Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Babolat Pure Control / Grip 3

  1. #1

    Babolat Pure Control / Grip 3

    Σχεδόν σαν καινούρια. Ελάχιστα παιγμένη. Τον περισσότερο καιρό καθόταν.
    Πλεγμένη (10 ημερών) με Gosen Polygosen Master I στα 23Kg

    Tιμή: 60 ευρώ

    Χαρακτηριστικά

    IMG_0583.jpgIMG_0584.JPGIMG_0586.JPGIMG_0587.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 21-08-15 στις 14:15

  2. #2
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Σάκη έστειλα μήνυμα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 21-08-15 στις 19:11

  3. #3
    Να προσθέσω ότι θα δοθεί μαζί και η θήκη μεταφοράς της Babolat.

  4. #4

    Babolat Pure Control / Grip 3

    Delete post
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 21-08-15 στις 18:52

  5. #5
    Η ρακέτα ειναι ακομα διαθέσιμη. Ειναι σκληρή τελικά για τον γερό-simplicius. :P :P

  6. #6

    Babolat Pure Control / Grip 3

    Επόμενο ΣΚ θα ειμαι Αθήνα. Για ανταλλαγή με ενδιαφέρει μόνο η prince tour 100 pro 16x18 και διαφορά από μέρους μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 21-08-15 στις 19:17

  7. #7
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Ναι πράγματι, πολύ θα την ήθελα αλλά δυστυχώς είναι λίγο stiff για μένα. Όλα τα άλλα χαρακτηριστικά της μου κάνουν γάντι!
    Το stiffness της βάσει του πιο αξιόπιστου (για μένα) Tennis Express είναι 68.

    Ίσως να τη θέλει ο Ith για το γνωστό του.
    Με λίγο βάρος στο buttcup γίνεται Control Tour άνετα!

    Ευτυχώς δεν τρίτωσε με το $%^$% TW...

  8. #8
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Μάνο ευχαριστώ, μετά απο αρκετά playtests τελικά πήρα (εδω και 2-3 μηνες) κι εγώ την tour... ειμαστε 4-5 ατομα στο club που παιζουμε με αυτην (καποιοι την plus)
    Πολυ ευχαριστημένος, και δεν θα έλεγα οτι ειναι stiff, ασχετα με τα νουμερα στο παιξιμο ειναι arm friendly.

    Σχετικά με customization κατά την γνωμη μου νομιζω μπορεις να πιάσεις ευκολα το ιδιο BL point ή static weight ομως όχι τα λοιπα χαρακτηριστικά, SW TW etc. Αν ειναι διαφορετικό το mold προκειται για διαφορετικές ρακετές. Ο καταμερισμός βάρους στην ρακέτα θα ναι αρκετά διαφορετικός στις 2 ρακέτες ενω μπορει να εχουν ιδιο BL & static weight.

  9. #9
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με customization κατά την γνωμη μου νομιζω μπορεις να πιάσεις ευκολα το ιδιο BL point ή static weight ομως όχι τα λοιπα χαρακτηριστικά, SW TW etc. Αν ειναι διαφορετικό το mold προκειται για διαφορετικές ρακετές. Ο καταμερισμός βάρους στην ρακέτα θα ναι αρκετά διαφορετικός στις 2 ρακέτες ενω μπορει να εχουν ιδιο BL & static weight.
    Συμφωνώ στο ότι δύο διαφορετικές ρακέτες με ίδια χαρακτηριστικά, μπορεί στο παίξιμο να συμπεριφέρονται διαφορετικά (αποτέλεσμα της κατανομής - κυρίως στο στεφάνι - αλλά και του υλικού τους) αλλά διαφωνώ με τα υπόλοιπα που αναφέρεις...
    Και το swing και το twist weight πιάνονται επίσης εύκολα - απλά το TW δεν είναι μετρήσιμο από εμάς παρά μόνο "εμπειρικά"...

    Στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια Control σκέτη και Control Tour έχουμε να κάνουμε με 2 ολόιδιες σε όλα ρακέτες (υλικό, πλαίσιο, flex κλπ). Η Tour απλά έχει έξτρα βάρος στη λαβή (περίπου +25 γραμ.), κάτι που αλλάζει το στατικό βάρος και την ισορροπία της (από 3 σε 7HL). Αυτή είναι μια παντέντα που μπορεί να κάνει ο καθένας πανεύκολα.

  10. #10
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Κι εγώ διαφωνώ! χαχαχαχα, θα το επαναδιατυπώσω γιατί το έγραψα βιαστικά πριν.
    Εχουμε την ρακέτα Ζ και την αντιστοιχη Z light.
    Συμφωνώ οτι μπορεις να κανεις racquet matching ως προς
    α) BL point & static weight
    β) SW αλλά οχι παράλληλα και twist weight
    γ) twist weight αλλά static weight
    κτλ κτλ
    Κοντολογίς, ολοιδιες ρακέτες ως προς ολα τα χαρακτηριστικά δεν θα πετύχεις.
    Μπορεί με προσθηκη μάζας να πλησιάζεις την τιμή του μεγέθους που θες να αλλαξεις αλλά παράλληλα θα μεταβάλλεις άθελα σου κάτι άλλο.

    Ας πάρουμε την περίπτωση των control & control tour φαίνονται ίδιες αλλά δεν είναι... συμφωνα με τα specs
    Το απλο μοντέλο εχει επιπλέον μαζα, οπως λες στην κεφαλή γι αυτο και ειναι κατά 0,5mm μεγαλυτερο το beam.
    Παρότι έχει μεγαλυτερη μαζά το μοντέλο tour εχει επιπλέον 25gr συνολικής μάζας.
    Τις εχω παιξει και τις 2 παντως σε ιδιο session, και η 295 ειναι ωραια ρακέτα αλλα διαφορετική.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας