.html
50euro πάνω από την προηγούμενη φορά . Λογικό

Simplicius
11-01-23, 21:16
.

Πώς είδες τιμή για CB3???


. Κανονική, παρά την παραπληροφόρηση που έκανες τους τελευταίους μήνες με τα postρίσματά σου για δραματικές αυξήσεις... [emoji14]
Και μπήκες και εσύ σε περιττά έξοδα και πήρες και άλλους στο λαιμό σου. ;)


https://www.tennispro.eu/cb-3-stringing-machine-3755.html
50euro πάνω από την προηγούμενη φορά . Λογικό

Νομίζω πως οφείλω μια συγγνώμη στον konkalf.
Well done φίλε! Τελικά οι πληροφορίες σου (αν και καθόλου ευχάριστες) ήταν ολόσωστες!
;)

Οι λίγες CB-3 που εμφανίστηκαν πριν τις γιορτές με την παλιά τιμή (εξού και το παραπάνω σχόλιο μου) ήταν μάλλον ξεχασμένες σε καμιά αποθήκη! Οι νέες είναι όντως στην τιμή που ειχε προαναγγείλει απο το καλοκαίρι ο kon.

Κάποιοι "επένδυσαν" σε Pure Aero και την πάτησαν... [emoji14] Θα μου πεις βέβαια ότι και μια Aero κοντεύει πια τα 300€. Την ανταλλάσσεις και παιρνεις μηχανή! Σωστό κι αυτό!! [emoji1]

Petros84
12-01-23, 08:59
Δείτε το θεμα λίγο διαφορετικά. Την λιγότερο αρνητική πλευρά του. Κάποιος που πλέκει 2 ρακέτες κάθε 2 μήνες , μετά την αύξηση θα κάνει 4 μήνες παραπάνω να κάνει απόσβεση. Ε και;

captain
12-01-23, 17:18
Θα το δω ακόμη πιο διαφορετικά. Αγοράζεις κάτι σε λογική τιμή για να πειραματιστεις και να δοκιμάσεις καινούργια και διαφορετικά πράγματα (άλλοι κάνουν μοντελισμο, πλέξιμο με βελονάκι κλπ). Αν η τιμή πάψει να είναι λογική τότε πας αλλού. Απλά.

captain
12-01-23, 19:08
12706 έλα έπεσε πάλι ούτε χρηματιστήριο να ήταν. Μετά τις 24/1 διαθέσιμη λέει. Με το grid τι εννοεί;

Simplicius
12-01-23, 21:22
.
Έλα μια χαρά είναι. Χτύπα την τωρα που γυρίζει! Πριν παραγγειλεις κάνε πρώτα εγγραφή, νέο account χωρις επιλογή ληψης του newsletter, ΜΕΤΑ γραψου στο newsletter, και θα παρεις κωδικό για μείον 10€. Μετα βαλε την παραγγελία και το κουπόνι και θα παει 229€.

Το grid είναι τεχνικο λαθος του site. Δεν βάζεις κατι. Ας το κενό.

Btw, εκείνη τη "συγγνώμη" την παίρνω πισω!!! [emoji23][emoji23]

captain
13-01-23, 06:19
Καλημέρα. Έκανα screen shot για να μην τρελαθώ. Ανέβηκε στο site πάλι.12707
Άσε τη συγνώμη εκεί που είναι. Αποτι καταλαβαίνω θα αλλάζει συνεχώς τιμή

Simplicius
13-01-23, 07:00
.

Καλημέρα. Έκανα screen shot για να μην τρελαθώ. Ανέβηκε στο site πάλι.12707
Άσε τη συγνώμη εκεί που είναι. Αποτι καταλαβαίνω θα αλλάζει συνεχώς τιμή

Θα τους πήρε τηλέφωνο ο konkalf και θα διαμαρτυρήθηκε!! :D :D

Έχει τα θέματά του το site τους. Είναι γνωστό. Έχει συμβεί και στο παρελθόν.
Άλλες φορές βγάζει διαφορετική τιμή στο γενικό view και άλλη όταν κλικάρεις το προϊόν κλπ. κλπ.
Περιμένεις και βλέπεις. Όατν δεις "σωστή" τιμή ρίξε την παραγγελία!

Petros84
13-01-23, 08:15
Captain, δεν μπορώ να πω ότι δεν καταλαβαίνω τον τρόπο που το σκέφτεσαι, αλλά έχω διαφορετική άποψη. Ίσως επειδή έχω και την παραξενιά σε ότι περνά από τα χέρια μου να θέλω να έχω τον έλεγχο... Πριν δοκιμάσεις κάτι σίγουρα είσαι διστακτικός. Άλλωστε και ο Simplicius παλαιότερα παρέθετε επιχειρήματα επι των επιχειρημάτων ενάντια στο Self stringing (χαίρομαι που σε αυτό τουλάχιστον δεν τον άκουσα και τσίμπησα την μηχανουλα)! Τώρα αν για κάποιον είναι θέμα το 50€ θα τον απετρεπα να προχωρήσει σε αγορά καθώς από προσωπική εμπειρία, η μηχανή αποτελεί μονο το 1/3 αυτών που θα ξοδέψει για να "δοκιμάσει και να πειραματιστεί" όπως λες. Για να είμαστε ρεαλιστές απόσβεση δύσκολα κάνει κάποιος παρά μόνο αν πλέκει έναντι αμοιβής. Και συντηρητικά να το δούμε αν κάποιος έχει βρει το πλέγμα του, πλέκει 2 φορές τον χρόνο και είναι ικανοποιημένος με αυτό, θα βρεθεί να πλέκει 5-6 φορές οπότε οικονομικά έρχεται στην καλύτερη το ίδιο. Εκτός το οικονομικό λοιπόν σε όλα τα άλλα έχω να πω ΝΑΙ. Αν την βρεις τσιμπα την. ΠΧ επλεξα την καινούρια μου ρακέτα (εδώ έστω και καθυστερημένα ευτυχώς άκουσα τον Simplicius) σχετικά χαμηλά. Έπαιξα 5-6 φορές μεσα στον πρώτο μήνα, ονειρικά. Από κει και μετά δεν μπορούσα να κρατήσω μπάλες μέσα. Κόβω-πλεκω 1kg παραπάνω, έτοιμος. Αν είχα πληρώσει 15-20€ για να μου πλεξουν την ρακέτα θα την κρατούσα τουλάχιστον άλλον έναν μήνα χωρίς να ευχαριστιέμαι χτυπήματα και τέννις. Αξία ανεκτίμητη.

konkalf
13-01-23, 08:49
.


Θα τους πήρε τηλέφωνο ο konkalf και θα διαμαρτυρήθηκε!! :D :D

Έχει τα θέματά του το site τους. Είναι γνωστό. Έχει συμβεί και στο παρελθόν.
Άλλες φορές βγάζει διαφορετική τιμή στο γενικό view και άλλη όταν κλικάρεις το προϊόν κλπ. κλπ.
Περιμένεις και βλέπεις. Όατν δεις "σωστή" τιμή ρίξε την παραγγελία!

280€ η Tennis Pro CB3
359€ η Gamma Progression 2 χαχα

Πάει το δούλεμα σύννεφο! Όποιος βρει δεύτερη διαφορά πέρα από το αυτοκόλλητο, κερδίζει παγωτό!

@siplicious όταν είδα την CB3 στα 230€ έπαθα (ευχάριστο) εγκεφαλικό. Απλά ήθελα να πάρω τέλη Αυγούστου και δεν μπορούσα να περιμένω άλλους 3 μήνες.
Τώρα στα 280€ πάλι πολύ καλά είναι.

Εγώ με Easy Stringer έχω κάνει 17 πλεξίματα μέχρι στιγμής, ήτοι 136€ απόσβεση από τα 300€ που την πήρα. Ακριβή την πήρα, αλλά δεν υπήρχε εναλλακτική εκείνους τους μήνες. Να έπαιρνα Gamma Progression 2 με 350€ και να έβλεπα μετά την CB με 100€ μείον, όπως είχα ξαναπεί, δεν θα το ήθελα να το ζήσω. Είπαμε, ξέρουμε ότι μας πιάνουν κορόιδο, αλλά μέχρι ενός ορίου.

Simplicius
13-01-23, 09:45
.

....
Άλλωστε και ο Simplicius παλαιότερα παρέθετε επιχειρήματα επι των επιχειρημάτων ενάντια στο Self stringing (χαίρομαι που σε αυτό τουλάχιστον δεν τον άκουσα και τσίμπησα την μηχανουλα)! .

Και συ ρε Πέτρο "πριν αλεκτορα φωνησαι τρις απαρνησει με" ;;;
:D :D

Όντως έχεις δίκιο. Αλλά επειδή έχω μάθει σε όλα να κάνω προϋπολογισμούς, χρόνους απόσβεσης κλπ κλπ. και η μηχανή των δύο σημείων δεν ήταν τότε στα option μου, ούτε υπήρχαν οι οικονομικές CB, στα 700+ που έβγαινε η drop weight 6 σημείων της Gamma η απόσβεση με προσωπικό πλέξιμο έτεινε προς εποχές Star Wars...

captain
13-01-23, 13:22
Παίδες δεν μίλησα ποτέ για απόσβεση μιας αγοράς. Δηλαδή τι απόσβεση κάνει κάποιος, με την αγορά μιας ρακέτας και πότε; Εν προκειμένω, αυτό που με ενδιαφέρει προσωπικά με την αγορά μιας μηχανής πλεξίματος είναι να μάθω κάτι καινούργιο στο χώρο που μου αρέσει και να εξελίξω τις γνώσεις μου, χωρίς να αφήσω σοβαρότερα (της όρεξης μου για να είμαι κόσμιος) θέματα πίσω. Η τιμή βεβαίως θα καθορίσει το εάν θα μπώ στο παιχνίδι ή όχι.
Και αυτό, γιατί μαζί με την μηχανή αγοράζεις πακέτο και το νήμα με το οποίο παίζεις (άλλα 130 ευρώ), ίσως ΄΄σπασμένο΄΄ νήμα (σε κουλούρα των 100μ για παράδειγμα) σε χαμηλή τιμή για πειραματισμούς, αγοράζεις και κάτι για να την ενισχύσεις πλεκτικά και πάει λέγοντας με το τελικό κουστούμι να έρχεται ραμμένο κοντά στα 500 αν όχι λίγο παραπάνω.
Οπότε απλά δείχνω υπομονή και σύνεση.

Petros84
13-01-23, 15:15
Χρήστο όχι δεν είπες κάτι, συμφωνώ μαζί σου και το έχω ξαναπεί ότι στα χόμπι ξοδεύεις χρήματα, δεν κάνεις απόσβεση. Στις συζητήσεις όμως που έχουν να κάνουν με μηχανές πλεξίματος, συχνά πυκνά αναφέρεται το κομμάτι της απόσβεσης χρημάτων καθώς χρησιμοποιώντας μία τέτοια μηχανή, γλιτώνεις χρήματα που ξοδεύεις για την υπηρεσία που σου προσφέρει ο πλέκτης. Στο κομμάτι του εξοπλισμού και των ρακετών δεν μπορείς να πεις κάτι τέτοιο. Όσον αφορά το χρηματιστήριο της cb-3 αυτήν την ώρα 16:47 13/1/23 κλείνει ο δείκτης με άνοδο 20 μονάδων και τελική τιμή στα 299€. Νεότερα για την εξέλιξη της τιμής θα έχουμε από αύριο 14/01/2023... :)

captain
13-01-23, 19:16
... ναι μόλις το είδα!
12710

konkalf
13-01-23, 19:25
Χρήστο όχι δεν είπες κάτι, συμφωνώ μαζί σου και το έχω ξαναπεί ότι στα χόμπι ξοδεύεις χρήματα, δεν κάνεις απόσβεση. Στις συζητήσεις όμως που έχουν να κάνουν με μηχανές πλεξίματος, συχνά πυκνά αναφέρεται το κομμάτι της απόσβεσης χρημάτων καθώς χρησιμοποιώντας μία τέτοια μηχανή, γλιτώνεις χρήματα που ξοδεύεις για την υπηρεσία που σου προσφέρει ο πλέκτης. Στο κομμάτι του εξοπλισμού και των ρακετών δεν μπορείς να πεις κάτι τέτοιο. Όσον αφορά το χρηματιστήριο της cb-3 αυτήν την ώρα 16:47 13/1/23 κλείνει ο δείκτης με άνοδο 20 μονάδων και τελική τιμή στα 299€. Νεότερα για την εξέλιξη της τιμής θα έχουμε από αύριο 14/01/2023... :)

Καταλαβαίνεις τι γίνεται από προκρατήσεις/προπαραγγελίες!
Συμφωνώ με τον Captain.
Προσωπικά, υπάρχουν άπειρα βιντεάκια στο YouTube για πλέξιμο. Θεωρητικά, για να γίνει τέλειο ένα πλέξιμο με flying clamps σε drop weight machine χρειάζεσαι και starting clamps.

