Σελίδα 10 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 89101112 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 100 από 153

Θέμα: Αλλαγή Ρακέτας

  1. #91
    Junior Member
    Εγγραφή
    07-04-2015
    Μηνύματα
    19
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!

  2. #92
    Junior Member
    Εγγραφή
    03-05-2014
    Μηνύματα
    17
    Wilson blx pro open 2012

  3. #93
    Junior Member
    Εγγραφή
    07-04-2015
    Μηνύματα
    19
    Επειδή διαβάζω στα άρθρα και έχω χάσει λίγο τη μπάλα. Μήπως κάποιος μπορεί να μου πει 3,4 μοντέλα καλά για την περίπτωση μου. Σας ευχαριστώ!

  4. #94
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    .
    Πάρε και συ Pro Open!

    Όλοι σε αυτές κάποια στιγμή γυρνάνε / με....

    lol

  5. #95
    Junior Member
    Εγγραφή
    31-03-2015
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Μηνύματα
    5
    Thanks!

  6. #96
    Junior Member
    Εγγραφή
    19-03-2014
    Μηνύματα
    88
    Δώσε 10 ευρώ παραπάνω και πάρε αυτή που μπορείς να την κρατησεις για πολύυ καιρό! http://www.tenniswarehouse-europe.com/Wilson_Juice_100_Racket/descpageRCWILSON-WJ100R.html
    Είναι λίγο σκληρή αλλά αν είσαι και λίγο γυμνασμένος δε θα έχεις θέμα.

  7. #97
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    .
    Για να ακριβολογούμε, ισχύει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που αναφέρεις c1oud...
    H BLX Pro Open θα είναι λίγο πιο δύσκολη στην αρχή (τους πρώτους 2-3 μήνες), αλλά με μεγαλύτερη διάρκεια σε βάθος χρόνου...
    Η Juice 100 από την άλλη θα τον βοηθήσει στην πολύ αρχή, αλλά σε λίγο καιρό αυτή η τεράστια δύναμη να είναι μάλλον ανεξέλεγκτη...

    Φυσικά, δε τα βγάζω από το μυαλό μου. Οι παρακάτω πίνακες του TW είναι (ελπίζω) κατατοπιστικοί:








    Με ίδιο "sweetspot" η Juice έχει τεράστια δύναμη (λόγω του επίσης τεράστιου stiffness 73) παντού...

    Αυτό είναι καλό για κάποιον αρχάριο και αρνητικό για κάποιον λίγο πιο προχωρημένο!

    Έτσι ξέρω τουλάχιστον μέχρι σήμερα....

  8. #98
    Παρακαλώ γνώμες από όσους έχουν παίξει με wilson blade 98s 18X16.
    Ευχαριστώ.

  9. #99
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρακαλώ γνώμες από όσους έχουν παίξει με wilson blade 98s 18X16.
    Ευχαριστώ.
    Μεγαλύτερο sweatspot από την 18x20, περισσότερη εύκολη δύναμη και μεγαλύτερη τάση για σπιν.... όλα αυτά προφανώς συνεπάγονται λιγότερο control. Στα υπόλοιπα είναι αδερφάκι της 18x20.... δλδ θέλει σωστή τοποθέτηση, γρήγορο swing για να βάλεις εσύ την δύναμη (players racket), ίδια αίσθηση αιώρησης/σκληρότητας και είναι νομίζω λίγο πιο flex στην επαφή. Γενικά δεν τις γουστάρω της S εκδόσεις όπως και την Steam 99s.... παραδίνουν εύκολο spin και σε συνδυασμό με την περισσότερη δύναμη είναι πιο δύσκολο να τις ελέγξεις.

