PDA

Επιστροφή στο Forum : Εντυπώσεις από πλέγματα.



constantinos
09-12-21, 11:40
Επειδή πλέον υπάρχουν χιλιάδες πλέγματα στην αγορά και δεν είναι δυνατόν να τα δοκιμάσει κάποιος όλα ανοίγω αυτό το topic για να γράφουμε τις εντυπώσεις μας από τα πλέγματα που χρησιμοποιούμε. Υπάρχουν βέβαια σε ξένα sites διάφορα reviews αλλά δεν βλέπω το λόγο να μην υπάρχει σχετικό θέμα και στο παρόν forum.

YΓ Ελπίζω να μην πέσει και εδώ “φιλτράρισμα”.

constantinos
09-12-21, 11:42
Κάνω την αρχή με το στρογγυλό πολυεστερικό Plus power 1,28 της Pro's pro σε gravity mp στα 23 κιλά.
Όταν την παρέλαβα ήταν 23,4 κιλά. Μετά το πρώτο μισάωρο παιχνιδιού με πλήρες άνοιγμα και δυνατά χτυπήματα με top spin το πλέγμα ήταν άριστο. Όλες οι μπάλες μέσα επίσης πολύ καλή απόδοση σε slice και kick serve και καλός έλεγχος στα βολέ παρά την ελαφριά και αδύναμη ρακέτα. Σε βαρύτερη ρακέτα ή δυνατότερη στα 300 gr θα ταίριαζε καλλίτερα.
Για χαλαρά flat χτυπήματα παρά το όνομα το πλέγμα είναι αδύναμο και δεν προτείνεται.
Στις 7-8 ώρες παιχνιδιού άρχισα να χάνω μερικές μπάλες. Μέτρηση και 22,2 κιλά όμως μπορούσα ακόμη να κρατήσω εύκολα τη μπάλα στο γήπεδο. Στις 10-12 ώρες άρχισα να νιώθω το πλέγμα να σκληραίνει. Μέτρηση και 21,5 κιλά. Στις 16 ώρες μαζί με -πολύ -ελαφριά ματακίνηση χορδών άρχισε να με ενοχλεί το χέρι μου. Μέτρηση 20.2 κιλά οπότε και το έκοψα. Συμπέρασμα πολύ καλό πλέγμα μέχρι τις 12 ώρες δυνατού παιχνιδιού σε πολύ καλή τιμή οπότε οι συχνές αλλαγές δεν θα πονέσουν ούτε το χέρι αλλά ούτε και την τσέπη!

constantinos
09-12-21, 12:25
Pro's pro multifilament Superior gut 1,32 σε Gravity MP στα 24 κιλά.
Το πλέγμα στην αφή είναι πάρα πολύ μαλακό και σύμφωνα με τον πλέκτη έχει μεγάλη ελαστικότητα. Παρέλαβα τη ρακέτα στα 24,8 κιλά. Πρώτη εντύπωση στο παιχνίδι ότι το πλέγμα είναι πραγματικά μαλακό. Χτυπάς όσο δυνατά θέλεις και δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Τόσο σε flat όσο και με top spin χτυπήματα η μπάλα φεύγει εύκολα και δεν χρειάζεται να χτυπήσεις με όλη σου τη δύναμη για να πιέσεις στη base line. Εντύπωση μου έκανε επίσης και η απόδοση στα slice όπου κρατάς τη μπάλα εύκολα χαμηλά και με βάθος. Εκεί που υστερεί είναι στα βολέ ιδιαίτερα όταν η μπάλα είναι δυνατή και στα smash που θέλει προσοχή γιατί μπορείς εύκολα να στείλεις τη μπάλα έξω. Στις οκτώ ώρες παιχνιδιού η τάση ήταν στα 24,3 κιλά χωρίς καμία μετακίνηση χορδών ενώ η απόδοση ήταν σταθερή. Στις 16 ώρες η τάση ήταν 23.8 κιλά με πολύ μικρή μετατόπιση χορδών ενώ άρχισε να γίνεται εμφανής η φθορά εξωτερικά. Στις 20 ώρες έσπασε. Συμπέρασμα πολύ μαλακό πλέγμα, μετά από δύο ώρες παιχνιδιού το χέρι ήταν ξεκούραστο. Μέχρι να σπάσει κράτησε πολύ καλά την τάση και δεν είχε μεγάλη μετατόπιση χορδών παρότι έπαιζα με top spin. Για όποιον παίζει flat σίγουρα θα αντέξει περισσότερες ώρες αλλά θα έχει και μεγαλύτερη μετακίνηση στις χορδές γιατί εκτός του ότι πέφτει η τάση φθείρεται και το επικάλυμμα της χορδής.
Η τιμή του είναι σχεδόν αντίστοιχη syn gut άλλων εταιριών και η σύγκριση με άλλα multi είναι αστεία.

constantinos
09-12-21, 12:45
Wilson Sensation 1,30 multifilament. Ρακέτα Wilson Six One 95 στα 24 κιλά.
Παρέλαβα τη ρακέτα στα 24,2 κιλά. Πρώτη εντύπωση στο παιχνίδι ότι το πλέγμα είναι μαλακό και ότι έχει αρκετή δύναμη. Επίσης ο έλεγχος της μπάλας είναι αρκετά καλός. Μετά από σχεδόν δύο ώρες το χέρι μου ήταν ξεκούραστο. Μετά από 8-10 ώρες η τάση ήταν στα 23,9 κιλά και έπαιζε πολύ καλά όμως είχε αρχίζει να ξεφτίζει στο sweet spot ενώ δεν είχα μετακίνηση χορδών (βέβαια η ρακέτα είναι 18Χ20 με σχετικά μικρό κεφάλι). Στις 14 ώρες έσπασε εκεί που είχε φθαρεί. Συμπέρασμα είναι πολύ φιλική χορδή για το χέρι με καλή δύναμη και έλεγχο για multi αλλά δεν είχε την αντοχή που περίμενα μιας και δεν σπάω εύκολα χορδές. Ίσως έπεσα στην περίπτωση...

constantinos
09-12-21, 13:50
Luxilon Alu Power Rough 1,25 σε ρακέτα Head Speed graphene 360+ MP στα 23 κιλά.
Μπορώ να πω ότι με αυτόν τον συνδυασμό ρακέτας πλέγματος έχω παίξει το πιο ανταγωνιστικό τένις! Spin, έλεγχος της μπάλας από κάθε θέση, σιγουριά στα βολέ και στα smash. Αυτά τα περίμενα όμως αυτά που δεν περίμενα και με παραξένεψαν είναι τα εξής. Χτύπαγα τη μπάλα με top spin χωρίς να βάζω όλη μου τη δύναμη και αυτή έφευγε σφαίρα! Επίσης σε flat serve η μπάλα έφευγε με δύναμη. Και κάτι άλλο. Άνεση! Σε αντίθεση με αυτά που διάβαζα μετά από 3 σετ το χέρι μου δεν κατάλαβε τίποτα. Δεν ξέρω τι ρόλο έπαιξε η ρακέτα όμως στην περίπτωσή μου ήταν ο ιδανικός συνδυασμός. Μέτρηση τάσης μετά από 8 ώρες στα 22,4 κιλά. Στο τέλος όμως της δεύτερης εβδομάδας και μετά από άλλες 8 ώρες περίπου σαν κάποιος να πάτησε ένα κουμπί και δεν μπορούσα να κρατήσω τη μπάλα με τίποτα στο γήπεδο! Μέτρηση τάσης και 19,8 κιλά οπότε αναγκαστικά το έκοψα. Συμπερασματικά πολύ καλό πλέγμα και με πολύ καλή διάρκεια τάσης για πολυεστερικό στην περίπτωσή μου όμως για τα δικά μου μέτρα η τιμή είναι απαγορευτική αν πρέπει να το αλλάζω κάθε δύο εβδομάδες.

constantinos
10-12-21, 09:21
Wilson Synthetic Gut Power 1,30 σε ρακέτα Wilson Six One 95 στα 25 κιλά.
Πρώτη εντύπωση αυτό που λέει και το όνομα. Δύναμη! Η μπάλα φεύγει βαθιά χωρίς να χτυπάς με όλη σου τη δύναμη. Αντίθετα σε προτρέπει σε χαλαρούς ρυθμούς κάτι που βοηθάει πολύ και στην καταπόνηση στα χέρια. Όσον αφορά την άνεση προσωπικά το βρήκα καλύτερο από το Sensation. Στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά δεν ξεχωρίζει κάπου ιδιαίτερα και κάποιες φορές αισθάνεσαι ότι χτυπάς κατά προσέγγιση ενώ για να παίξεις με πολύ top spin πρέπει να κλείσεις αρκετά τη λαβή. Το πλέγμα μου κράτησε περίπου 16-18 ώρες πριν αρχίσει να μετακινείται και το έκοψα αλλά θα μπορούσε να παίξει και περισσότερες.
Συμπέρασμα για όποιον θέλει να παίξει χαλαρό τένις χωρίς να τον νοιάζει πόσο top spin θα βάλει ή το πόσο οριακές θα είναι οι μπάλες και στο τέλος του παιχνιδιού τα χέρια του να είναι ξεκούραστα το πλέγμα είναι πολύ καλό επίσης είναι πολύ καλό σε υβριδικό με σκληρό poly.

constantinos
10-12-21, 11:58
Head Lynx Tour σε ρακέτα Wilson Six One 95 στα 23 κιλά.
Πρώτη εντύπωση ότι για να παίξεις με αυτό το πλέγμα ανταγωνιστικά πρέπει να χτυπάς συνέχεια με όλη σου τη δύναμη και με πλήρες άνοιγμα διαφορετικά η μπάλα μόλις που περνάει τη service line. Λόγω της πολύγωνης διατομής η μπάλα παίρνει τρελό spin ακόμη και χωρίς πολύ κλειστή λαβή οπότε ζορίζεις λιγότερο το χέρι. Ο έλεγχος στη μπάλα είναι φοβερός και για να βγάλεις τη μπάλα έξω πρέπει να προσπαθήσεις πολύ. Συμπερασματικά το πλέγμα είναι πολύ καλό για δυνατούς παίκτες που έχουν και τη φυσική κατάσταση να βγάζουν ολόκληρο παιχνίδι σε αυτούς τους ρυθμούς και παίζουν με πλήρες άνοιγμα. Εμένα με κούρασε και το άφησα στην εβδομάδα στην οποία δεν φάνηκε να έχει χάσει σχεδόν καθόλου την τάση του και έπαιζε όπως την πρώτη μέρα με τη μόνη διαφορά οι αμέτρητες ίνες από τα μπαλάκια που είχαν κολλήσει επάνω.

constantinos
13-12-21, 09:40
Head Velocity MLT 1,30 σε ρακέτα Head Gravity MP στα 25 κιλά.
Αρχή παιχνιδιού και απορία. Μήπως έγινε λάθος και το πλέγμα είναι πολυεστερικό και όχι πολύκλωνο? Χρειαζόταν δύναμη και καλό άνοιγμα για να φύγει βαθιά η μπάλα και την έστελνες όπου ήθελες και με πολύ καλό top spin αντίστοιχα ενός μαλακού πολυεστερικού όμως στο τέλος του παιχνιδιού όσον αφορά την άνεση ήταν κλασικού πολύκλωνου. Το πλέγμα άρχισε να μετακινείται αρκετά περίπου στις 16-18 ώρες αλλά μπορεί να παίξει και λίγο παραπάνω ενώ παραμένει άνετο για το χέρι. Για κάποιον που δεν σπάει εύκολα χορδές για μένα το πλέγμα είναι η χρυσή τομή μεταξύ πολύκλωνου και μαλακού πολυεστερικού τουλάχιστον στις πρώτες 8-10 ώρες παιχνιδιού. Μετά αρχίζει σιγά σιγά να μετακινείται και να χάνει σε έλεγχο αλλά παραμένει άνετο και προβλέψιμο μέχρι να φθαρεί.

Haris
13-12-21, 19:38
Γειά σου Κώστα,
μπράβο καλή δουλειά!

Πως μετράς το tension?

Simplicius
14-12-21, 00:46
.
Όντως αξιόλογα τα review και γενικά με βρίσκουν σύμφωνο σε όλα όσα έχω δοκιμάσει και γω.
Αλλά το Νο1 το ενδιαφέρον του thread είναι η μέτρηση της τάσης!
Προφανώς κάποιο app που δουλεύει κανονικά?
Έχω δοκιμάσει μόνο τα free apps και είναι από τραγικά έως απελπιστικά!

Haris
14-12-21, 01:47
.
Όντως αξιόλογα τα review και γενικά με βρίσκουν σύμφωνο σε όλα όσα έχω δοκιμάσει και γω.
Αλλά το Νο1 το ενδιαφέρον του thread είναι η μέτρηση της τάσης!
Προφανώς κάποιο app που δουλεύει κανονικά?
Έχω δοκιμάσει μόνο τα free apps και είναι από τραγικά έως απελπιστικά!
Ακριβώς αυτό είναι το ζητούμενο!

Εγώ πήρα κι αυτό:

https://www.tenniswarehouse-europe.com/Gamma_String_Tension_Tester/descpage-STTEST-EN.html

το οποίο σου δείχνει αρκετά καλά προς τα πού πάει η "δουλειά" αλλά όχι με τέτοια ακρίβεια που αναφέρει ο Κώστας.

Επίσης θέλει συνεχείς μετρήσεις/συγκρίσεις για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.

constantinos
14-12-21, 09:47
Γειά σου Κώστα,
μπράβο καλή δουλειά!

Πως μετράς το tension?

Ευχαριστώ Χάρη. Έχω δοκιμάσει αρκετά πλέγματα ακόμη αλλά καλό θα ήταν να γράψουν και άλλοι εντυπώσεις.

Οι μετρήσεις έγιναν με μια μικρή συσκευή ert300 φίλου την οποία στερεώνεις ακριβώς στο κέντρο της ρακέτας, χωρίς αντικραδασμικό βέβαια, η οποία πάλλεται και μετά από λίγο σου δίνει στην οθόνη το dynamic tension της χορδής. Μετά με ένα δισκάκι που δίνεται μαζί με τη συσκευή αν θέλεις υπολογίζεις την τάση σε Kp και Lbs.
Εχω δοκιμάσει και εφαρμογές σε android με πρώτη την ‎RacquetTune η οποία παρ όλες τις πολλές λειτουργίες με δυσκόλεψε και τελικά δεν πήρα έστω και σχετικά ακριβή ένδειξη και τελευταία, η οποία ήταν και η πιο ακριβής, την tennis vibes η οποία κόστισε περίπου 2 ευρώ αλλά υπάρχει και έκδοση που δίνεται δωρεάν για δοκιμή. Ο τρόπος λειτουργίας είναι απλός αλλά για να έχεις σχετικά ακριβή αποτελέσματα πρέπει το κινητό να έχει ένα καλό μικρόφωνο, να υπάρχει απόλυτη ησυχία στο χώρο και το αντικείμενο που χτυπάς τη χορδή να είναι σχετικά βαρύ και ελαστικό όπως για παράδειγμα ένα μεγάλο κατσαβίδι με ελαστική λαβή. Κουτάλια, πιρούνια, σφυριά κλπ είναι απλά ακατάλληλα. Επίσης πρέπει η μέτρηση να γίνεται χωρίς αντικραδασμικό. Simplicius την έχεις δοκιμάσει?
Σε αντίθεση με το ert300 σε αυτές τις εφαρμογές καλιμπράρεις την ρακέτα σύμφωνα με τα κιλά που έδωσες στον πλέκτη και μετά παρακολουθείς την πτώση στην τάση.

Simplicius
14-12-21, 12:21
.

Οι μετρήσεις έγιναν με μια μικρή συσκευή ert300 φίλου την οποία στερεώνεις ακριβώς στο κέντρο της ρακέτας, χωρίς αντικραδασμικό βέβαια, η οποία πάλλεται και μετά από λίγο σου δίνει στην οθόνη το dynamic tension της χορδής. Μετά με ένα δισκάκι που δίνεται μαζί με τη συσκευή αν θέλεις υπολογίζεις την τάση σε Kp και Lbs.
Εχω δοκιμάσει και εφαρμογές σε android με πρώτη την β€ŽRacquetTune η οποία παρ όλες τις πολλές λειτουργίες με δυσκόλεψε και τελικά δεν πήρα έστω και σχετικά ακριβή ένδειξη και τελευταία, η οποία ήταν και η πιο ακριβής, την tennis vibes η οποία κόστισε περίπου 2 ευρώ αλλά υπάρχει και έκδοση που δίνεται δωρεάν για δοκιμή. Ο τρόπος λειτουργίας είναι απλός αλλά για να έχεις σχετικά ακριβή αποτελέσματα πρέπει το κινητό να έχει ένα καλό μικρόφωνο, να υπάρχει απόλυτη ησυχία στο χώρο και το αντικείμενο που χτυπάς τη χορδή να είναι σχετικά βαρύ και ελαστικό όπως για παράδειγμα ένα μεγάλο κατσαβίδι με ελαστική λαβή. Κουτάλια, πιρούνια, σφυριά κλπ είναι απλά ακατάλληλα. Επίσης πρέπει η μέτρηση να γίνεται χωρίς αντικραδασμικό. Simplicius την έχεις δοκιμάσει? Σε αντίθεση με το ert300 σε αυτές τις εφαρμογές καλιμπράρεις την ρακέτα σύμφωνα με τα κιλά που έδωσες στον πλέκτη και μετά παρακολουθείς την πτώση στην τάση.

Καταρχάς, ναι έχω δοκιμάσει όλα τα apps. Δυτυχώς είναι όλα τους εντελώς αχρείαστα...
Ουσιαστικά, όπως λες και συ, δεν βγάζουν τάση από μόνα τους. Τους βάζεις εσύ την τάση που πρέπει να δείξουν και αυτά τη δείχνουν! Τραγικό!!
Όσο για το ακριβό ERT 300 που είναι το μόνο που κάνει δουλειά και θα αγόραζα ευχαρίστως, δυστυχώς είναι σε έλλειψη τα τελευταία 2-3 χρόνια...

Η απορία μου στο νέο σχόλιό σου είναι η εξής:
Πως μετατρέπεις την τιμή DT του ERT 300 η οποία είναι σε Κιλοπόνς (κιλά) ανά εκατοστό (kp/cm) ή Νιούτον ανά χιλιοστό (Ν/mm) σε επίπεδο τάσης με ακρίβεια εκατοντάδων γραμμαρίων (20.2 κιλά); Όχι βέβαια ότι χρειάζεται να γίνει αυτό, η μέτρηση DT από μόνη της είναι αρκετή, αλλά από απορία...

Το πινακάκι του ERT 300 έχει μια εντελώς χοντροειδέστατη κλίμακα ανά 2 κιλά που την χρησιμοποιεί κάποιος σαν οδηγό πλεξίματος και μάλιστα με εύρος κεφαλής ρακέτας 10 sqi !!! από 95-105...

https://i.postimg.cc/y8CpjnDN/ert-300-pinakas.jpg

Πολύ θα ήθελα να καταλάβω πως κάνεις την μετατροπή αυτή.

constantinos
14-12-21, 16:39
.

Το πινακάκι του ERT 300 έχει μια εντελώς χοντροειδέστατη κλίμακα ανά 2 κιλά που την χρησιμοποιεί κάποιος σαν οδηγό πλεξίματος και μάλιστα με εύρος κεφαλής ρακέτας 10 sqi !!! από 95-105...



Τη συσκευή όπως έγραψα την έχει φίλος που έκανε και τις μετρήσεις ο οποίος μου είπε ότι η ακρίβεια στη στατική τάση που μου έδωσε είναι +- 1 lb. Τα 2 κιλά διαφορά που φαίνονται στη φωτογραφία που έβαλες αντιστοιχούν στο πόσα κιλά πρέπει να πλέξεις τη ρακέτα ανάλογα με το κεφάλι της αν θέλεις DT 39. Εν πάση περιπτώσει όπως πολύ σωστά γράφεις και εσύ αυτό που μετράει είναι οτι δείχνει με ακρίβεια την πτωση τάσης εστω και σε DT και δεν νομιζω ότι αξίζει να το ψάξω παραπανω για +-300 γραμμάρια διαφορά στη στατική τάση.

Simplicius
14-12-21, 18:42
.
.

Τη συσκευή όπως έγραψα την έχει φίλος που έκανε και τις μετρήσεις ο οποίος μου είπε ότι η ακρίβεια στη στατική τάση που μου έδωσε είναι +- 1 lb. Τα 2 κιλά διαφορά που φαίνονται στη φωτογραφία που έβαλες αντιστοιχούν στο πόσα κιλά πρέπει να πλέξεις τη ρακέτα ανάλογα με το κεφάλι της αν θέλεις DT 39. Εν πάση περιπτώσει όπως πολύ σωστά γράφεις και εσύ αυτό που μετράει είναι οτι δείχνει με ακρίβεια την πτωση τάσης εστω και σε DT και δεν νομιζω ότι αξίζει να το ψάξω παραπανω για +-300 γραμμάρια διαφορά στη στατική τάση.

Έτσι ναι. Τώρα εξηγούνται πολλά... Έχω και γω πικρή εμπειρία από αντίστοιχους "φίλους πλέκτες", επαγγελματίες και ερασιτέχνες....

Κόντεψα να κόψω το τένις μ’ αυτούς! Σε στέλνουν στο τρελάδικο! Ο καθένας για δικούς του λόγους, που ας μείνουν καλύτερα ασχολίαστοι εδώ... Κάθε νέο πλέξιμο, αντί να είναι για καλό, ήταν ένα βήμα προς τα πίσω. Όπως είχα γράψει στο παρελθόν, είχαν φτάσει ρακέτες πλεγμένες ακόμα και 10 χρόνια πριν να παίζουν καλύτερα από τις φρέσκιες... Το θέατρο του παραλόγου!

Και βέβαια πολλά πεταμένα λεφτά σε πλέγματα που τα έκοβα στη μια ώρα, εφόσον οι ρακέτες ήταν κατευθείαν unplayable.

Ευτυχώς τώρα πια έχω τη δική μου μηχανή πλεξίματος και κάθε νέο πλέξιμο έχει απόλυτη λογική. Το αποτέλεσμα είναι αναμενόμενο και αποτελεσματικό, όπως πρέπει να είναι κάθε σωστό πλέξιμο.
Μετά από χρόνια απογοήτευσης είδα επιτέλους το φως! Άρχισα να ευχαριστιέμαι ξανά το τένις, να κερδίζω αγώνες που πριν έχανα, με αποτέλεσμα οι "φίλοι" να την κάνουν διακριτικά... χαχαχα

Θα σου πρότεινα και σένα και σε όλους εδώ, να κάνετε το ίδιο. Να πάρετε μια μηχανή, την πιο φτηνή που θα βρείτε, να πλέκετε για πάρτη σας και να μην ακούτε τις π@π@ρολογίες κάθε "πλέκτη"...
Το ξέρω ότι εάν βρεις παλαιότερα post μου θα δεις ότι κάποτε ήμουν αντίθετος με αυτά που γράφω τώρα, αλλά "γηράσκω αεί διδασκόμενος" και γω σαν το σοφό!

Εν κατακλείδι, αυτά με τα κιλά που από 25 έγιναν 20,2 είναι μια απλούστευση που δε ξέρω τελικά εάν βοηθάει ή μπερδεύει στην προσπάθεια για τη μελλοντική βελτίωση της απόδοσης μιας ρακέτας...

:cool:

constantinos
14-12-21, 20:57
Simplicius αν είχα το χρόνο και τη διάθεση να πλέκω μόνος μου τις ρακέτες μου θα είχα αποσβεσει μια καλή μηχανή σε σύντομο χρονικό διάστημα! Εσυ τώρα έχεις σκεφτεί οτι αν πλέξεις ρακέτα φίλου σου αυτός δεν θα έχει ακριβώς την ίδια γνώμη για σένα και το πλεξιμό σου με αυτή που έχεις εσύ για τους πρώην πλεκτες "φίλους" σου? Όλα είναι υποκειμενικά όπως και οι εντυπώσεις που γράφω εδώ για τα πλέγματα που αγοραζω. Ολα εκτος απο την πτώση στην ταση του πλεγματος που επιβεβαιώνεται απο τη μέτρηση με μια αξιόπιστη και για σένα συσκευή. Τώρα αν ψάχνεις ακριβή τιμή στατικής τάσης σε πλεγμένη ρακέτα ξέρεις οτι είναι αδύνατο. Εμένα προσωπικά με καλυπτει η μετρηση του φιλου, που δεν ειναι πλεκτης, εστω και κατα προσέγγιση 300 γραμμαρίων. :cool:

Simplicius
14-12-21, 22:17
.

Simplicius αν είχα το χρόνο και τη διάθεση να πλέκω μόνος μου τις ρακέτες μου θα είχα αποσβεσει μια καλή μηχανή σε σύντομο χρονικό διάστημα! Εσυ τώρα έχεις σκεφτεί οτι αν πλέξεις ρακέτα φίλου σου αυτός δεν θα έχει ακριβώς την ίδια γνώμη για σένα και το πλεξιμό σου με αυτή που έχεις εσύ για τους πρώην πλεκτες "φίλους" σου? Όλα είναι υποκειμενικά όπως και οι εντυπώσεις που γράφω εδώ για τα πλέγματα που αγοραζω. Ολα εκτος απο την πτώση στην ταση του πλεγματος που επιβεβαιώνεται απο τη μέτρηση με μια αξιόπιστη και για σένα συσκευή. Τώρα αν ψάχνεις ακριβή τιμή στατικής τάσης σε πλεγμένη ρακέτα ξέρεις οτι είναι αδύνατο. Εμένα προσωπικά με καλυπτει η μετρηση του φιλου, που δεν ειναι πλεκτης, εστω και κατα προσέγγιση 300 γραμμαρίων. :cool:

η πτώση τάσης ενος πλέγματος με τον καιρό είναι φυσιολογική και αναμενώμενη. αυτό που έχω ζήσει και το οποίο εν πρώτης είναι παράλογο - αν και με την μικρή πείρα μου πλέον έχω μεγάλες εξηγήσεις και για αυτό - είναι με τα 27 κιλά του ενός πλεξίματος (με ίδια ρακέτα, πλέγμα, θερμοκρασίες κλπ) να είναι πιο χαλαρά από τα 23 της προηγούμενης... όσο για την προσέγγιση των 300 γρ., απλά δεν υπάρχει, όπως θέλω να σου πω, χωρίς να θέλω να σε πείσω κιόλας... εδω δεν σε έπεισα ότι μια ρακέτα με εβδομήντα παρά stiffness δεν κάνει καλό στο χέρι... :D προσέγγιση 3.000 γραμμαρίων είναι πιθανότερο! lol τέλος οι φίλοι μου προς το παρόν λένε ότι "η ρακέτα τους ποτέ άλλοτε δεν έχει παίξει τόσο καλά". εάν λένε ψέμματα δε μπορώ να το ξέρω. ο χρόνος θα δείξει... Καμιά φορά εγώ είμαι ο τελειομανής και ο ανικανοποίητος και τους λέω ότι δε μου πολυαρέσει, και αυτοί λένε ότι είναι μια χαρά!

constantinos
14-12-21, 22:56
[Εμένα με απασχολεί η διάρκεια της τάσης με τη χρήση και οχι η φυσιολογική που αναφέρεις με το χρόνο. Επισης δεν προσπαθώ να σε πείσω για κατι αλλά δεν βγάζω και συμπεράσματα απο μια φωτογραφία.... Για τη ρακέτα ειλικρινά δεν θυμάμαι να εχουμε κανει τετοια συζητηση. Εν κατακλείδι εγώ ανοιξα αυτό το θέμα για να γράφουμε εντυπώσεις για διάφορα πλεγματα μιας και δεν μπορούμε να τα δοκιμασουμε ολα μόνοι μας. Αν θελεις μπορούμε να ανοίξουμε ενα καινούργιο θεμα και να γράφουμε για εμπειρίες της τενιστικης μας ζωης.

Simplicius
14-12-21, 23:21
.

[Εμένα με απασχολεί η διάρκεια της τάσης με τη χρήση και οχι η φυσιολογική που αναφέρεις με το χρόνο. Επισης δεν προσπαθώ να σε πείσω για κατι αλλά δεν βγάζω και συμπεράσματα απο μια φωτογραφία.... Για τη ρακέτα ειλικρινά δεν θυμάμαι να εχουμε κανει τετοια συζητηση. Εν κατακλείδι εγώ ανοιξα αυτό το θέμα για να γράφουμε εντυπώσεις για διάφορα πλεγματα μιας και δεν μπορούμε να τα δοκιμασουμε ολα μόνοι μας. Αν θελεις μπορούμε να ανοίξουμε ενα καινούργιο θεμα και να γράφουμε για εμπειρίες της τενιστικης μας ζωης.

Σωστός. Και γω είμαι υπέρμαχος να μην κανιβαλίζουμε τα threads καθώς δεν υπάρχει και κανένας να τα συμμαζεύει τακτικά...
Απλά μας έδωσες ελπίδες για μια πιθανή προσιτή μέτρηση τάσης και τελικά μείναμε με τη γλύκα... ;)
Όπως προανέφερα είναι ενδιαφέροντα τα review σου και προσωπικά με βρίσκουν και σύμφωνο στα συμπεράσματα.
Μακάρι και άλλοι φίλοι, ειδικά αυτοί που έχουν δοκιμάσει Pro's Pro να συνεισφέρουν στο θέμα.
Βέβαια όπως σωστά είπες, τα πάντα είναι υποκειμενικά. Ένα πλέγμα που για μένα είναι σούπερ, για άλλον είναι για πέταμα...
Η αρχή της συζήτησης έγινε από την απορία στην αναφορά για τα κιλά μείωσης τάσης.
Αυτό που ήθελα να σου πω είναι ότι κατά την ταπεινή μου άποψη η διαφορά μεταξύ δύο μετρήσεων DT ενός πλέγματος που έχει παίξει Χ ώρες δεν ισούται με την αρχική διαφορά των DT που θα είχαμε με διαφορετικά κιλά σε μια φρεσκοπλεγμένη ρακέτα. Έτσι πιστεύω τουλάχιστον. Οπότε και η διαφορά που μέτρησε ο φίλος σου "σε κιλά" δεν είναι imho σωστή. Έτσι κι αλλιώς όπως συμφωνείς κα συ το DT αρκεί από μόνο του και μακάρι να είχαμε και εμείς ένα ERT πρόχειρο!
Keep up the good work! :D

constantinos
15-12-21, 09:28
Volki Cyclone Tour 1,25 σε Wilson Six One 95 στα 23 κιλά.
Ξεκίνημα παιχνιδιού και πάλι απορία αντίστοιχη με το Velocity MLT. Αυτό το πλέγμα είναι σίγουρα πολυεστερικό ή syntetic gut? Είναι μαλακό και η μπάλα φεύγει με δύναμη. Για να την κρατήσεις στο γήπεδο πρέπει να κλείσεις τη λαβή και να παίξεις με top spin στο οποίο βοηθάει και η περίεργη στριφτή διατομή του όμως η ακρίβεια στα χτυπήματα δεν είναι αυτή που περιμένεις από ένα πολυεστερικό αλλά πιο κοντά σε αυτή ενός “ταπεινού” synthetic gut. Ίσως έπρεπε να πλεχτεί η ρακέτα σε περισσότερα κιλά. Συμπερασματικά για μένα το πλέγμα στα κιλά που το έπλεξα όσον αφορά την άνεση, τη δύναμη και τον έλεγχο παίζει σαν ένα μέσο syntetic gut και όσον αφορά το spin σαν πολυεστερικό τουλάχιστον μέχρι να αρχίσει να φθείρεται η στριφτή διατομή του. Σε μένα κράτησε περίπου 16-18 ώρες.

constantinos
16-12-21, 11:34
Έχει κάποιος να αγοράσω 12 μέτρα από το PROS PRO Clay Court Plus? Έχει πέσει στα χέρια μου από φίλο σετάκι από ένα άλλο κινέζικο το οποίο φαίνεται ολόιδιο τουλάχιστον από τη φωτογραφία στο site της pro's pro και θέλω να τα πλέξω ταυτόχρονα σε ίδιες ρακέτες. Ευχαριστώ.
ΥΓ το κινέζικο είναι ακριβότερο και αυτό μου έκανε εντύπωση και έχω την απορία. Η pro's pro το έχει σα μη διαθέσιμο.

Simplicius
16-12-21, 12:01
Έχει κάποιος να αγοράσω 12 μέτρα από το PROS PRO Clay Court Plus? Έχει πέσει στα χέρια μου από φίλο σετάκι από ένα άλλο κινέζικο το οποίο φαίνεται ολόιδιο τουλάχιστον από τη φωτογραφία στο site της pro's pro και θέλω να τα πλέξω ταυτόχρονα σε ίδιες ρακέτες. Ευχαριστώ.
ΥΓ το κινέζικο είναι ακριβότερο και αυτό μου έκανε εντύπωση και έχω την απορία. Η pro's pro το έχει σα μη διαθέσιμο.

Κωνσταντίνε, ακριβώς τα ίδια είναι. Έχει συζητηθεί αυτό σε γνωστό ξενόγλωσο φόρουμ....
Το εργοστάσιο που τα παράγει όλα αυτά - και πολλά "επώνυμα" πλέγματα - είναι στην Taiwan.
Απλά οι "επώνυμοι" παίρνουν αποκλειστικότητα στη διάθεση συγκεκριμένων κωδικών με το όνομά τους, οι πιο "οικονομικοί" όχι...

constantinos
16-12-21, 12:22
Κωνσταντίνε, ακριβώς τα ίδια είναι. Έχει συζητηθεί αυτό σε γνωστό ξενόγλωσο φόρουμ....


Αν θέλεις δίnεις το link? Ευχαριστώ

edit: Πάντως στο site της pro's pro για τα πολυεστερικά γράφει made in Germany...

Simplicius
16-12-21, 13:13
Αν θέλεις δίnεις το link? Ευχαριστώ

edit: Πάντως στο site της pro's pro για τα πολυεστερικά γράφει made in Germany...

Όχι, στη σελίδα του Clay Court Plus (https://www.pros-pro.com/en/pros-pro-tennis-string-200-m-synthetic-clay-court-plus-1-30-mm-honey-spiral-black.html) δε γράφει πουθενά Made in Germany.
Made in Germany γράφει στη γενική κατηγορία κάποιων polyester/monofilament.

To link είναι δύσκολο να το ξαναβρώ.
Διαβάζω τόσα πολλά κάθε μέρα.
Δεν κρατάω bookmark για ότι διαβάζω.
Και μάλιστα εάν δεν με ενδιαφέρει...

Θα βοηθούσε εάν μου έλεγες το όνομα του "κινέζικου" που έχεις. Ίσως το ξαναβρώ.

Θέλω να πιστεύω ότι όλο αυτό δεν γίνεται επειδή δεν με πιστεύεις...
Εάν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε η νέα απάντησή μου είναι "έχεις δίκιο. άλλο είναι! δοκίμασέ το"

Edit

Δες κάποια σχετικά ΕΔΩ (https://tt.tennis-warehouse.com/index.php?threads/pros-pro-strings.331757/page-40) και ΕΔΩ (https://tt.tennis-warehouse.com/index.php?threads/my-best-ever-string-setup.663980/).
Γενικά αυτό το πλέγμα υπάρχει με 1 (https://www.aliexpress.com/item/1005001793995139.html?spm=a2g0o.search0304.0.0.6f4 b64b58Q9giC&algo_pvid=24ffe21f-0d30-4d58-aa32-fdce9f6a4b76&algo_exp_id=24ffe21f-0d30-4d58-aa32-fdce9f6a4b76-13), 2 (https://www.aliexpress.com/item/32946572933.html?spm=a2g0o.search0304.0.0.6f4b64b5 8Q9giC&algo_pvid=24ffe21f-0d30-4d58-aa32-fdce9f6a4b76&algo_exp_id=24ffe21f-0d30-4d58-aa32-fdce9f6a4b76-24), διαφορετικά ονομάτα και τιμές από 30 έως 60 ευρώ...

constantinos
16-12-21, 13:33
Όχι, στη σελίδα του Clay Court Plus (https://www.pros-pro.com/en/pros-pro-tennis-string-200-m-synthetic-clay-court-plus-1-30-mm-honey-spiral-black.html) δε γράφει πουθενά Made in Germany.
Made in Germany γράφει στη γενική κατηγορία κάποιων polyester/monofilament.

To link είναι δύσκολο να το ξαναβρώ.
Διαβάζω τόσα πολλά κάθε μέρα.
Δεν κρατάω bookmark για ότι διαβάζω.
Και μάλιστα εάν δεν με ενδιαφέρει...

Θα βοηθούσε εάν μου έλεγες το όνομα του "κινέζικου" που έχεις. Ίσως το ξαναβρώ.

Θέλω να πιστεύω ότι όλο αυτό δεν γίνεται επειδή δεν με πιστεύεις...
Εάν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε η νέα απάντησή μου είναι "έχεις δίκιο. άλλο είναι! δοκίμασέ το"

Δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω απλά ήθελα να δω τι γράφεται γιατί με ενδιαφέρει!
Και εγώ γι΄αυτό ζήτησα να αγοράσω το συγκεκριμένο για να τσεκάρω αν είναι τα ίδια...
Το κινέζικο είναι το ALPHA TSB-05 Claycourt το οποίο φίλος το αγόρασε από κινέζικο sIte.
Τα πολυεστερικά που η pros' pro αναφέρει σαν made in Germany τα έχει και στη γενική κατηγορία πολυεστερικών όπως για παράδειγμα το Black Out που είναι αυτό που δοκιμάζω τώρα και θα γράψω σύντομα εντυπώσεις.
Λίγο μπερδεμένα πράγματα...

Simplicius
16-12-21, 13:39
Δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω απλά ήθελα να δω τι γράφεται γιατί με ενδιαφέρει!
Και εγώ γι΄αυτό ζήτησα να αγοράσω το συγκεκριμένο για να τσεκάρω αν είναι τα ίδια...
Το κινέζικο είναι το ALPHA TSB-05 Claycourt το οποίο φίλος το αγόρασε από κινέζικο sIte.
Τα πολυεστερικά που η pros' pro αναφέρει σαν made in Germany τα έχει και στη γενική κατηγορία πολυεστερικών όπως για παράδειγμα το Black Out που είναι αυτό που δοκιμάζω τώρα και θα γράψω σύντομα εντυπώσεις.
Λίγο μπερδεμένα πράγματα...

Σου έβαλα κάποια link από πριν στο προηγούμενο post...
Ναι για πες. Και εγώ το σκέφτομαι. Αλλά από διατήρηση τάσης είναι χάλια.
Γενικά αυτή τη στιγμή η PP δεν έχει διαθεσιμότητα σχεδόν σε κανένα Nylon πλέγμα.
Λογικά θα παραλάβει σύντομα.
Δες και το Gutex Ultra. Είναι το αγαπημένο μου. Μαλακό Multi και ταυτόχρονα αδύναμο!

Simplicius
16-12-21, 13:59
.
Εφόσον ψάχνεσαι με την πηγή των πλεγμάτων διάβασε κάποια πράγματα εδώ (https://tt.tennis-warehouse.com/index.php?threads/strings-made-by-the-same-factory.579937/) και εδω (https://tt.tennis-warehouse.com/index.php?threads/where-tennis-string-is-made.213997/).
Βέβαια όπως σε όλα τα αντίστοιχα θέματα, ποτέ δεν μπορεί να υπάρξει μια εγγύηση την πιστότητας των αναφερομένων.
Αλλά με των συνδυασμό πολλών διαφορετικών πηγών, αρχίζει να βγαίνει κάποιο πιο αξιόπιστο συμπέρασμα.
Καλή ώρα όπως έγινε και για το άρθρο του Οδηγού Βελτίωσης μιας Ρακέτας...