Προσωπικά, μετά τα δυο πρώτα πλεξίματα και αφού πήρα το κολάι, έμαθα πώς να:

- μετράω σωστά τα μήκη ανάλογα με το αν κάνω 16*19 ή 18*20. Στο 18*20 θέλει λίγο παραπάνω προσοχή το μέτρημα. Στο 16*19 απλά κρατάω 15-20cm παραπάνω χορδή για τις mains. (πλέκω σε δύο κομμάτια). Δηλαδή κόβω το σετ λίγο παραπάνω από τη μέση. Το υπόλοιπο κομμάτι είναι υπεραρκετό για τις crosses
- κάνω σωστά τους κόμπους και κυρίως να ελευθερώνω το flying clamp αφού τραβάω προς τα πίσω τη χορδή με μία πένσα
- οι κόμποι είναι πανεύκολοι
- θέλει μόνο προσοχή/βίντεο στο youtube για να μην χάνεις tension
- βάζω 4 κιλα παραπάνω tension στους κόμπους και αφού βάλω το flying clamp, τραβάω με την πένσα χειροκίνητα και είναι υπερκομπλέ
- τέλος, ανάλογα με το αν μιλάμε για multifilament ή polyester, θέλει μια-δυο δοκιμές στην αρχή να δεις πόσο σφιχτά θα είναι τα clamps

Πραγματικά, δεν είναι πυρηνική φυσική. Μου παίρνει λίγο λιγότερο από ώρα πλέον. 20 λεπτά max οι mains και 40 λεπτά οι crosses επειδή δεν είμαι πολύ γρήγορος στο πλέξιμο ακόμα.

Τo Easy Stringer βοηθά στο να πατάω με τον αντίχειρα την κάθε χορδή προς τα κάτω μερικές φορές και να πάρω όλο το tension που χάνεται στο grommet στο πρώτο τράβηγμα. Πέφτει κανά δυο κιλά η τάση στον δείκτη και με κανα δυο τραβήγματα πάει ξανά εκεί που θέλω και δεν ξαναπέφτει. Και με CB3 όλα γίνονται.

Είναι ωραία τεχνική και ήρεμη, εφόσον πλέξεις κανα δυο φορές και κάνεις κανένα μικρό λαθάκι. Εγώ πλέον χαλαρά το βγάζω.

antartis87
13-01-23, 20:13
Μιας και αναφερόμαστε για το συγκεκριμένο σάιτ επειδή πέρασα μια περίοδο που αμφιταλαντευομουν αν θα πάρω μια ρακέτα για να την δοκιμάσω η όχι όποτε την έβαζα καλάθι και την άφηνα και ξανά έμπαινα την άλλη μέρα απλά στο σάιτ μου ανέβαζε την τιμή για κάποιο λόγο δεν ξέρω πως και γιατί…όταν ακύρωνα τα πάντα και έκλεινα την καρτέλα και ξανά έμπαινα στο σάιτ μου εμφάνιζε την κανονική τιμή..πιστεύω ότι μπορεί να γινόταν το ίδιο και με την CB3…

Όσον αφορά το θέμα απόσβεσης εγώ προσωπικά έκανα απόσβεση από τα δικά μου πλεξιματα μέσα σε 10 μήνες επειδή βέβαια δοκιμάζω και συνέχεια ρακετες και έπλεξα και σε δυο η τρεις φίλους δεν θυμάμαι ακριβώς…

Και σε αυτό το σημείο να ευχαριστήσω τον simplicious για την προτροπή του πριν από ένα χρόνο να την πάρω!
Μετά από ένα χρόνο μπορώ να πω ότι άρχισα να βαριέμαι λίγο να πλέκω αλλά είναι μέχρι να ξεκινήσω μετά απολαμβάνω την διαδικασία


Sent from my iPhone using Tapatalk

Petros84
14-01-23, 00:30
Εντάξει είναι αστείο... 308,97e αυτήν την στιγμή... Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Έχουν βάλει κάποιο παιδάκι και παίζει με τις τιμές στο Site?

Simplicius
14-01-23, 08:36
.
Τωρα εχει 299. Και το ακομα πιο γελοίο, απο κατω, εκει που φαινονται οι διαφορές των προσφορών απο τις αρχικές τιμες, λεει retail price 230€.

Καποιο option εχει συνδέσει μαλλον την τιμη με τη ζήτηση με το αποτέλεσμα να ειναι αυτο το οντως χρηματιστηριακό.

Simplicius
19-01-23, 15:16
.
Τελικά 300 ευρώ πήγε η CB-3.
80€ πάνω από την τιμή που είχε όταν πρωτοδημοσίευσα το θέμα.

Η δε CB-10 PRO πήρε αύξηση 150€ !!! Από 550 στα 700!
Και πάλι φτηνότερα από τις ίδιες Gamma αλλά καμιά σχέση με πριν.

"Πάει η ευκαιρία, φύγετε απ' δω!" που λέγανε και τα Ημίζ...
:(

Apostolis
31-01-23, 16:54
cb-3 στα 180 κρατιεμαι με νυχια κ με δοντια..
https://www.tennispro.eu/cb-3-stringing-machine-3755.html
α ρε simplicious τι μας εχεις κανει.

πρακτικα στα 22 πλεξιματα (δινω 8 εκει που πλεκω) τα εχεις κανει αποσβεση

konkalf
31-01-23, 18:27
cb-3 στα 180 κρατιεμαι με νυχια κ με δοντια..
https://www.tennispro.eu/cb-3-stringing-machine-3755.html
α ρε simplicious τι μας εχεις κανει.

πρακτικα στα 22 πλεξιματα (δινω 8 εκει που πλεκω) τα εχεις κανει αποσβεση

180€ ενώ είχε ξεπεράσει τα 300€+!!! Καλά, ό,τι να'ναι.
Για 'μένα πάρτην αμέσως! Μην το σκέφτεσαι καθόλου. Και πλέξιμο να μην ξέρεις, θα μάθεις γρήγορα. Εύκολο είναι.

Τίποτα! Μας δουλεύουν ψιλό γαζί! Από 230, έφτασε 300+ και τώρα 180. Τον Σεπτεμβριο που ηθελα να την παρω δεν υπήρχε.
Κανένα 50άρι και πολλά λέω, πρέπει να τους στοιχίζει μέχρι να τη βάλουν στο ράφι.
Καλά για τις ρακέτες μην αρχίσω με τα made in china που τα πουλάνε 300 ευρώ οι κλέφτες!
Βρήκα Angell από έναν από Γαλλία που την έδινε 35€ + 18€ μεταφορικά, μέσα σε 4 μέρες είχε έρθει, την πιάνω στα χέρια μου και μου 'ρθε να σπάσω την Boom Pro που την είχα δίπλα.
https://i.postimg.cc/SKFthyj8/angell-tc-95-1st-day.jpg

Simplicius
02-02-23, 09:41
.

cb-3 στα 180 κρατιεμαι με νυχια κ με δοντια..
https://www.tennispro.eu/cb-3-stringing-machine-3755.html
α ρε simplicious τι μας εχεις κανει.
πρακτικα στα 22 πλεξιματα (δινω 8 εκει που πλεκω) τα εχεις κανει αποσβεση

Εάν κρατιέσαι και τώρα με τα 180, δεν θα πάρεις ποτέ!
Και με 300 μια χαρά ήταν!

Petros84
02-02-23, 10:23
Πολυ φοβάμαι πως έχει γίνει κάποιο σφάλμα στην τιμολόγηση και όποιος προλάβει πρίν ξαναπάει 229 ή λίγο παραπάνω...

Apostolis
02-02-23, 11:03
εχει -22% ολο το site λογω των 22 slam του τζοκοβιτς. simplicious μπορει να παρω στα 24% το καλοκαιρι :D

Petros84
02-02-23, 13:10
και πως τους ξέφυγε η ελληνική πατέντα των εκπτώσεων; 300- 22%... καλά εδώ που τα λέμε το tw κάπως έτσι παίζει αρκετές φορες στις εκπτώσεις που κάνει.
Αποστολή, 22 GS, 22 πλεξιματα, 22% τσιμπα την μιλάνε οι αριθμοί

Apostolis
02-02-23, 13:24
και πως τους ξέφυγε η ελληνική πατέντα των εκπτώσεων; 300- 22%... καλά εδώ που τα λέμε το tw κάπως έτσι παίζει αρκετές φορες στις εκπτώσεις που κάνει.
Αποστολή, 22 GS, 22 πλεξιματα, 22% τσιμπα την μιλάνε οι αριθμοίΧαχαχχαχα δεν το είχα σκεφτεί πόσο καρμικα μιλανε τα νούμερα, βασικά με προβληματίζει αρχικά ότι δεν έχω υπομονή για λεπτοδουλεια κ το βασικότερο ότι προσπαθώ να αποβαλλω το κολλημα με τις ρακέτες κ να παίξω το άθλημα οπότε όπως καταλαβαίνεις φοβάμαι ότι θα ανοίξω καινούριο παράθυρο μετα με τα διάφορα πλέγματα, κιλά, τεχνικές πλέξης κλπ!!!

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

captain
02-02-23, 18:08
.
Έλα μια χαρά είναι. Χτύπα την τωρα που γυρίζει! Πριν παραγγειλεις κάνε πρώτα εγγραφή, νέο account χωρις επιλογή ληψης του newsletter, ΜΕΤΑ γραψου στο newsletter, και θα παρεις κωδικό για μείον 10€. Μετα βαλε την παραγγελία και το κουπόνι και θα παει 229€.

Το grid είναι τεχνικο λαθος του site. Δεν βάζεις κατι. Ας το κενό.

Btw, εκείνη τη "συγγνώμη" την παίρνω πισω!!! [emoji23][emoji23]

Περιμένω να μου έρθει Μάνο.
Εγγραφή στο tennis pro -10€
Εγγραφή στο news letter -10€
Ετοιμάσου να στείλεις links με πλέξιμο, κέντημα, βελονάκι, ότι έχεις τέλος πάντων.
Εννοείται ότι ΕΑΝ έχω και ΕΧΕΙΣ χρόνο να τα πούμε και στο viber για μάθημα.
H κουλούρα που πήρα είναι SOLINCO το CONFIDENTIAL 1,25 αυτό χρησιμοποιώ τώρα. Είχε προηγηθεί το blast και για ποοοολύ καιρό είχα το poly tour.
Πήρα και ένα starting clamp (tennispro) αλλά δεν ξέρω ποιότητα.

Simplicius
02-02-23, 21:50
Περιμένω να μου έρθει Μάνο.
Εγγραφή στο tennis pro -10€
Εγγραφή στο news letter -10€
Ετοιμάσου να στείλεις links με πλέξιμο, κέντημα, βελονάκι, ότι έχεις τέλος πάντων.
Εννοείται ότι ΕΑΝ έχω και ΕΧΕΙΣ χρόνο να τα πούμε και στο viber για μάθημα.
H κουλούρα που πήρα είναι SOLINCO το CONFIDENTIAL 1,25 αυτό χρησιμοποιώ τώρα. Είχε προηγηθεί το blast και για ποοοολύ καιρό είχα το poly tour.
Πήρα και ένα starting clamp (tennispro) αλλά δεν ξέρω ποιότητα.Μπράβο ρε Χρήστο!!!
Με γειες!!!
Ειδες όπως λένε, το καλο πραμα αργει να γινει!
Το τερματισες! Σε λιγο θα σου στελνανε και τη μηχανη και φράγκα!
Με το καλο να τη δεχτείς!

Simplicius
02-02-23, 22:00
...πρακτικα στα 22 πλεξιματα (δινω 8 εκει που πλεκω) τα εχεις κανει αποσβεση

Αποστόλη, εαν κανεις 3-4 πλεξιματα το χρόνο και, το βασικότερο, εάν είσαι ευχαριστημένος με αυτά, τότε όντως η μηχανή είναι μια περιττή πολυτέλεια...

Η μηχανή πλεξιματος έχει αξία:

α) εαν σου αρεσει να πειραματιζεσαι με (φτηνά) πλέγματα και τάσεις

ή / και

β) εάν είσαι απογοητευμένος και μπερδεμένος απο τα πλεξιματα που κανεις έξω.

Τα 8 ευρώ για ενα πλεξιμο καθε δυο ή τρεις μήνες που σε ικανοποιεί απόλυτα είναι μια χαρά, τι να λέμε...

Petros84
02-02-23, 22:03
Μπράβο Captain, άξιζε η αναμονή τελικά! Ξεκίνα δες τον Tennis Spin, όχι το βίντεο που λέει Yonex Stringing team άλλά τα: HOW TO STRING A TENNIS RACKET PART 1 THE MAINS και HOW TO STRING A TENNIS RACKET PART 2. THE CROSSES. Απ΄ότι θυμάμαι ήταν μια ιδιαίτερα αναλυτική εισαγωγή στο πλέξιμο. Να προσέξεις το σφίξιμο στο Clamp (αν και το Confidential και τα πολυεστερικά γενικά δεν γλιστράνε ιδιαίτερα) ωστέ να μην είναι χαλαρό να γλιστράει η χορδή και χάνεται η τάση αλλά ούτε και πολύ σφιχτό ωστέ να την πληγώνει. Τα υπόλοιπα θα τα βρείς στην πορεία με τα λάθάκια σου και με τα καλά σου... Θα την χαρείς είναι βέβαιο!

Simplicius
03-02-23, 14:14
.

Μπράβο Captain, άξιζε η αναμονή τελικά! Ξεκίνα δες τον Tennis Spin, όχι το βίντεο που λέει Yonex Stringing team άλλά τα: HOW TO STRING A TENNIS RACKET PART 1 THE MAINS και HOW TO STRING A TENNIS RACKET PART 2. THE CROSSES. Απ΄ότι θυμάμαι ήταν μια ιδιαίτερα αναλυτική εισαγωγή στο πλέξιμο. Να προσέξεις το σφίξιμο στο Clamp (αν και το Confidential και τα πολυεστερικά γενικά δεν γλιστράνε ιδιαίτερα) ωστέ να μην είναι χαλαρό να γλιστράει η χορδή και χάνεται η τάση αλλά ούτε και πολύ σφιχτό ωστέ να την πληγώνει. Τα υπόλοιπα θα τα βρείς στην πορεία με τα λάθάκια σου και με τα καλά σου... Θα την χαρείς είναι βέβαιο!
Πέτρο, η δική μας μηχανή είναι με flying clamps...
Έχει αρκετές διαφορές το πλέξιμο στη δική μας από εκείνο στη μηχανή του βίντεο.

captain
04-02-23, 16:01
Είχα θέμα με το forum και δεν μπορούσα να συμμετέχω στην συζήτηση.
Για να γνωρίζετε και σεις, σε περίπτωση που αλλάξει κάποιος το mail του, τότε το forum του στέλνει mail στην καινούργια του διεύθυνση για επιβεβαίωση κ ζητάει να μπεις απο τον σύνδεσμο που σου στέλνει. Σε εμένα πήγε στα σπαμ και δεν το είχα δει. Τέλος καλό όλα καλά.
Πάω τώρα στην μηχανή, η οποία ήταν σε τιμή πρόκληση. Την περιμένω τέλος του μήνα και ξεκινάω να πλέκω. Όσο σκέφτομαι ότι θα έχω φρέσκο πλέγμα κάθε φορά που το χρειάζομαι νιώθω άρχοντας. Στην ουσία είναι 8 πλεξίματα/ έτος για τις δύο ρακέτες που χρησιμοποιώ. Οι υπόλοιπες δυο πάνε ράφι.

captain
04-02-23, 16:13
Ξεκίνα δες τον Tennis Spin, α: HOW TO STRING A TENNIS RACKET PART 1 THE MAINS και HOW TO STRING A TENNIS RACKET PART 2. THE CROSSES.
Πέτρο σε ευχαριστώ πολύ. Έχω δει τον τυπά σε άλλες αναζητήσεις που έκανα σχετικά. Ωραίος τύπος και συμπαθής. Καλά τα λέει αλλά μέχρι εκεί. Αυτό που χρειάζομαι πρωτίστως είναι η θεωρία. Θέλω να διαβάσω γενικά για τις ρακέτες, για τις μηχανικές καταπονήσεις που δέχονται στο παιχνίδι και στο πλέξιμο. Να διαβάσω για τα νήματα και τις ιδιότητες τους γενικά. Σε αυτή την κατεύθυνση είχε συμβάλει σημαντικά ο Μάνος με τις αναρτήσεις του (άρθρα) και του το αναγνωρίζω. Διότι σε κάθε του τοποθέτηση έβαζε παραπομπή. Έτσι, εάν και τα αγγλικά μου είναι μέτρια μπορώ να βρω διάφορα που γίνονται από τις παραπομπές του.

Doulke
08-02-23, 20:06
Αύριο λογικά έρχεται και η δικιά μου. Την έβλεπα από καιρό αλλά η αλήθεια είναι οτι δεν την χρειαζόμουν τόσο, αλλά σε αυτή την τιμή, είχα και ένα κουπόνι, και με 2 πλεξίματος σχεδόν τον μήνα που θέλω (multi/poly σπάει γρήγορα) θα κάνει απόσβεση, συν ότι μου αρέσει γενικά το DIY.

Είδα κάποια βίντεο, διάβασα και έναν ωραίο οδηγό στο tt όποτε λογικά καλά θα πάει. Έχω μερικές παλιές ρακέτες και reels να ξεκινήσω.

Μια ερωτηση, οι 2 κεντρικές τεντώνουν με το τράβηγμα των διπλανών, βγαίνει ίδια η τάση σε αυτές η χάνουν καθόλου σε σχέση με τις υπόλοιπες? Γενικά χαμηλά κιλά παίζω, και με τις δοκιμές θα δω ποσό μαρεσουν με αυτη την μηχανή, περισσότερο από περιέργεια η ερώτηση.

Petros84
09-02-23, 09:55
https://youtu.be/jGo9X22vqGs Χωρίς να έχω πλεξει με Flying clamps ( θα βοηθούσε καλύτερα να απαντήσει κάποιος άλλος χρήστης τέτοιων clamps στο ερώτημα σου)νομίζω όμως οτι θα επέλεγα τον τρόπο που φαίνεται στο επισυναπτόμενο βίντεο από το 2:25 και μετά. Welcome to the Club! Όντως η τιμή ήταν πειρασμός... Τώρα πάλι στα 299!

konkalf
09-02-23, 10:29
Το συγκεκριμένο βιντεάκι το έχω δει και εγώ, ειδικά από τη μέση και μετά πώς ξεκινάς χωρίς starting clamp.

Γενικά Doulke, χωρίς starting clamp:

- περνάς τις δύο μεσαίες και τις εφαρμόζεις τάση και στις δύο ταυτόχρονα

Όπως έχεις τραβήξει και τις δύο μεσαίες ταυτόχρονα, εγώ θα σου πρότεινα να μην βάζεις το 1 flying clamp στη μέση της διαδρομής, αλλά όσο πιο κοντά στην απέναντι πλευρά μπορείς, ώστε στην επόμενη λούπα (2η δεξιά ή δεύτερη αριστερή), να χωρέσει το 2ο flying clamp

(με κόκκινο χρώμα είναι τα flying clamps, με πράσινο η περιοχή στην οποία εφαρμόζεις τάση)

- εγώ κάνω 5 ή 6 από τη μία πλευρά και μετά πηγαίνω στην άλλη πλευρά, ώστε να χωρέσουν τα flying clamps γιατί είναι λίγο χοντρούλικα.

όταν κάνεις 5-6 από τη μία πλευρά, ξανατραβάς την χορδή 1 και μετακινήσεις το flying clamp ένα στην πρώτη μπλε θέση και ούτω καθεξής.

* τέλος, σε κάθε μία που εφαρμόζεις τάση/κιλά που θες και είναι το drop weight στην ευθεία, ζούμπα τη χορδή με τον αντίχειρά σου περίπου στη μέση, ώστε να πάρεις λίγο από τη χαμένη τάση που εγκλωβίζεται στα grommets στη στροφή.



12811 12812

konkalf
09-02-23, 14:04
Άλλος τρόπος εδώ. Γενικά υπάρχουν πολλοί τρόποι χωρίς starting clamp για dropweight με flying clamps. Αυτά από εμένα. Μια-δυο φορές αν πλέξεις, θα πηγαίνεις τραίνο μετά και θα δεις και διαφορά στο παίξιμο. Εγώ είδα μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο.

https://www.youtube.com/watch?v=7jFLSGHHMuc

Doulke
09-02-23, 17:27
Σας ευχαριστώ. Κωνσταντίνε ευχαριστώ για το σχέδιο και το βίντεο. Δεν θέλω να πλέξω πολλές πολλές αυτήν μια πλευρά. Πάντως τον τρόπο σε αυτό το βίντεο θα τον δοκιμάσω, φαίνεται απτούς πιο σωστούς από όσους εδώ δει.

Ας την δοκιμάσω πρώτα να δω πως θα πάει και θα ενημερώσω όταν την έχω και στα χέρια μου.

Πέτρο λογικά θα ξαναπέσει στα 230-240 που ήταν σταθερά (προσφορά από 300 αρχική), κάτι πρέπει να έχουν μπερδέψει και γιαυτο και οι ανάποδες τιμές.

Doulke
12-02-23, 10:40
Η δικιά μου ήρθε μαύρη αντι για κοκκινη που είναι στο site. Η ποιότητα κατασκευής δεν είναι και η καλύτερη, φαίνεται στα μέταλλα.

Πρώτη δοκιμή Παρασκευή απόγευμα, μία six one lite 102 16-20, velocity mains - syn gut cross, 23,5-23 kg. Όλα πήγαν μια χαρά, έφαγα κανα 2ωρο, λίγο βλέποντας και κάνοντας, λίγο η ελαστικότητα των συνθετικών αλλα καλή έγινε, 21κατι την έδειξε στο racket tune, την έπαιξα και λίγο χτες καλή ηταν.

Χθες δεν πήγε τόσο καλά, ξεκίνησα με μια αερο και polyfibre hightek 21 κιλά (γενικά πολυεστέρες έπλεκα 22 κιλά και μάρεσε αποτην 2η ώρα, οπότε είπα να το ξεκινήσω χαμηλότερα), πλέχτηκε εύκολα, αλλα το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό, βγήκε αρκετά χαμηλότερα ( rackettune έδειξε 14), την δοκίμασα λίγο το απόγευμα ήταν σώβρακο.
Λέω θα φταίει το μαλακό πλέγμα στα λίγα κιλά. Πήρα μετά την blade, έκοψα δυο hyperg και τα έβαλα 22,5-22 όπως το βάζω συνέχεια σε αυτήν. Πάλι το ίδιο, αρκέτα μαλακότερο απο ότι συνήθως, η εφαρμογή έδειξε κάπου στα 17 κάτι. Το εκοψα γιατι δεν υπηρχε λόγος να το δοκιμάσω.

Παρατήρησα οτι τα τα clamps μόλις αφήσω την χορδή απο το μηχάνημα πανε μερικα΄χιλιοστά πίσω, είναι φυσιολογικό ή κάνω εκεί κάτι λάθος?

Οι δύο τελευταίες main χάνουν λίγο όταν τις δέσω, δεν κάνουν το ίδιο πίνγκ με τις υπόλοιπες, το χω δεί γενικά οτι είναι λίγο πιο χαλαρές και παλιά οπότε θεωρώ ότι είναι καπώς φυσιολογικό ή φτιάχνεται κάπως, είδα πολύ βάζουν +10%, ίσως το δοκιμάσω.

Έχετε καμιά ιδέα γιατί είχε τόση διαφορά με πολυεστέρα, να βάλω απλά παραπάνω κιλά ή κάνω απλα κάτι άλλο λάθος?

Η εφαρμογή ξέρω οτι δεν μετράει ακριβώς, περισσότερο την έβλεπα για να δω περίπου πόσο χάνουν με τον καιρό, αλλα πάντα έδειχνε αρχικά +- 1-2 απο τα κιλά που μου την έπλεκαν.

konkalf
12-02-23, 11:21
Στις τελευταίες mains κι εγώ έχανα αρκετό tension τις πρώτες φορές. Τώρα, πάλι χάνω, αλλά πολύ λιγότερο. Σίγουρα πρέπει:

- βάζεις 3-4 κιλά παραπάνω γι' αυτές
- μάθεις όχι μόνο πώς γίνονται οι κόμποι, που είναι πανεύκολοι, αλλά πώς και προς τα πού να τραβάς όταν τους κάνεις, εκεί είναι το κόλπο όλο. υπάρχουν πολλά βιντεάκια για τους κόμπους
- το clamp το ξεκουμπώνεις στον δεύτερο κόμπο ταυτόχρονα με το τράβηγμα του δεύτερου κόμπου
- τα clamps και λίγο πιο σφιχτά να τα πιάνεις, μην τα φοβάσαι, γιατί εκεί που πιάνουν η μπάλα σπανίως χτυπάει, εγώ κάνω μια-δυο δοκιμές στην αρχή στο πρώτο τράβηγμα
- πάντα θα μετακινούνται λίγο, ακόμα και στις επαγγελματικές κινούνται λίγο. Το πρόβλημα δεν είναι η μικρή μετακίνηση, αλλά το όποιο γλίστρημα που μπορεί να μην φαίνεται στο μάτι: δηλαδή το clamp να είναι σταθερό, αλλά να γλιστρά μέσα η χορδή

Για τα κιλά που θα έχεις μετά, το μόνο σίγουρο είναι ότι μέσα σε 24 ώρες χάνει 10-15% των κιλών, άπαιχτη η ρακέτα. Εγώ πλέκω στα 24, ώστε να είμαι 22+, 23 όταν πάω να παίξω.

Τέλος, δεν υπάρχει περίπτωση να είμαστε διπλά δίπλα 3 άτομα με την ίδια ή διαφορετικές μηχανές και να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα. Απλά, θέλει λίγη εξάσκηση και θα το βρεις μόνος σου. Και απώλεια να έχεις, θα ξέρεις πόση περίπου, οπότε θα πλέκεις λίγο πιο πάνω, ώστε όταν πας γήπεδο να είσαι κομπλέ.

Εγώ προσωπικά με Easy Stringer πλέκω στα 24 κιλά. Πόσο είναι στην πραγματικότητα δεν γνωρίζω και ούτε το κοιτάω. Την επόμενη φορά κάνω προσαρμογές αν μιλάμε για παρόμοιας δομής χορδή.
Θεωρώ ότι ένα κακό πλέξιμο φαίνεται με το πόση απώλεια στο παίξιμο βλέπεις στη ρακέτα μέσα στις πρώτες 2-3 ώρες.

Εγώ έχω σωθεί. Έχω δώσει ρακέτες για πλέξιμο σε ηλεκτρονική μηχανή που μέσα σε 1 ώρα ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΝ.

captain
12-02-23, 21:45
Η δικιά μου ήρθε μαύρη αντι για κοκκινη που είναι στο site. Η ποιότητα κατασκευής δεν είναι και η καλύτερη, φαίνεται στα μέταλλα.
Καλά πλεξιματα. Εγώ περιμένω πως κ πως να έρθει η δικιά μου.

captain
16-02-23, 09:36
Καλά πλεξιματα. Εγώ περιμένω πως κ πως να έρθει η δικιά μου.

Καλά πάει ξεκίνησε από Γαλλία (;) πέρασε Μιλάνο (για να πάρει λιγάκι στυλ μάλλον) και πλησιάζει. Θα μπορούσα να πω ότι είμαι ανυπόμονος και κυρίως περίεργος !

captain
23-02-23, 08:54
Ok ήρθε !
Καλημέρα !
Μου αρέσει που ήρθε σε μαύρο.
Τώρα απλά θα κάθομαι και θα την κοιτάω....12833

captain
23-02-23, 09:28
Καλησπερα ! Παρελαβα τη μηχανη, τη σεταρα αλλα δεν εχω πλεξει ακομα. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι δεν εχω 360 μοιρες κινηση της ρακετας καθως η λαβη βρισκει οπως θα δειτε στη φωτο. Ειναι φυσιολογικο? Γιατι παρατηρησα σε καποια βιντεο οτι η ρακετα περναει. 12485

Δεν χρειάζεται να βάλεις παξιμάδι έχει η μηχανή δικά της για να σηκώνεις την ρακέτα και όχι την βαση1283412835

captain
23-02-23, 16:34
Μόλις τελείωσα μια ρακέτα (PA 2015) 4Ω κ κάτι με πολλά διαλείμματα. Παιδεμα οι κόμποι. Παιδεμα οι crosses. Σκληρό το πλέγμα.

captain
23-02-23, 17:16
12841

Όχι ότι δεν μάζεψα και άλλες απορίες...
12842
24 κιλά και οι mains k crosses
Βέβαια εκεί που είναι οι κόμποι γίνετε ΤΟ μπαχαλο

konkalf
23-02-23, 17:47
Από την 2η άντε 3η φορά θα πηγαίνεις τραίνο. Με το drip weight είναι μέχρι να δεις πόση χορδή πρέπει να τραβάς για να μένει οριζόντιο αμέσως το βαρίδι χωρίς πολλές διορθώσεις. Συνήθεια είναι. Εμένα μου πήρε 2 ώρες στην αρχή. Τώρα 1 ώρα max.
Οι κόμποι εύκολα γίνονται. Μόνο προσοχή στο πώς και προς τα πού τους τραβάς και να βγάζεις το clamp ταυτόχρονα με το χειροκίνητο τράβηγμα.

captain
25-02-23, 23:35
Ok έκανα και την καινούργια.
Στα κιλά δεν ξέρω τι απόκλιση θα έχω σε αυτή έβαλα 23,5 περίπου. Σήμερα έπαιξα και την PA 2016 και ναι την είχα πλέξει λάστιχο (νόμιζα ότι έπλεκα 24 κιλά και τελικά ήταν κάτω από 18)
Και εννοείται ότι ο καιρός χαλάει για να δοκιμάσω την αίσθηση αύριο.

captain
25-02-23, 23:37
Από την 2η άντε 3η φορά θα πηγαίνεις τραίνο. Με το drip weight είναι μέχρι να δεις πόση χορδή πρέπει να τραβάς για να μένει οριζόντιο αμέσως το βαρίδι χωρίς πολλές διορθώσεις. Συνήθεια είναι. Εμένα μου πήρε 2 ώρες στην αρχή. Τώρα 1 ώρα max.
Οι κόμποι εύκολα γίνονται. Μόνο προσοχή στο πώς και προς τα πού τους τραβάς και να βγάζεις το clamp ταυτόχρονα με το χειροκίνητο τράβηγμα.
... ναι πήγα στο δίωρο... Γιατί δεν είχα περισπασμούς. Δεν νομίζω ότι θα μπορέσω ποτέ να βελτιώσω τον χρόνο που χρειάζομαι για να πλέξω μια ρακέτα

captain
26-02-23, 10:09
12849
Αυτό το ρυθμίζουμε;
Γιατί άλλες φορές πιάνει το νήμα άλλες γλυστραει. Άλλες το νήμα μπαίνει σε εγκοπή πίσω άλλες το ακούω όταν παίρνει τάση για κλάσμα δευτερολέπτου. Ξέρει κανείς από εσάς που έχετε την ίδια μηχανή;

konkalf
26-02-23, 11:02
Αυτό δεν το ρυθμίζεις. Το gripper σφίγγει μόνο του αφού κάνεις την λούπα σωστά υπό το βάρος του βαριδιού στην άκρη τεντώνει τη χορδή και το gripper κουμπώνει τη χορδή.
Αν το βαρίδι είναι κάτω από την ευθεία, κρατάς όλο το gripper με το χέρι και ανασηκώνεις το βαρίδι μέχρις ότου έρθει στην ευθεία (σαν καστάνια).

captain
26-02-23, 12:15
Αυτό δεν το ρυθμίζεις.

Εμένα έπαιζε αρκετά δεν ήταν σταθερή η κίνηση πάνω κάτω. Πήγαινε και μέσα έξω και μερικές φορές έμπαινε η χορδή μέσα στο κενό που δημιουργούνταν. Βίδωσα την βίδα λίγο.
Δεν ξέρω εάν έπραξα καλώς. Μου το έκανε όταν πήγα να τραβήξω τις crosses προς το τέλος.

Το gripper σφίγγει μόνο του αφού κάνεις την λούπα σωστά υπό το βάρος του βαριδιού στην άκρη τεντώνει τη χορδή και το gripper κουμπώνει τη χορδή.
Αν το βαρίδι είναι κάτω από την ευθεία, κρατάς όλο το gripper με το χέρι και ανασηκώνεις το βαρίδι μέχρις ότου έρθει στην ευθεία (σαν καστάνια).

Ναι αυτά τα είχα διαβάσει και δεi στο yt πριν ξεκινήσω το πλέξιμο.

Doulke
03-03-23, 12:25
Καλορίζικη και καλά πλεξίματος!

Το gripper δεν ρυθμίζεται. Έχω δει ότι και σε άλλους έμπαινε η χορδή στο κενό. Εμένα δεν μου έχει συμβεί. Προσέχω λίγο όταν βάζω την χορδή, ανάλογα την κλίση, αλλες φορές θέλει να την βάζεις στην εσωτερική μεριά άλλες στην εξωτερική για να μην την πλακώνει η χορδή που που τεντώνεται. Περισσότερο στα πιο ελαστικά πλέγματα θα το δεις. Αυτό αλλαζει σαν ανταλλακτικό όποτε δες μην είναι καμία βίδα χαλαρή. Η πίσω βίδα που έχει δεν έχει σχέση είναι για το «κοντάρι».

Όσο αφορά αυτά τα τέσσερα πραγματάκια προσωπικά δεν κατάλαβα αν είναι για να σηκώνεις την ρακέτα, δηλαδή ακουμπάει πάνω η ρακέτα και οι βίδες ακουμπάνε πάνω στο frame ή αν τα βάζεις, και το frame ακουμπάει γύρο από αυτά και όχι πάνω στις δυο βίδες.
Τις πρώτες δυο ρακέτες επειδή είναι ίδιο πάχος απλά τις έβαλα χωρίς να τα χρησιμοποιήσω, στην αετό που είναι λίγο πιο λεπτός ο λαιμός στο πρώτο πλέξιμο έβαλα το λεπτό για να είναι πιο ίσιο. Μετά είδα έναν που χρησιμοποίησε τον δεύτερο τρόπο και μου φάνηκε πιο σωστό όποτε έκτοτε χρησιμοποιώ τα λεπτά πλαστικά για να κουμπώνουν οι ρακέτες γύρο από αυτά.
Αν μπορεί κάποιος άλλος χρήστης της μηχανής ας μας διαφωτίσει.

Σχετικα με τα κιλά και γώ τα ίδια έβγαζα. Σε πολυεστέρα πιστεύω ότι είναι 2με 4 κιλά κάτω από εκεί που βάζω. Σε συνθετικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα.
Π.χ. Συνθετικά 24,5-24 κιλά το rackettune έβγαλε τάση 24,3. Δεν σημαίνει ότι είναι σωστό αλλά 1-2 απόκλιση μου φαίνεται νορμαλ, πολυεστέρα στα 23 θα τα δείξει π.χ 20, και φαίνεται απτό πλέγμα ότι είναι εκεί γύρω και όχι 23.
Με δοκιμές και ειδικά αν έχεις σταθερό πλέγμα και ρακέτα βρίσκεις τι σαρεσει. Αν κανείς συνέχεια δοκιμές πάντα είσαι στο περίπου.

Το μόνο που μπορώ να σε πω που ίσως σε βοηθήσει είναι όταν τραβάς μια χορδή και την πιάνεις, πριν αφήσεις την υπόλοιπη απτό gripper βάλε μια βούλα με ένα μαρκαδόρακι να δεις αν γλιστράει καθόλου απτό κλαμπ. Και επίσης επειδή εγώ την βάζω στο τραπέζι της κουζίνας έβαλα ένα αλφάδι και σε εκείνο το ύψος έβαλα ένα μαγνητάκι δίπλα στο ψυγείο ώστε να στο ύψος του να ναι ίσιο.

Προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος και οτι αν την είχα δοκιμάσει πρώτα θα την αγόραζα. Στην προσφορά που την είχε άξιζε. Στα 250-300 που παίζει δεν θα την έπαιρνα, όχι ότι βρίσκεις κάτι καλύτερο σε κοντινές τιμές αλλά για εναν μέσο παίχτη με 1-2 ρακέτες που πλέκει 10-15 φορες τον χρόνο δεν νομίζω ότι αξίζει, τα 6 με 10 € που παίζουν τα πλεξίματα πιστεύω ότι αξίζουν για την «σιγουριά» που σου δίνουν. Πιθανότατα φταίω εγώ για το αποτέλεσμα που βγάζει και ίσως με τον καιρό αλλάξω γνώμη αλλά επειδή την πήρα περισσότερο για μα δοκιμάσω διαφορετικά πλέγματα σε διαφορετικές ρακέτες, η αβεβαιότητα που βγαζει κάπως με ξενερώνει, όπως επίσης επειδή χρησιμοποιώ πολύ multi/poly μπορεί η μεταξύ τους διαφορά να βγαίνει μεγαλύτερη από ότι θα περίμενα.
Πάντως τις προάλλες Κυριακή απόγευμα έσπασε το πλέγμα του συμπαίχτη μου, Δευτέρα απόγευμα είχαμε προπόνηση και ήταν έτοιμη ( και με τα λεγόμενα του καλύτερη από ποτέ, του ταίριαξε το πλέγμα), σε κάτι τέτοια φαίνεται η βολικότατα του να έχεις μηχανή σπίτι.

Καλές δοκιμές!

captain
03-03-23, 19:13
Όσο αφορά αυτά τα τέσσερα πραγματάκια προσωπικά δεν κατάλαβα αν είναι για να σηκώνεις την ρακέτα, δηλαδή ακουμπάει πάνω η ρακέτα και οι βίδες ακουμπάνε πάνω στο frame ή αν τα βάζεις, και το frame ακουμπάει γύρο από αυτά και όχι πάνω στις δυο βίδες.
Τις πρώτες δυο ρακέτες επειδή είναι ίδιο πάχος απλά τις έβαλα χωρίς να τα χρησιμοποιήσω, στην αετό που είναι λίγο πιο λεπτός ο λαιμός στο πρώτο πλέξιμο έβαλα το λεπτό για να είναι πιο ίσιο. Μετά είδα έναν που χρησιμοποίησε τον δεύτερο τρόπο και μου φάνηκε πιο σωστό όποτε έκτοτε χρησιμοποιώ τα λεπτά πλαστικά για να κουμπώνουν οι ρακέτες γύρο από αυτά.

Για τον λόγο αυτό έβαλα και φωτό από το manual το οποίο κατεβάζεις σε pdf. Δεν υπάρχει δεύτερος τρόπος.

captain
03-03-23, 19:19
Καλορίζικη και καλά πλεξίματος!
Από δω έπρεπε να ξεκινήσω.
Ευχαριστώ πολύ Doulke.

konkalf
03-03-23, 19:56
Εγώ το μόνο που θα πω προς το παρόν είναι πως σε κάθε τράβηγμα που κάνετε και έχετε φέρει το βαρίδι στην ευθεία:

- να ζουμπάτε με τον αντίχειρά σας στην μέση περίπου την χορδή. Aν δεν το κάνετε αυτό, σίγουρα χάνετε 1-1.5 κιλό άνετα, λόγω της τριβής στο grommet.

Εγώ τη ζουμπάω προς τα κάτω, χάνω 0.5-1 κιλό, ξανατραβάω για να κερδίσω το 0.5-1 κιλό, μετά αφαιρώ το flying clamp και ξανακάνω την ίδια διαδικασία: ξαναζουμπάω τη χορδή στη μέση και με ένα τράγημα ακόμα πλέον βλέπω ότι δεν χάνω τίποτα.


12880
https://www.youtube.com/shorts/jA_aXsenJCo (κάνω άλλο κόμπο πλέον)

captain
03-03-23, 20:11
Εγώ δεν έχω κάτι για να μετρήσω τα πραγματικά κιλά που βάζω παρά μόνο την αίσθηση που θα μου δώσει η ρακέτα. Έχασα την ευκαιρία να αγοράσω κάποτε ένα ert300 στα 190€ και ακόμα χτυπάω το κεφάλι μου. Δεν μπορώ να καταλάβω την "μηχανική" πίσω από μια πίεση στη χορδή και μετά πάλι τράβηγμα. Αλλά μπορεί να μπω στον πειρασμό να το δοκιμάσω.
Εν τω μεταξύ λόγω ηλικίας ��με πόνεσε η πλάτη πλέκοντας στο τραπέζι και στο δεύτερο πλέξιμο έβαλα την μηχανή πάνω στην σιδερωστρα για να την έχω πιο ψηλά.������

konkalf
03-03-23, 20:27
Εγώ δεν έχω κάτι για να μετρήσω τα πραγματικά κιλά που βάζω παρά μόνο την αίσθηση που θα μου δώσει η ρακέτα. Έχασα την ευκαιρία να αγοράσω κάποτε ένα ert300 στα 190€ και ακόμα χτυπάω το κεφάλι μου. Δεν μπορώ να καταλάβω την "μηχανική" πίσω από μια πίεση στη χορδή και μετά πάλι τράβηγμα. Αλλά μπορεί να μπω στον πειρασμό να το δοκιμάσω.
Εν τω μεταξύ λόγω ηλικίας οΏ½οΏ½με πόνεσε η πλάτη πλέκοντας στο τραπέζι και στο δεύτερο πλέξιμο έβαλα την μηχανή πάνω στην σιδερωστρα για να την έχω πιο ψηλά.οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½

Μου το πρότειναν 3-4 άτομα να το κάνω. Πάντως, όντως κάνοντάς το βλέπω μία μείωση στα κιλά της τάξης του 1 κιλού, ξαναπατάω με τη σκανδάλη κανά δυο φορές αναλόγως με τη σκληρότητα της χορδής και ξανάρχομαι στα κιλα που θέλω. Μετά αν ξαναζουμπήξω τη χορδή, βλέπω ότι δεν έχω πλέον καμία μείωση, οπότε βάζω το clamp και πάω στην επόμενη.

Doulke
04-03-23, 11:52
https://youtu.be/K9jAZ2gXkZ4

Με αυτόν τον τρόπο την βάζω πλέον. Ακουμπάει όλη η ρακέτα στην βάση και όχι πάνω στο πλαστικό. Μου φάνηκε πιο σωστό απτό να ακουμπάει πάνω στα πλαστικά.

captain
04-03-23, 18:49
Εννοείς έτσι:
12885
12886
; ; ;
ή
12887

captain
04-03-23, 18:54
Και στο βίντεο που ανέβασες και σε άλλο ένα το ίδιο προτείνουν. Δεν το κατάλαβα έτσι από το manual. Παίζει να είναι σωστό όπως το λες. Τις δύο πρώτες φορές που έπλεξα έπλεξα χωρίς αυτά και το frame της ρακέτας στο μέταλλο.
Καψή;
Simp,
Δάσκαλε,
Ρίξε φως

Simplicius
04-03-23, 22:32
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230304/7cf154eef8c4777e3eb35336e947f93c.jpg

Πλαστικά στηρίγματα βάζουμε τα πιο μεγαλα που μπορούν να μπουν, αλλά που δεν θα πιέζουν τα γρομμετς...

Petros84
05-03-23, 07:57
Εγώ το μόνο που θα πω προς το παρόν είναι πως σε κάθε τράβηγμα που κάνετε και έχετε φέρει το βαρίδι στην ευθεία:

- να ζουμπάτε με τον αντίχειρά σας στην μέση περίπου την χορδή. Aν δεν το κάνετε αυτό, σίγουρα χάνετε 1-1.5 κιλό άνετα, λόγω της τριβής στο grommet.

Εγώ τη ζουμπάω προς τα κάτω, χάνω 0.5-1 κιλό, ξανατραβάω για να κερδίσω το 0.5-1 κιλό, μετά αφαιρώ το flying clamp και ξανακάνω την ίδια διαδικασία: ξαναζουμπάω τη χορδή στη μέση και με ένα τράγημα ακόμα πλέον βλέπω ότι δεν χάνω τίποτα.


12880
https://www.youtube.com/shorts/jA_aXsenJCo (κάνω άλλο κόμπο πλέον)

Καλημέρα! Κώστα άυτό που λές έχει μια μικρή δόση λογικής, δεν είναι όμως πραγματικότητα. Έχω μετρήσει τράβηγμα με αλλά και χωρίς γκρόμετς, έχω βάλει το stringmeter και στις δυο περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Αλλά και να υποθέσουμε ότι σε κάποια δύσκολα σημεία η τριβή δεν φέρνει το επιθυμητό αποτέλεσμα, με το dropweight μηχάνημα έχει λογική να το διορθώσεις όπως το κάνεις στο βίντεο καθώς είναι όπως το λένε constant pull. To easy stringer αν δεν κάνω λάθος είναι ελλατηρίου και απλά σταματάει-κλειδώνει στα κιλά που του έχεις δώσει εντόλή. Δεν συνεχίζει να τραβάει και σε αυτήν την περίπτωση νομίζω ότι αυτό που δείχνεις στο βίντεο και με το συγκεκριμένο crank μηχάνημα δεν κάνει κάτι. Υγεία παιδιά! Γεροί να είμαστε να παίζουμε και να ευχαριστιόμαστε! Δυστυχώς εγώ έχω 2 μήνες να παίξω λόγω προβλήματος στο γόνατο.

konkalf
05-03-23, 12:41
Καλημέρα! Κώστα άυτό που λές έχει μια μικρή δόση λογικής, δεν είναι όμως πραγματικότητα. Έχω μετρήσει τράβηγμα με αλλά και χωρίς γκρόμετς, έχω βάλει το stringmeter και στις δυο περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Αλλά και να υποθέσουμε ότι σε κάποια δύσκολα σημεία η τριβή δεν φέρνει το επιθυμητό αποτέλεσμα, με το dropweight μηχάνημα έχει λογική να το διορθώσεις όπως το κάνεις στο βίντεο καθώς είναι όπως το λένε constant pull. To easy stringer αν δεν κάνω λάθος είναι ελλατηρίου και απλά σταματάει-κλειδώνει στα κιλά που του έχεις δώσει εντόλή. Δεν συνεχίζει να τραβάει και σε αυτήν την περίπτωση νομίζω ότι αυτό που δείχνεις στο βίντεο και με το συγκεκριμένο crank μηχάνημα δεν κάνει κάτι. Υγεία παιδιά! Γεροί να είμαστε να παίζουμε και να ευχαριστιόμαστε! Δυστυχώς εγώ έχω 2 μήνες να παίξω λόγω προβλήματος στο γόνατο.

Έτσι έχω καταλάβει κι εγώ. Με το Easy Stringer ενδείκνυται το "ζούμπιγμα" για τον λόγο ακριβώς που αναφέρεις. Στις drop weight και στις ηλεκτρονικές κατανοώ ότι είναι constant pull μηχανές, οπότε ίσως και να μην χρειάζεται. Πάντως δεν χάνει κανείς να κάνει ένα-δυο ζουμπήγματα.

Όπως δείχνει ο Simplicious είναι η σωστή τοποθέτηση.

captain
05-03-23, 18:23
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230304/7cf154eef8c4777e3eb35336e947f93c.jpg

Πλαστικά στηρίγματα βάζουμε τα πιο μεγαλα που μπορούν να μπουν, αλλά που δεν θα πιέζουν τα γρομμετς...
Κατέβασα και το manual της gamma. Λέει ότι έτσι όπως λέτε μπαίνουν. Την πάτησα με το εγχειρίδιο της cb3. Όπως και να έχει έπλεξα τώρα δε γυρνάει. Thanks ��

captain
05-03-23, 18:24
Ερώτηση : τα flying clamps τα αφήνετε ανοιχτά ή κλειστά στην αποθήκευση;
Εν τω μεταξύ έπλεξα και ακόμη δεν μπήκα γήπεδο να δοκιμάσω την δεύτερη ρακέτα που έπλεξα....

Simplicius
06-03-23, 10:13
.

Κατέβασα και το manual της gamma. Λέει ότι έτσι όπως λέτε μπαίνουν. Την πάτησα με το εγχειρίδιο της cb3. Όπως και να έχει έπλεξα τώρα δε γυρνάει. Thanks οΏ½οΏ½

Είσαι τυχερός έπλεξες τις Aero που είναι κούτσουρα.
Πιθανότατα μια πιο μαλακή ρακέτα να είχε σπάσει με αυτό που έκανες.
Ελπίζω να μην έχει γίνει ζημιά στα frames σου.
Η δύναμη που μπήκε μονοδιάστα στις ρακέτες χωρίς να εξισορροπείται από στήριξη ήταν 24 κιλά x 19 χορδές = 456 κιλά!!!
Δηλαδή σαν να τις πάτησε στο κεφάλι, στη θέση 12-6, μισό αυτοκίνητο!!!!!!
Ουσιαστικά έπλεξες εντελώς στον "aera" και όχι πάνω στη μηχανή! ;)
Εξού και τα χαμηλά τελικά κιλά που ανέφερες.

Simplicius
06-03-23, 10:17
.

Έτσι έχω καταλάβει κι εγώ. Με το Easy Stringer ενδείκνυται το "ζούμπιγμα" για τον λόγο ακριβώς που αναφέρεις. Στις drop weight και στις ηλεκτρονικές κατανοώ ότι είναι constant pull μηχανές, οπότε ίσως και να μην χρειάζεται. Πάντως δεν χάνει κανείς να κάνει ένα-δυο ζουμπήγματα.

@Petros84
Φίλε υπομονή! Χαλαρά!
;) ;) :D :D

Doulke
06-03-23, 15:01
Οι υπόλοιποι,που την έχετε και περισσότερο καιρό πως έχετε προσαρμόσει τις τάσεις σας?
π.χ. ίδια ρακέτα ίδιο πλέγμα που το πλεκατε στο κατάστημα στα 22 κιλά, τι κιλά βάζετε για να έχετε το ίδιο αποτέλεσμα, τα ίδια, περισσότερα, λιγότερα?

Simplicius
06-03-23, 17:08
Οι υπόλοιποι,που την έχετε και περισσότερο καιρό πως έχετε προσαρμόσει τις τάσεις σας?
π.χ. ίδια ρακέτα ίδιο πλέγμα που το πλεκατε στο κατάστημα στα 22 κιλά, τι κιλά βάζετε για να έχετε το ίδιο αποτέλεσμα, τα ίδια, περισσότερα, λιγότερα?Μα δεν θέλουμε να έχουμε ίδιο αποτέλεσμα! Γι αυτό πήραμε δική μας μηχανή!!! [emoji6]

konkalf
06-03-23, 19:25
Μα δεν θέλουμε να έχουμε ίδιο αποτέλεσμα! Γι αυτό πήραμε δική μας μηχανή!!! [emoji6]

Αυτό ξαναπές το!

captain
07-03-23, 07:54
.
Είσαι τυχερός έπλεξες τις Aero που είναι κούτσουρα.

Η καινούργια δεν είναι κούτσουρο ρε Μάνο.


.
Πιθανότατα μια πιο μαλακή ρακέτα να είχε σπάσει με αυτό που έκανες.

Αφού έχει από τα ποιο ευαίσθητα frame. Στις aero έχει παρατηρηθεί ότι σπάνε εύκολα...νομίζω.


.
Ελπίζω να μην έχει γίνει ζημιά στα frames σου.
Ρε συ είμαι μεγάλος άνθρωπος θέλεις να πάθω κανενα εγκεφαλικό ;;;;;


.Η δύναμη που μπήκε μονοδιάστα στις ρακέτες χωρίς να εξισορροπείται από στήριξη ήταν 24 κιλά x 19 χορδές = 456 κιλά!!!
Δηλαδή σαν να τις πάτησε στο κεφάλι, στη θέση 12-6, μισό αυτοκίνητο!!!!!!
Εδώ δεν έχω κάτι να γράψω. Συνεχίζω την πορεία για εγκεφαλικό...


Ουσιαστικά έπλεξες εντελώς στον "aera" και όχι πάνω στη μηχανή! ;)

Αφού και σε άλλες μηχανές μπαίνουν έτσι. (Οχι ότι δεν είναι λάθος για την δικιά μας)
12895


Εξού και τα χαμηλά τελικά κιλά που ανέφερες.

Στην πρώτη ήταν ο φόβος (που φυλάει τα έρμα) Στην δευτερη έπλεξα 23,5 main & crosses.

Simplicius
07-03-23, 08:59
.
Χρήστο, εάν κοντράρισες τη ρακέτα στις σιδερένιες βίδες, τότε το πολύ-πολύ να έκανες μια μικρή ζημιά στα σημεία 12 και 6.

Αλλά εγώ βλέπω στην παρακάτω εικόνα ότι (τουλάχιστον στη θέση 12 που φαίνεται) δεν ακούμπησες καθόλου τη βίδα στη ρακέτα. Απλά την πάτησες με τα δύο λαστιχένια στηρίγματα.

https://www.tennisforum.gr/attachment.php?attachmentid=12849&d=1677402424

Πραγματικά δεν ξέρω πιο από τα δύο λάθη είναι τελικά καλύτερο. Τέλος πάντων δεν έχει νόημα τώρα πια. Η ζωή συνεχίζεται!

Η αλήθεια είναι ότι η γραμματέας που βάλανε στο Tennispro να φτιάξει manual για τη μηχανή είναι τραγική, δεν είχε ιδέα από πλέξιμο.
Ακόμα και οι φωτογραφίες στο manual τις μισές φορές έχουν το βαρίδι τοποθετημένο λάθος και τις άλλες μισές σωστά!
Προσωπικά δεν το είχα δει καν αυτό το manual...

captain
07-03-23, 16:43
Στο σίδερο την κοντράρισα. Μετά έβαλα τα "καπάκια". Το mounting έγινε για την φωτό κατά το unboxing. Εννοείται ότι δεν έπλεξα πάνω στα σκαμπό. Τώρα πίεση δέχθηκε στα σημεία 12 & 6 και αυτό είναι σίγουρο. Δεν ξέρω εάν το frame τραυματίστηκε και ούτε μπορώ να το καταλάβω. Ομοίως δεν ξέρω πως μπορώ να το μάθω. Ακόμη, οι ώρες που μπορώ να διαβάσω ή να ψάξω είναι είναι περιορισμένος. Τέλος πες μου ότι βάζω και τα κιλά λάθος!
12898
Υ.Γ.
Η παλιά aero δεν με πειράζει και τόσο γιατί τα έχει βγάλει λεφτά της και πάει για ράφι.
Η νέα aero θα με ενοχλήσει εάν έχει πάθει κάτι. Πώς θα καταλάβω εάν έχει ζημιά;

captain
07-03-23, 16:51
12899
Αυτό είναι από το manual της gamma. Και είναι ξεκάθαρο. ,:mad::mad::mad:

Simplicius
07-03-23, 20:28
.
Εαν έχει πάθει ζημιά το frame θα το καταλάβεις, μη φοβάσαι! Ειδικά εφόσον ειναι μια ρακετα που την ξέρεις καλά.
Μη βιαστεις να βγάλεις συμπέρασμα. Τηνg επόμενη που θα την πλεξεις κανονικα, με μεγαλύτερη εμπειρία θα το δεις. Τωρα μπορεί να παίζει περίεργα και λόγω κακού, απείρου, πλεξιματος.

Ολα καλά θα είναι. Ειναι πολυ σκληρες για να πεθάνουν οι ρακέτες!! [emoji1]

Ναι, το βαρίδι μπαινει στη μπαρα με τον ρουμπινε του προς το gripper. Οχι οπως στην εικόνα που ποσταρισες παραπάνω, αλλα αναποδα. Καπου πρέπει να το γράφει στο μανουαλ της Gamma. Απλα ο φωτογράφος της CB3 δεν το διαβασε ποτέ!!

Simplicius
07-03-23, 20:34
Να το λέει εδω ο ποιητής...https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230307/3ac933cf3906048b13a793eda6081ba0.jpg

Ετσι ειναι σωστό το βαρίδι....
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230307/e74180dac9d915e1980932e2f071c63c.jpg

captain
08-03-23, 19:02
Another one bites the dust...12900
...throat...
12901
... head...

captain
08-03-23, 19:23
Σήμερα λειτουργεί με το 1/3 των post. Τα 2/3 περιμενου έγκριση από τον moderator.

Apostolis
29-03-23, 12:45
Καλησπέρα σε όλους να ρωτήσω κάτι που μπορεί να σας φανεί αστείο, έχω πάρει κουλουρα κ θέλω να κόψω τα 12μ για δωσω για πλέξιμο, υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να μετρήσω;

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

Simplicius
29-03-23, 21:18
.

Καλησπέρα σε όλους να ρωτήσω κάτι που μπορεί να σας φανεί αστείο, έχω πάρει κουλουρα κ θέλω να κόψω τα 12μ για δωσω για πλέξιμο, υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να μετρήσω;
Ο καλύτερος τρόπος είναι να πας την κουλούρα στον πλέκτη μαζί με τη ρακέτα να κόψει εκείνος όσο χρειάζεται και να σου δώσει (επιτόπου) την υπόλοιπη πίσω.
Έτσι θα κερδίσεις και πλέγμα καθώς κάποιοι, ανάλογα με τον τρόπο που πλέκουν μπορεί να χρειαστούν πολύ λιγότερο από τα 12 μ. που θα κόψεις εσύ.
Αυτή η διαφορά μπορεί να σου δώσει +1 πλέξιμο στην κουλούρα, δηλ. σύνολο 17.

nisfa19
10-06-23, 16:27
Καλησπέρα !!

Θα ήθελα και γω να δοκιμάσω, να δω πως γίνεται. Τι μου προτείνεις λοιπόν;

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

Το κινητό μου είναι 6940566565 αν μπορείς να επικοινωνήσουμε μέσω βομπερ!

konkalf
11-06-23, 09:28
Καλησπέρα !!

Θα ήθελα και γω να δοκιμάσω, να δω πως γίνεται. Τι μου προτείνεις λοιπόν;

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

Το κινητό μου είναι 6940566565 αν μπορείς να επικοινωνήσουμε μέσω βομπερ!

Παίρνεις μία drop weight παραδοσιακή σαν αυτή που έχει ανέβει στο forum.

Θα αφιερώσεις 4-5 ώρες να δεις πώς πλέκεις με flying clamps με τέτοια μηχανή. Πλέκεις σε δύο κομμάτια και αν θες αργότερα παίρνεις και ένα starting clamp. Θα δεις πώς γίνονται οι κόμποι και πώς τους τραβάς πριν απελευθερώσεις τα clamps.
Την πρώτη φορά μπορεί να έχεις μέτριο έως χάλια αποτέλεσμα για διάφορους λόγους, αλλά μετά από 2-3 πλεξίματα, θα πηγαίνεις τρένο. Τέλος, αν δεις ότι εσύ βάζεις πχ 24 κιλά και στο τέλος σου βγαίνει ας πούμε 22κιλά, πολύ απλά την επόμενη φορά βάζεις 2 κιλά παραπάνω μέχρι να βελτιώσεις την τεχνική σου. Αυτό. Για 'μένα, με τα μπούνια πάρε μηχανή!

https://www.tennisforum.gr/showthread.php?11340-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B7-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BE%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%C E%BF%CF%82-cb-3

nisfa19
11-06-23, 18:21
Επειδή είμαι τέρμα ανίδεος σχετικά με το θέμα, έχεις τηλ να μιλήσουμε μέσω viber?? Thanks

konkalf
11-06-23, 19:11
Επειδή είμαι τέρμα ανίδεος σχετικά με το θέμα, έχεις τηλ να μιλήσουμε μέσω viber?? Thanks

Θα σου στείλω μηνυματάκι στο viber.

konkalf
18-07-23, 17:10
Για όσους έχουν drop weight μηχανές για να ξεκινάτε να τραβάτε μία-μία χορδή και όχι ταυτόχρονα 1 με τη μισή ή δύο τρίτα της διπλανής, ακολουθήστε τη διαδικασία από το παρακάτω βίντεο που βρήκα για τον Pro Stringer.

Αντί για starting pin ή starting clamp, περάστε ένα κομμάτι χορδής ίδιας διατομής με αυτή που θέλετε να περάσετε στη ρακέτα σας κάνοντας ένα κόμπο μέσα από ένα καπάκι στυλό. Ουσιαστικά κρατάει κόντρα και μπορείτε να τραβήξετε μία - μία ξεχωριστά τις 2 κεντρικές χορδές. Μόνο ένα μικρό κομμάτι δεν clampάρεται την πρώτη φορά στην αριστερή πλευρά, αλλά μιλάμε για πολύ μικρότερο μήκος απ' ότι να ξεκινάμε clampάροντας τις δύο κεντρικές χορδές στη μέση ή στα 2/3 της διαδρομής και επικαλύπτοντας στο επόμενο τράβηγμα την όποια χασούρα.

Απλή λύση την οποία δοκίμασα προχτές και δουλεύει κομπλέ!

13366 13367

https://youtu.be/7AcBFR9QjDY?t=97

* Το μεγάλο μείον του Easy Stringer είναι ότι είναι κουραστικό το γεγονός ότι όταν ξεκινάω να τραβήξω τάση, μέχρι να πάω από το 0 στο 18 χρειάζεται να πατήσω καμιά 12ριά σκανδαλιές, το οποίο είναι κουραστικό. Μου είπαν ότι πλέον, τα καινούργια πιστόλια που δίνουν, καλιμπράρονται να ξεκινούν κατευθείαν στα 18 κιλά. Δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό, περιμένω να μου στείλουν κάτι ανταλλακτικά για το καλιμπράρισμα και θα δω πώς πάει.

konkalf
02-09-23, 12:02
1η απόπειρα σήμερα το πρωί για πλέξιμο με CB3, από Ιωάννινα ορμώμενη.

Έκανα ένα ερασιτεχνικό λάθος στο μέτρημα και δε μου έφτασε η χορδή για την τελευταία cross. Σίγουρα, δεν βολεύει σε χαμηλό τραπεζάκι όπως είχα το Easy Stinger. Η CB3 θέλει ψηλό τραπεζάκι στο όρθιο, το Easy Stringer θέλει χαμηλό τραπεζάκι στο καθιστό. Επίσης, θέλει λίγη προσοχή στο gripper η χορδή να μην είναι πολύ κοντά στο μαύρο κομμάτι και πιαστεί μέσα.

Για πρώτη φορά, μου πήρε 7-8 λεπτά λιγότερο από το Easy Stringer, αλλά θεωρώ ότι μπορώ να πέσω αρκετά πιο χαμηλά σε χρόνο. Σήμερα, το πρώτο αποτυχημένο (αναμενόμενα) πλέξιμο μου βγήκε 50-55λεπτά.

Στα πολύ +, ότι η βαρύτητα δείχνει να έχει πολύ καλή ακρίβεια, θα έλεγα συγκριτικά με το Easy Stringer, με το Easy Stringer θα υπάρχει σίγουρα μία απόκλιση προς τα κάτω 1.5-2 κιλά, αναλόγως και την τεχνική του καθενός.

Περισσότερα στο δεύτερο πλέξιμο. Σήμερα το μενού είχε κυρίως δοκιμές για τη χρήση του gripper που μου γλιστρούσε αρκετές φορές μπορώ να πω η χορδή, αλλά δοκίμασα αυτή τη μέθοδο που έχει το βιντεάκι παρακάτω και δεν υπάρχει πλέον τέτοιο θέμα. Ζέστη, ιδρώτας και κάποιος εκνευρισμός για το συνεχές γλίστρημα, αλλά οκ. Ευτυχώς έχουμε το YouTube να παίζει δίπλα!

Σίγουρα θέλει πιο προσεκτικό μέτρημα το μήκος των 2 κομματιών από 12μετρο σετάκι, ειδικά στην Pro Kennex αυτή με 16*20. Φαντάζομαι σε 18*20 θα θέλει ακόμα πιο προσεκτικό μέτρημα. Όπως καθετί καινούργιο, θέλει λίγη υπομονή. Θεωρώ μετά από 4-5 πλεξίματα, θα πηγαίνω τρένο, όπως με Easy Stringer, αλλά σε λιγότερο χρόνο, λιγότερο κόπο καλύτερη ακρίβεια.

13458

https://www.youtube.com/watch?v=eF_DVeCVXqQ

konkalf
03-09-23, 09:15
Επιτυχημένη η σημερινή δοκιμή. Βρήκα πώς δουλεύει το gripper για να μην γλιστράει η χορδή προς τα μέσα:

- κάνω τη λούπα και την περνώ μέσα από το gripper τη χροδή
- με αντίχειρα και δείκτη πιέζω λίγο το gripper προς τα κάτω και * γυρνάω συμφωνα με τους δείκτες του ρολογιού για να σφίξει *
- μετά κανονικά με το drop weight να έρθει ευθεία

Με το μέτρημα της χορδής έχω ένα θέμα. Παραλίγο να ξεμείνω και σήμερα, αλλά θα το βρω. Χρόνο μου πήρε ένα 45λεπτο με αγωνία στο τέλος αν φτάσει η χορδή.

Με το Easy Stringer το gripper είναι πολύ πιο κοντά στη ρακέτα, οπότε δεν είχα θέμα με μέτρημα, παρά μόνο με μία Blade 18*20.

konkalf
03-09-23, 13:04
@Simplicious και λοιποί, κανένας γρήγορος και εμπειρικός τρόπος να μετράω μήκος χορδής ανάλογα με μέγεθος ρακέτας και string pattern? Αυτό που κάνω εδώ και ένα χρόνο είναι να βγάζω όλο το σετάκι και να τραβάω περπατώντας προς τα πίσω σε ένα διάδρομο τις δύο άκρες μέχρι να έχω και στα δύο χέρια το ίδιο μήκος. Από ένα σημείο και μετά, φρόντιζα να έχω και λίγο παραπάνω στο αριστερό χέρι για τις mains, χοντρικά γύρω στα 15-20 εκατοστά. Απλά με το Easy Stringer το gripper είναι πολύ πιο κοντά, ενώ με την CB3 είναι αρκετά πιο μακριά. Παίζει και στη μέση να κόψω το σετάκι, να μου φτάσει για 98άρα, αλλά να που σήμερα και χτες με 100άρα 16*20 που είχα πρόβλημα με παραπανίσια χορδή στις mains και λιγότερη (χτες) και οριακά (σήμερα για τις crosses).

konkalf
03-09-23, 14:15
Απ' ό,τι καταλαβαίνω, για 100άρες και 98άρες 16*19 και 16*20, μπορώ να κόβω κατευθείαν το 12μετρο σετάκι στη μέση.
Χτες, κράτησα λίγο παραπάνω μήκος για τις mains (6 κάτι) και επιπλέον χαράμισα παραπάνω χορδή στις crosses, γιατί τις ξεκίνησα με starting clamp για να την ξανατραβήξω στο τέλος.
Ενώ, είναι καλύτερα να κάνω starting knot και να τραβήξω τις 2 πρώτες crosses μαζί με +3 κιλά.

13459

Simplicius
04-09-23, 12:05
.

Απ' ό,τι καταλαβαίνω, για 100άρες και 98άρες 16*19 και 16*20, μπορώ να κόβω κατευθείαν το 12μετρο σετάκι στη μέση.
Χτες, κράτησα λίγο παραπάνω μήκος για τις mains (6 κάτι) και επιπλέον χαράμισα παραπάνω χορδή στις crosses, γιατί τις ξεκίνησα με starting clamp για να την ξανατραβήξω στο τέλος.
Ενώ, είναι καλύτερα να κάνω starting knot και να τραβήξω τις 2 πρώτες crosses μαζί με +3 κιλά.

Από περιέργεια, αυτά τα +3 κιλά έχουν προκύψει από κάποιον μαθηματικό υπολογισμό;

konkalf
04-09-23, 12:29
Έχεις δίκιο. Το +3 είναι το 15% των 20 κιλών.

Ένας stringer μου είπε σήμερα, να βάζω +10% κιλά στις:

- 2 τελευταίες mains (και στις δύο πλευρές εννοείται)
- 3 top crosses
- 3 bottom crosses

Όσον αφορά στο μέτρημα του μήκους, για 100άρες και 98άρες 16*19 και 16*20, κόψιμο στα 6 μέτρα, δηλαδή στη μέση του 12μετρου σετ, φτάνει.

Εν τω μεταξύ, και κάποια hybrid sets από Topspin που έχω γράφουν ότι είναι 6m και 6m.

Simplicius
04-09-23, 13:45
.

Έχεις δίκιο. Το +3 είναι το 15% των 20 κιλών.

Ένας stringer μου είπε σήμερα, να βάζω +10% κιλά στις:

- 2 τελευταίες mains (και στις δύο πλευρές εννοείται)
- 3 top crosses
- 3 bottom crosses

Όσον αφορά στο μέτρημα του μήκους, για 100άρες και 98άρες 16*19 και 16*20, κόψιμο στα 6 μέτρα, δηλαδή στη μέση του 12μετρου σετ, φτάνει.

Εν τω μεταξύ, και κάποια hybrid sets από Topspin που έχω γράφουν ότι είναι 6m και 6m.

Είναι ο ίδιος που σου είπε να τραβάς τις δύο πρώτες crosses μαζί;
Mε +10% ανά χορδή; Εάν ναι, για ρώτα τον, μήπως μπορούμε βάζοντας +100% (πχ 10 χορδές x 10%, για 20 crosses σύνολο) να ρίξουμε μόνο δυο τραβήγματα, ένα από πάνω και ένα από κάτω και να ξεμπερδεύουμε;

konkalf
04-09-23, 14:07
Δεν έγραψα κάπου να μου είπε κάποιος stringer να κάνω double pulling τις δύο πρώτες crosses. 10% παραπάνω στα κιλά στις χορδές που γράφω μου πρότεινε. Όσον αφορά στο μήκος που απαιτείται για όλες τις mains και crosses, για τις περιπτώσεις που έγραψα, είπε ότι φτάνουν 6 μέτρα.

Εσύ τι προτείνεις για την πρώτη cross ως προς το τράβηγμα; Ερωτήσεις κάνω για να μάθω και μεταφέρω αυτά που μαθαίνω για συζήτηση εδώ.
Συμφωνείς με το 10% επιπλέον κιλά σε αυτές που γράφω ή μόνο 10-15% στις τελευταίες mains και top και bottom cross;

Simplicius
04-09-23, 14:15
.

Δεν έγραψα κάπου να μου είπε κάποιος stringer να κάνω double pulling τις δύο πρώτες crosses. 10% παραπάνω στα κιλά στις χορδές που γράφω μου πρότεινε. Όσον αφορά στο μήκος που απαιτείται για όλες τις mains και crosses, για τις περιπτώσεις που έγραψα, είπε ότι φτάνουν 6 μέτρα.

Εσύ τι προτείνεις για την πρώτη cross ως προς το τράβηγμα; Ερωτήσεις κάνω για να μάθω και μεταφέρω αυτά που μαθαίνω για συζήτηση εδώ.
Συμφωνείς με το 10% επιπλέον κιλά σε αυτές που γράφω ή μόνο 10-15% στις τελευταίες mains και top και bottom cross;

Sorry, εγώ μπερδεύτηκα γιατί ρώτησα για τα +3 κιλά και απάντησες αυτό με το 10% και κάπου τό 'χασα...
Προσωπικά δεν τραβάω ποτέ με starting knot, λυπάμαι τα grommets.
Όχι ότι υπάρχει κάποιο σημαντικό θέμα, αλλά για 30 εκ. πλέγμα νομίζω δεν αξίζει.
Βέβαια το κόστος των δικών μου πλεγμάτων είναι μικρό.
Τώρα εάν έπλεκα με 250 ευρώ την κουλούρα ίσως να το σκεφτόμουνα.
Στην πρώτη cross στο τράβηγμα με starting knot θα έβαζα το extra κομματάκι εσωτερικά για να (ψευτό)δημιουργήσω μια δεύτερη Cross.
Όπως καλή ώρα όταν ξεκινάς τις Mains με το Flying Clamp σαν Starting Clamp, όπου κάνουμε το ίδιο αλλά από την απ' έξω πλευρά φυσικά.
Στις τελευταίες βάζω από +0 έως +3 κιλά, ανάλογα το πλέγμα και τη ρακέτα.
Ακόμα και με starting knot στη δική μας μηχανή (CB3) σε κάποιες μεγάλες (πχ. 110 κεφάλι) ή πυκνές ρακέτες τα 6 δε φτάνουν.
Κάποιες θέλουν 6,3 κάποιες ακόμα παραπάνω. Καλό είναι να διαβάζεις από πριν πόσο θέλει κάθε ρακέτα.
Το έχουμε ξαναπει κάπου αλλού, τα μήκη θα τα βρεις στο klipperusa racquet stringing patterns.
Btw, τα έτοιμα 12μετρα σετ είναι πάντα λίγο παραπάνω, 12,20 μ ή 12,30 μ. συνήθως.

Petros84
04-09-23, 22:45
Απ' ό,τι καταλαβαίνω, για 100άρες και 98άρες 16*19 και 16*20, μπορώ να κόβω κατευθείαν το 12μετρο σετάκι στη μέση.
Χτες, κράτησα λίγο παραπάνω μήκος για τις mains (6 κάτι) και επιπλέον χαράμισα παραπάνω χορδή στις crosses, γιατί τις ξεκίνησα με starting clamp για να την ξανατραβήξω στο τέλος.
Ενώ, είναι καλύτερα να κάνω starting knot και να τραβήξω τις 2 πρώτες crosses μαζί με +3 κιλά.

13459

Η αλήθεια Κώστα μου είναι ότι εδώ έγραψες οτι τραβάς τις δύο πρώτες crosses μαζί... Αν ξεκινάς με Starting knot δεν χρειάζεται να βάλεις παραπάνω κιλά. Ούτε στην πρώτη ούτε στις επόμενες 2 crosses. Εγώ δεν ξεκινώ με Starting Knot για τον λόγο ακριβώς που ανέφερε ο Simplicius. Σε πιάνει ένας.... πόνος να βλέπεις τον κόμπο να μπαίνει μέσα και το grommet να ξεχυλώνει... Αν ξεκινάς με starting clamp έχει λογική να βάλεις 10-15% παραπάνω μόνο στην πρώτη χορδή! καθώς με τον κόμπο που θα γίνει ΄αργότερα΄, θα υπάρξει κάποια απώλεια. Το πόσο παραπάνω θα βάλεις εξαρτάται από την τεχνική του πλέκτη δηλ το πόσο σφιχτά θα τραβήξει τον κόμπο. Αφού τελειώσεις το πλέξιμο πιάσε τις χορδές και δες αν είναι αρκετά χαλαρές σε σύγκριση με την δεύτερη βάλε παραπάνω την επόμενη φορά. Παλαιότερα έβαζα +3 κιλά, με τον καιρό το βελτίωσα και πλέον με +2 κιλά είμαι ικανοποιημένος στην τελευταία και την πρώτη main και cross. Γνώμη μου, είναι λάθος να τραβάς τις 3 πρώτες και τις 3 τελευταίες crosses με παραπάνω κιλά. Το μήκος της χορδής σε αυτά τα σημεία είναι πιο μικρό από την υπόλοιπη ρακέτα και το αποτέλεσμα θα είναι τα +3 κιλά να συμπεριφέρονται σαν +5 κιλά. Αν έχεις κάποιο εργαλείο να μετρήσεις θα δείς ότι στις Mains αλλά και στις Crosses σε μία φρεσκοπλεγμένη ρακέτα που έχει πλεχτεί πχ 23 κιλά στις πιό κοντές χορδές θα βγάζει περισσότερα κιλά απ ότι στις πιο μακριές. Δες μέθοδο sergetti stringing...

konkalf
04-09-23, 23:02
Η αλήθεια Κώστα μου είναι ότι εδώ έγραψες οτι τραβάς τις δύο πρώτες crosses μαζί... Αν ξεκινάς με Starting knot δεν χρειάζεται να βάλεις παραπάνω κιλά. Ούτε στην πρώτη ούτε στις επόμενες 2 crosses. Εγώ δεν ξεκινώ με Starting Knot για τον λόγο ακριβώς που ανέφερε ο Simplicius. Σε πιάνει ένας.... πόνος να βλέπεις τον κόμπο να μπαίνει μέσα και το grommet να ξεχυλώνει... Αν ξεκινάς με starting clamp έχει λογική να βάλεις 10-15% παραπάνω μόνο στην πρώτη χορδή! καθώς με τον κόμπο που θα γίνει ΄αργότερα΄, θα υπάρξει κάποια απώλεια. Το πόσο παραπάνω θα βάλεις εξαρτάται από την τεχνική του πλέκτη δηλ το πόσο σφιχτά θα τραβήξει τον κόμπο. Αφού τελειώσεις το πλέξιμο πιάσε τις χορδές και δες αν είναι αρκετά χαλαρές σε σύγκριση με την δεύτερη βάλε παραπάνω την επόμενη φορά. Παλαιότερα έβαζα +3 κιλά, με τον καιρό το βελτίωσα και πλέον με +2 κιλά είμαι ικανοποιημένος στην τελευταία και την πρώτη main και cross. Γνώμη μου, είναι λάθος να τραβάς τις 3 πρώτες και τις 3 τελευταίες crosses με παραπάνω κιλά. Το μήκος της χορδής σε αυτά τα σημεία είναι πιο μικρό από την υπόλοιπη ρακέτα και το αποτέλεσμα θα είναι τα +3 κιλά να συμπεριφέρονται σαν +5 κιλά. Αν έχεις κάποιο εργαλείο να μετρήσεις θα δείς ότι στις Mains αλλά και στις Crosses σε μία φρεσκοπλεγμένη ρακέτα που έχει πλεχτεί πχ 23 κιλά στις πιό κοντές χορδές θα βγάζει περισσότερα κιλά απ ότι στις πιο μακριές. Δες μέθοδο sergetti stringing...