    Τον τελευταίο καιρό παίζω με την PD. Με το που την έπιασα αρχισα αμέσως να παίζω καλύτερα από την APD. Η γρηγορότερη της αιώρηση και το λιγότερο spin που παράγει συγχωρεί τα λάθη σε αντίθεση με την APD. Είναι μια πολύ εύκολη ρακέτα που την συνιστώ στον οποιοδήποτε... αν μπορεί να αντέξει την σκληρότητα της που είναι ένα τικ πιο πάνω της Aero. Eνα τικ χειρότερη σε slice/volley αλλά απείρως πιο εύκολη και λίγο πιο δυνατή σε forehand/backhand.... γενικώς σε προδιαθέτει να πιέζεις για winners χωρίς η μπάλα να πλέει με το παραμικρό όπως με την Aero. Θεωρώ ότι το παιχνίδι μου έγινε αμέσως καλύτερο και έπαιζα πιο φυσικά.... αλλά δημιουργήθηκε ένα άλλο θέμα. Οταν ξεκίνησα να παίζω με την Aero με ενοχλούσε η περιορισμένη της κινητικότητα στην διαδικασία του Service και συγκεκριμένα στην φάση που η ρακέτα κρέμεται πίσω από τον λαιμό και ξεκινάμε το τίναγμα (άνοδο) για την επαφή.... είχα συνηθίσει στην πιο ελαφριά Blade και η Aero με δυσκόλευε αρκετά. Με τον καιρό όμως την έμαθα σε βαθμό που να έχω τρομερά ποσοστά επιτυχίας 1ου Service με αυτοπεποίθηση και αρκετή δύναμη. Η Aero μπορεί να δίνει περισσότερο spin από την Pure αλλά στα service είναι πιο δύσκολο να κόψεις την μπάλα και νομίζω ευνοεί περισσότερο flat service δίνοντας και περίσσια ταχύτητα. Η Pure από την άλλη είναι ακόμα πιο ελαφριά από την Blade στα Service και όσο και να προσπάθησα με τίποτα δεν μπορούσα να βρω timing στην επαφή. Αν πάλι βρεις σωστό contact επειδή είναι πιο δυνατή ρακέτα πρέπει να κόψεις για να μπει μέσα... και σε αυτό το κομμάτι αν δεν είσαι έμπειρος συνήθως εμείς οι αρχάριοι με το κόψιμο κάνουμε αδύναμα service.... είναι δύσκολο να έχεις slice+δύναμη (ταχύτητα) και να είναι και μέσα. Περαν την αναποτελεσματικότητας που είχα με την Pure στο Service δεν μου αρέσει & καθόλου αυτή η ελαφρότητάς της (στο service). Κρίμα γιατί στα υπόλοιπα το παιχνίδι μου έγινε καλύτερο και έπαιζα χωρίς το άγχος της Aero... που αν δεν σπινάρω/σκεπάσω την μπάλα πρέπει να ελέγξω την δύναμη για να μείνει η μπάλα μέσα.

    Η Pure δυστυχώς θα μπει αγγελία. Την επόμενη εβδομάδα μου έρχεται η Yonex ai 100.... για να δούμε τι ψάρια θα πιάσει και αυτή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 24-04-15 στις 11:20

  10. #100
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    1. Tην 98s την εχω παιξει κι εγώ, δυνατή ρακέτα πολύ. Προσωπικά για μένα άβολη λόγω butt cap wilson. Δεν εχει την αισθηση απο τις παλιες blade 93 tour, θα έλεγα οτι εχει στα - αυτο που λεμε plastic feel.

    2. DJ. Η PD λογω μικροτερου SW ειναι πιο γρήγορη σε σχεση με την APD. Αντιθετα με αυτο που λες για το σπιν, θεωρητικά θα επρεπε με την PD το χερι σου να παραγει περισσότερο spin. Σχετικά με την τροχιά της μπάλας ελεγξε το follow through και την κλειστή θέση των ποδιών. Αν παίζεις σε ανοιχτή θέση ή ημιανοιχτή ειναι λογικο να συμβαίνει κάτι τετοιο. Η yonex εχει διαφορετικο SW ... να περιμένεις να δεις κατι αρκετά διαφορετικό. Εγώ θα δοκιμαζα βαρη στην PD πριν αλλάξω.

Σελίδα 10 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 89101112 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας