Γεια παιδια. Γενικα καιμε βαση τις συμβουλες σας αλλα και με βαση εναν μ.ο αυτων που ακουω απο προπονητες/youtube κτλ καταληγω οτι οπως λεει ο φιλος παραπανω πρεπει οταν η μπαλα ερχεται στην πλευρα του forehand να υψωνω τον αγκωνα και να ανοιγω με ισιο χερι πισω. Δλδ η ρακετα να μην πηγαινει πισω απο το σωμα μου αλλα να ειναι στην ευθεια οπως ειμαι στην κλειστη θεση (και παλι ελπιζω να καταλαβατε τι ενοω ). Τωρα σχετικα με τους προπονητες οπως εχω πει και εγω δεν μπορω να περιγραψω το τι τραγικα εχω ακουσει αλλα και το τι σημαντικα δεν εχω ακουσει! Ειδικα στο forehand εχω την εντυπωση οτι επειδη ειναι πιο ευκολο απο το backhand πολλες φορες εκει κρυβονται τα μεγαλα τεχνικα λαθη γτ στο backhand ειδικα με τα 2 χερια οι εντολες ειναι πιο ξεκαθαρες.

Btw μιας και ανεφερα backhand για να μην ανοιγω και αλλο θεμα και με κραξετε ( ) πιστευετε παιζει ρολο το που βρισκονται τα 2 χερια? Ενοω πρεπει να ειναι κολλητα και προς τα κατω της λαβης, κολλητα και ''κοντα'' στο λαιμο της ρακετας, το ενα κοντα στον λαιμο και το αλλο προς τα κατω της λαβης ή δεν εχει κανεναν ρολο αυτο; Ο προπονητης μου ας πουμε στο συγκεκριμενο ερωτημα ειπε να ειναι κολλητα και προς τα κατω της λαβης δλδ να υπαρχει ενας μικρο κενο στην λαβη της ρακετας προς τα πανω (δλδ προς τον λαιμο της). Τι πιστευετε για αυτο;