Πλήρως κατανοητά αυτά που γράφεις. Ένα δοκιμαστικό πλέξιμο έκανα να δω κυρίως για να συνηθίσω πώς δουλεύει το gripper και δευτερευόντως τι παίζει με τα μήκη στο 12μετρο σετ χορδής, ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να ξεμείνω για ρακέτες 100άρες και 98άρες 16*19 και 16*20. Για 18*20, ειδικά 100άρες, θέλει λεπτομερές μέτρημα στις mains. Για τα μήκη έβγαλα άκρη.

Θα ήθελα να δω ένα βιντεάκι πώς γίνεται βάζουμε τα κιλά που θέλουμε στην top cross, χωρίς starting knot, αλλά starting clamp.

Με μονά fixed clamps, έχω βρει άπειρα στο YouTube. Το fixed clamp, πιάνει την πρώτη χορδή και κρατιέται στη βάση, οπότε, μπορούμε να πάμε να τραβήξουμε το κομμάτι χορδής που προεξέχει για να κάνουμε finishing knot.

Με flying clamps δεν έχω καταφέρει να βρω τεχνική, οπότε αναγκαστικά για δική μου χρήση, τραβούσα τις top cross μαζί με +10% και starting knot.

* αυτό με τη μέθοδο Sergetti το γνωρίζω καθώς προφανώς είναι διαφορετικό να τραβάς κιλά σε διαφορετικά μήκη. Βέβαια, το πιο σύνηθες είναι τα ίδια κιλά σε όλες τις χορδές με +10-15% για τις τελευταίες mains και crosses με finishing knot.

konkalf
05-09-23, 16:34
Ιδού το ερώτημά μου με εικόνα.

Στην περίπτωση που έχουμε μηχανή με μονό / fixed clamp. Για την πρώτη cross, βάζουμε το starting clamp όπως το έχω για να κάνουμε μετά parnell knot ή κάνουμε starting knot χωρίς το starting clamp.

Τραβάμε την πρώτη cross μόνη της και βάζουμε το μονό fixed clamp εκεί που δείχνω με την παλάμη μου.

13460

Στην περίπτωσή μας, που δεν έχουμε μονό fixed clamp που στερεώνεται στη βάση της μηχανής και κρατάει μία μία τις χορδές, αλλά έχουμε το flying clamp που πιάνει δύο συνεχόμενες crosses, πώς γίνεται το flying clamp που απαιτεί να πιάσει δύο μαζί, να κρατήσει μόνο την πρώτη χορδή χωρίς τη βοήθεια μίας δεύτερης ήδη τραβηγμένης στα κιλά μας χορδής;

13461

konkalf
06-09-23, 10:39
Μέθοδος που ακολουθώ εγώ για τις crosses:

1) Πλέξιμο της 1ης cross, πλέξιμο της 2ης cross, πλέξιμο της 3ης cross

2) Βάζω το Starting clamp έξω από την 1η cross

3) Τραβάμε κιλά στην 2η cross και βάζουμε το πρώτο flying clamp στη δεύτερη και την πρώτη.

4) Τραβάω κιλά στην 3η cross και βάζουμε το δεύτερο flying clamp στη δεύτερη και την τρίτη.

5) Γυρνάω στην 1η cross και τραβάω την πρώτη για να κάνω Parnell knot

6) Βγάζω το 1ο flying clamp από τις δύο πρώτες γιατί πλέον δεν χρειάζεται και συνεχίζω από την 4η cross

* Ό,τι λέμε εξαρχής. Δεν υπάρχει τρόπος να τραβήξει κάποιος μόνη της την 1η cross δουλεύοντας με flying clamps. Μόνο με μονό/fixed clamp μπορούμε να βάλουμε κιλά κατευθείαν στην πρώτη και να κάνουμε Parnell knot.

To 12μετρο set πάντως κομμένο στη μέση στην 98άρα Elevate 16*20 φτάνει και περισσεύει. Οπότε μέτρημα μόνο στις 18 mains φαίνεται να χρειάζεται.

Simplicius
06-09-23, 11:55
.



* Ό,τι λέμε εξαρχής. Δεν υπάρχει τρόπος να τραβήξει κάποιος μόνη της την 1η cross δουλεύοντας με flying clamps. Μόνο με μονό/fixed clamp μπορούμε να βάλουμε κιλά κατευθείαν στην πρώτη και να κάνουμε Parnell knot.



Ρε συ πλέκτη Κώστα, υπάρχει τρόπος. Στον έχω γράψει εδώ, 2-3 posts παραπάνω...
Άσε που τον έχεις ποστάρει και εσύ στο βίντεο που ανέβασες πριν λίγες μέρες!
Μπορεί, κατά τα άλλα να είναι άχρηστο (όπως γράφουν και στα σχόλια του στο YT) και μπερδευτικό, αλλά τουλάχιστον δείχνει αυτό που ρωτάς πάλι τώρα! Μάλλον δε ρωτάς, λες πως δεν γίνεται...
Χρησιμοποιούμε ένα μικρό κομματάκι πλέγμα για να πιάσει αυτό μαζί με το κανονικό πλέγμα το διπλό clamp και να σταθεί.
Εντελώς φιλικά, θα έλεγα ότι εκτός από το να γράφουμε καλό είναι και να διαβάζουμε. Μόνο έτσι αποκτάμε γνώση. Μόνο με το γράψιμο δεν...
Πόσο μάλλον όταν αυτά που ρωτάμε τα έχουμε ποστάρει οι ίδιοι...

konkalf
06-09-23, 12:39
Ω καλά! Έχεις δίκιο. Εννοείς την βοηθητική χορδή με το καπάκι στυλού ή starting pin!!! Σωστός! Σημασία έχει ότι το drop weight αξίζει. Το gripper μου πήρε λίγη ώρα να το μάθω πώς να μην γλιστράει η χορδή. Περνάω τη χορδή γύρω και μέσα από το gripper και με "δείκτη και αντίχειρα" στρίβω περίπου 1/4 της διαδρομής clockwise και κλειδώνει. Μετά σήκωμα της μπάρα και κομπλέ.

https://www.youtube.com/watch?v=eF_DVeCVXqQ

Simplicius
06-09-23, 14:08
.
Αυτό, αλλά στην πραξη, στις crosses, δεν χρειάζεται καπάκι στυλό ή οτιδήποτε άλλο. Απλά βάζεις το κομματάκι του πλέγματος στη μια πλευρά του διπλού clamp και το κανονικό πλέγμα που θα τραβήξεις, στην άλλη. Οι mains ειναι εκείνες που φρενάρουν το clamp να μην κουνηθεί.

Σε αυτή την πατέντα βολεύει να βάζεις το clamp από την επάνω μεριά και οχι απο κατω ως συνήθως. Πιάνεις πιο εύκολα το κομματάκι ετσι.

Γενικά, όταν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το διπλό clamp σαν μονό, στη δεύτερη μεριά του θα βάζεις πάντα ένα μικρό κομματάκι 5-6 εκ. απο το ίδιο πλέγμα, για να σφίγγει το διπλό clamp σωστά.
.

konkalf
28-02-24, 19:32
CB3 από Απρίλιο-Μάιο ίσως μου είπαν από TennisPro. Μέχρι τότε επειδή με ρώτησε ένας φίλος για μηχανή, υπάρχει εδώ από μενουμευρωπαίο που δεν τον ξέρω προσωπικά, να το πω αυτό, με 350€ μαζί με μεταφορικά αυτή:

Αν δεν την πάρει ο φίλος που με ρώτησε, απλά να ξέρετε πχ ότι υπάρχει αυτή. Αν βρω άλλη διαθέσιμη, θα σας πω.

Ένα starting clamp αν και όχι εντελώς απαραίτητο, προτείνεται.

Simplicius
12-03-24, 21:03
.
Κώστα, σου απαντάω εδώ στο παρακάτω quote για να μην κάνουμε την αγγελία του φίλου Gargas (https://www.tennisforum.gr/showthread.php?11722-%CE%A0%CE%BB%CE%AD%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-Dyreex-%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CF%82-%2A%2Areel-set-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%AC%CF%84%CF%89%2A%2A) σκ@τ@...


Ούτως ή άλλως η Youtek Speed με 20mm beam δεν είναι δυνατή και της βάζω πλέγμα στα 23-24 κιλά. Βάζω πάντα κανα δυο κιλά πάνω από τον στόχο και για λόγους απώλειας 15% που λένε ότι υπάρχει μέσα στις πρώτες 24-48 ώρες άπαιχτα και υπολογίζοντας κάτι λίγο που μπορεί να χάνω στο πλέξιμο. Οπότε η Speed πάντα πιο χαμηλά από την Elevate. Εννοείται θα σου πω για Match Power όταν έρθει η ώρα. Δύσκολος μήνας ο Μάρτιος από πολλές απόψεις, και καιρικές.

Παρότι πλέον χρησιμοποιούμε την ίδια πλεκτική μηχανή, αυτή που αναφέρεται στο πρώτο post αυτού του άρθρου, διαβάζοντας τα παραπάνω έχω την εντύπωση ότι "τα δικά σου κιλά" είναι εντελώς διαφορετικά από τα δικά μου...
Σίγουρα σε μια dropweight μηχανή όπως η δική μας, το "χέρι του πλέκτη" παίζει σημαντικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα. Δεν λέω ότι κάποιο είναι σωστό και κάποιο λάθος, απλά διαφορετικό.
Βέβαια το ίδιο ισχύει και σε οποιοδήποτε κατάστημα πάει να πλέξει κάποιος έξω. Σε κανένα δεν μπορεί να πεις ότι πχ. τα 25 κιλά (πάντα για ίδια ρακέτα, ίδιο πλέγμα φυσικά) είναι παντού ίδια.
Το σίγουρο είναι ότι εγώ αν βάλω τα (πολλά για μένα) κιλά που λες ότι βάζεις με κάποια πλέγματα που έχουμε κοινά, σε αντίστοιχες ρακέτες, δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει το μπαλάκι το φιλέ...
.

konkalf
12-03-24, 22:05
Simplicious έχεις απόλυτο δίκιο. Έχω βρει ότι βάζοντας 25 κιλά στο βαρίδι για την Elevate ώστε να την παίξω μετά από 2-4 μέρες, η αίσθηση από το stingbed είναι ακριβώς όπως την θέλω. Ας είναι και 10 κιλά στην πραγματικότητα που λέει ο λόγος. Γι' αυτήν την ρακέτα, κρατάω στην εξίσωση όσες μεταβλητές λιγότερες μπορώ, ώστε να μπορώ να καταλάβω διαφορές από πλέγμα σε πλέγμα. Ίδια κιλά στο βαρίδι, ίδια μπαλάκια όσο γίνεται κτλ. Προφανώς, παίζει ρόλο και πόσο δυνατές μπάλες παίρνω από απέναντι, αλλά και πάλι όσο παραμένουν οι ταχύτητες πάνω κάτω οι ίδιες για διαφορετικές χορδές, τόσο το καλύτερο για να βγάλω μία σύγκριση. Γι' αυτό ανεβάζω και κανένα βιντεάκι για να υπάρχει και ένα μέτρο σύγκρισης του επιπέδου μου με όποιον ενδιαφέρεται.

Η ουσία είναι ότι μαζί με εσπρεσιέρα, η CB3 είναι αγορά φοβερή και πλέον στο 45λεπτο τελειώνω πλέξιμο και είμαι και ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα.

Simplicius
12-03-24, 22:32
.


Η ουσία είναι ότι μαζί με εσπρεσιέρα, η CB3 είναι αγορά φοβερή ...

Πολύ χαίρομαι!
Και γω την αγαπώ πραγματικά.
Δεν την αλλαζω με καμία ηλεκτρονική!
Τυχαίο που τα χειροποίητα χαλιά εχουν 5 φορες το κοστος εκεινων της μηχανής;;;
;)

konkalf
12-03-24, 22:33
Έτσι ακριβώς!