Τέλος, με 500 κομματάκια μπορείς να αποκτήσεις το συγκεκριμένο πλέγμα που ψάχνεις με το ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΟΝΟΜΑ (https://www.dhgate.com/product/factory-direct-taiwan-taan-tennis-string/155145597.html)!
Θα σου πρότεινα το Dino Multi 1.30 !! :D

constantinos
16-12-21, 14:06
Απ' ότι φαίνεται και στα δύο link που έβαλες έχουν την ίδια απορία με μένα (Pro's Pro Clay Court Plus looks exactly the same as the Chinese Alpha TSB-05 Clay Court). Και εγώ πιστεύω ότι είναι τα ίδια. Πάντως η πρότασή μου για αγορά ενός σετ αν έχει κάποιος και θέλει να μου δώσει ισχύει.
Για να είμαι ειλικρινής για το φτηνότερο Gutex Ultra πήγαινα αλλά δεν ήταν διαθέσιμο και κατέληξα στο superior gut το οποίο βέβαια δεν με απογοήτευσε.
Για το Black Out ελπίζω να μας επιτρέψει ο καιρός σήμερα να παίξουμε επιτέλους! Από τότε που το έβαλα έχω παίξει μια ώρα με το ζόρι...

constantinos
17-12-21, 09:14
Wilson Revolve Twist 1,25 σε Wilson Six One 95 στα 23 κιλά.
Ταυτόχρονα με το Volki Cyclone Tour στην άλλη ρακέτα είχα αυτό το πλέγμα το οποίο είναι και αυτό παρόμοιας διατομής. Σε αντίθεση με το Volki εδώ καταλαβαίνεις αμέσως ότι πρόκειται για “καθαρόαιμο” πολυεστερικό. Για να πιέσεις τη μπάλα βαθιά πρέπει να χτυπάς δυνατά, να ανοίγεις καλά τη ρακέτα και να παίζεις με spin. Αν παίζεις έτσι δύσκολα βγάζεις τη μπάλα έξω αλλά αντίθετα τη στέλνεις εύκολα όπου θέλεις. Στα slice κράταγα τη μπάλα εύκολα χαμηλά και επίσης την “έκοβα” εύκολα στα drop. Δεν ξέρω κατά πόσο βοήθησε η διατομή σε αυτά τα under spin χτυπήματα όμως στο top spin δεν είδα και καμιά τεράστια διαφορά από ένα κλασικό στρογγυλό. Προσωπικά το πλέγμα μου φάνηκε κάπως σκληρό και μετά το παιχνίδι αισθανόμουν το χέρι μου “βαρύ”. Άρχισε να χαλαρώνει αισθητά περίπου στις 14-16 ώρες. Συμπερασματικά εάν επρόκειτο να παίξω σε κάποιο ερασιτεχνικό τουρνουά (των 40 ευρώ τη συμμετοχή πλέον συν το γήπεδο, έλεος) θα το έβαζα άνετα όμως για παιχνίδι με φίλους μάλλον όχι γιατί πρέπει να παίζεις συνέχεια δυνατά και δεν ήταν και το φιλικότερο τουλάχιστον για το δικό μου χέρι.

constantinos
22-12-21, 09:34
Solinco hyper g 1,25 σε ρακέτα Wilson Six One 95 στα 23 κιλά.
Μόλις με είδαν οι κόρες μου με αυτό το πλέγμα στη ρακέτα άρχισαν το “δούλεμα”.
Πραγματικά το χρώμα χτυπάει έντονα στο μάτι και προκαλεί τα βλέμματα!
Στο παιχνίδι τώρα το πλέγμα θέλει δύναμη για να στείλεις τη μπάλα βαθιά όμως δύσκολα τη βγάζεις έξω. Αντίθετα τη στέλνεις όπου θέλεις και όσο πιο δυνατά χτυπάς τόσο περισσότερο spin βάζεις και λόγω των γωνιών που έχει. Σε χαλαρούς ρυθμούς όμως ή αν δεν μπορείς να βάλεις για οποιοδήποτε λόγο δύναμη ιδιαίτερα στο back hand το έχεις χάσει το παιχνίδι...
To πλέγμα πάντως δεν με ενόχλησε στο χέρι και μάλλον είναι από τα πιο άνετα πολυεστερικά που έχω παίξει.
Αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση για πολυεστερικό είναι ότι με 20-22 βαθμούς που έπαιζα την άνοιξη και μετά από περίπου 25-26 ώρες το πλέγμα έπαιζε πολύ καλά και σίγουρα θα έπαιζε και άλλο! Συμπερασματικά πέρα από το χρώμα που για μένα δεν είναι και το καλύτερο, το πλέγμα είναι αρκετά καλό για όποιον έχει τη δύναμη και τη σωστή τεχνική, ιδιαίτερα στο back hand, να το εκμεταλλευτεί δεν κουράζει το χέρι και έχει πολύ καλή διάρκεια για πολυεστερικό.
ΥΓ Είναι από τις ελάχιστες εταιρίες που γράφουν στη συσκευασία ότι το πλέγμα προέρχεται από εργοστάσιο στην Taiwan!

constantinos
28-12-21, 09:23
Tecnifibre X-One Biphase 1.30 σε Head speed 360+ mp στα 24 κιλά.
Αυτό το πλέγμα μου το έδωσε φίλος και το έβαλα αρχές καλοκαιριού για “χαλαρά παιχνίδια” όπως μου είπε... Παίζοντας πριν με το hyper g στην αρχή πέταγα τις μπάλες στα σύρματα! Με δυνατή ρακέτα και ζεστό καιρό έπρεπε να βάλω ακόμη 2 ή και 3 κιλά στο πλέξιμο, δεν υπολόγισα όμως σωστά τη δύναμη του πλέγματος...
Το πλέγμα είναι βούτυρο για τα χέρια. Με τη συγκεκριμένη ρακέτα και με τα 24 κιλά σχεδόν ίσα που καταλάβαινα ότι χτύπαγα τη μπάλα και αυτή έφευγε με δύναμη.
Σε χαλαρούς ρυθμούς έβγαλα το καλοκαίρι με το ίδιο πλέγμα με δύο - τρία παιχνίδια την εβδομάδα.
Συμπερασματικά κατά τη γνώμη μου όποιος θέλει έλεγχο, σπιν, άνεση και δύναμη στα χτυπήματα μπορεί να βάλει το συγκεκριμένο πλέγμα σε υβριδικό μαζί με ένα σκληρό πολυεστερικό όμως σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω τι αντοχή θα έχει. Όποιος το έχει δοκιμάσει ας γράψει.
Μόνο του το πλέγμα είναι πολύ καλό για όσους έχουν θέμα με τα χέρια, για όσους δεν έχουν δύναμη και για ηλικιωμένους που χαίρομαι να τους βλέπω να παίζουν, ειδικά κάτι εβδομηντάρηδες και άνω, που τρέχουν σαν να είναι δέκα χρόνια νεότεροι αλλά ταλαιπωρούνται με πολυεστερικά και μετά το παιχνίδι ψάχνουν για πάγο!
Το μεγάλο πρόβλημα είναι η τιμή που για μένα είναι απαγορευτική αφού στην αγορά υπάρχουν φτηνότερα “μαλακά” πολύκλωνα.

constantinos
04-01-22, 11:35
Pro's Pro Black Out 1,28 σε ρακέτα Wilson Six One 95 στα 23 κιλά.
Το πλέγμα το έβαλα 9/12 και η θερμοκρασία τις ώρες που έπαιζα ήταν από 6 έως 10 βαθμούς με την υγρασία στα ύψη! Με αυτές τις συνθήκες σε σκληρό γήπεδο και με τα μπαλάκια μούσκεμα το πλέγμα μου φάνηκε σκληρό και αδύναμο. Με δυνατά χτυπήματα και με τη βοήθεια της πολύγωνης διατομής η μπάλα έπαιρνε καλό spin και είχε αρκετά καλό έλεγχο όμως δεν μπορούσα να τη στείλω όσο βαθιά ήθελα. Σίγουρα 1 με 2 κιλά λιγότερα στο πλέξιμο θα βοηθούσαν.
Με αυτές τις θερμοκρασίες δεν ένιωσα την τάση να πέφτει ιδιαίτερα μέχρι τις 20/12 έχοντας παίξει περίπου 10 ώρες όμως το έκοψα γιατί άρχισε να με ενοχλεί το χέρι μου. Θα το ξαναδοκιμάσω όταν ζεστάνει λίγο ο καιρός και θα επανέλθω. Μέχρι τότε ευτυχώς μου έχει μείνει superior gut για μερικά πλεξίματα ακόμη.

konkalf
05-06-22, 20:44
Reviews για χορδές θα βρείτε στο προφίλ μου στο Instagram.
https://www.instagram.com/konstantinos_kalfountzos/
Ανεβάζω περίπου 2-4 reviews ανά μήνα. Μιλάμε για ερασιτεχνικό επίπεδο πάντα. Στο YouTube παίζει πολύ ψέμα. Την έχω πατήσει δύο φορές από reviews του Tennis Warehouse, μέχρι που ασχολήθηκα μόνος μου κι έμαθα. Αφήστε που τα περισσότερα φτιάχνονται στην Taiwan και τα πουλάνε ακριβά στην Ευρώπη.

konkalf
29-07-22, 15:55
Παιγμένα όλα στα 22kg. Πάρα πολύ καλές χορδές οι εξής:

- Diadem Solstice Power 16L : πολυγωνικό σε σχήμα αστεριού. πάρα πολύ άνετο. spin πάνω του μετρίου και πολύ καλή αντοχή. λίγο τσιμπημένη τιμή.
- Kirschbaum Max Power 1.20/17: λίγη δύναμη (σε αντίθεση με τι υποδηλώνει η ονομασία του). εξαιρετική αίσθηση. μέτρια αντοχή συγκριτικά με άλλα
- RS Lyon 1.20/17 : φουλ προβλέψιμο ακόμα και μετά από 5 ώρες παιχνιδιού σε διαφορετικές ημέρες. πολύ καλό σε όλα. τρομερή αντοχή. τσιμπημένη τιμή
- Gamma Jet 17 : το καλύτερο spin potential μέχρι στιγμής. πολύ άνετο επίσης. μην φοβηθείτε το σχήμα του καθόλου. πάρα πολύ καλό. εξαιρετική τιμή
- Isospeed Black Fire 1.20/17 : δυνατό στα 22kg. εξαιρετικό σε όλα. πλέξτε το στα 23-24kg. πολύ καλή τιμή. δεν ξέρω αν ακόμα η Isospeed φτιάχνει τις χορδές της Head. κανένα παράπονο για stiffness.
- Stringkong Banana Bite 1.19/17: στην αρχή απρόβλεπτο. μετά από μισάωρο στρώσιμο η μπάλα δεν πήγαινε άουτ με τίποτα. ποιοτικά όχι premium, αλλά προσωπικά εξεπλάγην με το value for money.
- Stringlab Orbitour Gold 1.24/1.28: η ποιότητα θυμίζει πολύ Isospeed. λένε ότι το συγκεκριμένο φτιάχνεται στην Αυστρία. στην τιμή αυτή δεν έχω βρει κάτι καλύτερο. λίγο καλύτερο spin potential θα
ήθελα. την επόμενη φορά θα το βάλω σε άλλη ρακέτα λίγα κανά 2 κιλά πιο σφικτό. εξαιρετικό πλέγμα πραγματικά

Αυτή τη στιγμή παίζω στα 23kg με Ytex Quadro Twist και Kirschbaum Flash

konkalf
19-08-22, 15:25
YTEX Quadro Twist 1.26 (μαύρο) στα 23kg στην Diadem Elevate FS 98 (+ 4gr στις θέσεις 9 και 3):

- η πιο άνετη χορδή που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής. πολύ καλό σπιν (στριφτό τετράγωνο προφίλ). στα 23 κιλά είχε πιο πολύ δύναμη απ' ό,τι θα ήθελα. Άνετα πλέκεται και κανά δυο κιλά παραπάνω. Ξεκάθαρα για όσους έχουν θεματάκια τραυματισμών. Αρκετά forehands μου έφευγαν άουτ λόγω του trampoline effect σε αυτά τα κιλά. Τα flat χτυπήματα στο forehand ήταν λίγο απρόβλεπτα από θέμα βάθους. Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένος. Κάπως τσιμπημένη τιμή.

Kirschbaum Flash 1.20/17 (μαύρο) στα 23kg στην Diadem Elevate FS 100 (+4gr στις θέσεις 9 και 3):

- αρκετά stiff χορδή. ήθελε πάνω από μισάωρο να στρώσει. πάρα πολύ καλό κοντρόλ σε όλα. πολύ καλή αίσθηση. Της Kirschbaum γενικά, έτσι και αυτό, έχουν χαμηλή δύναμη και έμφαση στο κοντρόλ. Σίγουρα όχι για χαλαρό παιχνίδι, γιατί δεν υπάρχουν πιο άνετες χορδές. Πάντως, επειδή κάνω μεγάλες κινήσεις στα χτυπήματά μου, ό,τι χτυπούσα από baseline ήταν πολύ προβλέψιμο. Πολύ καλή τιμή.

constantinos
10-11-22, 15:22
Solinco Tour bite soft 1,15 χρώμα γκρι σε Babolat Pure Drive VS στα 22 κιλά.
Παίχτηκε Οκτώβρη με θερμοκρασίες γύρω στους 23 βαθμούς
Πρώτη εντύπωση είναι ότι το πλέγμα έχει πολύ καλό έλεγχο στα χτυπήματα. Στέλνεις τη μπάλα όπου θέλεις και όπως θέλεις. Δεύτερη εντύπωση ότι το πλέγμα θέλει καλό άνοιγμα στη ρακέτα για να στείλεις τη μπάλα βαθιά στο γήπεδο μιας και το “maximum power” που αναγράφεται στη συσκευασία εγώ τουλάχιστον δεν το παρατήρησα... Όσον αφορά το “maximum spin” που επίσης αναγράφεται μάλλον στο μέσο όρο ενός πολυγωνικού πλέγματος αντιστοιχεί και για μένα υπολείπεται από το Hyper G. Μένει το “Soft” που τελικά ισχύει μιας και είναι άνετο στο χέρι και μετά από μιάμιση ώρα παιχνιδιού δεν κουράζει ιδιαίτερα για πολυεστερικό. Στην αρχή το πλέγμα είχε μια “ξερή” αίσθηση αλλά μετά από λίγη ώρα “έστρωσε”. Μετά από 4-5 παιχνίδια άρχισε η μπάλα να πηγαίνει πιο βαθιά και αναγκαστικά έπρεπε να βάζω λιγότερη δύναμη για να κρατήσω τη μπάλα στο γήπεδο σημάδι ότι έχασε αρκετά σε τάση ενώ άρχισε επίσης να σκληραίνει.
Συμπέρασμα για όποιον θέλει ένα πολυεστερικό πλέγμα με καλό έλεγχο στα χτυπήματα, καλό επίπεδο σπιν και άνετο στο χέρι το συγκεκριμένο πλέγμα είναι ότι πρέπει με την προϋπόθεση να το αλλάζει μετά 8-10 ώρες παιχνιδιού γιατί χάνει πολύ γρήγορα σε τάση και αίσθηση.

constantinos
11-11-22, 10:24
Head hawk 1,25 Λευκό σε Babolat Pure Drive VS στα 21 κιλά.
Παίχτηκε σε θερμοκρασία 25-27 βαθμούς.
Λοιπόν με αυτό το πλέγμα θα ξεκινήσω από το τέλος.
Μετά από 30 ώρες παιχνιδιού αισθανόμουν ότι παίζω καλύτερα από τις πρώτες 2-3 ώρες και η συμπεριφορά του από τις πρώτες ώρες και μετά ήταν σχεδόν η ίδια. Προς το τέλος το αισθάνθηκα λίγο σκληρότερο αλλά χωρίς να ενοχλεί. Μάλλον βιάστηκα και το έκοψα και δεν περίμενα να δω πόσες ώρες θα μπορούσα να παίξω ακόμη.
Πάμε τώρα στο δια ταύτα... Παρόλα τα λίγα κιλά το πλέγμα δεν έχει δύναμη. Πρέπει να χτυπάς δυνατά και με πλήρες άνοιγμα στη ρακέτα για να πάει βαθιά η μπάλα και ειδικά στο backhand υπό πίεση αν δεν έχεις καλή τεχνική κάνεις πάσα στον αντίπαλο για winner ή κάνεις drop χωρίς να το θέλεις... Αντίθετα έχει καλό έλεγχο στα χτυπήματα. Χτυπάς δυνατά και στέλνεις τη μπάλα βαθιά χωρίς να φοβάσαι μήπως τη στείλεις έξω. Επίσης το σπιν που παίρνει η μπάλα είναι καλό χωρίς βέβαια να περιμένεις αποτελέσματα αντίστοιχα άλλων πιο “φημισμένων” πλεγμάτων. Προσωπικά το βρήκα μαλακό για πολυεστερικό και δεν είχα καμία ενόχληση μετά από μιάμιση ώρα παιχνιδιού εκτός από κούραση αφού έπρεπε να χτυπάω τη μπάλα συνέχεια δυνατά λόγω της έλλειψης δύναμης του πλέγματος.
Συμπερασματικά όποιος είναι αθλητικός, έχει δύναμη και καλή τεχνική μπορεί να παίξει καλό τένις με αυτό το πλέγμα για πολλά παιχνίδια και χωρίς να ταλαιπωρεί τα χέρια του. Όποιος ψάχνει δύναμη και ατελείωτο σπιν από ένα πλέγμα και η τεχνική του ακόμη δεν είναι στο καλύτερο επίπεδο καλύτερα ας κοιτάξει κάτι άλλο.

konkalf
11-11-22, 11:07
@constantinos ρίξε και μια ματιά σε αυτά που έχω δοκιμάσει εγώ. Από Dyreex Cube Max και μετά, το πλέξιμο είναι από εμένα στα 23-24kg σε 2 κομμάτια.

https://tt.tennis-warehouse.com/index.php?threads/my-tennis-string-review-database.736090/ (http://bit.ly/3tjCJx4)

* Η Solinco ετοιμάζει Hyper G Soft round-shaped.

@simplicious της Gamma η Progression 2 και Χ2 ανέβηκαν από τα 320-330€ στα 360€. Όπως τα 'λεγες. Ανέβηκαν όλα. Καλά για CB3 ούτε νέο. Ευτυχώς πήρα Easy Stringer στα 300€ και κάνω τη δουλειά μου.

constantinos
10-01-23, 14:46
Babolat Syn Gut 1,30 σε Pure Drive VS στα 24 κιλά.
Επειδή τώρα το χειμώνα τις ώρες που παίζω έχει τις περισσότερες φορές τρελή υγρασία με τη μπάλα να γίνεται μούσκεμα και ασήκωτη και οι θερμοκρασίες είναι χαμηλές είπα να βάλω ένα μαλακό πλέγμα το οποίο όμως να είναι και φτηνό. Ένα από τα πλέγματα που βρήκα σε χαμηλή τιμή ήταν και το συγκεκριμένο που κυκλοφορεί μόνο σε συσκευασία 200 μέτρων και απ ότι γράφει είναι κατασκευασμένο στο Βιετνάμ. Είναι η απλούστερη μορφή syn gut με ένα μόνο νήμα γύρω από τον πυρήνα. Πρώτη εντύπωση ότι είναι μαλακό και ότι έχει πολύ δύναμη. Πέρασε κάποια ώρα για να χαμηλώσω τη μπάλα και να τη στέλνω μέσα στο γήπεδο. Όσο πέρναγε η ώρα όμως το παιχνίδι γινόταν ευχάριστο και χαλαρό.
Στο σερβίς η μπάλα φεύγει σφαίρα.
Στα χτυπήματα από τη Base line δεν θα βρεις την ακρίβεια ενός πολυεστερικού. Αντί να βάλεις σαν στόχο ένα κώνο για παράδειγμα πρέπει να βάλεις τρεις τον ένα δίπλα στον άλλον.
Στα βολέ πρέπει να κλείνεις τη ρακέτα λίγο παραπάνω για να κόψεις τη μπάλα και να μη φύγει μακρυά αλλά είναι κάτι που μετά από λίγο συνηθίζεις. Πρέπει να έρθει η μπάλα με πολύ δύναμη για να χάσεις βολέ.
Στο top spin αν έχεις καλή τεχνική και δυνατά χτυπήματα ένα πολυεστερικό είναι πολύ καλύτερο. Αν απλά “βουρτσίζεις” τη μπάλα χτυπώντας χαλαρά δεν θα δεις διαφορά.
Στα slice η μπάλα φεύγει λίγο πιο ψηλά απ ότι περιμένεις και το χτύπημα χάνει κάπως την αποτελεσματικότητα που θα είχε σε σχέση με ένα πολυεστερικό.
Από το δεύτερο παιχνίδι οι χορδές αρχίζουν να μετακινούνται. Σε κάποιο σημείο μετά από κάθε ράλυ πρέπει να τις επαναφέρεις ειδικά αν βάζεις πολύ spin. Κάποιους αυτό τους ενοχλεί κάποιους όχι.
Σαν αντοχή εμένα μου έβγαλε περίπου 10 ώρες μέχρι να σπάσει. Το σίγουρο είναι ότι κάποια στιγμή θα σπάσει ή θα μετακινείται σε βαθμό που θα σε αναγκάσει να αλλάξεις πλέγμα σε αντίθεση με ένα πολυεστερικό που μπορεί και να μη σπάσει ποτέ και να συνεχίσει να παίζει κάποιος ταλαιπωρώντας τα χέρια του.

Συμπέρασμα: Αν θέλεις να παίξεις ένα χαλαρό παιχνίδι με φίλους χωρίς να δίνεις μεγάλη σημασία στη λεπτομέρεια ή αν κάνεις προπονήσεις σε γκρουπάκια, το συγκεκριμένο πλέγμα δεν θα σε ταλαιπωρήσει καθόλου στα χέρια, δεν θα σε κουράσει, θα σπάσει και θα σε αναγκάσει να το αλλάξεις όταν πρέπει χωρίς να δώσεις 15+ ευρώ για ένα πιο “hi teck” πλέγμα και θα σου δώσει ένα τίμιο σπιν και έλεγχο για τα χρήματα που κοστίζει.
Αν θέλεις να μαλακώσεις ένα πολυεστερικό και μάλιστα με χαμηλό κόστος είναι ιδανική επιλογή.
Τώρα αν θέλεις να παίξεις ανταγωνιστικά και έχεις την τεχνική και τη δύναμη να εκμεταλλευτείς ένα πολυεστερικό τότε δεν είναι για σένα.

ΥΓ Τα 24 κιλά είναι λίγα για το συγκεκριμένο πλέγμα στη συγκεκριμένη ρακέτα. Θα το βάλω στα 26 κιλά όπου πιστεύω θα αποδώσει πολύ καλύτερα τόσο σε έλεγχο σε βολέ και βαθιά χτυπήματα όσο και σε top και under spin και θα επανέλθω.

edit
26 κιλά λοιπόν και αρκετά διαφορετική συμπεριφορά. Μπορώ να πω ότι σε αυτά τα κιλά το συγκρίνω άνετα με το Head Velocity MLT το οποίο για μένα είναι ένα από τα καλύτερα nylon. Το MLT είναι λίγο πιο άνετο σαν αίσθηση και έχει λιγότερη μετατόπιση χορδών τουλάχιστον μέχρι να στεγνώσει αυτό το κάτι σαν λάδι που έχει όταν ανοίγεις τη συσκευασία.
Σαν κατάληξη, σχεδόν με το ένα τρίτο των χρημάτων που κοστίζει το MLT παίρνεις ένα πλέγμα που αν πειραματιστείς λίγο με την τάση ανάλογα με τη ρακέτα σου και το επίπεδο που παίζεις μπορεί να καλύψει αρκετούς club players που κοιτάνε την ουσία και δεν παρασύρονται από το marketing....

konkalf
12-06-23, 17:39
Για να ξαναζεσταθεί το Θέμα, επ' αφορμή σημερινής συνομιλίας μου με μέλος που παίζει με Hyper G.

Παρόμοια με Hyper G σε καλύτερες τιμές, δηλαδή: τετράγωνη διατομή, "mute"-πλαστική αίσθηση, η μπάλα να μην φεύγει άουτ σχεδόν με τίποτα και προσανατολισμό για top-spin χτυπήματα:

Dyreex Cube Max σε 1.20 και 1.25
https://www.dyreex.com/tour-series-cube-max-12-m.html

Dyreex Cube Flash σε 1.20: πιο lively χορδή, άρα βάζεις 1-1.5 κιλό πάνω:
https://www.dyreex.com/tour-series-cube-flash-12-m.html

Oehms Sonic Speed: 2 κουλούρες 60€ δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα ή το έχουν ξεχασμένο ως προσφορά. To είχα παίξει πλεγμένο από άλλον, αλλά δεν ήταν καλά πλεγμένο, μάλλον βιαστική δουλειά. Θέλει αργό τράβηγμα μάλλον η συγκεκριμένη. "Έξω" λέγεται ότι παίζει παρόμοια με Hyper G.

https://www.oehms-strings.de/product...ed-2-for-1?c=6

String Kong Banana Bite υπάρχει Ελλάδα, άρα λίγα μεταφορικά

https://tennisworld.gr/plegma-string...elaki-12m.html

Πρέπει να αναφέρω και Mayami Magic Twist. Αίσθηση κάτι ανάμεσα σε Hyper G και Yonex Poly Tour Pro. Είναι περιστραμμένο, αλλά όχι τρελά.

https://www.mayami-strings.eu/shop/magic-twist-set-12m/

Εναλλακτικές για παιχνίδι με Spin:

https://tennisworld.gr/plegma-string-kong-banana-bite-1.19-fakelaki-12m.html

https://tennisworld.gr/strings/strings-string-kong/polyester-string-kong/plegma-string-kong-orango-1.22-kouloura-200m.html

Για κάποιο λόγο βγάζει 25 ευρώ μεταφορικά:

https://stringlab.it/prodotto/corda-per-racchetta-da-tennis-stringlab-orbitour-oval-shape-pro-t-one-engineered-stringlab-hydrogen-revo-hex/

Για πιο ακριβά γούστα:
https://l-tecpremium.fr/produit/meteor/

Στα L-Tec Premium θα υπάρχει και έκπτωση 20% με κωδικό που θα ανεβάσω εδώ, λογικά από αύριο. Μπορεί να ακολουθήσουν και άλλες μάρκες.

konkalf
13-06-23, 12:16
Kalf20 για 20% έκπτωση στην LTec Premium
https://l-tecpremium.fr/

Θα κάνω edit με τον κωδικό για Dyreex
https://www.dyreex.com/
η οποία παρεμπιπτόντως έχει και κάτι overgrip μωβ αντιιδρωτικά στυλ Tourna:
https://www.dyreex.com/overgrips-absorb-12-pcs.html

konkalf
15-06-23, 11:08
kalf15 για 15% έκπτωση στα προϊόντα της Dyreex

https://www.dyreex.com/

constantinos
04-09-23, 11:35
Pros Pro Strategem 8 1,25 σε Babolat Pure Drive VS στα 22 κιλά.
Το πλέγμα είναι πολυεστερικό οκτάγωνο και για πολλούς κλώνος διάσημου οκταγωνικού γαλλικής εταιρίας.
Παίχτηκε τον Ιούλιο με πολύ υψηλές θερμοκρασίες και πρώτη σκέψη ότι πλέχτηκε χαμηλά. Σε νορμάλ θερμοκρασίες τα 23 κιλά θα ήταν ΟΚ αλλά στα 35αρια + του Ιουλίου το έβαζες και 25 άνετα... Το πλέγμα ήταν μαλακό για πολυεστερικό με καλό spin και αρκετή δύναμη τουλάχιστον για 3-4 παιχνίδια. H μπάλα έφευγε δυνατά με καλό έλεγχο και έπρεπε να προσπαθήσεις να την βγάλεις έξω. Στο σερβίς στέλνεις τη μπάλα δυνατά όπου θέλεις. Επίσης όποιoς παίζει με slice θα μείνει ικανοποιημένος απόλυτα. Στα βολέ θέλει λίγο περισσότερο “κόψιμο” στη ρακέτα για να μην φύγει ψηλά η μπάλα Όσο είναι “φρέσκο” το πλέγμα είναι άνετο για το χέρι και δεν κουράζει ακόμη και μετά από δύο ώρες παιχνιδιού. Από τις 6 – 7 ώρες και μετά οι μπάλες αρχίζουν να φεύγουν πιο μακρυά και χάνεται λίγο ο έλεγχος όμως μέχρι 10 -12 ώρες μπορείς να παίξεις άνετα. Από εκεί και πέρα αρχίζει να σκληραίνει και από ένα σημείο και μετά η μπάλα δεν φεύγει με τίποτα. Ακόμη και λιγότερη εμπειρία να έχεις από πλέγματα με αυτό καταλαβαίνεις αμέσως ότι πρέπει κοπεί...
Συμπέρασμα όποιος μπορεί να αλλάζει πλέγμα κάθε 2-3 παιχνίδια, με το συγκεκριμένο θα παίξει πολύ καλό τένις χωρίς να ταλαιπωρεί τα χέρια του και χωρίς να ξοδέψει και πολλά ειδικά αν πλέκει μόνος του αφού είναι από τα φτηνότερα της αγοράς.

constantinos
18-09-23, 09:56
Tourna Big Hitter Silver 1,25 σε Babolat Pure Drive VS στα 22 κιλά.
Το συγκεκριμένο πλέγμα είναι στρογγυλό πλυεστερικό και θεωρείται από αρκετούς κλώνος πασίγνωστου και ακριβού πλέγματος που περιέχει αλουμίνιο. Σήμερα προσφέρεται σε πολύ καλή τιμή ειδικά σε κουλούρα 200 μέτρων οπότε ήταν καλή ευκαιρία για δοκιμή.
Λοιπόν το πλέγμα απευθύνεται σε αυτόν ακριβώς που λέει και το όνομά του: Στον Big Hitter που σπάει συχνά χορδές, έχει καλή τεχνική, καλό άνοιγμα ρακέτας και πολύ δύναμη...
Όσο πιο δυνατά χτυπάς τόσο περισσότερη εμπιστοσύνη έχεις για το αποτέλεσμα.
Αν παίζεις χαλαρά η αν δεν έχεις δυνατό back hand η μπάλα θα περάσει μετα βίας το φιλέ.
Σε flat service η μπάλα πηγαίνει όπου την στείλεις όπως επίσης σε kick ή slice service. Όσοι σερβίρουν δυνατά νομίζω ότι πρέπει να το δοκιμάσουν.
Στο slice η μπάλα πηγαίνει χαμηλά με ταχύτητα και δυσκολεύει τον αντίπαλο.
Στα βολέ θέλει λίγο προσοχή με το κλείσιμο της ρακέτας γιατί μπορεί η μπάλα να πάει λίγο πιο χαμηλά απ' ότι υπολογίζεις όπως επίσης και στα smash.
Από τη base line έχεις απόλυτο έλεγχο στα χτυπήματα και δεν φεύγει η μπάλα έξω με τίποτα. Για να κάνεις λάθος πρέπει να είσαι πολύ απρόσεκτος ή να ανοίξεις τη ρακέτα.
Σε top spin χτυπήματα είναι στο μέσο όρο των στρογγυλών πολυεστερικών. Όσοι παίζουν με πολύ top spin και βασίζουν το παιχνίδι τους σε αυτό ίσως δεν μείνουν απόλυτα ικανοποιημένοι.
Όπως έγραψα και πιο πάνω όσοι σπάνε τις χορδές γρήγορα μάλλον πρέπει να το δοκιμάσουν.
Φαίνεται ότι κρατάει την τάση αρκετά καλά και σίγουρα πάνω από το μέσο όρο των πολυεστερικών.
Στα κιλά που το έπλεξα όπως θα έχετε καταλάβει το πλέγμα είναι αδύναμο. Τουλάχιστον με τη συγκεκριμένη ρακέτα. Σε μια κανονική Pure Drive ίσως να ήταν πιο δυνατό όμως σε αυτή που το έβαλα εγώ που έχει τη δύναμη της Pure Strike, σε όσους αυτό βοηθάει σαν μέτρο σύγκρισης, θα έπρεπε να πλεχτεί πιο χαμηλά. Την επόμενη φορά θα το δοκιμάσω στα 20 κιλά.
Τώρα σχετικά με την άνεση. Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού δεν είχα κάποια ενόχληση. Την διαφορά την καταλάβαινα μετά που αισθανόμουν το αριστερό χέρι κουρασμένο και πιασμένο αφού έπρεπε να χτυπάω το back hand πολύ πιο δυνατά απ ότι συνήθως. Ένας νεότερος και δυνατότερος από μένα μπορεί να μην έχει πρόβλημα.
Συμπέρασμα. Όποιος παίζει ανταγωνιστικά, δυνατά, σπάει χορδές και ψάχνει μία να αντέχει και όταν την αλλάζει να μην την πληρώνει ακριβά νομίζω ότι πρέπει να τη δοκιμάσει.
Club players και ειδικά κάποιας ηλικίας που παίζουν χαλαρά όπως επίσης και όσοι προσπαθούν να παίξουν με το top spin του Nadal μάλλον πρέπει να κοιτάξουν αλλού.
Προσωπικά θα την ξαναδοκιμάσω στα 20 κιλά μήπως κερδίσω λίγο σε δύναμη και αν δεν χάσει πολύ σε έλεγχο μάλλον θα πάω σε κουλούρα.

constantinos
04-11-23, 12:13
ProsPro Red Devil 1,24 σε Babolat Pure Drive VS στα 24 κιλά.
Το πλεγμα είναι πολυεστερικό στρογγυλό και σαν αισθηση ειναι πολυ μαλακό και μπορεί κάποιος εύκολα να το περάσει για nylon. Εδώ τελειώνουν τα καλά τουλάχιστον σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία η οποία κράτησε για δύο δίωρα παιχνίδια πριν κοπεί. Το πλεγμα έχει νεκρή αίσθηση στο χτύπημα και δεν εμπνέει καμία σιγουριά. Σημαδευεις και η μπάλα παει δυο μέτρα μακρυά απο εκεί που θέλεις. Είναι απο τα αδυνατα πλέγματα και θέλει συνέχεια προσπάθεια για να φύγει η μπάλα βαθειά. Στο spin σου δίνει πάλι την εντύπωση οτι παίζεις με nylon. Ειναι σε επίπεδο Babolat syn gut... Το service ειναι ταλαιπωρία και ειδικά το δεύτερο σίγουρος πόντος αλλά για τον αντίπαλο.... Στο πρωτο παιχνιδι νόμιζα οτι θελει να παίξει καποια ώρα για να στρώσει αλλά και στο δεύτερο ήταν ακόμη χειρότερο. Κατά τη γνώμη μου ο μόνος λόγος που μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτό το πλεγμα ειναι σαν cross σε συνδυασμό με σκληρό πολυεστερικο. Δεν ξέρω τι δεν πήγε καλά με αυτό το πλεγμα. Ισως θέλει καποιες δοκιμές στην ταση ανάλογα με τη ρακέτα κάτι που εγω δεν εχω διάθεση να το κάνω αφού δεν πλέκω μονος μου.

Mat1992
20-12-23, 11:45
Καλησπέρα στην ομάδα, ένα ευχαριστώ από εμένα και ένα συγχαρητήρια στα παιδιά που αφιερώνουν χρόνο και διάθεση για τις εμπειρίες τους με τα διάφορα πλέγματα, με ανταλλαγή εμπειριών και απόψεων έστω και υποκειμενικών μόνο κεριδεσμενοι βγαίνουμε όλοι μας και εξελισσομαστε(για το κοινό μας πάθος), ως προπονητής τένις και stringer έχω πειραματιστεί και εγώ αρκετά οπότε και θα επανέλθω όταν έχω τον χρόνο να συνεισφέρω με την σειρά μου στην συζήτηση.
Ευχαριστώ και πάλι, καλές γιορτές με υγεία δύναμη και ατελείωτες ώρες στα κορτ.

αερο
27-01-24, 16:49
καλησπερα σας εγω παιζω με c10 pro και πλεγμα Polyfibre
Black Venom String Set 12,2m σε 1,25 και 25 κιλα και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος

konkalf
02-03-24, 18:58
Το Alu Power 1.25 το έχω παίξει μία φορά πριν 1+ χρόνο με Diadem Elevate. Αν υποθέσουμε ότι τότε χτυπούσα πολύ πιο αργά απ' ό,τι πλέον και πάλι μετά το 3ωρο το Alu Power απλά δεν παιζόταν, καταλαβαίνουμε ότι δεν είναι βιώσιμη επιλογή για χομπίστες σαν εμένα. Έχω 2ο σετ και έχω σκοπό να το παίξω πριν από αντίστοιχο φθηνότερης εταιρείας.

Το Topspin Cyber Flash 1.25 το εμπιστεύομαι περισσότερο να το παίξω π.χ. 2 φορές μέσα σε μια βδομάδα και να το ξαναπιάσω μετά από 7-10 μέρες άπαικτο λόγω καιρό ή έλλειψης χρόνου.

Είναι πολλές οι επιλογές. Το θέμα είναι να βρει ο καθένας 1-2 setup να του αρέσουν για κάθε ρακέτα που έχει στην χαμηλότερη δυνατή τιμή, είτε από εδώ μέσα, είτε από μαγαζιά.

Το Mayami Big Spin με Tour Hex εμένα μου άρεσε πάρα πολύ, γιατί ενώ ήταν πιο άνετο/μαλακό από Tour Hex σε full-bed, δεν ήταν καθόλου launchy. Είχα αυτοπεποίθηση στα χτυπήματά μου και μέσα από την baseline.

Aντιθέτως τον τελευταίο μήνα που έπαιξα αντίστοιχα με Diadem Nova:

Diadem Solstice Power 1.25 Black x Flash 1.25 - τίποτα το ιδιαίτερο και αντοχή μάπα και τα λέω αυτά ενώ έχω πάρει τσάμπα από Diadem ρακέτες κτλ
YTex Triangle Twisted 1.28 x Pro Tour 1.20 - τραμπολίνο στα φλατ, υπερβολική δύναμη και μεγάλο launch angle και γενικά έχουν τη φήμη για πολύ μαλακά πλέγματα τα YTex

Βλέπουμε όλοι εδώ και 2-3 μήνες έναν καταιγισμό προώθησης των Toroline μέσα από YouTube και Instagram. Πολύ έξυπνη και χαμηλού κόστους προώθηση και προωθεί τα Υβριδικά poly-poly. Δεν έχω παίξει κανένα μέχρι στιγμής.

Έχω παίξει το ReString Zero και το Solinco Confidential 3.0 LB - παίζει να έχουν το ίδιο γλιστερό coating με τα Toroline.

Είναι πιο γλιστερά από Isospeed Cream/Tru Pro Ghost Wire, οπότε εγώ θεωρώ, χωρίς να έχω δοκιμάσει ξαναλέω, ότι ίσως καλό είναι να συνδυάζονται με κάτι όχι το γλιστερό στις mains, θεωρώντας ότι η υπερβολικά χαμηλή τριβή, θα έχει κόστος στην όλη αίσθηση στο χτύπημα. Θέλω βέβαια αυτό να το δω και στην πράξη και θα επανέλθω.

* απορώ πραγματικά πώς εταιρείες με ρακέτες, σαν την Volkl, που έχουν παρουσία και νέες κυκλοφορίες, δεν κάνουν κάτι παρόμοιο με ακόμα χαμηλότερο κόστος, αν σκεφτεί κανείς ότι το να δώσεις σε κυκλοφορία για reviews 4-5 ρακέτες που δεν είναι αναλώσιμες, μόνο κέρδος θα έχεις από έκθεση.